NAAR PINKPOP? Italië pakt seksueel geweld aan met hulp van wet Explosies bij ambassade VS in Zuidkorea icmBüwi Vredesoverleg in Nicaragua weer vast Maori's laijgen hoofd van stamleider terug Opnieuw vrijspraak voor Britse voetbalfans Voedselhulp Etiopië ligt weg te rotten Oppositie van Hongarije legt eisen op tafel Sovjetunie wil terugtrekking leger Vietnam uit Cambodja VRIJDAG 20 MEI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 Studenten gooien met brandbommen SEOUL (GPD/AP/AFP) Radicale Zuidkoreaanse stu denten hebben vanochtend de Amerikaanse ambassade in het centrum van Seoul aangevallen. Ze klommen over de muren en gooiden zelfgemaakte petroleumbommen naar het gebouw. Niemand werd gewond. De politie arresteerde later een onbekend aantal studenten. LONDEN (GPD) - stelt u zich voor dat het geconserveerde hoofd van Winston Churchill te koop werd aangeboden. Dat zou hier toch de grootste trammelant ver oorzaken? De Nieuwzeelandse maori-leider sir Graham Stanley Latimer zei het zonder blikken of blozen. Want hij was best bereid tot extreme voorbeelden om te voor komen dat het -van rijke tatouages voorgenomen verkoop verspreid hoofd stamleider" bij opbod verkocht. Dat was tenminste de bedoeling van Bonhams, het vermaarde Lon- dense veilinghuis. Gerekend was op grote belangstelling en een koopprijs van minstens 35.000 gul den voor het hoofd, dat anderhalve eeuw geleden toebehoorde aan een fiere maori-krijger. Via een Nieuw- zeelander die nu in Engeland woont, was het bij Bonhams te recht gekomen. Maar nauwelijks was daar besloten om tot veiling over te gaan, of het de zich onder r worden en spoedig ook zelf. Er ontstond een spontane pro testbeweging tegen de verkoop, ge steund door de mensenrechtenor ganisatie Survival International. Dit schrok Bonhams aanvankelijk niet af. Integendeel, de publiciteit die ermee gepaard ging, hield auto matisch de belofte in van extra veel belangstelling. Bovendien, zo rede neerde men in dit veilinghuis, be vinden zich in Britse prive-collec- ties wel meer getatoueerde hoof den van vroegere maori-krijgers. Deze krijgers spreken sterk tot de Britse verbeelding, sinds de ver maarde Captain Cooke in Nieuw- zeeland voet aan land zette. Waar men bij Bonhams echter niet op gerekend had was het be sluit van sir Graham om naar de rechter te stappen en een verbod op de verkoop te vragen. Dit ging te ver voor de goede naam van het veilinghuis. Besloten werd de vei ling af te gelasten en mee te werken aan pogingen om het hoofd van het stamhoofd terug te brengen. Terug bij de rechtmatige eigenaar: de maori's in Nieuwzeeland. Het opgezette hoofd van een voor malige maori-leider, compleet met het eigen haar, de oorspronkelijke tanden en getatoeëerde strepen. Het hoofd is voorzien van 19de glazen ogen. (foto ap) In Zuidkorea is het voor de vierde achtereenvolgende dag tot massale rellen gekomen tussen opponen ten van president Roh Tae Woo en de oproerpolitie. In het centrum van Seoul ontstonden gisteren bij een herdenkingsmars voor een stu dent die zich zondag bij wijze van protest van het leven beroofde tot felle botsingen. Ook in de zuidelij ke stad Kwangju was het onrustig. In Seoul en andere Zuidkoreaan se steden eisten studenten tijdens massale rellen het aftreden van president Roh Tae Woo. Gisteren werd het Amerikaanse culturele centrum doelwit van ruim 4000 be togende studenten, die naast het aftreden van hun president tevens het vertrek eisten van de 40.000 in Zuidkorea gelegerde VS-troepen alsmede de ontmanteling van de miltaire bases. Enkele maanden geleden was dit kantoor ook al doelwit van met brandbommen gooiende studen ten. Het Amerikaanse culturele centrum in de Zuidkoreaanse hoofdstad werd toen zelfs korte tijd door de studenten bezet. De Zuidkoreaanse studenten gooiden vuurbommen naar het cul- bleemvaï^^^erilmanseïdefaar Ruim 3.000 Zuidkoreaanse studenten hielden een protestmars van de