Nieuw overlegmodel op losse schroeven 'Veel bedrijven gebruiken computer nauwelijks Vliegtuigen naar de zon zitten propvol Meerderheidsbelang van Staat in zelfstandige PTT Van Lede tegen één sociaal beleid Europa Of dacht n bij AldTOLEASE. aiieen voor VW-Audi terecht te kunnen DONDERDAG 19 MEI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 FNV-ambtenarenbond gaat niet akkoord DEN HAAG (ANP) - De invoering van het nieuwe overlegmodel dat de ambtenarencen- Ss^Zee" Da" bete kent'datde trales in het overleg met de minister van binnenlandse zaken meer gelijkwaardigheid moet geven, staat op losse schroeven. SCHIPHOL (GPD) - Nederlan ders kiezen dit jaar meer dan ooit voor het vliegtuig als vervoermid del naar de zon. Enkele touropera tors zijn inmiddels zo goed als uit verkocht. De Nederlandse charter- luchtvaartmaatschappijen moeten alle zeilen bijzetten om het aanbod aan te kunnen. Woordvoerder Toon Moeskops van Transavia Airlines verwacht dat de groei van het aantal boekin gen voor vliegvakanties dit jaar uit zal uitkomen op zo'n vijftien tot twintig procent. De grootste pro centuele stijging die ooit genoteerd is. Het gaat hier om de zogenoemde Ité-markt. ofwel vakantievluchten landen rondom de Middel- De FNV-ambtenarencentrale ACOP heeft gisteren laten weten niet akkoord te gaan, nadat minis ter Van Dijk had geweigerd zijn voorstellen over prestatiebeloning onder het nieuwe stelsel te bren gen. Als de ACOP in haar standpunt volhardt is de kans groot dat de proef met het nieuwe overlegmo del in het geheel niet doorgaat. Dat zal binnen twee weken duidelijk moeten zijn, omdat 1 juni als uiter ste datum voor het nieuwe model geldt. Rond die tijd begint het kabi net namelijk de beraadslagingen over de rijksbegroting 1989, waar onder de ruimte voor de arbeids voorwaarden van de ambtenaren. De overige drie ambtenarencen- trales lieten gisteren al doorsche meren weinig te voelen voor het nieuwe model zonder medewer king van de grootste ambtenaren- centrale. Voorzitter A. de Jong van de christelijke ambtenarencentrale CCOOP zei na afloop van het over leg dat 'als wij het nieuwe model nu verspelen het jaren en jaren duurt voordat wij weer zoiets op tafel krijgen'. Als de ACOP niet mee doet, blijft de huidige situatie be staan dat de minister eenzijdig maatregelen kan opleggen. Het nieuwe model voorziet in de onderhandelingen over arbeids voorwaarden voor ambtenaren, waarbij de minister alleen maatre gelen kan doorvoeren als een meer derheid van de centrales instemt. Over het begrip 'meerderheid' is gisteren wel een compromis be reikt. Als drie van de vier centrales voorstemmen, geldt dat als een meerderheid, ook al is de tegen stemmer de ACOP. Bij het staken van de stemmen beslist de minister of er voldoende basis is voor een overeenkomst. Hij moet daarbij wel rekening houden met de leden tallen van de centrales en de cate gorie ambtenaren waarop de maat regel betrekking heeft. De ambtenarencentrales zijn verdeeld over de voorstellen van minister Van Dijk om voor ambte naren bij de rijksoverheid een hun werk goed doen een tijdelijke toelage te geven van 5,7 procent voor de laagste schalen tot 10,6 pro cent voor de hoogste. Voor de ACOP is dit niet aanvaardbaar, al dus voorzitter J. van de Scheur. De ervaringen van de afgelopen 30 jaar wijzen volgens Van de Scheur uit dat de toeslagen eerder leiden tot demotivatie en inproduktiviteit dan tot een beter functionerende overheid. De christelijke ambtenaren heb ben in principe geen bezwaar, maar willen dan wel eerst een door timmerd beoordelingssysteem. De CMHA (middelbare en hogere ambtenaren) wil de toelage zo snel mogelijk ingevoerd zien om een dam op te werpen tegen de belo ningsachterstand ten opzichte van het bedrijfsleven. Het geld dat met de toelages is gemoeid, verdient zichzelf terug doordat de overheid schaarse groepen ambtenaren aan zich kan binden, aldus CMHA-se- cretaris