Familie comapatiënt moet worden geholpen Verrassende taaiprestaties speciaal onderwijs in test duinrell CDA en WD oneens over onderwij sbezimiigingeii Paranormale genezers helpen 'psychologisch' Drees onder valse naam begraven Wassenaar in vogelvlucht 'Concreet beleid ontbreekt in nota preventie aangeboren afwijkingen' penseel 19881 VRIJDAG 20 MEI 1988(HH3EE2j!IE2I3MMi PAGINA 3 Rapport: vraag over levensbeëindiging niet mijden DEN HAAG (ANP) - Verpleeghuizen die chronische comapatiënten verzorgen, mogen de vraag van de familie naar levensbeëindiging niet uit de weg gaan. Zij moeten met de be trokkenen hierover overleggen. Bij onenigheid over beëindiging van het leven van de pa tiënt moet het tehuis de familie adviseren de patiënt te laten overbrengen naar een andere instelling waar men het wel eens kan worden. Dat schrijft de sectie Verpleeghuizen van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) in een rapport over coma. De sectie overhandigde het rapport 'Omgaan met coma, een handlei ding voor de praktijk' gisteren in Den Haag aan minister Brinkman (WVC). Als de familie van een comapa tiënt de verzorgers vraagt een eind te maken aan diens leven/wijst dat op een "existentiële noodsituatie", aldus het rapport. De hulpverle ning mag zo'n vraag dan ook nooit ontwijken of afkappen, maar moet er achter zien te komen welke pro blemen tot het verzoek hebben ge leid. Dat kan bijvoorbeeld zijn, dat het gezin van de patiënt de situatie niet langer aan kan of dat de familie ontevreden is over de situatie in het verpleeghuis. In zulke gevallen is de nood misschien op een andere manier te lenigen. De hulpverleners moeten bij een vraag tot levensbeëindiging altijd luisteren en eerst zoeken naar de DEN HAAG (GPD) - CDA en VVD zijn het niet eens over nieuwe bezuini gingen die nog dit jaar nodig zijn volgens minister Ruding (financiën). Het betreft vooral de begroting van onderwijs, waar dit jaar nog eens 506 miljoen gulden gekort moet worden. Binnen het CDA wil men desnoods een deel van een belastingmeevaller voor het aanvullen van de ingrepen op onderwijs gebruiken. De WD is daar tegen. Vandaag bespreekt het kabinet de zaak in eerste ronde. In het NOS-tv-programma 'Den Haag vandaag' liet CDA-fractieleider De Vries gisteravond weten de nieuwe bezuinigingen op onderwijs 'fors' te vinden. Hij vroeg zich af of Onderwijs de 506 miljoen gulden wel kan ophoesten. Ook het verdelen van het bedrag over andere departementen is volgens De Vries geen echte oplossing, aangezien ook zij ook in finan ciële problemen zitten. Hij noemde het dan ook 'niet onlogisch' als een deel van de belastingmeevaller wordt gebruikt om de problemen op te lossen. WD-voorman Voorhoeve verklaarde afgelopen woensdag op een spreekbeurt in Haarlem, dat bewindslieden zelf tegenvallers bij de uitga ven moeten opvangen. Hij keerde zich tegen plannen om belastinggeld daarvoor te gebruiken. "vraag achter de vraag", zo stelt het rapport. Blijft de euthanasievraag overeind, dan moeten familie en behandelaars tot een vergelijk zien te komen. De juridische situatie rond le vensbeëindiging van comapatiën ten is vaag, zo stelt het rapport vast. Anders dan andere dodelijk zieke patiënten, kunnen comapatiënten niet zelf om euthanasie vragen. Het enige aanknopingspunt in de wet is de bepaling dat het niet instellen of staken van een medisch zinloze bandeling niet strafbaar is. Over de vraag wanneer een behandeling medisch zinloos is, is de wet niet duidelijk. Volgens het rapport moet bij de beoordeling van dit "zinloosheids- criterium" de bestaande en ver wachte gezondheidssituatie van de patiënt een rol spelen. De arts is uiteindelijk verantwoordelijk