Surfers op Noordzee niet in de problemen DE TIJD, VAN TOEN 'Laat stichting parkeerplaatsen beheren' PAGINA 8 REGIO MAANDAG 18 MEI 1988 Aangehouden in gestolen auto LISSE Drie inwoners van Den Haag zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Lisse aangehou den omdat ze in een gestolen au to reden. Het drietal, twee van 17 en één van 20 jaar oud, wekten de belangstelling van een politiepa trouille omdat ze zich op de Hee- renweg in het bollendorp ver dacht ophielden. De auto van de Hagenaars bleek gestolen in Voorschoten. De drie mannen zijn aan de poli tie van die gemeente overgedra gen. Bodegraver zwaait in Aarhof met mes ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft zaterdag aan het begin van de avond een 26-jarige Bodegraver aangehou den die in het Aarhof-winkelcen- trum met een mes liep te zwaai en. De man verkeerde sterk on der invloed van alcohol en ge droeg zich bij zijn arrestatie zeer agressief. Nadat hij zijn roes had uigeslapen en was gehoord, is hij vrijgelaten. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens overtreding van de wapenwet. Aanhoudingen na overlast door warmte 'alphen AAN DEN RIJN - De warmte heeft het afgelopen week einde in Alphen geleid tot verschil lende klachten van overlast. Het meeste rumoer ontstond in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een café in de Oranjestraat, waar na schermutselingen met de politie twee jongeren werden aangehou den. Door de warmte verbleven gedu rende vrijwel de hele avond café bezoekers op straat. Toen een van de omwonenden rond sluitingstijd de politie belde omdat hij niet lan ger tolereerde dat een 22-jarige Alphenaar op straat urineerde, ont stond een handgemeen tussen de twee. Toen de politie ingreep, keer de de agressie zich tegen de agen ten. Ondanks hevig verzet kon de politie de Alphenaar aanhouden en werd ook een 23-jarige Nieuwko- per opgepakt omdat hij zich in de strijd mengde. Tegen het tweetal is proces-verbaal opgemaakt. Ze wer den nog dezelfde nacht na verhoor heengezonden. Zaterdagnacht hield de politie regelmatig een oogje in het zeil, waardoor het rumoer beperkt bleef. Andere klachten van over last kwamen van mensen die zich ergerden aan de harde muziek bij buren. Friese politie en reddingsbrigades handen vol werk Brandweermannen redden een 'slachtoffer'. De provinciale brandweerdag in Katwijk kon zich zaterdag in een grote belangstelling verheugen. (foto Dick Hogewoning) KATWIJK De brandweerkorp sen van de Zuidhollandse gemeen ten Melliszand en Goedereede zijn zaterdag als winnaars uit de bus ge komen op de provinciale brand weerdag in Katwijk. De twee korp sen wisten het snelst en het best een 'namaak-brand' te blussen. Honderden mensen namen een kijkje bij de wedstrijd en bezoch ten de Katwijkse brandweerkazer ne aan de Prins Hendrikkade waar een open dag werd gehouden. De wedstrijddag was georgani seerd door de Katwijkse brand weer in samenwerking met het Al gemeen Brandweer Wedstrijd Co mité. Aan de wedstrijden deden 32 brandweerkorpsen uit Zuid-Hol land mee. De bollenstreek werd door slechts twee korpsen verte genwoordigd, het vrijwillige korps van Noordwijkerhout en de be drijfsbrandweer van de St. Bavo. Geen van twee wist zich bij de bes te drie te classificeren. Het Katwijkse korps was, als or ganisator van de dag, deze keer niet van de partij. Het korps won overi gens enkele weken geleden een provinciale brandweerdag in Woerden en is daarmee al verze kerd van afvaardiging naar het lan delijk kampioenschap. Op