G. Van Dalen. De direc teur-generaal management perso neelsbeleid, H. Pont, kondigde gis teren aan dat bij het voortduren van de onenigheid tussen de cen trales de minister eenzijdig zal be sluiten. De ambtenarencentrales hebben zich gisteren 'node' neergelegd bij het verlagen van de jeugdlonen bij de overheid. Het volwassenenloon gaat voor nieuwe werknemers voortaan in bij 22 in plaats van 21 jaar, terwijl de jeugdlonen tot 22 jaar verder worden gekaart. De centrales hebben hiermee inge stemd op voorwaarde dat jongeren die reeds bij de overheid werken buiten schot blijven. Het geld dat door de verlaging vrijkomt (21 mil joen in het eerste jaar en in latere Subsidie voor 'vrouwvriendelijke' ondernemingen DEN HAAG (ANP) - Bedrijven, ïn- iu i stellingen en lagere overheden hppft JLtprpn kunnen subsidie krijgen wanneer amhtnaln Hip Z1J actie ondernemen om de positie ambtenaren d.e vrouwen in de arbeidsorgani- satie te verbeteren. Daarvoor is voor dit jaar een bedrag van 2 mil joen gulden gereserveerd, zo maak te minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) gisteren bekend. De regeling loopt voorlo pig tot 1993 door. De subsidie is bestemd voor het laten uitvoeren van een analyse van de positie van vrouwen binnen de organisatie. Ook het inwinnen van extern advies over verbetering van de positie van vrouwen en spe cifieke maatregelen hiervoor ko men voor subsidie in aanmerking. De helft van de gemaakte kosten wordt vergoed tot een maximum i 25.000 gulden per werkgever. jaren 145 miljoen) wordt gebruikt om meer jongeren bij de overheid aan het werk te helpen. drie Nederlandse charterlucht vaartmaatschappijen Transavia, Martinair en Air Holland zo'n 2,75 miljoen passagiers zullen ver voeren. Dit getal moet voor de goe de orde door tweeën worden ge deeld, omdat de passagiers met een Vorig jaar was al een recordjaar voor wat betreft het vakantievlieg- verkeer. Toen vervoerden de geza menlijke luchtvaartmaatschappij en 2,3 miljoen passagiers. Transa via denkt dit jaar haar marktaan deel uit te breiden van 42 tot 45 pro cent. Er worden dit jaar negen vliegtuigen van het type Boeing 737 ingezet om de stroom vakantie gangers naar 46 bestemmingen te vervoeren. Deze vliegtuigen heb ben een capaciteit van tussen de 130 en 150 passagiers. Moeskops noemt het aantal boe kingen 'geweldig'. Toch is er vol gens hem geen ruimte voor ingrij pende prijsdalingen. Hier en daar kunnen enkele guldens van de prijs van het vliegticket af. maar de chartermaatschappijen opereren naar zijn zeggen al tegen bijzonder lage prijzen. Vergeleken met Duits land scheelt het 20 tot 25 procent in de prijs. Vandaar ook dat veel Duit sers via Nederlandse touroperators een vliegvakantie boeken. De vluchten van Martinair op de Verenigde Staten zitten soms voor de helft vol met Westduitsers, al dus woordvoerder Buys. Martinair noteert op de Noordatlantische route ruim honderd procent meer boekingen dan vorig jaar. Martin Schroder wacht met smart op zijn tweede Boeing 747 en de nieuwe Boeing 767's. En ook Transavia zou voor de toekomst overwegen grote re vliegtuigen aan te schaffen. Air Holland tenslotte zal mogelijk op niet al te lange termijn een vierde Boeing 757 bestellen. De snelst groeiende vakantiebe stemmingen zijn dit jaar Portugal, Turkije, Mallorca, Kreta en Cyprus. Maar ook het vasteland van Spanje is dit jaar opnieuw in trek. Een groot probleem voor de luchtvaart maatschappijen is het verstopt ra ken van de luchtwegen en luchtha vens in Europese vakantielanden. Grotere vliegtuigen bieden niet al tijd een oplossing, omdat de lucht havens in sommige landen grote stromen passagiers tegelijk toch niet aankunnen. De luchtvaart maatschappijen overwegen in overleg met de touroperators even tueel meer 's nachts te gaan vlie gen. DEN HAAG (ANP) - Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) is be reid om in de verzelfstandigings- wetten voor de