Dollar hoger door betere handelscijfers Bulgarije loopt warm voor westerse produkten VS dringen tekort terug Samenwerking van zeven grote computerbedrijven Bedrijf ziet brood in belastingvrij winkelen 'Vervroegd met pensioen in plaats van atv' Thatcher geeft toe in conflict over koers pond Aantal werklozen in april weinig gedaald WOENSDAG 18 MEI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 WASHINGTON (GPD/AP) Het tekort op de Amerikaan se handelsbalans is in de maand maart fors gedaald, zo blijkt uit gisteren bekend geworden cijfers. Het tekort in maart bedroeg 9,7 miljard dollar, het laagste bedrag sinds drie jaar. In februari bedroeg het tekort nog 13,8 miljard dollar. Het nieuws zorgde gisteren direct voor een stijging in de koers van de dollar; ten opzichte van de gulden won de dollar bijvoorbeeld bijna twee cent. Maar een eveneens ver wachte forse stijging van de aande lenkoersen op Wall Street bleef uit. De nieuwe handelscijfers bete kenen goed nieuw voor de rege- ring-Reagan die altijd heeft gezegd dat het beleid van de afgelopen ja ren, dat was gericht op een verla ging van de dollarkoers, op den duur zou moeten leiden tot dalen de tekorten op de handelsbalans. Maar daarvan was tot dusver nog weinig te merken. De handelscij fers over februari bijvoorbeeld le verden een maand geleden een gro te schok op toen ze veel hoger ble ken te zijn dan die over januari. Dat zorgde er onder meer voor dat de Dow Jones Index van belangrijke aandelen op Wall Street met 101 punten daalde. De daling over maart is vooral te danken aan sterk toegenomen ex porten, zo blijkt uit de nieuwe cij fers. De uitvoer nam met 23 pro cent toe. Importen stegen echter ook, zij het met maar 3,6 procent. totale tekort over 1988 uit op 144 miljard dollar. Dat zou een hele verbetering zijn vergeleken met vorig jaar, toen het nog om 171 mil jard ging. De nieuwe handelscijfers zorg den, tegen de verwachtingen in, niet voor al te veel enthousiasme op Wall Street. Na een aanvankelij ke stijging van de Dow Jones In dex, zakte deze later op de dag weer in tot het niveau van een dag eerder. De Index eindigde uitein delijk 22 punten lager dan maan dag. Beursanalytici legden gisteren uit dat de onderliggende trend op de beurs, ondanks de handelscij fers, een pessimistische is. Met na me is er angst voor een te snel groeiende Amerikaanse economie, want die werkt inflatie in de hand. De sterk gestegen exportcijfers over maart bevestigden gisteren de angst voor te snelle groei alleen De maandelijkse cijfers over het Amerikaanse handelstekort wor den tegenwoordig scherp in het oog gehouden als een graadmeter voor de Amerikaanse economie. Een vermindering van het han delstekort wordt niet alleen gezien als een teken van kracht van de AMSTERDAM (GPD) - Belas tingvrij winkelen voor toeristen van buiten de EG kan in Nederland veel aantrekkelijker worden. Het bedrijf Holland Tax-Free Shop ping ziet daar zelfs wel brood in, door het opzetten van een soepele terugbetalingsregeling van de btw op luxegoederen aan de grens. Het gaat daarbij om aanzienlijke bedra gen: de twee miljoen toeristen die ieder jaar Nederland bezoeken ge ven meer dan twee miljard gulden uit aan duurzame artikelen. In Nederland zijn er verschillen de mogelijkheden om belastingvrij te winkelen: in de winkels van Schiphol kan bijvoorbeeld ieder een probleemloos belastingvrije goederen aanschaffen. Voorts geldt voor toeristen van buiten de Europese Gemeenschap dat zij de btw op luxe artikelen aan de grens terugbetaald kunnen krijgen. Hier aan ligt een ingewikkeld en om slachtig systeem