het terrein naast de brand weerkazerne aan de Prins Hendrik kade waren twee zogeheten 'blu§- objecten' uitgezet. Met rookpotten, knallende bussen en borden met vlammen was een brand gesimu leerd. De brandweermannen moes ten een binnen- en een buiten- brand blussen en twee 'namaak- slachtoffers' uit een brandend pand redden. Omdat er twee banen waren uitgezet, kende de wed strijddag ook twee winnaars. de Maarten Kruytstraat, het Jan Kroonsplein, het Palaceplein, de Abraham van Rooijenstraat en de Huis ter Duinstraat zouden onder de verantwoorde lijkheid van de nieuwe stichting vallen. De ge meente benoemt het be stuur van de stichting. De stichting draagt een vast bedrag aan de gemeente af als pachtsom. De NOV denkt dat het onderbrengen van de par keerplaatsen in een stich ting grote voordelen met zich meebrengt. De vereni ging wil de parkeermeters vervangen door een sys teem van slagbomen en parkeerautomaten waar door de kosten van exploi tatie van de parkeerterrei nen veel lager zouden wor den. Parkeerautomaten waarbij achteraf wordt be taald, zijn volgens het NOV bovendien meer publieks vriendelijk. Een bon komt minder snel voor. Volgens de ondernemers heeft de overdracht van de parkeerplaatsen aan een stichting voor de gemeente als voordeel dat de ge meente verzekerd is van een bepaalde netto-op brengst van de parkeerter reinen. De ondernemers kunnen door deze con structie zelf meer invloed uitoefenen op het parkeer beleid van de gemeente. Door omschakeling naar parkeerautomaten zijn eenvoudiger wijzigingen aan te brengen in het par keertarief en de maximale parkeertijd. Winst De winst die eventueel uit de exploitatie van de parkeerplaatsen wordt ver kregen, moet in de visie van de NOV worden be steed aan de aanleg van ex tra parkeerplaatsen. Het Wantveld, een van de grootste parkeerterreinen in Noordwijk, wil het NOV vooralsnog niet in de stich ting onderbrengen. "De ex ploitatie van dat terrein ligt wat moeilijker, onder meer omdat er veel bussen op het Wantveld worden neer gezet. Bovendien is de ge meente in onderhandeling met een potentiële pachter, en daar willen wij niet tus sen komen", aldus NOV- bestuurslid H. Keizer. De plannen verkeren nog in een pril stadium. De komende weken bekijken gemeente en ondernemers of de voorgestelde werk wijze juridisch en prak tisch haalbaar en voordelig is. Zodra het voorstel nader is uitgewerkt, mogen de le den van de gemeenteraad er hun mening over geven. KATWIJK/NOORDWIJKAVASSENAAR Leveren de surfers in Friesland handen vol werk voor de waterpolitie en de plaatselijke reddingsbrigades, in Katwijk, Noord- wijk en Wassenaar heeft deze groep sporters zich volgens de reddingsbrigades 'voorbeeldig' gedragen. Het is niet nodig geweest een te ver afgedreven surfer van zee te ha len. In Warmond heeft de politie enige noodgevallen te danken is aan het surfers en zeilers met raad en daad preventieve werk van de brigades, bijgestaan. Echt gevaarlijk was het "We waarschuwen ze lang voordat niet op de Kagerplassen: "Het wa- ze te ver zijn. Nagenoeg iedereen teroppervlakte is niet zo groot dat volgt de aanwijzingen goed op. Bo- surfers reddeloos verloren kunnen vendien zijn de de goede surfers raken". zich bewust van het gevaar van stromingen bij oostenwind", aldus Zowel A. Wassenaar van de Kat- Wassenaar, wijkse Reddings Brigade (KRB) De twee Katwijkse strandposten als zijn collega W. Star van de zijn het afgelopen weekeinde door- Noordwijkse Reddings Brigade lopend bezet geweest door vrijwil- denken