Grote fusie in stukgoed Rotterdam Verwarring door voor inflatie Buitenland wil lagere gasprijs Brochure over rechten van vakantiewerkers 'Belastingvoordeel op Kjfrentepolis blijft nog' VRIJDAG 20 MEI 1988 PAGINA 7 Nedlloyd en Internatio ROTTERDAM (GPD) Nedlloyd en Internatio-Möller voegen hun drie grote bedrijven in de Rotterdamse haven samen. Europe Container Terminus (ECT) en de stukgoed- bedrijven Quick Dispatch en Möller Thomsen worden daarmee één bedrijf, zo is vandaag bekend gemaakt. Bestuurder P. Rosenmuller van de Vervoersbond FNV voorspelde een maand geleden al een fusie in de Rotterdamse haven. Op zijn ini tiatief ging een eerder een werk groep van start om fusies en nieu we investeringen te initiëren. Het doel daarvan is de stukgoedsector in de Rotterdamse haven overeind te houden. De fusie zal niet gepaard gaan met gedwongen ontslagen. Direc teur arbeidsvoorwaarden O. Heemskerk van de Havenwerkge versvereniging SVZ verklaarde vo rige week nog dat de havenbedrij ven niet meer met ontslagen zullen dreigen, wat er ook gebeurt. Dat was de les van de stakingen in het stukgoed vorig jaar. Nedloyd en Internatio Möller hebben beide een aandeel van 38 percent in ECT; samen dus de meerderheid. Quick Dispatch is een volle dochter van Nedlloyd, Moller Thomsen is een dochter van Internatio Möller. Dat ECT, Quick Dispatch en Moller Thomsen fuse ren, is voor de Rotterdamse haven een logische gebeurtenis. ECT werd in de jaren zestig gezamenlijk door de havenconcerns gesticht om de containeroverslag van de grond te tillen. Die stond toen ge heel los van de stukgoedoverslag. Nu het klassieke stukgoed, de los se balen, kratten en pallets, steeds meer van het toneel verdwijnt en de traditionele stukgoedbedrijven steeds meer containers overslaan, wordt de overslag in één bedrijf ge concentreerd. Internatio-Möller meldde drie weken geleden nog dat het zijn be langen in de techniek, de handel en het transport verder zou gaan con centreren. "Zwakke of te kleine on derdelen die met te weinig per spectief werken worden overge dragen aan andere bedrijven of worden samengevoegd met andere bedrijven", zo schreef Internatio in zijn laatste jaarverslag. De samen voeging van Möller Thomsen met ECT en Quick Dispatch past pre cies in die beleidslijn. Eerder voerde Internatio fusie besprekingen met Furness, moe- Bangemann Martin Bangemann treedt af als minister van economische zaken van de Duitse Bondsrepubliek. Hij stelt.zich begin volgend jaar kandi daat voor één van de twee posten van commissaris waarop de Bondsrepubliek (als groter EG-lid) in de Europese Commissie recht heeft. Ook legt hij het voorzitter schap van de liberale partij (FDP) Rowntree Het Britse zoetwarenconcern Rowntree heeft het ongewenste overnemingsbod van de Zwitserse voedingsmiddelengigant Nestlé voorgelegd aan de Europese Com missie. De EG-commissie heeft zich vooralsnog onthouden van commentaar, maar zegslieden ver klaarden dat er op grond van de huidige EG-regels weinig reden is om het bod aan een onderzoek te onderwerpen. Varkens De maatregelen van de overheid om de intensieve veehouderij in te dammen in de strijd tegen het mestoverschot lijken vrucht te gaan afwerpen. Het aantal varkens in ons land is het afgelopen jaar na een jarenlange groei voor het eerst gedaald. Met drieëneenhalf pro cent tot 13,9 miljoen dieren in april 1988. Ondernemers Het aantal vrouwelijke onderne mers is in de afgelopen tien jaar meer dan verdubbeld. In 1980 was 10 procent van alle ondernemers vrouw, in 1984 was dat percentage toegenomen tot 16 procent. Dat komt neer op ruim 50.000 bedrij ven die onder leiding van een vrouw