Italiaanse markt voor weeshuis in Napels 'Immortal is een klein bedrijfje' mééf ÖI eew veeWi'6- wwfóiw extvj en een zboit|ê ha bowbardc/n&it..." Vief MMS waaf de bteew owkoto le%hè|flWp|f...ww achtergrond pagina voor jongeren Scholieren mishandelen Palestijnse gevangenen Leidse popgroep timmert hard aan de weg Katwijkse scholieren bezoeken Dresden DONDERDAG 19 MEI 1988 PAGINA 11 Weer e^i milïo&v iW b'jtoneAJ ^wcfetawrf Adi Kijk 4# Ft/#... Fnpif fi# de^ik etw rt nesfje gevondenJ KWltl, Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 In Israël is grote opschudding ontstaan over berichten dat Pa lestijnse gevangenen zouden zijn mishandeld door Israëli sche scholieren. De scholieren zouden daartoe zijn opgehitst door soldaten. De Israëlische regering heeft inmiddels een onderzoek ge last. Het parlementslid Yair Tzaban bracht de zaak onlangs in de publiciteit. Hij was getipt door leerkrachten van een mid delbare school in de plaats Yeroham die hem hadden ver teld dat scholieren er prat op gingen dat zij Palestijnen had den afgetuigd. De krant Hadashot bracht dezer dagen een interview met de 16-jarige Yuval Aflalo die vertelde over zijn bezoek aan een legerbasis op de Westelijke Jordaanoever. Met enkele vrienden was hij naar een ge vangenenkamp gebracht. "Sol daten vroegen ons of we zin hadden om mee te doen aan een nieuwe sport, namelijk het slaan van Arabische gevange nen", vertelde Aflalo. "Wij werden bij drie Arabieren ge bracht die waren geblinddoekt en aan handen en voeten ge boeid. Wij vroegen een soldaat of wij hen konden slaan en die zei: natuurlijk, waarom niet?" "Na het eten zag ik één van de gevangenen weer. Ik nam zijn blinddoek af en stompte hem in zijn gezicht. Hij begon ons te smeken hem niet te slaan en toen kreeg ik een knuppel en sloeg hem in z'n gezicht. Een andere gevangene begon te schreeuwen. Ik werd woest. Ik pakte een stuk ijzer en sloeg hem in eikaar. Toen ik klaar was met hem zag hij er uit als moes: een homp vlees en bot ten". "Ik had een geweldige drang hem te slaan. Echt, als ik op dat moment een automatisch wa pen had gehad, dan had ik hem doodgeschoten. Niet dat hij me iets had gedaan, of iets slechts zei, maar om wat die Arabieren in dit land doen", aldus Aflalo. Een woordvoerder van het leger heeft de mishandelingen ontkend. Wel zouden enkele scholieren ten onrechte zijn toegelaten tot een cellenblok waar gevangenen verblijven. De sergeant die dat heeft ge daan moet voor de krijgsraad verschijnen. Bovendien mogen er voorlopig geen activiteiten van Israëlische jongeren meer plaatsvinden bij het bewuste gevangenenkamp. Volgens het parlementslid Tzaban is het onderzoek van het leger niet erg grondig ge weest. Hij wil dat de minister van defensie opdracht geeft tot een nieuw onderzoek. Minister van onderwijs Navon heeft ge zegd dat wel duidelijk is dat de bewuste sergeant in elk geval één van de jongeren heeft aan gemoedigd een gevangene te slaan. Hij had het over "een ernstige zaak". Tegelijk met de verhalen over de mishandelingen door scholieren brachten Israëli sche kranten de afgelopen da gen uitlatingen van reservisten die een tijdje dienst hadden gedaan in de door Israël bezet te gebieden op de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Zij klaagden erover dat het slaan en vernederen van Pales tijnen door Israëlische solda- ZOETERWOUDE- De oma's" in Zoeterwoude zijn al weken in de weer om alle Bert's en Ernie's af te krijgen. Ze breien zich een on geluk aan smurfen en babykleer tjes... allemaal voor de markt die op zaterdag 28 mei