tast de groene buffer aan' Openbaar onderwijs Oegstgeest woedend 'Fietspaden moeten beter langs de Rijksstraatweg' ONDERNEMERS OPGELET: HUIS-AAN-HUIS GAAT TEGENWOORDIG OP DE BUIS! 071-161400 Warmond boos op buurgemeente Snelheidsduivels op Rijksstraatweg PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 19 MEI 1988 OEGSTGEEST - Het Oegst- geester openbaar onderwijs staat op stelten. De komst van een tienklassige openbare school in de nieuwbouwwijk Haaswijk en de daarmee ge paard gaande verhuizing van schoolteams en hun leerlingen gaan vooral ten koste van de Oudenhof-Bokkesprong- school, zo betoogden veront ruste ouders gisteravond tij dens een tumultueuze bijeen komst van de raadscommissie onderwijs. Er zou sprake zijn van een geringe re belangstelling voor de Ouden hofschool. Dit sinds duidelijk is ge worden dat de 10 openbare lokalen (er komen ook nog 8 bijzondere lo kalen, red.) geen extra school bete kenen maar juist verhuizingen van scholen inluiden en uiteindelijk sloop van het Oudenhofgebouw aan de P. de Hoochlaan. Ouders verkiezen de protestants-christelij ke Hofdijckschool voor hun kind boven de Oudenhof vanwege de vage toekomst van de Oudenhof- Bokkesprong. "De Oudenhof- school wordt uitgehold door al die onrust", aldus de woedende ou ders. En: "Al dit gehannes gaat ten Oudenhofschool loopt leeg door verhuis-perikelen koste van het openbaar onder wijs". Om de Oudenhof betere perspec tieven te bieden, zo vinden de ou ders, dient de school al met ingang van het komende schoolseizoen in het gebouw van de openbare colle ga's van de Springplank terecht te kunnen. Ook moet er een einde ko men aan de huidige situatie waarin twee groepen van de Springplank, die almaar groeit, zijn onderge bracht bij de Oudenhof. Onder wijswethouder Blom (WD) had voor noodlokalen bij de Spring plank zelf moeten zorgen, vindt men bij de Oudenhofschool. Nu barst het gebouw uit zijn voegen en heerst er een gespannen sfeer door dat er kinderen van twee verschil lende scholen in één gebouw zit ten. Wethouder Blom vindt zulke kritiek eng: "Het zijn toch allemaal Oegstgeester kinderen", roept ze uit. De Oudenhof-ers benijden ook de "riante"' perspectieven van de Springplank. Die school mag straks naar Haaswijk waar ze zich verzekerd weet van een enorme toevloed van leerlingen. De Ouden hof-ers kunnen ouders van aanko mende leerlingen minder leuke dingen vertellen. "Ons huidige ge bouw gaat tegen de vlakte". Het komt het imago van de Ou denhof ten goede wanneer de school al in augustus haar intrek kan nemen in het Springplankge bouw, luidt de redenering. Pro bleem is dat de Oudenhof in augus tus helemaal nog niet terecht kan in het Springplankgebouw. De Springplankers maken pas in au gustus 1989, als er met onderwijs in het nieuwe gebouw in Haaswijk kan worden begonnen, hun over steek. Vanuit de medezeggenschaps raad en het schoolteam van de Ou denhof wordt er bij onderwijswet houder mevrouw Blom (WD) op aangedrongen om de Springplank voor dat ene jaar dan maar in het Oudenhofgebouw onder te bren gen. Springplankers willen daar niets van weten. Voor hun school zou dat twee keer verhuizen in één jaar tijd betekenen. Ook de raadscommissie onder wijs kan zich totaal niet vinden in de Oudenhof-voorstellen. Dat leid de gisteravond tot op zijn zachtst gezegd pittige discussies. Verwij ten vlogen over en weer. Duidelijk werd dat men bij de Oudenhof school zwaar gefrustreerd rond loopt. Duidelijk werd ook de hoeveelheid water die Blom in de onderhandelingen met het ministerie van onderwijs bij de wijn heeft moeten doen. Er komen in Haaswijk dan wel 18 lokalen waarvan tien openbare en acht voor bijzonder onderwijs maar de gemeente moet beloven af te zien