universiteit naar het centrum van Seoul neer Aanleiding tot de betogingen nadat rellen waren uitgebroken rondom de Amerikaanse ambassade in de Zuidkoreaanse hoofdstad. Op de in Seoul en ook in de zuidelijke spandoeken wordt het aftreden i stad Kwangju was de dood van een 24-jarige student Cho Song Mao, die zondag zichzelf met een mes in de buik had gestoken en vervol gens zich van het dak van een ge bouw, grenzend aan de roomska- tholieke kathedraal, had laten val len. In Kwangju rouwden duizenden mensen om de dood van deze stu dent en om honderden anderen die in 1980 om het leven kwamen bij de volksopstand tegen het militaire regiem. Tijdens de gang naar de be graafplaats, eisten de betogers het hoofd van president Roh Tae Woo en en zongen anti-Amerikaanse lie deren. In Seoul gingen 40.000 mensen de straat op, waarbij slag werd ge leverd tegen de ordepolitie. Onder de mensen die de begrafenisplech tigheid van de student bijwoonden waren de oppositieleiders Kim Dae Jung en Kim Young Sam. Voordat Cho Song Mao zich van het leven benam, had hij pamflet ten naar beneden gestrooid, waarin hij de Amerikaanse regering kriti seerde voor haar steun aan wat hij noemde het dictatoriaal regiem van Roh Tae Woo en voor het sanc tioneren van de bloedige onder drukking van de volksopstand in Kwangu door de militairen. i president Roh Tae Woo geëist. ADDIS ABEBA (AFP/UPI) - Hele partijen voeselhulp van het Rode Kruis liggen weg te rotten in opslagplaatsen die het ■Rode Kruis gesloten en in de steek gelaten heeft in de Etiopi- sche provincies Eritrea en Ti- gray. Dit werd gisteren in de hoofdstad Addis Abeba ge meld. Om de oorlog tegen de af scheidingsbewegingen in Eritrea en Tigray te kunnen blijven betalen, hebben de au toriteiten van Etiopi een oor logsbelasting ingevoerd die overeenkomt met een maand salaris. Westerse diplomaten zijn bang dat de maatregel, die volgt op het afkondigen van de staat van beleg voor Eritrea en Tigray vorige week, internatio nale donors zal afschrikken. Hulpverleners schatten dat het leven van drie miljoen i in het noorden van het land in gevaar is vanwege de droogte. De voedselvoorraad, die zich voor de helft in de Rode-Zeeha ven Massawa bevindt, bestaat uit graan, melkpoeder, suiker, zout en olie, zo meldt het Etio- pische persbureau ENA. Ver der blijven 83 vrachtauto's en andere vooertuigen van het Ro de Kruis in Tigray en Eritrea ongebruikt. Het Rode Kruis heeft kritiek te verduren van de kant van de Etiopische regering sinds het zijn activiteit in de oorlogsge bieden in Noord-Etiopie op schortte. Daartoe besloot het Rode Kruis nadat de regering in Addis Abeba in april alle bui tenlanders gevraagd had zich om veiligheidsredenen uit die gebieden terug te trekken. Bij een operatie heeft het Etiopische leger eerder deze maand 400 dorpelingen ge dood. Dit heeft een vertegen woordiger van het volksfront voor de bevrijding van Eritrea gisteren in Londen gezegd. Zemede Tecle zei dat op 12 mei de bewoners van zeven dorpen bijeengedreven werden in het plaatsje Sheib. Daar wer den 80 mensen door gepantser de voertuigen overreden. Daar op werden 320 dorpelingen, die probeerden te vluchten, dood geschoten. .ONDEN (GPD) - Is Scotland 'ard zijn boekje te buiten gegaan het oprollen van gevaarlijke oetbalvandalen? De hoogste poli- e-autoriteiten hebben een diep- aand intern onderzoek gelast, nu de tweede keer binnen één week de berechting van een groep voetbalvandalen is gestaakt, om dat er met het bewijsmateriaal dat de politie tegen hen had verza meld, zou zijn geknoeid. De kosten van het politieonderzoek en de nu gestaakte rechtszaken hebben de Britse belastingbetalers al bijna ne gen miljoen gulden gekost. Vermoedelijk blijft het daar niet bij. Want een aantal van de nu vrij gelaten voetbalfans die van bruut geweld en verregaand wangedrag werden beschuldigd, wil de politie voor het gerecht dagen om forse schadevergoedingen