op het school plein van de Corbuloschool wordt gehouden. De opbrengst van de markt gaat naar de aktie Futura'90 die geld bijeen pro beert te brengen voor een wees huis in Napels. "Zoeterwoude is echt een dorp", zegt Maija-Knops, organi sator van de Corbulo-markt, trots. "Zoals iedereen meedoet en -denkt aan plannetjes die geld op kunnen brengen, is echt enig". Ze vertelt dat de boekhan del een partij oorbellen geschon- ten routine zijn geworden. Vol gens de reservisten bestaan de vernederingen er onder meer uit dat mensen tijdens hun ver hoor worden ontkleed en dat woningen van Palestijnen wor den vernield. Al deze berichten stemmen nou niet bepaald positief ten aanzien van de manier waarop Israël de Palestijnse opstand denkt te kunnen bedwingen. Gelukkig maar dat ook veel mensen in Israël zelf het niet eens zijn met dergelijke prak tijken en daartegen proteste ren. Al valt het te betwijfelen of de Palestijnen daar veel mee opschieten. BERT PAAUW LEIDEN - De Leidse popgroep Immortal bestaat ruim twee jaar. Vorig jaar bracht de groep in ei gen beheer de cassette 'Salutat' uit. De 400 verschenen exempla ren zijn inmiddels bijna ver kocht. Opnamen voor de eerste elpee 'Blind Birds' zijn net ach ter de rug. Nu nog een platen maatschappij vinden. Lukt dat niet dan wordt 'Blind Birds' in ei gen beheer uitgebracht. In ieder geval hoopt Immortal zijn de buut op vinyl in oktober te kun nen presenteren. Toetsenist Ruud Brussee om schrijft de muziek van Immortal als heftig en emotioneel. "En ver re van traditioneel", vult broer Hans (gitaar) aan. Invloeden van persoonlijke favorieten van de vier bandleden zoals Killing Jo ke en New Order zijn duidelijk hoorbaar. Hans: "In onze beginperiode had je wel dat onze nummers le ken op de muziek van een van onze voorbeelden. Nu maken we hechte groepsnummers, kunnen we onderling beter een compro mis sluiten. Vroeger kwam ie mand met een kant en klaar nummer aanzetten, nu komt ie mand met een idee dat gezamen lijk wordt uitgewerkt". Beroemd De bandleden van Immortal timmeren hard aan de weg om ooit nog eens succesvol, mis schien wel beroemd te worden. Om dat te bereiken wordt er bij na even veel tijd aan promotie als aan het muziek maken besteed. "Daar gaat veel geld in zitten", vertelt Ruud. "Maar als je dat niet doet ben je na verloop van tijd nog steeds bezig voor me vrouw De Boer van hiernaast. Wij willen graag verder, liefst over de grens. Ik wil tenminste graag beroemd worden". Elk van de vier mannelijke bandleden heeft in Immortal zo zijn eigen extra taak. Ruud Brus see volgt een opleiding aan de Vrije Academie. Hij houdt zich 'audio-visueel bezig'. "Filmpjes Leidse band wel aantrekkelijk voor zaalhouders. Niet dat er aan deze gezamenlijke optredens veel wordt verdiend, maar je wordt er toch weer een stukje be kender door. Ruud: "In dit project draait het om meer dan popmuziek alleen. We halen er iets kunstzinnigs bij. Er worden tijdens de optredens filmpjes vertoond of schilderijen gemaakt. We verzinnen steeds iets nieuws om het voor publiek en zaalhouders zo aantrekkelijk mogelijk te houden". Het project loopt nog steeds, zij het in een enigszins gewijzig de opstelling. TT Togs is wegens stemproblemen van de zangeres vervangen door Hecht. Samenwerking met andere Leidse bands betekent dat de promotie goedkoper kan. Toch wil Immortal zich niet aansluiten bij de Leidse belangenbehartiger voor popgroepen, de Leidse Ver eniging voor Popmuzikanten (LVP). "Aardige mensen hoor, maar een beetje ouderwets. Mo derne stromingen vind je er niet, het