Toekomst van lomitfabiiek ligt in handen van politiek 'Vrouwen ook onder Aquino vogelvrij' Problemen bij wiskunde Reportage Christelijke nederzetting in Israël stuurt vier leden weg PAGINA 2 VRIJDAG 20 MEI 1988j V MUIDEN - Het is in het ruim 250-jarig bestaan van kruitfabriek De Krijgsman in Muiden nog nooit eerder voorgekomen. De di rectie heeft de tent gesloten. De magazijnen liggen vol. Geduren de een halfjaar konden slechts mondjesmaat produkten worden afgezet. Als klap op de vuurpijl weigerde het ministerie van eco nomische zaken een hernieuwde aanvraag om een exportvergun ning voor 700 ton springstof, bestemd voor Portugal. De Econo mische Controle Dienst heeft ernstige vermoedens dat de partij doorgesluisd zou worden naar Iran. En dat is in strijd met de wet. door Wim Otten en Fred Bos Ook andere vergunningen laten lang op zich wachten. Het bedrijf is in beroep gegaan tegen de beslis sing bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. De uit spraak zal nog wel even op zich la ten wachten. De werknemer rest niets anders dan thuis lijdzaam op de ontwikkelingen te wachten. Verliest hij wel of niet zijn baan? Niemand kan het zeggen. "Vooral de mensen die lang bij de kruitfabriek werken, zo rond de dertig jaar. hebben het er moeilijk mee. Ze zijn nooit met hun werk gestopt. En nu worden ze ineens weggestuurd", zo zegt een bezorg de werknemer van Muiden Che mie. Velen willen niet over de pro- duktiestop praten. Angst en onze kerheid klinkt door in de korte re acties: "Met ons gaat het goed en ik wil niet aan een interview meewer ken". zegt er één en gooit de hoorn op de haak. Een ander beweert al lang niet meer bij Muiden Chemie te werken. Degenen die wel willen praten, luchten uitgebreid hun hart, maar willen hun naam liever niet in de krant. Een Muider die nu 26 jaar in de werkplaats van de kruitfabriek werkt, ziet de toekomst somber in: "Dat wordt straks gegarandeerd een paar stapjes terug doen met een kleinere bezetting. Ik hoop dat de klanten, die door deze affaire bij ons zijn weggegaan, weer terugko men als het achter de rug is. Maar dan nog zullen we niet meer die hoeveelheden produceren zoals we de afgelopen jaren hebben ge- Wachten Henk Wijninga. die als districts bestuurder van de industriebond FNV belast is met de Muiden Che mie affaire, doet net als de werkne mers niets anders dan wachten op de uitspraak van het College van Beroep voor het Bedrijfsleven in zake de geweigerde vergunning voor export naar Portugal. De mensen zijn in een voor iedereen toegankelijke ledenvergadering op de hoogte gesteld", vertelt hij. Een verplichte opname van een snipperdag, die anders in decem ber de werknemers ten deel zou vallen, en het benutten van vier va kantiedagen was toen de bood schap. Inmiddels is de 'nulrege ling' ingegaan, die de werknemers verzekert van een uitkering van Kruitfabriek De Krijgsman in Muiden: dicht honderd procent voor een periode van zes weken. Verlenging met een zelfde termijn is éénmaal mogelijk. De bond onderzoekt al of men sen bij een soortgelijke onderne ming in de omgeving te werk ge steld kunnen worden. Op die ma nier zijn wellicht straks gedwon gen ontslagen te voorkomen. Dat die er komen, staat als een paal bo ven water. Zo oud als de Krijgsman, zo oud is de band tussen de fabriek en het stadje Muiden. In die beginperiode verdiende al menig inwoner zijn brood aan de springstoffabricage en aan die toestand lijkt heden ten dage weinig veranderd. Een aantal werknemers