LEIDSCH DAGBLAD Soelaas voor studenten Klachtenlijn staat roodgloeiend Frankrijk en Iran herstellen relatie LD-kabelkrant ook in bollenstreek STEEDS VAKER DOET MEN EEN BEROEP OP HET GEZONDE VERSTAND. DA'S NIET ZO VERWONDERLIJK: 7 WEKEN VOOR 26,-! Ministerie soepel bij terugbetalen voorschot of beurs Iran valt Noorse tanker aan Fusie tussen bouwbedrijven Amstelland en NBM Bouw Leger Peru richt bloedbad aan DONDERDAG 19 MEI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38628 Fetisjist (19) 'verzamelt' damesschoenen met hoge hak LEIDEN - De Leidse politie heeft een 19-jarige Oegstgeestenaar aan gehouden die een groot aantal vrouwen de afgelopen maanden hun schoenen afhandig heeft ge maakt. De jongeman heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Dinsdagavond reed de Oegst geestenaar omstreeks elf uur op zijn bromfiets over de Stadspolder- weg. Daar werd hij aangehouden door een motoragent omdat hij vol deed aan het signalement dat zijn slachtoffers van hem hadden gege ven. Aanvankelijk ontkende de jongeman iets met de zaak te ma ken te hebben en werd weer op vrije voeten gesteld. Gisteravond kwam de Oegst geestenaar, volgens afspraak, op het politiebureau zijn - onverzeker de - bromfiets ophalen die de avond er voor in beslag was geno men. De politie had op dat moment ook vijf slachtoffers van de 'schoe- nenroof naar het bureau laten ko men voor een confrontatie met de jongeman. Alle vijf waren er van overtuigd dat de knaap de schoe nenfetisjist is door wie ze waren staande gehouden. De Oegstgees tenaar heeft daarna een volledige bekentenis afgelegd. Volgens de Leidse politie heeft de jongeman zich sinds begin janu ari vijftien maal schuldig gemaakt aan een poging om vrouwen in Lei den hun schoenen afhandig te ma ken. In vijf gevallen is hem dit ge lukt. Op aanwijzingen van de dader heeft de politie evenwel twintig paar schoenen teruggevonden in een vuilcontainer in de woonomge ving van de Oegstgeestenaar. Dit maakt het waarschijnlijk dat een aantal slachtoffers geen, of in een andere gemeente dan Leiden, aan gifte heeft gedaan. Volgens de politiewoordvoerder had de jongen vooral belangstel ling voor luxe, modieuze schoenen met een hoge hak. Uit de verhoren is gebleken dat hij zich ook schul dig heeft gemaakt aan diefstal van dameslingerie die aan de waslijn hing te drogen. Eindexamenkandidaten vooral last van lawaai en onnodig oponthoud ROTTERDAM (GPD) Eind examenkandidaten blijken voor al last te hebben van lawaai of on nodig oponthoud bij het maken van de opgaven. De klachtenlijn van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) staat dage lijks roodgloeiend. Talrijke scho lieren klagen erover dat zij te laat aan de opgaven van de eindexa mens kunnen beginnen, omdat het uitdelen van formulieren vaak veel tijd in beslag neemt. Leerlingen moesten soms twin tig minuten met de armen over elkaar zitten, voordat zij hun op gaven kregen. "De uitleg werd 's morgens om negen uur gegeven aan de paar honderd aanwezigen in de sport zaal", meldde een middelbare scholier het LAKS. "Daarna ont vingen eerst de mavo-C-kandida- ten hun papieren; vervolgens de leerlingen die het D-niveau de den; toen de havo'ers en tenslot te wij als vwo-klanten. Ik had mijn horloge op tafel liggen en heb 25 minuten geklokt". Behalve over vertraging bij het uitdelen heeft het LAKS zeker honderd klachten ontvangen over storend rumoer op de ach tergrond. Dat beperkt zich niet tot luid fluisterende surveillan ten, of een leraar die voortdurend smakkende kauwgeluiden maakt. Zo was er de mentor die tijdens het examen even monde linge mededelingen kwam doen over het aanstaande schoolreisje, omdat "ik de hele groep nu toch bij elkaar heb zitten". Er zijn examenzalen waar druk gebruikte schoolsportvelden naast liggen. Soms zijn plant soenarbeiders met ronkende ma chines bezig de gazons te n naast een aula waar