'De Tomaat' keurig toneel KIJKUIT Exposities Concerten Leiden Den Haag Amsterdam Rotterdam Lambrechts de ster in 'De Impresario' Memoires Cristina Deutekom Uitvoerig en afwisselend programma Sempre Crescendo AKO-prijs vo >r Meijsing VRIJDAG 20 MEI 1988 'Gyges en Kandaules' van Cees Noote- boom door 'De Tomaat', toneelsubvere- niging van de Algemene Leidse Studen ten Vereniging Quintus. Regie: Thomas van Praag. Gezien op 18 mei in het Quin- tus-gebouw. Lange Mare 34. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - Voor haar debuut heeft 'De Tomaat', de pas opge richte toneelgroep van studen tenverenging Quintus, een ori ginele keuze gedaan: het ko ningsdrama 'Gyges en Kandau les' in een bewerking van Cees Nooteboom. Dit aan Herodotus ontleend gegeven was oor spronkelijk door Nooteboom als televisiescript geschreven. Tot een televisieuitzending of tot een uitvoering in een theater is het echter nooit gekomen. Het debuut van 'Tomaat' is dan ook tevens een primeur. Het is keurig klassiek studenten toneel geworden - met veel zorg voor de historische aankleding, met veel aandacht voor het pro bleem van de mise-en-scène en met een stiefmoederlijk bedeel de belangstelling voor de spelinterpretatie. Voor het probleem van het grote aantal changementen in dit oorspronkelijke televisie script heeft de groep een alles zins aanvaardbare oplossing gevonden. Men speelt op drie verschillende, in elkaar overlo pende podia, en houdt zich ver der eenvoudig niet aan alle voorgeschreven locaties. De speelruimte in het verenigings gebouw van Quintus is echter verre van ideaal, zodat een ze kere rommeligheid niet geheel valt te vermijden. Binnen de beperkte mogelijkheden is het optimale resultaat bereikt. Een verteller voert ons terug in de tijd, en wel naar de zeven de eeuw vóór Christus. Die in leiding (door de regisseur zelf gespeeld) is wat omstandig en voegt met haar tijd-ruimte-gefi- losofeer weinig aan het eigenlij ke verhaal toe. Kandaules ver zaakt zijn plichten als koning, omdat hij alleen maar hele da gen met zijn mooie koningin het bed wil delen. Het volk mort, het leger wordt opstan dig. Gyges, de vertrouweling van Kandaules, en de koningin zelf zien in dat er gehandeld moet worden: het voor Kan daules noodlottige koningsdra ma voltrekt zich. Speltechnisch hapert er nog wel het een en ander. Cees Nootebooms bewerking lijkt goed speelbare teksten te be vatten; desondanks lukt het maar weinigen om steeds de juiste toon te trefen. Menigeen slaat zich nogal opzeggerig door zijn teksten heen. Er lijkt voortdurend behoefte aan een humoristische relativering te bestaan, waartoe dit bij ernst gebate gegevens echter geen mogelijkheid biedt. De koning worstelt met zijn wispelturig heid: soms zeer wreed, soms heel kinderlijk. De nichterige priester heeft zelfs steeds moei te om niet in de lach te schieten. Dat overkomt Gyges ook een keer, terwijl hij nu juist verder al te zwaar op de hand is. De da mes, de koningin en haar diena res, zijn nog het geloofwaar digst. Ook al heeft men zich dus nogal op dit aspect verkeken, maakt het echthousiasme ech ter, waarmee men deze eerste ling presenteert, weer het nodi ge goed. Schilderijen, tekeningen en sculptu ren van Angela Snel-Rincón zijn tot en met 25 juni te bezichtigen in het ge meentehuis van Leiderdorp. Angela Snel-Rincón legt zich de laatste tijd vooral toe op het maken van kinderportretten. Behalve dit re cente werk zijn er op de expositie, die tot en met 25 juni duurt, ook voorbeel den te zien van vroegere werkstuk ken van de in Colombia geboren en sinds enige tijd in Leiden wonende kunstenares. De expositie in het Lei- derdorpse gemeentehuis is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 17.00 uur. Leiden