Nederland zorgt slecht voor z'n kroost m De weke potato-chip 1 Denkwijzer Onze taal Kindvriendelijkheid in geld gemeten Keuze wel of geen kinderen steeds vaker afweging van relatieve armoede of rijkdom ii- oe. eu. ui. ZATERDAG 21 MEI 1988 EXTRA PAGINA 27 De kosten die ouders voor kinderen maken zijn aanzienlijk gestegen. rigens zonder een bedrag te noemen, ook al over een tegemoetkoming in de kosten voor kinderopvang. "Tja, het lijkt er op dat het CDA onze voorstellen heeft over genomen", lacht Marco Kastelein. Het CNV staat niet alleen in zijn opvat ting over de geringe zorg van de Neder landse overheid voor kinderen. In het onderzoek 'Private leefvormen, publieke gevolgen' van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid stelt on derzoeker R.M.A. Jansweijer onomwon den: kiezen tussen wel of geen kinderen is in toenemende mate een afweging tus sen relatieve armoede en relatieve rijk dom. De verschillen in welvaart tussen tweeverdieners zonder kinderen ener zijds en een gezin met slechts één kost winner anderzijds zijn groot. Twee kin deren kosten ouders globaal genomen 15.000 gulden per jaar. Van dat geld had den pa en ma driemaal naar het buiten land met vakantie gekund, de midden klasse-auto kunnen houden en als ze zui nig waren geweest hadden ze nog geld over voor een nieuwe video. "Het valt moeilijk vol te houden dat geld geen rol speelt bij de keuze tussen wel of geen kinderen", zegt Jansweijer in het rap port. De onderzoeker beschrijft hoe de Ne derlandse samenleving zich steeds wis selend heeft opgesteld voor wat betreft de financiële verantwoordelijkheid voor kinderen. "Vooral onder invloed van de katholieke kerk, die grote gezinnen een warm hart toedroeg, is een deel van de fi nanciële verantwoordelijkheid buiten het gezin terechtgekomen, aanvankelijk in de vorm van een werknemersverzeke ring, later in de vorm van de Algemene Kinderbijslagwet. De kinderbijslag had tot doel de lasten te verlichten van ou ders met veel kinderen. Het ging daarbij alleen om de materiële lasten, zoals kle ding en voeding. De verzorging was im mers gratis doordat de moeder tot gesub sidieerde huisvrouw was gemaakt". "Gaandeweg begon echter het idee te ontstaan dat wie voor kinderen koos daar ook maar voor moest zorgen. De omvang van de kinderbijslag werd gelei delijk teruggebracht. Kinderen behoor den tot de welvaart van de ouders, zelfs op het niveau van het sociaal minimum. Er is immers buiten de kinderbijslag geen verschil tussen de sociale minima van echtparen met of zonder kinderen". Som van tegemoetkomingen per maand aan ouders met een gezin met drie kinderen van 1,9 en 13 jaar via de sociale zekerheid, belastingen en overheidsvoorzieningen in vijf Eu ropese landen: Nederland België Frankrijk Westduitsland Zweden f 405,- f 862,- f 457,- Idem, maar i vier kinderen oud: Nederland België Frankrijk Westduitsland Zweden Opvallend is dat na jarenlange 'bevrie zing' van het niveau van de kinderbijslag (terwijl de kosten voor levensonderhoud wel stegen) het kabinet enige tijd gele den de toelage enigszins heeft verhoogd en momenteel binnen het CDA de dis cussie over verdubbeling gaande is. Een nieuwe kentering? Een hogere tege moetkoming in de kosten voor kinderen is volgens het onderzoek van de Weten schappelijke Raad zeker op zijn plaats. "Kinderen komen in toenemende ma te direct voor rekening van de ouders, terwijl daar afnemende opbrengsten te genover staan. Vroeger was er nog een periode waarin thuiswonende kinderen geld inbrachten of meewerkten in het be drijf. Tegenwoordig is het niet meer ge bruikelijk dat kinderen hun inkomen thuis afdragen maar veeleer