examenleer lingen zitten. Het LAKS kreeg ook een mededeling over een school waar een praktijklokaal, dat onder de examenzaal ligt, met veel lawaai wordt verbouwd. Andere klachten gingen over slechte verlichting, koude ruim ten of juist te warme zalen. Ook aan de examenstof zelf blijkt wel eens iets te mankeren. Dat bleek uit een melding uit Purmerend. Daar zagen leerlin gen van 'de Klink' dat enkele op gaven niet op een formulier voor kwamen. Op het door de leraren zelf ontworpen theorie-examen technische kennis vertoonden de vragen 14 en 15 slechts een witte ruimte. Veel telefoontjes die het LAKS gistermiddag bereikten, sloegen op het mavo/lbo-examen Neder lands. Deze examenleerlingen konden kiezen uit een opstel of een aantal opdrachten 'functio neel schrijven'. Maar bij de uitleg vooraf gaf menige leraar aan dat de kandidaten verplicht waren één bepaald onderdeel te nemen, zonder dat er iets te kiezen viel. Andere docenten wezen zo'n drie kwartier voor het einde er nog even op dat verschillende scho lieren zich op de verkeerde op dracht hadden gestort. Zij kre gen het advies de nog resterende tijd aan de andere opgave te be steden. Eindexamenkandidaten van het Dom Helder Camara College in Haarlem hadden gisteren last van circus Mullens, dat pal naast de examenzaal de tenten had op geslagen. Een geluk voor de leer lingen is dat de voorstellingen vandaag en morgen pas begin nen nadat de examens zijn afge lopen. Ongeveer 140.000 studenten en ex- studenten hebben onlangs een ac ceptgirokaart gekregen om het te veel betaalde terug te storten: een totaalbedrag van 220 miljoen gul den. Tot nu toe is slechts 33 miljoen binnen gekomen. "We willen de mensen die echt in de problemen komen nog een kans geven", aldus W. de Haan, lid van het speciale cri sisteam bij de directie Studiefinan ciering. Hij erkent dat het terugvor- deringsbeleid daarmee wel tegen strijdig wordt. Het gaat om verschillende groe pen studenten. Zo is er een groep Minister Deelman (links) en commissievoorzitter Van Leijenhorst zetten j on8e^r 50.000 studenten die j J ,r> de eerste zes maanden na de i" hun brillen goed. PARIJS (UPI/DPA/Rtr) - De Fran- Het Franse ministerie voor bui- se president Mitterrand heeft giste- tenlandse zaken zei in een verkla- tegenover het nieuwe socialis- ring dat de precieze datum voor het tische kabinet verklaard dat Frank- herstel de betrekkingen nog rijk "zijn woord zal houden en de nader wordt uitgewerkt. De verkla- relaties met Iran zal herstellen", na ring maakte niet duidelijk of de de vrijlating van drie Franse gijze- twee landen weer ambassadeurs zullen uitwisselen. De Franse tele visie berichtte dat Parijs was over- door een pro-Iraanse groepering eengekomen binnen veertig dagen werd het len. gegijzeld. Vlak voor de presidents verkiezingen drietal vrijgelaten in ruil belofte van de toenmalige cen trumrechtse premier Chirac de be trekkingen met Iran te herstellen. Chirac heeft gezegd dat Iran een sleutelrol speelde bij de vrijlating. De nieuwe socialistische pre mier, Rocard, zei dat zijn voorgan ger had beloofd de betrekkingen te herstellen. Welke toezeggingen verder zijn gedaan, is nog steeds niet bekend. Er circuleerden ook geruchten over de levering van on derdelen voor MIG-gevechtsvlieg- tuigen en de voortijdige vrijlating van een pro-Iraanse terrorist. In het verleden had Mitterrand premier Chirac verweten een lakse houding aan te nemen tegenover Iran. Chirac had destijds erin toe gestemd de vertaler van de Iraanse ambassade, Wahid Gordji, uit Frankrijk te laten vertrekken on danks duidelijke bewijzen dat deze betrokken was bij een reeks bom aanslagen. De beslissing om de be lofte van Chirac na te komen be vestigt het vermoeden van de meeste waarnemers in Parijs dat de verkiezingsoverwinning van Mit terrand op Chirac de Franse bui tenlandse politiek niet zal verande ren nu er een links