te eisen voor hun onwettige arrestatie en opslui ting. Scotland Yard voert al geruime tijd actie tegen het vandalisme en geweld op en rond de Engelse voet balvelden. Een belangrijk onder deel daarvan is de operatie 'Eigen Doel'. Daarbij wordt gebruik ge maakt van jonge politieagenten in burger, die groepen voetbalfans in filtreren. De operatie richtte zich onder meer tegen een groep sup porters van het Londense Chelsea, die zich de 'Headhunters' noemde. Als voetbalvandalen bouwde deze groep een geduchte reputatie op, met een spoor van geweld en ver nielingen. Voor het bezoeken van uitwed strijden huurden zij meestal luxe bussen met televisietoestellen uit gerust, waarin zij zich met video banden vol geweld en actie en veel drank op de activiteiten voorbe reidden. Vorig jaar mei werden vijf aanvoerders van deze bende be recht en twee van hen zelfs tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij hebben nu nieuwe hoop ge kregen door de verrassende ont wikkelingen van deze week, waar in eerst elf supporters van West Ham United en vervolgens acht Chelsea-fans tijdens hun rechts zaak op vrije voeten werden ge steld. In beide zaken gaf de rechter de leden van de jury opdracht om de verdachten vrij te spreken. Dit leidde na afloop van de zaak tegen de acht Chelsea-fans tot bizarre ta ferelen, waarbij de uitgelaten fans met een aantal juryleden buiten het gerechtsgebouw een onstuimi ge vreugdedans maakten en ver volgens begonnen aan een kroe gentocht, waarin door de juryleden en de fans vele glazen werden ge heven. zaken heeft tot grote verontwaardiging geleid. De top van Scotland Yard heeft aangekon digd de operatie met de nu wel zeer ironische codenaam 'Eigen Doel', tot in de kleinste details uit te zoe ken. Waarom zijn bijvoorbeeld in de aantekenboeken van de politie, waarin de vermomde detectives hun ervaringen tussen de fans bij hielden, pagina's verwijderd en ge gevens veranderd? Met als gevolg dat tot twee keer toe een rechter het bewijsmateriaal van Scotland Yard tegen voetbalvandalen niet ontvankelijk kon verklaren. En het is daarom dat een aantal wèl ver oordeelde vandalen nu sterke hoop koestert op vrijlating in hoger be roep. De vrijgelaten voetbalfans schreeuwen thans hoog van de da ken dat zij geen schurken en van dalen zijn, maar toegewijde en rechtgeaarde sportliefhebbers, die geen vlieg kwaad doen. „Wij zijn ten onrechte opgepakt en opgeslo ten. En als zodanig slachtoffers van de overheid die op deze manier probeert op het buitenland goede indruk te maken in haar poging om de Engelse clubs weer in de Eu ropese bekercompetities te krij gen", aldus één van hun leiders. BUDAPEST (AFP/ANP) - De Ver enigde Hongaarse Oppositie heeft gisteren aan de vooravond van de vandaag begonnen speciale partij- conferentie een program van eisen gepresenteerd tot instelling van de parlementaire democratie en te rugtrekking van de Sovjettroepen uit het land. De beweging, die op 1 mei in het leven werd geroepen, heeft al steun I gekregen van meer dan 1.300 men sen. Zij wil blijkens haar program geen partij zijn, maar eerder een 'verband' van mensen ter 'coördi nering van alle personen die een systeem met meer partijen voor staan'. Zij vertegenwoordigt alle stromingen met uitzondering van de 'populistische' nationalisten. De Verenigde Hongaars Oppositie heeft zich echter niet officieel laten registreren. Zij acht zich gegeven het in de grondwet gegarandeerde recht van vergadering 'legaal, maar niet officieel'. Het verband, zo zei woordvoer der Miklós Haraszti op een pers conferentie in Budapest wil grond wetswijzigingen om een echt parle mentair stelsel te krijgen, een plu ralistisch systeem, nieuwe verkie zingen, recht van vereniging en het oprichten van onafhankelijke vak bonden alsmede persvrijheid. „Het zou ons echter zeer verbazen als de partijconferentie in deze iets be langrijks oplevert, want de partij is volgens ons geobsedeerd