een beslissing die kan leiden tot de dood van de comapatiënt, aldus het rapport. Er valt veel te verbeteren aan de begeleiding van de familie van comapatiënten die worden overge bracht van het ziekenhuis naar het verpleeghuid, aldus het rapport. Volgens de familie verloopt die be geleiding doorgaans slecht. Duide lijke en tijdige voorlichting over de overplaatsingsmogelijkheden aan de familie is onmisbaar. Het moet de familie duidelijk zijn of het vraagstuk van wel of geen levens beëindiging met het verpleeghuis bespreekbaar is. UTRECHT (ANP) - Dat de meeste patiënten zich na behandeling van paranormale genezers beter voelen is voornamelijk een psychologi sche zaak: de verwachtingen van de patient, de aandacht die hij van de genezer krijgt en het feit dat de patiënt iets tegen zijn klachten on derneemt. De paranormale be gaafdheid zelf is zelden de directe oorzaak van de genezing. Dat blijkt uit een onderzoek van de Utrechtse psycholoog J. Attevelt die hierop vandaag promoveert tot doctor in de sociale wetenschappen. Bij een onderzoek onder hon derd astma-patiënten is niets ge bleken van een paranormaal effect. Alle patiënten - ook degenen bij wie niets gebeurde, maar die dach ten dat ze op afstand behandeld werden - voelden zich na een aantal zittingen beter. Objectief bekeken bleken ze wel iets, maar niet veel vooruit te zijn gegaan. Het psychologische effect was het sterkst bij de patiënten die door handoplegging en "strijken" be handeld werden. Meer dan de helft voelde na afloop een verbetering van de gezondheid. Het gunstige effect blijft ook na de behandeling hangen: een half jaar later voelden de mensen die een verbetering hadden geconstateerd zich nog steeds fitter dan voorheen. "Ik heb de paranormale factor, waarover de genezers zelf het altijd hebben, niet kunnen ontdekken. Dat zegt nog niet dat zo'n factor niet bestaat, maar als dat zo is dan is die factor in ieder geval van on dergeschikt belang. De psycholo gische werking bepaalt groten deels, zo niet helemaal, het succes van de behandeling", aldus Atte- 65 verschillende genezers is geble ken dat de genezers - ongeacht of zij wel of niet over onverklaarbare krachten beschikken - kunnen bo gen op goede resultaten. Ruim twee derde van de patiënten (68 procent) voelt zich dankzij de be handeling tamelijk of veel beter. Attevelt pleit in zijn proefschrift voor de oprichting van een onder zoekinstituut naar alternatieve ge neeswijzen, waaronder paranor male. Het parapsychologisch insti tuut van de universiteit Utretht, waaraan de promovendus tot begin dit jaar als wetenschappelijk mede werker verbonden was, verdwijnt binnenkort als gevolg van de be gingen. DEN HAAG (GPD/ANP) - Op uit drukkelijk verzoek van de familie is de dood van oud-premier dr. Wil lem Drees vier dagen lang geheim gehouden. Dat gebeurde om de fa milie in de gelegenheid te stellen de een dag eerder overleden schoondochter van de staatsman, mevrouw Anna Drees-Gescher, te kunnen begraven zonder toeloop van vreemden. Pas aan haar graf werd het de 250 genodigden duide lijk dat ook dr. Drees dood en reeds begraven was. Dit gebeurde toen een kleinzoon zei: "Dan gaan we nu naar het graf waar we gisteren onze opa hebben begraven". Daarna maakte, zoals tevoren was afgesproken, de Rijks voorlichtingsdienst het overlij densbericht bekend. Om Drees' dood stil te kunnen Binnenland kort Universiteit Het plan voor de reorganisatie van het bureau van de Utrechtse universiteit moet verdwijnen, vindt het personeel. De werkne mers zijn bang dat het plan zal lei den tot honderden ontslagen. Zo zouden onder meer de bedrijsfsge- neeskundige 'dienst, de biblio theek, de bewakingsdienst, de