staan. Dit blijkt uit een en quête van de NCOV-Vrouwenraad van het Nederlands Christelijk On dernemers Verbond (NCOV) in Rijswijk die deze cijfers donderdag bekend maakte. Aegon Het verzekeringsconcern Aegon heeft in de eerste drie maanden van dit jaar zowel omzet als resultaat volgens verwachting zien toene men. De nettowinst ging met 7 pro cent omhoog van 81,1 miljoen naar 86,8 miljoen gulden. De omzet ging in het eerste kwartaal ten opzichte van dezelfde periode met 13 pro cent omhoog van 2789 miljoen naar 3152 miljoen gulden. derbedrijf van stukgoedoverslag- bedrijf Seaport-terminals, en Pak hoed, eigenaar van Multi-termi nals, om deze stukgoedbedrijven samen te voegen. Maar die Triton- plannen strandden eind 1986, door dat de Vervoersbond FNV niet aan de toen noodzakelijke geachte ont slagen wilde meewerken. In de loop van 1987, tijdens de stakingen in de stukgoedsector, maakte Furness bekend dat het zijn eigen weg zou gaan en hele maal niet meer aan nieuwe fusies zou meedoen. Internatio-Möller en Pakhoed onderzochten nog of ze samen verder zouden kunnen gaan, maar die besprekingen ein digden september vorig jaar defini tief. Möller Thomsen en Multi-Ter minals Waalhaven zouden wat be treft de resultaten en de vermo- gensomvang te zeer uiteenlopen. Dat een fusie nu wel mogelijk is, is vooral te danken aan het stuk- goed-akkoord dat vorig jaar juli in Delft door de havenwerkgevers en de Vervoersbond FNV is bereikt. Onder voorzitterschap van hoofd redacteur G. Krul van Het Vrije Volk wisten de partijen elkaar na driekwart jaar onrust en acht we ken staken te vinden. De vakbond ging akkoord met de flexibilisering van de havenarbeid, de werkgevers en de werknemers tastten diep in de buidel voor een vervroegde uit tredingsregeling voor ruim 800 56- plussers. Honderden havenwer kers zijn daarmee inmiddels uitge treden en die afvloeiing gaat tot 1990 door. Sinds die tijd zijn de par tijen met elkaar in gesprek geble ven om het werk in de haven te mo derniseren. Hardere aanpak van ongelijke behandeling in cao DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken en werkgele genheid) gaat verdere stappen on dernemen tegen discriminerende bepalingen in cao's ten opzichte van vrouwen. Hij heeft daar, op aandrang van de Tweede Kamer, toe besloten. Zijn verwachting dat werkgevers en werknemers zelf met de wet strijdige bepalingen uit de cao zouden schrappen is nauwe lijks uitgekomen. Hij heeft dit gisteren in een brief aan de Stichting van de Arbeid - waarin werkgevers en werknemers overleggen - geschreven. Het stelt hem teleur dat de sociale partners weinig aandacht blijken te hebben voor de wettelijke verplichting tot gelijke behandeling van mannen en vrouwen. De cao-partijen krijgen om te be ginnen in het najaar een brochure toegestuurd. Daarin worden zij ge wezen op de eisen die de wet stelt waar het om gelijke behandeling gaat. Cao-partijen die in hun cao bepalingen hebben opgenomen die in strijd zijn met de wet, krijgen bovendien een persoonlijke brief van hem. Zij worden ook pp een bijeenkomst nog verder voorge licht. Ook gaat de bewindsman zich te rughoudender opstellen bij het al gemeen verbindend verklaren van cao-bepalingen die niet kloppen met'wat de wet voorschrijft. Hij zal ze meer dan tot dusver stimuleren zulke bepalingen aan te'passen. AMSTERDAM Langzaam maar zeker lijkt het internationale effec tenbeurswezen naar beneden af te glijden. Het belangrijkste kenmerk van een dergelijke ontwikkeling is dat elk positief bericht, hoe fraai ook, negatief wordt uitgelegd. Een dergelijke situatie veroorzaakt de hoogste verwarring en daaraan viel de