Leiden moet straks toch in polders gaan bouwen 'Het is de bedoeling dat hun eigenwaarde wordt vergroot' Leidse Universiteit wil meer reclame maken voor zichzelf Opinie Enthousiasme voor textieiproject buitenlandse meisjes Bruidspaar gestrand Nieuwe zaak Kooyker open Inbreidingsnota is tekortgeschoten Geldcassette gestolen bij roofoverval Forse boete voor atelier VRIJDAG 20 MEI 1988 LEIDEN LEIDEN Twee agenten zijn gis termiddag om half vijf op de Bree- straat een bruidspaar te hulp geko men, dat niet meer in zijn trouw- auto kon. Nadat het paar elkaar op het stadhuis het jawoord had gegeven en in de auto wilde stappen, bleek dat de bestuurster - waarschijnlijk in de zenuwen vanwege de bruiloft - het portier had dichtgegooid en de sleutels erin had laten zitten. Aanvankelijk konden ook de agenten de deur niet openkrijgen, maar nadat er op het bureau ge reedschap was gehaald, konden zij de auto openkrijgen. Het paartje kon na dit oponthoud het feest op gelucht voortzetten. LEIDEN - Door een strik los te trekken opende de schrijver W.F. Hermans gisteren het nieuwe pand van boekhandel Kooyker aan de Breestraat. Daarvoor had de - spe ciaal voor de gelegenheid uit Parijs overgekomen - auteur in de Pie terskerk tijdens een feesteljke plechtigheid uit eigen werk voor gelezen. Hij had daarvoor passages uit 'De donkere kamer van Damo cles' gekozen, omdat die zich in Leiden afspeelden. Tijdens de openingspechtigheid bekende Hermans in het oor logsjaar 1944 een boekje bij boek handel Schroder te hebben gepikt. Later had hij deze 'misdaad' goed gemaakt door een in eigen beheer uitgegeven werkje stiekem bij Schroder te deponeren. Hij memo reerde het feit dat twintig jaar later, in 1964 diezelfde boekhandel van zijn verzameling essays 'Mandarij nen op zwavelzuur' een groot aan tal exemplaren had afgenomen. Dit in tegenstelling tot de firma Kooy ker, die slechts één exemplaar had ingekocht. Hermans meende dit feit te moeten goedmaken door van 'Mandarijnen op zwavelzuur' een exemplaar aan de directie te over handigen met het verzoek dit in de nieuwe zaak neer te leggen. LEIDEN "Het is de bedoeling de eigenwaarde van de buiten landse meisjes te vergroten, te zorgen dat ze niet de hele dag thuis zitten. Omdat ze Neder landse les krijgen, worden ook de kansen op de arbeidsmarkt vergroot". Dit zegt Simone Rob bers, coördinatrice van het tex tieiproject voor buitenlandse meisje, dat in 1984 in het Vor mingscentrum aan de Lammen- schansweg is gestart. door Willem Spierdijk De coördinatrice is enthou siast over het verloop van het project, dat voor het grootste ge deelte door de gemeente Leiden wordt betaald. Momenteel ne men er 15 meisjes in de leeftijds klasse van 16 tot 23 jaar deel aan het 'Project Textiele Werkvor men' en staan er drie meisjes op de wachtlijst. "Vorig jaar dach ten we dat er geen buitenlandse meisjes meer zouden zijn die aanmerking zouden komen, maar nu zit de groep al weer vol", stelt Robbers. Het niveau van de deelneem sters loopt sterk uiteen. Sommi ge meisjes zijn net een paar maanden in ons land en spreken dus ook geen Nederlands. Twee deelneemsters konden, toen ze aan het project begonnen lezen noch schrijven. Op het vorming centrum wordt er daarom ook Nederlandse les gegeven aan de merendeels Marokkaanse meis jes. 'Zolang wij niet goed Neder lands spreken, hebben wij nau welijks kans om aan een baan te komen", zegt een van de deel neemsters, die net als de meeste anderen is ingeschreven bij het arbeidsbureau. Ook Suzanne Robbers is niet erg optimistisch over de kansen op de arbeids markt voor de buitenlandse meisjes. "In de textiel is er hier in de omgeving weinig werk. Som migen komen wel aan de slag, bijvoorbeeld in een wasserette of in een hotel, maar dat is toch een uitzondering". Motivatie De weinig rooskleurige voor uitzichten op vast werk kunnen het enthousiasme van de deel neemsters niet verminderen. In het