van de vijfde openbare school en blijft na alle per saldo op vier ste ken. Ook komt er geen interconfes sioneel onderwijs in Haaswijk maar protestants-christelijk. De katholieke en protestants-christe lijke scholenstichters zijn destijds na veel hangen en wurgen akkoord gegaan met een gezamenlijke aan vraag, vooral ook omdat een en quête in Haaswijk had aangetoond dat daar de vraag groter naar was dan naar afzonderlijke katholieke en protestants-christelijke scholen. Inmiddels is duidelijk geworden dat ook het bijzonder onderwijs er niks bij krijgt. De nieuwe bijzonde re lokalen in Haaswijk worden straks betrokken door de protes tants-christelijke Joris de Witte- school. Het bestaande gebouw van de Joris de Witteschool zal ook al tegen de vlakte gaan. Geen gymlokaal Haaswijk krijgt van het ministe rie van onderwijs geen gymlokaal maar wethouder Blom speculeerde gisteravond op de mogelijkheid om de een of andere sportvoorzie- ning ih Haaswijk te bekostigen met opbrengsten van de verkopen van grond die vrijkomt als het Ouden hof-gebouw en dat van de Joris de Witteschool tegen de vlakte gaan. In zo'n sportzaal of-hal moet dan tevens ruimte zijn voor "buiten schoolse activiteiten". WD en CDA zijn ondanks al dat water bij de wijn tevreden met de resultaten. Bij D66, PvdA en PPR wordt ernstig getwijfeld. Die frac ties interpreteren de voorspellin gen over de leerlingenaantallen in de toekomst anders en zijn er met zo zeker van dat het openbaar on derwijs met de op stapel staande operatie voldoende aan zijn trek ken komt. D66-raadslid Vissers schetst de situatie waarin de open bare lokalen in Haaswijk vol zijn en ouders hun kind dan maar op de bijzondere school doen omdat de dichtstbijzijnde openbare school buiten Haaswijk en dus te ver ligt: dat is dan de Oudenhof-Bokke- sprong die tegen die tijd het Springplankgebouw bezet. Mevrouw Blom is niet bang voor dat effect. Zij mag van het ministe rie lokalen bijbouwen in Haaswijk, als wordt aangetoond dat de be langstelling het aanbod overtreft. De linkse fracties vragen zich ech ter af of Blom ook mag bijbouwen als het bijzonder onderwijs in Haaswijk nog lokalen leeg heeft staan. "Wij zullen dan moeten buurten bij de Joris de Witte school", aldus Blom. "Dat moet u al doen", reageerde Sanders van de Vereniging Openbaar Onderwijs scherp. Volgens wethouder Blom heeft het ook weinig zin om de deal met het ministerie aan te vechten. Dat kan alleen via de Raad van State: "En dat kan drie jaar duren. Dan moeten we nog langer wachten op een school in Haaswijk. En dat wil niemand". WARMOND - "We hebben jarenlang moeten aanzien dat Leiden op ons afkwam, nu is het Oegstgeest", wordt er geklaagd in Warmond. Burgers en bestuurders hebben op zijn zachtst gezegd weinig waardering voor de wijze waarop hun Oegstgeester buren omsprin gen met de "groene buffer" die de buurgemeenten nu nog scheidt. Deze kritische geluiden eerder te horen, burgemeester Gemeentesecretaris C. Zoete- Wij staan op zeei 'ooral Warmonds melk bevestigt dat binnen de boe- bebouwing toe Hendrickx-Vlaar zem van B en W op dezelfde manier laat niets beperkte schaal naar Oegstgeest de groene buf- heeft nooit onder stoelen of banken als Van Kuyen doet, wordt aange- fer. Er zijn daar allemaal b.v's i geschoven dat zij de ontwikkelin- keken tegen de Oegstgeester r het bouwen. Ik weet niet precies gen aan de Oegstgeester kant van telijke ordening en planologie. De hoe het zit. Maar het is niet i de Poelmeer en de voormalige Put eerste ambtenaar zegt er wel Menten, want die zou uit die ex van Menten maar weinig kan waar- meteen bij dat de bewoordingen ploitatiemaatschappij zijn gestapt deren. Inmiddels is daar de kritiek die Van Kuyen kiest