Stedelijk Museum De Lakenhal - Ou de Singel 28-32, 'Verzameld en ge toond' over spaarpotten, t/m 26/6; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, aquarellen en arabisch schrift van Esma Yigitoglu, t/m 26/6; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden - Ra penburg 28, 'Nederland Onderste Bo ven', de archeologische rijkdom van ons bodemarchief, t/m 1/9; di. t/m za. 10-17 uur, zo 13-17 uur. Hooglandse Kerk, bijbeltentoonstel- lingen 'Het Boek dat blijft' en de Sta- tenvertalïng in Leiden', van 7 V 19/5; di. t/m za. 11-16 uur. Art Café Droomfabriek - Oude Singel, Chavalit Soeprungsuk (uit Thailand) met 'Geometrische Abstraktie', zeef drukken, tekeningen en objecten, tot eind mei. Art Tea House - Stille Mare 4, werk van Rene Alejandro Gutierrez, tot eind juni. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, perma nente tentoonstelling van werk van Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, per manente expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. 10-16 uur. Galerie Stelling - Burgsteeg 14, beel den van Appie Smulders, wo. t/m za. 13.30-18 uur en op afspraak. Galerie Fotomania - Koppenhink- steeg 6, zwart-wit foto's (esthetische portretten) van choreograaf Hans van Manen, t/m 4/6; wo. t/m za. 13-17 uur. Lakgalerie - Cleveringaplaats 1, Jac queline Ravelli met tekeningen en Rob Walter met tekeningen en schil derijen, t/m 28/5; ma. t/m vr. 10-22 uur. Nutsspaarbanken - Doezastraat 35/37 en Oude Rijn 56, exposities van leden van de Grafiekwinkel Inkt, o.a. etsen, litho's en houtsnedes. Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vorm gevers tonen diverse ontwerpen, te vens presentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 uur, za 12-17 uur. Stichting Beeld en Grafiek - Hoog landse Kerkgracht 20A, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, atelierbezoek na afspraak, tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoonstelling van leden van Quin tus in de vorm van schilderij, druk, fo to, tekening of beeld. Galerie 'Time is art' - Uiterste gracht 50-52, tekeningen van Bernie Autse- ma, tot 30/5; inl. 071-143655. Galerie van der Vlist - Botermarkt 3, Bernie Autsema en Bart Filet, schil derijen en zeefdrukken, tot 30 juni, di t/m za 10-5 uur. Grafische Werkplaats 'De bange Dui vel' - Rijndijkstraat 4, Thomas An- kum en Carine van Gorp met schilde rijen, tekeningen en grafieken, tot 22 mei, do, za en zo van 13 tot 17 uur. Alphen Rhijnkade Elf - Rijnkade 11, kleuret sen van Hans Heijman, Elmar Gille en Henk Kastelijn, t/m 23/6; di t/m za 10- 17 uur, vr 10-21 uur. Hillegom Kunstgalerij Catharina - expositie van Mare Jonk van 21 mei tot 20 juni, di. t/m vr. 9.00 tot 18.00 uur, za. van 10.00 tot 17.00 uur. Noord wijk Petit Royal - Voorstraat 76, Tiny van der Sar met kleuretsen 'Bloemen en planten in de Orangerie', geopend dag. behalve woe. na 14 uur. Galerie De Linde - Voorstraat 107, Christine Lehmann, dokumenten van vrije schilderskunst, tot 1/6; ma. wo. vr. 14-17 uur, do. 14-20 uur. Rijnsaterwoude Galerie De Barg - Woudsedijk 12. Don Nederhand met acryl op papier, lin nen en board, tot 29/5; vr. za. zo. 14-17 Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vlietweg 6, permanente tentoonstel ling 'De andere Middeleeuwen'; the ma tentoonstelling 'De toekomst van Rijnsburgs Verleden', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Warmond Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat 36, Expositie Coby Wieringa met ge mengde techniek en Magda Potma met keramiek en raku, steengoed, woe., do. zo. 14 tot 16 uur, za. 11-16 uur, di. 19-21 uur. Galerie De Pomp - Dorpsstraat 38, Expositie 'Circus', t/m 2 juni, beel denexpositie door Fransje Jongepier t/m 4 juni, expositie kleurthema