woont nog steeds in de nabijheid van Muiden Chemie, met name in huizen van de fabriek aan de Vechtkade. Zij werken momenteel niet. Toch houdt de kruitfabriek nog wel wat mensen op de been: de be wakingsdienst die de volle maga zijnen in de gaten moet houden is op volle sterkte aanwezig. Directie secretaris J. de Jong van Muiden Chemie vertelt, dat zich de laatste dagen opvallend vaak 'vreemde elementen' aan de poort vertoond hebben. "Het is triest, zo'n sluiting. Dat is in het ongeveer 250 jaar bestaan nooit voorgekomen", aldus De Jong. Ook nu de produktiestop een feit is, betracht de directie terug houdendheid. "We zijn niet zo ge baat bij publicaties. Natuurlijk kle ven er aan een bedrijf als het onze veel menselijke aspecten. Het is een belangrijke werkverschaffer in de regio. De toekomst is echter zor gelijk. Of een kruitfabriek in Ne derland bestaansrecht heeft, zal vooral een politieke kwestie zijn". DEN HAAG (GPD) - Cirkeldia grammen, parabolen en kansbe rekening vormden het hoofdbe standdeel van de vierde examen dag voor lbo, mavo, havo en vwo. Gelukkig zijn ook bij dit vak sinds enige jaren meerkeuzevra gen geïntroduceerd, zodat de leerlingen tenminste nog enig houvast hebben. Tenslotte móet een van de antwoorden goed zijn. WISKUNDE LBO/MAVO Natasja Haak van het Vellesan- college had gisterochtend bij het lbo-examen wiskunde (C) grote moeite met nummertje 34. Er werd gevraagd een cirkeldia gram te maken van een boom gaard, waarin een aantal kerse bomen en appelbomen staan. Natasja: "Ik heb daar echt op zit ten zwoegen. Thuis had ik het één keer gedaan en dan gaat het natuurlijk wel goed. Maar toen ik daar zat tijdens het examen, wist ik gewoon niet meer hoe ik het moest doen". Het examen bestond vooral uit het berekenen van oppervlakten en graden van diverse hoeken. Niet alle vragen waren volgens Yvonne Harsveld even duidelijk. Zo wist ze bij vraag 33 niet welke lijnen ze moest gebruiken om de oppervlakte van een vierhoek uit te rekenen. Achteraf bleek dat ze de lijnen moest gebruiken, die ze in vraag 31 had berekend. De mavo-leerlingen van de scholengemeenschap Presik- haaf te Arnhem waren niet onte vreden over het examen wiskun de. Volgens docent Walraven wa ren twintig van de dertig meer- keuze-vragen 'standaardopga- ven'. Ook de mavo-leerlingen hadden moeite met de cirkeldia gram, maar om een andere re den. "Dit was een echte lbo-op- dracht. Zo'n cirkeldiagram heb ben mavo-leerlingen al in de brugklas gehad. En dat is alweer enkele jaren geleden", vertelde Walraven. HAVO In bedrukte stemming, met sombere gezichten verlieten de havo-leerlingen van het Haar lemse Scholenlyceum het exa menlokaal. Docent wiskunde Kees Lagerwaard kent zijn pap penheimers. "Het was een vrij lastig examen. Bij sommige op gaven was het moeilijk om er achter te komen hoe je het pro bleem aan moest pakken". Er was voldoende tijd (drie uur) voor het examen uitgetrok ken, tenminste als ie wist hoe ie de opgaven moest maken. An ders was de zit veel te lang of juist uren te kort. Bij het onderdeel kansbereke ning zat een vraag over de kans dat een leerling op vijf multiple- choice vragen er tenminste vier goed heeft. "Ik kom zelf op een percentage kans van 1,56. Dat moet het goede antwoord zijn. Ik heb overigens het hele examen zelf gemaakt. Ik kan me best voorstellen dat sommige leerlin gen het er moeilijk mee hebben gehad", geeft Lagerwaard toe. VWO Parallelprojectie van het pris ma. De zin op zichzelf roept