Cultureel centrum Warenar draait slecht Voorschoten in najaar over mini-containers Vrijwilligers hard nodig in Oegstgeest 'Schep band met dorp Oost-Europa' Gemeente Wassenaar moet bijspringen Beheerder heeft geen inkomen Wassenaarse villawijk paraat voor luilaknacht IJsclub Leiderdorp wil skeelerbaan GEEFZE EEN BEETJE HOOP HELPONS HELPEN PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 20 MEI 1988 Voorstel PvdA-Oegstgeest OEGSTGEEST Oegstgeest moet een stedenband met een ge meente in Oost-Europa aangaan. Dat is de kern van een voorstel dat de PvdA-fractieleider F. Wegman aan de leden van de gemeenteraad doet. Wegman en zijn PvdA hadden al initiatieven aangekondigd in het PvdA-verkiezingsprogramma. Tij dens de begrotingsbehandelingen, eind vorig jaar, beloofde Wegman een concreter voorstel te zullen in dienen. Wegman wil B en W machtigen "ambtelijke ondersteuning" te le veren voor een werkgroep die na dere voorstellen moet doen voor de stedenband. Die werkgroep moet een land uitkiezen en de financiële consequenties nagaan. In de werkgroep moeten raadsle den zitting krijgen. Versterking vanuit de kerken, de vredesbewe ging, scholen, sportraad, winke liers en culturele clubs is wat Weg man betreft welkom. Met een stedenband denkt de PvdA een bijdrage te leveren aan "de ontspannng van onderop". Dat er belangstelling van de Oegstgees- ter burgers zal zijn, weet Wegman vrijwel zeker. Hij wijst op het suc cesvol verlopen Sierra Leone-pro ject. "Een stedenband kost geld", be seft Wegman in een notitie die hij heeft vervaardigd. Een telefo nische rondgang langs andere ge meenten met stedenbanden met Oostblokgemeenten wijst uit dat de reizende gemeente de reiskos ten en de ontvangende gemeente de verblijfskosten betaalt. Hoe gro ter het reisgezelschap hoe hoger de kosten. Maar Wegman betoogt dat die wetenschap er niet toe mag lei den dat de Oegstgeester afvaardi ging klein wordt gehouden met al leen maar B en W erin. "We lopen dan het gevaar alleen maar "appa ratsjiks" tegen te komen en wij wil len juist de 'gewone' inwoners van Oegstgeest in staat stellen kennis te maken met de 'gewone' inwo ners van een Oosteuropese ge meente", aldus Wegman. Wegman is nagegaan dat ge meenten van ongeveer dezelfde grootte als Oegstgeest 10.000 gul den per jaar beschikbaar stellen voor hun jumelage. Dat blijkt meestal de helft van het benodigde geld te zijn. Eigen bijdragen van deelnemers en donaties van bedrij ven of clubs zijn dan ook hard no dig. PvdA-voorman F. Wegman: "De gewone Oegstgeestenaar moet kennis kunnen maken met de 'gewone' Oosteuropeaan". VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten beslist dit najaar of ze een proef neemt met mini-contai ners van 120 en 240 liter. Raadsle den voelen er nu nog weinig voor om, op grond van een vaag B en W- idee. een dergelijk besluit te ne men. Hun fracties willen meer in formatie, onder meer over de licha melijke lasten voor ouderen en flat bewoners. Ook dient Voorschoten de regionale en landelijke ontwik kelingen goed in de gaten te hou den. Duidelijk lijkt al wel dat burgers het groente-, tuin- en fruitafval niet in een tweede container hoeven te deponeren. Dat afval is moeilijk 'zuiver' te houden en hergebruik wordt nog verder bemoeilijkt wan neer containergebruikers hun bak ken met zakken blijven vullen. Wel mogen ze chemicaliën, batterijen, glas en papier in de nu al beschik bare bakken en dozen deponeren. Tijdens een éerste discussie noem de de PvdA/PPR-fractie het B en W-betoog "niet overtuigend". Zo