ten grondslag, dat over zo veel schijven loopt, dat de toerist vaak maanden later zijn btw-winst binnenkrijgt, door aller lei kosten gereduceerd tot niet meer dan een fooi. Gesteund door onder meer het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft Holland Tax-Free shopping, een deze van oorsprong Zweedse onderneming, in Nederland een trend zich voortzet, dan komt het druk te staan. GENEVE/NEW YORK (ANP) - Ze ven vooraanstaande computerbe drijven hebben onder de naam Open Software Foundation (OSF) een stichting in het leven geroepen voor ontwikkeling en levering van volkomen uitwisselbare program matuur voor computerapparatuur. De organisatie moet het klanten mogelijk maken apparatuur en programmatuur van velerlei make lij door elkaar te gebruiken. Dat hebben de zeven ondernemingen - Apollo, Bull, Digital Equipment, Hewlett Packard, IBM, Nixdorf en Siemens - gisteren bekend ge maakt tijdens persconferenties die gelijktijdig in New York en Genève zijn gehouden, en die per satelliet met elkaar waren verbonden. Bij de stichting, die geen winst beoogt, en die een beginkapitaal krijgt van 90 miljoen dollar, kun nen fabrikanten en leveranciers van apparatuur en programma- Economie kort RDM De Rotterdamsche Droogdok - Maatschappij (RDM) zit dringend verricht. Daartoe wordt verlegen om orders van de over- *rum opgericht, heid, zo blijkt uit het jaarverslag. Na de oplevering van bewegings- werken voor de Oosterscheldedam in het laatste kwartaal van 1986 slo ten nieuwe opdrachten onvoldoen de aan op de capaciteit van de on derneming. Dit kwam al tot uiting in de nettowinst, die daalde van 7,3 miljoen over 1986 tot 1,9 miljoen gulden vorig jaar. Ook dit jaar zul len geen grote meeijarige orders opgeleverd worden. systeem ontwikkeld dat toeristen van buiten de Europese Gemeen schap de btw op luxe artikelen aan de grens weer terugbetaalt. Deze vorm van tax-free shopping is in Nederland alleen voorbehou den aan toeristen en zakenlieden die van buiten de EG komen. Tot voor kort konden die, alleen in win kels die dat kenbaar maken, een formulier invullen waarop pro- dukt, prijs en btw worden vermeld. Met dat papier moest de toerist dan langs de douane, die de zaken con troleerde, de paperassen afhandel de en het daarna naar de winkelier terugstuurde. Die winkelier moest dan weer het btw-bedrag met af- bedrag verlaagd tot 300 gulden, maar er zijn ook landen waar geen enkel voorbehoud gemaakt wordt ten aanzien van de minimum om vang van het bedrag. De Zweedse organisatie Europe Tax-Free Shopping A.B. is in 1980 gestart met een systeem in Zwe den, waarbij de ingewikkelde for maliteiten sterk werden vereen voudigd. De winkelier schrijft aan de toerist een cheque uit waarop artikel, aankoopprijs en tax-free voordeel staan aangegeven. Een firmastempel erop en de klant kan vertrekken. Bij de grens contro leert de douane het artikel, geeft ook een stempel en met de cheque trek van de gemaakte kosten soms kan de toerist het tevoren aangege- de maanden later overmaken toerist in diens land. Hoewel dit een omslachtige weg is maakten bijvoorbeeld vorig jaar toch nog zo'n 20.000 toeristen er ge bruik van. Tot voor kort gold die re geling overigens alleen nog voor produkten 1 gulden. Onlangs l bedrag in de gewenste valuta In Zweden is zelfs het douane- werk aan de maatschappij overge laten. Europe Tax-Free Shopping heeft onder meer vestigingen in de minimaal 890 Scandinavische landen, Duitsland, Luxemburg en Engeland. Voor de Nederlander is de dichtstbijzijnde gelegenheid voor deze vorm van tax-free shopping te vinden in de noordeuropese