tur- qoise in de werkkamer tot eind mei, woe, do, za, 14-16 uur, woe 10-12 uur, di 19-21 uur. De Bob Color Band, zondagmU Klassiek ,Het Praetorius Ensemble o.l.v. Piet Kunst treedt zaterdagmiddag in de Hooglandse kerk op. Het is het twee de concert in de serie 'Muziek in de Pancras'. Aanvang 13.30 uur. De serie wandelconcerten van de Stichting Orgelstad Leiden wordt za terdagmiddag geopend door de Ame rikaanse organist Kevin Birch. Aan vang 15.00 uur. Pop Het jaarlijkse pinksterfeest op de Ho- gewoerd wordt zondag muzikaal op geluisterd door de Bob Color Band. De groep staat voor 'hot rhythm 'n soul'. Het coveren van gouden oude krakers staat bij het zestal voorop. Het podium waarop de swingende en -avond op de Hogewoerd. show ten beste wordt gegeven staat op straat voor Schurmannn Esser en Odessa. Aanvang 15.00 en 19.00 Lezing Het cultureel genootschap 'Leitheri Burch' organiseert vanavond in 'De Droomfabriek' een lezing over het veilingwezen. De lezing wordt gehou den door de directeur van het kunst- veilinghuis Sotheby's/Mak van Waay. Aanvang 20.00 uur. Leidse Schouwburg di 24, 20.15 uur; Chansonweek 'Mela- do 26,20.15 uur; Chansonweek 'Step- han Sulke'. LAK-thcater vr 20. za 21, 20.30 uur; De Balie met 'Heimelijk'. wo 25, do 26, 20.30 uur; Kon. Conser vatorium Den Haag: 'Carmen' 'Die Schóne Galathee'. Microtheater vr 21, za 22, do 26, 21.00 uur; Imperi um speelt 'Volwassen orgasme ont snapt uit Amerikaans circus'. Appeltheatcr vr 20. za 21, zo 22, 20.15 uur; Toneel groep De appel met 'Ghetto' van Jos hua Sobol. Diligentia do 26, 20.15 uur; Liesbeth List mmv Rob van Dijk piano met 'List Nu'. Circustheater vr 20, za 21, ma 23. wo 25. do 26,20.15 uur. wo ook 14.15 uur; The Hot Ice Show. Koninklijke Schouwburg vr 23. wo 25 en do 26, 20.15 uur; Haag se Comedie met 'Happy End' met Mi chael van Buuren, Guido Jonckers, Lucas Dietens e.a. za 22,20.15 uur; Haagse Comedie 'Tol ken' van Ronald Harwood, met Anne- Wil Blankere en André van den Heu vel. Muziektheater vr 20, za 21, 20.15 uur; Residentie Or kest olv Bruno Weil mmv Jorge Bolet (piano): Pianoconcert 3 van Rach- maninof en symfonie in d' van Franck. di 24, 20.15 uur; Nederlands Philhar- monisch Orkest olv Anton Kersjes, mmv Emmy Verhey viool, Vioolcon cert en symfonie 3 van Beethoven, wo 25, 20.15 uur; Leden Residentie Orkest, werken van Prokovjev, Far- kas, Von Dohnényi, Ligeti en Jana- cek. dag. (beh.ma.) 20.15 uur, zo ook 14.00 uur; Torpicana La Habana Cuba. Concertgebouw ma 23. 20.00 uur; Nederlandse Han del vereniging olv Jan Stulen, mmv diverse solisten en Forum Filharmo nisch, werk van Brahms en Bruckner, wo 25,20.15 uur; concert Robert Holl, bariton en Rudolf Jansen, piano, werk van Schumann, Pitzner en Wolf. Muziektheater zo 22, 13.30 uur, wo 15, 20.00 uur; De Nederlandse Opera met 'Die Entfüh- rung aus dem Serail' van W.A. Mozart, mmv het Nederlands Fhilharmonisch Orkest ilv Hart mut Haenchen, met Joachim Bliese, Barry Banks, Birgit Fandry e.a. Nieuwe de la Martheater di 24. wo 25. do 26, 20.15 uur; Neder lands Volkstoneel met 'Oud Speel goed' van Chiem van Houweningen. met o.a. Carry Tefsen, Saskia ten Ba tenburg en Wim Rijken. Stadsschouwburg vr 20. 20.15 uur; Dansgroep Krisztina de Chatel 'Change', za 21, 20.15 uur; Introdans 'Carmina Burana', en nieuwe balletten van Nor- bert Taatgen en Karei Vandeweghe. do 26, 20.15 uur; Concert Dutch Swing College Band mmv Johnny Meijer, accordeon. Dc Doelen vr 20, 20.15 uur; Rotterdams Philhar- monisch Orkest olv Richard Brads- haw, mmv Gyorgy Pauk, viool, Nobu- ko Imai, altviool en Ralph Kirsh- baum, cello, met werk van Birtwistle en Tippett. Luxorthcatcr vr 20, za 21, 20.15 uur; Theatershow van Jules Deelder met 'Ja Deelder'. zo 22. 