LEIDSCH DAGBLAD Ruding wil Deetman ontzien INF-debat in Senaat Sprinkhanenplaag kan in Afrika nog jaren duren EXAMEN-KANDIDATEN VIA KLACHTENLIJN NAAR BETERE CONDITIES. BIJ DEZE NOG 'N TIP; 7 WEKEN VOOR 26,-! Rechtbank voorkomt overname Andere ministeries moeten deel onderwij stekort opvangen Nederlanders melden zich vaker ziek dan in omringende landen DINSDAG 17 MEI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38626 Mulder Boskoop DEN HAAG/BOSKOOP - De on vriendelijke overname van Mulder Boskoop door het Oosterhoutse bedrijf Van Mook Beheer is mis lukt. De raad van commissarissen van Mulder Boskoop mag nieuwe aandelen uitgeven waardoor Van Mook Beheer het meerderheidsbe lang in het bedrijf verliest. Dat be paalde de president van de Haagse rechtbank, mr. Brinkhof, vanmor gen in kort geding. Van Mook had een verbod op de aandelenemissie geëist onder meer omdat de raad van commissarissen onvoltallig is. Een van de drie ont breekt al geruime tijd. Volgens Brinkhof geeft de wet op dit punt geen uitsluitsel. Maar hij wees erop dat ook als een persoon wegvalt de resterende commissarissen met de collegiale opdracht belast blijven. "Ook het gezonde verstand pleit voor deze uitkomst. Vacatures kunnen onverwachts ontstaan. Als dit tot gevolg zou hebben dat de raad van commissarissen zijn sta tutaire bevoegdheden niet meer zou mogen uitoefenen, zou dit tot grote problemen binnen de ven nootschap kunnen leiden", aldus Brinkhof. Brinkhof haalde ook aan dat het Boskoopse bedrijf al geruime tijd in onderhandeling is met een En gels bedrijf over samenwerking en daarbij ook de mogelijkheid van het kopen van eikaars aandelen be spreekt. De Haagse rechtbankpresident wees er verder op dat 90 procent van het personeel tegen de overna" me is en er van Van Mook Beheer geen enkele steun voor Mulder Boskoop is te verwachten bij de noodzakelijke uitbouw van de be drijfsactiviteiten. Dronken rijder: anderhalf jaar cel en 8 jaar rijbewijs kwijt UTRECHT (ANP) - Wegens het in beschonken toestand veroorzaken van een dodelijk verkeersongeluk heeft de Utrechtse rechtbank van ochtend een 28-jarige inwoner van Woerden veroordeeld tot 8 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Verder kreeg hij 2 jaar gevangenis straf, waarvan een half jaar voor waardelijk. Met 20 biertjes op had hij vorig jaar november met zijn auto een te genligger geramd. Een inzittende van die auto kwam om het leven en twee anderen werden zwaar ge wond. De rechtbank rekende het hem zwaar aan dat hij voor dat feit al drie keer eerder was veroor deeld. Bovendien was hij enkele keren gepakt terwijl hem de rijbe voegdheid was ontnomen. Ook op de noodlottige novemberavond liep hij nog in zijn proeftijd. Ook liet de rechtbank meewegen dat de Woerdenaar zich nauwelijks begaan had getoond met het lot van slachtoffers en nabestaanden. De officier van jusitie had zijn ge drag verbijsterend genoemd en de maximumstraf geëist: 10 jaar ont zegging en 2 jaar cel. WAGENINGEN (ANP/GPD) - De sprinkhanenplaag die op het ogen blik noordwest-Affika teistert, kan nog jaren aanhouden. De kansen om de vraatzuchtige zwermen on der controle te krijgen zijn uiterst klein. Een dezer dagen worden de sprinkhanen verwacht in de Sahel- landen, waar de graanproduktie in ernstig gevaar komt. "Ik sluit niet uit dat 20 tot 30 pro cent van de oogst in die landen ver loren gaat. Dat betekent gegaran deerd hongersnood. Daarvoor wil len wij de wereld waarschuwen. Voedselhulpprogramma's zullen ook deze zomer onontbeerlijk zijn", aldus directeur Brader van de afdeling plantenbescherming van de Wereldvoedselorganisatie (FAO) gisteren op een internatio naal symposium over de sprinkha nenplaag in Wageningen. Tot nu toe is al een gebied van 3,5 miljoen Dilemma FAO: hongersnood of giftig dieldrin hectare met behulp van 90 vliegtui gen besproeid met bestrijdings middelen zonder merkbaar effect. Dat komt volgens Brader mede omdat het uiterst giftige dieldrin niet mag worden gebruikt. In de meeste westerse landen, waaron der Nederland, mag deze stof niet meer worden gebruikt. Ook in vele ontwikkelingslanden is dieldrin ta boe vanwege de schade die het aan richt. De nu toegepaste