TAD LEIDEN Leidse molens trekken veel bezoekers tijdens Molendag Stofzuigerspecialist viert vandaag 50-jarig bestaan LEIDSCH DAGBLAD actief in vrije tijd j s MAANDAG 16 MEI 1988 In totaal 800 belangstellenden voor De Put en De Valk LEIDEN - De Nationale Molen dag was zaterdag voor veel men sen aanleiding om de Leidse mo lens (weer) eens van binnen te bekijken. door Jan Rijsdam Zo'n 300 belangstellenden hebben voet gezet in de her bouwde molen De Put aan het Galgewater. De bezoekers kon den er de molen in werking zien en genieten van koffie met mo lencake. Een stevige bries zorgde er voor dat de gehele dag te zien was hoe op ambachtelijk wijze het graan tussen de molenstenen wordt gemalen. Er waren ver schillende soorten meel te koop, waaronder een speciale panne- koekmix. "Malen van meel voor mense lijke concumptie doet molen De Put nog niet", vertelt Frank Har te veld van het Gilde van Vrijwil lige Molenaars. "We hebben de meel die we verkopen van een andere molen betrokken. Het koppel stenen van molen De Put is te nieuw om meel te malen", verklaart Harteveld. "Er komt nu nog teveel gruis van de stenen af. We malen de eerste tijd alleen maïs die bestemd is voor de vee- voerindustrie". Na een indraaiperiode gaat molen De Put ook meel malen die geschikt is voor de oven of de koekepan. Logisch, want de be langstelling voor dit produkt is groot, zo bleek zaterdag tijdens de molendag. Niet minder dan 150 kilo's meel gingen over de toonbank. Hobby Frank Harteveld en Philip Pijnnaker van het vrijwillige mo- lenaarsgilde zorgen er voor dat molen De Put elke zaterdag draait, want een molen die niet draait raakt snel in verval. Het tweetal leidt dan ook bezoekers rond en verricht allerlei kleine onderhoudsklusjes. "Het is een hobby", vertelt Philip Pijnnaker voor wie dit bijna vanzelfspre kend is. "Ik ben in molen De Valk geboren. Mijn vader was er suppoost. Ik heb acht jaar in de molen gewoond. Toen is het he lemaal museum geworden en zijn we verhuisd". "De meeste mensen liggen op een mooie dag liever op het strand. Maar ik vind het prachtig om hier te zijn", zegt Philip. "Vooral op zo'n Nationale Mo lendag, als de belangstelling voor de molen groot is, vind ik het leuk. Veel mensen gaan er dan speciaal op uit en zijn geïn- tersseerd in hoe de molen werkt. Dat is heel leuk om te vertellen". De Valk De 16de Nationale Molendag viel dit jaar voor het eerst niet sa men met de door de ANWB geor ganiseerde Landelijk Fietsdag. Daardoor was ook voor het eerst geen fietstocht uitgezet langs de ongeveer 1000 wind- en water molens in Nederland. Toch had ook het molenmuse um De Valk zaterdag niet te kla gen over belangstelling. Zo'n 500 mensen kwamen naar De Valk om de molen van binnen te bekij ken en kennis te nemen van wat er zoal komt kijken bij de in standhouding van dit monu ment. Het mooie weer bood bo vendien de gelegenheid om van af de stelling van molen De Valk te genieten van het prachtige uit zicht over de stad. De 16de Nationale Molendag stond dit jaar in het teken van het 65-jarig bestaan van 'De Holland- sche Molen', de vereniging tot behoud van molens in Neder land. Onder het motto 'Alleen de wind kost niets' deed de vereni ging ook in de Leidse molens een beroep op het publiek haar stre ven, het behoud van alle nog be staande wind- en watermolens in Nederland, te steunen. 