14.00 en 20.15 uur; toneelstuk 'Oud Speelgoed' van Chiem van Hou weningen. met o.a. Carry Tefsen. di 24. wo 25. do 26. 20.15 uur; Martine Bijl met haar nieuwe solo-theaterpro gramma. Theater Zuidplcin za 21, zo 22,20.15 uur; 'Don't shoot my dream', muziektheatershow met o.a. Curt Harpel, Chapman Roberts Sin gers, Gerard Thoolen, Peter Faber. 'De impresario' door toneelgroep Theater. Tekst en regie: Ischa Meijer, spelers: Cees Linnebank, Nelly Frijda, Ria Ruiter, Metta Gramberg, Helmert Woudenberg, Frits Lambrechts en Victor van Swaay. Muziek: Frits Lambrechts. Gezien op 19 mei in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - 'De impresario', ge schreven en geregisseerd door Ischa Meijer, speelt zich af in de jaren veertig en vijftig. Met het groeien van de afstand tot die tijd, lijken deze jaren steeds meer aan drama te winnen. Ter wijl de jaren zestig'ons steeds op pervlakkiger toeschijnen, wint de periode van de na-oologse ja ren aan diepte. 'De impresario' van Ischa Meijer ontleent voor een deel zijn kracht aan de refe renties aan die tijd. Als toneeltekst doet 'De impre sario' enigszins gemaakt aan, maar veel wordt gecompenseerd door de uiterst onbevangen wijze waarop Meijer met toneeltrucs omgaat. Zo maakt Meijer een ou derwets gebruik van de mono loog, laat hij het stuk eindigen waar het begon, benut hij het cli ché van de divan en de psychia ter en creëert hij onbekommerd een groot potentieel aan conflict stofdoor een opmerkelijk met el kaar verbonden gezelschap tot leven te wekken. Het stuk vertelt het verhaal van een impresario (Cees Linnebank) en zijn vrouw (Nelly Frijda) en twee dochters die tijdens de oorlogsjaren on- Helmert Woudenberg, Ria Ruiter en Metta Gramberg in 'De impresa- dergedoken zitten bij de ex-echt- genoot van de vrouw. De ex- echtgenoot (Helmert Wouden berg) is de theater-ster van de im presario. Tijdens de oorlogsjaren speelt de ster in een kinder- en een operettevoorstelling van de impresario. Na de oorlog krijgt de ster een relatie met één van de dochters, bij wie eerder een kind van hem in de oorlog is geabor teerd. Als het gezelschap van de impresario na de oorlog uit- el kaar valt, onderhoudt de andere dochter de familie als bordeel houdster. Het gezin is joods. Een belangrijke rol in het geheel speelt ook de pianist Frankie (Frits Lambrechts), die, dat mo ge uit het voorafgaande duidelijk zijn, homoseksueel is. 'De impresario' gaat over de continuïteit van de menselijke treurigheid. Het joodse gezin is getekend uit de oorlogsjaren ge komen, de vrouw weet geen raad met de bevrijding, radio- en tele visiekomieken maken het gezel schap overbodig, de ster stopt en Frankie gaat op een kantoor wer ken. Elf jaren na het uit elkaar vallen van het gezelschap vindt er een droevige reünie van het gezelschap in Italië plaats. De komieken zijn moe en de ster sterft met de laatste woorden dat hij ooit voor het publiek zal staan als "humorist én verlosser". De impresario en de zijnen is die verlossing niet gegeven. Nelly Frijda, Cees Linnebank en Helmert Woudenberg speel den voortreffelijk en bij momen ten virtuoos, maar de ster van de avond was Frits Lambrechts, die als pianist Frankie op een bijna intimiderende manier aanwezig DEN HAAG (GPD) - Muziekjour- nalist en operakenner Paul Koren hof heeft de memoires opgetekend van Cristina Deutekom. Het boek met de titel 'Een leven met muziek' verschijnt waarschijnlijk in sep tember in de boekwinkels. Deutekom, die op nieuwsjaars- dag 1987 te kennen gaf om gezond heidsredenen haar actieve carrière als dramatische coloratuursopraan te beëindigen, vertelt in 'Een leven met muziek' over haar opleiding, haar ontmoetingen met vermaarde musici, haar indrukwekkende loopbaan van 'gewoon' Amster dams meisje