middelen doden hoogstens 90 procent van de sprinkhanen, waardoor de zwer men zeer snel weer tot volle sterkte aangroeien. Het dilemma voor de FAO is dat dieldrin volgens deskundigen nog het enige middel is dat een voedsel ramp zou kunnen voorkomen. Toxicoloog Everts van de Land bouwuniversiteit relativeerde de gevaren van dieldrin. Het breekt vrij snel af en is na twee maanden vrijwel geheel verdwenen. Als het niet door vee en vogels wordt opge nomen, is het middel naar zijn me ning betrekkelijk ongevaarlijk. De woestijnsprinkhanen hebben nu al een gebied van enkele miljoe nen hectare grond kaalgevreten. De zwermen, die dagelijks 100 ton vers bladgroen per km2 wegvreten, kunnen zich verspreiden over een gebied van ongeveer 30 miljoen km2 in 57 landen in Noord-Afrika, het Midden-Oosten en Zuidoost- Azië. Het nationaal lucht- en ruimte vaartlaboratorium in Amsterdam deelde mee dat het satellietgrond station aan de FAO wordt overdra gen om vroegtijdige bestrijding van de plagen mogelijk te maken. Het station Artemis ontvangt beel den van satellieten die worden ver werkt tot kleurrijke overzichts kaarten. Daarmee kunnen poten tiële broedplaatsen van sprinkha nen in de woestijn worden opge spoord. In Teheran werd dezer dagen een demonstratie gegeven van het materiaal waarover het Iraanse leger beschikt om het gebruik van chemische oorlogswapens te bestrijden. Zowel Iraq als Iran beschuldigen elkaar er van in de Golfoorlog giftige gassen en andere chemische stoffen te hebben gebruikt. (foto CP) Shultz: alles gekregen waarom werd gevraagd Wassenaar krijgt pauw uit Catshuis WASSENAAR - Het Catshuis schenkt Wassenaar een manne tjespauw. In zijn Haagse ver blijf zou hij voor problemen zorgen, terwijl de eenzame Wassenaarse vrouwtjespauw om gezelschap verlegen zit. De mannetjespauw verdronk twee maanden geleden in de vijver achter raadhuis De Paauw. Op dat bericht reageer de de huismeester van de pre mier. Vanmiddag bezorgt de dierenambulance de pauw, die enige tijd in een dierenopvang- huis heeft gezeten. Wassenaar kreeg in 1986 twee pauwen van WD-kamerlid Dijkstal bij zijn afscheid als raadslid. De vogels zijn bedoeld als waarschuwing: Wassenaar mag zijn historische raadhuis De Paauw nooit verlaten. Temperatuur daalt Wolkenvelden en mogelijk wat regen. Minimumtemperatuur ongeveer 10 graden. Middagtcmperatuur rond 14 graden. Overwegend matige noorde lijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Op donderdag wol kenvelden en mogelijk wat regen bij een middagtcmperatuur van rond 13 graden, daarna overwegend zonnig en geleidelijk w Woensdag 18 mei zon op: 05.41 uur, zon onder: 21.32 uur; maan op: 06.41 uur, zon onder: 00.13 Waterstanden te Katwijk hoog water: 05.27 en 17.58 uur; laag water: 01.20 en 14.02 uur. WASHINGTON (GPD/Rtr) - De Amerikaanse Senaat begint van daag nog met het debat over de ra tificatie van het INF-akkoord dat een einde maakt aan alle middel lange afstandswapens. De Demo cratische fractieleider in de Senaat, Byrd, heeft dat gisteren beloofd. Byrd deed de toezegging nadat hij van drie Senaatscommissies (buitenlandse zaken, defensie en geheime diensten) het groene licht had gekregen. Alle den dat over ratificatie gepraat kan worden, omdat de meningsver schillen met de Sovjetunie over het akkoord nu zijn opgelost. Belangrijk daarbij waren de ver klaringen van minister Shultz (bui tenlandse zaken), die gisteren aan de Senaatscommissie van buiten landse zaken uitlegde dat hij bij het gesprek dat hij vorige week in Ge- nève met zijn Russische collega Sjevardnadze hield .alles' had ge kregen waarom hij vroeg. Een week geleden liet senator Byrd weten dat de Senaat geen ple naire vergadering aan het INF-ak koord zou wijden, als niet eerst alle nog bestaande meningsverschillen met de Sovjetunie zouden zijn op gelost. Het bleek dat de Sovjets bij de laatste detailgesprekken over het akkoord zich op zeker 9 punten niet hielden aan de oorspronkelij ke afspraken, met name op het ge bied van de verificatie. Het topgesprek tussen Shultz en Sjevardnadze was echter voldoen de om de Sovjetunie ervan te over tuigen dat het hele INF-akkoord op Opstand en brand in Chileense