Fransen binnenkort weer naar stembus Iran zweert wraak na bombardement Syrië voor poorten Bayrut Blokkade Britten tegen gelijke btw en accijnzen in EG Voor nieuw parlement Bush in opspraak over wapenhandel Contra's MAANDAG 16 MEI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (Rtr/UPI) - In de Verenigde Staten stapelen de aan wijzingen zich op dat ook vice-pre sident George Bush van illegale wapenleveranties aan de Nicaragu aanse Contra's moet hebben gewe ten en erger nog: dat die wapens voor een deel door het Colom biaanse drugskartel werden gefi nancierd. In 1984 en 1985, toen het Ameri kaanse Congres alle wapenhulp aan de Contra's al had verboden, konden de Contra's volop wapens halen in wat de „wapensuper markt" in Honduras werd ge noemd. PARIJS (AP) - President Mitterrand van Frankrijk heeft zaterdag de nationale vergade ring ontbonden en daarmee de weg vrijgemaakt voor nieuwe parlementsverkiezingen, die hij voor 5 en 12 juni heeft uitgeschreven. De Franse president deed zijn bekendmaking in tortnadat' een televisierede. President Mitterrand. Schietpartij in Ierse pub eist drie levens BELFAST(AP)- Een schietpartij in een pub in Belfast heeft gistermid dag drie mensen het leven gekost. Tien anderen moesten naar zieken huizen worden gebracht, onder wie zes personen met kogelwonden en vier met shock. Volgens de politie stapten enkele mannen de Avenue Bar binnen en openden zij zonder enige waarschuwing het vuur op de bezoekers. Volgens een opinie-onderzoek waarvan de resultaten gisteren werden gepubliceerd in het Jour nal du Dimanche is 47 procent van de Fransen voorstander van ont binding van het parlement, en 28 procent tegenstander. Volgens het onderzoek zouden de Socialisten 41 procent van de stemmen beha len, de neo-Gaullistische RPR van ex-premier Chirac 24 procent, en de centrum-rechtse UDF 15 pro cent. Twintig procent van de on dervraagden zei niet te zullen gaan stemmen. De vroegere president Valery Giscard d'Estaing had er in een brief bij Mitterrand op aangedron gen de Assemblee eerst een keer bijeen te laten komen alvorens nieuwe verkiezingen uit te schrij ven, „om te bekijken wat wel en niet mogelijk is". Hij zei dat het centrale probleem thans is een ma nier te vinden waarop links en rechts tot samenwerking kunnen komen. „Hoe kunnen we dat berei- (FotoAP) ken als de eerste de beste beslis- sing beide kampen tegenover el kaar stelt in ieder kiesdistrict van Frankrijk?". De ontbinding van het parle ment volgt zes dagen nadat Mitter rand voor een tweede ambtster mijn van zeven jaar als president werd herkozen. Na zijn eerste ver kiezing, in 1981, ontbond hij ook het parlement. De verkiezingen die toen volgden leverden de socialis ten een overwinning op. Volgens regeringsfunctionaris sen werd de supermarkt op poten gezet door twee met de CIA ver bonden wapenhandelaars, Ronald Martin en James McCoy. In 1983, ontdekt dat CIA- agenten mijnen hadden gelegd in Nicaraguaanse havens en het Ame- het mijn plicht de juiste conclusies rikaanse Congres een discussie te trekken. Enkele seconden begonnen over stopzetting v den heb ik een decreet getekend de hulp aan de Contra's, zou de re- om de Nationale Assemblee te ont- gering-Reagan een beroep hebben binden". Mitterrand zei dat de in gedaan op de Israëlische geheime twee fasen te houden verkiezingen dienst, de Mossad, om wapens voor op de eerste twee zondagen van ju- de Contra's te kopen in Tsjechoslo- i zouden plaatsvinden. wakije. De Mossad op zijn beurt schakelde de wapenhandelaar Ri chard Brenneke in, uit Portland, Oregon. Brenneke heeft voor de subcom missie voor buitenlandse zaken