door de kwestie van de opvolging van se cretaris-generaal Kadar en heeft daardoor geen tijd meer om de ech te politieke vraagstukken te behan delen". MOSKOU (GPD) De Sovjetunie zal bij Vietnam aandringen op te: rugtrekking van zijn troepen uit Cambodja. Deze verzekering heeft Sovjetleider Gorbatsjov gegeven aan de bezoekende Thaise premier Prem Tinsulanond, zo meldt de jongste editie van het engelstalige Thaise blad Bangkok Post. Gor batsjov beloofde gisteren tijdens een drie kwartier durende ontmoe ting met zijn Thaise gast, dat hij met de leiders in Hanoi zou praten en zou aandringen op een vreedza me oplossing van het conflict, al dus het blad. ADVERTENTIE Buitenfand kort Sri Lanka In Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka, is een aanslag gepleegd op de secretaris-generaal van de rege rende Nationale Eenheidspartij (UNP), Nandalal Fernando. De man is enkele uren na de aanslag aan zijn verwondingen bezweken. Afghanistan Eenheden van het islamitische verzet in Afghanistan hebben alle oostelijke toegangswegen naar Jalalabad geblokkeerd. Dat is ver nomen in kringen van verzetsstrij ders in de Pakistaanse grensplaats Peshawar. Jalalabad is een strate gisch zeer belangrijke plaats, met slechts één verbinding naar de westelijk gelegen hoofdstad Ka- bul. Noorwegen De Noorse regering zal onderzoe ken of de levering van 12,5 ton zwaar water aan Roemenië is ver scheept naar Israël. Het Noorse mi nisterie van buitenlandse zaken zei dat ook het Internationaal Agent schap voor Atoomenergie (IAEA) een onderzoek hiernaar instelt. Radioactief Radioactief afval van de Franse nucleaire opwerkingsfabriek in Cap de la Hague verontreinigt de Franse kust en vormt een bedrei ging voor de Kanaaleilanden, zo heeft de milieubeweging Green peace bekendgemaakt. Een woord voerster zei dat grote delen van de kusten van Bretagne en Norman- dië zijn vervuild. Ook rondom het Kanaaleiland Alderny is een ver hoogde radioactiviteit waargeno- Drugsbaron De Colombiaanse drugsbaron Carlos Lehder is door een Ameri kaanse rechtbank schuldig bevon den aan het smokkelen van 3,3 ton cocaïne naar de Verenigde Staten tussen 1979 en 1980. De 38-jarige Lehder, die cocaïne ooit eens de „Latijnsamerikaanse atoombom tegen het Amerikaanse imperialis me" heeft genoemd, riskeert le venslang, een hoge geldboete en inbeslagneming van zijn bezittin gen. Contra-leider César MANAGUA (AP/AFP/UPÏ/Rtr) - Het vredesoverleg tussen regering en verzet in Nicaragua zit weer vast omdat de rebellen weigeren voor een volgende week geplande ge spreksronde naar Nicaragua te ko- De leiders van de Contra-rebel len ontkenden gisteren in een ver klaring in de VS dat zij akkoord waren gegaan met een voorstel van de Nicaraguaanse regering om op nieuw overleg te voeren over een duurzame vredesregeling na het begin april voor zestig dagen over eengekomen bestand. De Contra- leiders zeiden niet naar Nicaragua te willen afreizen als hen niet meer vrijheid van beweging in dat land wordt verleend. De Sandinistische regering kondigde eerder aan dat met de rebellen was overeengeko men om op 25 mei in de Nicaragu aanse hoofdstad Managua een ronde van onderhandelin gen te starten. De rebellen zijn niet tot verder overleg op Nicaraguaans grondge bied bereid als niet aan hun eisen tegemoet wordt gekomen. Zij wil len de onderhandelingen eventu eel wel houden „op neutraal ter rein", waarbij zij de Dominicaanse Republiek, Guatemala, Costa Rica en Mexico noemden. Een van de voorwaarden van het Contra-verzet is dat er meer bewe gingsvrijheid wordt gegund aan hun onderhandelaars zodat die ontmoetingen kunnen hebben met binnenlandse oppositiegroeperin gen in Nicaragua. Daarnaast wil het verzet toegang krijgen tot de Nicaraguaanse radio en televisie en beëindiging van de perscensuur. De regering heeft de rebellen tot op heden slechts de toezegging ge daan dat zij in het hotel in Managua waar de twee