gevangenis SANTIAGO (Rtr) - Een groep van ongeveer 100 gevangenen is giste ren in een gevangenis in de Chi leense stad San Felipe in opstand gekomen. De gevangenen sticht ten brand in het complex. Vier brandweerlieden raakten ge wond toen zij de brand probeerden te blussen. De muitende gevange nen vielen hen met stenen en fles sen aan. Autoriteiten hebben in middels oproerpolitie naar San Fe lipe gestuurd om een einde te ma ken aan de opstand. losse schroeven zou komen te staan als de Sovjets niet tijdig de aanvankelijke afspraken zouden nakomen. Nadat minister Shultz eind vorige week eerst in Genève en daarna bij overleg met de NAVO-partners in Brussel al dui delijk had gemaakt, dat zijn over leg met Shevardnadze ook de laatste problemen had opgelost, raakte gisteren ook de Senaat daar van overtuigd. Intussen gaf de Amerikaanse president Reagan te kennen dat hij graag zou willen dat de Senaat het akkoord goedkeurt alvorens hij eind mei naar Moskou reist voor zijn vierde topontmoeting met zijn Russische ambtsgenoot Gor- batsjov. Of dat zal lukken, hangt volgens Byrd af van het aantal amendementen dat op het verdrag wordt ingediend. KROON OP CARRIERE VICTORIA - Koningin Beatrix en Prins Claus hebben vandaag hun offi ciële bezoek aan Canada afgesloten. Gisteren ontmoette het koninklijk paar de premier van British Columbia William van der Zalm en zijn echt genote. De 54-jarige Van der Zalm emigreerde in 1947 als zoon van een bollen- kweker uit Noordwijkerhout naar Canada en beschouwt de ontmoeting als de 'kroon op zijn carrière'. Zijn vrouw is eigenaresse van een groot re creatiepark. Zie ook pagina 3. (foto anp> DEN HAAG (GPD) Minister Deetman (onderwijs) hoeft het tekort van 500 miljoen gulden op zijn begroting dit jaar niet helemaal zelf op te brengen. In de komende jaren zal hij dat wel moeten. Het tekort is vooral ontstaan door de onverwacht grote toeloop op het hoger beroepsonderwijs en de universiteiten. De uitgaven voor de studiefinancie ring vallen daardoor veel hoger uit. Minister Ruding (financiën) heeft in zijn Voorjaarsnota, die het kabi net deze week bespreekt, voorge steld Deetman enigszins tegemoet te komen. Van het tekort van 500 miljoen op de studiefinanciering wil hij 150 miljoen wegstrepen te gen meevallers op diverse begro tingen. Van de resterende 350 mil joen moeten de overige ministe ries, met uitzondering van Defen sie en Ontwikkelingssamenwer king, 250 miljoen voor hun reke ning nemen. Daarvoor is een verdeelsleutel gemaakt waarin ook Onderwijs weer is opgenomen. Zodoende moet Deetman niet alleen de reste rende 100 miljoen, maar ook een fors deel van de gezamenlijk op te brengen 250 miljoen nog voor zijn rekening nemen. Vermoedelijk moet Deetman uiteindelijk rond de 200 miljoen bezuinigen op zijn be groting. De minister van onderwijs lever de anderhalve week geleden in het dagblad Trouw felle kritiek op het regeerakkoord. Vooral de regel dat de ministers uitgavenoverschrij- dingen op de eigen begroting te compenseren is hem een doorn in het oog. Volgens Deetman staat de ze regel, waaraan vooral minister Ruding strak vasthoudt, wezenlij ke beleidsafwegingen in de weg. Deetmans uitspraken deden veel stof opwaaien, maar bij een debat vorige week in de Tweede Kamer liet premier Lubbers blijken niet teveel ophef te willen maken van diens uitspraken. De studiefinanciering gaat ook de komende jaren rond de 500 mil joen meer kosten dan was voor zien. In het kabinet is al eerder af gesproken dat Deetman vanaf vol gend jaar deze tegenvaller wel he lemaal zelf moet opvangen. Voor ongeveer 300 miljoen heeft hij al een oplossing gevonden, onder meer door de invoering van de openbaar-vervoerkaart voor alle Restaurant La Grand Herengracht 100 - Leiden tel. 071-140876 VANDAAG!! Senioren keuze menu 27,50(60+1 en op wo. do studenten. Daarvoor zal gelijktij- dig een forse korting op de studie beurs worden doorgevoerd. Voor de overige 200 miljoen heeft Deet man nog geen oplossing. Metro ontruimd LONDEN (AP) - Het Londense me trostation Embankment is vanoch tend ontruimd toen rook van een brand in een van de tunnels het sta tion binnendrong. Niemand raakte gewond. De brand werd om 7 uur ontdekt onder de Bakerloo Line die door het station rijdt. De brand was snel geblust en de rookontwik keling was onder controle voor het spitsverkeeruur op gang kwam. 