beurshandel deze week duide lijk ten prooi. door C. Wagenaar In Amsterdam verzuchtte meni ge effectenhandelaar dat er geen touw meer aan vast te knopen was en dat men wat in het duister rond tastte, zoekend naar enig houvast. Met wat de effectenhandel dit jaar al zo vaak had gedaan begon ook deze week, namelijk wachten op wat zou komen. Ditmaal was het weer de publikatie van de Ameri kaanse handelscijfers, dié nu ge lukkig al in het begin van de week plaatshad. Beurskenners hadden overigens al gewaarschuwd dat, hoe de uit slag daarvan ook zou zijn, de koers- reactie ter beurze van Wall Street altijd negatief zou zijn. En zij kre gen gelijk. New York sloeg op hol, zij het de verkeerde kant uit en m elk geval diametraal anders dan de DEN HAAG (GPD) - Als de schooldeuren weer gesloten zijn, vinden veel jongeren tijdelijk werk, in de supermarkt, op een kwekerij, in een slachterij. Die jon geren moeten weten waar ze recht op hebben, vindt de jongerenorga nisatie van het CNV, de WJ-CNV, die daarom de brochure 'Vakantie werk Gekkenwerk?' uitgeeft. In vorige jaren werd de folder door zo'n 40.000 jongeren aangevraagd. De brochure bevat onder meer een staatje van wat een jongere minstens moet verdienen. Zwart werken wordt niet verstandig ge noemd. Niet alleen omdat het niet mag. maar ook omdat een vakan tiewerker een schadevergoeding bij een ongeluk wel kan vergeten als premies niet worden betaald. Wil een jonge arbeidskracht weten of hij verzekerd is tegen ongevallen op het werk, dan moet hij of zij al tijd vragen om een loonstrookje. Ook een vakantiewerker kan ziek worden. Iemand die niet zwart werkt, heeft dan meestal recht op ziekengeld. Dat krijgt de werkende jongere totdat hij beter is, maar nooit langer dan een jaar. Ook als DEN HAAG (GPD) - Het ministe rie van financiën is gisteren over spoeld met telefoontjes van zenuw achtige verzekeraars, die wilden weten of lijfrentepolissen aftrek baar blijven voor de belasting. Woensdag werd door het NOS- journaal het gerucht verspreid dat die aftrekbaarheid zou worden af geschaft. Het ministerie van Finan ciën ontkent echter in alle toonaar den. Staatssecretaris Henk Koning (belastingen) moet zelfs voor radio en televisie verschijnen om het ge rucht als 'absolute onzin' van de hand te wijzen. De verzekeraars vrezen een soortgelijke overval van het kabinet als met de afschaffing van de investeringspremie wir is gebeurd. Het gerucht ging dat de aftrekbaarheid van de lijfrentepo lissen met terugwerkende kracht teneur van die handelscijfers zou doen verwachten. Want in tegen stelling tot datgene wat februari nog had laten zien toen het tekort weer groter was geworden dan over de januarimaand, blijkt maart een vermindering van maar liefst 30 procent te hebben voortge bracht. Het maandelijkse tekort kwam daarmede juist beneden de 10 miljard dollar. Het kleinste te kort in driejaar. Gejuich Een half jaar geleden zou een dergelijke opmerkelijke verbete ring met groot gejuich zijn ontvan gen. Dat was ook nu het geval, maar uitsluitend binnen de Ameri kaanse regering. Daar verklaarde ieder met een glunderend gezicht perplex te staan, want de algemene verwachting was een tekort van ten minste nog 11 miljard dollar. Helaas ging in Wall Street direct na de publikatie het koerspeil lood recht naar beneden. In twee dagen 56 punten op de Dow Jones Index. Bij, wat nog be denkelijker was, fors stijgende om zetten. Voor het eerst sinds medio april kwam de dagomzet weer bo ven de 200 miljoen aandelen en het koerspeil zakte af tot niveaus van de periode waarin de vakantiewer ker zijn taak zou verrichten om is, blijft het recht op ziekengeld. Het