gingen de bestuurders totaal voorbij aan het grootste voordeel: de lastenverlichting voor het ge meente-personeel. Bij mini-contai ners hoeven die ambtenaren min der te tillen en lopen ze minder kans op beschadigingen aan huid en kleding. Meer hygiëne dus, en een kleinere kans op AIDS. "Men sen kunnen weer trots zijn op hun werk, het verhoogt de zogeheten arbeidsintrinsieke motivatie", al dus een ambtenaar. Ook de straten en lanen varen er wel bij: minder zwerfvuil en schonere aanbied- plaatsen. Flats Over de ophaal van grofvuil moe ten politici nog een robbertje vech ten. Terwijl de meeste containerge meenten minder vaak grofvuil op halen, gelooft de WD dat veel gró te grofvuilzaken niet in mini-con tainers passen. Ook de proefplek staat nog ter discussie. Terwijl ambtenaren het ruim opgezette, flatarme Boschgeest hebben uitge kozen - wil D66 juist flatarme wij ken met de containers laten ken nismaken. De partij gelooft overigens niet dat containergebruikers besparen op vuilniszakken. Wanneer ze hun vuil rechtstreeks in de bakken gooien, gaan die stinken en zal blij ken dat de binnenkant moeilijk valt te reinigen. Bovendien moeten ze hogere reinigingstarieven gaan, betalen. WASSENAAR - Het gaat slecht met Warenar, het Wassenaarse cultureel cen trum aan de Kerkstraat. De inkomsten uit zaalverhuur vielen vorig jaar 10.000 lager uit dan geraamd, de omzet van bar en buffet zelfs 36.000 gulden. De kosten van advertenties, reclame, drukwerk, administratie en controle pakten 23.000 gul den hoger uit dan verwacht. Alleen de lagere huisves tingskosten zorgden voor enige verlichting (20.000 gulden) Als ondernemersloon voor de ex ploitant resteert een mager winst saldo van 3.031,47 gulden. Dat is iets beter dan het eerste jaar, maar blijft zó mager dat de gemeente voor 1986 en 1987 de pacht wil kwijtschelden. Op die krijgt de beheerder alsnog salaris voor zijn, volgens B en W. grote in zet. Het kost de gemeente, samen met een bijdrage in de exploitatie kosten, 105.000 gulden. Burge meester en wethouders lijkt het echter redelijk een regeling te tref fen die de exploitant ook in slechte tijden een normaal inkomen garan deert. De raadscommissie voor onder wijs, cultuur en woonzaken zou zich gisteravond over de kwestie- Warenar buigen, maar het punt werd op het laatste moment afge voerd. De commissie van financien en economische zaken moet zich er dinsdag over ontfermen. Tijdens een besloten vergadering, waar de pers niet bij mocht zijn, hoorden raadsleden de achtergrond van de ze manoeuvre. Duidelijk werd wél dat er twee verschillende stukken in omloop zijn: een stuk voor het WASSENAAR Voorkomen is beter dan genezen. Onder dit motto stuurde de gemeente Wassenaar gisteren waarschuwende brieven aan omwonenden van de beruchte luilakplek in villawijk De Kieviet: het stuk bij Auberge de Kieviet en het Wilhelminaplein. Natuurlijk, 'er zullen voldoende politiemensen worden ingezet om het nachtelijk gebeuren in de wijk, voor zover als mogelijk, ordelijk te laten verlopen. De gemeente heeft al de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen'. Tóch kunnen de mensen ook zelf wat doen om vanavond en van nacht de taak van de politie verlichten: 'Laat daarom geen tuinmeu- beltjes buiten staan, plaats fietsen/bromfietsen binnenshuis of in de schuur. Dat geldt ook voor andere kleine zaken die mogelijkerwijs doelwit van vandalisme kunnen worden. Denk bijvoorbeeld ook aan de mini-containers. Kortom: let op uw dierbare bezittingen'. Voor adviezen en extra informatie