en de gelegen- Korswagen heeft het overgeno waarop het Oegst- heid die hij heeft aangegrepen geester Haaswijk aan de Haarlem- zijn gal te spuien, "ongebruikelijk qmQlrolnnc mertrekvaart wordt ingericht bij- ziin". En: "Het. is heter om ie niet omaKeiOOS gekomen. Warmonder K. van Kuyen: "Wat Oegstgeest daar pla- genheden te bemoeien". Het uitzicht vanuit Warmond, op het uitdijende Oegstgeest. De hoogbouw Warmond maar weinig waardering opbrengen. "De groen buffer versteent". nologisch presteert is schandalig. Zoetemelk: "Maar wij vinden ning) reageert furieus Oegstgeest valt niets te verwij ten, volgens Kohlbeck. "Voor de De Oegstgeester wethouder T. ontwikkelingen aan de rand van de Kohlbeck (PvdA, ruimtelijke orde- Klinkenberplas staan wij regelma- De bebouwing z r de rand toe ook dat aan de Haarlemmertrek vaart primair laagbouw past en gen ons ook af hoe je daar in gods naam zo'n hoog gebouw kunt op trekken. Er is hier sprake van on vrede, ja. Ook over de dingen die er gebeuren aan de rand van de Klin- Menten). juist moeten afnemen stateer dat aan de Haarlemmer- trekvaarzijde van Haaswijk juist het tegendeel gebeurt". Het voormalige PW-raadslid Van Kuyen, nog altijd burgerlid van de raadscommissie ruimtelijke orde- kenbergerplas (Put ning, haalde deze week in commis sieverband vreselijk uit naar Oegstgeest en opperde de moge lijkheid van het indienen van een "machteloos maar krachtig pro test". Hij beschuldigt Oegstgeest ervan dat het met de bouw - door aannemer Korswagen - van wonin gen aan de rand van de Poelmeer "de groene buffer versteent". In zijn tirade gebruikte Van Kuyen zelfs het begrip "gettovorming". De Oegstgeester activiteiten in de grenszone doen Warmond extra pijn omdat het kleine dorp zelf al les in het werk zou stellen om het gebied te beschermen. Ook in het recente plan voor woningbouw aan de Oranje Nassaulaan heeft War mond heel nadrukkelijk rekening gehouden met het groen. op de War- mondse geluiden. Dat Van Kuyen tig op de stoep van Warmond zaken op elkaar af te stemmen, het begrip "getto" in de mond heeft genomen noemt hij "smakeloos". Oegstgeest heeft Ook vindt de bestuurder "dit niet schets gemaakt waarin we laten de juiste manier om met elkaar om zien hoe onze gemeente eruit gaat te gaan". Volgens Kohlbeck moet zien, een systematische poging om Warmond voor zijn kritiek de daar- beleid te maken. Van Warmond voor geëigende kanalen gebruiken, heb ik nog altijd geen reactie mo gen vernemen. In Warmpnd heb ben ze nog niet eens een eerste be gin gemaakt met zo'n structuur schets. En voor de ontwikkelingen in het recreatiegebied is het juist Oegstgeest geweest dat bij de pro vincie aan de bel heeft getrokken, structuur- Wij hebben niet zoals Sassenheim en Warmond zitten afwachten. Wij waren niet onverschillig". Over de hoogbouw aan de rand van Haaswijk zegt Kohlbeck: "Dat appartementengebouw is een ge wenste stedebouwkundige ont wikkeling. Een fraaie afsluiting van de wijk. Het is een sieraad waar Warmond gratis naar mag kijken. Werkelijk, ik begrijp hier niets van. Het valt me wel op dat Warmond vaak op buurgemeenten zit te foe teren. Is het niet op ons, dan wel op Alkemade vanwege een grens kwestie of op Leiden. Warmond moet die neiging maar eens onder drukken", aldus Kohlbeck. "Dat past zo'n kleine gemeente niet". Wereldrecord piepersj assen •Wassenaar WASSENAAR - Nico Dijkhuijsen (28) heeft vanmorgen in het Wasse- naarse Duinrell zijn wereldrecord aardappelschillen verbeterd. Toen de nieuwste doe-attractie van het recreatiepark na 48 uur zijn mesjes neerlegde, was hij omringd door 2114 kilo schoongeschilde aardap pelen. Vorig jaar lag de netto-score op 2017 kilo en had Dijkhuijsen bo vendien vier uur meer