slechts vraagtekens op. Maar de vwo-kandidaten kregen het als toetje in de laatste opgave van 'hun' examen wiskunde B/1. "Vreselijk als je aan het einde nog zo'n term tegenkomt» Dan schrik je je toch rot",'meent do cent Van Wuyckhuyse van het college Blaucapel in Utrecht. Niettemin gaat hij ervan uit dat de meeste leerlingen het exa men voldoende hebben ge maakt. Het examen bestond uit louter open vragen over de zoge noemde 'e-macht', differentiatie en goniometrie, parametrie- voorstelling en ruimte-meetkun- de. VWO ENGELS Artikelen over Zuidafrika, werkloosheid, oude kunstschat ten en terrorisme uit Engelse 'kwaliteitskranten' vormden de onderwerpen van de tekstverkla ring Engels voor vwo. "Pittig, maar niet zo moeilijk als de afge lopen twee jaar is het oordeel van leraar J. Rinzema van de Ge meentelijke Scholengemeen schap in Emmen. Het merendeel van de leerlingen was op tijd klaar. Er heerste dan ook tevre denheid in Emmen Het oordeel van de eindexa menkandidaten van het Christe lijk Avondcollege in Groningen was daarentegen niet mals. "Er stonden vreemde begrippen in, die ik nooit op school heb ge leerd", aldus Sietse Bijzet. "Bo vendien waren de vragen niet di- rekt uit de tekst te halen". Trees Waalwijk vond het oninteressan te onderwerpen, terwijl Karin Bakker de vragen niet af kreeg. Zij heeft toen maar gegokt. Anje Schultinga klaagde dat zij (te) vaak twee mogelijkheden over hield, terwijl in de oefenopgaven meestal drie antwoorden zo kon den worden weggestreept. HAVO FRANS Het examen Frans voor de ha vo was dit jaar zeker niet te moei lijk. Daarover waren Elles Burg en Ronald Reekers en docent H. van der Wielen van de rijkscho lengemeenschap in Heerenveen het wel eens. Elles bespeurde wel enige discrepantie tussen vragen en antwoorden, maar dat woog weer niet op tegen de zo 'leuke' tekst over drugs. Ronald vond de derde en de vierde tekst wat aan de moeilijke kant, maar niet onoverkomelijk. Van der Wielen meende dat al le teksten goed te maken waren. De problemen der Aziatische im migranten in de eerste tekst mo gen voor de betreffende perso nen wellicht niet zo leuk zijn, het leverde in ieder geval een niet te moeilijke tekst op. Dat gold evenzeer voor het maken van een radiofeuilleton. Studenten van een soort van een zakenschool, die zich ïnspan- zijn op zich wat zonderling, wel licht dat de kandidaten het daar om een moeilijke tekst vonden. Van der Wielen zag dat echter niet in. MAVO ENGELS Veel leerlingen van de christe lijke Savornin Lohman-mavo in Hilversum waren ver voor 'slui tingstijd' klaar met de opgaven van het examen Engels. Echt moeilijk hadden ze het niet ge vonden. Toch zorgden bepaalde woorden .zoals 'commitment' en 'determination' ,voor enige hob bels in het begrijpen van de tekst. "Dan wordt het toch geen gemakkelijke leestekst", zegt le raar Van der Welle. Collega Joke Mobach vond de teksten op C-ni- veau 'wat flauw' en 'enige kennis over Londen' was meegenomen bij de teksten op D-niveau. (voorlopige en officiële uitsla gen op pagina 11) ..Cory Aquino heeft voor haar ver kiezing veel beloofd, maar van al die mooie woorden is weinig te recht gekomen". Nelia Sancho, al gemeen secretaris van Gabriela, een overkoepelende prganisatie van vrouwengroepen op de Filipij- nen, zegt in Aquino te zijn teleurge steld. Haar organisatie, waarvan zij tot één van de drie oprichters be hoorde, steunde de Filipijnse presi dent tijdens haar campagne. Nu is Gabriela daarvan echter terugge