Mozambique: land zonder toekomst Reagan's plaats in de geschiedenis 'Bandieten' terroriseren door oorlog en honger gekwelde natie Boek Donald Regan bevestigt machtswellust Nancy VRIJDAG 20 MEI 1988 BUITENLAND PAGINA 9 In de Mogambiquaanse hoofdstad Maputo kwam onlangs vertegenwoordigers van 42 donor-landen en internationale hulporganisaties bijeen om zich te buigen over de kritieke situatie in het land. Ruim 380 miljoen dollar zal worden aangewend om de nood te lenigen van de circa 5 miljoen Mogambiquanen, die op dit moment direct en indirect met de hongerdood worden bèdreigd. De belangrijkste oorzaak van de bijna uitzichtsloze situatie waarin de voormalige Portugese kolonie Mozambique sinds de onafhankelijkheid in 1975 is beland, is de oorlog tussen het Frelimo-regeringsleger en de Renamo- of MNR- rebellen. Volgens een rapport van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn er de afgelopen drie jaar zeker 100.000 Mogambiquanen door toedoen van de 'bandieten' om het leven gekomen. Een reportage van onze correspondent in Zuidelijk Afrika. door Ruud de Wit MAPUTO - Minstens tweehonderd vluchtelingen hebben zich op een open plek in het kamp bij het plaatsje Malema in de noordelijke Nampula-provincie verzameld. De vrouwen en kinderen zitten in gro te berusting aan de linkerzijde en de mannen aan de rechterkant. Een Frelimo-functionaris legt hen in het Portugees uit, wat ervan hen wordt verlangd, en dit wordt door een tolk in een locaal dialect ver taald. "Dit zijn journalisten uit het westen. Zij komen zich op de hoog te stellen van de rampen die door de 'bandidos armados', de 'gewa pende bandieten' in ons land wor den aangericht". Voordat de zitting begint, moe ten de aanwezigen braaf een aantal Frelimo-leuzen scanderen. "Viva Frelimo! Weg met de 'gewapende bandieten', 'A luta continua'. De overmijdelijke politieke 'peptalk'. Verdreven uit hun oorspronkelijke gebieden, nog maar net gered van een hongerdood en als een speelbal heen en weer gerold tussen Freli mo- soldaten en Renamo-bandie- ten, geldt toch ook voor hen, dat ze geacht worden met de mond te spreken van degenen, op wie ze hun laatste restje hoop hebben ge steld. Een voor een komen de slachtof fers van de Mogambiquaanse bur geroorlog haar voren en het ene verhaal is nog triester dan het an dere. Luciano, een 31-jarige boer werd door een groepje 'bandieten' gegrepen, toen hij op weg was naar zijn akkertje. Twee weken hebben ze hem vastgehouden en uiteinde lijk slaagde hij erin te ontkomen. Nu zit hij hier, ver verwijderd van zijn dorp aan de grens met de Zam- bezi-provincie. Wapens Luciano vertelt over de behande ling tijdens zijn 'arrestatie'. De 'bandieten' probeerden hem over te halen om zich bij hen aan te slui ten. Wijzend in de richting van de spoorlijn, die de havenstad Nacala met Malawi moet gaan verbinden, waaraan door een internationaal consortium wordt gewerkt: "Over die spoorlijn zeggen de 'bandieten', dat hij niet bestemd is voor voed sel, maar om meer wapens te ver voeren. Ze houden je voor, dat als zij aan de macht komen in Maputo, de blanken weer naar Mozambique zullen terugkeren en dat wij dan al lemaal een auto krijgen". Luciano voegt eraan toe, dat de bandieten een vrouw doodschoten om hun 'politieke' ideologie wat meer over tuigingskracht te geven. Het vluchtelingenkamp bij Male ma is slechts een van de vele in Mo zambique. Alleen al in de provincie Nampula zijn er minstens 88, met een totale populatie van meer dan 85.000. Het totale aantal 'dislo- cados' in Mozambique wordt voor zichtig geschat op ruim het tien voudige hiervan. Op het eerste gezicht is de situa tie in Nampula niet zo rampzalig. Rodney Sidloski, de Canadese co ordinator van de hulporganistaie CARE: "Zes weken geleden stier ven er hier nog kinderen door on dervoeding en daaruit voortvloei ende ziektes. Nu is het oogsttijd en we zijn erin geslaagd om de men sen hier regelmatig voedsel te ver de kleine