van de Amerikaanse Senaat onder ede verklaard, dat de wapens vanuit Tsjechoslowakije, via Joe goslavië, Bolivia, Panama, Costa Rica en El Salvador naar de Con tra's in Honduras werden gevlo gen. De vliegtuigen waarmee dat gebeurde, werden daarna gebruikt om cocaïne vanuit Colombia via Panama naar de Verenigde Staten te vliegen, omdat het zogenaamde „drugskartel" van Medellin (Co lombia) de wapens betaalde. Tijdens eerdere hoorzittingen voor het Congres is gebleken dat de inmiddels ontslagen Witte Huis- medewerker Oliver North om streeks 12 juli 1985 al van een con nectie met drugshandelaars moet hebben geweten, omdat hij op die dag in zijn dagboek noteerde dat „14 miljoen dollar van de financiën uit drugs" kwamen. Volgens Brenneke was de con tactman in Washington voor deze operaties Donald Gregg, Bush's adviseur in defensie-aangelegen heden. Het was Gregg die telkens tegenover Brenneke bevestigde dat operaties de zegen „van boven" hadden. Brenneke verklaarde tegenover de Senaatscommissie dat hij de warme relaties tussen de wapen en drugshandelaars eind 1985 wat te benauwd begon te vinden. Hij stapte eruit, zij het niet na een vliegtuig afgeladen met cocaïne naar Amarillo in de staat Texas ge vlogen te hebben. Gregg ontkent ooit met Brenne ke te hebben gesproken en een woordvoerder van Bush probeerde Brenneke's geloofwaardigheid aan te tasten met de opmerking: „Het is Volgens een aantekening van Oli ver North wist Gregg echter wel van de illegale wapenleveranties aan de Contra's en heeft hij daar over minstens één ontmoeting ge had met North en kolonel James Steele, die toen bevelhebber was in El Salvador en die Hondurese mili tairen bij het opzetten van de wa pensupermarkt voor de Contra's heeft betrokken. Volgens Amerikaanse regerings functionarissen en enkele Contra's was de organisatie van de wapen transporten met vliegtuigen vanuit El Salvador in handen van een ze kere Felix Rodriguez, een CIA- man die door Gregg op die post j werd benoemd en sindsdien voor North werkte. Officieel heette het dat Rodriguez van Gregg naar El Salvador werd gestuurd om de Sal vadoraanse luchtmacht in bepaal de gevechtstechnieken te trainen. In de tijd dat hij voor North werkte, had Rodriguez verscheidene ont moetingen met Bush en Gregg. Ie dereen ontkent echter het bij die gelegenheden ooit over wapenhulp aan de Contra's te hebben gehad. Mitterrand zei tot zijn beslissing te zijn gekomen nadat de nieuwe so cialistische premier, Michel Ro- card, hem had laten weten er „on danks zijp inspanningen niet in te zijn geslaagd een solide en stabiele meerderheid bijeen te brengen die een regering nodig heeft om haar programma naar behoren uit te 'VS hielp Iraq bij aanval' Door Syrië gesteunde strijders van de Amal-militie controleren de auto i ;oor het geweld van de pro-lraanse Hezbollah. Een anonieme opbeller naar de BBC in Belfast zei dat de moorden het werk zijn van Protestant Ac tion Force, een groep die zich heeft afgescheiden van de verboden Ul ster Volunteer Force. Het café wordt voornamelijk be zocht door de bewoners van een nabijgelegen katholieke wijk. Vol gens Sinn Fein, de politieke arm van het IRA, zijn protestantse ex tremisten voor de aanslag verant woordelijk. De daders slag een taxi vanaf de protestantse Shankill Road en reden na hun daad ook naar deze wijk terug. Ooggetuigen verklaarden dat zich op het moment van de schiet partij ongeveer 20 personen in de bar bevonden. "Iemand kwam bin nen en keek op z'n gemak om zich heen en begon vervolgens te schie ten," aldus kwam de ander naar binnen, achter hem, en begon op de mensen te vu ren, gewoon in het