PTT vast te leggen dat de Staat te allen tijde moet kun nen beschikken over de meerder heid van de stemmen in de aan deelhoudersvergadering van PTT Nederland BV. Ze komt daarmee tegemoet aan PvdA en CDA. Smit-Kroes gaat in feite nog wat verder dan was voorgesteld door de PvdA'er Van Gelder en zijn CDA-collega Koetje. Die eisten gis teren dat de Staat altijd minstens 51 procent van de aandelen PTT in portefeuille zou houden. Smit-Kroes wil daarnaast in de statuten van de PTT vastleggen dat bij toekomstige emissies we aandelen, ook, de Staat een optierecht op die aandelen krijgt. Dat om te voorko men dat door uitgifte met een bijzonder karakter met afwijkend stemgewicht, de Staat 'bruidschat' mee te geven om het eigen vermogen op te krik ken. Van Gelder (PvdA) betoogde tevergeefs dat de vermogensposi tie van de PTT slechter wordt dan het gemiddelde van het Nederland se bedrijfsleven Brazilië schort overleg met de banken op de RIO DE JANEIRO (IPS) - Brazilië welke aard dan heeft het overleg met de banken over de buitenlandse schuld opge schort omdat de banken een ak- aandelen koord met het Internationaal Mo netair Fonds blijven eisen. Dat hebben leden van de onderhande aandeelhoudersvergadering lingsmissie gisteren in Brasilia de aande- meegedeeld na terugkeer uit New York. Brazilië wil zich i Economie kort Telefoonrekening Er zijn zoveel klachten over de telefoonrekening, waar zelfs de na tionale ombudsman zich al over heeft gebogen, dat het tijd is dat bij de rekening een specificatie van gevoerde gesprekken en de kosten wordt gevoegd. WD-Kamerlid De Beer wil dat recht vastleggen. Te gen betaling van vijf gulden per maand moet die specificatie er diging van de PTT. DEN HAAG (GPD) - In een mini atuur winkelcentrum wordt de he le dag op winkeldieven 'gejaagd'. De schappen en de artikelen zijn natuurgetrouw, alleen de 'bevol king' is niet echt, die speelt een rol. Deze nabootsing van winkeldief stal vindt plaats in het Winkeldief stal Preventie Centrum (WPC) van de Nederlandse Veiligheidsdienst (NVD) in Rijswijk. Het is ingericht om beveiligingsmensen, politie en winkelpersoneel te trainen in het voorkomen van winkeldiefstal. Gisteren opende minister Korthals Altes (justitie) het WPC. Aan een tweede centrum, te vestigen in Zwolle, wordt nu al gedacht. De Nederlandse Veiligheids dienst noemt het centrum 'uniek voor Europa'. Nergens anders heeft men op deze schaal een win kelcentrum binnenshuis nage bouwd. Grootwinkelbedrijven ver leenden hun medewerking om een tiental zaken, waaronder bijvoor beeld een bank, op te zetten. Het centrum heeft alle voorzieningen voor een praktijkgerichte training. Daartoe behoren: omroepsyste- 'Diefje spelen' in opleidingscentrum veiligheidsdienst telefoons voor kon- takt met de politie en een wacht- verblijf voor verdachten. Voor 'pu bliek' zorgt de Middelbare Detail handelsschool uit Den Haag. Begin mei werd gestart met het opleiden en trainen van beveili gingsmensen en winkelpersoneel. Het WPC maakt de cursisten met tal van praktijksituaties ver trouwd. Hun benadering en aan pak wordt op beeldband vastge legd en dan met hen doorgespro ken. De NVD zet mensen in, die proberen iets 'mee te pikken'. Win kelpersoneel moet preventief op treden, zodat er niet gestolen kan worden. Als er toch een winkeldief 'gesnapt' wordt, pioet deze aan de politie worden overgedragen, ^let de Rijkswijkse politie is hierover een afspraak gemaakt; die zal re gelmatig 'verdachten' komen ha len. Tijdens de cursussen wordt niet alleen aandacht besteed aan het be strijden en voorkomen van winkel diefstal. Ook goede dienstverle ning aan personeel en winkelend publiek, zoals hulpverlening bij ziekte en ongeval, staat op de rol. Vooral in de detailhandel wordt winkeldiefstal sedert jaren als een verontrustend verschijnsel be schouwd. Volgens ruwe schattin gen gaat daardoor per jaar in ons land een miljard gulden aan omzet