'Ik ben het fietsen gaan relativeren' Ter Leede grijpt naast districtstitel Olympia's Ronde ook in Noordwijk Timman en Kasparov in evenwicht "Bakker opVrijdag RECEPTIE V.V. KATWIJK VRIJDAG 20 MEI 1988 PAGINA 19 KOLLUM (GPD) - Als zater dag op Texel de 37ste editie van Olympia's Ronde van Nederland van start gaat, zal in elk geval één van de 138 vertrekkende renners met zijn gedachten nog wel even bij de vorige aflevering verkeren: Thijs de Vries. De 25-jarige coureur uit het Friese Kollum fietste zich een jaar geleden letterlijk bijna dood. Dit jaar moet die herinnering voorgoed naar de vergetelheid worden ge reden. De Vries verkeert in een bloedvorm, start in zijn vierde Olympia's Ronde als kopman van de Koga Miya- ta-formatie van Egbert Koersen en geldt als een van de favorieten voor de eind zege. Het gebeurde vorig jaar in de derde etappe van Nederlands enige grote amateur-etappekoers. Vlak na de start in Groningen kwam De Vries ten val. Behalve wat schaafwonden had hij last van grote ademnood. De ronde-arts constateerde echter dat er niets ernstigs aan de hand was. „Ik zat te creperen van de pijn. maar die arts zei dat er hooguit wat ribben gekneusd waren". Martelgang Een bijna honderdvijftig kilome ter lange solo-martelgang richting Emmeloord volgde. Daar arriveer de De Vries meer dood dan levend. Hij werd onmiddellijk getranspor teerd naar een ziekenhuis. De dia gnose luidde dat er vijf ribben wa ren gebroken en dat er een gaatje in een van de longen zat. Bovendien had zich zuurstofvorming rond het hart voorgedaan, wat betekende dat De Vries voor hetzelfde geld dood had kunnen zijn. „Toen heb ik inderdaad mijn le ven in de waagschaal gesteld. Al had ik dat op dat moment niet door. Toen ik het hoorde schrok ik me natuurlijk een hoedje. Het was toen ook nog maar een week gele den dat Kees Evers bij ons uit de ploeg was overleden aan een hart aanval. Die gebeurtenissen hebben er wel voor gezorgd dat ik het fiet sen meer ben gaan relativeren. Ik weet nu dat er meer belangrijke dingen in het leven zijn". Het betrekkelijke van het fiets- wereldje had De Vries, die zijn geld verdient als bouwvakker, overi gens ook al eerder ingezien. Twee jaar geleden kende zijn bestaan slechts één doel: prof worden. „Ik zat hele dagen thuis. Bang om een telefoontje van een ploegleider te missen. Hemel en aarde bewoog ik om bij een profploeg te komen. Dat doe ik niet meer. Ik denk er zelfs nog maar hoogst zelden aan. Soms, als ik een dag baal op het werk. Dan denk ik: verdomme, ik kan toch ook wel een stukkie fietsen. Het zou toch ook wel mooi wezen om mijn geld ermee te verdienen. Thijs de Vries na ernstig ongeval Ik kan tenslotte m'n hele leven lang nog op de steiger staan". Raas Contacten met profploegen had de voormalige motorcrosser de af gelopen twee jaar wel. „Met Jan Raas was ik in principe rond. Tot Joop Zoetemelk alsnog bijtekende en er geen geld meer was. Dat zei Raas tenminste. Ik kon ook met Stofberg naar Spanje, maar daar had ik niet zoveel trek in. Vorig jaar kwam'ie trouwens weer en ik zou er nu weer naartoe kunnen. Met TVM was het vorig jaar rondgeko men als Piet Hoekstra niet tegen ze had gezegd dat hij niet zeker wist of ik al helemaal hersteld was van die valpartij in Olympia's Ronde. Toen namen ze Patrick Bol. Op een gege ven moment begon ik vreselijk te balen