wilde weg. De mensen doken weg om zichzelf te beschermen, maar hadden geen kans." Mijnongeluk Bij een mijnongeluk in Zuidafri- ka zijn zaterdag tien zwarte mijn werkers dodelijk verongelukt toen zij uit een defecte liftkooi vielen. Het ongeluk gebeurde in de Har- mony-goudmijn op ongeveer 300 km ten zuiden van Johannesburg. Naar een woordvoerder van de Rand Mines Group verklaarde was de cabine met ongeveer 100 men sen erin bezig aan de afdaling van ongeveer 1.600 meter, toen hij een obstakel raakte. De deur van de kooi brak daardoor open, tien mijnwerkers in de schacht len. Joegoslavië Raif Dizdarevic is voor de duur van één jaar president van Joego slavië. Gisteren heeft het uit negen personen bestaande staatspresidi- umn de 62-jarige politicus uit Bos- niè-Hercegovina tot staatshoofd gekozen. Conform de Joegoslavi sche grondwet rouleert de functie van staatshoofd volgens een vast gesteld schema elke twaalf maan den. Op deze manier komen alle acht republieken en provincies aan de beurt, waaruit de federatie Joe goslavië is opgebouwd. Drugsprobleem Sinds enkele weken is het drugs- Rocard heeft vrijdag gezegd dat hij op zijn pogingen om steun voor zijn regering te krijgen van het po litieke centrum in het parlement een negatief antwoord had gekre gen. In zijn drie minuten durende toe spraak zei Mitterrand het te betreu ren dat de door hem nagestreefde opening naar het politieke midden niet het door hem gewenste resul taat had opgeleverd. „Daarom was Paraguay willigt eisen paus in MEXICO (GPD) Paus Johannus Paulus II wordt vandaag in Para guay verwacht. Aan de vooravond van zijn aankomst werd de vorige week in een kerk gearresteerde Do- getuige. "Toen mingo Laino, de meest vooraan- Hezbollah heeft zuidelijk stadsdeel in handen staande politieke opponent dictator Alfredo Stroessner, weer vrijgelaten. Twee andere fervente tegenstan ders van het met ijzeren hand rege rende bewind zouden eindelijk een vrijbrief hebben gekregen om het land te kunnen verlaten. En ook heeft de uit 1954 stammende dicta tuur z'n verbod op een massa meeting van de paus met vertegen woordigers van de oppositie moe ten inslikken. BAYRUT (AP) - Syrische troepen zijn met honderden tanks en voer tuigen opgetrokken naar de zuide lijke sloppenwijken van de Libane se hoofdstad Bayrut. Daar wordt nog steeds gevochten tussen twee litie. De Hezbollah controleert shi'itische groeperingen, de pro- 90 procent van zuid-Bayrut, Iraanse Hezbollah en de door Syrië een politiewoordvoerder, gesteunde Amal-militie. De Hez bollah veroverde zaterdaj laatste bolwerk van de Amal delijk Bayrut. Voor zover bekend zijn er sinds het begin van de ge vechten op 6 mei al 211 doden en 586 gewonden gevallen. Volgens Libanese en Syrische zegslieden heeft Syrië een troepen macht van ongeveer 7.500 man naar het zuidelijk stadsdeel gediri geerd. Ook staan sinds gistermid dag zeker 500 Syrische tanks rond de sloppenwijken opgesteld. Bij de internationale luchthaven van Bayrut zijn nog eens Syrische ver sterkingen ondergebracht. Die zijn afkomstig uit de Bekaa-vallei, waar het grootste deel van de sinds 1976 in Libanon gestationeerde, 25.000 leden tellende Syrische troepen macht zich bevindt. Tanks en troepen rukten zater dag uit het centrale berggebied van Libanon op naar zuid-Bayrut om een einde te maken aan de opmars van Hezbollah. De door Iran ge steunde sji'ieten hebben vrijwel al le sloppenwijken van het zuidelijk stadsdeel veroverd op de Amal-mi- De geestelijk leider van de Hez- het bollah, sjeik Mohammed Hussain Fadlallah, zei de Syrische troepen beweging slechts te beschouwen als een intimidatiepoging. Moch