verloren. Er was daarom een grote behoefte aan winkeldiefstalpre ventie. Daarom stelde de NVD daarvoor een aparte divisie in. Het bedrijf bedient nu veel grootwin kelbedrijven. Maar ook kleinere winkels (al of niet in samenwer king) benutten de mogelijkheden. Ze maken gebruik van een alarme ringssysteem waarmee ze direct een van de surveillanten kunnen oproepen, die door het hele land in winkelcentra en (groot(winkels werken. Ze houden per jaar onge veer 18.000 winkeldieven aan. met de meerderheid len toch over een minderheid stemmen zou beschikken De minister weigerde echter te- leggen bij de eis dat de banken be slag mogen leggen op tegoeden van de centrale bank als het land haar betalingsverplichtingen niet na komt, aldus Sergio Amaral, inter nationaal coördinator van het mi nisterie van financiën en lid van de delegatie. De missie heeft drie weken on derhandeld over herstructurering van 67 miljard dollar aan buiten landse schuld. Brasilia wil voorts 5,2 miljard dollar aan nieuwe lenin gen om dit en volgend jaar rente te kunnen betalen. WINST De Zwolsche Algemee- ne Groep (Verzekeringen), onder deel van het ITT-concern, meldt over 1987 een nettowinst van 29,76 miljoen gulden, die licht hoger was dan de winst van 29,54 miljoen over 1986. De winst voor belasting steeg van 50,7 miljoen tot 52,2 miljoen gulden, het hoogste resultaat ooit behaald. Cacao Nederland heeft vorig jaar een record aan cacaoboter en ca caopoeder uitgevoerd. Aan cacao boter ging 74.000 ton ter waarde van 844 miljoen gulden de grens over. De uitvoer van cacaopoeder, waarvan 35 procent naar de Vere nigde Staten gaat, bereikte met 78.000 ton eveneens een record. Dit staat in het jaarverslag van de Ne derlandse Cacao en Cacaoproduc- ten Vereniging. Spuitbussen Ondanks de publiciteit rond de mogelijke aantasting van de ozon laag zijn produktie en afzet van spuitbussen in Nederland vorig jaar toegenomen, zo staat te lezen in het gisteren verschenen jaarver slag van de Nederlandse Aerosol Vereniging. Daarin is ongeveer 90 procent van de spuitbussenindus- trie vertegenwoordigd. De totale produktie steeg van 192,7 miljoen tot het record van 195,5 miljoen eenheden en de verkoop in Neder land van 58,5 tot 68,9 miljoen een heden. Goud De goudproduktie in de niet- communistische landen is vorig jaar verder toegenomen met vier procent van 1.290 ton tot een re cordtotaal van 1.341 ton. De pro duktie in Zuidafrika verminderde, maar dat werd ruimschoots gecom penseerd door een toeneming in andere landen. Dit blijkt uit het gis teren gepubliceerde jaarverslag van de Londense goudhandelaar Samuel Montagu and Co. Boskalis In het afgelopen jaar is Boskalis erin geslaagd het verlies ten op zichte van 1986 aanzienlijk te ver kleinen van 9,5 miljoen tot 1,9 mil joen gulden. Voor dit en de komen de twee jaar wordt rekening gehou den met een kleine winst. WILMA De bouwonderneming Wilma International heeft vorig jaar weer met winst gedraaid. Na een fors verlies in 1986 sloot Wilma 1987 af met een .nettowinst van 13,7 miljoen gulden, zo blijkt uil het vandaag gepubliceerde jaarver slag. De directie noemt het resul taat redelijk. Voor het lopende jaar verwacht zij een belangrijke stij ging van de winst. dienst hebben. Nederland loopt nog steeds ach ter bij andere Europese landen waar het buitenshuis werkende vrouwen betreft. In ons land heeft 43,5 procent van de vrouwen een baan. in Engeland is dat 61,1, in Frankrijk 55, in Duitsland 51,2 en in Zweden zelfs 78,3 procent. Bo vendien is er in ons land een strikte scheiding in de beroepen die man nen en die vrouwen uitoefenen. De helft van de vrouwen werkt in slechts vier bedrijfstakken, de de tailhandel, het onderwijs en de me dische en maatschappelijke dienst verlening. Verder werken vooral in lagere functies met nig doorstroming. SCHIPHOL (GPD) - Dankzij de forse stijging van het luchtverkeer is de netto-winst van de luchtha ven