dat ze een vaak symbolisch bedrag voor kost en in woning afdragen. De kosten die ouders voor kinderen maken zijn aanzienlijk ge stegen. De uitgaven groeien mee met de welvaartstoename". Verzorgingstoeslag Anders dan het CNV en het CDA ziet de Wetenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid meer in de introductie van een verzorgingstoeslag dan in een verho ging van de kinderbijslag. Die verzor gingstoeslag zou in de plaats moeten ko men van de partnervoorzieningen. De hoogte van belastingen en uitkeringen is nu nog afhankelijk van het feit of de kostwinner al dan niet is getrouwd of een vriend of vriendin onderhoudt. Het toe kenningscriterium 'afhankelijke partner zijn' moet in de ogen van de Wetenschap pelijk Raad vervangen worden door 'ver antwoordelijkheid voor kinderen dra gen'. De ouders kunnen de toeslag be nutten om één van hen vrij te stellen van beroepsarbeid, maar ook om op andere wijzen in de verzorging van kinderen te Het grote voordeel van de verzorgings toeslag is dat de sterk ontmoedigende werking van de huidige regels op de ar beidsdeelname van gehuwde vrouwen wordt ondervangen, zonder dat er een plicht tot arbeidsdeelname ontstaat. 'Wie zal dat betalen, zoete lieve Gerrit- je?' luidft een bekend kinderliedje. De Wetenschappelijke Raad blijft vaak over de kosten van de verzorgingstoeslag. CDA-voorzitter Van Velzen heeft wel uit gerekend dat verdubbeling van de kin derbijslag een toename van de begro tingspost van 5,5 naar 10 miljard bete kent. Over waar dat geld vandaan moet komen wil hij zich niet expliciet uitspre ken. Ook het PvdA-Kamerlid Flip Buur- meijer vraagt zich af "in welke afweging dit alles plaats vindt. Minister Brinkman heeft voor de zorg voor ouderen een steeds krappere portemonnee, op de ge zondheidszorg wordt nog fors bezuinigd en bij de zwakzinnigenzorg bestaat een enorme achterstand. Als je dat weet vraag ik me af: moet je wel zoveel geld brengen naar mensen die het eigenlijk niet nodig hebben? Want dat doe je als je de kinderbijslag verdubbelt. Dan gaat dat geld ook naar de betere inkomens". Principe Marco Kastelein van het CNV is tegen inkomens-afhankelijke kinderbijslag. "In de eerste plaats gaat het om het prin cipe. Volksverzekeringen zijn er voor ie dereen, dat geldt ook voor de aow en de uitkeringen voor weduwen en wezen. In andere Europese landen is de kinderbij slag eveneens onafhankelijk van het in komen. En bovendien: waar plaats je de grens? En als je ergens een inkomens grens plaatst, zorgt die er dan niet voor dat de besparen niet langer opwegen te gen de uitvoeringskosten?" "De kinderbijslag fiks omhoog? Prima, maar dat mag niet ten laste gaan van het financieringstekort", reageerde minister De Koning van sociale zaken laconiek. "Te fors en te veel", bromde minister-president Lubbers. De gedachte van partijvoorzitter Van Velzen om de kinderbijslag in de komende jaren geleidelijk te verdubbelen krijgt dus niet overal binnen het CDA de armen enthousiast omhoog. Toch bestaat in brede politieke kring de behoefte het de ouders financieel wat makkelijker te maken. door Annemiek Veelenturf Ondanks zijn praktische bezwaren vindt minister De Koning dat een verhoging van de kinderbijslag bin nen de uitgangspunten van het CDA past. Onafhankelijk van elkaar zijn WD en PvdA al eerder met plannen gekomen om Nederland kindvrien delijker te maken. Want zeker in vergelijking met andere Europese landen zorgt de Nederlandse overheid maar slecht voor haar koters. Onderzoekster Brigitte Nijland heeft voor het CNV vorig jaar een vergelijking gemaakt tussen de tegemoetkomingen via de sociale zekerheid, belastingen