vormingscentrum aan de Lammenschansweg zijn de meisjes bijna gedreven bezig met het rnaken van rokken en jurken. "De motivatie is zeer goed. Tien deelneemsters hebben sinds ja nuari nog geen les gemist", zegt Suzanne Robbers, die samen met Bregje Remmelts de lessen verzorgt. Bij de start van het project moesten er eerst nog wat weer standen uit de Marokkaanse ge meenschap overwonnen wor den. "De vaders van de meisjes stonden er sceptisch tegenover. Ze zeiden dat er hier ook 'gek ken' les kregen, omdat er hier ook mensen van de sociale werk plaats komen", zegt de coördina trice van het leerproject. Volgens haar zijn die weerstanden intus sen overwonnen. "Marokkaanse vaders komen hun kinderen nu zelf aanmelden", zegt Robbers. Daaraan draagt bij dat de meisjes op het vormingscentrum niet met jongens in contact komen. De meeste Marokkaanse ouders willen dat liever niet zolang de meisjes nog niet zijn verloofd of getrouwd. Patronen Het textieiproject beslaat drie dagdelen. In de eerste periode De coördinatrice van het textieiproject voor buitenlandse meisjes, Simone Robbers, (rechts) instrueert een van de deelneemsters. (foto Jan Holvast) van de opleiding leren de .deel neemsters om te gaan met patro nen en het naaien van (kinder kleding. Ook wordt er een dag deel besteed aan breien en ha ken. Aan het eind van het eerste cursusjaar krijgen de meisjes de gelegenheid om via een winkel voor zelfgemaakte kinderkle ding een aantal werkstukken te koop aan te bieden. Het tweede cursusjaar ligt de nadruk op het aanleren van technieken als het inzetten van een ritssluiting, het naaien van zakken en het afwer ken door middel van zomen. Probleem bij het geven van de lessen, is dat er voor deze doel groep geen leerplan bestaat waarin de technieken stap voor stap worden uitgelegd. Door de docenten van het project is dan ook zelf een lesmethode ontwik keld. Omdat de coördinatrice naast het lesgeven ook organisa torische taken verricht, wordt gehoopt op verdubbeling van de personele bezetting. Dan zou de groep, die nu bestaat uit meisjes met een bijna afgeronde school opleiding en analfabeten, ook naar niveau kunnen worden ge splist. Dat gebeurt overigens bij de andere vakken die de buiten landse meisjes op het vormings centrum krijgen wel. Naast Ne derlandse les wordt er ook reke nen onderwezen en krijgen de deelneemsters vakken als ver keer, sport, koken en typen. De wethouders Peters (ruimtelij ke ordening) en Tesselaar (volks huisvesting) hebben deze week hun toernee door een deel van stad, over de nota 'Bouwen in be staande wijken', afgesloten. Van af januari zijn zes bijeenkomsten gehouden waarvoor een over donderende belangstelling be stond. Nooit eerder hebben ge meentebestuurders met hun plannen zoveel mensen op de been gebracht, en tegen zich in het harnas gejaagd, als met deze 'operatie ontgroening'. door Jan Rijsdam Het feit dat de Leidenaren zo fel hebben geageerd tegen het bebouwen van groenplekjes in hun directe woonomgeving mag nauwelijks verbazing wekken. Veel opmerkelijker is dat de wet houders Tesselaar en Peters de overtuigingskracht misten om mensen duidelijk te maken waarom deze operatie in hun ogen noodzakelijk is. Achteraf is het altijd gemakke lijk praten, maar het was toch min of meer voorspelbaar dat anonieme cijfertjes over aantal len woningzoekenden tekort zouden schieten om voor de Lei- denaar aanvaardbaar te maken dat hem zijn uitzicht, plantsoen tje, sportveldje en/of zijn volks tuintje ontnomen moet worden. Zeker als op voorhand daaraan de conclusie wordt verbonden, door de wethouders zelf, dat het toch allemaal een druppel pp een gloeiende plaat is. Polder De woningzoekenden kunnen barsten, is de gemeentebestuur ders in zekere zin te verstaan ge geven. Maar temidden van veel ongenuanceerde uitlatingen, die veelal geen ander doel dienen dan het eigen belang, is de wet houders ook een alternatief voor