ten de Syriërs echter proberen met geweld de sloppenwijken binnen te vallen dan zullen deze volledig vernietigd worden, zo waarschuw de hij. De Syrische minister van binnenlandse zaken Addulla Rassi zei gisteren dat de troepen binnen enkele dagen het zuidelijk stads deel zullen binnenvallen, maar wil de geen definitief tijdstip geven. Inmiddels deden berichten de ronde dat het merendeel van de buitenlandse gijzelaars die door fundamentalistische shi'ieten wor den vastgehouden zouden zijn overgebracht naar het terrein van de Iraanse ambassade. Een woord voerder van de ambassade heeft dat ontkend. Eerder was door het weekblad Ash-Shiraa bericht dat de gijzelaars, die werden vastge houden in de buurten waar hevig werd gevochten, waren overge bracht naar het huis van Hezbol- lah-woordvoerder Ibrahim al- Amin. Diens huis ligt eveneens in het zuidelijk stadsdeel maar niet in dat deel waar de gevechten plaats vinden. DUBAYY (AP/Rtr) - Iran heeft de Verenigde Staten ervan beschul digd dat zij actief hebben meege werkt aan de zware Iraakse lucht aanval op het Iraanse olielaadsta- tion op het eiland Larak. Bij deze aanval in het zuidelijk deel van de Golf schoten Iraakse gevechts vliegtuigen zaterdag vier tankers in brand. Uit een van de getroffen schepen, die door Iran waren ge huurd, werden 16 lijken geborgen. Veertig zeelieden worden vermist. De Iraanse radio meldde gisteren dat Amerikaanse oorlogsschepen in de Golf de Irakezen hadden ge holpen door de radar- en radioap paratuur van Iraanse gevechts vliegtuigen te storen. Volgens ra- dio-Teheran vlogen de Iraakse vliegtuigen over Amerikaanse ma rineschepen terug naar hun bases. "Door Iraq te steunen maken de VS van de Perzische Golf een moe ras dat gemakkelijk is te betreden, maar om er uit te komen zullen de Amerikanen een hoge prijs moeten betalen". Bij de Iraakse aanval van zater dag werd het grootste schip ter we reld zwaar getroffen: de 564.739 ton metende Liberiaanse tanker 'Sea- wise Giant'. Uit het schip werden 16 lijken gehaald, terwijl brand- blusboten verwoede pogingen in het werk stelden om de brand op de tanker te blussen. De andere schepen die schade opliepen bij de Iraakse aanval wa ren de Spaanse tanker 'Barcelona', het Britse tankschip 'Burmah En deavor' en het Cyprische schip 'Ar gosy'. Ook op de 'Barcelona' kwam zeker een opvarende om het leven. Verscheidene bemaningsleden worden vermist. De vier schepen, die bij het olie- laadstation van Larak voor anker lagen, werden zaterdagochtend om half twee (plaatselijke tijd) door toestellen van de Iraakse lucht macht gebombardeerd met meer Kalme viering Jeruzalem Dag JERUZALEM (GPD) Jeruzalem Dag, de dag waarop volgens de joodse kalender Israëlische troe pen tijdens de oorlog van 1967 oost- Jeruzalem op het Jordaanse leger veroverden, is zonder bijzondere incidenten verlopen. Een grote po litie en legermacht was op de been vreedzame samenleving tussen Is- tot stilstand. Israëliërs wa ren in oost-Jeruzalem bijna niet te bekennen. „De nu al meer dan vijf maanden durende Palestijnse opstand in de door Israël bezette gebieden heeft de 20 jaar durende zonodig in te grijpen. Terwijl in west-Jeruzalem de Is raëlische vlaggen in veelvoud wap perden en op tal van plaatsen de hereniging van Jeruzalem in her denkingsbijeenkomsten en met optochten werd gevierd, was de sombere sfeer in oost-Jeruzalem opvallend. In het gehele Arabische deel van de stad waren de winkels gesloten en kwam het openbaar raeliërs in west-Jeruzalem Arabieren in het oostelijk deel van de stad veranderd in een situatie van dagelijkse spanning en vrees. Israels premier Shamir