en overheidsvoorzieningen die ouders, in vijf Europese landen genieten. België en Zweden steken gunstig af bij West- Duitsland en Frankrijk. Nederland loopt hopeloos achter. De onderzochte landen kennen allemaal een uitkering voor wer kende moeders. In Nederland bestaat het zwangerschapsverlof van twaalf we ken. In Zweden mogen moeders een jaar lang van hun werk wegblijven. De overi ge landen kennen zwangerschapsverlo ven van veertien tot achttien weken. Behalve Nederland hebben de vier overige onderzochte landen naast zwan gerschapsverlof ook nog een moeder schapsuitkering die ook geldt voor moe ders die niet buitenshuis werken: in Bel gië geldt het 'kraamgeld' (bij het eerste kind 1895 gulden ineens), de Duitse over heid keert tien maanden lang 660 gulden per maand uit. Franse moeders krijgen tienmaal 291 gulden en Zweden kent een maandelijkse moederschapsuitkering van 484 gulden, die twaalf maanden duurt. Achterop "Op het terrein van de kind vriende lijkheid loopt Nederland achterop", zegt Marco Kastelein van het CNV. Volgens de vakbond kunnen in Nederland de laagst betaalden het zich nauwelijks ver oorloven kinderen te krijgen, terwijl dit een universeel recht is. "De minimum uitkeringen zijn gebaseerd op het aantal volwassenen. Met kinderen wordt geen rekening gehouden. De kinderbijslag dekt in een gezin met een minimum in komen met twee kinderen slechts 40 tot 45 percent van de werkelijke kosten." Om het besteedbaar inkomen van mensen met en zonder kinderen in grote lijnen vergelijkbaar te maken, wil het CNV verdubbeling van de kinderbijslag en een uitkering van 500 gulden per maand gedurende zes maanden voor werkende en niet-werkende moeders. Waar hedden we dat eerder gehoord? CDA-voorzitter Van Velzen had het, ove DOOR JOOP VAN DER HORST Het probleem van de stiefkinderen is nog niet opgelost. Verschillende lezers heb ben erover nagedacht en hebben ons een briefje geschreven. De vraag was: hoe moet je de dochter noemen van de man met wie je samenleeft? Of de zoon van je LAT-vriend? Een paar weken geleden schreef ik op deze plaats over de kwestie. Ik blijk in elk geval niet de enige te zijn die daarmee zit. Er zijn in onze taal eigenlijk geen goede woorden voor. Stiefdochter, stiefzoon en stiefmoeder zijn in deze situ atie onbruikbaar. Wie bedenkt er een op lossing? Ik weet het ook niet, maar de antwoorden voldoen me evenmin. Bestaande woorden als voorkind en half- bedskind zijn nog minder geschikt dan stiefkind. Al was het alleen maar omdat zulke kinderen moeilijk de vriendin van hun vader hun voormoeder kunnen noe men. of de vriend van hun moeder hun halfbedsvader. Voorvader zou trouwens nog gekker zijn; je verwacht dan nog eer der achtervader of navader. Wat dat betreft is het nieuw bedachte woord bijkind heel wat beter. Je kunt dan spreken van een bijdochter, een bijvader, enzovoort. Hoe langer ik erover nadenk, hoe geslaagder ik deze oplossing vind. Bijvader en bijzoon: als je deze woorden een paar keer achter elkaar zegt is het net alsof ze al lang bestaan. Ik moet voor alle zekerheid even in het woordenboek kij ken of bijzoon inderdaad niet al lang be staat. Nee. het staat er niet in. Dat is je ware: een nieuw woord dat er zo ver trouwd uitziet dat je denkt dat het er al lang is. Ik zie eigenlijk maar één probleem, en een van de lezers schrijft daar ook over: bijvader, bijmoeder en bijzoon doen ons misschien te veel denken aan bijvrouw. De partner met wie iemand samenwoont of met wie iemand althans een vaste rela tie heeft, willen we beslist geen bijvrouw noemen. Een bijvrouw is een tweede vrouw naast de echtgenote. En ons pro bleem speelt