'Waardevolle weiden Warmond in gevaar' 'Bakker betaalt mee aan riolering rijke stinkerds Kom eens naar de mooiste Antiek* Interieurboerderij van Nederland Plaatselijk Statenlid laakt 'omspuiten' ZATERDAG 21 MEI I WARMOND - Het gevaar heet "omspuiten" en het rukt vanuit Sassenheim op naar Warmond. De daders zijn boeren die vanwege su perheffingen en al dat 'ge- quoteer' geen droog brood meer kunnen verdienen met hun koeien en over stappen op de bloembol. Het slachtoffer is voor wat deze regio betreft het weide landschap van de pittoreske Klinkenbergerpolder. door Wim Koevoet Aan de Sassenheimse kant van de ze polder is het leed al geschied, daar zijn weilanden al omgezet in bollengrond. "Nog even en de kist jes - en erger nog - de kassen vol gen. In Warmond kan het morgen gebeuren, er is immers niets gere geld", trekt C.A.L. van der Zalm, Statenlid namens de PvdA (met de portefeuilles recreatie, agrarische zaken en natuur) en oud-raadslid en -wethouder van Warmond zoals voor hem te doen gebruikelijk ui terst fel van leer. In Warmond is de discussie wel al een beetje op gang gekomen door voorzetjes van het CDA- raadslid mevrouw van Schie en PW'er Schavemaker. De burge meester heeft een notitie beloofd. Maar Van der Zalm, die op provin ciaal niveau met succes ten strijde is getrokken tegen omspuitingen, maant tot grote spoed en stelt vast dat Warmond "zoals gewoonlijk" eigenlijk al te laat is. Hij vindt het hoogst merkwaar dig dat er niet al lang een "voorbe- reidingsbesluit" voor het gebied is genomen. Met zo'n besluit kan de raad ongewenste ontwikkelingen in de polder tegenhouden. De provincie-bestuurder zegt dat als hij nu zou roepen "dat in het weiland van het ooievaarsnest morgen bollen zullen worden ge teeld" het dorp wel in rep en roer zou zijn. "Maar ik zie het verschil niet tussen dat weiland en dat prachtige gebied achter de Oude Toren". En: "Toen de Schiphol- spoorlijn dwars door de Klinken bergerpolder bleek te gaan lopen, stond iedereen te janken. Ik hoor nu niemand". In Van der Zalms kritische be schouwingen zit een stortvloed van kritiek op het falende natuur- en milieubeleid van de gemeente War mond verpakt. Zo staat hij er ver steld van dat de ontsluiting van de nieuwbouw van de rooms-katho- lieke school langs het kerkhof is geprojecteerd. "Warmond ligt nog net op de derde strandwal. Mariën- haven en het kerkhof liggen in een uniek gebied. Nu gaan ze daar een weg maken en een verkeersdrukte van jewelste oproepen. Dat getuigt van een mathematische gemak zucht waar je eng van wordt. Toen ik nog in de raad zat, beschouwden we dat gebied met Mariénhaven, de oude toren en daarachter de Klinkenbergerpolder als één ge bied. We hebben daar nooit een weg gewild anders hadden we die wijk, Endepoel II natuurlijk wel ontsloten". In het verlengde van dit ongenoegen ligt de wrevel over het bij B en W gerezen idee om de sporthal achter 't Trefpunt, "de mooiste plek van Warmond", te bouwen. Warmond, zo luidt zijn eindcon clusie, offert steeds meer fraais op. "Trouwens het milieubeleid in de hele bolenstreek is één ramp. Zes, ja, je hoort het goed, zes procent van de agrarische bedrijven heeft een hinderwetvergunning". Ter herinnering: Van der Zalm was ook die schreeuwlelijk toen War mond de vogels van hun nesten verdreef op de boezemkade van de Zwanburgerpolder door midden in het broedseizoen met werkzaam heden te beginnen. "Ik ben een na- tuurfreak". Scheuren De al flink grijzende politicus ruimt eerst een groot misverstand, dat ook in Warmond leeft, uit de weg. "Iedereen heeft het over het scheuren van land maar dat is iets heel anders dan omspuiten. Bij scheuren gaat alleen de plag eraf en komt er bij voorbeeld bonenteelt voor in de plaats. Daarvan hoeft niemand in paniek te raken, je kunt de koeien er weer laten lopen, scheuren is