dat het uitblijven van ligers van de KRB. De Noordwijk- se vrijwilligers moesten het zonder strandpost stellen. De posten aan de Duindamseslag en de Langevel- derslag gaan volgende week pas open. Die voor de Konigin Wilhel- mina Boulevard is enkele dagen geleden afgebroken om vandaag door een nieuwe unit te worden vervangen. Vanaf het strand heb ben de vrijwilligers toch talloze surfers in de gaten gehouden. Wassenaar en Star zijn beiden van mening dat met name onerva ren surfers gevaar lopen. "'Een paar honderd meter uit de kust ont staan er door de oostenwind be hoorlijk hoge golven. Onervaren surfers weten dat niet en kunnen er niet mee omgaan. Door juist hun tijdig te waarschuwen, hebben we problemen weten te voorkomen", aldus Star. De gemeentepolitie van Wasse naar voegt daaraan nog toe dat dankzij het ontbreken van zwem mers en kinderen met bootjes op het water sprake was van het be trekkelijk rustige weekeinde: "Het water was nog te koud. Zodra ook deze groep zich op zee begeeft, wordt het voor ons echt druk". Recreatiegebied Vlietland, tus sen Voorschoten en Zoeterwoude in, had een topweekeinde. Anders dan op Hemelvaart, waren er ech ter geen onoverkomelijke proble men op de smalle toevoerweg langs de Vliet. Ook het pontje kon de ge spreide drukte aardig aan. PROVINCIALE BRANDWEERDAG IN KATWIJK Het surfstrand van recreatiegebied Vlietland. Druk maar gezellig. (foto Henk Bouwman) Gewonde bij vechtpartij in disco HILLEGOM Een 25-jarige inwo ner van Wassenaar heeft zaterdag avond een hoofdwond opgelopen bij een vechtpartij in een disco theek aan het Henri Dunantplein in Hillegom. De dader is bij de politie bekend, maar moet nog worden aangehouden. De ruzie ontstond naar aanlei ding van, zoals de politie van Hille gom het uitdrukt, 'lastig gedrag' van de Wassenaarder. Tijdens de woordenwisseling tussen de man en het personeel van de bar, viel de Wassenaarder met zijn hoofd tegen de muur. Hij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Bij het doorzoeken van de bar, werd door de politie een wa penstok in beslag genomen. NOORDWIJK Het be heer en de exploitatie van enkele honderden parkeer plaatsen in Noordwijk aan Zee wordt wellicht onder gebracht in een zogeheten gemeentelijke stichting. De Noordwijkse Onderne mers Vereniging (NOV) heeft een voorstel hiertoe ingediend bij burgemees ter en wethouders van de bloemenbadplaats. Het college heeft niet afwijzend op het idee gereageerd. De komende tijd wordt in overleg tussen NOV en het gemeentebestuur het voor stel nader uitgewerkt en beoordeeld op zijn haal baarheid. De parkeerplaatsen op Vanuit Peronne: P.V. "De Rijnklievers" 1. J. v.d. Wal, 2.3.7.9.10 J. Kok, 4.5. Aad de Vries, 6. A. Honders, 8. B. v. Mil. L.P.V. "De Vriendenclub" 1F. Ladan, 2.9. Comb. Bodijn/Vinkensteyn, 3.7.10 Comb. v.d. Kooy/Werkhoven, 4. W. Siera Jr Wz.. 5. A.W.P. Ligtvoel, 6. A.A. Compier, 8. W. Vijl- brief. P.V. De Reisduif 1.2. en 8. P. Kooyman. 3. T. Singeling, 4. en 9. P. Morten, 5. N. de Groot en Zn., 6.7. ep 10. W. Kop. P.V. Het Oosten 1. W. v.d. Hoogt, 2. W. v.d. Hoogt, 3. Comb. Putten v. Weeren, 4. L. Gijs- man, 5. Comb. Putten v. Weeren. 6. T. van As. 7. J. Plug. 8. W. v.d. Hoogt. 9. W. v.d. Hoogt. 