zich juist af in overwegend monogame relaties. Ik weet niet hoe zwaar dit probleem weegt. Voor het overi ge vind ik bijvader en bijdochter heel ge schikt. Op zoek naar een oplossing kwam ik trouwens nog heel wat andere kinderen tegen. Geen van alle zijn ze een ant woord op onze vraag. Maar wist u wat een houkind is? Of een regeringskind, een afstandskind, een wittebroodskind? Een houkind is een kind dat men altijd tot zijn last zal hebben, bijvoorbeeld een de biel kind. We begrijpen meteen waarom dit woord in onbruik is geraakt. Het rege ringskind is een minderjarige die zich schuldig heeft gemaakt aan een strafbaar feit en dat door de rechter ter beschik king, ter opvoeding, van de regering wordt gesteld. Het afstandskind is ie mand die door de moeder is afgestaan voor adoptie. Een erg verwend kind noemt men wel een wittebroodskind. Veel jonger is het sleutelkind, het kind dat zelf met de sleutel het huis binnengaat omdat zijn moeder, zijn vader of zijn bei de ouders buitenshuis werken. Maar het jongste kind is de reageerbuis baby. Als die opgroeit wordt het een- buispeuter. een buiskind. Heel vroeger dacht men dat de kindertjes uit de bloem kool kwamen. Dat is een achterhaald standpunt. Ook de ooievaar schijnt geen rol meer te spelen. Er zijn trouwens am per nog ooievaars. Maar over een poosje is ook de buik van je moeder ouderwets. Op het schoolplein wordt erover gepraat: ben jij een zelfgemaakte of ben je d'r een uit een potje? Lieve lezer, wat ben ik blij dat ik zelf nog uit een fatsoenlijke bloem kool afkomstig ben. "Ik heb het je niet één keer gezegd, ik heb het je wel duizend keer gezegd: hou op met aan het haar van je zusje te trekken", zei Jeroens moeder woest te gen hem. "Ik heb je gewaarschuwd, nou ga je naar je kamer en blijft daar totdat ik zeg dat je eruit mag". Zal Jeroen, als hij eindelijk weer zijn ka mer uit mag, genezen zijn van het pes ten van zijn zusjeDat is niet waar schijnlijk. Want zijn moeder heeft 'de wet van de weke aardappelchip' over treden. Volwassenen zeggen vaak din gen als: "Dat kind moet eens leren te luisteren, het moet eens wat gehoor zaamheid en discipline leren, het moet eens flink onder handen genomen wor den". Duidelijk is dan dat ze nou net niet snappen wat leren luisteren of ge hoorzamen betekent. In tegenstelling tot wat zoveel mensen denken, betekent het juist niet: dreigen,- slaan, vernede ren of straffen. Een kind leren te luiste ren of te gehoorzamen betekent op de eerste plaats precies dat: een kind iets leren, ergens in onderwijzen. Vooral het kind onderwijzen in waarom zijn gedrag ongewenst is en hoe hij het kan verbeteren. Met straffen of dreigen leert een kind dat niet. Het wordt er vaak alleen maar boos of gefrustreerd door en geneigd tot 'betaald zetten'. Het basisprincipe van kinderen ge wenst gedrag leren is in feite eenvou dig, namelijk: wanneer u ziet dat uw kind zich op een goede manier ge draagt, beloon het door zijn gedrag te prijzen, hem een knipoog te geven of op een liefkozende manier aan te raken dus iets doen dat aangeeft dat u vindt dat hij het prima doet. Deze simpele aanpak kan werkelijk wonderen doen. Een voorbeeld. Stelt u zich een 4-jarig jongetje voor, met zijn 2 jaar jongere broertje en hun moeder, samen in een supermarkt. Let op wat de 4-jarige niet doet. Hij rent niet tussen de rekken op en neer. Hij rukt niet het speelgoed uit de vakken. Hij schopt of bijt zijn broertje niet. En wat is de beloning voor zijn goede gedrag? Liefkoost zijn mama hem of kust ze hem of prijst ze zijn goede gedrag? Nee. Ze negeert hem. Ze gaat gewoon door met bood schappen doen, dankbaar voor die paar