Schiphol vorig jaar gestegen tot 48,9 miljoen gulden. Eén stij ging ten opzichte van 1986 met 2,6 miljoen gulden. De directie van de hier luchthaven is uitermate tevreden Hogere winst voor Schiphol het behaalde resultaat, dat plande uitbreiding het sta- aanzienlijker positiever uitvalt dan eind 1986 werd geraamd. Mede dankzij dit positieve resul taat zal Schiphol ook dit jaar de fi nanciering van grote investeringen tionsgebouw en de bouw van een nieuwe pier lijkt dat volgend jaar onvermijdelijk. Zowel de opbrengsten als de uit- de luchthaven zijn het uit eigen middelen kunnen beta- afgelopen jaar fors toegenomen. len. In het jaarverslag wordt wel opgemerkt dat zodra de noodzaak tot externe financiering zich voor doet, de directie niet zal aarzelen Terwijl de opbrengsten in 1987 met 31,4 miljoen gulden tot 415 miljoen gulden stegen, bleven de uitgaven daar nauwelijks bij achter. Die ste gen met 26,4 tot 366,4 miljoen gul den. De groei van de opbrengsten kwam grotendeels voor rekening van de havengelden (start- en lan dingsgelden die luchtvaartmaat schappijen betalen). Niet alleen na men de inkomsten uit het luchtver keer en het aantal passagiers enorm toe, maar tevens werden de landingsgelden in april 1987 met 2 procent verhoogd. De luchthaven is er in geslaagd de personeelkosten goed in de hand te houden. Het gemiddeld aantal personeelsleden van Schip hol zelf steeg van 1726 in 1986 tot precies 1800 eind 1987. De perso neelkosten stegen met f 5,5 miljoen (4,1%). DEN HAAG (ANP) - Eén sociaal beleid voor Europa zit er voorlopig niet in. Minimum sociale normen kunnen door de Europese culture le verscheidenheid niet bij wet worden afgedwongen, maar zullen moeten groeien. Dat zei C. van Le de, voorzitter van de werkgeversor ganisatie VNO, gisteren op het jaar lijkse congres van zijn organisatie in Den Haag. Dat congres was ge heel gewijd aan de eenwording van Europa na 1992. De werkgeversvoorzitter keerde zich tegen de vorige week door voorzitter Delors van de Europese Commissie gedane suggestie voor een Europees sociaal stelsel waar bij de beste nationale stelsels als voorbeeld zouden moeten dienen. Delors zei dit tijdens het congres van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW). Dat riep werkgevers en politiek op bij het realiseren van het ene Europa in 1992 het sociale beleid niet het kind van de rekening te laten worden. Automatiseringsbedrijf BSO wil voorlopig nog niet naar de beurs UTRECHT (GPD) - Van de circa 420.000 personal computers die momenteel bij bedrijven in Neder land staan opgesteld, zitten er on geveer 8000 nog ingepakt in de doos en pakweg 17.000 zijn wel uit gepakt maar worden geheel niet gebruikt. Bijna 200.000 PC's wor den slechts gebruikt als veredelde schrijfmachine. "Gebruikers weten wel dat er veel meer kan met die apparaten. Dat kost echter zoveel inspanning dat het de moeite niet waard is," al dus directeur Wintzen van het Utrechtse automatiseringsbedrijf BSO, gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Een onder zoekje leerde dat in bedrijven ruim tachtig procent van de PC-gebrui- kers ernstige kritiek heeft op, en frustraties heeft van de computer: "En dat ligt niet aan die gebruikers, maar aan de idioten die de compu ters en programma's maken," al dus Wintzen. Volgens BSO verklaren deze treurige cijfers grotendeels de ver warring in de high-tech branche. Steeds meer automatiseringsbe drijven stellen hun winstverwach ting naar beneden bij en op de Am sterdamse effectenbeurs is de eufo rie rond deze fondsen voorbij. Wintzen: "Niet alle fondsen zijn goudvinken gebleken." De handel in computers (hard ware) is, na jaren van extreme groeicijfers, in geld uitgedrukt, vo rig jaar dan ook gemiddeld maar met 3,2 procent gegroeid, ongeveer net zoveel als de levensmiddelen branche. De handel in program ma's (software) blijft echter groei en met jaarlijks gemiddeld 20 pro cent. Maar ook