komen. door Marjolijn in 't Hout De 36-jarige Filipijnse Nelia San cho is in Nederland in het kader van het tienjarig bestaan van het Vrouwenberaad Nederlandse Ont wikkelingsinstanties. Gisteren overhandigde het Vrouwenberaad haar onderzoeksrapport Women and Development means Business aan minister Bukman van ontwik kelingssamenwerking. Direct daarop volgend ging het lustrum congres van start in de Reehorst in Ede. Thema van dat congres was: Vrouwen, producenten van ont wikkeling; nieuwe uitdagingen en alternatieven. Het Vrouwenberaad hoopte hiermee de aandacht op de rol van vrouwen als gangmaker van ontwikkeling te vestigen. Nelia Sancho was één van de genodig den en sprak op het congres over organisatiestructuren en solidari teit. Paraplu Gabriela heeft 38.000 leden. Bij de oprichting m maart 1984 sloten zo'n veertig organisaties zich bij de beweging aan. Het huidige aantal groeperingen dat zich onder de 'pa raplu' van Gabriela schaart is 101. Gabriela is dan ook een typische af spiegeling van de Filipijnse maat schappij geworden: plattelands vrouwen, religieuzen, fabrieksar beidsters, studenten, vrouwen in het onderwijs, uit de middenklasse en uit de sloppenwijken. De organisatie dankt haar naam aan Gabriela Silang, een Filipijnse vrouw die tegen de Spaanse over heersing in de achttiende eeuw in opstand kwam. Het kostte haar tenslotte wel het hoofd. „Zij sym boliseert de strijd van de vrouw te gen de ongelijkheid, de onderdruk king, maar ook tegen de patriar chale en feodale structuur van de Filipijnse maatschappij, die haar wortels vindt in de Spaanse koloni satie", aldus Sancho. Haar organi satie ziet het als taak het voortdu rende onrecht jegens vrouwen aan de kaak te stellen. ..Er moet verandering komen. Zo willen wij betere levensomstandig heden voor de Filipino's, hogere lo nen, een halt toeroepen aan de enorme 'prostitutieindustrie', de huwelijksbureautjes waar mannen op bestelling een vrouw kunnen krijgen en de vrouwenhandel. Maar er moeten ook betere tracten komen voor dè die als huishoudster in het buiten land werken", zegt Nelia Sancho. Beschermd De huidige situatie is dat deze vrouwen totaal niet worden be schermd door eén of andere wet met als gevolg dat zij vogelvrij zijn. Sancho: „Stuitend is dan dat de Fi lipijnse regering een soort ban heeft uitgesproken over dit soort werk, maar ondertussen een oogje toeknijpt omdat deze Filipino's de felbegeerde dollars naar hun fami lieleden overmaken en zo ook hun bijdrage aan de Filipijnse econo mie leveren." Ook het sekstoerisme is een groot probleem voor de Filipijnen. De Filipijnen telt een groot aantal prostituees, waarvan 20.000 kinde ren zijn. Gabriela tracht hieraan iets te doen door zogenaamde drop-ins in te richten waar de kin deren met eén van de medewer kers kunnen praten. „Tenslotte proberen we ze uit de prostitutie te halen door hen naar een cursus te sturen zodat zij ander werk kunnen doen. Prostitutie is op de Filipijnen de gemakkelijkste manier om geld te verdienen. Veel prostituées heb ben een slechte scholing en dan is de cirkel rond. Geen onderwijs dan ook geen kans op een goede baan." Gabriela dacht dat met de komst van Cory Aquino, na twintig jaar Marcos-dictatuur, veel onrecht on gedaan zou worden gemaakt. San cho: „Toen Cory Aquino na de moord op haar man senator Benig- no Aquino in augustus 1983 de strijd tegen Marcos aanbond, stond Gabriela achter haar. Aquino, kan didate voor de Verenigde Opposi tie (UNIDO), was het slachtoffer