minuten rust. Laten we eens aannemen dat zijn ge drag opeens verandert. Hij duwt zijn kleine broertje omver en begint als een jonge hond rond te rennen. Zijn moe der geeft hem onmiddellijk aandacht door op hem te schelden of hem zelfs een flinke aframmeling te geven. Wanneer ze dit doet overtreedt ze, zonder het in de gaten te hebben, de wet van de weke aardappelchip. Een kind geeft natuur lijk de voorkeur aan knapperige chips boven zachtgeworden chips. Maar als de enige potato chips die een kind krij gen kan zachte zijn, dan zal hij die ne men. Een zachtgeworden potato chip is altijd nog beter dan helemaal geen. En dat is dus de wet van de weke aardap pelchip. Met andere woorden, een kind wil ge woonlijk positieve aandacht van zijn ouders. Maar als de enige aandacht die het kan krijgen negatiefis, dan zal hij zich daarmee tevreden stellen om dat een negatieve reactie beter is dan helemaal geen. Als bijvoorbeeld Jeroens moeder tegen haar zoon gilt: "Jeroen, ik heb je al duizend keer ge zegd: niet aan het haar van je zusje trekken", helpt dat dan Jeroen ertoe te krijgen dat niet meer te doen? Nee. Door tegen hem te schreeuwen leert zijn moeder hem dat aan zijn zusjes haar trekken hem aandacht oplevert - weliswaar negatieve aandacht, maar aandacht. Het is heel wat effec tiever om kinderen te belonen met posi tieve aandacht wanneer ze zich goed gedragen. Maar veel ouders geven hun kinderen helaas veel meer aandacht wanneer ze zich misdragen. En dat leidt er alleen maar toe dat ze zich nog meer gaan misdragen, omdat ze heb ben geleerd dat dit de manier is om de aandacht te krijgen waarnaar ze zo snakken. Positieve aandacht vermin dert verkeerd gedrag van kinderen praktisch altijd. Deze en volgende week zal ik zes gemakkelijke, positieve manieren aangeven, waarmee we kin deren kunnen leren zich beter te gedra gen. 1. Leg contact met een kind op zijn ei gen niveau. Wil positieve beloning of aandacht echt effect hebben, dan is goed contact met het kind van wezen lijk belang. Goed contact is het gevoel van warmte en harmonie tussen twee mensen. Het is een gevoel van 'close' zijn, van 'op dezelfde golflengte zitten'. Het is voor een ouder gemakkelijk om contact te voelen met een baby, omdat liefkozend aanraken en praten als het ware vanzelf gaat. Maar ook als een kind het baby- en kleuterstadium een maal is gepasseerd, is het belangrijk voor ouder en kind om samen op een plezierige, 'warme' manier met elkaar door te brengen om een goede band in stand te houden. Helaas doen niet zo veel ouders dat. Maar al te vaak breekt de omgang tussen ouder en kind juist contact af. Hun gesprekken zijn vaak helemaal geen gesprekken. "Ruud, blijf met je handen van die boekenkast af'. "Michiel, hoe vaak moet ik je nou nog zeggen die radio niet altijd zo hard aan te gooien?", enzovoort. De ge sprekken bestaan uit aanwijzingen, bevelen en beschuldigingen, die de ou der gebruikt om het kind, in het gareel te brengen. Om een goede band op te bouwen moeten ouders dingen met hun door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden kind doen activiteiten die niks an ders van het kind eisen dan plezier met zijn ouders te hebben. Sommige ouders doen dat met hun jonge kinderen op een heel eenvoudige en goedkope ma nier. Ze nemen ze mee op korte trips door de buurt. Laten ze dingen zien zoals de brandweerkazerne, het poli tiebureau of een drukkerij in vol be drijf. Jonge kinderen vinden zulke dingen vaak prachtig en weten het zich heel veel later nog te herinneren. Een band opbouwen betekent op de eerste plaats contact leggen met het kind op zijn eigen niveau. Een andere manier om