Politie rolt omvangrijke fraudezaak op Oranjefeest Calgary wordt massale happening Onderzoek TR A-terreur in Opsporing Verzocht Mooi weer lokt veel mensen naar buiten Rijksrecherche onderzoekt brand in Utrechtse cellen Oliecrises voorkomen met wereldwijd beleid' MAANDAG 16 MEI 1988 EINDHOVEN (ANP/GPD) - De Eindhovense politie heeft een omvangrijke fraudezaak opgerold waarvan minstens 25 bedrijven in binnen- en buitenland zijn benadeeld voor tenminste één miljoen gulden. Twee Eindhovense bedrij ven, Holland Glorie en Waddijs Nederland, kochten goede ren van uiteenlopende aard en betaalden die met een onge dekte cheque. In een aantal gevallen werd hele maal niet betaald. Het ging voorna- menlijk om horeca-artikelen die gemakkelijk konden worden door verkocht. Voor de levering van de goederen maakten de Eindho vense bedrijven gebruik van bona fide overslagbedrijven. De politie heeft de directeur van de twee bedrijven, een 66-jarige Eindhovenaar. en een medewer ker. een man van 36 uit Reusel, aan gehouden en ingesloten. De zaak kwam onlangs aan het rollen toen een wijnimporteur uit Doetichem aangifte deed. Voor zo- Alcohol steeds vaker oorzaak allerlei geweld DEN HAAG (GPD) Alcoholmis bruik is steeds vaker een van de oorzaken van zware misdrijven als moord, verkrachting en mishande ling. Dat blijkt uit een recent on derzoek van het openbaar ministe rie. Minister Korthals Altes (justi tie) en staatssecretaris Dees (volks gezondheid) hebben dat de Twee de Kamer meegedeeld. De conclusies van het onderzoek van het openbaar ministerie lijken" in strijd met de conclusies van de commissie 'veelvoorkomende cri minaliteit', die twee jaar geleden slechts sprak van 'een stijging van vandalisme, vechtpartijen en gele genheidsinbraken' als gevolg van het toenemend alcoholgebruik. Korthals Altes en Dees noemen de ontwikkelingen 'zeer verontrus tend'. Zij vinden de gevolgen van overmatig alcoholgebruik net zo ernstig als die van drugsverslaving. Uit de cijfers van het openbaar ministerie blijkt dat jaarlijks min stens tweeduizend mensen overlij den als gevolg van teveel alcohol gebruik. Bij één op de vier zieken huis-opnamen is overmatig alco holgebruik in het spel. In meer dan de helft van de verkeersongeluk ken met dodelijke afloop is alcohol in het spel. 'Slechts' zestig mensen overlijden per jaar aan de gevolgen van drugsgebruik. Paniek door spel Een computerspelletje heeft het afgelopen weekeinde in Oss paniek veroorzaakt. De politie ontruimde zelfs een aantal woningen omdat men bang was dat het een bom be trof. Een inwoner van Oss had naar een bijeenkomst zijn koffertje mee genomen. Thuisgekomen hoorde hij in het koffertje iets tikken en waarschuwde de politie. Ook de Explosieven Opruimingsdienst EOD en de brandweer werden ge waarschuwd. Toen herinnerde een van de kinderen van de man zich dat hij een computerspelletje in het koffertje van zijn vader had ge daan. En dat was spontaan afge- Overleden De broer van prins Bernhard, prins Ernst Aschwin zur Lippe- Biesterfeld. is zaterdag in Den Haag op 73-jarige leeftijd overle den. De begrafenis zal in besloten kring plaatsvinden, aldus de Rijks voorlichtingsdienst. De RVD kon geen verdere mededelingen doen over de dood van prins Ernst Aschwin. Amandelen Het aantal kinderen onder de vijftien jaar bij wie de keel- en/of neusamandelen worden verwij derd is gedaald van 129.100 in 1974 tot 51.100 in 1985. Dit staat in het nieuwste nummer van het Neder lands Tijdschrift voor Geneeskun de. Deze ontwikkeling, wordt niet alleen toegeschreven aan een gro tere terughoudendheid bij de art sen en misschien ook bij de bevol king, maar ook aan het minder voorkomen van infecties die de in greep noodzakelijk maken. Huursubsidie Van het totale bedrag dat het mi nisterie van volkshuisvesting jaar lijks voor individuele huursubsidie uitgeeft, komt 44 procent terecht bij huishoudens in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Van all$ werklozen in Nederland