zijn vooral coverbands die zich bij de LVP aansluiten. Ze blijven op een bepaald punt han gen, wij willen verder", aldus Ruud Brussee. Blind Birds Via de Div is Immortal in con tact gekomen met Jan Bovenlan der, de producer van hun lp 'Blind Birds'. "Hij is geluidstech nicus van groepen als de Div en Candy Dulfers Funky Stuff', al dus Ruud Brussee. De kosten van de lp 'Blind Birds' schat Hans Brussee op on geveer 10.000 gulden. Moet de plaat in eigen beheer worden uit gegeven dan komt daar per ge perste schijf nog eens vijf gulden bij. "We hebben nu al geld moe ten lenen, maar dan zouden we opnieuw moeten lenen", vertelt Ruud. Het zoeken naar een ge schikte sponsor, om de kosten zo veel mogelijk te beperken, is tot nu toe zonder resultaat gebleven. ERNA STRAATSMA ken heeft om te verkopen, dat de groenteboer met een Italiaanse fruitkraam op de markt komt staan (lekkere Italiaanse gondels van fruit), en dat een ziekenhuis allemaal babyflesjes geschonken heeft die nu gevuld met snoepjes verkocht kunnen worden. Ver der zorgen kinderen voor, wat muziek, vertonen twee leer krachten een poppenspel, en gaat het hoofd van de school met de Oegstgeester operettevereni ging 'De Troubadours' Italiaanse Liederen vertolken. Geld is namelijk hard nodig voor het weeshuis in Napels. Door de zoute zeelucht zijn de houten raamkozijnen oud en ver rot, en hard aan vernieuwing toe. Elk jaar gaat er vanuit Zoeter woude een groep jongeren twee weken naar Napels om van alles te herstellen aan 'Casa Materna'. Dan wordt er geschuurd, ge schraapt, geverfd en getimmerd, om het gebouw op te kalefateren. In het weeshuis wonen 85 kin deren. Het is door een oude Itali aan, Emilio Santi, gesticht op het oude buiten van Prins Rainier van Monaco. Hij heeft de wees kinderen links en rechts van de straat geplukt en ze onderdak ge geven. Inmiddels heeft de doch ter van Santi het werk met haar man overgenomen. Zij runt het weeshuis met de hulp van sym- patisanten die geld verzamelen door over de hele wereld acties te organiseren. Jaarlijks verkopen enthousias telingen uit de Zoeterwoudse Ca sa Materna werkgroep stroopwa fels om geld te verdienen voor de twee weken werken in Napels. De opbrengst van de kaartavon den in het buurthuis gaan stee vast naar Futuro'90. In juni gaat een groep met de fiets naar Na pels. En zaterdag is Zoeterwoude in de ban van de Italiaanse markt. Alle zeilen worden bijge zet om voor 1990 voldoende geld bijeen te krijgen voor nieuwe raamkozijnen. De markt wordt om 10 uur geopend door Tineke Titulaer (leidster van de werk kampen) en Jack van Dam (di recteur van de Corbulo-school). Nog even doorbreien dus oma's! KATWIJK - Met vier leraren en twaalf leerlingen een week naar Dresden in Oostduitsland. "On vergetelijk", zegt Nelly van den Berg (17), vijf atheneum-leerlin ge van het Pieter Groen College in Katwijk. Maandagavond is de groep teruggekeerd, en nu, een dag later, zijn ze er nog vol van. "Ik moest vanochtend weer naar school maar tijdens de les kostte het moeite om niet iedereen mijn Qerhalen te vertellen". De excursieweek naar Oost duitsland was voor iedereen een indrukwekkende gebeurtenis. Ze hebben er allemaal veel van geleerd en vooral dat het leven in een communistisch land veel 'minder erg is' als werd gedacht. Gevangenis Cornelie Imthorn (17) dacht dat Oostduitsland een soort ge vangenis zou zijn. "Dat je heel erg moet oppassen op watje zegt omdat je anders verlinkt wordt. De drang om naar het westen te willen is ook helemaal niet zo groot als ik had verwacht". Vorige week