'De Schaker zoekt bewoners voor woonproject Oegstgeest LEIDEN - De Schakel begint me dio juni een nieuw woonproject voor mensen die uit een gezinsver vangend tehuis komen of daar niet in terecht willen en hoeven komen. Het gaat om licht-verstandelijk ge handicapten die zo zelfstandig mo gelijk gaan wonen. Het project wordt gehuisvest in een nieuw bouwwoning in Haaswijk in Oegst geest. Het huis biedt ruimte aan vier personen. De bedoeling van het project is dat de bewoners geleerd wordt zo zelfstandig mogelijk te wonen. El ke bewoner kan rekenen op een vrijwilliger als vaste begeleider die hem of haar helpt bij het leren van praktische vaardigheden zoals ko ken, schoonmaken en met geld omgaan. Daarnaast help de bege leider met het zoeken naar een vas te dagbesteding zoals vrijwilligers werk en functioneert als 'praat paal'. Ongeveer anderhalf jaar geleden opende de Stichting Begeleid Wo nen De Schakel een project voor zeven bewoners die een intensieve re begeleiding nodig hebben. Vol gens De Schakel is er sprake van een succes. Alle bewoners wonen er met plezier en redden zich uit stekend. De Schakel is nog op zoek naar mensen die de begeleiding van een bewoner in het nieuwe project op zich willen nemen. Belangstellen den hoeven daarvoor niet gestu deerd of een beroepsopleiding te hebben gevolgd. Het gaat erom dat de vrijwilligers minimaal 5 uur en maximaal 20 uur per week kunnen vrijmaken voor een bewoner en minimaal een jaar deze taak op zich neemt. Belangstellenden kunnen contact opnemen met De Schakel: 217311. Docenten halen diploma voor zelfverdediging LEIDEN - Docenten lichamelijke opvoeding krijgen vandaag hun di ploma uitgereikt van dé nascho lingscursus zelfverdediging voor meisjes. De gemeente heeft deze cursus gegeven omdat ze het be langrijk vindt dat de weerbaarheid van meisjes wordt verhoogd. Dit kan volgens de gemeente gebeuren door meisjes op school zelfverdedi ging als onderdeel van de lessen gymnastiek te geven. De docenten leerden onderricht te geven in een aantal lichamelijke technieken om de aanvaller men taal of fysiek uit evenwicht te bren gen. Bovendien kwam het mentale aspect in de cursus aan de orde. De houding, gevoel van eigenwaarde zelfbewustzijn en een zelfverze kerd optreden is volgens de ge meente van groot belang voor de uitstraling van de meisjes. De uit reiking is om 19.30 uur aan de Van Volenhovenkade 19. LEIDEN - De postzegel- en muntenmanifestatie die zondag in de Stadsgehoorzaal werd gehouden heeft ondanks het mooie weer zo'n 700 belangstellenden getrokken. Veel minder mensen dan waarop de organisatie had gere kend. In andere steden trekken dergelijke manifestaties gewoonlijk tussen de 2000 en 4000 mensen. Toch zijn de verzamelaarsverenigingen niet echt ontevreden over de belangstelling", vertelt organisator Van de Kerkhof na afloop. "De bedoeling van de manifestatie was de belangstelling voor de filatelie op te beuren, en daar zijn ze re delijk in geslaagd". Vooral onder de jeugd bestond veel belangstelling voor de postzegel- en muntenmanifestatie. De jonge verzame laars mochten gratis postzegels uitzoeken en er waren ruilclubs waar zij ook nog aan het nodige van hun gading konden komen. Naast verzamelaarsverenigingen waren in de stadsgehoorzaal ook erkende postzegel- en munten- handelaren, albumfabrikanten, verzekeraars en beveiligings- en brandkastenfirma's aanwezig. Aanhoudingen na tasjesroof LEIDEN - De Leidse politie heeft zaterdag twee Leidenaars van 16 en 24 jaar aangehouden, op verden king van (poging tot) tasjesroof. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over twaalf werd een vrouw bij de bushalte op de Zwartemeerlaan door twee jongens op een brom fiets van haar schoudertas beroofd, In de tas zaten een giropasje, een girobetaalkaart en een leesbril. Om tien voor vijf werd een vrouw op de Stadspolderweg door twee mannen op een brommer bij na van haar tas beroofd. Het bleef bij een poging, want de tas viel op de grond en zij wist hem onmiddel lijk terug te pakken. De vrouw sloeg direct alarm en een motoragent wist de knapen kort daarna aan te houden. De bromfiets bleek te zijn gestolen. Het tweetal is in verzekering ge steld, maar had vanochtend nog geen bekentenis afgelegd. Vrouw (59) aangereden LEIDEN - Een 59-jarige Leidse is gisteren op de Beestenmarkt aan gereden, toen zij op de oversteek plaats bij de Steenstraat weifelde met oversteken. Een 19-jarige Lei- denaar wilde met zijn bromfiets achter haar langs gaan, maar reed door haar weifeling juist tegen haar aan. Met schaafwonden aan knie en elleboog en vermoedelijk een gebroken pols is de vrouw naar het AZL gebracht. Bedrijf weer terug op oude stek LEIDEN - Dit jaar is het 50 jaar ge leden dat Koos Abspoel een zaak begon in het wikkelen van moto ren. Nu is het uitgegroeid tot de Stofzuigerspecialist die sinds kort weer terug is op de oude stek aan de Korevaarstraat 16. Elf maanden heeft zoon Fred Abspoel wegens een ingrijpende renovatie in een noodgebouwtje aan de Garen- markt gezeten. Bovendien is N. den Os 45 jaar bij de zaak werk zaam. Drie redenen om een van daag een feestje te vieren. door Meindert van der Kaaij In 1938 werden de spoelen op nieuw van wikkels voorzien en geï soleerd. Volgens Abspoel junior was het nog rendabel om motoren radicaal uit elkaar te gooien en te herstellen. Nu worden alleen de grote motoren nog maar gereno veerd. "Onder de motoren die mijn vader repareerde zaten toen al stof zuigermotoren. Op een gegeven moment, ik weet niet meer precies wanneer, gingen we ook nieuwe stofzuigers verkopen", weet Ab spoel junior over de oude tijd te te vertellen. pli Zo'n twaalf jaar geleden namj Fred de zaak van zijn vader over. "We hebben nog wel even gepro-! beerd om ook een installatiebureau erbij te beginnen, maar daar zijn we na verloop van tijd mee gestopt. De bouwmarkt stortte in en aan de andere kant trok de markt voor de stofzuigers enorm aan. Dus hebben we ons helemaal op de stofzuigers gericht. We zijn de enige echte spe ciaalzaak in Leiden voor zover ik weet". De Stofzuigerspecialist trekt dan ook klanten uit de gehele regio. "Tot Leidschendam aan toe zelfs. De meeste mensen zien we hooguit ééen keer per jaar. je begrijpt dat we een hgrote klantenkring heb ben". Nog steeds helpt Abspoel senior in de zaak. "Ik ben dolblij dat hij met de verhuizing nog heeft gehol pen. Zonder hem hadden we be slist nog niet hier gezeten. Het was een zooitje tot en met". Ook is Ab spoel blij dat de renovatie achter de rug is. Het noodwinkeltje was dan wel een uitkomst, maar toch ook erg klein. Er was nauwelijks ruim- f het magazijn en de werk plaats. De renovatie van Korevaarstraat 16 was zeer ingrijpend. Alleen de muren zijn bhjven staan en de rest is totaal vernieuwd. "Ik had het bij na zelf willen gaan verbouwen, maar gelukkig kwam toen het be richt van de gemeente met de me dedeling dat zij de boel wilden op knappen. De brief had geen twee weken later moeten komen anders was ik zelf aan de slag gegaan. Dat kwam mooi uit want dat scheelde me een hoop geld", zegt Abspoel genoegelijk lachend. De renovatie is naar wens verlopen. Tegelijkertijd met het 50-jarig bestaan en de verhuizing wordt het feit gevierd dat N. den Os 45 jaar bij de zaak werkzaam is. "Ik begon hier op 13-jarige leeftijd als leer ling-monteur bij het wikkelen. Dat is jong ja, maar dat ging toen nog zo. Ik heb trouwens nog nooit de behoefte gehad ergens anders naar toe te gaan. Ik hoop nog een tijdje te kunnen doorgaan". De heren Abspoel en Den Os ge ven vandaag tussen 19.00 en 21.00 uur in de winkel een borrel voor be kenden. De heren Abspoel (links) CRAB voorziet uitbreiding personeel na verhuizing LEIDEN - Het Centraal Rijn- landsch Assurantiebedrijf (CRAB) hoopt op een toekomstige perso neelsuitbreiding van tussen de 10 en 15 werknemers. Mede daarom is het bedrijf, dat zich toelegt op ver zekeringen, pensioenen, bemidde ling, onroerend goed, hypotheken en financiering, begin deze maand verhuisd van de Rijnsburgersingel 56 naar nummer 61 in dezelfde straat. CRAB is nu gehuisvest in het voormalige kantoorgebouw van de NMB. Volgens directeur Van der Horst werden de oude panden aan de Rijnsburgersingel te klein voor de 23 personeelsleden. Met de uitbrei ding van het bedrijf voor de boeg werd daarom gekozen voor een pand dat nu nog veel te groot is. CRAB heeft ook een vestiging in Dep Haag. Vrouwen doen aangifte van aanranding LEIDEN Twee vrouwen hebben zaterdag bij de Leidse politie aan gifte gedaan van aanranding door vermoedelijk dezelfde man. Vrij dagavond omstreeks elf uur fietste een Leidse vrouw op de IJssel- meerlaan, op het fietspad tussen Willem de Zwijgerlaan en de Me- rendonk, toen zij van achteren door een bromfietser werd klemge reden. Zij kwam te vallen en werd door de in motorpak gestoken bromfietser onzedelijk betast. Toen zij de aandacht van voorbij gaande automobilisten wist te trek ken, sloeg de aanrander op de vlucht. Een kwartier later werd een 19- jarige vrouw uit Delft, die op het fietspad Marnixstraat-Gooimeer- laan fietste, ter hoogte van de tun nel op dezelfde wijze door een man op een donkere bromfiets klemge reden en lastiggevallen. Ook zij kwam te vallen, maar wist te vluch ten en bij een huis aan te bellen. Toen er werd opengedaan, nam de aanrander de benen. Beheerder van snackbar mishandeld LEIDEN - Een 24-jarige beheerder van snackbar Hap Snap aan de Haarlemmerstraat is zaterdag door twee klanten mishandeld. De man constateerde dat drie mannen zich verdacht ophielden bij een speel automaat in de snackbar. Hij ging een kijkje nemen en zag dat éen van hen een ijzerdraadje bij zich had. De drie waren niet gesteld op zijn belangstelling, want zij begon nen hem te porren en te duwen. Toen de beheerder vervolgens naar de telefoon liep om de politie te bel len, kwamen twee van de drie hem achterna en verkochten hem klap pen in het gezicht. Niettemin wist de man de politie te bellen, waarop het drietal de zaak uitstoof. Van de speelautomaat bleek de geldafsluiter te zijn geforceerd en een onbekend geldbedrag te zijn ontvreemd. Subsidie voor startgroep LEIDEN - De startgroep Vrouwen gezondheidscentrum krijgt van de gemeente een subsidie van ruim 8.000 gulden. De startgroep werd een half jaar geleden aangesteld om een blauwdruk te maken voor een vrouwengezondheidscentrum in Leiden. Met een nota van de ge meente over dit onderwerp werd destijds tijdens een inspraakavond door de betrokken groeperingen de vloer aangeveegd. Wethouder Kuijers besloot een groep, bestaande uit vertegen woordigers van de vrouwenbewe ging, een nieuwe nota te laten schrijven. Hierin wordt onder meer tegemoet gekomen aan de klacht dat het vrouwengezondheidscen trum een zelfstandige behuizing moet krijgen. Verwacht wordt dat de blauwdruk binnenkort zal uit komen. PvdA Het maandelijks spreekuur van de PvdA wordt donderdag 19 mei gehou den in Het Gulden Vlies aan de Bree- straat 125 van 19.00 tot 21.00 uur Een dag later, vrijdag 20 mei, houdt de partij een openbare ledenvergade ring in buurthuis Aktief aan de Berla- gestraat 2 in Leiden Zuid-West. Aan vang 20.00 uur. Er wordt onder meer gediscussieerd over homo-beleid en de Wet gelijke behandling. Disco Vrijdag 13 wordt disco gedraaid voor longeren vanal 12 jaar in buurthuis Westerkwartier aan de Ten Kalestraal 10a in Zuid-West. Aanvang 20.00 uur. Toegang 1,50 gulden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7