omkeerbaar". "Omspuiten, en daarover heb ik het, is een heel ander verhaal. Om spuiten is het bovenhalen van de zandlaag. Dat gebeurt met zuiger- tjes, die halen het van een diepte van zes tot tien meter diepte boven. Omspuiten is ook niet omkeerbaar, de oorspronkelijke situatie kan nooit meer worden hersteld want je gaat zand niet meer twaalf meter diep wegstoppen". Van der Zalm en zijn collega's van andere statenfracties hebben hun werk al gedaan. In het streek plan voor dit deel van de provincie Zuid-Holland is precies aangewe zen waar wel en waar niet mag wor den omgespoten. "Ik hoor mensen ongenuanceerd roepen dat om spuiten helemaal niet meer mag en dat er nu een areaal aan bollen grond verloren gaat. Dat is dus niet waar, het moet alleen afgelopen zijn met omspuiten in waardevolle gebieden". Warmond ligt in een overgangs gebied waarvan de "ecologische in frastructuur" beschermd dient te worden. Ook de landschappelijke waarde moet intact worden gela ten. "Bepaalde levensvormen en de vegetatie zijn aan elkaar gerela teerd. Als een weidevogel van a naar b naar c vliegt en je haalt in eens b weg door dat in één dag om te spuiten, dan is de samenhang verstoord en kun je gerust spreken van een ecologische ramp. En ver der is weilad mooier dan bollenvel den. Daar is maar een paar weken per jaar wat te zien. Bollenteelt is ook intensiever. Er worden bestrij dingsmiddelen gebruikt". Op provinciaal niveau mogen dan de nodige voorzetten zijn gege ven, van belang is "wat gemeente besturen in hun bestemmingsplan nen hebben geregeld". De provin cie heeft dan ook een toernee ge maakt langs verschillende ge meenten. "De beste weg is overleg, in de ene gemeente moet meer ge praat worden dan in de andere. In de ene gemeente zijn de agrarische belangen groter dan in de andere". Buitengebieden Van der Zalm hekelt het feit dat Warmond in zijn bestemmings plannen voor de "buitengebieden" omspuiten niet onmogelijk heeft gemaakt. "Omspuiten dateert ook niet van vandaag of gisteren. In mijn tijd als kind gebeurde het al". Rent Van der Zalm met zijn noodkreet niet aan zijn doel voor bij? Warmond kan toch beter in al le stilte tot een verbod overgaan. Slapende honden worde nu wak ker en kunnen zo lang er nog geen verbod is omspuiten waar ze wil len. Van der Zalm: "Mij wordt ver weten dat ik juist aanzet tot, ja. Een flauw argument. Je zegt toch ook niet tegen mensen die zich tegen lozingen op de Waddenzee keren dat juist door hun optreden ieder een effe gauw op zee zzal gaan lo- Volgens Van der Zalm heeft War mond zeker de laatste jaren, "met die slappe gemeenteraad", weinig tot geen oog voor zijn buitengebie den. "In de bebouwde kom is alles geregeld, in het buitengebied niets. De Klinkenbergerpolder is altijd gezien als een stukkie weiland bij de dorpskern". De Warmonder wil zeker niet "boeronvriendelijk" overkomen maar stelt vast dat in de afweging "algemeen belang versus- privébe- lang" het eerste zwaarder weegt. "Natuurlijk moet je ook begrip hebben voor het boerenprobleem. Je moet de boeren tegemoet ko men, hen erop wijzen dat ze een be heersovereenkomst voor hun land met het rijk kunnen afsluiten. Er zijn ook Warmondse boeren die dat kunnen. Als je wat minder maait of op een ander tijdstip dan krijg je een vergoeding. Boeren die willen omspuiten maar dat niet mogen moetje onder invloed brengen van de 'relatienota'. Dat betekent dat ze vergoedingen krijgen voor dingen die ze doen of iuist nalaten. Maak De voor een flink deel al omgeslo ten Klinkenber gerpolder aan de Sassenheimse kant. Het weiland verdwijnt, de bol len komen. Op de achtergrond War mond dat nog niets heeft gere geld. Het omspui ten kan daar elk moment begin- (foto Wim Dijkman) duidelijk dat boeren in handicap- polders financiële steun kunnen krijgen. Aan Dekker en co met zijn tennis en zijn hout is een