gehouden: Bouwen in de polder. Voor Tesselaar en de zijnen, van een generatie voor wie het maatschappelijk verzet tegen het bouwen in de Stevenshofpolder lange tijd een onontkoombare re aliteit is geweest, was dit mis schien het meest ontnuchteren de resultaat van de inspraak avonden. "Ik ben met mijn beide benen op de grond gezet", zegt Tesselaar over de veranderde tijdgeest. "Dat men zou zeggen: bouwt u maar in de polder, dat had ik niet verwacht". Met ruim 2000 Leidenaren die te hoop zijn gelopen en welge teld 9000 woningzoekenden in het achterhoofd gaat het college van B en W zich nu beraden over de in de nota geïnventariseerde bouwlokaties. Wat haar te doen staat is de inbreidingsgedachte, het bouwen in de bestaande stad van een kleine duizend wonin gen, te toetsen aan de leefbaar heid die volgens veel wijkbewo ners op het spel staat. Die vrees is niet uit de lucht ge grepen maar vindt onder meer rechtvaardiging in een onder zoek van de historicus Blok, vol gens wie de Leidse geschiedenis heeft geleerd dat wanneer geen duimbreed grond ongebruikt blijft dit alleen maar kapitaal- vlucht en dus verval tot gevolg heeft. Stommiteit Na intern beraad zullen B en W de gemeenteraad een voorstel doen over welke plekken nu wel en welke niet bebouwd zouden moeten worden. Vervolgens is het woord aan de politiek. Een vragenrondje langs politieke kopstukken leert dat men op dit moment nog vele slagen om de arm houdt waar het concrete bouwlocaties betreft. Maar dat de lokaties Leidse Hout en Ons Buiten (het volks tuinencomplex) de eindstreep halen wordt praktisch uigeslo- ten. In welingelichte kringen valt wel te beluisteren dat er reke ning mee wordt gehouden dat de meeste van de ruim 40 lokaties al zijn afgeschreven. De vraag is gerechtvaardigd of Peters en Tesselaar de politiek niet om een algemeen oordeel hadden moeten vragen alvorens met het hele circus de stad in te gaan. Als vooraf zou zijn geble ken dat een aantal locaties de po litieke eindstreep niet haalt had dit veel emoties kunnen voorko- Dit laatste zou ook het geval zijn geweest als de wethouders zich vooraf duidelijker hadden uitgesproken over welke gedeel ten van het volkstuinencomplex in aanmerking komt voor bebou wing. Door dit tot het laatst toe in het midden te laten heeft men onnodig onrust veroorzaakt on der alle volkstuinders. Nakaar tend verklaart Tesselaar ook van mening te zijn dat dit "een stom miteit" is geweest. Overgangsperiode Eind juni vergaderen de raads commissies over de nota (23, 27 en 29 juni) waarna de gemeente raad op 4 juli haar eindoordeel geeft. Een eindoordeel, en ant woord op de vraag welke locaties nu wel en welke niet worden be bouwd, dat van weinig betekenis zal zijn voor de volkshuisves- tingsproblematiek in z'n totali teit. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting. uoto Loek zuyderduin) Op termijn zit er niets anders op dan dat Leiden één van de polders in de randgemeenten be bouwd. De Broek- en Simontjes- polder (gemeente Oegstgeest) en de Veerpolder (gemeente War mond) liggen het meest voor de hand omdat beide polders gren zen aan de Merenwijk. Later zou de gemeente Leiden haar vleu gels nog uit kunnen slaan naar Voorhout. De gemeente Leiden streeft er niet naar deze gebieden te an nexeren maar onderhandelt met de omliggende gemeenten over de mogelijkheid om op hun grondgebied te bouwen voor Leidse woningzoekenden. Het op elkaar afstemmen van de ver schillende woonruimte- en regi- stratieregels is echter niet een voudig en zal nog geruime tijd duren. Feitelijk bevindt Leiden zich, nu de Stevenshofpolder bijna vol is, in een overgangsperiode waarin men zich voor de vraag gesteld ziet waar jaarlijks nog zo'n 750 woningen kunnen wor den neergezet voordat de ge meente zich aan een polder van een buurgemeente vergrijpt. Het schrappen van bouwloca ties in de stad vergroot de kans dat tussen nu en het moment dat Leiden elders