van al die onzekere toestan den. Ik reed daardoor geen uitslag meer. Nu denk ik: Als ze komen, komen ze en anders maar niet. Ik zit er niet meer echt achteraan. Ik wil wel, maar het contract en de ploeg moeten er een beetje op lij ken. Anders blijf ik net zo lief nog een jaar of vijf meedraaien in de top bij de amateurs. En 's winters in het marathonschaatsen. Dat begin ik ook steeds leuker te vinden". De komende week zal hoogst waarschijnlijk beslissend zijn voor het verdere verloop van De Vries' wielercarrière. „Want als een prof- loopbaan er nog in wil zitten, moet het nu gebeuren". Het vertrouwen dat een deuren openende topposi tie in Olympia's Ronde erin zit is in elk geval aanwezig. In april werd De Vries vijfde in de Niedersach- sen Rundfahrt, een sterk bezette Westduitse etappekoers waarin hij alleen vier renners uit het Oostblok voor moest laten gaan, onder wie winnaar Dirk Meier, die ook in Olympia's Ronde als de te kloppen man geldt. „Ik vind dat ik daar heel goed heb gereden. Aan die presta tie kon dit vooijaar geen enkele Ne derlandse renner tippen". De Vries karakteriseert Olympi a's Ronde als een 'hele vreemde koers'. „Het is altijd onvoorspel baar en onoverzichtelijk. Dat komt vooral doordat er zoveel Neder landse ploegen meedoen. Je hebt een enorm groot veld van pure meefietsers. Dat verpest de koers. Met allemaal sterke ploegen weet je wat er gebeurt. Als ze iemand meehebben in een ontsnapping fietsen ze niet, anders wel. In Olympia's Ronde gaat dat anders. Soms rijden ze een gat dicht terwijl ze daar helemaal geen belang bij hebben, de andere keer gaat het an dersom. Je kunt er geen peil op trekken. Het enige wat je kunt doen is attent rijden. De slag kan overal vallen. Als het de eerste dag- op Texel waait en er rijden wat Oostduitsers weg moet je meezit ten. Anders sta je zo op drie minu ten en ben je voor de rest van de wedstrijd gezien". Regelmaat Thijs de Vries fietste zich vorig letterlijk bijna dood. Nu verkeert hij in topvorm. (forto GPD) „Ik kan dat, attent rijden. Ik ver lies nooit veel. Ik ben een man van de regelmaat, win geen etappes, maar zit er wel steeds bij. Boven dien word ik sterker naarmate het langer duurt. Daarmee kom je ver in een etappekoers. Je kunt er zelfs mee winnen. Zoetemelk deed het toch ook zo? Ik weet wie ik in de gaten moet houden. De Oostduit sers in elk geval. Het mooie van die ploeg is dat je weet'wat je aan ze hebt. Als er bij een ontsnapping geen Oostduitser zit. hoef je je niet druk te maken. Die jongens rijden het gat dicht, al is het vijf minuten. Bovendien kan ik goed overweg met Dirk Meier. Dat scheelt ook. Van de Nederlanders reken ik op Anthony Theus, Jos Bol en Eric Cent". „Onze ploeg is minder sterk dan vorig jaar, dat klopt. Maar dat geldt ook voor de andere Nederlandse ploegen. Renners die er echt bo venuit steken zijn er hier niet meer. Je hebt geen Talen meer, geen Schurer. Ach, we zien wel. Ik leef er ontspannen naartoe. Ik weet dat ik op het moment keihard rijd. Mocht het desondanks niet lukken, dan ligt het aan andere dingen. Ma- teriaalpech. Of een valpartij ja. Dat kan dus ook". NOORDWIJK - De 37ste Olympia's Ronde van Nederland doet ditmaal ook Noordwijk aan. Op de tweede dag, aanstaande zondag 22 mei, ver trekken de renners uit De Koog op Texel om na 191 kilometer koersen via