dorpjes, voor zover ze niet tijdig hebben kunnen vluch ten, schieten ekele mensen dood als afschrikwekkend voorbeeld en vertrekken weer met kleding, voedsel en gijzelaars. Veelvuldig zijn de verhalen over de wreedhe den die de bandieten begaan: neu zen, oren en borsten worden afge sneden. vrouwen verkracht, kinde ren in koele bloede doodgeschoten of met messen afgeslacht. schaffen. Daarom lijkt de situatie niet zo ernstig". Traditioneel was Nampula de provincie waar een voedselover- schot werd geproduceerd. Doch mede door de droogte wordt de oogst voor deze herfst op niet ho ger dan 50% geschat. Sidloski op nieuw: "Over zes weken en zeker op langere termijn dreigt ook hier een ramp. Omdat de autoriteiten in Maputo er niet van overtuigd zijn, dat Nampula werkelijk een nood- gebied is, hebben we slechts 340 ton voedsel toegewezen gekregen. Maar ik denk dat we voor dit jaar minstens 2000 ton nodig zullen hebben". Wreedheden De verhalen die de vluchtelingen in de kampen vertellen, zijn iden tiek: de bandieten komen in de nacht, verzamelen de i Deze waanzinnige burgeroorlog in Mozambique gaat terug naar de bevrijdingsstrijd onder wijlen pre sident Zamora Machel, die uitein delijk in 1975 leidde tot de onafhan kelijkheid van de voormalige Por tugese kolonie. Onmiddellijk ver lieten nagenoeg alle Portugezen hals-over-kop het land en stortte de toch al niet zo bloeiende economie volledig in. ook omdat 95% van de zwarte bevolking analfabeet was. Minstens zo desastreus voor de jonge marxistisch-leninistische re publiek was de bedreiging waar mee zij werd geconfronteerd van de kant van de 'illegale' Smith-re- gering in het toenmalige Rhodesie (nu Zimbabwe). Die gaf namelijk opdracht om een rebellenorganisa- tie in Mozambique op te zetten, die Frelimo-regering van Machel (die nauw samenwerkte met de Zimba- weaanse bevrijdingsbeweging ZA- NU van de huidige president Ro bert Mugabe) moest aanpakken. De steun voor deze zogenaamde bevrijdingsbeweging, beter be kend als de Renamo of MNR, werd na de onafhankelijkheid van Zim babwe in 1980 overgenomen door Zuidafrika. De burgeroorlog die Mozambique nu al meer dan 12 jaar treft, is daarvan het resultaat. Beira-corridor De gevolgen van de acties van de rebellen zijn niet moeilijk vast te stellen. Slechts de zogenaamde Beira-corridor, die de havenstad Beira met Zimbabwe verbindt en Mozambique in twee stukken ver deelt, is enigszins veilig. Dat komt echter door de aanwezigheid van 12.000 Zimbabweaanse militairen. Verder zijn de meeste provincie hoofdsteden redelijk veilig, maar daar houdt het dan ook wel mee op. Wegtransport is in het land nage noeg onmogelijk. Het enige veilige vervoer is het vliegtuig, want wie zich zonder militair escorte de pro vincies inwaagt, loop het risico be schoten, overvallen en vermoord te worden door de 'bandieten'. Het ondervoede, slecht bewapende en nog slechter getrainde Frelimo-le- ger is niet in staat om de rebellen ook maar enigszins weerstand te bieden. Hoe de 'bandieten' opereren, is overal in de provincie Nampula te zien. In de districtshoofdstad Ribaue ligt het administratieve hoofdkantoor van Frelimo in puin. Ook het ziekenhuis en de plaatse lijke katoenfabriek zijn door mor tiervuur verwoest. In de visser plaatsje Angoche krijgen we het zelfde verhaal te horen en te zien en op de terugvlucht naar Nampula vliegen we over een dorpje, waar juist drie dagen eerder een aanval door de bandieten is uitgevoerd, waarbij een zestigtal hutten is plat gebrand en de school met de grond gelijk is gemaakt. Is de situatie in Nampula niet echt dramatisch te noemen, dat kan beslist niet worden gezegd van de meer zuidelijk gelegen provin cies Sofala en Manica. Een van de belangrijkste vluchtelingencentra is Casa Banana, een versterkt kamp ten zuiden van het voormali ge natuurpark Gorongosa, waar lange tijd de Renamo-rebellen hun hoofdkwartier hadden. Meer dan 10.000 vluchtelingen vinden er een tijdelijk onderdak, waar