wordt wel een stuk minder dan tij dens de afgesproken periode. De eerste zes weken krijgt een zieke vakantiewerker 70 procent van het minimumloon, maar de werkgever moet die uitkering doorgaans aanvullen tot 100 pro cent. Daarna valt de aanvulling weg. Na de afgesproken periode, krijgt de zieke alleen nog 70 pro cent over het geld dat hij in het jaar verdiende voordat hij vakantie werk ging doen. Wanneer iemand korter dan drie maanden werkt, kan hij of zij bij het ziekenfonds het geld terugvra gen dat aan een particuliere ziekte kostenverzekering betaald is. Al leen als iemand tijdens de werkpe riode recht meent te hebben op een tot 1 januari 1988 zou worden afge schaft. Wel is het zo. maar dat was al lang bekend, dat de aftrekbaarheid van lijfrentepolissen zal worden beperkt. In een voorontwerp, dat minister Ruding vorig jaar voor commentaar naar allerlei organisa ties heeft gestuurd, stelt hij voor de premies van lijfrentepolissen al leen te handhaven voor zover deze daadwerkelijk voor de oudedags voorziening zijn bedoeld. Het kabinet beslist vlak voor de zomer over dit wetsontwerp. Daar op vooruitlopend heeft staatssecre taris Koning met de verzekeraars afgesproken dat hij geen maatrege len met terugwerkende kracht zal nemen en dat er geen 'overval' komt. Als tegenprestatie hebben de verzekeraars beloofd geen recla mecampagnes te voeren voor lijf rentepolissen. begin februari. Zelfs het slotniveau van vorig jaar werd vrijwel weer bereikt. Deze voor de andere effec tenbeurzen in de vrije wereld wel heel onverwachte en bovenal zeer teleurstellende reactie in New York kwam voort uit een daar al ge ruime tijd heersende sfeer van angst. Niet voor een recessie en zelfs niet voor de dollar, maar juist voor het omgekeerde. Een con juncturele oververhitting. En daar door oplevende inflatie, met alle gevolgen voor rentestijgingen. Dat was ook de reden waarom in siders van de beurs al van tevoren hadden gewaarschuwd voor een negatieve reactie op de handelscij fers. Alleen een zelfde uitkomst als over de februarimaand zou Wall Street misschien in bedwang heb ben gehouden. Maar een flink gro ter tekort zou zijn uitgelegd als een teken van verdere overbesteding van het Amerikaanse publiek. Uit de nu verkregen handelscijfers blijkt echter dat die inderdaad op getreden extra overbesteding in de cijfers nog overtroffen werd door een stijging van 23 procent van de export. Juist deze op zich zeer posi tieve ontwikkeling werkte ave rechts op de inflatieangst. Want meer afzet betekent meer produce- vergoeding wegens ziektekosten, kan hij eerder naar het ziekenfonds toestappen. De brochure geeft meer prakti sche tips op financieel gebied. Over het terugvorderen van loon belasting bijvoorbeeld. Een vakan tiewerker kan dat, onder bepaalde voorwaarden, met een T-biljet doen. Een vereiste is dat meer dan 200 gulden aan loonbelasting is af gedragen. De jongeren van het CNV waarschuwen ervoor op te passen bij het terugvragen van loonbelasting. Een student met nog andere inkomsten, bijvoor beeld een beurs, loopt de kans bij te moeten betalen in plaats van geld terug te krijgen. De gevolgen voor de kinderbij slag voor de ouders van de vakan tiewerkers, doet de WJ-CNV in een aantal rekenvoorbeelden uit de GRONINGEN (GPD) - De Neder landse Gasunie is op dit moment in 'uiterst stroeve' onderhandelingen verwikkeld met gasbedrijven in België, Duitsland, Frankrijk en Ita lië over de prijs van ons aardgas. Zeker is dat de prijs voor het naar deze landen te exporteren Neder landse aardgas omlaag zal gaan; dit als gevolg van de gedaalde olieprijs en de lage dollarkoers. De Gasunie vraagt