'Alles onder controle, burgemeester' JAAR LATER Leiden haakte pas een jaar later in op het Parijse studentenverzet ZATERDAG 21 MEI 1988 PAGINA 23 Vandaag 19 jaar geleden: Amster damse studenten ontruimen het Maagdenhuis. Eergisteren 19 jaar geleden: Leidse studenten ontrui men de Gewelfkamer van het Aca demiegebouw. In Nederland ge beurde alles dus een jaar later. door Bart Jungmann Niettemin is mei '68 de geschiedenis in gegaan als de periodè waarin de verbeel ding even aan de macht was. Zoals het Maagdenhuis in de loop der jaren syno niem is geworden van het Nederlandse studentenverzet. "Dat wordt nu voorge steld als een soort Slag bij Nieuwpoort. Als iets dat zomaar uit de lucht kwam vallen". Sonja van Wier kan zich er de cennia later nog over opwinden. Ze wijst er op dat al in 1963 de Nederlandse Stu dentenvakbeweging werd opgericht, en dat die club in korte tijd de spreekbuis werd van morrend studentenvolk. Sonja van Wier raakte snel bij de bewe ging betrokken. "Ik las in de krant een berichtje over de oprichting, heb meteen in een briefje mijn adhesie betuigd en ben na het eerste congres in het bestuur gekomen. Uit hoofde daarvan heb ik de afdeling Leiden opgericht". Inschrijving Bij het begin van het nieuwe studiejaar in 1963 werd in Leiden met leden werven begonnen. "We mochten bij de inschrij ving van de nieuwe studenten niet in het Academiegebouw zitten. Alle gezellig heidsverenigingen zaten binnen, maar wij moesten dat buiten doen. Er was zo genaamd geen ruimte. Voor de deur op het Rapenburg mocht aanvankelijk ook niet. Ik heb daar toen een hele discussie met een agent over gehad en die zei uit eindelijk: vooruit, ik zal u een kans ge- Die kans greep de SVB met beide han den. Vrij snel telde de Leidse afdeling 125 leden. De belangstelling in Leiden was nogal gemiddeld, weet een andere SVB'er van het eerste uur. "Leiden had ook toen de naam van rechts, maar dat viel best mee. Rotterdam was rechts, Amsterdam links en Leiden zat er zo'n beetje t.ussenin". Zowel plaatselijk als landelijk werd de SVB in korte tijd een geduchte concur rent van het Nederlands Studenten Ak koord (een meer conservatieve belan genbehartiger). Inzet van die concurren tie was het aantal leden in de Nederland se Studenten Raad, de officiële vertegen woordiger bij onderhandelingen met universiteit en overheid. Een kwart eeuw na dato moet wat Van Wier betreft daarom één ding duidelijk worden: de geschiedenis van het studen tenverzet gaat verder terug dan twintig jaar. Als schriftelijk bewijs haalt ze het Demokratisch Manifest tevoorschijn. Het werd in september 1963 gepubli ceerd en is een soort verantwoording voor de oprichting van de SVB. De stu dent was een intellectuele arbeider, en de SVB was zijn vakbond. Asociaal De doorsnee Nederlander had, als we het pamflet mogen geloven, een bepaald beeld van de student: 'Een a-sociaal indi vidu en een onhebbelijke kamerbewo ner. Als de eerbare burger slaapt, zwalkt hij door de nacht. Door vorige stüdenten- generaties is dit beeld zorgvuldig gecul tiveerd. Binnen de studentengemeen schap van vandaag wordt dit confectie- harnas als steeds knellender gevoeld'. Studenten anno '63 wilden deelnemen aan het maatschappelijk verkeer en de SVB formuleerde daartoe een aantal ei sen. Puttend uit haar herinnering maakt Van Wier onderscheid tussen interne en externe democratie. Over dat laatste her innert ze zich als speerpunt: "Meer arbei derskinderen naar de universiteit". Op het vlak van de interne democratie legde de SVB de volgende verlangens op tafel: betere sociale voorzieningen, op trekken van de studietoelagen en lagere prijzen in de mensa's. Honderden stu denten kreeg de SVB halverwege de ja ren zestig op de Leidse straten toen de maaltijden in de universitaire eettafels met drie dubbeltjes werden verhoogd. Nota's werden geschreven, overheid en universiteiten kregen geregeld boze brieven van de SVB. Van