niet-EG-landen: Zweden en Noorwegen. In ons land start Holland Tax- Free Shopping aan het eind van de ze maand, mikkend op de succes formule van weinig administratief werk voor de winkelier, geringe kosten voor de toerist, de snellere afhandeling en het handje-con- tantje bij de grens. Hier zijn het de Grenswisselkantoren die de che ques verzilveren. Een punt van kritiek bij het Na tionaal Bureau Voor Toerisme is de weigering van luchthaven Schip hol om aan deze vorm van Tax Free Shopping mee te werken. Concur- rentie-angst, zegt HTS. Om de che que te verzilveren moet deze de douane gepasseerd zijn. Het grens wisselkantoor op Schiphol ligt nog op Nederlands grondgebied. Ook de luchthavens van Heathrow en Gatwick hebben een dergelijk 'pro tectionistisch' standpunt. Desondanks verwacht HTS-di- recteur B.T. Kemper binnen een jaar 2000 zaken in ons land binnen zijn organisatie te hebben verwor ven. Dat aantal moet uitlopen tot 4000 of 5000 om ook van Holland Tax-Free Shopping een succes te maken. tuur, onderwijsinstellingen, over heidsinstanties en organisaties over de hele wereld zich aanslui ten. Naar werd meegedeeld heeft Philips per telegram laten weten ook met OSF te willen meedoen. OSF kan onmiddellijk aan de slag, want het geld (voor drie jaar) en de organisatie zijn al beschikbaar. Er klonk gisteren enige spijt door in de woorden van Kenneth H. Olsen, president van Digital, dat AT T niet bij de groep zit. Hij hoopte op een volgende persconfe rentie de deelneming van AT T te kunnen aankondigen, vooral om dat dat concern de uitvinder is van het besturingssysteem UNIX. Vanachter de groene tafel in New York werden gisteren vragen van het Newyorkse en het Geneef- se gehoor beantwoord. Zo werd meegedeeld dat ook Japanse be drijven zijn benaderd om deel te nemen, maar dat die pas de komen de week hun beslissing kunnen la ten weten. Zij vonden het allemaal erg snel gaan. Over anderhalf jaar zouden de eerste toepassingen voor de achttien verschillende standaards van de deelnemende bedrijven uit het OSF-onderzoek beschikbaar kunnen zijn. In Euro pa zal ook onderzoekswerk worden gezinnen die nu de kans schoon zien. Op het Museum- helt om inlichtingen i visumaanvraag, krijgt plein heeft het wel meer storm gelopen voor het Ameri kaanse consulaat. Maar dan lagen er toch heel wat r gatievere meningen over Amerika en de politiek antwoordbandje het advies om de aanvraag schriftelijk te doen. Binnen een week heeft men het vi- dan in de bus, zo garandeert het consulaat. De pa- dat land aan ten grondslag. Wie de laatste weken het pieren ervoor zijn onder meer verkrijgbaar bij de reis- consulaat op het Museumplein passeert, krijgt sterk de bureaus. Wie per se toch persoonlijk langs wil komen, indruk dat er gratis brood, wordt uitgedeeld. Vooral te- moet er een dag vrij voor nemen. En dan 's morgens er gen half twee 'smiddags neemt de rij wachtenden op nog vroeg bij zijn ook. Want 's middags is het consulaat een visum grote vormen aan. Amerika is in trek. Liefst nu voor de persoonlijke aanvragen gesloten. Dan wor- 35 procent meer visum-aanvragen dan vorig jaar in den de postzakken vol schriftelijke aanvragen wegge- april. Stuntende luchtvaartmaatschappijen en vooral werkt... de lage dollarkoersen zijn er debet aan. <foto Cees Zorn/GPD) DIEMEN (ANP) - De handelson derneming Reesink in Zutphen heeft het overnamegevecht om het investeringsgoederenbedrijf Lan- dré en Glinderman verloren. In een wat grimmig verlopen aandeelhou dersvergadering van het investe ringsgoederenbedrijf Landré en Glinderman kreeg het bestuur van het bedrijf