10. P. v. Duyl. L.P.C. 1. P. de Haas, 2. F. Gijsman, 3. idem, 4. l. Staffelen, 5. v.d. Meer-Halewijn, 6. P. de Haas. 7. v.d. Meer Halewijn, 8. P.l. Schlag- wijn, 9. P. de Haas. 10. W. Siera. P.V. "Leiderdorp" 1. R.v.d. Nieuwendijk, 2. R. v.d. Nieuwendi|k, 3. G. Hendrikse, 4. R. v.d. Nieuwendijk, 5. R. Kappetein, 6. E.H. Broug, 7. J. van Laar Zn.. 8. E.H. Broug, 9. H. van Laar, 10. E.H. Broug. P.V. De Blauwkras 1.2.8.9. A. Houweling, 3.5.10 Comb. Nieuwendijk, 4. P. Landensber- gen, 6.7. F. v.d. Wetering. Vanuit Noyon: P.V. "De Zwaluw" 1. P. v. Leeuwen, 2. P. Verhoork, 3. W. v. Ommen, 4. P. v. Wissen, 5.6.7. J. v.d. Kooij, 8.9.10. Brou wer-de Best. P.V. De Snelvlieger Rijnsburg 1.5.9. M. de Mooy, 2.7.10. G. Notenboom, 3.4. A. Geijte- man, 6. comb. Soevereijn en zoon, 8. J. Haze- Steeds Sneller Noordwijk 17. C. Hazenoot, 2. P. van Schie, 3. T. v.d. Meer, 4. v.d. Berg- A/ermeulen, 5. J. de Haas, 6. D. de Bruin, 8. P. v.d. Berq, 9. H. Steenvoorden, 10. Passchier. De Blauwband Sassenheim 1.9.10. Gebr. v.d. Kroft, 2. Van Schie/Melissen, 3. comb. Hogenboom, 4.5.6. A. de Goeij, 7. J. West- qeest, 8. G. van Dorp, De Duinklievers Noordwijkerhout 1.5. C. Passchier, 2.7. H. Geerlings. 3. R. Stijnman. 4. H. van Hort, 6.8. C. de Gans, 9.10. Jac. v.d. P.V. De Voorhouter 1.3.4.6.7.10. P. Ange- vaare, 2. R. Reeuwijk, 5.8. M. Van Wieringen, 9. F. Meeuwenoord. LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN De berichten over de staat van onderhoud van het rioleringssys teem in ons land klinken nogal alarmerend. Het is duidelijk, in de laatste decennia heeft de over heid als gevolg van financiéle problemen te veel op het onder houd bezuinigd en daarvan krij gen we nu de rekening gepresen teerd. Investeren in het rioleringssys teem is ook nauwelijks leuk. Bouw woningen, leg sportvelden aan en vol trots kan een gemeen tebestuur dan wijzen op de fraaie resultaten van zijn beleid. Met rioleringswerkzaamheden krijg je de handen niet op elkaar. De burgers mopperen over de over last en voor de rest is het allemaal nauwelijks interessant. Nee, ech te interesse ontstaat pas als er iets mis is, als de afvoer van vuil door wat voor reden dan ook stagneert. Dan is Leiden in last. Investeren in rioleringen is niet populair, geen enkele politicus maakt daarmee goeie sier. Met betrekking tot het riole ringssysteem is Leiden ook wer kelijk in last. Wat cijfers. Wist u dat Leiden zo'n 250 kilometer riolering moet onderhouden? Dat is zo'n beetje de afstand van Leiden tot Maastricht. Van deze 250 kilometer stamt zo'n 27 kilo meter nog uit de tijd voor 1940. U begrijpt dat dit niet het meest soliede deel is van het systeem. Het vervangen van deze 27 kilo meter van voor 1940 kost 23 mil joen gulden. In de jaren 1945-1970 is 67 kilo meter aangelegd. Het zal u niet verbazen, maar ook de kwaliteit van deze 67 kilometer laat te wensen over. Vervanging en re paratie van dit gedeelte zal 60 miljoen gulden kosten. Kortom, Leiden ziet zich de komende ja ren ten aanzien van de riolering in ieder geval geplaatst voor een investering van 80 miljoen gul den. Het is niet de eerste keer dat de Sleutelstad loopt te tobben met de riolering. Integendeel, in de vorige eeuw waren de zorgen van de stedelijke bestuurders op dit punt nog veel groter, met name door de medische problematiek. Wat betreft de gezondheidstoe stand van zijn inwoners had Lei den in de vorige eeuw een uitge sproken slechte naam. De stad behoorde tot de steden met de hoogste sterftecijfers. Volgens de schaarse statistische gege vens uit de jaren 1841-1874 stond Leiden op een weinig eervolle derde plaats. Het jaar 1879 was zelfs heel slecht, Leiden had toen het hoogste sterftecijfer. De hoge sterftecijfers in de ge noemde jaren werden vooral ver oorzaakt door besmettelijke ziekten. Cholera, roodvonk, pok