geworden van de agressie van het Marcos-regime. Bovendien was zij een vrouw die een gooi naar het presidentschap deed en zou zij misschien het tij voor de Filipino's kunnen doen keren. Op 25 februari 1986 werd zij tot president geko- Corruptie „In eerste instantie beloofde zij iets aan de corruptie te doen. Daar van is niets terecht gekomen. Weliswaar kwam er een nieuwe grondwet, waarin de democrati sche waarden werden verankerd en werden de corrupte rechters die ooit door Marcos werden be noemd, uit hun ambt gezet. Het electoraal proces werd hersteld en de Filipino's konden voortaan hun eigen volksvertegenwoordigers kiezen. Maar daar bleef het bij. De invloedrijke rol van het leger, waar de Filipino's onder Marcos zo on der hadden moeten lijden, werd niet verminderd." Volgens Nelia Sancho heeft Aquino daaraan niets durven ver anderen uit angst voor de voortdu rende couppogingen en de invloed van de communisten. „Zij heeft het leger nodig om tegen de nisten in te zetten. Aquino koos voor de gemakkelijke weg. De mili taire oplossing, net zoals Marcos. Marcos onderdrukte de commu nisten mt militair machtsvertoon, Aquino doet hetzelfde. Het trieste is echter dat de communisten hier door niet worden bestreden, maar juist meer aanhang krijgen. De NPA, de communistische partij, telt zo'n 23.000 leden." „Parallel lopend me.t dit feit is ook de vraag van de Filipino's aan Aquino om iets tégen de schending van de mensenrechten te doen. Burgers stonden bloot aan zoge naamde death-squads (doodseska ders). Militairen die aan dit soort misdrijven schuldig waren, wer den niet berecht, maar in bescher ming genomen. Haar angst voor het communisme is kennelijk gro ter dan haar rechtvaardigheidsge voel. Gabriela bood haar enige tijd geleden een petitie aan met de vraag aan dit onrecht iets te doen. Zij gaat echter van het standpunt uit dat met haar komst de democra tie is hersteld en er dus geen sprake kan zijn van schending van de mensenrechten. Bovendien als je oppositie voert, behoor je volgens Aquino opeens tot het kamp van de communisten. Dat maakt een dia loog zeer moeilijk." Miljoenen Filipino's leven nog steeds in dezelfde bittere armoede als onder Marcos. Sancho: „De boeren vroegen Aquino het land van de grootgrondbezitters te ver delen. Aquino reageerde daarop met haar landhervormingspro gramma. Zelf gaf zij het goede voorbeeld door het tot haar familie behorende landgoed Tarlac onder de boeren te verdelen, maar verder is er nog niets gebeurd." „Aquino heeft haar kijk op de so ciale en economische problemen waarin de Filipijnen thans verke ren, verloren. De Filipijnen hebben een enorme buitenlandse schuld. Buitenlandse bedrijven durven nog steéds niet in het instabiele land te investeren met als gevolg dat de regering 49 procent van haar budget aan de betaling van de schulden besteed en de rest naar zoveel verschillende projecten gaat dat er voor elk maar weinig over blijft." Politieke onbekwaamheid, ge brek aan inzicht en bestuursvaar- digheid zijn slechts enkele verwij ten van de Filipino's aan het adres van hun president. Nelia Sancho heeft een 'verlanglijstje'. „Er moet nu snel iets gebeuren. Ik denk dat er meer industrie moet worden ge creëerd, dat er hogere lonen en meer banen moeten komen. Vrou wen zullen mondiger moeten wor den. Dat kan onder andere door scholing. Maar ook de landen die ontwikkelingshulp geven, kunnen wat aan de situatie veranderen door het geld slechts in projecten te investeren