ze gevoed worden door de internationale hulporgansiaties. Hulpverleners zeggen dat hier nog geen twee maanden geleden dagelijks tiental len mensen door ondervoeding om het leven kwamen, maar nu zien de meeste vluchtelingen er weer wat beter uit. Uitputting Toch sterven er nog elke dag tus sen de vijf en zes mensen in Casa Banana, meestal ongelukkige vluchtelingen, die de lange voet tocht uit de bedreigde gebieden wel hebben voltooid, maar voor wie de redding toch te laat kwam. CARE-medewerker Harlan Hale: "Het is niet alleen de honger, maar ook de directe gevolgen van onder voeding, waarmee we hier worden geconfronteerd. Diaree, tbc, mala ria en totale uitputting". Een tekenend voorbeeld, waar van er zoveel te geven zijn, is het verhaal van Bire Nyamazao. Juist die ochtend is hij samen met zijn familie na een dagenlange mars in Casa Banana gearriveerd. De groep steekt schril af van de andere vluchtelingen in het kamp: de bot ten zijn onder de huid zichtbaar, de buikjes van de kinderen zijn ge zwollen, hun voeten hebben grote wonden. Een van zijn twee vrou wen en een zevenjarig kind zijn ge durende de gruwelijke tocht omge komen. In Casa Banana hebben de overlevenden hun eerste echte maaltijd na zes maanden. In een ander vluchtelingen kamp, Caia. eens een welvarend landbouwcentrum bij de Zambezi- rivier, is de situatie kritiek. Het kamp met 9000 inwoners heeft geen elektriciteit en amper water. Alle matrassen en medicijnen zijn uit de kliniek verdwenen. De voed- selleveranties naar Caia worden bemoeilijkt door het ontbreken van adequate militaire bescher ming. Tegen deze achtergrond is het niet moeilijk voor te stellen met wet voor moeilijkheden de interna tionale hulpverleners - in totaal zo'n 3000- te kampen hebben. Om met een Britse adviseur te spreken, die is toegevoegd aan het interna tionale consortium dat de spoorlijn tussen Nacala en Malawi weer open moet krijgen: "Het kan me niet schelen wie er achter deze oor log zit, maar als ik die persoon in handen krijg, zal ik hem persoon lijk de nek omdraaien". Geen toekomst Deze adviseur weet dan ook waarover hij spreekt: "De Nacala- spoorlijn kan een van de weinige in de wereld worden, die echt winst maakt. Maar door de aanvallen zijn we nu gedwongen om onze herstel werkzaamheden stop te zetten. Treinen worden aangevallen, ma chinisten en passagiers vermoord Dit i de ergste graad!". "En wat vinden jullie nu van Mo zambique? Is er nog hoop voor dit land?" De piloot van het charter- vliegtuigje dat ons van Maputo naar Johannesburg moet terugvlie gen, heeft met deze rethorische vraag zijn eigen mening nadrukke lijk geventileerd. Een week gele den, toen hij ons in Maputo afzette, was hij directer: "Wat ze hier ook zeggen, ik ben ervan overtuigd, dat dit land geen toekomst meer heeft". Geen van de journalisten geeft antwoord. Hier past slechts zwij gen. De cijfers spreken voor zich. In 1984 waren er nog 'maar' 1,8 mil joen Mogambiquanen op voedsel hulp aangewezen, voor dit jaar wordt een getal van circa 5 miljoen aangehouden. In 1987 werd er door de regering-Chissano 'slechts' 140 miljoen dollar internationale nood hulp gevraagd, nu is het dubbele bedrag bij lange na niet meer toe reikend. WASHINGTON Die ar me George Bush! Zo lang trouw de baas gediend, en dan zo beroerd behandeld worden. Dat dacht politiek Washington vorige week, toen president Reagan eindelijk zijn nummer twee als z'n opvolger aan prees. door Henk Dam Al die tijd had de president dat niet willen doen, omdat hij het verkie zingsproces bij de Republikeinen niet wilde beinvloeden. Maar Bush is al sinds een aantal weken zeker van de nominatie, dus dat argu ment gold niet meer. Vorige week woensdag, tijdens een dicier, kwam dan toch de langverwachte zegen. In welgeteld twee koele zinnen be schreef de president de loopbaan van Bush, en zei hij hard te zullen werken aan diens verkiezing. Twee zinnen! Voor de man die zich acht jaar lang als een marionet