Wier: "We heb ben een hoop verwezenlijkt, dus toch als een soort breekijzer gefungeerd". Sonja van Wier praat zeer serieus over de geschiedenis van de SVB. De licht geamuseerde toon waarmee vaak over die periode wordt gesproken is haar dan ook een doorn in het oog. "Wat me zo te genstaat is dat er met enig dédain op de jaren zestig wordt teruggekeken", zegt Tijdgeest Eenzelfde ernstige toon, zij het minder bevlogen, slaat Hans van Dam aan als hij terugblikt. De vroegere wethouder van Leiden (tegenwoordig werkzaam op de Leidse universiteit) verontschuldigt zich ervoor dat data en details hem ontscho ten zijn, maar hij weet de tijdgeest nog te schetsen als gebeurde het gisteren. Net als Van Wier was hij vanaf het begin lid van de SVB, maar werd pas later actief binnen de beweging. Toen Sonja van Wier al was afgehaakt speelde Hans van Dam een rol bij de spraakmakende bezetting van het Aca demiegebouw in mei 1969. Waar andere betrokkenen dit stukje verleden liever laten rusten (of omdat er al genoeg wordt omgekeken, of omdat ze er het nut niet van inzien), heeft Van Dam aan één vraag genoeg om de tijd van toen te tekenen. "Er trad een trendbreuk op in de jaren zestig. De toestroom van studenten werd ineens veel massaler en de studentenbe volking kreeg een andere sociale samen stelling. Waren het eerst voornamelijk kinderen van bemiddelde ouders, nu kwamen ze uit alle lagen van de bevol king". Andere studenten, andere belangen. "Het beurzenstelsel groeide enorm. Voor de meesten was de financiële situatie niet zo florissant. Kamers waren duur en de mensa was ook niet goedkoop". Ook Van Dam herinnert zich in dat verband de grote demonstratie tegen de prijsver hoging. De universiteit ("waar feodale toestan den nog heel gewoon waren", aldus Van Wier) stond onder druk. Van Dam: "Enerzijds was er een overheidsrapport De Gewelfkamer in het Academiegebouw als ontmoetings- en discussiecentrum. Links helemaal achteraan (met zwart jasje) staat Hans van Dam. (foto Dirk Ketting) waarin werd voorgesteld de structuur van de universiteit meer te enten op het bedrijfsleven. Anderzijds had je een be weging als de Kritiese Universiteit. Niet zo groot, maar wel spraakmakend. De universiteit was niet alleen een ivoren to ren, maar diende ook de belangen van het bedrijfsleven. En het bedrijfsleven had in die jaren een slechte naam". Er hingen in de herinnering van Hans van Dam maatschappelijke veranderin gen in de lucht. "Je had het gevoel dat er wereldwijd iets aan de hand was". Hij somt op: Nieuw Links, de culturele revo lutie in China, de Vietnam-oorlog, flower power en de gebeurtenissen aan de Parij se Sorbonne een jaar eerder. Tilburg Een jaar later sloeg in Nederland dus de vlam in de pan. Op de hogeschool in Tilburg werd het vuur eind april ontsto ken. De eerste bezetting was een feit. Sonja van Wier geeft hoog op van die ac tie: "Een schoolvoorbeeld. De politie is er geen moment bij betrokken geweest, zoals dat in Amsterdam wel het geval was. Er hing voor vijf miljoen gulden aan tapijten. Niets mee gebeurd. Ik ging er vaak heen. Wat me opviel was de con structieve manier waarop er werd verga derd. Na drie weken bezetting is daaruit een heel goed compromis gerold". In de herinnering van Van Dam fun geerde Tilburg als katalysator. "Er was een klimaat waarbij een aanleiding werd gezocht om het conflict manifest te ma ken. Wat daar in Tilburg gebeurde was verder niet zo schokkend. Geen bloede rige ontruiming of zo". Het duurde overigens even voordat de Tilburgse lont het Leidse kruitvat be reikte. Vrijdag 2 mei werd al wel over de bezetting en de mogelijkheid van solida riteitsacties gesproken. Deze krant schreef de volgende dag een bits com mentaartje: 'De studentenrevolutie is gistermiddag Leiden gepasseerd. En ge zien het niet verbijsterende getal der aan wezigen en gezien de niet zeer grote ken nis van zaken van die aanwezigen moet het voor de