over de programma tuur is Wintzen niet te spreken. Ontwerpers vergeten veelal dat mensen met die programma's moe ten werken, ze kijken teveel naar theoretisch en technische moge lijkheden. "Er is meer technologie- produktie dan organisaties kunnen absorberen en de factor mens is daarin de grootste bottle-neck," zei Wintzen. Computer De functie van automatiserings bedrijven is daardoor aan het ver anderen. Klanten eisen meer en meer een 'compleet produkt'. Dus niet alleen een apparaat met een programma maar bijvoorbeeld ook de werving, selectie en opleiding van deskundig personeel en orga nisatie-adviezen. Deze eisen stijgen ver uit boven het gebruikelijke dienstenpakket van softwarehuizen. Ook BSO er kent niet meer 'alleen' aan deze ei sen te kunnen voldoen. Vandaar dat er binnen Nederland wordt uit gekeken naar één of meerdere overnemingskandidaten met een 'complementair dienstenpakket'. Daarnaast wil BSO ook naar het Aandeelhouders Veel computers worden niet of nauwelijks gebruikt. buitenland. Daarbij wordt gedacht aan het oprichten van compleet nieuwe vestigingen of aan overne ming van bestaande bedrijven. Nog dit jaar zal BSO in twee grote andere EG-landen een start maken. Om deze uitbreidingen te Finan cieren is BSO beslist niet van plan om de stap naar de beurs te maken, waardoor het bedrijf sinds maan dag (toen de grote concurrent Vol- mac een beursnotering kreeg) het enige grote onafhankelijke auto matiseringsbedrijf is in Nederland met een meerderheid van 51 pro cent van de aandelen in handen van directie en personeel. De rest is in handen van de Rabobank, de NPM en Océ van der Grinten. "On ze financiële positie is sterk genoeg om onze plannen te verwezenlij ken, dus vreemd geld hebben we niet nodig," aldus Wintzen. Het belangrijkste argument om niet naar de beurs te gaan, vindt Wintzen echter de lastige aandeel houders waar hij dan mee te maken gaat krijgen. "Zodra je op de beurs bent dan krijgt het korte termijn denken voorrang op het lange ter mijn denken. Wij voelen ons geze gend dat we in alle rust en vrijheid kunnen handelen en dat onze be drijfsvoering niet wordt geterrori seerd door dat hectische gedoe op de beurs." Wat de overnemingen betreft zal BSO zich dus beperken tot die kan didaten die betaald kunnen wor den uit eigen middelen. Het eigen vermogen van BSO bedraagt mo menteel zo'n 28 miljoen gulden. Dat met dit geld de uitbreidings plannen maar langzaam zullen ver lopen, bevestigt Wintzen: "Maar dat is niet erg, er wordt al zoveel overhaast gedaan in deze bran che". BSO verzorgt onder meer oplei dingen en advisering voor bedrijfs leven en overheid. De omzet groei de vorig jaar met circa dertig pro cent tot ruim 137 miljoen gulden met een nettowinst van ruim 11 miljoen gulden. De winst steeg met ruim 45 procent en met deze cijfers is het bedrijf éen van de weinige in de branche waarbij de verwachtin gen niet naar beneden zijn bijge steld. De vakcentrales drongen er bij de politiek op aan snel serieus overleg te plegen over dit volgens hen tol nu toe onderbelichte aspect van Europa '92. Van Lede stelde dat het VNO de totstandkoming van de Europese markt 'zeker niet zal aangrijpen als gelegenheidsargument om de soci ale voorzieningen aan te tasten". Hij wil goede voorzieningen voor hen die dat echt nodig hebben. Vol gens Van Lede zijn echter, naar Eu ropese maatstaven, de alleenstaan den en kleine huishoudens 'wel erg royaal bedeeld'. De VNO-voorzitter waarschuw de voor al te hoge verwachtingen Europa voorzien van een voor alle Europeanen herkenbaar menselijk gezicht is volgens hem een uiterst lastige zaak gezien de culturele ver schillen. "Met geen duizend regels kan dit wörden afgedwongen. Het enige waartoe allen gedwongen worden is om moeizaam doch vast beraden naar elkaar toe te groeien'. ADVERTENTIE Kamsteeg Auto Lease B V. 071-17 14 41 41 27 87

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7