totnutoe ech ter meer dan de afnemers willen betalen. Hoe hoog die prijs is en hoe groot het verschil tussen loven en bieden wil de Gasunie niet openbaar maken. Woordvoerder Ben Warner ontkent overigens dat de gesprekken al volledig zouden PARIJS (ANP) - De ministerscon ferentie van de 24 westerse indus trielanden, die samenwerken in de Oeso, is er gisteren in Parijs na twee dagen praten in geslaagd de landbouwproblemen tussen de VS en Europa althans voorlopig te overbruggen. De Verenigde Staten en Europa praten in elk geval weer met elkaar over de afbraak van de landbouw subsidies, aldus directeur-generaal ir. A. de Zeeuw van het ministerie van landbouw en visserij aan het slot van de bijeenkomst. Woensdag stonden de partijen nog lijnrecht tegenover elkaar, waarbij de VS van Europa eisten dat alle landbouwsubsidies binnen tien jaar moesten verdwijnen. Was hington was ontevreden over de re sultaten die de EG tot nu toe op dit gebied heeft bereikt. De misver standen, die overigens van beide kanten bestonden, zijn de afgelo pen twee dagen de wereld uit ge holpen, aldus De Zeeuw. Er be staat bij iedereen nu de bereidheid om afspraken te maken over zowel ren en dat kan naar economische oververhitting leiden. Relativeren Beurskenners wijzen er dan ook op dat Wall Street thans druk doen de is de betekenis van de maande lijkse'publikatie van de handelscij fers te relativeren en deze te plaat sen in een breder context van infla tieaanwijzingen. Behalve deze cij fers worden nu ook de ontwikke lingen van de werkgelegenheid, de bezettingsgraad van de fabrieken, de detailhandelsverkopen, de pro- duktie van het bedrijfsleven, maar vooral ook die van de prijzen op de voet gevolgd. Het aantal publika- ties waarop nu gewacht moet wor den is daarmede fors gestegen. Met als gevolg dat de onzekerheid toe neemt en het effectenbeurswezen weinig richting meer heeft. De week begon overigens uitste kend. Amsterdam was over de ge hele linie vast. En de meeste index- groepen stegen zes punten. Ook Wall Street was maandag hoger met 17 punten winst. Opgelucht als de handel was over de goede afloop van de vorige week verrichte plaat sing van 26 miljard dollar aan over- heidspapier. Amsterdam zette die doeken. Jongeren beneden de 16 jaar hebben niets te vrezen. Hun ouders houden in ieder geval de kinderbijslag. Vakantiewerkers die in juni, juli of augustus niet meer verdienen dan het minimum loon voor een 23-jarige, krijgen ook geen problemen met de Raad van Arbeid. Het |eld dat in of buiten de vakantie daarbij verdiend wordt, levert de problemen op. De korting op de kinderbijslag is afhankelijk van wat de ouders betalen voor le vensonderhoud en studie. De deel van de brochure gaat over de vraag welk werk een jonge re mag doen. hoe lang en tot hoe laat. Jongeren onder de 18 jaar mo gen niet langer dan 8 uur per dag werken, geen nachtwerk doen in fabrieken of kantoren noch om gaan met gevaarlijke stoffen of ma chines. De brochure 'Vakantiewerk Gekkenwerk?' is gratis aan te vra gen bij de jongerenorganisatie van het CNV, Postbus 2475, 3500 GL Utrecht. Tel. 030 913911. Men geeft ook advies op spreekuren door het hele land. zijn vastgelopen en dat partijen in het stadium van arbitrage door een onafhankelijke derde partij ver wikkeld zouden zijn. De prijsonderhandelingen met de buitenlandse afnemers vinden contractueel om de driejaar plaats. Gezien de ontwikkeling van de olieprijs (waaraan die van gas is ge koppeld) en de dollar willen de klanten een lagere prijs. Gasunie wil daarbij niet zonder meer tot het laagste niveau gaan. Een iets hogere prijs wordt verde digd met de stelling dat de