organisatoren een niet al te plezierige middag zijn geweest'. Toezicht Toch had L. Erades, destijds custos bewaarder) van het academiegebouw, het oproer al horen kraaien in Leiden. De in middels 75-jarige Erades begon zijn uni versitaire loopbaan als toezichthouder van AZL-laboratoria alvorens hij werd benaderd voor de functie van custos. "Een belangrijke baan, daar komt heel wat voor kijken. Colleges, promoties, oraties, het koninklijk huis dat geregeld over de vloer kwam". Erades wekt de indruk van een gebo ren toezichthouder. Tijdens het gesprek blijft hij de gebeurtenissen buiten zijn wo ning vlak bij de Sterrenwacht in de gaten houden. "Wacht eens even", zegt hij op eens en gaat op zijn tenen staan voor een beter uitzicht. "Waar gaat die rare snuiter naartoe?". Als de kust weer veilig is kan hij ter za ke komen: "Het begon toen we hoorden dat er gedonder was in Parijs en Tilburg. Dus ik dacht: ik moet de belangrijke za len in het Academiegbouw gesloten hou den. Je kon nooit weten. En inderdaad: op een avond is er een senaatsvergade ring aan de gang, komt er ineens een stel jongens naar boven". "Ik zeg: waar gaan we heen? Ze zeg gen: naar de vergadering, die moet open baar zijn. Ik zeg: dat gaat zomaar niet. Ik zal dat wel even gaan vragen. Nou waren hoogleraren in die tijd een soort goden, dus ik stond bij de deur toch even te aar zelen. Uiteindelijk toch aangeklopt. Ik zeg: er staat hier buiten een aantal lieden die naar binnen willen. Er wordt even over gepraat en na een tijdje, ja hoor, ze mogen erin. Op het moment dat ze inder daad naar binnen gaan zegt de voorzitter: en dan verklaar ik de vergadering nu voor gesloten". Erades kan er nog smakelijk om la chen. Ultimatum Een paar dagen later zou de Algemene Leidse Studenten Vereniging, de officië le vertegenwoordiging namens de stu denten (de SVB had daarin inmiddels een meerderheid verworven) de actiebe reidheid op peil krijgen. Hans van Dam zet de zaken op een rijtje: 30 april werd voorgesteld de acties in Tilburg te onder steunen; op 2 mei kwamen studenten daarvoor dus voor het eerst bijeen irt het Academiegebouw. Daar waren zo'n vijf tig mensen aanwezig. Op de tweede ver gadering waren er tweehonderd, op de derde vijfhonderd. Het College van Cu ratoren (de bestuurlijke leiding van de universiteit, red.) kreeg een ultimatum aan de broek: de Leidse universiteit moest zich soldair verklaren met de ei sen van de Tilburgse bezetters, anders zouden er in Leiden acties volgen. Op 8 mei volgde de beslissende verga dering. De belangstelling daarvoor was onoverzichtelijk groot. In de krant wordt van 1200 studenten gesproken, in de her innering van Van Dam waren het er 2000, en andere bronnen spreken van 1500. In elk geval te veel voor het Academiege bouw, dus werd uitgeweken naar de Pie terskerk. "Ik dacht: hoera, ik ben ze kwijt", weet Erades nog. "Ik wilde meteen het toegangshek bij het Rapen burg dichtgooien. Maar er waren er dus een paar achtergebleven. En die verga dering duurde en duurde: alles maar re bellen, rebellen, rebellen". Van Dam miste het grootste deel van de bijeenkomst. "Er was die avond ook een belangrijke ledenvergadering van de PvdA. Daar werd gesproken oyer de meerderheidsstrategie van het Progres sief Akkoord in Leiden. Ja, het was een leuke maand. Toen ik in de Pieterskerk arriveerde kon ik gelijk mee om te bezet ten". Leiden was er vrij vlot bij. Behalve in Tilburg gingen alleen de Nijmeegse stu denten de Leidenaars voor. De bezetting van het Amsterdamse Maagdenhuis volgde bijvoorbeeld pas een dikke week later. Donderslag Het eisenpakket was ongeveer hetzelf de als in Tilburg: openbaarheid van ver gaderingen en verantwoordingsplicht voor bestuur en hoogleraren. Van Dam: "Voor de curatoren kwam het als een donderslag bij heldere hemel. Op epn be zetting hadden ze niet gerekend. Er werd ook heel verschillend op gereageerd. Je had een paar verstandige