kan tine en de technische dienst moe ten verdwijnen. Het plan gaat er van uit dat 250 van de huidige 470 arbeidsplaatsen moeten verdwij- Heijn De stichting Het Geldersch Landschap wil binnenkort de vind plaats van de vermoorde Ahold- topman Gerrit Jan Heijn gaan op ruimen. Volgens een woordvoer der van de stichting is de publieke belangstelling voor het grat _ierk teruggelopen en maakt het geheel nu een enigszins rommelige in druk. Het is bovendien zeker dat op die plek geen monument zal worden geplaatst ter nagedachte nis aan de moord op de Ahold-top- Hondsdolheid In de Zuidlimburgse gemeenten Wittem, Gulpen en Margraten zijn de afgelopen weken vijf gevallen van hondsdolheid (rabiës) vastge steld. Het is voor het eerst in ander- halfjaar dat in ons land weer rabiës bij wild is vastgesteld. Wel is vorig jaar bij ongeveer vijftig vleermui zen rabiës vastgesteld. De ministe ries van landbouw en visserij en welzijn, volksgezondheid en cul tuur adviseren bewoners van Zuid- Limburg dringend hun hond of kat tegen de ziekte te laten inenten. Nazi-lectuur De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen, mr. C.J. van Epenhuysen. heeft 750 gulden boete geëist tegen de Groninger veilinghouder J. van E. Deze orga niseerde in mei 1985 een veiling van historische boeken waaronder een groot deel nazi-literatuur. Vol gens de officier, die ook inbeslag name van de lectuur eiste, ging het om de grootste hoeveelheid nazi- lectuur die ooit in Nederland is aangetroffen. houden, heeft de begrafenisonder nemer enkele listen toegepast. Om in het tegenover de woning van dr. Drees aan de Haagse Beeklaan ge legen en naar hem genoemde be jaardenhuis geen opschudding te wekken, werd het lichaam van de overledene op ongebruikelijke wij ze opgehaald. De begrafenisonder nemer, L. Jol van 't Statenhuys, liet daartoe in de schemering een niet als lijkwagen herkenbare auto voorrijden. "Die wagen kwam met gedoofde lichten aanrijden en heeft precies 9 seconden voor de deur gestaan," aldus Jol. De overledene werd ver volgens overgebracht naar de rouwkamer van 't Statenhuys en daar gekist. Drees ook niet bij zijn eigen naam genoemd, maar volgens Jol bij een 'gewone Hollandse naam'. Een dra ger die toch lont rook, werd verteld dat het om een aangetrouwd fami lielid ging. Mevrouw Drees-Geschers begra fenis werd bijgewoond door zo'n 250 mensen, onder wie oud-politici als Biesheuvel en Kruisinga. Haar man, Willem Drees jr. was minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-Biesheuvel. Het was volgens Jol de wens van de oude Drees geweest om in stilte te worden begraven. Van het graf was de steen verwijderd, zodat ook daaraan de ware naam van de ter- aardebestelde niet viel af te lezen. EINDHOVEN (ANP) - Doordat een trekker met oplegger tegen de overspanning van een voetgangersbrug bij Eindhoven reed, kwam de hele brug gisteren naar beneden. Daarbij raakte niemand gewond: toevallig was de brug leeg. Wel raakte de weg versperd met brokstukken, die het verkeer twee uur lang belemmerden. (foto anp> Jol: "Er werkers van 't Statenhuys de begraafplaats op de hoogte. Op het Binnenhof in Den Haag twee mede- hebben ongeveer 400 mensen gis- teren het condoléance-register ge tekend voor dr. W. Drees. Het con- ?P.h®emfentehuis doléance-register 'kan tot en met "fifi woensdag worden getekend. Het Drees op begraafplaats Duinen in Den Haag is is gewacht tot vandaag lof tot begraven is door de betrok- graf ken ambtenaar vertrouwelijk be- Qud Eik' handeld". Om het risico van uitlek- al door vele tientallen ken nog verder te verkleinen werd zocht. ADVERTENTIE Duinrcll in Wassenaar heeft er een reuzenrad bij. Daar móet je een