zei giste ren tijdens de Jeruzalem Dag-festi viteiten dat „geen macht ter wereld het feit kan veranderen dat Jeruza lem de eeuwige hoofdstad is van het joodse volk. We blijven Jeruza lem Dag vieren met blijdschap in ons hart". dan 10 parachute-bommen van 230 kg. Volgens waarnemers in de Golf was het de zwaarste Iraakse lucht aanval op schepen in de Golf sinds vorig jaar december, toen Iraq eveneens aanvallen uitvoerde op Larak. Het olie-eiland ligt op 1200 km van Iraq. Scheepvaartkringen en diploma ten in de regio zeggen moeilijk te kunnen voorspellen hoe Iran zal re ageren na de hevige gevechten die vorige maand in de Golf tussen Amerikaanse en Iraanse oorlogs schepen plaatsvonden. Zes Iraanse schepen werden toen tot zinken ge bracht of zwaar beschadigd. Kort daarna maakte Washington be kend dat het naast Amerikaanse schepen ook neutrale vaartuigen in de Golf zou gaan beschermen. Sindsdien heeft de Iraanse mari ne, die aanzienlijk verzwakt uit de confrontatie met de Amerikanen tevoorschijn kwam, geen koop vaardijschepen meer aangevallen. Tot dan toe placht Iran aanvallen van Iraq snel te vergelden door tan kers te beschieten die in dienst wa ren van de Arabische Golfstaten. Botsing: 27 doden CARROLTON (AP) - Bij een fron tale botsing tussen een schoolbus en een bestelwagen zijn zaterdag in Carrolton in de Amerikaanse staat Kentucky 27 mensen om het leven gekomen. Tussen de 30 tot 40 per sonen in de schoolbus raakten ge wond. De bestelwagen reed op de ver keerde weghelft en botste frontaal op de bus waarin 67 mensen, voor namelijk tieners, zaten. De bus ging na de botsing in vlammen op. De meeste slachtoffers kwamen om het leven als gevolg van brand wonden en rookvergiftiging. De jonge mensen waren naar een amu sementspark geweest. Slag bij tempel NEW DELHI (DPA/Rtr) - Op het terrein van de Gouden Tempel in Amritsar is gisteren opnieuw zwaar gevochten tussen Indische veiligheidstroepen en extremisti sche Sikhs, nadat ongeveer 125 personen de tempel hadden verla ten. De mensen die zich overgaven, hebben een week opgesloten geze ten in de Gouden Tempel, die vori ge week maandag werd belegerd door de commando's. De 125 men sen gaven zich over, nadat de gou verneur van Punjab hen zaterdag met een zekere dood had bedreigd. In de groep zouden zich ten min ste 25 gezochte Sikh-terroristen op houden. Onder hen was Surjit Singh Penta, wie zeker schuld aan dertig moorden ten laste is gelegd. Penta pleegde na zijn arrestatie echter zelfmoord door een cy- aankalipil in te nemen. Nog 40 tot 50 Sikhs houden het tempelcomplex bezet, ze staan te genover een overmacht aan politie mannen en soldaten die het com plex omsingeld houden. De reste rende belegeraars krijgen vandaag opnieuw een kans om zich over te geven. LUBECK/TRAVEMUNDE (GPD) De EG-ministers van financien kunnen het maar niet eens worden over voorstellen om de btw-tarie- ven en de accijnzen in de EG zoveel wvnwwuwiremiu o- mogelijk gelijk te trekken. Daar- probleem in"de"Verenïgde' Staten door wordt ook de totstandkoming één van de belangrijkste onderwer- Y^P de Europese interne markt in pen van de strijd om het president- *^92 bedreigd, schap tussen Democraten en Re publikeinen aan het worden. Ta melijk onverwacht hebben politici voorstellen op tafel gelegd om zo wel soft en hard drugs te legalise ren. Een maand geleden heeft de nieuwe zwarte burgemeester van Baltimore, Kurt Schmoke, voorge steld dat het Congres hoorzittingen gaat organiseren over de mogelijk heid om het gebruik van hard en soft drugs uit het wetboek van strafrecht te halen. door Hans de Bruijn Op hun informele bijeenkomst van