gasleve- ranties uit Nederland uiterst flexi bel kunnen worden aangepast aan de wens van de afnemer. Er kan op verzoek meer zowel als minder gas Oeso-ministers bezweren geschil over landbouw maatregelen die op de korte ter mijn het subsidieprobleem moeten aanpakken als over maatregelen die het op de lange termijn moeten uitbannen. Dat is ook in het belang van de Europese Gemeenschap, die thans jaarlijks 64 miljard gul den aan landbouwsubsidies uit geeft. De Zeeuw noemde het nu be reikte compromis een signaal naar de voorbesprekingen voor de GATT-bijeenkomst, waar gespro ken wordt over het afbreken van handelsbemmeringen, in decem ber. Tijdens deze onderhandelin gen in Genève trekken volgens hem tal van landen aan de rem bij pogingen tot een meer open han delssituatie te komen. De Zeeuw is voorzitter van de landbouwwerk- groep binnen de GATT. stemming dinsdag nog voort in de naïeve veronderstelling dat Wall Street wel vast zou reageren op het 30% lagere handelstekort. Maar dat pakte anders uit. Woensdag bleef de reactie nog beperkt en bleven de meeste indexgroepen nog vijf pun ten boven het slotniveau van vori ge week. Maar gisteren werd Am sterdam in navolging van vooral ook Tokio en de Europese beurzen zeer flauw, waardoor de index een groot deel van de behaalde winst verspeelde. Bodemloos Ook onze obligatiemarkt wilde aanvankelijk omhoog, maar ook dat duurde niet lang. Vooral toen bleek dat Wall Streets obligatie- markt volledig in elkaar zakte vie len ook op het Damrak de staats fondsen bodemloos weg. En dat al lemaal terwijl de dollar zich van de goede kant liet zien als positieve re actie over de uitslag van de han delscijfers. In Amsterdam kwam de prijs zelfs boven de 1,91 gulden wat in tijden niet is gebeurd. Door de verslechterde beurssitu- atie ging ook van vele aandelen de eerder behaalde koerswinst weer verloren. De saldoverschillen ble ven evenwel beperkt. Smit Inter- Nieuwe kvvik- anne batterij op de markt DEN HAAG (GPD) - Het bedrijl Ralston Energy Systems heeft gis teren in Den Haag een nieuwe soort batterijen gepresenteerd die veel vriendelijker voor het milieu zijn dan de bestaande. De nieuwe alkalinebatterij bevat nauwelijks kwik en heeft een aanmerkelijk langere levensduur. In 1986 legden de overheid en de producenten van batterijen in een overeenkomst vast, dat het kwik gehalte in batterijen geleidelijk zou moeten worden gereduceerd tot 0,15 procent in 1990. De batterij van Ralston, die onder de merknaam UCAR generatie 3 op de markt komt, bevat minder dan 0,025 pro cent kwik. De nieuwe batterij komt vanaf begin juni op de Nederland se markt en zal niet duurder wor den dan de huidige generatie batte rijen. worden geleverd. Voor dat stukje 'meerwaarde' moet het buitenland maar een redelijke vergoeding over hebben, zo redeneert de Gasunie De Gasunie exporteerde in 1987 30.7 miljard m3 aardgas naar de Bondsrepubliek Duitsland, Belgie, Frankrijk en Italië voor een totale waarde van 4,8 miljard gulden. Duitsland is met een afname van 16.8 miljard m3 de grootste afne mer. De exportcontracten die de Gasunie met de buitenlandse maatschappijen heeft gesloten lo pen overigens door tot het jaai 2000. De nu gerezen moeilijkheden kunnen die contracten niet teniet doen. Wel kunnen de voorwaarden worden aangepast. De Nederlandse ministers De Korte (economische zaken) en Ru- ding (financien) noemden de uit komst een winstpunt. De EG, waarvan de lidstaten maar zeer aar zelend staan tegenover het schrap pen van de steun aan hun boeren, heeft zich nu duidelijker uitgespro ken over het loslaten van de subsi dies, aldus De Korte. Ruding wees erop dat de landbouw