woont ruim twintig procent in deze steden. Van de ethnische minder heden in de grote steden is 35 pro cent zonder werk. Deze cijfers noemde burgemeester Havermans van Den Haag gisteren in zijn toe spraak bij de opening van een in ternationaal congres over volks huisvesting en ruimtelijke orde ning. ver de politie heeft kunnen nagaan hebben de twee malafide bedrijven de afgelopen maanden minstens vijftig bedrijven benaderd. De poli tie heeft een aantal leveranties kunnen tegenhouden. De twee verdachten legden op beurzen contacten met leveran ciers van aantrekkelijke en gemak kelijk af te zetten goederen als wij nen. sportkleding, voedingsmidde len, frisdrank, magnetrons en com puters. Was het vertrouwen gewon nen. dan werd een levering aan Hollands Glorie overeengekomen, die met een cheque werd betaald. De 'zakenlieden' werkten met val se namen, misbruikten briefhoof den van gerenommeerde bedrijven en lieten de bestelde waren op slaan bij een bedrijf dat evenmin van kwaad wist. De waren werden zo snel mogelijk doorverkocht; de cheques waren steevast ongedekt of vals. Volgens de Eindhovense politie duurt het gewoonlijk weken, voor dat wordt ontdekt dat een cheque ondeugdelijk is. Drankenhande laar Frensen uit Doetinchem even wel was er zeer snel bij en liep ook meteen naar de politie. Hij kon bo vendien een bruikbaar signale ment geven. Zijn snelle actie bracht de door hem geleverde par tij wijn ter waarde van 68 mille ook nog boven water. Het vier man sterke politieteam constateerde dat bij zo'n vijftig be drijven in Nederland en omringen de landen orders waren geplaatst, waarvan ongeveer de helft al was geleverd. De overige firma's zijn gewaarschuwd. Uit de bij een poli- tie-inval in beslag genomen admi nistratie bleek dat de 'zakenlieden' er nog een tweede firma met dezelf de praktijken op nahielden onder de naam Waddijs Nederland. Vol gens de politiewoordvoerder kon de Eindhovense politie zo snel re sultaat boeken, doordat de aanpak van de georganiseerde misdaad tot beleidsuitgarigspunt is gemaakt. OLDENZAAL - Sfeerbeeld van de zaterdag gehouden strijd om de wereldtitel ballroomdansen voor professio nals. Er deden 39 paren uit 26 landen mee. Het was de eerste keer dat het kampioenschap in Nederland werd ge houden. (foto ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - Het mooie weer van de afgelopen da gen heeft ruim 600.000 buitenlan ders naar ons land gelokt. Vele honderdduizenden Nederlanders trokken er op uit. Dat leidde gister avond tot op de wegen tot tiental len kilometers file, die echter niet al te veel problemen opleverden. De spoorwegen zette extra treinen in om strandgangers te Kinderen bij brand gedood BEEK EN DONK (ANP) - Twee kinderen van vier en zes jaar uit het Brabantse Beek en Donk zijn zater dagmorgen bij een brand in hun ouderlijke woning om het leven ge komen. De broertjes Juel en Ker- son Bundel zijn waarschijnlijk door de dichte rook gestikt. De po litie vermoedt dat de kinderen met vuur hebben gespeeld. De brand werd om kwart over elf ontdekt. De ouders waren op dat moment niet thuis. De brandweer zag kans de brand snel te blussen. Onder de buitenlanders waren opvallend veel Fransen, die er ken nelijk wel eens tussenuit wilden na twee recente verkiezingsronden in weekeinden. De mobiliteit werd - ook in ons land - nog gestimuleerd door het massaal opnemen van een verplichte of vrije (atv) dag op vrij dag. Hotels, bungalow-parken en zomerhuisjes waren goed bezet en ook de kampeerterreinen gaven het aanzicht van een echt zomers weekeinde. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) in Leids- chendam was het overal drukker dan met Pasen. Maar de drukte was opvallend gespreid, waardoor er vrijwel geen knelpunten ontston den. Bij de buitenlanders waren voor al de grote steden in trek. In Delft was 98 procent van de hotelboekin gen voor Franse toeristen. "Ze ha len de schade nu in", zei een woordvoerder van de Keukenhof in Lisse. Ook veel Duitsers bezoch ten ons land. De VW Den Haag meldde daarnaast een opvallend aantal Canadezen en Scandina- viërs aan de informatie balie. Een zelfde melding kwam uit het oos ten van het land. De zon trok veel toeristen naar de kust. de Zuidhollandse plassen en de Friese meren. In de grote ste den waren het vooral de buitenat tracties (dierentuinen, rondvaar ten) waar men op afkwam. Het ju bilerende Artis bijvoorbeeld trok dit weekeinde 25.000 bezoekers, waarvan ruim de helft op Hemel vaartsdag. Voor de kust van Harderwijk op het IJsselmeer is zaterdagmiddag korte tijd gezocht naar 16 surfers tussen de 12 en 18 jaar, die tijdens deelname aan een surfwedstrijd enkele uren spoorloos waren. De jeugdige plankzeilers werden door éen van de vier zoekende schepen op een strandje bij Harderwijk aan getroffen. Volgens de kustwacht hebben de waarschuwingen en de publiciteit over de surfproblemen voor de Friese IJsselmeerkust grotendeels voorkomen dat zich zaterdag nieu we problemen zouden voordoen. Daarentegen kregen de redding maatschappijen het extra druk in de Zeeuwse zee-armen en de Zuid hollandse binnenwateren. Hier moesten bij verschillende red dingsacties elf surfers in veiligheid worden gebracht, die de strijd te gen de harde oostenwind nieflan- ger konden bolwerken. ROERMOND (GPD) - De politie gaat proberen via het programma Opsporing Verzocht de daders te achterhalen van de IRA-aanslagen in de nacht van zaterdag op zondag 1 mei in Roermond en Nieuw-Ber- gen. Ook heeft de politie zaterdag avond in beide plaatsen pamfletten verspreid met het verzoek aan eventuele getuigen om zich te mel den. In Roermond werd een auto van drie Britse militairen met kogels doorzeefd. Daarbij werd een Brit gedood en raakten twee anderen ernstig gewond. In Nieuw-Bergen werd in diezelfde nacht een Britse auto opgeblazen waarbij twee Brit se militairen de dood vonden en een ernstig werd-gewond. De pamfletten zijn vooral uitge deeld in cafés en bars die door de Britse militairen veelvuldig wor den bezocht, en verder aan voorbij gangers. In Roermond gebeurde dat vooral rondom de plaats achter het cultureel centrum De Oran jerie, waar de schietpartij heeft plaatsgevonden. De voor de opsporing en aanhou ding van de moordenaars beslis sende aanwijzing is - ook na het uit loven daarvoor van een beloning van 100.000 gulden - uit het nu al twee weken durende onderzoek door een rechercheteam van 45 man met tevoorschijn gekomen. Wel heeft het rechercheteam een onderhoud gehad met een Britse militair uit Munster die had ge meld dat hij in die plaats een brui ne auto van het merk Corvette met het kenteken SH-71-VR heeft ge zien. De Brit bleef ook tegen de Ne derlandse politie pertinent volhou den dat hij die wagen op de avond van zondag 1 mei voor een Britse kazerne in Munster heeft zien staan. Eerder hebben ook in Roermond getuigen er over gerept zo'n auto na de aanslag op de drie Britten te hebben zien wegrijden. De politie achterhaalde toen wel een Corvette met dat kenteken, maar die be hoorde toe aan een inwoner van Helmond van wie is komen vast te staan dat hij niets met de schietpar tij van doen kon hebben gehad. Het is in criminele kringen niet ongebruikelijk pas van een vals kenteken gebruik te maken als ze ker is dat een andere auto van het zelfde merk en type er ook mee is uitgerust. Uit een nieuw gesprek met de in Roermond gewonde Brit se soldaat heeft de politie geen en kel houvast kunnen putten. De mi litair zegt dat hij om half een in de auto was gestapt en op de achter bank was gaan slapen. Hij kwam pas bij zijn positieven toen de schietpartij al achter de rug was. PITBULL - De Utrechtse politie heeft de man opgespoord die vori ge week een pitbull-terriër heeft doodgeschoten. Het blijkt de eige naar te zijn van de hond die door de pitbull was aangevallen. Tegen over de politie verklaarde de man het pistool in het Amsterdam-Rijn kanaal te hebben gegooid. De man schoot de pitbull dood toen zijn ei gen hond