bestuursleden, zoals Muntendam. Die had als oud- Mei 1969 was de maand waarin het studentenoproer in Nederland kraaide, precies een jaar nadat in Parijs de vlam in de pan was geslagen. Studenten wilden meer invloed en openbaarheid van vergaderingen. Tilburg gaf eind april het voorbeeld. Leiden volgde snel: ruim een week later werd een gedeelte van het Academiegebouw bezet. "Er is een ander soort bestuurders gekomen. Minder uit de hoogte. Dat heb ik wel toegejuicht". De derde aflevering van een vierdelige artikelenserie over een periode waarin alles op z'n kop kwam te staan. staatssecretaris politieke ervaring en nam het nogal laconiek op. Rustig laten betijen, dat was zijn opvatting". Het werd ook een zeer ordelijke bezet ting. Van Dam: "Vanaf het begin was het niet de bedoeling om de zaak te blokke ren. Er werd immers geen administratief zenuwcentrum bezet". De bezetters verbleven in de Gewelf- kamer van het Academiegebouw. Die deed dienst als ontmoetings- en discus siecentrum. Van Dam: "De contacten met de huishoudelijke dienst waren uit stekend. Er was dat syndroom van: we moeten het netjes houden". Erades: "Al les ging ook gewoon door in het Acade miegebouw. Oraties, promoties, noem maar op. Ze mochten er best zitten, als ze de zaken maar niet dwars zouden zitten". Het waren hectische dagen voor de custos. "Oh jeetje nog aan toe. Ik had de verantwoording voor dat hele gebouw. De hele dag dat gesodemieter. Ik heb ge zegd: ga toch studeren. Je wordt tóch te ruggepakt door die hoogleraren. Jullie smoelen onthouden ze wel. Maar als je nu ziet wat er achteraf van al die figuren terecht is gekomen. De één werd secreta ris-generaal op het ministerie, de ander werd wethouder. Nee, ik noem geen na- "Het punt van die hele bezetting was: je wist niet waar het zou ophouden. Ik heb daarom meteen gezegd: geen politie erbij. Dat is vragen om moeilijkheden. Op een avond stonden er een paar bij het hek. Die heb ik weggestuurd. Elke och tend belde de burgemeester. Van der Willigen was dat nog. En Erades, hoe gaat het? Ik zeg: alles onder controle, burgemeester. Hij zegt: Erades, jij ver dient het Ridderkruis. Nooit gehad, maar dat geeft verder niet". Koffie "Ik ging vrij gemakkelijk met iedereen om. Ik had zelf twee studerende zoons, dus zodoende. Nee, die zaten er niet tus sen. Anders had ik ze wel weggestuurd. Ik heb er ook wel bij de kladden gegre pen hoor. De afspraak was: geen koffie van de koffiejuffrouw, alleen uit de auto maat. Op een gegeven moment onder neemt er eentje een aanval op het appa raat van de koffiejuffrouw. Ja, de koffie was zogenaamd goed genoeg voor ieder een. Die heb ik dus eruit gezet". "Ik heb meteen bij het begin van de be zetting gezegd: jongens en meisjes apart slapen. Ik wilde niet van die toestanden als in het Maagdenhuis. Daar hebben ze zich keurig aan gehouden. Meestal ble ven er een stuk of acht overnachten en de rest kwam 's morgens terug. Eentje van ons moest erbij blijven. Alleen: wij had den lekker verwarming en zij zaten hart stikke koud". "Het enige dat ik niet zo leuk vond wa ren de scheldpartijen tegen de curatoren. Ze hadden ook allerlei protestborden met gescheld erop. Die heb ik 's nachts een keer weggehaald. Ze dachten dat corpsstudenten dat hadden gedaan". Erades moet voor de tweede keer smake lijk lachen. Over dë verhouding met het corps lo pen de herinneringen uiteen. Van Wier: Custos L. Erades als nachtwaker: zaten hardstikke koud". 