heeft laten gebruiken, en uit wiens mond nooit een ondankbaar, laat staan opstandig woord is opgete kend! Geen wonder dat de cam pagnestaf van Bush nogal teleurge steld was. Geen wonder ook, dat al le Amerikaanse kranten en omroe pen met hoog opgetrokken wenk brauwen over de lauwe kroning rapporteerden. Geconfronteerd hiermee, maak te Reagan het verzuim haastig één dag later goed. Hij stuurde een ver klaring de wereld in, waarin hij zei "enthousiast" en "met volledige in zet" ten behoeve van Bush cam pagne te zullen voeren. Bush is "een partner geweest in alles wat we hebben bereikt. Hij heeft mijn volledige vertrouwen en totale steun", aldus Reagan's post scrip- turn. Een dankbare Lee Atwater, Bush' campagne-leider, zei na die verklaring "in de wolken" te zijn. Maar het blijft een vraag waarom Reagan in eerste instantie zo plichtmatig zijn zegen aan Bush gaf. De Washington Post had eind vo rige week, op basis van een bron in het Witte Huis, een origineel ant woord: Nancy, de vrouw van de president. "Voor haar is de over gang veel moeilijker dan voor hem. Zij heeft duidelijk gemaakt wat haar houding is: wij zijn hier nog niet weg. Ronald Reagan is nog steeds president. Het dirigeerstok je wordt pas in januari overhan digd". Zou het kunnen? Zou Nancy te gen haar man iets in de geest kun nen hebben gezegd als: "En je houdt je een beetje in, he? Geen overdreven praatjes over George. Zo geweldig is hij tenslotte ook niet, en bovendien schaadt je jezelf ermee. Want voorlopig zitten wij' hier nog". Donald Regan, nog in zijn functie als chef-staf van het Witte Huis, kijkt de president op de vingers. "Hij had geen vragen, geen bezwaren, geen in structies..." (foto AP) Waar of niet, voor iemand die 'For the Record' heeft gelezen, het boek van Reagan's voormalige chef staf Donald Regan dat vorige week uitkwam, zou het geen ver rassing zijn. Integendeel, het zou Regan's visie op Nancy alleen maar bevestigen. Want Regan beschrijft Nancy Reagan als degene die het in het Witte Huis werkelijk voor het zeggen heeft. De president komt eraf als een werktuig in haar Ma chiavellistische handen, bijna als een goedmoedige sul. Ontslag De media hebben er vorige week uitgebreid over gerapporteerd. Ter opfrissing een paar citaten uit het boek: "De First Lady gedroeg zich alsof het ambt dat door het volk aan haar man is geschonken, viel onder de samen te delen goederen van de huwelijkse staat". Het was Nancy Reagan, aldus 'For the Record', die steeds weer aandrong op het ontslag van men sen die ze schadelijk voor de repu tatie van haar man achtte. CIA-di- recteur Casey bijvoorbeeld wilde ze ontslaan terwijl die net geope reerd was aan een hersentumor. En Regan zelf was Nancy's grootste slachtoffer. De president, aldus de gewezen chef staf in zijn boek, "kritiseerde zelden, klaagde zelden en gaf zel den directe opdrachten. Hij luister de, stemde in, speelde zijn rol en wachtte op het moment waarop de volgende acte was geschreven". Toen Regan een financieel be leidsplan voor een periode van twee jaar aan Reagan gaf, kreeg hij het direct terug met de opmerking: "Het is wel goed, Don". Regan in zijn boek: "Hij had geen vragen, geen bezwaren, geen instructies". Kortom, Regan beschrijft een soort hofhouding met een oude, suffige koning die alles wel goed vindt omdat hij het ook niet meer kan volgen, terwijl de kwaadaardi ge maar zeer alerte koningin op de achtergrond aan alle touwtjes trekt en zo nu en dan een hoofd laat af hakken. Astrologe Dat beeld is niet nieuw. Wel nieuw aan Regan's boek is, dat de koningin zich door een hoftove- naar blijkt te laten adviseren. Nan cy's grote vertrouwen in haar astro loge was tot nu toe onbekend, en die onthulling heeft, meer dan wat ook uit Regan's boek, voor de grootste opschudding gezorgd. Wat zijn de politieke gevolgen van Regan's onthullingen over Nancy's vertrouwen in de stand der sterren? Niet zo erg veel, op de korte termijn. Reagan's termijn