hele pol der opgeofferd. Maar gemeente Warmond, wat doe je met je boe ren", begint Van der Zalm zijn tira de. "Stimuleer de boeren om aan weidevogelbeheer te doen. Help boer Warmerdam in de Hemmeer- polder. De raad heeft geroepen dat die polder niet onder water mag worden gezet. Terecht. Er zijn vol doende mogelijkheden voor de wa terrecreant. De watertoerist ligt bo vendien alleen maar stil, die vaart niet, die heeft dat extra water niet nodig. Maar nu moet wél Warmer dam geholpen worden bij het be houd van de agrarische functie van de polder. Voor de Laeck, een gouden pol der, geldt hetzelfde. Maar ik mis in alle toonarden voorlichting die aan boeren kan worden gegeven. War mond springt heel slordig orn met z'n buitengebieden. De raadsleden kijken er pas weer naar als het om gemeentelijke herindeling gaat, als het van ze afgepakt dreigt te wor den. Dan is het getoeter niet van de lucht". Van der Zalm kan zich zelfs voor stellen dat de gemeente zelf een stuk Klinkenberpolder koopt. Ge meenten kopen ook grond om er huizen te bouwen, waarom geen stuk gekocht om het te bescher men? "We zijn toch ook blij dat het Bos van Krantz van de Stichting Zuidhollands Landschap is en niet van een of andere projectpontwik- kelaar?". Dat er zelden in die rich ting wordt gedacht komt "omdat natur en landschap nooit het volle pond krijgen in de afwegingen. Er wordt altijd naar gekeken maar pas op het laatst. Volgetjes en planten moeten altijd wijken voor de mens. Wat een pretenties". Van der Zalm is ervan overtuigd dat de Warmondse boer boer wil blijven. "En zo lang er boeren zijn, is er natuur". Volgens hem moet de boer dan ook vooral "op een pretti ge manier worden aangesproken". Niet vanuit het vooroordeel "dat een boer alleen maar winst wil ma ken". "Je moet een boer aanspre ken als beheerder van waardevolle landschappen en daar op inspelen met financiële middelen". Volle pond Van der Zalms betoog zal het Landbouwschap bepaald niet als muziek in de oren klinken. Vol gens gemeentesecretaris C. Zoete melk heeft deze organisatie al laten horen dat ze tegen een verbod op omspuiten is. Agrariërs moeten ge heel vrij zijn in het gebruik van hun grond heet het. "Ja, ja, het ik-maak- zelf-wel-uit-wat-ik-teel-principe", interpreteert Van der Zalm. "Onzin natuurlijk. Ik mag toch ook niet zo maar bouwen wat ik wil, ook al is het op mijn eigen grond?". Volgens Van der Zalm steekt het betoog van het Landbouwschap bedrijfs economisch doortimmerd in el kaar, "maar optimale landbouw is in de regel slecht voor de natuur". En: "Het Landbouwschap kijkt te veel naar de mechanische, grote boeren". Jeugd kleurt raadhuis open VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense jeugd kon tot vandaag gete kende en gekleurde versies van het nieuwe gemeentehuis inleveren. De burgemeester en andere juryle den kiezen volgende week de win naars in de categorieën van 0 tot en met 6 jaar, van 7 tot en met 9 jaar en van 10 tot en met 12 jaar. De kleurplaten werden op scho len verspreid en konden bij biblio theek en gemeentehuis worden op gehaald. Op 3 juni, bij de opening van het vernieuwde raadhuis, han gen de winnende platen op publi- catieborden in de centrale hal. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland, S. Patijn, verricht om kwart over vier de opening, na een samenkomst in de Gereformeerde Kerk. Niet alle betrokkenen blij met rioleringsplan Wilgenlaan Voorschoten VOORSCHOTEN - De huizen aan de Voorschotense Wilgenlaan zul len nog dit jaar worden voorzien van riolering. Dat is ten minste de bedoeling van de gemeente, die de eigenaren van de vijftien woningen heeft benaderd met het plan voor de aanleg van een drukriolerings- systeem. De totale kosten van dit project zouden 345.000 gulden be dragen. door Conny Smits Verschillende malen eerder is al geprobeerd de