'Wij hadden lekker verwarming en zij "Er was nogal wat weerstand tegen de SVB. Petroleum door de brievenbus, en dat soort geintjes. Bij de niet-studenten bestond daarentegen veel sympathie. De meeste SVB'ers kwamen uit gewone ge zinnen. Geen kak, geen intimidatie. Al waren er ook wel mensen die ons ver dachten van communisme". Hans van Dam heeft niets gemerkt van kakineuze pesterijtjes. "Alleen ten tijde van acties waren de verhoudingen wat minder, maar dat is logisch". Toch waren er ook corpsstudenten die solidair waren met de bezetterfi. In de krant werd Ralph de Nerée tot Babbe- rich als goed voorbeeld daarvan in de schijnwerpers geplaatst: "Je kunt best WD'er zijn en toch tegen die idiote structuur van het onderwijs op de uni versiteit zijn". Geertsema De Nerée tot Babberich, tegenwoordig woonachtig in het Gelderse plaatsje Bab berich, is wegens een verblijf in het bui tenland niet in staat zijn destijds spraak makende houding toe te lichten. De bezetters kregen bijvoorbeeld ook be zoek van Molly Geertsema die in de jaren veertig Minerva-voorzitter was. "Deze actie is te aanvaarden. Er moet meer inspraak komen", sprak Geertse ma na een korte inspectie. "Alleen het middel van de bezetting deugt niet. Ver der vind ik een hoopje van honderd men sen en dan tel ik er verduveld veel bedroevend klein". De WD-politicus vreesde één ding: "Dat de extremisten straks zeggen: wij hebben het bereikt en dan lui en vadsig achterover leunen". De bezetters hadden snel reden tot te vredenheid. Acht dagen na het begin van de bezetting zegde het universiteitsbe stuur één ding toe: de studenten werden als waarnemers bij vergaderingen toege laten. Van Dam: "Dat was het sein om de bezetting te beëindigen. Het vierkante nee was van tafelen anders loopt zoiets toch maar af'. Op 19 mei werd een voorstel daartoe aangenomen. Een gering aantal aanwezi gen (zo merkte de verslaggever toen op) ging ermee akkoord. Reden voor weer een bits commentaartje in de krant: 'Er is heel wat bereikt. De kleine groep mag te vreden zijn, want radicaal is het overgro te deel van de studenten geenszins'. Wetenschappers "De actie in Leiden werd eigenlijk al vrij snel overgenomen door het lager we tenschappelijk personeel", herinnert Adam Vondeling zich. Hoewel solidair met de actievoerders, liet de student Vondeling de bezetting destijds aan zich voorbij gaan: hij moest blokken. Van Dam schetst het historische ka der: "Door de grotere universiteit was ook de wetenschappelijke staf gegroeid. Maar alle macht lag nog bij de hooglera ren en de medewerkers hadden dus ook behoefte aan democratisering". In het overleg volgend op de bezetting werd vooral aan die verhoudingen het nodige gedaan, allerlei inspraakorganen kregen met de invoering van minister Veringa's Wet Universitaire Bestuurshervorming (WUB) structuur. Erades: "Ik was het niet eens met die bezetting, maar daardoor is er wel een ander soort bestuurders gekomen. Min der uit de hoogte. Dat heb ik wel toege juicht. Maar wat is er nu verder van die inspraak terecht gekomen. Die universi teitsraad stelt niets voor en van de Leidse Studentenbond is helemaal niets over". Het zieltogend bestaan van de LSB kan Van Dam niet verontrusten. "Dat is toch een soort golfbeweging. Als de rech ten worden aangetast steekt het verzet de kop wel weer op. Denkbeelden conso lideren, dat is nu eenmaal taai werk". De Studenten Vakbeweging ging ten- onder in die golfbeweging. Van Dam: "De SVB is nooit officieel opgeheven, die is gewoon doodgebloed". Reünie Vorige maand besloot Sonja van Wier de SVB, althans de herinnering daaraan, weer tot leven te roepen. Samen met een paar anderen (onder wie oud-Leidenaar Cees Waal, nu burgemeester van Deven ter) heeft ze op zaterdag 25 juni een reü nie georganiseerd, tijdens welke onder anderen de vroegere studentenleider Ton Regtien verbindingen tussen toen en nu zal leggen. "De animo is weerga loos", zo hebben contacten met oud-SV- B'ers haar geleerd. Alle reden voor de organisatoren een stichting SVB 1963-1988 op te richten. Het doel is een archief op te zetten waar in de geschiedenis van het eerste studen tenverzet kan worden gerangschikt. Sopja van Wier: "Het feit dat we voor een stichting hebben gekozen, en niet voor een vereniging, geeft al aan dat ook wij iets anders zijn gaan denken over in spraak".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23