als president is bijna afgelopen, en iri politieke kringen is hij zelfs allang afgeschreven, dus wat zou men zich drukmaken? Maar op de lan gere termijn gezien, is het een an der verhaal. Wat erg is voor Reagan (en vooral voor zijn vrouw), is dat de hele Greet Hofman-achtige astrologen- affaire de president zo belachelijk maakt. En voor een leider is het nu eenmaal erger en vooral verne derender dat de mensen hem uitla chen, dan dat hij bij een schandaal betrokken is. Westerlingen hebben altijd supe rieur moeten grinniken om Ooster se potentaten die uit de ingewan den van geslachte kippen de toe komst meenden te kunnen voor spellen. Wat de Reagans hebben gedaan, wijkt van die praktijk niet fundamenteel af. Het is vooral Nancy die zich altijd druk heeft ge maakt om de plaats van haar man in de geschiedenis. Tot aan de herfst van 1986 leek Reagan als een van de grootste na oorlogse presidenten de geschiede nisboekjes in te zullen gaan. Er was toen al het probleem van de enor me tekorten op de federale begro ting, oke, maar hij had gezorgd voor een opleving in de economie, en - belangrijker nog - had gezorgd voor een herleving van de positieve en optimistische instelling van de Amerikanen. Libië en Grenada hadden hem aardige succesjes op het gebied van de buitenlandse po litiek opgeleverd. Knauw Kortom, hij was immens popu lair, en met goede redenen ook. Toen kwam de Iran-affaire. Dat was een geduchte knauw voor Reagan. Maar nadat afdoende ge bleken was, dat hij ook maar het slachtoffer was geworden van een paar overijverige medewerkers, krabbelde hij in de populariteits- schalen weer hoger en hoger. Ie dereen wist inmiddels wel dat Reagan niet de intelligentste en wakkerste president aller tijden was, maar hij was in ieder geval aardig, een echt 'mensch', zoals dat zo treffend in het jiddisch heet. Wat Regan's boek nu duidelijk heeft gemaakt, is dat Reagan zo ver van de dagelijkse realiteit afstaat, zo weinig energiek en nieuwsgierig is, en zoveel aan zijn vrouw en naaste medewerkers overlaat, dat hij net zo goed niet in het Witte Huis had kunnen zitten. En dat is bedenkelijk en zelfs gevaarlijk. Reagan immers werd gekozen. Hij is verantwoording verschuldigd aan het volk. Nancy Reagan werd niet gekozen, haar astrologe al he lemaal niet, dus waar halen die het recht vandaan presidentieel beleid te bepalen? Is die wetenschap nu helemaal te danken aan het boek van Regan? Natuurlijk niet. Er zijn de afgelo pen jaren veel meer boeken over Reagan geschreven met vergelijk bare verhalen, en er staan er nog een aantal op stapel. Tip: let op het boek van Reagan's vroegere secre taresse, Helene von Damm, dat binnenkort uitkomt. Dat zou wel eens een heel vilein werk kunnen worden. In de Amerikaanse boekhandel zijn op dit moment maar liefst 14 boeken van oud-medewerkers (van zijn oud-chef staf tot zijn oud-kok) of familieleden van Reagan te vin den die allemaal de president als onderwerp hebben. Om er een paar te noemen: Patti Davis, de onaf hankelijke dochter van Ronald en Nancy, schreef een sleutel-roman over haar relatie met haar ouders. Die komen er niet best van af. Vooral Nancy wordt in schrille kleuren geschilderd als een op macht beluste en zich op uiterlijk vertoon blind starende tante. Cartoons Michael Deaver, gewezen vice- chef staf van het Witte Huis, schreef vorig jaar 'Behind the Sce nes', waarin hij beeldend schetste hoe alles, maar dan ook alles in het Witte Huis gericht is op public rela tions, de plaatjes op de tv. De rege- ring-Reagan is puur vorm, geen in houd, is de boodschap van Dea- ver's boek. David Stockman, de vroegere di recteur begrotingen van Reagan, schreef in 1986 'The Triumph of Politics' waarin hij eigenlijk vooral schreef hoe dom de president wel niet is. Van economie heeft Reagan Nancy Reagan: in werkelijkheid aan de touwtjes trekkend, met hulp van de sterren. (foto ap> geen kaas gegeten; defensie-begro tingen moesten met behulp van cartoons