woningen aan de Wilgenlaan aangesloten te krijgen op het gemeentelijk rioleringsstel sel. Telkens moesten de plannen echter weer worden afgeblazen, bij voorbeeld omdat de aanleg ge paard zou moeten gaan met het verlies van mooie beplantingen aan het laantje tegenover de Gou den Leeuw. Bewoners vreesden bovendien voor verwoesting van hun tuinen wanneer daar buizen moesten komen. Het plan zoals het er nu ligt, voor ziet in de aanleg van een centrale afvoerleiding in het weglichaam van de Wilgenlaan van waaruit 'uit leggers' de tuinen ingelegd zullen worden tot aan de achtergevels van de woningen. Volgens wethouder J.D. van Dalen kan met deze oplos sing het groen aan de Wilgenlaan zoveel mogelijk worden gespaard. "We ontkomen er natuurlijk niet aan om buizen door de tuinen naar de huizen te leggen. Nadeel van de aanleg onder het wegdek is boven dien dat de straat een een paar da gen onbegaanbaar zal zijn. De be woners zullen hun woningen dan even wat moeilijker kunnen berei ken". Protest De gemeente rekent voor het karwei op een subsidie van het rijk van 33.600 gulden. Er blijft dan nog een bedrag van 311.400 gulden over, dat gemeente en bewoners gezamenlijk moeten opbrengen. Voorschoten biedt de bewoners nu De Voorschotense Wilgenlaan. In het nieuwe rioleringsplan blijven de bomen gespaard en hoeven bewoners niet de volle mep te betaleti. Toch is niet iedereen gelukkig. (toto Henk Bouwman) de keuze tussen een betaling van tienduizend gulden in driejaarlijk se termijnen óf een betaling ineens van achtduizend gulden. De ge meente betaalt de overige kosten, wat neerkomt op ongeveer zestig wensen we niet ineens duizenden guldens te betalen voor de poep van een ander". Begrip Wethouder Van Dalen kan wel enig begrip opbrengen voor deze redenering. "Natuurlijk is het niet zo dat iedereen evenveel vuil loost. De een heeft een zwembad, de an der knutselt misschien veel, de an der weer minder. Maar van de ge meente kun je moeilijk verwachten dat ze dat helemaal gaat uitzoeken. Dan zou je jaren achtereen mon sters moeten nemen om de vervui ling per woning vast te stellen. Te gen Blóte kan ik dus alleen maar zeggen dat ik hem dankbaar ben dat hij de afgelopen jaren zo weinig niet nodig. En achtduizend gulden op tafel leggen voor iets dat je niet nodig hebt, dat vind ik veel te ver *»aan". Blóte vervolgt: "Mijn vader woont al meer dan vijftig jaar in een huis zonder riolering. Hij heeft een septic-tank en bij een goed ge bruik daarvan is er helemaal geen overlast voor het milieu. "Het zijn de fosfaten, de chemische stoffen, die vrijkomen bij gebruik van een wasmachine of het verschonen van een zwembad, die het milieu aan tasten. Wij weten precies hoe we moeten omgaan met de septic-tank zonder schade toe te brengen. Zo gaat de was van mijn vader de deur uit. Hij heeft jaren zo geleefd, en nu procent van het totale bedrag. Voorschoten heeft als voorwaar de voor het doorgaan van de plan nen gesteld dat alle bewoners moe ten meedoen. Zoals het er nu naar uitziet zal dat niet lukken. De Was senaarder R. Blote heeft al laten weten geen gelegenheid óf zin te hebben om achtduizend gulden op tafel te leggen voor een riolering. De bejaarde vader van Blóte is een van de bewoners van de Wil genlaan. Na het overlijden van zijn vrouw werd zoon R. Blóte, Wasse naars kunstenaar en actievoerder, executeur testamentair. Hij kreeg daarmee voor de helft zeggenschap over het huis. Tégen een riolering is hij niet, vertelt hij. "Maar wij hebben zo'n voorziening helemaal heeft vervuild, maar dat de riole ring voor iedereen evenveel geld blijft kosten". De bestuurder benadrukt dat zijn gemeente de riolering niet voor haar lol aanlegt. "We hebben het woongenot van de bewoners voor ogen", zegt hij. "De sloot langs het Wilgenlaantje stinkt nu vaak op ontstellende wijze. Vaak is het slootwater