De nieuwe paria's Het roken van sigaretten is verslavend en moet op één lijn worden gesteld met het gebruik van verdovende middelen als heroïne en co caïne. Dat is de kern van een rapport van dr. C. Everett Koop, directeur-generaal van het Amerikaanse minis terie van volksgezondheid, dat deze week verscheen. Het rapport komt op een mo ment dat rokers in de Vere nigde Staten zich met steeds meer beperkingen gecon fronteerd zien. In tal van openbare gebouwen, bedrij ven, restaurants en in het openbaar vervoer mag niet meer of nog in zeer beperkte mate worden gerookt. Vol gens het ministerie van volksgezondheid is roken in Amerika verantwoordelijk voor 320.000 doden per jaar. Kortom: wie nog rookt wordt hoe langer hoe meer behan deld als een paria. Bordje op kantoormuur: 'Als u rookt, adem dan niet uit'. door Henk Dam De vlucht van Seattle naar Reno was nog maar twintig minuten oud, of Darryl Seigel (38) kon het al niet meer harden. Hij moest en hij zou een sigaretje roken. Oké, oké, de stewardess had voordat ze waren opgestegen via de intercom duidelijk verteld dat de vlucht korter dan twee uur duurde, en dat er dus op grond van de nieuwe wet niet mocht worden gerookt. Maar een paar trek jes? Hij stond op, liep door het nauwe gangpad naar het toilet en pakte daar zijn sigaretten. Ah! De rookmelder! Wat buigen en trekken en ook die kon hem niet verraden. Hij stak z'n sigaret op, nam een paar diepe halen. Dat was beter. Dat was een stuk beter. Maar Seigel had pech. Een oplet tende stewardess zag rook wegcirke- len op het moment dat hij opgelucht het kleinste kamertje weer verliet. Wist hij dan niet dat hij niet mocht ro ken tijdens de vlucht, en al helemaal niet op het toilet? Seigel moest toegeven van het ver bod op de hoogte te zijn. "Dan heeft u de wet overtreden. U zult bij aan komst in Reno worden gearresteerd", antwoordde de stewardess koeltjes. En precies dat gebeurde. Op het Cannon International Air- port van Reno werd Seigel, toen hij uit het vliegtuig stapte, prompt door de veiligheidsdienst aangehouden. Er werd proces-verbaal tegen hem opge maakt, en hij kan nu een boete van 6000 dollar (11.500 gulden) verwach ten. Protest Seigel was het eerste slachtoffer van een wet die eind vorige maand van kracht werd, en die het voortaan verbiedt te roken tijdens vluchten die twee uur of korter duren. Dat bete kent dat op 4 van de 5 binnenlandse vluchten in Amerika niet meer mag worden gerookt. Amerika's rokers lieten dat niet he lemaal ongemerkt voorbijgaan. Op de ochtend van 23 april, de dag waarop de wet inging, protesteerden enkele tientallen van hen op het National Airport van Washington. Ze hadden borden bij zich waarop stond: "Het Congres is te ver gegaan", en zeiden dingen als: "Van auto's en drank gaan mensen ook dood. Waarom verbieden ze die niet?". Maar het was een even klein als machteloos gebaar. Want wet is wet. Wat een van de vliegmaatschappijen, Continental Airlines, deed was zinvol ler. Die had al van tevoren 430.000 stukken kauwgom en 200.000 lolly's ingeslagen om aan de met hun han den in het haar zittende nicotine-ver- slaafden te geven. Een andere grote maatschappij, Northwest Airlines, was even voordat de wet van kracht werd eigenerbewe ging al verder gegaan. Op geen enkele vlucht van deze maatschappij mag nog worden gerookt. Heeft dat invloed gehad op de boe kingen? Woordvoerder William Wren: "Jazeker, een hele positieve. Sommi ge mensen lieten hun vlucht verval len, maar tien keer zoveel mensen boekten bij ons, juist omdat er op geen van onze vluchten wordt ge rookt". Dat in zoveel Amerikaanse vliegtui gen niet meer mag worden gerookt, heeft alles te maken met het schok kende rapport dat het ministerie van volksgezondheid in Washington twee jaar geleden uitbracht. Dat rapport was gewijd aan passief roken (de ge volgen voor niet-rokers die in