schiltijd. Door een misverstand telde de wedstrijdleider de pauzetijd toen bij de 48 uur op en werd het record niet officieel erkend. Ditmaal werd de pauzetijd er keurig afgetrokken en kan de score direct in het Gui- ness Book of Records. Net als vorig jaar was de belang stelling van pers groot en organi seerde Duinrell tot diep in de twee nachten activiteiten met levende muziek. Ondanks de gezellige her rie vielen Nico's ogen regelmatig toe tijdens het schillen. Vanmor gen om negen uur overhandigde welzijnswethouder V.C.W. Wens- veen een beker die beschikbaar was gesteld door de sponsor, het Nederlands Voorlichtingsinstituut voor Aardappelken en Uien. Tijdens de nabeschouwingen meldde de Haagse snackbarhou der dat zijn handen de poging beter hebben doorstaan. Anders dan vo rig jaar waren ze niet opgezet en Ni co dankt dat aan schilsessies in de snackbar en harde trainingen bij een sportschool. Hagenaar (28) gepakt na reeks overtredingen WASSENAAR - De politie van Wassenaar heeft gisteren een 28-ja- rige Hagenaar aangehouden voor onder meer de diefstal van een au to, rijden zonder rijbewijs en spookrijden. De man begon gister middag met de diefstal van een au to op het Tuinpad in Wassenaar. Een agent die op de Lange Kerk- dam reed in een niet als politiewa gen herkenbare auto, signaleerde de man van wie hij wist dat deze geen rijbewijs bezat. De agent waarschuwde de ver keerspolitie, die de achtervolging inzette toen de autodief er op de Lange Kerkdam richting kruis punt Den Deyl vandoor ging. Bij de verkeerslichten reed hij door rood licht richting Voorschoten. Hij deed dit echter ook nog eens op de linker rijbaan, zodat hij tegen de verkeersstroom in kwam te rijden. In Voorschoten kon de politie de Hagenaar, die wonder boven won der geen brokken had gemaakt, uiteindelijk aanhouden. De man, een bekende van de po litie, werd vanochtend nog vastge houden op het politiebureau voor verhoor. Wassenaar benadert Rijkswaterstaat De gemeente Leiderdorp heeft het .heren-l-team van de hoc keyers van Alecto uitgeroepen tot sportteam van het jaar. Sport wethouder mevrouw Huigen (WD) deelde gistermiddag op het gemeentehuis de prijzen uit, waaronder de beker. Elk jaar ko men sportteams "die bijzonder succesvol zijn geweest" voor de prijs in aanmerking. Meestal gaat het om kampioenen. Ook de ze keer. Alecto 1 werd onlangs kampioen van de tweede klase en mag zich nu eersteklasser noe men. (foto Holvast) WASSENAAR - Nu de Rijksstraat weg veiliger wordt voor auto's, wil' de gemeente Wassenaar dat ook fietsers aan hun trekken komen. Sommige stukken van het zeven kilometer lange pad zouden er ronduit slecht bijliggen met ver zakte en wijkende tegels. In ge sprekken met Rijkswaterstaat zal de gemeente binnenkort aandrin gen op maatregelen. Maar het kringhoofd van die in stelling, Anemaat, doet bij voor baat voorzichtig. Hij beaamt dat het tegelpad er niet altijd even mooi bijligt. Vooral het vele gemo toriseerde verkeer dat van uitritten gebruik maakt, woelt weieens wat los. Wanneer daardoor gevaarlijke situaties ontstaan, zou de dienst daar direct wat aan doen. Mede werkers lopen het pad, evenals an dere waterstaat-objecten, dagelijks langs. Aan het begin van een jaar wordt beslist v/elk deel dat jaar onder WASSENAAR - Bij twee snel- Een controle later op de ochtend ders van de 880 passerende voertui- heidscontroles op de Rijksstraat- betrof twee gedeelten van de Rijks- gen. weg in Wassenaar zijn gisteren op- straatweg. Op het gedeelte waar ze- nieuw tientallen overtredingen van ventig kilometer mag worden gere- De politie van Wassenaar vertel de snelheidslimiet geconstateerd, den, werden twee overtredingen de vanmorgen dat de regelmatige Tussen