door het dier werd aange vallen. De eigenaar van de pitbull had nog wel geprobeerd met schoppen zijn hond ertoe te bewe gen los te laten, maar deze gaf geen krimp. UTRECHT (GPD) - De Rijksre cherche zal een onderzoek instel len naar de brand, die zaterdagmid dag uitbrak in het cellencomplex van het Utrechtse hoofdbureau van politie. Een 22-jarige man uit Utrecht had daar om half twee zijn deken en matras aangestoken met zijn sigaret. In de dichte rook die zich ontwikkelde brachten bewa kers, politiemannen en brandweer lieden 23 gedetineerden in veilig heid. Er vielen geen gewonden, niette min hadden enkele gevangenen last van ademhalingsmoeilijkhe den. Een bewaker werd ter reani matie naar het AZU gebracht. Hij kon 's avonds weer naar huis. Op grond van de richtlijnen be schikte de Utrechter, die vast zat wegens heroine-handel, niet over lucifers of een aansteker. "Maar be wakers mogen de arrestanten wel een vuurtje geven. Roken is het enige verzetje wat ze hebben. Ook na de gebeurtenis van zaterdag zijn wij er op tegen hen die faciliteit te ontnemen", aldus politiewoord voerder Van Londen. Vrij snel na het aansteken van de matras ging op de meldtafel van de bewakers het brandalarm af, tegelijkertijd rinkelde het brandalarm bij de po litie en brandweer. De brandweer was na vier minuten ter plaatse. Bewakers bevrijdden tien gede tineerden, brandweerlieden be vrijdden de overige dertien. Alle gevangenen werden naar de lucht plaats gebracht. Sommigen had den al vrij veel rook binnengekre gen. Na een uur konden de mees ten weer naar binnen, sommigen kregen andere cellen. Van de vijf tig cellen waren er zaterdagmiddag drieëntwintig in gebruik. CALGARY (ANP) - Ze zijn mij best, zegt de 57-jarige immigrant Marinus van Ginkel op het Oranje feest in Calgary op de vraag wat hij vindt van het bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Canada. Marinus, met een grote cowboy hoed op het hoofd en lopend op cowboy-laarzen, kwam in 1957 naar Canada. Hij kwam van de boerderij van zijn ouders in Veen- endaal. "Maar na de oorlog was er niet veel te doen in Holland", zegt hij. Hij besloot daarom in Canada zijn geluk te beproeven, bovendien woonde zijn broer daar al. Thans is Marinus een succesvol rancher, die het helemaal heeft ge maakt. Zijn ranch bevindt zich cir ca 100 kilometer ten westen van Calgary. Marinus: "Ik zou niet meer terug willen naar Holland. Het bevalt mij hier heel goed, zij het dat ik ook wel geluk heb ge had". Kraampjes van Bootma's bakke rij en de Canadian Indonesian So cial Club zijn voor de komst van het koninklijk paar naar Calgary inderhaast opgetrokken op het im mense terrein van spruce mea dows, in de uitlopers van de Rocky Mountains. De organisatie ver wachtte zaterdag ongeveer 5000 tot 6000 Nederlanders uit de provincie Alberta op het grootse Oranjefeest. Aan het eind van de dag liepen de schattingen echter uiteen van 7000 tot 8000 bezoekers. In de buurt van in Drentse kle derdracht gestoken boeren, loopt de 54-jarige Karei Papenhuyzen met zijn vrouw over het terrein. Ka- rel, ook op cowboy-laarzen, woont sinds 1952 in Canada, eerst in Moosejaw in de provincie Saskat chewan, daarna in de stad Edmon ton, waar hij bouw-inspecteur was bij de provinciale regering. Zijn vrouw werkt in een supermarkt op de afdeling vleeswaren. Zij waren met niets gekomen. Maar hun ou ders gingen naar Canada. "Je laat dan toch wat achter in Holland", zegt Karei. Je hebt twijfels waarom je hier naar toe moest komen". Ka- rel wijst er op dat een hoop Neder landers die het in Nederland nooit gemaakt hebben, naar Canada kwamen, terwijl veel van hen het ook in Canada niet gemaakt heb ben. Karei die oorspronkelijk af komstig is uit Mijnsherenland en zijn vrouw uit Zwolle, horen daar niet bij. Zij bezitten twee grote hui zen in Edmonton met zo'n twintig hectare grond en hoeven niet op een cent te kijken. Clubs Veel Nederlandse Canadezen klitten aan elkaar via allerlei clubs in Canada. Op een