kunnen de Wassenaarders de po- litie-functionaris Van der Aart bellen en dat hebben drie burgers ge daan. Ze toonden zich zeer content met de aandacht en kregen onder meer te horen dat ze beter zelf buitenverlichting van de palen kunnen afhalen, dan dat de honderden Haagse en Wassenaarse jongeren dat doen. Vorig jaar wist de politie het in de Kieviet aardig in de hand te hou den door vanaf elf uur een wagen in het zicht te zetten en af en toe lo pend door de massa te gaan. Het gevaar dat, door de vele aandacht, jongeren de wijk nemen - kan door 20 surveillerende agenten snel de kop in worden gedrukt. Een woordvoerder noemt de luilaknacht dé nacht van Wassenaar: "We hebben dan meer te doen dan met oud en Wassenaarse crosser (16) valt, zijn brommer raast door tuinen WASSENAAR - Een 16-jarige Wassenaarder heeft gistermiddag een angstig avontuur van 200 meter lang beleefd op zijn crossmotor. Hij had aan het voertuig zitten sleutelen en wilde het ding, waarop alleen maar buiten de weg mag worden gereden, uitproberen. Bij het wegrijden zette hij zijn gashendel wagenwijd open. Toen hij de hoogste snelheid had bereikt, merkte hij dat de hendel open bleef staan en niet meer dicht te krijgen was. Via de Middelweg en het Witte Pad, dat tussen huizen doorloopt, kwam hij op De Lus, de meest boch tige weg, van Wassenaar terecht. Vlak voordat hij de enorme bocht moest nemen, trapte de jongen de motor onder zich vandaan. Zelf be landde hij hardhandig op het wegdek. Een ernstig kwetsuur aan zijn knie was het gevolg. De motor reed ondertussen gewoon door. Dwars door twee tuinen en een afscheiding heen om uiteindelijk, hangend in een boom tot stil stand te komen. De crosser is met zijn verwondingen aan zijn knie naar een Haags ziekenhuis overgebracht. Somber In het openbare stuk doen B en W somber over de toekomst. Vol gens de bestuurders 'is het de vraag of de exploitatie over het lo pende jaar gunstiger zal zijn dan in de voorgaande periode. Voorlopig is het nog erg onzeker of er in 1988 wel ruimte zal zijn voor de betaling van de vergoeding aan de gemeen te en voor een inkomen voor de be heerder'. Tot er meer duidelijkheid is, willen burgemeester en wethou ders geen pacht vragen aan de be heerder. Warenar werd 24 mei 1986 ge opend. De verbouwing van een voudig Jeroenhuis tot sociaal-cul tureel centrum kostte 4,2 miljoen gulden - een klein miljoen meer dan de gemeenteraad had ver wacht. De kritiek was, ook toen'al, niet van de lucht. Volgens B en W was het plan in een tijd van bezui nigingen gemaakt, maar zou de ge meente door wat goede voorzienin gen later geld kunnen verdienen. Het lijkt er, twee jaar later, nog niet in te zitten. Volgens het niet behandelde voorstel zijn vóór de opening alle plaatselijke verenigin gen aangeschreven en is er overleg geweest over het gebruik van zaal ruimten. Vorig jaar kregen ze een tweede brief, compleet met brochure. Plaatselijke bedrijven en grotere instellingen en bedrijven in de re gio, kregen de brochure samen met een promotiebrief. 