de buurt van rokers zijn), en de conclu sies waren niet mis. Ook passief roken kan leiden tot dodelijke ziekten, zo eind moet maken aan alle sigaretten reclames. Bijsluiter Ballin: "Wij zijn niet voor een totaal verbod op roken, maar we willen wel dat sigaretten door de wet niet als een normaal genotmiddel worden behan deld. We willen grote beperkingen waar het gaat om reclame. We willen een verbod op sigarettenverkoop aan jongeren onder 18 jaar. We willen ook dat de tabaksindustrie verplicht wordt te melden wat er in hun sigaret ten zit". Dat zou, zo wil de coalitie, in de vorm van een bijsluiter moeten ge beuren. "Er zitten zo'n 4000 bestand delen in sigarettenrook. In sigaretten met een laag teer- en nicotinegehalte bijvoorbeeld zitten weer bepaalde schadelijke additieven die zijn toege voegd om de smaak van die sigaretten te redden. We vinden dat het publiek er recht op heeft te weten wat voor be standdelen dat dan zijn". Verschillende Congresleden heb ben wetsvoorstellen ingediend die de doelen van de coalitie dichterbij moe ten brengen. Ballin zit zo ongeveer da gelijks in het Capitool om daar lobby werk voor de anti-rookbeweging te doen. Maar de tabaksindustrie is een taaie tegenstander. Ballin: "Je vecht niet alleen tegen de tabakslobby, maar vaak tegen de hele landbouw- lobby. Een senator uit zeg maar een graanstaat zal een senator uit een ta- bakstaat altijd steunen omdat de landbouwstaten traditioneel elkaar niet afvallen". Daar komt dan nog bij dat de ta baksindustrie Congresleden met het doeltreffendste aller smeermiddelen paait: geld. Dat kan omdat belangen organisaties in Amerika het recht hebben zogenaamde 'Politieke Actie Commissies' (PAC's) te vormen die Congresleden geld mogen geven ten behoeve van hun herverkiezingscam pagnes. Jaarlijks gaat een bedrag van bijna een miljoen dollar van de tabaksin dustrie naar Congresleden. Die geven in ruil bijvoorbeeld lezingen, maar wat werkelijk van hen wordt ver wacht is dat ze 'tabaksvriendelijk' stemmen. Alleen al de tabaksgigant Philip Morris gaf op die manier in het parlementaire jaar '85-'86 een half mil joen dollar uit. Tij keert Ondanks dat alles keert het tij, zegt Ballin. "De houding van het publiek is veranderd. Steeds meer mensen gaan roken als een kwaad zien dat in de hand moet worden gehouden. Dat zijn kiezers, dus daar kunnen de indi viduele Congresleden niet omheen. Je kunt er dan ook op rekenen dat het Congres de komende jaren het roken verder gaat beperken". Hij lacht: "Aan ons zal het niet liggen". Er is nog een reden waarom de ta baksindustrie niet langer zo zorgeloos en blij kan zijn als de jongens en meis jes van de sigarettenreclames. Dat heeft te maken met die typisch Ame rikaanse gewoonte om via de rechter enorme schadevergoedingen te eisen als je meent dat iemand je kwaad heeft gedaan. Lijders aan longkanker en familie leden van overleden zware sigaretten rokers hebben de afgelopen jaren in groten getale tabaksfabrikanten voor de rechter gedaagd. Alle 300 zaken die voor de rechter kwamen zijn tot nu toe door de industrie gewonnen. En dat op grond van twee argumenten: mensen roken uit vrije wil, en boven dien staan er sinds 1965 duidelijke waarschuwingen op de pakjes siga retten. Maar beide argumenten worden on dergraven in een proces dat op dit mo ment in de staat New Jersey loopt. Daar heeft de weduwnaar Antonio Ci- pollone drie fabrikanten van sigaret ten voor de rechter gedaagd omdat hij hen verantwoordelijk stelt voor de dood van zijn vrouw die in 1984 op 58- jarige leeftijd aan longkanker over leed nadat zij meer dan 40 jaar had ge rookt. De advocaten van Cipollone hebben zich geconcentreerd op de pe riode vóór 1965, toen er nog geen waarschuwing op de pakjes stond. Ze hebben bovendien geheime docu menten uit de tabaksindustrie zelf als bewijsmateriaal aangevoerd waaruit