worden uitgelegd, aldus Stockman. En een paar maanden geleden zorgde de ex-woordvoerder van Reagan, Larry Speakes, voor grote opschudding door in zijn 'Spea king Out' te schrijven dat hij Reagan soms woorden in zijn mond had gelegd dje hij nooit had gezegd. En die goeie Reagan had dat niet eens gemerkt. Uit bijna al deze boeken komt eenzelfde beeld naar voren: dat van een president die aardig is, maar besluiteloos en met niet al te veel grijze massa tussen de oren. Een kei van een acteur, maar verder ie mand zonder inzichten en zonder veel eigen doelstellingen. Regan beschrijft in zijn boek hoe de president instructies kreeg voor een publiek optreden. Een van zijn functionarissen zei hem dan bij voorbeeld: "U gaat door de deur, en dan de trap af. Het podium is tien stappen naar rechts, en de ca mera's bevinden zich rechtsvoor. Na uw toespraak doet u twee stap pen naar achteren, maar u gaat niet van het podium af, want u krijgt nog een sprei als kado". Interview Het is tekenend voor de manier waarop Reagan's staf - en in de eer ste plaats zijn vrouw - de president stuurt en beschermt. Een buitenge woon fraai voorbeeld daarvan is ook te vinden in het recent uitgeko men 'The Power Game' van Hedrick Smith, een dikke pil die gaat over de manier waarop in Was hington zaken worden gedaan. Op bladzijden 381 en 382 be schrijft Smith hoe Reagan in 1985 een telefonisch interview aan een radio-omroep gaf. Sprekend vanaf zijn ranch in Californie zag de pre sident zich geroepen om de rege- ring-Botha in Zuid-Afrika te verde digen. Hij zei onder meer: "Ze hebben daar de segregatie afgeschaft die wij vroeger ook in ons land had den". Dat er voor zwarte Zuidafri kanen pasjeswetten gelden, dat ze geen stemrecht hebben en dat ze op allerlei andere manieren gedis crimineerd worden, vergat hij daarbij even. Het was dus een rampzalige misser. Smith citeert Deaver (toen nog vice-chef staf) hierover: "Je moet Ronald Reagan ook nooit een inter view vanaf zijn ranch laten doen. Hij droomt dan waarschijnlijk over paardrijden. Hij is relaxed. Hij zou moeten staan. De manier waarop hij denkt verandert als hij gaat zit ten. Dan is hij te relaxed. Hij is dan niet voorzichtig. Hij praat dan maar wat, is geen president". Zeker zijn de motieven van al die mannen en vrouwen die over Ro nald en Nancy Reagan geschreven hebben, niet erg zuiver. In de mees te gevallen was het hen om geld te doen. Van Stockman is bekend, dat hij 2,4 miljoen dollar voor zijn boek kreeg. Dat die boeken allemaal de afge lopen jaren en maanden zijn uitge komen, tijdens het presidentschap van Reagan, heeft natuurlijk ook met winstbejag te maken. Nu is Reagan nog interessant, vanaf be gin volgend jaar niet meer. Wraakzucht Over een zittende president voor wie men heeft gewerkt schrijven, is bijna per definitie onfatsoenlijk en deloyaal. Dat geldt ook als het mo tief niet een stapel dollars is. maar wraakzucht, zoals in het geval van Don Regan. Want hij wilde met zijn boek eigenlijk alleen maar Nancy, die hem vorig jaar de laan uitstuur de, een poot uitdraaien. Dat alles gezegd zijnde, zetten boeken als dat van Regan wel aan tot denken, en tot hoognodig denken ook. Lees bijvoorbeeld wat Regan schrijft over de neiging van de re- gering-Reagan om alles in termen van public relations te zien. "Ik ge loof dat de neiging om van rege ringsactiviteiten een vorm van en tertainment te maken een gevaar is voor het democratische proces en voor de republiek zelf. De symbio se tussen de pers en de regering- Reagan was het voertuig van een bijna ziekelijke trivialisering van de landszaken. Beide partners de len de verantwoordelijkheid daar voor, maar het Witte Huis draagt de grootste schuld". Zoals Jonathan Yardley in de Washington Post schrijft: "Het zijn die woorden die men zich zal herin neren als in de toekomst de defini tieve balans over de regering- Reagan wordt opgemaakt".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9