keer in gezeten hebben. Dan zie je Duinrcll zoals je het nooit eerder zag. Een sensatienet als die andere attrak- Superroctsj, Kikkcr-8-baan, Rodelbanen en het tropische Tikibad met de langste dekte waterglij banen ter wereld. Doe 'ns een dagje Duinrell. Daar kik ker je van op! Infomaat 01751-14765 DEN HAAG (GPD) - Veel kinderen op scholen voor leer- en opvoe dingsmoeilijkheden (lom) en moei lijk lerende kinderen (mik) doen op taalkundig gebied niet onder voor leerlingen in het 'gewone' basison derwijs. Gemiddeld leveren leer lingen van de lom-scholen betere prestaties dan die van de mlk-scho- len. Het niveau verschilt sterk per leerling. Dit blijkt uit een onderzoek waarvan de resultaten gisteren zijn aangeboden aan staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs). Zij toon de zich verheugd over de resulta ten, ook omdat enige jaren geleden nog niet iedereen voorstander was van het peilen van de kwaliteit van het onderwijs. Ze verwacht dat het Centraal Instituut voor Toetsont wikkeling (Cito) in de toekomst uitgebreidere peilingen zal verrich ten. Voor het onderzoek naar het taal niveau werd aan ongeveer 450 lom- en aan 300 mlk-leerlingen een aan tal tests voorgelegd. De resultaten werden vergeleken met die van primaire oorzaak. Voorkomen de ziekte is in die gevallen niet r gelijk. is, bijvoorbeeld DEN HAAG (GPD) - Lang niet alle baby's komen gezond ter wereld. Jaarlijks worden volgens een schatting van de Geneeskundige Hoofdinspectie van de Volksge zondheid zo'n 7000 tot 10.000 kin deren geboren met een open rugge tje, een hartafwijking, een spleet in het gehemelte of met een aangebo ren afwijking. De overheid wil meer doen aan de preventie daarvan en heeft voor stellen vastgelegd in de nota Pre ventie Aangeboren Afwijkingen.' De nota werd gisteren behandeld in de Tweede Kamer. Over het al- 0 jmeen toonden de fracties zich ui terst secptisch over het gepresen teerde beleid. In 1985 belanden ruim 15.500 kinderen met aangeboren afwij kingen in het ziekenhuis. Dit is zes percent van het totaal aantal zie kenhuisopnamen in die leeftijdsca- tagorie. Volgens de zwakzinnigen zorg zijn de geestelijke handicaps aangeboren afwijkingen, van de ongeveer 30.000 bewoners De Tweede Kamer zwakzinnigeninrichtingen thousiast Hoewel de samenstellers rapport bewust hebben getracht ethische vraagstukken te vermij- In de nota van staatssecretaris «ten. raakt de nota wel degelijk het Dees (volksgezondheid) wordt ge- terrein van de ethiek. Zinsneden steld dat erfelijke ziekten en ande- Als: 'optimalisering van het voert- re genetische afwijkingen bestre- plantingsgedrag' en 'verantwoord den moeten worden. Er wordt ech- ouderschap' roepen de vraag op ter nauwelijks aangegeven hoe de de regering daar dan wel pre- bewindsman dat wil bereiken. In het rapport staan goede voorne leerlingen op een gewone basis school. Om de leesvaardigheid van de leerlingen te toetsen moesten alle leerlingen een aanmeldingsformu lier invullen, vragen beantwoorden naar aanleiding van een tekst over paddestoelen, programma's opzoe- ,ken in een radio- en televisiegids en vragen beantwoorden over een tekening van een ongeluk. De leer lingen van de lom-school moesten ook nog iets opzoeken in het tele foonboek en onderschriften ma ken bij een stripverhaal. De leerlingen gaven op meer dan 60 procent van de vragen het goede antwoord en wisten de opdrachten tot een goed einde te brengen. De meesten vulden het aanmeldings formulier goed in en wisten raad met de gegevens in de radio- en tv- gids. Leerlingen van het lom-on derwijs begrepen ook de tekst over paddestoelen goed en konden uit de voeten met het plaatsen van on derschriften bij