half acht en negen uur 's geteld op 615 passerende voertui- snelheidscontroles op de Rijks morgens werden 1944 voertuigen gen. geteld op het stuk weg waar een De hoogste snelheid was 97 ki- maximum snelheid van vijftig kilo- lometer. Een automobilist die op meter geldt. Vijftien automobilis- het vijftig-kilometergedeelte reed, ten reden te hard, van wie de snel- haalde 92 kilometer per uur. Hij ste 84 kilometer per uur haalde. straatweg nog steeds nodig zijn. "We merken weliswaar dar de weg gebruikers er rekening mee hou den, want het aantal overtredingen loopt terug. Er wordt echter nog de zeventien overtre- steeds te vaak te hard gereden". handen wordt genomen, maar de kans bestaat.dat ook andere delen in de maanden daarna verslechte ren. Wanneer Wassenaar dergelijke delen kent, mag ze het zeggen. Vol gens Anemaat zijn in tien jaar alle tegels minstens eenmaal vervan gen. Asfalt lijkt onmogelijk door de vele kabels en leidingen. Verantwoordelijk voor de fiets- vriendelijke aandacht, is Leide- naar F. Hauwert. In brieven aan B en W van Wassenaar en de minister van Verkeer en Waterstaat, vraagt hij om een beter fietswegdek en meer afstand tussen fiets en auto. Een fietspad achter de bomen noemt de Leidenaar 'een creatieve oplossing'. Helaas heeft hij te vaak de indruk dat 'iedere cent die aan een fatsoenlijke fietsroute wordt uitgegeven, te veel is'. Miserabel 'Anders is de op veleplaatsen mi serabele kwaliteit van het fietspad langs de Rijksstraatweg toch niet te verklaren', stelt hij agressief. 'Als er een oneffenheid in het wegdek zit, wordt dat prompt verholpen voor de uitstekend uitgeveerde au to's. De fietser daarentegen loopt het gevaar zijn nek te breken door de vele gleuven, die ontstaan zijn door het uiteen wijken van de te gels. Laat staan dat die tegels lek ker vlak liggen'. Asjs fietser probeert hij slechte stukken te mijden, maar omdat hij niet als tourist naar zijn Haagse werkgever gaat, wenst hij een zo ef ficiënt mogelijke route. Angstig wordt Hauwert by de gedachte dat vervoermaatschappij NZH de mo gelijkheid onderzoekt een busbaan aan te leggen op de plaats van het fietspad. Wanneer fietsers daar door het dorp in moeten, stuiten ze onherroepelijk op slechte routes: 'Voor het gedeelte tussen Roze- plein en voormalige dierentuin is een alternatief, maar de paden zijn hier slecht en de kruisingen ge vaarlijk'. 'Het heeft er alle schijn van dat hier weer mensen plannen maken die al niet goed worden bij de ge dachte dat ze voor hun woon-werk verkeer wel eens gebruik van de fiets zouden kunnen maken', heet het venijnig. In zijn schrijven wijst Hauwert erop dat onderzoeken in de Haagse regio hebben aange toond dat veel mensen de auto ne men voor kleine stukjes: 'Stimu leer die mensen de fiets te nemen door het maken van betere voorzie ningen Probeer de automobilis ten op de fiets te krijgen en jaag de fietsers niet de auto in'. Het zou de Rijksstraatweg flink kunnen ont lasten. GEWOND - Een 20-jarige Leider- dorpse is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Engelendaal met de Vron- kenlaan in Leiderdorp. De vrouw fietste op het rijwielpad en kreeg geen voorrang van een 36-jarige au tomobilist uit Leiden. Bij de aanrij ding die volgde, liep de Leider- dorpse een gescheurd kuitbeen op dat behandeld moest worden in het AZL. De automobilist werd aange houden vanwege het besturen van een auto onder invloed van drank. Ondersteuning van uw reklamekampagne en produkten door een televisiespot ligt nu binnen handbereik. Met ruim 77.000 aansluitingen is de Leidsch Dagblad Kabelkrant precies wat u zoekt: Regionaal, effektief èn betaalbaar! Interesse? DE (KABEL-)KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16