meerderheids- kabinet is. i vrijlating de relaties te herstel- Grafmaal Toetanchamon LONDEN (Rtr) - In een muffe bergruimte in de Koninklijke Botanische Tuin in Londen heeft een Franse student zaden, fruit en specerijen gevonden die 3.000 jaar geleden aan de ge storven Egyptische farao Toe tanchamon werden meegege ven om wat te eten te hebben op zijn reis naar het hierna maals. Men had de produkten vergeten sinds zij door de Ame rikaan Carter, de archeoloog die met graaf Carnarvon het graf van Toetanchamon in 1922 blootlegde, in Kew Gardens was ondergebracht. AL-MAN AMAH (AFP) - Een kleine Noorse tanker, de Berger Strand, is vanochtend vroeg in de Straat van Hormuz aan de ingang van de Per zische Golf door snelle Iraanse bo ten aangevallen. Het schip was vol gens scheepvaartkringen in Al-Ma- Het is nog onbekend hoe groot de eventuele schade aan de 50.000 ton metende tanker is en of er slachtoffers zijn gevallen. Elektronische krant per 1 juni in 110.000 huiskamers te bekijken Vrij koud (Van e r verslaggevers) Perioden met zon en voornamelijk landinwaarts in de middag of avond enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 4 graden. Mogelijk vorst aan de grond. Middagtcmperatuur rond 13 graden. Matige wind uit noordelijke richtingen, vannacht in het binnen land weinig wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur eerst ongeveer 14 gra den. tijdens de Pinksterdagen rond 17 graden. Tot zaterdag 's nachts vorst aan de grond. Vrijdag 20 mei zon op: 05.38 uur, zon onder: 21.34 uur; maan op: 08.52 uur. maan onder: 01.48 water: 02.47 en 15.20 u LEIDEN/BOLLENSTREEK De kabelkrant van het Leidsch Dagblad is met ingang van 1 juni ook in de bollenstreek te ontvangen. Het bestuur van de Gemeenschappelijke Regeling Kabeltelevisie Bollenstreek heeft zich gister middag akkoord verklaard met een daartoe ge sloten overeenkomst tussen kabelexploitant Casema en de directie van Damiate Holding, waarvan het Leidsch Dagblad deel uitmaakt. De kabelkrant van het LD krijgt daarmee in to taal 110.000 aansluitingen. Voorlopig zal de editie die al enige tijd in de Leidse regio is te zien, worden doorgesluisd naar de bollenstreek. De kabelkrant is te zien in HiUegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout, Sassenheim en Voorhout. Het is de be doeling dat in september een speciale bollen streek-editie in het leven wordt geroepen, waarin nog meer ruimte wordt geschapen voor berichten uit deze regio. Daartoe moeten nog extra voorzieningen worden aangebracht in het zogeheten kopstation in Voorhout. Boven dien worden de gemeenten in de bollenstreek in de gelegenheid gesteld om gedurende twee etmalen per maand gratis een pagina met eigen informatie te verzorgen. De kabelkrant van het Leidsch Dagblad is straks te zien op het kanaal waarop de Streek- omroep Rijnland momenteel al uitzendt. De verdeling van de zendtijd wordt gelijkgescha keld aan het schema zoals dat in de Leidse re gio van kracht is: de kabelkrant is de gehele dag en nacht te zien, met uitzondering van de avondperiode tussen 18.00 en 23.00 uur. Dan wordt het kanaal door Omroep Rijnland ge bruikt. De kabelkrant biedt vooral veel plaatse lijk nieuws en sportberichten. Daarnaast wordt aandacht aan binnen- en buitenlands nieuws besteed, via de metereologische dienst van het vliegkamp Valkenburg wordt een lo kaal weerbericht doorgegeven en er wordt re clame uitgezonden. Volgens burgemeester M. Th. van de Wouw van Voorhout, voorzitter van de gemeenschap pelijke regeling, biedt het contract de moge lijkheid dat van de uitzendtijden wordt afge weken. "Maar dat moeten Damiate en Rijnland dan eerst onderling uitvechten en vervolgens weer aan ons voorleggen", aldus Van de Wouw. Op grond van de nu gesloten overeenkomst betaalt Damiate aan Casema 50 cent per abon nee per jaar en 15 procent van de reclame-op brengsten. Voorts neemt Damiate de