kan gaan bouwen, een gat ontstaat in de bouwpro- duktie, met alle gevolgen van dien. De enige manier om dit te voorkomen is door op te schieten met het maken van afspraken met de regiogemeenten. De besluitvorming over de no ta 'Bouwen in bestaande wijken' kan niet los worden gezien van dit toekomstperspectief. Wet houder Tesselaar zegt met zijn ambtenaren bezig te zijn de za ken duidelijk op een rij te zetten. Naast de vraag of en hoe Lei den de komende jaren aan de wo ningbehoefte kan voldoen zullen zich in de discussies daarover nog tal van andere zaken aandie nen die om helderheid vragen. Te constateren valt dat er be hoefte bestaat aan een reële schets van de woonwensen van woningzoekenden, zowel in kwantitatief als kwalitatief op zicht. De nota 'Bouwen in be staande wijken' is ook daarin duidelijk tekort geschoten. Bijna vier ton uitgetrokken voor wervingscampagne LEIDEN Bij het filiaal van de Nutsspaarbank aan de Opaalstraat is rond tien uur vanmorgen door een overvaller een geldcassette buitgemaakt. Hoeveel geld de cas sette bevatte is nog niet bekend. De overvaller wachtte in het voorportaal een geldloper op. On der bedreiging van een pistool dwong de dader een geldcassette af te geven. De man vluchtte daarop naar het Diamantplein en stapte daar in een wachtende auto, een blauwe Mazda. Hij reed vervolgens weg in de richting van de Turkooi slaan. Het signalement van de dader luidt: 25 tot 35 jaar, stevig postuur, gekleed in spijkerbroek en -jack, zwart lang haar, vermoedelijk een pruik. De politie verzoekt getuigen van de overval zich te melden op tele foonnummer 258655. Bij de Nutsspaarbank aan de Opaalstraat is vanmorgen een geldcassette gestolen met nog onbekende inhoud. LEIDEN - De Leidse universiteit gaat meer reclame maken voor zichzelf. Het college van bestuur heeft daartoe voor dit jaar en het komend studiejaar elk 380.000 gul den uitgetrokken. Het besluit is genomen op grond van een onderzoek door een ad viesbureau onder 40 adspirant stu denten en tien decanen van mid delbare scholen. Ook heeft het col lege van bestuur de ervaringen en aanbevelingen van de diensten in terne en externe betrekkingen en studentenzaken bij zijn besluit be trokken. Het universiteitsbestuur stelt zich op het standpunt dat het niet langer verantwoord is géén recla me voor de eigen instelling te ma ken, omdat de Nederlandse univer siteiten steeds meer in een strijd om de student verwikkeld raken. Tot nu toe beperkte de 'reclame' van de universiteit zich tot het be geleiden van aankomende studen ten in hun studiekeuze. Overigens zal de wervingscam pagne onder de aankomende stu denten geen afbreuk mogen doen aan de zorgvuldigheid van de voor lichting, zo meent de universiteit. Ook mag de werving onder studen ten niet agressief van aard zijn. Hoe de universiteit de wervingscam pagne zal aanpakken, is nog niet bekend. Uit het onderzoek is trouwens gebleken dat toekomstige studen ten vaak op emotionele gronden hun keuze voor een bepaalde uni versiteit maken. Belangrijk criteri um is onder meer de afstand tussen universiteitsstad en woonplaats. Ook gaan studenten in een bepaal de stad studeren, omdat er ook vrienden studeren of omdat er fa milie woont. Tevens is het beeld dat men van een universiteit heeft, van belang: sommige studenten zeiden tegen de onderzoekers niet in Leiden te willen studeren, om dat ze de universiteit en de stad te elitair vinden. DEN HAAG/LEIDEN- De Haagse economische politierechter, mr J. Overbeek, heeft vrijdaag een Leids confectieatelier veroordeeld tot een boete van 21.000 gulden waar van 7000 gulden voorwaardelijk. Bij het bedrijf hebben volgens het openbaar ministerie zestien men sen zonder werkvergunning ge werkt. Overbeek achtte dat in veer tien gevallen bewezen. Tegen het bedrijf was een geheel onvoor waardelijke boete van 24.000 gul den geeist.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15