'De reacties daarop zijn echter beperkt geble ven', klagen burgemeester en wet houders. De exploitant zélf maakt reclame via advertenties in plaatse lijke bladen en veel wordt ver wacht van het cultureel program ma. Dit programma wordt betaald door de gemeente en opgezet door de Leidse Volksuniversiteit K en O, de beheerder van Warenar en de Kulturele Kern Wassenaar. Leiderdorpse skeelers, heeft echter plannen nog rollend over de openbare weg met alle gevaren vandien. De IJsclub Leiderdorp skeelerbaan op de plaats van de huidige schaatsbaan. (eigen foto) LEIDERDORP - De IJsclub Leiderdorp heeft verge vorderde plannen om te komen tot de bouw van een skeelerbaan. Deze baan zou op de plaats van de huidi ge schaatsbaan in Leiderdorp moeten komen, achter de Mauritssingel langs de rijksweg A4. De skeelerbaan zou de eerste zijn in West-Nederland. De ijscub ver wacht dan ook dat niet alleen Leiderdorpse schaats liefhebbers er gebruik van zullen maken, maar ook de leden van andere ijsverenigingen in Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Holland. Streefdatum voor de opening van de skeelerbaan is het begin van het volgend rolschaatsseizoen. Een be kend schaatser of schaatster zal tegen die tijd worden gevraagd de officiële opening'te verrichten. Om vol doende geld bijeen te krijgen voor de skeelerbaan zal de IJsclub Leiderdorp dit jaar een aantal activiteiten organiseren. Eerste daarvan is een prestatieloop op zaterdag 28 mei in park De Houtkamp. Iedereen kan tussen half vier en vijf uur 's middags starten. Bedoeling is dat de leden van de ijsclub daarbij worden gesponsord door familieleden, kennissen en vrienden om de eerste pen ningen voor de baan te verdienen. Mag een definitieve invoering de gemeente niets extra kosten, een proef zou volgens het CDA duur kunnen uitpakken. B en W delen die angst niet. Fabrikanten stellen voor zo'n proef gratis containers beschikbaar. Hun ervaring leert namelijk dat proeven, ondanks alle protesten in het begin, altijd in een definitieve invoering resulteren. Harde rijders en ongeluk op Rijksstraatweg WASSENAAR - Dooreen "onver klaarbare" manoeuvre van een 56- jarige Amerikaanse automobilist was het gistermiddag bijna weer mis op de Rijksstraatweg in Wasse naar. Minstens even onverklaar baar vindt de politie het dat er geen gewonden vielen bij het ongeluk. De Amerikaan kwam uit de rich ting Leiden. Ter hoogte van de Ur- sulakliniek reed hij over de doorge trokken streep heen en schampte een auto die werd bestuurd door een 44-jarige Leidenaar. De Ameri kaan beschadigde daarbij de hele zijkant van zijn 'opponent' maar zette toch stug door. Een 66-jarige Noordwijker zag vervolgens de Amerikaan bijna recht op zich afkomen, week uit, maar kon niet voorkomen dat ook de zijkant van zijn auto werd ver frommeld. Toen pas kwam "de boel" tot stilstand. Tijdens een snelheidscontrole, vanmorgen tussen vijf uur en half zeven, bleek dat er nog immer hard aan toegaat op de Rijksstraatweg. Van de 413 auto's die de radar in Haagse richting passeerden, reden er 35 harder dan de ter plekke toe gestane 50 kilometer. Het ging om vijftien vrachtwagens en 20 perso nenauto's. De snelste truck reed 95 kilometer per uur, de snelste perso nenauto haalde 114 kilometer. ADVERTENTIE 'Bij terminale thuiszorg goede handen en groot hart al voldoende' OEGSTGEEST - "Iedereen met goede handen en een groot hart zou dit werk kunnen doen", zegt de voorzitter van de Stichting Terminale Thuiszorg Oegstgeest (STTO). De praeses staat dezer dagen de pers te woord in ver band met het verschijnen van het jaarverslag over 1987 van de sinds juni 1985 bestaande STTO. Uit dat jaarverslag blijkt er in 1987 25 keer een aanvraag is inge diend voor hulp bij het begelei den van het thuis sterven. Die aanvragen kwamen uit Leiden en Oegstgeest. Dertien aanvra gen werden gehonoreerd. Het aantal mensen dat thuis sterft neemt toe. Niet alleen doordat steeds meer mensen lie ver in een hun vertrouwde omge ving de laatste adem willen uit blazen maar ook als gevolg