blijkt dat de fabrikanten ruim vóór 1965 al donders goed wisten dat roken gevaarlijk is, maar die kennis geheim hielden. Precedent Cipollone kreeg verder de afgelo pen week steun van dr. C. Everett Koop, de directeur-generaal van het ministerie van volksgezondheid, en daarmee de hoogste medische autori teit in het land. Die bracht een rapport uit waarin staat dat nicotine net zo verslavend is als cocaïne en heroïne. Met andere woorden: aan het argu ment dat mensen uit vrije wil roken, kan nu ook gewrikt worden. Als Ci pollone wint en de sigarettenindus trie doet haar uiterste best dat te voor komen dan zou hij dus recht heb ben op een schadevergoeding. Maar wat voor de industrie erger is: er zou een juridisch precedent ont staan op grond waarvan allerlei men sen de makers van sigaretten zouden kunnen aanklagen. Wat u zegt: de ta baksindustrie zou goed de sigaar zijn. (tekening Tom Janssen) Hoewel er altijd bezorgde zielen zijn geweest die zich afvroegen of dat roken nu wel zo gezond was (Victori aanse vrouwen kregen te horen dat zij tbc of een snor konden krijgen als ze er eentje opstaken), was 1964 pas het jaar waarin alles veranderde. Toen verscheen er een rapport van de direc teur-generaal van het ministerie van volksgezondheid waarin onomwon den stond dat je van roken kanker kunt krijgen. Een jaar later versche nen waarschuwingen op de pakjes, en in 1971 mocht via radio en tv niet lan ger reclame voor sigaretten worden gemaakt. Sindsdien is vastgesteld dat roken ook kan leiden tot long-emfyseem, hartafwijkingen, kortom het hele spectrum van ernstige kwalen zoals dat nu tot de parate kennis van elke mavo-leerling behoort. Al die uiter mate beangstigende publiciteit heeft gewerkt: in 1965 rookte nog 41,7 pro cent van de Amerikanen, in 1986 ging het om nog maar 26,4 procent. Zeker 40 miljoen Amerikanen hebben de af gelopen twee decennia het roken er aan gegeven. Klasseverschijnsel Interessant aan de statistieken over rokers is dat roken een klassever schijnsel aan het worden is. Goed opgeleide mensen met behoorlijke in komens roken aanzienlijk minder dan mensen met een lage opleiding en dito inkomen. Zwarte Amerikanen roken ook meer dan blanke landgeno ten. Dit alles neemt niet weg dat nog al tijd meer dan 50 miljoen Amerikanen Koning Tabak dienen (en dat 320.000 Amerikanen per jaar aan de gevolgen van het roken sterven). Het zijn met name jongeren die nog dagelijks aan dat legioen rokers worden toege voegd. Daar doet de tabaksindustrie dan ook zeer zijn best voor. Die industrie geeft in de Verenigde Staten het niet geringe bedrag van 2,5 miljard dollar per jaar uit aan reclame en vergelijkbare promotie-activitei ten. En die reclames zijn buitenge woon uitgekiend. Sigaretten worden in de advertenties in weekbladen en dergelijke altijd gepresenteerd in een sfeer van sport, gezondheid, lekker in de buitenlucht. De plaatjes laten vrij wel steeds mooie jonge mensen zien die het leuk hebben. "Dat soort reclame, daar moet een eind aan komen. Sigaretten zijn slecht voor je, en ze zijn verslavend. Stel eens dat voor amfetamine op de zelfde manier reclame zou worden ge maakt als voor sigaretten. Het grote publiek zou woedend zijn". Aan het woord is Scott Ballin, vice-president van de Amerikaanse Hartstichting en voorzitter van de "Coalition for Smo king or Health", waarin de Hartstich ting, de Longstichting en het Kanker- instituut samenwerken. Het is deze krachtige coalitie die als geen ander het roken bestrijdt op de plaats waar werkelijk grote vooruit gang kan worden gemaakt: in het Congres. De coalitie helpt Congresle den bijvoorbeeld met het opstellen van anti-rookwetten, zoals een on langs geïntroduceerde wet die een bleek uit het rapport. Om een voor beeld te geven: de wijd gerespecteer de National Research Council schat het aantal doden in Amerika door