tot voor een paar jaar niet voorkwam op de Oe- so-agenda. "Nu zaten alle zondaars echter aan tafel en levert de Oeso toch een bijdrage aan de subsidie afbraak. al gaat het langzaam", zei hij. In hun slotverklaring roepen de 24 Oeso-landen op om door te gaan met het wegnemen van economi sche knelpunten, die een optimale benutting van het gunstige klimaat in de weg staan. Maatregelen zijn bijvoorbeeld het verzelfstandigen van overheidsbedrijven, het schrappen van subsidies tegenover het verlagen van belastingen, maar ook het versoepelen van ontslag recht en het verruimen van de ope ningstijden van winkels. 'Voorrang geven aan langdurig werklozen' TILBURG (ANP) - In cao-verband moeten met werkgevers afspraken worden gemaakt over het aanne men van meer langdurig werklo zen. Een zekere verdringing moet daarbij op de koop toe worden ge nomen. Werkgevers zouden aan nieuw personeel ook minder kriti sche eisen moeten stellen. Dat zei FNV-voorzitter J. Stekelenburg gisteren in Tilburg op een banen- en scholingsbeurs, die was georga niseerd door het Gewestelijk Ar beidsbureau Midden-Brabant en het uitzendbureau Start. Stekelenburg wees erop dat net van belang is de economie arbeids intensiever te maken door vooral banen te creëren in de onderste laag van de arbeidsmarkt. Dat kan volgens hem door de arbeidskos ten te verlagen. De banenmarkt werd officieel geopend door de kersverse burge meester van Tilburg, Brokx. Het was diens eerste officiële daad sinds zijn installatie dinsdag. Hij wees erop dat de werkloosheid in het rayon Tilburg de hoogste is van heel Nederland. De stad telt vier duizend mensen die al langer dan drie jaar geen werk hebben. nationale hield zelfs nog 10 procent koersverbetering over. Maar bij Fokker en Berghuizer Papier gin gen 10 procent verloren en bij We gener en Landré Glinderman 5 pro cent, beide op grond van fusiete leurstelling. Docdata, Amsterdams grootste jojo, verspeelde ditmaal een kwart van de beurswaarde. De Europese Optiebeurs had op nieuw weinig te doen. De gemid delde dagomzet stelde zich op 24.500 contracten, tegen 26.500 in de voorgaande werkperiode. Op merkelijk was ditmaal de grote be langstelling voor indexopties, die op meerdere dagen in omzet de aandelenopties overtroffen. Een maal boekten de dollar-gulden op ties verreweg de grootste omzet. Op andere dagen bleven de olieop ties koploper. NORMAAL AMSTERDAMS PEIL AMSTERDAM - In het nieuwe stadhuis/muziektheater van Amsterdam is deze week het Normaal Amsterdams Peil (NAP)-■project in gebruik ge nomen. Dat gebeurde in bijzijn van onder andere minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), burgemeester Van Thijn en de cineast Louis van Gasteren, die samen met graficus Kees van der Veer het idee heeft bedacht en uitgewerkt. Het project is bedoeld om het tot nu toe abstracte begrip NAP voor het publiek zichtbaar te maken. Het tot voor kort onzichtbare peilmerk onder de Dam is daartoe overgebracht naar een zichtbaar meetpunt. Door mid del van qrote glazen kolommen \vordt het waterpeil van Vlissingen en IJmuiden en de stand van het water tijdens de stormvloed in Zeeland in 1953, getoond. Daarnaast bestaat het project uit een vijfentwintig meter lange reliëfkaart waarop een doorsnede is gemaakt van het gebied tussen Elburg en IJmuiden. (foto anp> FNV-voorzitter Johan Stekelenburg (rechts) ondertekende gisteren in Tilburg het honderdste contract dat in de regio tot stand kwam in het ka der van dë 'maatregel langdurig werklozen' (wet Vermeend/Moor). De kersverse burgemeester van Tilburg G. Brokx kijkt toe. (foto anpi

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7