dat de Scala van Mil aan aan haar voeten kreeg en over de technische facetten van het zin gen en muziek. Uiteraard krijgen haar grote in ternationale successen in belang rijke operarollen veel aandacht die ervoor zorgden dat zij eerder in Milaan, New York, Parijs en Ham burg vermaardheid vergaarde dan in haar geboorteland. Het boek zal rijk geïllustreerd zijn met foto's die nog niet eerder gepubliceerd zijn en uit de privé-fotocollectie van het echtpaar Deutekom komen. Prijs voor Gorbatsjov BAZEL (AP) - Sovjetpartijleider Michail Gorbatsjov heeft gisteren een literaire prijs gekregen voor zijn boek Perestrojka, waarin hij zijn plannen uitlegt voor politieke en sociale veranderingen in de Sovjetunie. De prijs die Gorbatsjov werd toe gekend was de jaarlijkse prijs van een stichting die is opgezet door de Zwitserse boekverkoper Willy Jaeggi. De prijs is 20.000 frank groot. Concert door het Studenten Muziek Gezel schap "Sempre Crescendo" onder leiding van Bastiaan Blomhert en Herman Koff- land. Met medewerking van Suzanne de Haan viool, Luc Lutz verteller, Mariët Kaas schieter sopraan, Anneleen Bijnen alt, Rugo van den Hoek Ostende tenor en Sie- bren Zwaan bas. Gehoord in de Stadsge hoorzaal op 19 mei. Werken van Mozart, Williams, Prokofjef'en Haydn. LEIDEN - Uitvoeringen van amateurorkesten hebben altijd een apart karakter, zeker bij een studentengezelschap als "Sem pre Crescendo". Geen beroeps musici die vele jaren avond aan avond de kost verdienen, maar enthousiaste jongeren die ge middeld een jaar of vier mee doen tot ze afgestudeerd zijn. Elk concert is dan een feestelijk ge beuren, waarbij, zoals gister avond het geval was, musici en zangers met roze corsages ge tooid waren. Niet in de grote zaal speelde zich alles af maar in de meer intieme foyer, die nog juist alle toehoorders kon herbergen. Ook het "clublied".Gaudeamus Igitur aan het begin bracht de stemming er gauw in. Natuurlijk kun je geen profes sionele eisen stellen aan zo'n sterk wisselend gezelschap, waarin bijvoorbeeld het aantal violen en celli dat van de altvio len en contrabassen verre over treft. Het stabiele element is de al jarenlang voor dit orkest staande Bastiaan Blomhert, die onlangs promoveerde op een door hem ontdekt handschrift van Mozart. Zijn muziekvreugde bracht hij op het orkest over in de vrij korte Titus-ouverture van Mozart en vooral in het beroemde kinder verhaal Peter en de Wolf met tekst en muziek van Prokofjef (op. 67). Op ook voor volwasse nen aanstekelijke wijze werden alle figuren getypeerd zoals de beweeglijke kat door de soepel spelende klarinet en de valse wolf door de enigszins valse hoorns. Verteller Luc Lutz bracht de Nederlandse tekst heel suggestief, ontspannen zittend in een leunstoel. Tevoren had het orkest bewe zen geen beroemde solisten van ver nodig te hebben, want de vroegere concertmeester van dit orkest Suzanne de Haan speelde op intieme wijze de vioolsolo in "The Lark Ascending van Willi ams. De twinkelerende nacht gaal werd uitgebeeld door de dunne, heldere toon van de solis te, omlijst door zachtliggende ac- coorden in het orkest. in de "Paukenmesse" van Haydn was na de pauze het koor te horen, waarin vooral de sopra nen een stralende glans gaven aan het merendeels feestelijke karakter van deze mis. Ook don ker gekleurde delen als het Cru- cifixus kregen het vereiste con trast. Heel welluidend was de bassolo van Siebren Zwaan in het "Qui tollis". Met de bekende cellosolo. Siebren Zwaan, die eerst als organist afstudeerde, bleek als zanger een solide basis van het solistenkwartet, waarin verder Mariët Kaasschieter met haar heldere sopraan het meest opviel. De alt Anneleen Bijnen en de tenor Hugo van den Hoek Ostende vulden iets meer be scheiden