ken, mazelen, typhus en diphte- ritus maakten toen veel slachtof fers. Een serie elkaar versterkende oorzaken speelde hierbij een rol. Leiden was een arme stad. Een groot deel van de bevolking leef de van de bedeling. De huisves ting van de armere bevolkings groepen kan je alleen in zwarte tinten schilderen. De meeste wo ningen kenden bij voorbeeld geen sanitaire voorzieningen. Ook de voedselsituatie was verre van ideaal en dit maakte deze be volkingsgroep kwetsbaar ten op zichte van allerlei ziekten. De hy giënische toestand was slecht en hierbij speelde de riolering een belangrijke rol. In Leiden, maar niet alleen in de ze stad, bestond de riolering in de vorige eeuw uit in de bodem uitgegraven sleuven. De zijkan ten van deze sleuven werden ver stevigd met rijen op elkaar gesta pelde stenen. De bovenkant werd afgedekt met planken. U begrijpt uit deze beschrijving al dat dit nu niet bepaald een water dicht systeem was. Als deze sleu ven echter alleen maar water hadden getransporteerd was het probleem nog te overzien ge weest, maar niet alleen water, al les verdween in dit rioleringssys teem. Bedreiging In een stad als Leiden beston den tussen de sleuven bijna geen hoogteverschillen. De doorstro ming was dus problematisch en verstoppingen kwamen dan ook geregeld voor. Heel vermakelijk was het natuurlijk als een Leids burger door een rottende afdek- plank wegzakte in het .riool. Dat was pas echte humor. Ondeugdelijk dit systeem? Een ander woord verdient de voor keur, want dit systeem vormde een regelrechte bedreiging voor de volksgezondheid. Via de bo dem en de zijkanten drongen de rioolstoffen, waaronder faeca- liën, door tot in de grond en ver ontreinigden het grondwater. Via dit grondwater kwamen deze afvalstoffen ook terecht in het water van de grachten. Behalve grond- en regenwater werd ook dit grachtwater gebruikt als drinkwater. U begrijpt wat bij voorbeeld bij een cholera epide mie de konsekwenties waren. Ook de negentiende-eeuwse me dische wereld begreep de samen hang en drong aan op verbeterin gen. Makkelijker gezegd dan ge daan, want een ander systeem bracht aanzienlijke kosten met zich mee. Een ding was duide lijk, het was noodzakelijk om de faecaliën van het andere afval te scheiden. Een tijdlang werd in een beperkt deel van Leiden een proef geno men met een tweebuizig stelsel. De opgebroken Groenhazengracht tijdens de vernieuwing grensd werd door de Koepoorts gracht, Raamsteeg, Korevaar- straat en Hoefstraat. Het systeem werkte redelijk goed en een tijdlang speelde het stadsbestuur met de gedachte dit tweebuizig systeem in de hele stad in te voeren. Het bleef bij Een buis voor de faecaliën, de tweede buis voor de rest van het afval. In 1872 werd dit stelsel in ge bruik genomen. Honderdvijftig percelen werden op dit systeem aangesloten in een blok dat be een gedachte, de kosten waren te hoog, al stonden tegenover de in vesteringen ook inkomsten. De scheiding van de faecaliën van de rest van het afval bood de mo gelijkheid de faecaliën als mest ten plattelande te verkopen. Om diezelfde reden werd ook het tonnenstelsel gepropageerd. In alle privaten moesten tonnen worden geplaatst om de faeca liën op te vangen. Regelmatig moesten deze tonnen worden op gehaald en geleegd. De stank overlast was echter indrukwek kend en populair werden de ton nen hierdoor bepaald niet. Na 1872 probeerde de Sleutel stad met lapwerk de gevaren te verkleinen. In 1874 maakte het stadsbestuur een plan voor res tauratie van het bestaande riole ringssysteem. In