longkanker, veroorzaakt door de rook van anderen, op 2400 per jaar. Koren op de molen Het rapport was koren op de molen van actiegroepen als Americans for Nonsmokers Rights, gevestigd in de Californische universiteitsstad Ber keley. Julia Carol, directeur van de groep: "Wat er in vliegtuigen is ge beurd beschouwen wij als ons groot ste succes". De Californische groep knokt al sinds jaren tegen roken in vliegtui gen, Vorig jaar kwam de grote door braak toen de staat Céiifornië als eer ste het roken op alle vluchten binnen z'n grenzen verbood. Het was de stap waarop de federale regering en maat schappijen als Northwest Airlines hadden gewacht. Waarom? Omdat het argument van groepen als Americans for Nonsmo kers Rights indruk maakte, dat de ventilatie in vliegtuigen nu eenmaal zodanig is dat de door rokers uitgebla zen dampen uiteindelijk in verdunde vorm door alle passagiers weer wor den ingeademd. Dat is niet alleen ver velend (en ongezond) voor die passa giers, maar vooral voor stewardessen en piloten, die nu eenmaal een groot deel van de dag in de bedompte ro- kerslucht moeten doorbrengen. Maar het gaat allemaal veel verder. Niet alleen in vliegtuigen wordt het de rokers steeds moeilijker gemaakt. Ook op allerlei andere openbare plaatsen mag niet langer worden ge rookt. De roker is in Amerika een pa ria geworden, een uitgestotene. Julia Carol constateert het met een grimmig soort genoegen: "De laatste vijftien jaar is roken meer en meer so ciaal onaanvaardbaar geworden. Ein delijk beginnen we het punt te berei ken waarop roken als afwijkend ge drag wordt gezien. De niet-roker be paalt nu de norm. Dat is goed en dat is rechtvaardig". Wetten Voorbeelden te over van het veran derde fortuin van de roker. In 42 van de 50 Amerikaanse staten zijn wetten aangenomen die het roken beperken in bijvoorbeeld openbare gebouwen of bij het openbaar vervoer. In de staat New York bijvoorbeeld werd vo rige maand een wet van kracht die ro ken verbiedt in onder meer winkels, theaters, ziekenhuizen, musea, ban ken en bijna alle andere publieke ruimten. Restaurants met meer dan 50 stoelen werden verplicht de helft van hun zetels voor niet-rokers te re- In meer dan de helft van de Ameri kaanse bedrijven mag niet of alleen in bepaalde ruimten worden gerookt. Het is normaal geworden dat in open kantoorruimten, cafetaria's, gangen ruimten, cafetaria's, gangen en derge lijke een rookverbod geldt. Sommige bedrijven, zoals Turner Broadcasting in Atlanta en Northern Life Insurance in Seattle, verbieden het roken hele maal: rokers hoeven er niet eens te solliciteren. Boete En het hotel Non-Smokers Inn in Dallas gaat weer nog verder. Niet al leen neemt dit hotel geen personeel in dienst dat rookt, de gasten moeten bij inschrijving een verklaring tekenen waarmee ze zich verplichten een boe te van 250 dollar te betalen als ze op hun kamer roken. Het is tekenend voor de agressieve manier waarop in de VS campagne tegen het roken wordt gevoerd. Vroegen stonden er beleefde bordjes op kantoormuren met het verzoek 'Gelieve niet te ro ken'. Die bordjes snauwen nu: 'Als u rookt, adem dan niet uit'. En dat alles, terwijl Amerika het ro ken zo ongeveer heeft uitgevonden. Er is daar altijd gerookt. In 1492 zag Columbus al indianen 'rook drinken' en die band tussen het nieuwe conti nent en de tabak is altijd een nauwe gebleven ook. Sigaretten verwierven in deze eeuw hun enorme populariteit dank zij onder andere filmsterren als Humphrey Bogart en Mariene Diet rich die stoer, respectievelijk sexy waren dank zij nu juist dat sigaretje tussen de lippen. Sigaretten verwierven in deze eeuw hun enorme populariteit dank, zij onder andere filmsterren als Humphrey Bogart en Mariene Dietrich die stoerrespectievelijk sexy werden gevonden met een 'saffie' tussen de lippen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21