zingend het geheel aan. Dit alles onder leiding van de nog vrij jonge dirigent Herman Koffland, die ritmisch en exact dirigeerde. Een uitvoerig maar afwisselen programma. FRANK DEN HERDER AMSTERDAM (ANP) - De actrice Henny Orri is gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg gehuldigd in verband met haar veertigjarig toneeljubileum. Dat gebeurde na afloop van de gala voorstelling van het toneelstuk "Memoires" van John Murell, waarin zij de rol speelt van Sarah Bernhardt. De rol van Pitou, haar secretaris, wordt gespeeld door Wil lem Nijholt. Bij de huldiging kreeg Henny Or ri een door de jonge kunstschilder Louis Swagerman gemaakt schil derij aangeboden met haar portret. Dit schilderij zal een plaats krijgen in de Amsterdamse Stadsschouw burg, waar al talrijke portretten hangen van andere vooraanstaan de figuren uit de toneelwereld van gisteren en vandaag. De bijna 63-jarige actrice begon haar veelzijdige carrière veertig jaar geleden bij het gezelschap van Cor Ruys, nadat ze in 1947 haar einddiploma van de Toneelschool in Amsterdam had behaald. Vanaf 1953 werkte ze bij diverse gezel schappen. In 1960 en 1961 ontving Henny Ori voor haar prestaties de bronzen Theo Mann-Bouwmeester legpenning en in 1964 werd zij uit geroepen tot actrice van het jaar voor haar rol in Judith van Charles de Peynet-Chappuis. Op de foto Henni Orri bij het schilderij dat haar gisteren werd aangeboden en dat een paats zal krijgen in de Amsterdamse schouwburg. (foto anp> Kritiek Beeldenroute ROTTERDAM (GPD) - De kritiek onder Rotterdamse beeldende kunstenaars op het volgens hen eenzijdig-internationale karakter van de Beeldenroute (tussen Cen traal Station en Wilhelminapier) leidt binnenkort tot een nogal spéctaculaire protestactie. Beeldend kunstenaar Frits Jan sen, even omstreden als onuitput telijk bedenker van protestacties in de Rotterdamse kunstwereld, zal in het eerste weekeinde van juni bij het Museum voor Volkenkunde letterlijk „als een engel uit de lucht komen vallen" en vervolgens, ge holpen door enkele vrienden, dui zend gouden kruisen plaatsen langs de Beeldenroute. AMSTERDAM (ANP) - Geerten Meijsing is bekroond met de AKO- Literatuurprijs 1988 voor zijn boek "Veranderlijk en wisselvallig". Ju ry-voorzitter Hedy d'Ancona maakte dit gisteravond bekend tij dens een officieel diner in het Am sterdamse Amstel-Hotel, waar de prijs aan de winnaar werd uitge reikt. Aan de prijs is een bedrag van 50.000 gulden verbonden. Dat is tot op dit moment het hoogste bedrag voor een literaire prijs in ons land. Maar het boekendistributiecon- cern ECI heeft al aangekondigd een literatuurprijs van 105.000 gul den te zullen instellen. Deze prijs zal evenwel eenmaal in de twee jaar worden toegekend, terwijl de AKO-prijs jaarlijks wordt uitge reikt. Bij de toekenning van de prijs aan Geerten Meijsing was de jury unaniem. Zij was van oordeel dat Meijsings bekroonde boek heeft aangetoond dat de kwaliteit van zijn werk in vergelijking met eer der werk is versterkt. De jury prees het "sonore ritme", de "precieze woordkeus" en de "spannende op bouw van de verhalen" en de "bij na on-Nederlandse lichtheid van toon" van Meijsings boek. In totaal waren er zes kandidaten voor de prijs. Behalve de prijswin naar waren dat Remco Campert voor "Eetleven", W.F. Hermans voor "Een heilige van de horloge rie", Tip Marugg voor "De morgen loeit weer aan", J.F. Vogelaar voor "Terugschrijven" en Willem van Toorn voor "Een leeg landschap". Zij werden geselecteerd uit de 144 boeken die voor de prijs waren in gezonden. Elk literair proza dat oorspronkelijk in de Nederlandse taal is geschreven komt in principe in aanmerking voor de AKO-Lite- ratuurprijs.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 23