Noordwijkerhout zo rond half twee in. Noordwijk te arriveren. In de bad plaats rijdt het internationale deelnemersveld dan nog drie omlopen van negen kilometer. De finish is op de Astrid-boulevard. Een dag later start de karavaan om 10.30 uur bij Huis ter Duin voor de derde etappe Noordwijk - Wouw. Dat is een rit over 153 kilometer. De rou te voert de renners ondermeer langs Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden (Churchillaan) en Zoeterwoude. Aanwezig is de nationale baanselectie van de DDR, die Olympia's Ron de al een aantal jaren beschouwt als een goede voorbereiding op wereld kampioenschap of, zoals dit jaar, de Olympische Spelen. Overigens ont breekt in het Oostduitse gezelschap Bernd Dittert, de winnaar van 1986. Als kopman, en gelijk belangrijkste gegadigde voor de eindzege, vertrekt nu Dirk Meier, die in de vorig jaar door Jos Bol gewonnen editie als vijfde eindigde. Met de DDR vertrekken, naast de zestien Nederlandse club-, sponsor- of districtsformaties, nog zes landenploegen (Engeland, Italië, Polen, Spanje, Tjechoslowakije en Rusland). Uit de regio zijn Marco Vermey en Erik Stroombergen (Lisse) present. Ondanks de te verwachten pinksterdrukte vormt Noordwijk dus het decor voor de aankomst van de tweede etappe. Dat heeft in eerste instan tie nog wel wat voeten in aarde gehad omdat met name de hoteldirecties niet echt gelukkig waren met de Ronde. Later, en vooral door toedoen van de Select-hotels, draaiden die bij waardoor het nu zelfs mogelijk is om het spektakelstuk op beide boulevards op te voeren. Op de ene (Ast- rid) is de finish, op de andere (Wilhelmina) een klassementsprint. De be groting in Noordwijk bedraagt 15.000 gulden. AMSTERDAM (ANP) - De wetten van de logica gaan ook in de schaakvierkamp in Amsterdam op. Na zes ronden, op de helft van het toernooi, komt de stand overeen met de wereldranglijst. Wereld kampioen Kasparov leidt met vier punten, op een halfje gevolgd door nummer twee. Karpov. Een vol punt achterstand heeft nummer drie. Timman. Van der Wiel. 49ste op de wereldranglijst, grabbelt in de schaakdoos en pikt op wat de anderen laten liggen, 1 1/2 punt. Timman deed gisteren in de zes de ronde met wit een poging Kasparov onderuit te halen. Hij be diende zich van een ongebruikelij ke, scherpe variant van het Grün- feld-Indisch, die door Salov en Kortsjnoi in Brussel tijdens het we reldbekertoernooi werd gehan teerd. De dames verdwenen snel van het bord en wit kreeg een com fortabele stelling, die alle kans bood op winst te spelen. Kasparov had echter een belang rijke versterking gevonden: 16. Lb5. Met die zet forceerde hij een afruil, waardoor zwart in staat was een sterk paard op c5 te posteren, dat alle centrale velden onder con trole hield. Timman speelde alert, behield door een pionoffer het ini tiatief, maar moest constant op zijn hoede blijven voor de onderhuidse dreigingen van zwart. Zo was op de 28e zet torenafruil op de onderste lijn zonder meer noodzakelijk. De Amsterdammer overwoog Tc7 te spelen, maar zag nog juist, dat zwarts antwoord e5 door gefor ceerd mat tot opgave dwingt: 28. Tc7 e5, 29. Lxe5 Td2, - onweerlegbaar mat gaat op f2. Tim man omzeilde het g&vaar en leek met zijn krachtzet g4 nog kans op de overwinning te maken. Kaspar ov verdedigde zich actief, ruilde paard voor loper en kwam in het to ren-eindspel