gisteren haar zin: er werd een statutenwijziging goed gekeurd, die vooral het scheppen van een beschermingsconstructie tegen ongewenste invloeden van buitenaf inhield. De vergadering begon direct al erg grimmig, toen directeur Van Olphen van de Beleggingsmaat schappij Adriaan van Erk, die me de namens een groep andere aan deelhouders sprak, het bestuur willekeur verweet bij het accepte ren van te laat binnengekomen aangemelde stemgerechtigde aan delen. Dat zou hem 2000 stemmen hebben gekost, wat ongeveer het Reesink verliest strijd om Landré en Glinderman aantal was dat de tegenstanders nodig hadden gehad om de statu tenwijziging tegen te houden. Van Olphen verklaarde dan ook bij voorbaat, dat hij zich niet zou neerleggen bij de uitslag van de stemming. Hij werd voor fouten herhaaldelijk verwezen naar de banken, die volgens het bestuur nogal traag werken. Ook woordvoerder Haze Winkel man van de Vereniging Effecten bezitters VEB betwistte de geldig heid van de stemming en vroeg om een kopie van de stemlijst, wat hem werd toegezegd. Eén van de tegenstemmers was ook directeur Ten Doeschate van Reesink uit Zutphen, die eerder een bod op Landré heeft overwogen. Hem werd toegevoegd, dat zijn tegen stemmen niet duidelijk was omdat zijn onderneming zelf zijn aande len heeft gecertificeerd. Ten Doe schate was nogal laconiek over de zaak. Reesink gaat gewoon door met zoeken naar andere activitei ten die bij haar passen, zo zei hij na derhand. DETAILHANDEL - De omzet in de detailhandel is in de eerste drie maanden van dit jaar met 3,4 pro cent gestegen in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. In de levensmiddelensector (food) werd 2 procent meer verkocht en in de non-foodsector 5,1 procent meer. Dit blijkt uit voorlopige gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft bekend gemaakt. DEN HAAG (GPD) - De vakorga nisatie van middelbaar en hoger personeel in de metaal- en elektro technische industrie, MHP Me- talektro, wil dat werknemers vanaf 45 jaar de mogelijkheid krijgen om roostervrije dagen in te leveren voor een vervroegde pensionering. Door het inleveren van de roos tervrije dagen in het kader van de arbeidsduurverkorting (adv) moet een vaste pensioenregeling vanaf 58 jaar haalbaar zijn, aldus de voor zitter van de bond, Herman Nij- land, gisteren tijdens een algemene ledenvergadering in Utrecht. Daar door kan de werknemer zelf de keus maken tussen vrije tijd nu en later en voor de leeftijd van pensio nering en het daaraan verbonden inkomen. Volgens de voorzitter van de MHP Metalektro is het vervroegd uittreden, dan wel het vervroegd met pensioen gaan, een effectief middel gebleken bij de herverde ling van arbeid. LONDEN (Rtr/UPI) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft het conflict tussen haar en minister van financién Nigel Lawson over het wisselkoersbeleid voorlopig beëindigd. Ongeveer drie uur na dat de Britse centrale bank de be langrijkste rentetarieven met een half procent had verlaagd van acht tot 7,5 procent verklaarde Thatcher dat zij en Lawson het volledig eens zijn. "De minister van financiën en ik zijn het geheel met elkaar eens dat we moeten blijven vasthouden aan een krachtig monetair beleid en moeten proberen de inflatie om laag te krijgen", aldus Thatcher. De premier en de minister van financi ën hebben nooit in het openbaar toegegeven dat er sprake was van een ernstig meningsverschil. Bei den ventileerden echter wel in het openbaar hoe zij over het te voeren monetair beleid dachten. Al begin maart was duidelijk dat dit zeer verschillend was. Hoewel het Britse pond