die inderdaad de Fili pino's ten goede komen." Vier leden van de christelijke nederzetting Nes Ammim in Is raël moeten de nederzetting ver laten. Zij hebben, naar het be stuur meedeelde, hun zienswijze over de 'Christelijke Ambassade' in Jeruzalem niet herzien sinds ze een half jaar geleden werden geschorst. Als zij hun contacten met deze ambassade zouden voortzetten, zou dat een splitsing in de Nes Ammim-gemeenschap tot gevolg hebben. Secretaris J. J. van der Wal van de Nederlandse afdeling van Nes Ammim deelde mee, dat drie van de vier vertrekkenden Ameri kaan zijn. De vierde is met het Zwitserse bestuur overeengeko men dat hij de nederzetting zal verlaten. De doelstellingen van Nes Am mim staan haaks op die van de Christelijke Ambassade, die 'be kering van joden' niet wil uitslui ten. Nes Ammim kreeg indertijd toestemming van de Israëlische regering zich in Israël te vestigen onder voorwaarde dat geen 'jo- denzending' zou worden bedre ven. Bovendien komt de Christe lijke Ambassade (onder leiding van J. W. van der Hoeven) steeds meer op politiek terrein. Directe aanleiding tot schor sing van de betrokkenen vorig jaar was hun bijwonen van een 'loofhuttenfeest' op de Christelij ke Ambassade. "Dit feest is een joods feest en mag niet door christenen worden gean nexeerd", meent Van der Wal. Het was niet de eerste keer dat de vier leden problemen veroor zaakten. Jaren geleden al werden zij gewaarschuwd dat een split sing binnen de Nes Ammim-ge- meenschap niet zou worden ge accepteerd. De nederzetting telt ongeveer 160 leden, van wie driekwart Ne derlander is. Verder zijn er onder anderen Duitsers, Engelsen, Zweden en Amerikanen. De ne derzetting wordt ondersteund door de Nederlands Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Christelijke Ge reformeerde Kerken en door ker ken in de Bondsrepubliek en Zwitserland. Homogroepen In Utrecht presenteerde zich gisteren het 'Landelijk Koordi- natiepunt' (kortweg LKP) voor groepen 'Kerk en homoseksuali teit'. Doel ervan is, activiteiten van groepen die zich bezighou den met 'kerk, geloof en homo seksualiteit' te coördineren en te stimuleren. Voorzitter drs. L. C. Palm, die ook lid is van het landelijk be stuur van het COC, zei, dat de be staande groepen vaak 'erg geïso leerd' werken. Met ingang van augustus zal het LKP een 'eman- cipatiewerk(st)er' aanstellen. Het voorlopig tweejarige projekt wordt gefinancierd door het mi nisterie van WVC, het Koningin Julianafonds en de diakonale bu reaus van der Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken. Met het Leger des Heils zijn nog besprekingen gaande. Het LKP had alle kerken aan geschreven met het verzoek om subsidie. De meeste rooms-ka- tholieke bisschoppen reageer den op principiële gronden af wijzend. Alleen bisschop Möller van Groningen liet weten de stichting 'een warm hart' toe te dragen, maar niet voldoende geld tot zijn beschikking te heb ben. Tot nu toe hebben zich twintig groepen aangesloten bij het LKP, waaronder het Werkver band van Homopastores en de werkgroep 'Geloof en levensbe schouwing' van het COC. De stichting staat los van het COC omdat de verstandhouding tus sen de kerken en deze organisa tie, zeker op plaatselijk niveau, nogal 'gespannen' is, volgens Palm. "Het COC heeft niet de deskundigheid en menskracht in huis om plaatselijke kerkelijke groepen bij te staan. Bovendien staat een aantal COC-leden, als gevolg van slechte ervaringen, nogal negatief tegenover de kerk". Tekort. Het