kosten voor haar rekening die zijn verbonden aan voorzieningen die moeten worden getroffen in het kopstation. Van de Wouw: "Het contract is zo opgesteld dat het de kijker geen extra geld kost". Volgens LD-directeur G Koopman is het doorgeven van een teletekst-signaal 'achter' de kabelkrant een volgende stap die wordt over wogen. Via lokale teletekst zouden volgens Koopman vooral veel service-berichten kun nen worden doorgegeven, zoals medische diensten. Op de haalbaarheid daarvan wordt volgens hem momenteel nog druk gestudeerd. DEN HAAG/GRONINGEN (GPD/ANP) Het ministerie van onderwijs zal niet onmiddellijk de deurwaarder afstu ren op studenten die te veel ontvangen voorschotten of studiebeurzen nog niet hebben terugbetaald. Op 31 mei sluit officieel de termijn waarbinnen het geld moet zijn overgemaakt. voering van de nieuwe wet studie financiering te veel aan voorschot ten hebben ontvangen. Verder be treft het een groep van 85.000 men sen die met hun studie zijn gestopt en die te veel ontvangen studiegeld moeten terugbetalen. Tenslotte zijn er enkele duizenden studenten die te veel geld hebben gekregen als gevolg van een fout van de com puter. De Haan zegt dat het over grote deel van deze mensen al lan ge tijd op de hoogte is van het be drag dat zij moeten terugbetalen. Studenten of ex-studenten die de hoogte van het terug te betalen bedrag betwisten of die het geld niet hebben, moeten zich volgens De Haan zo snel mogelijk melden bij een van de regionale steunpun ten in ons land. In het uiterste geval kunnen zij een bezwaarschrift in dienen. Het ziet er naar uit dat alle pro blemen rond de studiefinanciering voorlopig nog niet zijn opgelost. Minister Deetman (onderwijs) zei gisteren in de Tweede Kamer niet te kunnen garanderen dat alle ha ken en ogen op 1 januari aanstaan de tot het verleden behoren. De be windsman moet nog een besparing van 200 miljoen vinden omdat de studiefinanciering de komende ja ren meer kost dan geraamd. Treinkaart Het streven is de openbaar-ver voerkaart voor studenten op 1 ja nuari in te voeren. De beurzen gaan dan tegelijk met 41,60 gulden voor thuiswonenden en 62,50 voor zelf standig wonenden omlaag. De wetsvoorstellen moeten echter nog bij de Kamer worden ingediend. Vooral de PvdA'er Vermeend be twijfelde sterk of Deetman er in zal slagen de nodige wetswijzigingen op tijd door het parlement te krij gen. Hij vroeg Deetman de garantie dat het stelsel van studiefinancie ring begin 1989 naar behoren zal functioneren. Maar de minister hield een slag om de arm. Hij zei wel naar die datum te streven, maar zeker geen garantie te kun nen geven. Zeker niet als de Kamer veel tijd nodig heeft voor het be oordelen van de voorstellen. Het PvdA-kamerlid stelde dat Deet man dan maar eerder met wijzi gingsvoorstellen naar de Kamer moet komen, zodat die voldoende tijd krijgt om ze te beoordelen. 30 PAGINA'S Jeugdfoto Tip Marugg Schrijver Tip Marugg leidt al jaren kluizenaars bestaan op Curasao. PAGINA 27 Politie deelt gele kaarten uit aan a-sociale filerij ders. PAGINA 2 Consultatiebureaus: 'Zui gelingenzorg komt in de knel'. PAGINA 3 'Groei wereldbevolking is bedreiging voor milieu'. PAGINA 5 Veel computers in bedrij ven worden nauwelijks gebruikt. PAGINA 7 Stephen Roche doet niet mee aan Tour de France. PAGINA 19 Sovjetunie leed grote verliezen in Afghanistan MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft bij de meer dan acht jaar du rende militaire betrokkenheid in Afghanistan tussen de 12.000 en 15.000 man verloren. Dat heeft de politieke commentator van het Sovjet-regeringspersbureau No- vosti vandaag bevestigd. De commentator zei dat deze, door het Franse persbureau AFP geraamde verliezen, min of meer juist zijn. Voor exactere cijfers ver wees hij naar een binnenkort te houden persconferentie van rege ringswoordvoerder Gerasimov. Deze beloofde hooggeplaatste mili taire