de afge lopen maanden sterk in koers is ge stegen leek Thatcher toch niet be reid te zijn om iets aan de koersstij ging te doen, bijvoorbeeld door het verlagen van de rente. Lawson heeft daarentegen steeds gehamerd op het belang van een stabiele koers van het Britse pond op een niveau van rond de drie mark, desnoods te bereiken via bankinterventies en rentemaat regelen. Inmiddels heeft de Bank of England al verscheidene malen op de markt geïnterveniëerd. De afgelopen weken is de koers van het pond verder opgelopen tot net onder de 3,20 mark. De hoge Britse rente en de bloeiende econo mie oefenden grote aantrekkings kracht uit op buitenlandse beleg gers. Op de valutamarkt werd er al vanuit gegaan dat Lawson in het conflict kennelijk het onderspit dolf en zelfs dat hij misschien zou aftreden. Dit bleek een misreke ning toen de rente werd verlaagd. De Britse rentevoet is na de in greep van de centrale bank welis waar nog hoog maar is toch op het laagste niveau in tien jaar. De koers van het Britse pond sterling is gisteren scherp gedaald na de aankondiging van de rente verlaging. In Amsterdam noteerde het pond sterling iets voor twee uur 's middags een koers van 3,5455 gulden, drie en een halve cent lager dan de slotkoers van 3,5805 gulden op maandag. DEN HAAG (ANP) - In de maand april is het aantal werklozen ten op zichte van maart met 23.000 ge daald tot 663.900. De werkloosheid nam vooral af onder de mannen (19.800), de werkloosheid van vrou wen daalde met 3.200. In april vorig jaar telde ons land 667.600 werklo zen. Het ministerie van sociale za ken heeft deze cijfers gisteren be kend gemaakt. Het is gebruikelijk dat in de maand april de werkloosheid af neemt. De seizoensactiviteiten in sectoren als landbouw en bouwnij verheid trekken aan. Gecorrigeerd naar seizoensinvloeden blijft er een kleine daling van 900 over. Deze daling doet zich zowel bij mannen (500) als bij vrouwen (400) voor. In april zijn volgens de gegevens van de arbeidsbureaus 45.700 werkloos geworden en hebben 68.700 mensen het werklozen be stand verlaten. De grote invloed van het seizoen op de ontwikkeling van de werk loosheid is het best te zien door de ongecorrigeerde en de gecorrigeer de cijfers voor de beroepsgroepen landbouwpersoneel en bouwvak- personeel met elkaar te vergelij ken. Ongecorrigeerd daalde de werkloosheid onder landbouwper soneel met 2.100 en onder bouw vakkers met 10.800. Na correctie voor seizoensinvloeden verdwijnt de gehele daling bij het bouwvak- personeel en daalt de werkloosheid in de landbouwsector met slechts 400. Gekeken naar leeftijd valt bij de mannen een stijging van de werk loosheid van jongeren onder de 23 jaar op (voor seizoen gecorrigeerd) en voor vrouwen een stijging bij de ouderen tussen de 40 en 55 jaar. In de andere leeftijdsgroepen daalt de werkloosheid. De ontwikkeling van de voor het seizoen gecorrigeerde werkloos heid loopt nogal uiteen per provin cie. In zeven provincies stijgt de werkloosheid met 100 tot 200. In de overige provincies daalt deze juist en wel het sterkst in Limburg (met 800) en Overijssel (met 500). Perscombinatie De nettowinst van de Perscom binatie (uitgever van onder meer De Volksrant, Trouw en Het Pa rool) is vorig jaar gedaald van 9,2 miljoen tot 6,6 miljoen gulden. De druk op de resultaten was ver wacht. Een oorzaak was de grote eenmalige uitgave in verband met het omvangrijke investeringspro gramma voor een nieuwe offset pers. De totale investeringen ste gen van 24 miljoen tot 52 miljoen gulen. Hiermee is een offsetdruk kerij in Amsterdam tot stand geko men die eind vorig jaar