niet meer in moeilijk heden (1/2-1/2). Van der Wiel had met zwart te gen Karpov lange tijd remise in handen, maar liet zich in de tijd noodfase beetnemen. De Rus speelde de Dame-Indiër op zijn ei gen, onnavolgbare manier. Van der Wiel kreeg steeds minder bewe gingsruimte, moest zich voortdu rend concentreren op zijn geïso leerde pion en kwam door de moei lijke afweging van de gecompli ceerde stelling in tijdnood. In het vluggeren, vier minuten voor tien -zetten, beging hij een blunder. Op de 32e zet posteerde hij zijn dame op een verkeerd veld, waardoor Karpov met een eenvoudige com binatie kwaliteit won. De partij was direct uit (0-1). BOSKOOP - Geen 'kampioen schap West II' voor Ter Leede. Het Sassenheimse vrouwenteam, titel houder van de interregionale klas se-zaterdag, verloor gisteren op het terrein van de voetbalvereniging Floreant in Boskoop met 2-1 van de sterkste uit de hoogste klasse van de zondagafdeling: KFC'71. De Delftse formatie gaat nu naar het toernooi om het Nederlands kam pioenschap vrouwenvoetbal. In de eerste helft had KFC'71dat de wedstrijd speelde als' 'thuis ploeg', het beste van het spel. De vrouwen van Ter Leede werden onder druk gezet en zagen bijna geen kans een behoorlijke aanval op te zetten. Veel goedbedoelde Sassenheimse passes belandden bij de tegenstander. Toch gingen de gastvrouwen ook vaak onzorgvuldig met de bal om. Vooral linkerspits Jeannie Alliot miste veel doelrijpe kansen. Zo schoot zij in de eerste twintig mi nuten het leder éénmaal op de lat, even later vlak langs het doel en toen nog een keer op de paal. Maar een doelpunt voor de thuis ploeg hing in de lucht en bleef dan ook niet lang uit. Na een aanval over rechts zette de Delftse Lot Bugter de bal voor. Jeannie Alliot dook weer eens als een duveltje uit een doosje op en kopte het leder via de voet van de Sassenheimse Bian- ca Vonk in het doel: 1-0. Na de pauze speelde Ter Leede wat gedurfder en werd zelfs even gevaarlijk. Eerst loste Annet Be rendonk twee maal een schot op het doel, maar doelverdedigster Yvonne van Straten van KFC'71 stond goed op haar plaats. Daarna kwam Jenny van der Mark alleen voor de Delftse keepster te staan. Door attent ingrijpen van Serina Wiegman van KFC'71 belandde de bal net niet in het doel. Uiteindelijk was het toch Van der Mark die de gelijkmaker scoor de. Na een hoekschop van Tineke Datema kreeg zij de bal voor haar voeten. Zij mengde zich in een wir war van KFC'71-speelsters en kreeg een duw in de rug. Vanaf de SPORTAGENDA Nacompetitie Vrijdag Groningen-VW, Twente-Willem II RBC-De Graafschap, Vitesse-MVV KNVB-AMATEURS ZATERDAG EERSTE KLASSE A: Broekster Boys-Rozen burg. Excelsior M.-Quick Boys, IJsselmeervo- gels-Oanie Nassau, ACV-Marken, Noordwi|k- ARC, RKAVIC-Rijnsburgse Boys, Vitesse Delft- DSVP WESTI VIERDE KLASSE B: SMS-DSC 74. Zandvoort 75-Sizo ZONDAG WEST II EERSTE KLASSE B, zaterdag: DFC-Blauw Zwart, Sliedrecht-VUC, Sparta R.-Hermes DVS. RKAVV-HMSH. Xerxes-DCV, Unitas-Nieuwen- hoorn, ADO-SVW, maandag: Sparta-Shedrecht, VUC-PFC, Blauw Zwart-ADO. SVW-Unitas, Nieuwenhoorn-Xerxes, DCV-RKAVV, Hermes- HMSH TWEEDE KLASSE A, zaterdag: HOV-VCS, Al- phense Boys-Tonegido, Quick H.