zaterdag in het Westduitse Lubeck-Travemunde waren zij het wel goeddeels eens over het vrij maken van het geldverkeer in de EG. Daarover kunnen wellicht vol gende maand al definitieve beslui ten vallen. De Nederlandse minister Ru- ding zei 'erg somber' te zijn over het tot stand brengen van de har monisatie van de indirecte belas tingen. Vooral Britten, Denen en Ieren liggen dwars. Volgens Ru- ding ligt er van Britse kant 'een fei telijke blokkade'. De Britten zouden dan btw moe ten gaan heffen op levensmiddelen en kleding, wat nu niet gebeurt. Dat is voor minister Lawson onbe spreekbaar. „Wij zullen niet van mening veranderen", zei hij kei hard. De Denen willen het recht om deze kwestie dan ook 'goed vast', wat de totstandkoming van de Eu ropese vrije markt zal hinderen. Kenmerk daarvan is het afschaf fen van alle controles aan de bin nengrenzen van de EG. Maar zo lang de belastingtarieven sterk uit eenlopen zal grenscontrole op de invoer van goederen onontbeerlijk blijven. „Ik wil niet zeggen dat hierdoor de interne markt er niet komt, maar het is wel een ernstige com plicatie", aldus Ruding. Bovendien draagt West-Duitsland, dat sterk deze zaak heeft getrokken, in zelf over hun belastingtarieven te juli het roulerende EG-voorzitter- beslissen niet uit handen geven, en de Ieren vrezen van gelijke (in hun geval: lagere) btw-tarieven het fail liet van Ierland. Volgens Ruding zit schap over aan Griekenland, waar van weinig impulsen worden ver wacht. Lawson heeft voorgesteld geen uniforme btw-tarieven af te spre ken, maar gewoon de grenzen open te gooien „en de markt zijn gang te laten gaan". Maar daar voelt Ru ding niets voor omdat dat tot „een ongelooflijke verlegging van han delsstromen" en grote verliezen aan belastinginkomsten kan lei den. Opmerkelijk was dat de Britse EG-commissaris voor de interne markt, Lord Cockfield, veel opti mistischer was. Volgens hem hoort het tegenstribbelen van Britten en Denen bij het politieke spel en komt de belastingharmonisatie on vermijdelijk dichterbij. Hij ziet ook geen problemen voor de interne markt. De Duitse voorzitter, minister Stoltenberg, zei dat er „een zeer grote kans is" dat de ministers op 6 juni besluiten zullen nemen over het vrijmaken van het geldverkeer in de EG. Voor de armste EG-lan- den - Spanje, Portugal, Grieken land en Ierland - zal een overgangs regeling gelden, waarvan alleen de duur nog moet worden vastgesteld. Voor Nederland zal er volgens Ruding niet veel veranderen om dat het geldverkeer hier al vrij is. Wel zullen Nederlanders makkelij ker hun geld naar het buitenland kunnen brengen en in andere lan den leningen kunnen afsluiten. Over gezamenlijke maatregelen om het ontduiken van belastingen via kapitaalvlucht tegen te gaan zijn de landen het overigens niet Een probleem is ook nog hoe lang het (vooral weer de zuidelijke) lidstaten zal zijn toegestaan de ka- pitaalvrijheid te beperken als bij zondere economische omstandig heden dat vereisen. Voorts is nog onduidelijk of de vrije kapitaal markt ook vrij zal zijn voor burgers en ondernemers uit niet-EG-lan- den. Nederland vindt dat de EG dan in elk geval in die landen (voor al Japan) vergelijkbare maatrege len moet eisen. De ministers hebben zaterdag voor het eerst vrijblijvend gepraat over voorstellen voor de oprichting van een Europese centrale bank en de invoering van een Europese munt. Verwezenlijking hiervan zal zeker niet voor 1993 kunnen. Op de EG-topconferentie van eind juni in Hannover zal het voorstel worden besproken om een groep van 'wij zen' hierop te laten studeren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5