strip-tekeningen. Daar hadden de mlk-kinderen meer moeite mee. De lom-kinderen beantwoordden minder dan de helft van de vragen over het onge luk en het telefoonboek goed. Onderzoeker drs.R.J. Oostdam was verbaasd'over de bereidheid van ouders en leerkrachten om aan het onderzoek mee te werken. Hij had meer weerstand verwacht uit angst voor de resultaten die het zou opleveren. In Nederland volgen zo'n 100.000 leerlingen een vorm van speciaal onderwijs, ongeveer een tiende van "Gezien de opgeklopte aandacht bij een aantal media voor het para normale is het heel jammer dat juist nu het objectieve geluid ver dwijnt. Programma's als Het Zwar te Gat komen vooral met blabla- verhalen, maar ze hebben veel in vloed op grote groepen mensen. Daar staat straks helemaal geen se rieuze voorlichting meer tegen over", aldus Attevelt. Volgens de promovendus moet er in ieder geval een zekere regule ring komen op het gebied van para normale geneeswijzen. Regels over scholing en beroepscode zijn hard nodig, omdat er nogal wat bedrie gers op de markt opereren: gene zers die er niet zo zeer op uit zijn te helpen, maar vooral om hun eigen zakken te vullen. "De commercie gaat met het „paranormale"' op de loop en als er niets gebeurt komen daar ongelukken van. Er zijn voor beelden van bij voorbeeld 'gene zers' die misbruik maken van de macht die ze over hun patiënten kunnen uitoefenen. Dat kan hele negatieve gevolgen hebben voor die patiënten", zo waarschuwt At tevelt. Rechter:fraude met computer is valsheid in geschrifte AMSTERDAM/ROTTERDAM (GPD) De Amsterdamse recht bank heeft gisteren drie mannen die een computersysteem hadden gekraakt, veroordeeld wegens valsheid in geschrifte. De mannen hadden geprobeerd de Lloyds Bank in Amsterdam vijftien mil joen dollar afhandig te maken door het computersysteem te kraken. Voor het eerst in Nederland be schouwt een rechter knoeien met een computer als valsheid in ge schrifte. De Rotterdamse rechtbank heeft wellicht enige houvast aan deze uitspraak. Eerder deze week werd tegen de van computerfraude ver dachte ex-topambtenaar C. F. uit Rotterdam zes jaar celstraf geeist wegens valsheid in geschrifte. Es sentieel verschil met de zaak F. is echter dat de drie mannen uitein de kinderen die basisonderwijs volgen. De overheid en de betrok ken organisaties vinden het aantal leerlingen in het speciaal onder wijs te groot en willen daarom de groei aan banden leggen. De grootste groep scholen in het speciaal onderwijs wordt gevormd door lom- en mlk-scholen. Daarvan telt Nederland er respectievelijk 271 en 241. Leerlingen van de lom scholen hebben vaak te kampen met concentratieproblemen die niet zelden het gevolg zijn van moeilijkheden thuis. De mlk-leer lingen hebben meer algemene leer problemen. Van de lom-kinderen gaat onge veer de helft door naar een school voor lager beroepsonderwijs. On geveer een derde gaat door in het voortgezet speciaal onderwijs. Man misbruikt land ALMERE (ANP) - Een 29-jarige in woner van Harderwijk heeft van- nochtend bekend een 8-jarig jonge tje uit Almere, seksueel misbruikt en mishandeld te hebben. De man vroeg woensdag in Almere de weg aan de jongen en nam hem mee naar een bos, waar hij zijn daden verrichte. Met diverse snij- en steekwonden liet hij de jongen in het Pampushout in Almere achter, waar voorbijgangers hem vonden. De man meldde zich diezelfde avond nog bij de politie. Vandaag wordt hij aan de officier van justitie te Zwolle voorgeleid. delijk valse betaalopdrachten lie ten printen op papier. F. gebruikte geen printer en papier om gemeen telijke gelden op zijn eigen reke ning te laten storten. Tweede probleem is dat een 'ge schrift' voor de wet