-Roodenburg, Voorburg-Lugdunum, Den Hoorn-Neptunus, Westlandia-Rijswijk, maandag: Quick-Alphense Boys. Tonegido-HOV, Verburch-Westlandia. Rijswijk-Den Hoorn, Neptunus-Voorburg, Roodenburg-Lugdunum r op REGIONALE JEUGD HOOFDKLASSE: Vios-Katwijk zijlijn was dat niet te zien, maar de scheidsrechter stond er vlakbij en •kende ogenblikkelijk een penalty toe. Die kans liet Van der Mark zich niet ontnemen en zij passeerde keepster Van Straten beheerst: 1-1. Daarna werd de wedstrijd even wat levendiger. Bij aanvallen van de thuisploeg trok de Sassenheim se formatie veelvuldig de buiten- spelval open, wat succesvol werk te. Maar in de 30e minuut ging het mis. Bij een uitval van de gastvrou wen kwam Alliot in balbezit. Zij so leerde fraai naar het Sassenheimse doel. Daar trok zij de bal voor. De Delftse Lot Bugter stond in het 16- metergebied helemaal vrij en nam de bal vol op haar slof: 2-1. Mannen EREDIVISIE: Eindhoven-Oegstgeest, Avanti- Scylla, De Veluwe-Gaanderen, Shot-TT Amster- KFC'71 legde over het algemeen iets meer gewicht in de schaal en werd daardoor de terechte winnaar van dit duel. Voor Ter Leede is de droom over een eventueel Neder lands kampioenschap voorbij. Maar de Sassenheimse vrouwen zullen waarschijnlijk niet lang treuren als ze terugkijken op het af gelopen seizoen, dat toch zeker succesvol te noemen was. LINDA ERADUS HONDE(N)SPORT Normaal gesproken is één blaf uit het struikgewas al voldoende om het1 wekelijkse dribbelpasje om te zetten in een sprint a la Theo Lewis. Maar met die stra- kaangélijnde woef-woefs die elke woensdagavond zonder ook maar één protesterend grom- metje de bevelen opvolgen ligt het anders. Dat zie je meteen, dat zijn goeie honden. En weldoor voed ook, die hebben geen trek in een hap gespataderde kuit. Woensdagavond, hondeweer of niet, wordt in de Leidse Hout de hondensport bedreven. De hon densport, is dat ook al sport? Toe gegeven, als hondenontkenner heb je daar geen weet van, maar er worden dit jaar voor het eerst zelfs heuse wereldkampioen schappen georganiseerd. En waarom ook niet. Is er enig ver schil tussen de dressuur van een paard of een hond? Of het ook een leuke sport is? Tsja, persoonlijk heb ik iets tegen drillen, ook als om honden gaat. Er kleeft aan zo'n sport iets van 'man blaft hond af, maar het is evengoed voorstelbaar dat een beoefenaar van deze sport op zijn beurt weer moeite heeft met elkaar dood schoppen verkopende voetbal lers, bijvoorbeeld. Waar iedereen het de afgelopen dagen wél over eens bleek, was dat het maar eens afgelopen moet zijn met de pitbull-terrier. Dat zijn slechte honden, die doen aan vechtsport. We beleefden een soort Week van de Hond, zo vaak was de pitbull in het nieuws. Het begon in België, waar minister Andrè Cools de kat de bel aan bond onder het motto: de pitbulls de wereld uit, te beginnen in Wal lonië. Voor politiek Den Haag vormde dat een prachtig itempje om te verhullen dat Deetman zo ongeveer van een lege Kamer een extra extra bezuiniging van 250 miljoen op het restant van zijn Onderwijs slikte, dat de rest er gens thuis op werkbezoek was. Maar bij de sportles gebleven: de hondensport, daar hadden we het over. Eigenlijk moet je als co lumnist bar in je sas zijn met de ontdekking van allerlei alterna tieve sporten. Bakker kan op Vrijdag wel tot het jaar 2000 vooruit, want alles is of wordt sport tegenwoordig. Over het achteruit lopen hebben we al een keer gehad. Maar nog niet over de rampenduels van het Rode Kruis en de wedstrijd 