in gebruik werd genomen. De Schelde De directie van De Schelde is er van overtuigd dat de daling van de winst die over 1987 optrad zich voorlopig niet zal herhalen. De net towinst van de Zeeuwse onderne ming daalde vorig jaar van 20 mil joen naar 12 miljoen gulden, maar er is toen wel een voorziening van 32 miljoen gulden getroffen in ver band met een afslanking. Die moet het aantal personeelsleden met vijfhonderd verminderen tot ruim drieduizend, hetgeen gedwongen ontslag voor ongeveer honderdder tig mensen met zich meebrengt, al dus gisteren directeur A. Smit. PLOVDIV (ANP) - Bulgaren dringen zich op de internationale gaarse markt mag jaarbeurs in Plovdiv voor de Phi- wei™.f betekenen lips-stand om met hun op dubbel vijf eindigende entreebewijs een poster/sticker te ontvangen. Ze zijn er verzot op, aldus een functiona ris, uit overwegingen van 'recht vaardigheid' hebben we deze lote rij maar ingesteld. De lokale bevol king vergaapt zich aan de kleuren televisies, videorecorders, cd-spe- lers en het nieuwste van het nieuw ste, de cd-videospeler. De meesten zullen de begeerde apparaten waarschijnlijk nooit in bezit krij gen. Die worden in Bulgarije voor alsnog slechts tegen dure deviezen verkocht. De beurs in Plovdiv, de op één na grootste stad van Bulgarije, kan tot de belangrijkse internationale ten toonstellingen van het Balkan schiereiland worden gerekend. De historie gaat terug tot 1892, toen op de plaats waar nu het Park van de Vrijheid ligt, voor het eerst pro dukten van zowel binnen- als bui tenlandse ondernemingen werden gepresenteerd. Sinds 1981 wórdter tweemaal per jaar een beurs geor ganiseerd, één voor consumenten- produkten in het voorjaar en één voor technisch-industriële goede ren in het najaar. Philips stalde afgelopen week al weer voor de achtste keer zijn con- sumenten-elektronica in Plovdiv uit. Om verkoopcontracten te teke nen en om de concurrentieslag op deze markt met de andere, vooral Japanse elektronicagiganten niet bij voorbaat te verliezen, zegt ex- tenlandse bedrijven - niet alleen Japanse maar ook bijvoorbeeld Westduitse - in het voordeel. Zij krijgen bij hun activiteiten in Bul garije in belangrijke mate rugge steun van hun ambassades. Natuurlijk is een belangrijk ob stakel in de handel met het Oost blokland het feit dat de lokale munteenheid, de leva, niet inwis selbaar is. De westerse goederen kunnen daardoor slechts met har de valuta's, verdiend met de ex port, worden betaald. Bulgaarse bedrijven, ofwel de staatsorganisa ties waarbij zij aangesloten zijn, op teren ook wel voor ruilhandel, maar de westerse ondernemingen voelen daar meestal weinig voor, onder meer wegens de matige kwa liteit van de aangeboden ruilgoede- Elite Op de beurs in Plovdiv levert dit het ietwat merkwaardige beeld op van duizenden Bulgaren die zich verlekkeren voor de Philips-uit- stalling, in de vrijwel zekere weten schap de artikelen nooit in bezit te kunnen krijgen. "We hebben dit jaar 300 cd-spelers verkocht, het is natuurlijk een kleine elite die zich deze apparaten kan veroorloven", aldus Heijnen. Voor een Bulgaar met een modaal maandinkomen consumenten- produkten ter waarde van niet meer dan een paar miljoen gulden - zij wordt niet verwaarloosd. Op de beurs van Plovdiv heeft de officiële Philips-afvaardiging het na drie dagen wel bekeken. De con tracten zijn getekend. Met twee grote staatsorganisaties. Welk be drag ermee gemoeid is? Geen idee, zegt Heijnen nonchalant, laten we zeggen 'enige miljoenen guldens'. Kleurentv's Neycho Ivanov Todorov, een door Philips ingehuurde Bulgaarse ingenieur die de