dat te doen is regelmatig 'vertel een verhaal'-uurtjes te hebben, waarbij ouder en kind om beurten een verhaal over zichzelf ver tellen. De ouder kan over iets grappigs of interessants vertellen dat hem of haar als kind is overkomen. Kinderen vinden het vooral leuk om ouders te ho ren vertellen over iets dat ze als kind deden dat heel dom of verkeerd was, iets waar kinderen heel goed in kun nen komen en waar ze om kunnen la chen. Dat moedigt het kind vaak aan ook dingen over zichzelf te vertellen. Zulke verhalen-uurtjes kunnen hele positieve gevoelens tussen ouders en kinderen oproepen. Een belangrijk punt bij het opbouwen van een band is het kind te leren dat hij de ouder kan vertrouwen. Vertrouwen komt voort uit het kind zo uitvoerig mogelijk in lichten, zelfs als hem dat een tijdje boos, bang of verdrietig maakt. Bij voorbeeld wanneer u uw kind bij een babysitter achterlaat, vertel hem dui delijk waar u naartoe gaat, waarom, en wanneer u ongeveer terug zult zijn. U denkt misschien dat onopgemerkt het huis uit sluipen hem een huilbui of een trauma bespaart. Maar in werke lijkheid bespaart u alleen maar uzelf zijn huilbui of protesten te moeten aan horen. Wanneer u zegt dat iets wel of geen pijn zal doen, wees dan zo reëel mogelijk. Als u zegt dat een injectie niet meer pijn doet dan een zachte muggebeet terwijl het eerder de steek van een wesp is, loopt u het risico dat uw kind u later bij belangrijkere za ken ook niet meer zo gemakkelijk ge looft. Vertrouwen wil ook zeggen dat u uw beloften houdt. Als u zegt dat u iets zult doen, dan is het belangrijk voor uw kind te weten dat u dat ook uitvoert. Dat geldt zowel voor positieve als voor negatieve dingen. Een ouder die een goede band met een kind heeft opge bouwd, is beter in staat hem dingen te leren, gehoorzaamheid incluis. En een goede band met zijn ouders helpt een kind zelfvertrouwen op te bouwen, om dat het hem helpt zichzelf als een posi tief wezen te zien. 2. Beloon goed gedrag zo veel mogelijk. Om positieve aandacht zo veel moge lijk effect te laten hebben, moet u voor uw kind eenvoudige doelen stellen. Dat betekent dat u zich duidelijk bewust moet zijn welke gedragingen u wilt aanmoedigen en weikeu juist wilt ont moedigen. Nemen we een normaal ac tief 7-jarig meisje als voorbeeld. Als ze geconcentreerd met haar speelgoed of met haar broer of zus speelt, zijn dat gedragingen om aan te moedigen. Dus raakt haar ouder haar af en toe even liefkozend aan, lacht haar even toe of zegt iets waarderends over haar posi tieve gedrag. Als de ouder vindt dat ze in de huishouding wat moet meehel pen, houdt-ie in de gaten wanneer het kind dat doet en beloont haar daar voor. Maar wanneer ze helemaal niet behulpzaam is, krijgt ze die waarde ring niet. Ze krijgt dan helemaal geen aandacht, omdat dat gedrag niet op de 'positieve' lijst staat. Het is natuurlijk van belang te weten wat voor soort aanmoediging het kind graag heeft. Kinderen verschillen daar sterk in. Zo te werk gaan vraagt van de ouder van tevoren denkwerk om vast te stellen welk gedrag wenselijk is en welk ge drag niet beloond moet worden, zodat het afgeleerd wordt. Daarna moet er een programma worden opgesteld van beloningen voor de goede gedragin gen. Sommige ouders beginnen op dit punt wel eens tegen mij te zeggen: "Poeh, dat is me allemaal veel te inge wikkeld". En vervolgens modderen ze maar weer op de oude manier verder. Geen wonder dat ze vroeg of laat in de modder vast komen te zitten. Dus zal ik mijn memorie van toelichting op de wet van de weke potato-chip volgende week nog maar even voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 27