eerdere gesprekken werden gehouden kunnen praten met leden van de belangrijkste bin nenlandse oppositiegroep. Het politieke bestuur van de Contra's heeft gisteren gezegd dat kolonel Enrique Bermudez ge woon aanblijft als militaire leider van de Contra's. Woensdag nog werd het Hondurese leger door de regering gemobiliseerd voor het geval de meningsverschillen tus sen de rebellen onderling zouden uitdraaien op een regelrechte broe deroorlog. Alfredo César van het verzetsbe- stuur verklaarde op een persconfe rentie in de Hondurese hoofdstad San José dat het conflict „verleden tijd" was. Inzet van de felle me ningsverschillen was het feit, dat Bermudez een tegenstander is van het vredesakkoord zoals dat ruim een maand geleden met de Nicara guaanse regering werd gesloten. Ga je d'r ook heen en ben je niet ouder dan 25? Neem de Jongerenkaart. Daarmee krijg je een jaar lang 40% korting op enkele reizen en retours. Voor 78 piek heb je 'm. Haal de folder Jongeren bij het loket. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? ROME Tien jaar geleden werd in Latina, even ten zuiden van Rome, een proces gehouden dat, in weer wil van zijn 'gewoonheid', ook in ternationaal enige weerklank vond. Het was een proces tegen de vier verkrachters van Fiorella X en één van de eerste waaraan door de vrouwenbeweging grote rucht baarheid was gegeven. door Hein ten Kortenaar Het werd bijgewoond door een talrijk, overwegend vrouwelijk pu bliek en een vrouwencollectief maakte er een film van, die een jaar later werd uitgezonden door de Ita liaanse televisie en door verschil lende buitenlandse zenders, waar onder Nederland, werd overgeno- Het belang van deze uitzending voor Italië was groot, omdat het la- tijnse mannengedrag van de deel nemers er onbarmhartig door aan de kaak werd gesteld en belache lijk werd gemaakt: de minachting voor het slachtoffer, de zalvende schijnheiligheid, de vulgaire insi nuaties en de knipogende solidari teit van de verdedigers, maar ook de wat neerbuigende vriendelijk heid van de rechtbank-president, de vernederende vragen over wat er nu precies is voorgevallen en hoe, over het verleden van het slachtoffer, over haar kleding en over haar maagdelijkheid. „Wat hebben jullie gewild?" vraagt één van de advocaten de aanwezige vrouwen. „Gelijke rech ten. Jullie zijn de man gaan na- apen. Jullie droegen jurken, waar om gingen jullie broeken aantrek ken? Jullie zeiden: waarom moet ik om negen uur 's avonds thuis zit ten, terwijl mijn man, mijn verloof de, mijn neef, mijn grootvader, mijn overgrootvader vrij mag rond wandelen? Jullie hebt jezelf in de ze situatie gebracht. Dat hebben wij jullie niet gevraagd. En dan oogst helaas iedereen de vruchten die hij heeft gezaaid. Als dit meisje thuis was gebleven, als ze haar bij de haard hadden gehouden, zou er niets zijn gebeurd. Dit is de reali teit, mijne heren. Ik heb medelij den met haar, het is een stakker, een slachtoffer van onze tijden...". Schuld Een slachtoffer dus, dat zelf de schuld draagt van haar eigen narig heid. Zo cru durft vandaag nie mand het meer te zeggen, maar dat betekent niet dat de mentaliteit niet meer bestaat. Dat men het niet meer durft, is voor een deel te dan ken aan die film, gedeeltelijk aan de vele vrouwen die het aandurven een aanklacht in te dienen en aan een vrouw als Tina Lagostena Bas- si, die heel Italië afreist om op te treden als raadsvrouw van de slachtoffers en overal, zoals toen in 1978, onmiddellijk opveert, zodra er in de verhoren of in de pleidooi en een beschuldigende vinger naar hen wordt uitgestoken. „Een vrouw heeft het recht te zijn zoals ze wil", betoogde ze toen. „Zonder dat ze daar een verdediger voor nodig heeft. Ik ben ook niet de verdediger van Fiorella. Ik ben de aanklager van een bepaalde manier van proces voeren in dit soort ge vallen. Dat is heel wat anders". Waar de belangrijkste mentali teitsverandering is opgetreden, is onder