Canadese bevol king van 25 miljoen is ruim een half miljoen van Nederlandse afkomst. "Toch zijn er veel Hollanders die niet willen laten merken dat zij Hollander zijn", zegt Karei. Hij heeft daar niet echt een verklaring Een beetje afgunst tussen Neder landers onderling zie je hier ook, weet Karei. "Als je toevallig twee centen meer hebt dan een ander, kijken ze je hier niet meer aan. Dat alles zeker niet koek en ei is onder de Hollanders is een aspect dat vaak wordt vergeten. En: "Alles is hier toch anders. In Holland word je van de wieg tot het graf verzorgd. Sociale voorzieningen zijn er in Ca nada wel, maar als je niet weet wa{ er te koop is, val je tussen de wal en het schip". Het terrein Spruce Meadows, be kend van het concours hippique in Calgary, is eigendom van de excen trieke multimiljonair Ron Southern. Southern, tevens de sponsor van het Oranjefeest in Cal gary, is president van het bedrijf ATCO, dat handelt in verplaatsba re woonkampen door de hele we reld. Ook de opgetrokken woon kampen bij de Olympische Winter spelen in Calgary waren geleverd door zijn bedrijf. De multimiljonair is verder eige naar van een grote elektriciteits maatschappij, dat voorziet in de le vering van meer dan de helft van de energiebehoefte in de provincie Al berta. Van 'big shot' Southern is ook bekend dat hij is getrouwd met een Hollandse vrouw. "Dat is te vens de reden voor de immense op zet van dit Oranjefeest", weet een Nederlandse immigrant. In de uitlopers van de Rocky Mountains bestijgt ambassadeur Breman het spreekgestoelte. "U bent in het centrum van het echte Westen", zo klinkt zijn stem door de luidsprekers, duizenden Neder landse vlaggetjes gaan omhoog. "Het verhaal van Nederlanders in Calgary is meestal een successtory. Laat ze zich op een doel richten en u ziet het resultaat: waarschijnlijk het grootste Oranjefeest ooit bui ten Nederland gehouden", aldus de diplomaat. Koningin Beatrix, die over het feestterrein een rondgang maakte zei in een korte toespraak: "De sfeer die u meebrengt is een heel cadeau voor ons. Het geeft een ge voel van verbondenheid waar wij heel dankbaar voor zijn". In het ge zichtsveld van koningin en prins staat op een spandoek te lezen 'if you ain't Dutch, your not much". Inmiddels reizen koningin en prins per trein via Kananaskis-village in Banff naar Vancouver, waar zij vandaag hun staatsbezoek voort zetten. CALGARY (GPD) Het is abso luut noodzakelijk dat de ontwikke lingslanden een beleid ontwikke len om wereldwijde energietekor ten te voorkomen. Juist de Derde Wereld is verantwoordelijk voor de stijging in de vraag naar ruwe olie in de afgelopen twee jaar weer. Om nieuwe oliecrises te voorkomen, moeten de industrielanden de Der de Wereld helpen bij het opzetten van een energiebeleid. Dit zei staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) zaterdag op een symposium over de olie- en gassituatie in de jaren '90 in de Ca nadese stad Calgary. Op initiatief van Nederland kwamen vertegen woordigers van de Canadese Nederlandse olie- en gasindustrie in dit Mekka van de energie-indus trie bij elkaar om ervaringen uit te wisselen. Het symposium werd ge- De bijeenkomst in Calgary was vooral georganiseerd om de Neder landse kundigheden op het gebied van de offshore-industrie te tonen. Het is ook de bedoeling van een staatsbezoek om de BV Nederland te presenteren", aldus Van Rooy, die zich in het buitenland 'minister van buitenlandse handel' mag noe- Prins Claus met een '1 love Beatrix'-button tijdens het Oranjefeest in Calgary. Niet vee later liepen duizenden Nederlanders met een soortgelij ke button rond. (foto anp> Espadrilles voor dames en heren en meis jes en jongens. Van canvas, zool van touw met rubber. In 12 modieuze kleuren en in 16 verschillende stippen en stre pen. Maten 36 t/m 43 (in sommige kleuren t/m 46). Nu voor de verbijste rende prijs: in uni 2 paar voor 9.- Gedessineerd^ li 1 2^rlUr BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3