'Surfers moeten gevaren leren inzien'. PAGINA 2 Politie mag Rara-ver- dachte niet dagelijks langdurig verhoren. PAGINA 3 Opschudding in Israël over mishandeling Pales tijnse gevangenen door scholieren. PAGINA 5 Forse banengroei bij klei nere bedrijven. PAGINA 7 Nederlands Olympisch Comité kampt met flink tekort. PAGINA 17 Meer kans op goed antwoord bij meerkeuze DEN HAAG (GPD) - Mavo- en lbo-leerlingen hebben bij de giste ren begonnen eindexamens bij de meerkeuzevragen meer kans op een goed antwoord. Zij moeten be halve een letter, ook het eerste en het laatste woord van het antwoord noteren. Klopt de letter niet, maar de woorden wel, dan wordt het ant woord toch goed gerekend. Door dit systeem is de kans op een goed resultaat bij de examens groter. Omdat deze regel slechts zeer klein wordt afgedrukt bij de opgaven zijn veel leerlingen niet op de hoogte. Het voorschrift is inge steld om moeilijkheden te voorko men bij onleesbaar geschreven ant woorden op meerkeuzevragen. In een reactie zegt een woord voerder van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO) het te betreuren dat voor deze oplos sing is gekozen. Het CITO is voor stander van machinaal nakijken. Dan 'leest' een computer de aange streepte antwoorden op examen vragen. De examens die bestaan uit open- èn meerkeuzevragen wor den dit jaar echter nagekeken door docenten. (zie ook pagina 2) NIJMEGEN (ANP/GPD) - Werk nemers in Nederland melden zich 50 tot 100 procent vaker ziek dan hun collega's in België en West- duitsland. Langdurig verzuim (6 weken of langer) omvat in ons land al 70 procent van alle verzuimda gen. Volgens de Nijmeegse onderzoe ker drs. J.A.M. Grosfeld zijn psy chische en psychosomatische klachten de belangrijkste veroor zakers van het ziekteverzuim. Dat wordt nog eens versterkt door te veel eten, roken, drinken, slecht slapen en het gebruik van genees middelen. Als er geen maatregelen worden genomen staat in het jaar 2000 17 tot 20 procent van de be roepsbevolking door ziekte buiten het arbeidsproces. De bedrijfspsycholoog Grosfeld heeft als eerste in Nederland on derzoek gedaan naar de voorspel baarheid van ziekteverzuim en de oorzaken daarvan. Zijn bevindin gen staan in een proefschrift waar op hij morgen aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen promo veert. Op grond van de onderzoek resultaten wil Grosfeld voorspel lingen doen over de toekomstige ontwikkelingen rond de verzuim duur. De werknemers die zich ziek melden blijken in de meeste geval len slecht geschoold en werken in kleine en minder goed lopende be drijven. De kwaliteit van het werk is slecht, er is veel dwang met be trekking tot werktempo en werktij den en er is is een slecht sociaal- en personeelsbeleid. Jaarlijks gaat er ongeveer 20 miljard gulden naar uitkeringen op grond van de ziek tewet en de arbeidsongeschikt heidswetten wao en aaw. Grosfeld pleit ter vermindering van individueel ziekteverzuim voor een goede verzuimregistratie en voor functionerings- en beoor delingsgesprekken. Verder wil hij de beschikbaarheid van alcohol in de werkkring verminderen en het roken beperken. Spookrijder wilde even benzine tanken LEIDEN - Een spookrijder is afgelopen nacht op rijksweg A4 tussen Leiden en Leidschen- dam door vrachtwagens klem gereden. De 29-jarige automo bilist uit Ommel kwam enkele kilometers voorbij het benzine station bij de Europaweg tot de ontdekking nog maar weinig benzine te hebben. Hij besloot daarom te keren en naar het tankstation terug te rijden. Tegen de man is proces-ver baal opgemaakt omdat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. Ja, ik wil ook op de hoogte blijven van wat er m mijn eigen regio gebeurd. Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement: 7 weken voor slechts f26,-. Naam: Adres: Postc./Plaats: Telefoon: U kunt deze bon opsturen naar het Letdsch/Alphens Dagblad. Antwoordnu VB Leiden. In oiaats van opsturen, kunt u ook even beien: 071-161400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1