officieren te zullen opvoeren om nadere gegevens te verschaffen over de kosten van de oorlog in Af ghanistan. Een datum voor de pers conferentie is nog niet vastgesteld. Heroïuebende in de kraag gevat AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie denkt met de arresta tie van zestien verdachten en het in beslag nemen van 73 kilo heroïne een belangrijke Turkse heroïnelijn te hebben opgerold. De totale waarde van de in beslag genomen heroïne is ruim 10 miljoen gulden, aldus de politie. De kern van de heroïne-lijn werd gevormd door een familie uit Am sterdam, die een strakke organisa tie van drugstransporten vanuit het Turkse Gaziantep naar West- Europa leidde. De hele familie werd in de nacht van maandag op dinsdag gearresteerd. Behalve he roïne nam de politie vijf vuurwa pens, waaronder een pistoolmi trailleur in beslag. De 51-jarige vader van het gezin wordt internationaal gezocht, on dermeer in Turkije voor handel in verdovende middelen en het ont snappen uit de gevangenis. De 37- jarige broer van de vader was in 1980 betrokken bij een schietpartij op de Amsterdamse Singel waarbij een politieman werd doodgescho ten. De politie heeft bij het onder zoek nauw samengewerkt met een aantal korpsen uit het buitenland. DEN HAAG (GPD) De bouwbe drijven Amstelland uit Arnhem en NBM Bouw uit Den Haag willen fuseren. Als de vandaag bekend ge worden plannen doorgaan, ont staat een bedrijf met ruim 5000 werknemers en een omzet van on geveer 1,7 miljard gulden. De activiteiten van Amstelland Concernbeheer bestaan voor het grootste deel uit de bouw van wo ningen en bedrijfspanden. Op dat terrein werken de dochtermaat schappijen Nelissen/Van Egteren en Nevanco. Amstelland beweegt zich ook op het gebied van project ontwikkeling, stadsvernieuwing en baksteenproduktie. Bovendien beschikt Amstelland over een tech nische groothandel in de Verenig de Staten. De Verenigde NBM-Bedrijven werken grotendeels in grond-, weg en waterbouw. Deze groep onder nemingen bouwt ook installaties voor afvalverwerking en grondrei- niging. NBM is verder actief in in dustrie en handel en is eigenaar van de doe-het-zelfketen Gamma. Ter uitbreiding van de activiteiten in de woningbouw nam NBM vorig jaar een belang van 40 procent in het Nijmeegse aannemersbedrijf Tiemstra. De toekomstige combinatie NBM-Amstelland zal tot de groot ste bouwbedrijven in ons land be horen. Zij is wat omzet betreft on geveer even groot als Ballast Ne- dam en Volker Stevin. Slechts HBG is met een omzet van tegen de drie miljard groter. AYACUCHO (AP) - Peruaanse sol daten hebben zaterdag een bloed bad aangericht in het dorp Cayara in de provincie Ayacucho. Volgens de autoriteiten hebben de militai ren zeker 100 boeren gedood, in de meeste gevallen met bajonetten. De actie zou een vergelding zijn voor een aanval van de guerrillabe weging Lichtend Pad op twee mili taire voertuigen. Het leger heeft de beschuldiging tegengesproken en gezegd dat de militairen alleen worden zwartge maakt om te voorkomen dat zij ac tie ondernemen tegen de guerrilla strijders. Parlementsleden in de hoofdstad Lima hebben een onder zoek beloofd. Het bloedbad zou hebben plaats gehad vlak voor het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Peru. Volgens inwoners van Cayara doodden de soldaten 30 tot 50 jon ge mannen, die in het veld aan het oogsten waren. De militairen zou den daarna nog 50 boeren hebben opgepakt en in een kapel hebben samengebracht, waarna ook zij om het leven werden gebracht. Het is niet zeker hoeveel slacht offers er precies zijn gevallen, om dat veel lijken werden verbrand en een aantal inwoners is ondergedo ken. Ja. bezorg mij ook de krant voor mijn eigen stuk van Nederland Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement 7 weken voor f 26,-. Naam: Adres: Postc./Plaats Telefoon: VB L

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1