een periode van tien jaar zou het funktionerende net worden schoongemaakt en alle instortingen worden gerepa reerd. De houten afdekplaten zouden worden vervangen door metselwerk. De resultaten waren teleurstellend, de doorstroming bleef problematisch en de repa raties bleven terugkomen. Knopen moesten worden door gehakt. Het beperkte tweebuizi- ge systeem werd in 1915 afge schaft. Het eindeloos schoonma ken en repareren van het tradi tionele systeem werd beëindigd. Eisen van volksgezondheid en een wat betere financiële positie deden de Leidse bestuurderen besluiten een modern rioolsys teem aan te leggen. Voor de Leid se bevolking een heel belangrijk besluit. Een herdenking waard? Onge twijfeld, maar veel festiviteiten zullen er niet worden georgani seerd. Voor riolen interesseren zich alleen de vakmensen. BRAM VERHOOG MAANDAG 16 MEI Alphen demonstratie knipselkunst na atloop van de jaarvergadering van de Nederlandse Christen Vrou wenbond Alphen. afdeling zuid, aanvang 20.00 uur in gebouw Na bij, Lauraplein. Leiden informatieavond over de rijk- serkende opleiding sportmassa ge, aanvang 19.30 uur in het Ol- ga-complex, Jan Evertsenstraat 99. Pinksterwijding door de heer Lievaart uit Amsterdam, aanvang 20.00 uur, Spiritisch Genootschap Leiden, Lage Morsweg 14a. forumdiscussie over de mi nisteriële verantwoordelijkheid in Nederland, organisatie de geza menlijke studentenverenigingen, met na afloop gelegenheid tot het stellen van vragen, aanvang 20.00 uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling 'Vluchtweg afge sloten' door toneelvereniging Tot Ieders Genoegen, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp vergadering van de gemeente- lezing door inspecteur Baantjer bij de NVvH, aanvang 20.00 uur in De Loods aan de Zijde. Lelden lezing door directeur M.L. Wurf- bain, naar aanleiding van de her denking van de slag tegen de Ar mada in 1588, aanvang 20.15 uur in Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel 28-32. isch avondgebed in de Oud-Katholieke kerk aan de Zoeterwoudsesingel, van 19.00 tot 19.30 uur. dansvoorstelling 'Partnership' door Dansgroep Reflex, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. Leiderdorp bustocht naar Breda en Oir- schot, bezoek aan Maria-oorden, organisatie: parochie De Mens avond in kad9er Noord-Zuid cam pagne, spreker: minister Bukman, aanvan^So^uuMn de Muzen- hof, Cor Gordijnsingel. koppelkaarten bij wijkvereni- ging Zijlkwarlier, aanvang 20.00 uur in het Zijlkwartier, Van der rondleidingen in Kasteel Dui- WOENSDAG 18 MEI Alphen avondvierdaagse trainings wandeltocht. 5. 10 of 15 km, start tussen 19.00 en 19.30 uur bij de Sint Jozefzaal. Paradijslaan. kabaretprogramma Edna Kalb en Fred Meijer, Salvatorikerk, Am- bonstraat, aanvang 20.00 uur. eerste dag expositie textiele de Thorbeckestraat. Leiden wandeltocht van Wandelsport vereniging Zuid-West, over af standen van 5 tot 15 km, start tus sen 18.00 en 19.00 uur vanaf de kantine van voetbalvereniging VTL, Voorschoterweg. Leiderdorp ijkdoos maken van813.30 tot 15.30 u Heemraadlaan. r de wereld 5-jarigen, r in Sjelter, Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. Warmond vergadering streekcommïssie, bij agendapunt 'signalen uit de streek', kunnen aanwezigen rea geren, aanvang 20.00 uur in 't Meerpunt, Herenweg. DONDERDAG 19 MEI Alphen voorlichtingsbijeenkomst Ne derlandse Patiënten Vereniging, afdeling Alphen, aanvang 20.30 uur in gebouw Nabij, Lauraplein.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8