honneurs voor de rest van de week waarneemt, is be ter geïnformeerd: 2,8 miljoen gul den. Voor de levering van wasma chines, koelkasten en kleine huis houdelijke apparaten. Geen kleu rentelevisies? Nee, zegt de inge nieur, die zijn te duur. Wat dat be treft doen de Japanners, met Sony voorop, het beter. Bovendien, voegt hij eraan toe, wil Philips al leen in 'container-hoeveelheden' verkopen, dus op zijn minst 144 stuks. Todorov vindt dat zijn tijdelijke broodheer, vooral ook in vergelij king met de Japanse ondernemin gen, in Bulgarije te weinig flexibili- Van ongeveer 200 leva (450 gulden teit toont. Handel drijven is hier wat gecompliceerder, het vergt wat meer kanalen dan in het Westen. Bovendien is Bulgarije gevoelig voor contacten met overheden. Juist op dit punt zijn andere bui volgens de officiële koers, 225 gul den volgens de toeristenkoers en nog geen tachtig gulden volgens de koers op de zwarte markt) kost een cd een vermogen, als hij überhaupt al aan dollars weet te komen. Traditioneel is op deze beurs de grootste buitenlandse deelneming weggelegd voor de Sovjetunie. De belangrijkste handelspartner van Bulgarije heeft een hele hal tot zijn beschikking, die bijna nog drukker wordt bezocht dan de hal met uit sluitend westerse bedrijven. De Sovjet-produkten ogen weliswaar minder revolutionair dan de wes terse, maar zijn veelal wel makke lijker bereikbaar voor de Bulgaren. Het publiek schuifelt in drom men langs de etalages in de ver schillende hallen van het jaar- beursterrein. Hoewel de winkeleta lages in de Bulgaarse steden al lang niet meer zo leeg zijn als jaren voor heen, is deze overvloed aan uitge stalde produkten toch iets bijzon ders. Zelfs voor de stand van Unile ver, het tweede Nederlandse be drijf aanwezig in Plovdiv, staan mensen stil om de tentoongestelde levensmiddelen (slasauzen en pin dakaas) en cosmeticaprodukten (aftershaves en tandpasta) nauw keurig te bekijken. De economische hervormingen, waartoe het communistische par tijcongres vorig jaar de definitieve aanzet heeft gegeven, moeten Bul garije mede toegankelijker maken voor buitenlandse ondernemin gen. Binnenlandse bedrijven heb ben meer eigen verantwoordelijk heden gekregen en kunnen voortaan in belangrijke mate zelf beslissen over hun bedrijfsvoering. Verschillende sectorale ministe ries en andere staatsorganisaties die zich daar voorheen nadrukke lijk mee bezighielden zijn opgehe- De frisse economische wind houdt volgens partijleider Todor Zhivkov geenszins een draai rich ting kapitalisme in. Volgens hem gaat het er slechts om beter ge bruik te maken van de produktie- middelen. Het beginsel van collec tief eigendom wordt niet aangetast. De Bulgaarse economie past zich via deze 'perestroika' slechts aan aan de vereisten van de moderne tijd. Voor westerse bedrijven is het vooralsnog te vroeg om de effecten van deze veranderingen op hun waarde te schatten. Veel woorden moeten nog in daden worden om gezet. Bovendien stuiten de her vormingen op zichtbare en on zichtbare tegenstand binnen het overheidsapparaat, een verschijn sel dat ook de Sovjetunie niet vreemd is. Zhivkov is onlangs nog fel van leer getrokken tegen deze behoudende krachten. Veel buitenlandse ondernemin gen, waaronder Philips, houden de ontwikkelingen in Bulgarije nauw gezet in de gaten. Bij een geleidelij ke liberalisering van de Bulgaarse markt zullen zij pogen op het juiste moment toe te happen en de con currentie voor te zijn. De deelne ming aan de Plovdiv-beurs kan wat dit betreft als vingeroefening wor den opgevat.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7