éen melkachtige drab. Dat is de laatste tijd alleen maar erger geworden. We hebben al jaren het plan eens een riolering aan te leggen, maar het zou meege nomen zijn als het nog dit jaar zou gebeuren omdat we dan nog een subsidie kunnen krijgen. Die rege ling loopt in 1989 namelijk af'. Of Blóte nu degene is die het hele plan voor de aanleg van riolering gaat tegenhouden, kan Van Dalen niet zeggen. "Het lijkt me te gek dat een bewoner zo'n heel plan kan te genhouden. Maar als er meer vol gen, wordt het voor de gemeente wel erg duur. Zelfs als alle bewo ners meebetalen, moet de gemeen te er toch al zestig procent bijleg gen". Blóte ergert zich trouwens ook aan deze gang van zaken. Wil hij de achtduizend gulden niet eens beta len, eigenlijk vindt- hij dat het be drag nog te laag is. "Aan de Wilgen laan wonen nou niet bepaald de armste mensen. Het gaat hier om villa's die door de aanleg van riole ring waarschijnlijk meer in waarde stijgen dan de achtduizend gulden die de bewoners ervoor betalen. De rest moet door de gemeenschap worden opgebracht. Dus de bakker en de kruidenier hier in Voorscho ten, die betalen mee aan de aanleg van riolering voor rijke stinkerds". Van Dalen: "Hier geldt hetzelfde verhaal als voor de mate van ver vuiling. De gemeente kan moeilijk gaan uitzoeken hoe rijk iedereen precies is. Er wonen aan de Wilgen laan nog steeds heel wat mensen die helemaal niet zo goed in de slappe was zitten. Mensen die er tientallen jaren geleden kwamen wonen toen de Wilgenlaan nog slechts een stuk bollengrond was". De wethouder betoogt dat achtdui zend gulden toch al een flink be drag is voor de bewoners om op ta fel te leggen. "Bewoners laten op draaien voor de totale kosten zou voor haast iedereen onhaalbaar worden. Vandaar dat de gemeente ervoor heeft gekozen zelf een flink deel bij te dragen". Absurd Of Blóte-het ooit nog eens wordt met de gemeente Voorschoten lijkt onwaarschijnlijk. Een voorstel van de dwarsligger om grond die de ge meente ooit heeft 'ingepikt' te be schouwen als betaling, wordt door de wethouder als 'volslagen ab surd' van de hand gewezen. Blóte beweert echter dat zijn voorstel heel plausibel is. "De gemeente heeft destijds een deel van onze sloot gedempt. Vorig jaar is dat stuk geasfalteerd om de hoek van de weg minder scherp te maken voor automobilisten". "Dat stuk sloot, het gaat om on geveer anderhalve vierkante me ter, is'nooit van ons gekocht of onteigend. De gemeente heeft het eenvoudig genomen". Blóte heeft de wethouder nu voorgesteld het stuk voormalige sloot alsnog te ko pen voor de somma van achtdui zend gulden, precies het bedrag dat de riolering kost. "De grond in New York is duurder", aldus Blóte. "Achtduizend gulden betaal je nog niet eens voor grond in hartje Den Haag", pareert Van Dalen on middellijk. "En voor het soort grond waar we het hier over heb ben, betalen we hoogstens 250 gul den. Bovendien vraag ik me af of Blóte nog wel recht kan laten gel den op zijn vierkante meter. Het bijtrekken van grond voor de open bare weg verjaart snel". Blóte is echter niet van plan het hier bij te laten zitten en heeft de gemeente een brief gestuurd waar in ze wordt verzocht "de asfaltweg vóór september 1988 te verwijde ren voor zover hij zich boven onze sloot bevindt". Van Dalen heeft de brief nog niet gezien, maar lijkt er op het eerste gehoor niet van ondersteboven. "Als meneer Blóte wil dat we die asfaltlaag weer weghalen, dan doen we dat toch even". VAN KLAVER WEIDE WEG 21 *7 HOOGMADE TEL. 01712-2576 m Antiek gecombineerd met modern ieder Eerlijk geloogd grenen m Warm antiek Engels eiken m Rustieke boerenmeubelen Sfeervolle verlichting Exclusieve stoffen bankjes Collectie Welbeckhouse zitmeubelen' Collectie Chesterfields bankjes Mui klasse 11oor klasse...

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10