de vrouwen zelf. Het femi nisme, dat in Italië waarschijnlijk meer overhoop heeft gehaald dan elders, is niet meer van het demon stratieve soort dat tien jaar geleden opgang maakte. De duizendkoppi ge optochten met het uitdagende gebaar van de tegen elkaar gedruk te wijsvinger en duimen en de drei gende kreet: „Tremate, tremate le streghe son tornate" (beest, beest, de heksen zijn terug) zijn uit de tijd. Opinie De grote slogan no mia" (ik ben var meer gehoord, maa n toen: „Io so- nij) wordt niet is wel stilzwij gend overgegaan in het vrouwelijk zelfbewustzijn, en daardoor toch ook, langzaam maar onweerstaan baar, in de publieke opinie. Wat is gebleven is hun solidariteit, die nu vooral tot uiting komt in een toene mend aantal opvangcentra, in de trant van onze 'blijf van mijn lijf huizen', telefonische hulpdiensten en consultatiebureaus. En ook, nog altijd, in hun massale aanwezig heid bij alle verkrachtingsproces sen. Ook deze nemen de laatste tijd in aantal toe (het waren er 1500 in 1987), maar of dit ook betekent dat het seksueel geweld groeiende is, blijft onzeker. Het kan ook zijn dat vrouwen va ker aangifte doen, omdat ze op die solidariteit kunnen rekenen, maar ook op steeds meer begrip in de openbare mening en bij politie en justitie. Dit laatste zou kunnen blij ken uit de strengere straffen: een jaar en acht maanden voor de ver krachters van Fiorella in 1978, vier jaar en acht maanden voor de drie die onlangs in nachtelijk Rome op heterdaad werden betrapt bij de aanranding van Maria Carla C. Zoals altijd is de wetgeving ach tergebleven bij deze maatschappe lijke ontwikkeling en worden de processen nog altijd gevoerd vol gens het oude (fascistische) wet boek van strafrecht, waarin ver krachting valt onder het hoofdstuk „misdrijven tegen de openbare ze delijkheid". „Dat is het eerste wat moet veranderen", zegt mr. Lagos tena Bassi. „De artikelen over seksuele geweldpleging dienen te worden overgeheveld naar het hoofdstuk: misdrijven tegen perso- Behalve hogere straffen zou dit andere belangrijke gevolgen heb ben: zo zou het onderzoek uitslui tend mogen zijn gericht op „de vaststelling van het ontbreken van instemming", zonder dat daarbij het voorafgaande seksuele gedrag van het slachtoffer wordt betrok ken en zou ieder onderzoek naar de fysiologische aspecten van het mis drijf ontoelaatbaar worden ver klaard. Verder zou aanranding au tomatisch vervolgbaar worden, dus ook zonder aangifte door het slachtoffer. Een eerste wetsontwerp werd al in 1979 door de vrouwenbeweging bij het parlement ingediend. Sinds dien is er tussen de partijen uitge breid over gediscussieerd, maar het heeft tot dit jaar geduurd voor er eindelijk een kamerdebat over werd gehouden. In het definitieve ontwerp wordt seksuele geweld pleging inderdaad gekwalificeerd als „misdrijf tegen de persoon", met alle genoemde gevolgen. De straffen worden verhoogd: gevangenis van twee tot acht jaar voor wie een ander door geweld of bedreiging dwingt tot het verrich ten van seksuele daden, van vier tot twaalf jaar voor groepsgeweld en van drie tot tien als het slachtof fer jonger is dan 14 jaar. Maar geladen als het onderwerp is, konden de geschilpunten niet uitblijven en ze lopen als altijd langs ideologische scheidslijnen. Zo vinden de christen-democraten, ,dat geslachtelijk verkeer met kin deren onder de 14 per definitie als verkrachting moet worden be schouwd, wat door links, uit naam van de „seksuele vrijheid onder leeftijdgenoten" wordt bestreden. Daarentegen meent links, dat verkrachting tussen gehuwden of samenlevenden automatisch moet worden vervolgd, terwijl de chris ten-democraten willen dat dit al leen gebeurt op aangifte van het slachtoffer. Het geredetwist over deze punten kan de zaak nog wel enige maanden ophouden, maar de vrouwenbeweging verwacht stel lig, dat de wet nog dit jaar zal wor den goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5