'lezen in de Koran'. Nee, dat laatste is geen gein. Ooit had ik de eer het be richt over deze jaarlijkse strijd in Mekka van de telex te plukken. Er stond zelfs commentaar van de opgevende finalist bij: "Ik kap ermee, mijn tong is lam". Rare sport? Er komen nog veel raarde re sporten. Ooit wordt nog com- petatief bekeken wie in een bos als eerste een boom weet te vin den waar nog bladeren aan zit ten. Of wie het langst in het ozon gatzonnetje kan zitten zonder te verbranden. Verschrikkelijke fi losofietjes zegt u. Maar nü al be staan er 'sporten' die zeker zo verschrikkelijk zijn. Wat te den ken van het beroepsworstelen. De World Wrestling Federation noemt de ongeremde celwoeke ringen echte atleten die 'sportief entertainment' brengen. Te wal gelijk om naar te kijken, maar ie dereen, ook een kind, kan deze de generatie zomaar van een of an der Channel plukken. Een 8-jarig Amerikaans jongetje reageerde als volgt: "Iedereen dreunt ieder een in elkaar en ze knallen hun koppen open en ze gooien ze uit de ring en ze doen hun ruggen pijn. Ik vind het leuk omdat het slecht en gevaarlijk is'. Kwalijker sport leek bijna niet te kunnen. Tot afgelopen dinsdag het volgende bericht in deze krant verscheen: 'Nieuwe sport scholieren Israël: gevangenen slaan'. Strekking: scholieren slaan op uitnodiging van het le ger Arabische gevangenen. Dat is geen hondensport maar een hondesport, waar je als colum nist bar van uit je sas raakt. Er schiet me in ene een goede bestem ming te binnen voor de pitbulls. THEO BAKKER LEIDEN In het kader van zijn af- scheidswedstrijd op donderdag 26 mei heeft LDWS-doelman Frans Stouten een aantal prominente (ex- profvoetballers uitgenodigd om als tegenstander te fungeren van de club waarvoor hij de afgelopen ja ren als sluitpost optrad. Naar De Vliet komen in elk geval Den Haag-spits Ron de Roode en Roda-middenvelder Alfons Groe nendijk. Verder zegden' Marcel Liesdek (Fortuna), Junior de Man (Excelsior) en Jan Mulder (Volen- dam) hun medewerking toe. Daar naast verschijnen ook oud-profs als Wim Rijsbergen, Theo van Seg- gelen en de broers Paul en Marcel van der Blom. Ook Bert Jansen (ex-Sparta) zou van de partij zijn, maar hij moest vanwege een spier blessure afhaken. Nog niet helemaal zeker is de komst van Mario Been, de Feye- noord-vedette die naar Pisa ver trekt. LDWS treedt compleet aan;— dus nog eenmaal met Frans Stou ten op doel. Het duel begint om 19.00 uur. Morgen organiseert MVKV een afscheidsduel voor Ron van der Kolk. De middenvelder speelde meer dan 250 competitiewedstrij- den in het eerste van de Katwijkse Op de drukbezochte receptie die de voetbal vereniging Katwijk hield ter gelegenheid van de promotie naar de club. MVKV. dat dit seizoen moest tweede klasse vond een onderonsje plaats tussen voorzitter Jaap van Duivenbode en sponsor Cees van der Plas. afdalen naar 'de Afdeling, speelt om Later op de avond zou ook burgemeester C.A Bos nog van zijn belangstelling blijk geven en hield de voorzitter van 18 00 uur tegen oud-MVKV. In dat 'concurrent' Quick Boys, Arie Guyt, een toespraakje. Zoals gebruikelijk viel de kampioen nogal wat ballen en laatste team doet Van der Kolk zelf bloemstukken ten deel en tot slot was daar nog het officiële afscheid i Afscheid van Stouten en Van der Kolk

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19