van het bezuinigingsbeleid. De zwa re taak voor de familie een ster vende thuis te verzorgen, wordt weliswaar verlicht door hulpver leners van de kruisvereniging en de recent opgerichte Stichting Aanvullende Thuiszorg (STAT) maar gebleken is dat nog een ex tra helpende hand bijna altijd no dig is. Dat besef was in juni 1985 voor een aantal Oegstgeestenaren de drijfveer bij het oprichten van de STTO. Het grote verschil met de STAT is dat de STTO met louter vrijwilligers werkt en de STAT haar mensen betaalt. STAT overlegt met de zieken fondsen en particuliere verzeke ringen over het aantal uren waar de patiënt recht op heeft. Dit kan variëren van enkele uren per dag tot zeven nachten per week. Volgens SlTO-voorzitter God ding is verwarring troef in de thuiszorg: "Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur gokt op verschillende paar den; er zijn nu al zo'n dertig tot veertig verschillende stichtingen in het land die allemaal door de overheid worden gestimuleerd om dit werk te doen". Van de kosteloze hulp die de STTO biedt, kunnen in principe alle inwoners van de regio Lei den gebruik maken. De STTO draait goed, niet in de laatste plaats dank zij de ingeschakelde coördinatrices van wie er altijd één dag en nacht bereikbaar is. Bevorderlijk zijn ook het regel matige werkoverleg met de vrij willigers en de grote inzet van die vrijwilligers. Hun taken lopen nogal uiteen. Ze brengen een in fuus in of doen boodschappen opdat niet altijd verpleegkundi gen hoeven te worden ingezet. Om de vrijwilligers niet geheel onvoorbereid naar een adres te sturen, krijgen zij van te voren een training. In Huize Duinzicht worden studie- en oefendagen af gewerkt. Coördinatrice Thill Hoogstraten zegt dat de meeste vrouwelijke vrijwilligers heel goed beseffen waarmee ze bezig zijn omdat ze zelf hun man tot de dood hebben verzorgd. Toch komt men bij de STTO handen te kort en is een aanvul ling op het vrijwilligersbestand gewenst. Geïnteresseerden kun nen terecht bij zr. Hubertine. 071-175350. Mededelingen Gemeentebestuur Lees in van a.s. zondag onder meer over: Commissievergaderingen Economische woensdag 25 r Onderwijs, Sociaal-Cultureel Werk en Emancipatie: woensdag 25 mei a.s. Financiën, Personeel en Organisatie: donderdag 26 mei a.s. Ruimtelijke Ordening, Openbare Wer ken, Verkeer en Milieu: donderdag 26 mei a.s. Overige vergaderingen Werkgroep Pancras-Oost: woensdag 25 mei a.s. Commissie voor de Beroep- en Be zwaarschriften: vrijdag 27 mei a.s. Diversen Oproep aan gehuwde vrouwen i.v.m. WWV-uitkering Meldingen vandalisme Huursubsidie nieuwe periode 1988- 1989 Start landelijke fietsdag bij molen "De Valk" Nieuwe manier van toewijzing van wo ningen 165+-1 Nota "Het Leidse Ouderenbeleid in Be weging" Openbare Bibliotheek op 2e Pinkster dag gesloten Informatieavond Pancras-West/markt- gebied Verkeersmaatregelen Herbestrating- en inrichtingswerk zaamheden Marijkestraat Herbestrating Damloperwert Maatregelen m.b.t. aanleg stadsver warming Grof-/huisvuilophaaldienst Wijzigingen ophalen (grof-)/huisvuil 2e Pinksterdag Bouwplannen Verlenen diverse vergunningen Ruimtelijke Ordening Inspraak op de "Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening" Welstandscommissie Maandag 30 mei a.s. Milieu Verlenen hinderwetvergunningen Wijziging vergunning U kunt de gemeentelijke mede delingen ook elke zondag beluis teren via Omroep Rijnland op 88,1 FM via de kabel en 105,7 FM via de ether! Uitzending: 10.30-11.00

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14