dinsdag gingen de Pieter Groen-leerlingen per auto naar Oostduitsland. De grensovergang tussen oost en west was een bijzondere beleve nis. "Wij zijn gewend om even onze paspoorten te laten zien en dan door te mogen rijden. Maar daar wordt de hele auto over hoop gehaald. Zelfs de achter bank proberen ze eruit te halen om te kijken of je smokkelt", al dus Nelly van den Berg. Verschillen Uit gesprekken die de Kat wijkse groep had met jongeren van de Evangelische Jugend Ge- meinde Dresden bleek dat de verschillen tussen het leven in oost en west groot zijn. Nelly van den Berg: "Als de leraar daar op school zegt hoe je iets moet doen doet iedereen het ook zo. Hier gooi je zoiets in de groep. Ze heb ben ook allerlei talen op school, maar wat heb je daar nou aan als je toch niet mag reizen?" Lerares Anke Harteveld vond het opvallend dat zo veel jonge ren in Dresden al precies wisten wat ze later wilden gaan doen. "Van ons groepje wist niemand dat nog echt precies". De Nederlandse leerlingen hebben het idee dat jongeren in Oostduitsland veel meer afweten van kunst en cultuur dan in Ne derland. Naar discotheken gaan op een vrije avond is er niet bij (slechts een beperkt aantal men sen wordt toegelaten) en daarom gaat men eerder naar de opera of het theater. "Jongeren in Dres den zijn heel trots op hun stad. Ze weten er ook alles van te ver tellen", zegt Nelly van den Berg. De ideeën die Oostduitse jon geren over nederland hebben kloppen ook niet echt met de we- reklijkheid. Sommigen denken dat in Nederland nog iedereen op klompen loopt, anderen den ken bij het woord 'Nederland' aan de Noordzee en Herman van Veen. "Die is daar ontzet tend populair. Kaartjes voor zijn concert zijn al uitverkocht als de officiële verkoop nog moet be ginnen". Immortal uit Leiden: met v.l.n.r. Hans Brussee (toetsen), Mike de Leeuw (zang en percussie), Bert van der Mark (bas en zang) en Hans Brussee (gitaar). (foto pr) maken, fotografie. Ik maak de fo to's en posters. Zo kan iedereen zijn ei kwijt". "Onze zanger Mike bijvoor beeld", gaat Hans verder, "is overdag werkzaam als manager. Hij heeft een goed verkooppraat je, dat komt ons ook van pas". "Immortal is eigenlijk een klein bedrijfje", vat Ruud samen. Sommige popgroepen in Leiden vinden dat wij, door er allerlei werkzaamheden naast de mu ziek bij te doen, te commercieel bezig zijn. Maar intussen zijn wij wel verder dan zij". Een aantal wapenfeiten: de cassette Salutat, de lp, optredens in het voorpro gramma van de Engelse pop groep The Sound en de Delftse band de Div en een tweetal radio- optredens. Als tamelijk onbekend Leids popgroepje ben je niet erg aan trekkelijk voor zaalhouders en dus bedacht Immortal samen met de eveneens Leidse band TT Togs en popdichter Rik van Boeckel het project 'Liefs uit Leiden'. Sinds september vorig jaar trekken ze gezamenlijk met een avondvullend programma door den lande. Zo ben je als LISSE Wielen zijn in. Het lijkt wel of alles tegenwoor dig op rolletjes moet verlo pen. Auto's, fietsen en aan verwante voertuigen moeten het van hun wielen hebben. Ook de rolschaats is al lang bekend (tot in de disco toe), maar tegenwoordig zitten er zelfs wieltjes onder schaat sen (skeelers) en (surOplan- ken. Voor Romano Hagen hebben wielen, van welk formaat ook, nauwelijks geheimen. De 14-jari- ge scholier uit Lisse komt dan ook uit een gezin waarin de wie lersport een belangrijke plaats inneemt. In de werkplaats van huize Hagen struikel je bijna over de racefietsen. Wielrenners lopen er af en aan. Zelf schaatst de jongere broer van