ook nog een be wijs van bestemming moet heb ben, zoals een kwitantie bewijst dat een rekening is betaald. Onder zoeker mr. H. Kasperen van het In stituut voor Informatica en Recht van de Vrije Universiteit in Am sterdam vreest dat de Rotterdamse rechtbank het op dit punt heel moeilijk zal krijgen. "Die bewijsbestemming ligt bij computerfraude heel moeilijk. Wat is de functie van een gegevensbe stand in een computervraagt Kasperen zich af. "Doorgaans dient het niet tot bewijs van iets. Mijn persoonlijke inschatting is dat het hier wel eens mis zou kun nen gaan. En daarmee begint de pijler van de fraudebestrijding (art. 225-valsheid in geschrifte-red.) te wankelen". Extra cellen voor aanpak verslaafden DEN HAAG (ANP) - De gemeente Amsterdam krijgt extra cellen voor de aanpak van problematische drugsverslaafden in de hoofdstad. Minister Korthals Altes (justitie), staatssecretaris Dees (WVC), bur gemeester Van Thijn en wethouder Etty van Amsterdam hebben hier over gisteren overeenstemming bereikt. Amsterdam wil voor de aanpak van de problematiek van de straat junks (een groep van ongeveer 400 extreem problematisch verslaaf den) behalve extra cellen ook extra bedden in afkickcentra, om de junks door middel van een zoge naamde inbewaringstelling te la ten afkicken. Na een eerste ontgif- tiging in het afkickcentrum kan dan eventueel op basis van vrijwil ligheid worden begonnen met ver dere behandeling, zo is het plan van de gemeente. Verder heeft de minister van jus titie toegezegd dat Amsterdam tij dens de komende pinksterdagen weer over 27 extra cellen kan be schikken in strafinrichting Nieu- wersluis voor de opvang van crimi nele harddruggebruikers. ADVERTENTIE samenwerking tussen instellingen die zich met het voorkomen van aangeboren afwijkingen bezig hou den. Of de wens om betere testme thoden te ontwikkelen voor chemi sche stoffen in bijvoorbeeld ge neesmiddelen. Ook moeten de in vloeden van kruiden, cosmetica en huishoudchemicalién onderzocht worden. Voorlichting over alcohol, roken, drugs en geneesmiddelen is van belang evenals wetenschappe lijk onderzoek en registratie van betere de ethische kanten zorgen. De r het overgrote deel het gevolg duidelijker aangeboren aandoening. De regering doet in de nota vooi niet en- het rapport. "Ik wil ■at de rol techniek schrijdt voort, medische experimenten met erfelijk materi aal vinden plaats. Mevrouw Bec kers van de PPR vroeg zich af of mensen met een handicap in de toekomst voorbeelden van misluk te preventie van aangeboren afwij kingen dreigen te worden. Staats secretaris Dees haastte zich dat met kracht te ontkennen. Politieke antwoorden op ethi sche vragen zijn nog niet gegeven. De gehele Kamer staat te trappelen om met het formuleren van die ant woorden te beginnen. Leerling van de RPF citeerde een medicus die 'de discussie in de politiek gaat verheid hierin is", aldus het WD- over grenzen die wij al lang achter kamerlid Kamp gisteren. "Het ont- men. Daaruit blijkt dat over d zaken van de aandoeningen heel weinig bekend is. Over de helft van de aangeboren afwij- bouwing is er niet", kingen ontbreekt kennis over de Haas-Berger van de PvdA. concrete voorstellen staat niets in de nota", meende het CDA-kamer- lid Laning. "De financiële onder- j hebben'. "De nota is een eerste verken ning", antwoordde minister Brink man. Brinkman zei dat regels voor medische expermimenten in de maak zijn en de regering daarover snel voorstellen zal doen aan de Kamer. Truien, Beyle, Louis Estere, Pat Rava vanaf 115,- TYLE PENSEEL GEEFT HEREN MODE EEN EXTRA DIMENSIE. ZO'N DIMENSIE WILT U VOOR GEEN GOUD MEER MISSEN.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3