Instituut voor Evangelisatie in Doorn heeft een beroep op de 18.000 sympathi santen gedaan om op korte ter mijn het tekort (ongeveer f. 500.000) weg te werken. Het In stituut, dat in 1982 de 'Er is Hoop'-actie organiseerde, kampt al enige jaren met financiële pro blemen. Vorig jaar juli was het tekort nog f. 850.000. Het afgelo pen boekjaar sloot met een posi tief saldo van ongeveer f. 100.000. Bij het Instituut voor Evange lisatie, dat jaarlijks ongeveer f. 2,2 miljoen ontvangt, werken in clusief de gehuwde vrouwen on geveer zestig mensen. Bijna ie dereen leeft van een vrienden kring die het 'salaris' betaalt. De ze vriendenkringen dragen jaar lijks ongeveer f. 900.000 bij. Het is volgens directeur Hans Pruis onwaarschijnlijk dat er nog eens eenzelfde 'Er is Hoop'- campagne komt. Wel heeft het Instituut het plan, in het begin van de jaren 90 een nationale ac tie te houden waarin de 'persoon lijke evangelisatie' centraal zal staan. "Die zal er anders uitzien omdat we dan weer tien jaar ver der zijn". Er zal nauw met plaat selijke gemeenten worden sa mengewerkt. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot pastoraal medewerker bij de Hervormde Evangelisatie te Nieuwlande (Dr.) W. van Kranenburg, stafme dewerker bij de stichting 'In de Rechte Straat' te Velp, wonend te Oosterbeek, naar Holten H. W. Doornweerd Halle; beroepen te Vriezenveen L. M. Vreugdenhil Gouda. Gereformeerde Kerken: be roepen te Middelburg W. A. van den Berg Bodegraven, te Ter Apel kandidaat K. D. van den Hout; beroepbaar kandidaat me vrouw C. A. van Ede te Wasse- Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Lelystad Th. van Stuyvenberg Terwolde de Vecht. Federatie in ALPHEN. In de avonddienst van komende zondag om 7 uur in de Goede Herderkerk in Alphen aan den Rijn zal officieel een overeen komst worden getekend waar door de hervormde gemeente van Oudshoorn/Ridderveld en de gereformeerde kerk van Alp hen aan den Rijn/Noord een fe deratie worden. Het duurde vier jaar voordat de classis Rijnland van de Gere formeerde Kerken en het uitge breide bestuur van de hervorm de Generale Synode er hun goed keuring aan gaven. In de dienst van zondagavond gaan voor ds. P. Taselaar en ds. R. H. Nieuwen- huis. Na afloop is er tijdens een 'informeel samenzijn' gelegen heid elkaar geluk' te wensen met deze 'heuglijke gebeurtenis' (Deze formulering is van de heer D. Visser namens de Federatie- raad). KATWIJK. Het afscheid van de hervormde predikant M. J. Aarents in Katwijk aan den Rijn (wegens vut) is bepaald op zon dag 23 oktober. Zijn opvolger, ds. Z. de Graaf uit Hazerswou- de, komt op z'n vroegst in no vember. VOORSCHOTEN. Zondag morgen om tien over half tien ko men hervormden en gerefor meerden in Voorschoten, vooraf gaande aan hun kerkdiensten, samen op het plein bij de her vormde Dorpskerk om samen pinksterliederen te zingen. Hoogleraar. Dr. R. Nauta (44) is per 1 augustus van dit jaar benoemd tot hoogleraar in de godsdienst- en pastoraalpsycho- logie aan de theologische facul teit in Tilburg. Nauta studeerde aan de Vrije Universiteit in Am sterdam en promoveerde in 1981 in Groningen. Sinds 1970 is hij als wetenschappelijk medewer ker verbonden aan het Instituut voor sociale psychologie en be drijfspsychologie aan de Rijks universiteit Groningen. Terug. De paus is gistermid dag na een reis van twaalf dagen door vier Latijnsamerikaanse landen in Vaticaanstad terugge keerd.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2