marathon schaatser Edward Hagen liever dan hij fietst, maar schaatsen blijft nu eenmaal tot het win terseizoen beperkt. Daarom was het voor de jonge Hagen een uitkomst dat de skee lerrage in Nederland uitbrak. Weliswaar voornamelijk in hét noorden en het oosten van het land, waar schaatscracks als Jan Eise Kromkamp en Dries van Wijhe voor veel publiek en een leuke zakcent furore maken op de smalle wieltjes, maar als telg uit een ondernemend gezin stond Romano op zijn elfde al voor het eerst op de smalle vier wielers. Gesmeerd "Je kunt ook vijf wieltjes on der je schoen hebben", legt Ro mano Hagen het verschil in ma teriaal uit, "maar dat hangt voor al van je gewicht af. Om die wie len draait het bij skeeleren. Ze moeten goed gesmeerd zijn, an ders gaat het veel te stroef. Daar om doe ik olie in plaats van vet in de lagers, dan rolt alles veel be ter. Dat heb ik van mijn vader en mijn broer afgekeken. De wiel tjes slijten natuurlijk hard. We rijden altijd op asfalt. Ik heb bij wedstrijden altijd een reserve- paar bij me. Verder is het ver plicht om een helm op te hebben en rijden we in skeelerpakken. Ik gebruik ook kniebescher mers, want anders lig je helemaal open als je valt". "Het leuke van skeeleren is dat het zoveel op schaatsen lijkt", vindt Hagen. "Misschien is het zelfs nog wel zwaarder. Na een wedstrijd van een half uur ben ik meestal steenkapot. Dat komt natuurlijk ook omdat ik in de B- categorie tegen allemaal ouderen rijd. Van het skeelerpeloton van 150 rijders ben ik volgens mij de allerjongste. Ik ben al blij als ik de anderen kan bijhouden. Lukt Romano Hagen (14) vooraan in het skeelerpeloton: "Soms rijden we wel 45 kilometer per uur". dat niet, dan stap ik meestal uit". Hoewel Romano Hagen waar schijnlijk sportiever is dan de meeste van zijn leeftijdgenoten ("Er gaat geen dag voorbij dat ik niets aan sport doe".) zegt hij niet de enige te zijn die is gegrepen door het skeeleren. "Ik train twee keer per week bij de vereni ging van mijn vader. We zijn dan met een grote groep. De meesten daarvan beoefenen ook nog een andere sport. Ze schaatsen 's winters of wielrennen erbij. Zelf doe ik ook wel eens een mini- triathlon. Wij trainen op het ter rein van een wielervereniging in Zwanenburg. Meestal rijdt er een fietser voorop, dan hoeft nie mand van ons het zware kop- werk te doen". Snelheid Nu is het nog zo dat de skeeler- schaatsers een snelle wielrenner niet kunnen bijhouden, maar de snelheid van het skeelerpeloton neemt hand over hand toe. "Soms rijden we wel 45 kilome ter per uur", schat Romano Ha gen de topsnelheid van de acro baten op de 'zomerschaatsen'. "Zelf haal ik dat nog niet. Dat vind ik trouwens wel het mooie van deze sport, die snelheid. Het wordt daardoor wel steeds moei lijker om in een wedstrijd uit het peloton te ontsnappen". Hagen windt er geen doekjes om dat hij skeeleren een serieuze aangelegenheid vindt. De jonge Lissenaar rijdt niet alleen voor de lol. Wedstrijden hebben zijn voorkeur. Hij reist er stad en land voor af. "Vanavond rijd ik in 't Harde. Dat is inderdaad een eind weg. Maar zo'n wedstrijd is snel voorbij. Vooraf rijd ik me tien minuten warm en een wedstrijd duurt voor mij hoogstens drie kwartier. Dat vind ik voorlopig lang genoeg". Rest de vraag waarom Roma no Hagen zoveel moeite doet om in korte tijd heel moe te worden. "De sfeer bij het skeeleren is ge weldig. Bovendien houd ik van spanning. En ik vind skeelers nu eenmaal leuker dan een race fiets". TIM BROUWER DE KONING (wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11