'De minister dénkt, meer krijgen we niet te horen' 'Wiskunde is verrassend en nuttig' Achtergrond Deetman laat kamer in onzekere over studiefinanciering Campagne tegen He vanzelfsprekend drankgebruik PAGINA 2 MAANDAG 16 MEI 1988 De minister denkt, heet het. De ondcrwijsspecialisten van de fracties in de Tweede Kamer wachten lijdzaam af totdat onderwijsminister Deetman is uitgedacht. Maar. zo veel tijd rest de minister niet meer. Want wil Deetman vóór het komende studiejaar nog wijzigingen in de Wet op de Studiefinanciering doorvoeren, dan zal hij snel met voorstellen moeten komen. Het geduld van de onderwijsdeskundigen raakt op. Tot op de dag van vandaag weet niemand hoeveel minister Deetman op de beurzen denkt te korten om de overschrijdingen op deze post op te vangen. Als niet snel spijkers met koppen worden geslagen, kan het overleg dat binnenkort in de Tweede Kamer aan de studiefinanciering wordt gewijd, niet veel meer zijn dan wat borrelgepraat. Vermeend. (PvdA): "Extra kosten mag niet op gebruiker beurs verha len". (foto ANF) DEN HAAG De fracties van WD en PvdA in de Tweede Kamer hebben er bij onderwijsminister Deetman op aangedrongen met pasklare voorstellen het komende overleg in te gaan. Zo wil de PvdA'er Vermeend nu vooral wel eens duidelijkheid over de gevol gen van Deetmans plannen voor de inkomens van de studenten. Frans- sen, onderwijsdeskundige van de WD, voorspelt een nieuwe chaos op het onderwijsdepartement als Deetman niet snel de wetswijzigin gen doorvoert. Immers, mutaties in het computersysteem van de Cen trale Directie Studiefinanciering in Groningen vergen tijd. Dat heeft studerend Nederland het afgelo pen jaar aan den lijve mogen on dervinden. Het is duidelijk: niemand benijdt de onderwijsminister want hij staat voor forse bezuinigingen op onder wijs. Vóór zijn negatieve uitlatin gen over de afspraken in het Re geerakkoord werd Deetman nog beschouwd als een loyale bewinds man. Hij was immers indertijd zon der morren akkoord gegaan met de bezuinigingsafspraken op zijn ei gen departement. Tot nu toe heeft hij in deze kabi netsperiode bijna twee miljard in geleverd, een bedrag dat pas in 1991 wordt bereikt. Maar, het zit de minister geenszins mee. Een te snelle invoering van het nieuwe beurzenstelsel heeft hem voor zo veel extra uitgaven gezet. Ook de den onvoorzien zoveel meer jonge ren een beroep op studiefinancie ring zodat ook dit leidde tot een for se overschrijding van het budget. Weggegooid geld Zijn partijgenoot Lansink (CDA) beschouwt de extra, onvoorziene uitgaven, als "weggegooid geld" De positie van Deetman beschrijft hij als die van een minister met zijn rug tegen de muur. Maar, als het aan Lansink ligt, maakt Deetman zijn werk gewoon af. Willem Ver meend (PvdA) bekijkt het nuchter: "In dit kabinet vertrekt een minis ter alleen als hij dat zelf wil. Zolang een bewindsman de steun van zijn eigen partij geniet, mag hij van het kabinet blijven. In werkelijkheid maakt namelijk niet de Tweede Kamer maar het kabinet uit wie blijft en wie kan gaan". door Xandra Feije Binnenkort moet Deetman met een oplossing komen voor de te genvaller van ongeveer 500 miljoen gulden bij de studiefinanciering. De afgelopen tijd heeft de minister al de nodige voorstellen hiertoe ge daan. Maar, het waren dikwijls niet meer dan proefballonnetjes, die van het ene op het andere moment weer knapten. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft dan ook zijn buik vol van de "ping-pong" voorstellen van Deetman. De drie grote fracties zullen in het komend overleg over de studie financiering hun eisen op tafel de poneren. Eén van die eisen is dat de minister niet stringent vasthoudt aan de in-één-keer terugbetaling vóór 31 mei van de teveel uitge keerde beursgelden. Zowel Lan sink als Vermeend en Franssen vinden dat studenten die door fou ten. gemaakt in Groningen, zijn ge dupeerd het teveel gekregen geld in termijnen mogen terugbetalen. Lansink (CDA): Gratis ov-kaart oneerlijk voor student die niet reist". (foto and Deetman heeft echter al laten weten dat hij daar niets voor voelt. "De minister voelt wel voor meer dingen niets", aldus Franssen. Hij vindt dat de dienst in Groningen al le gevallen nog maar eens moet nalopen. "Op die manier kunnen we achterhalen welke studenten door systeemfouten zijn gedu peerd". Zes jaar Een ander strijdpunt wordt de Wet Harmonisatie Collegegelden. Deze wet is bedoeld om 165 mil joen gulden te bezuinigingen op het hoger onderwijs. Het voorstel houdt eén gelijktrekking van de collegegelden in voor hbo en uni versiteit (1600 gulden) en bepaalt bovendien dat studenten niet lan ger dan zes jaar aan de universiteit kunnen leren. Als zij er toch langer dan zes jaar over doen, vervalt het recht op studiefinanciering en moeten zij het dubbele aan college geld neertellen. Als het aan Deetman ligt, wordt de wet met terugwerkende kracht per 15 september het vorig jaar in gevoerd. Dat brengt studenten die na die datum verlenging van hun studieduur hebben aangevraagd in grote problemen. PvdA en WD hebben echter geen trek in invoe ring van deze maatregel met terug werkende kracht. "Bovendien krijgt de minister problemen met de Eerste Kamer, die hier ook niets voor voelt", stelt Franssen. Hij betwijfelt het dan ook ten zeerste of Deetman er in zal slagen zijn plannetje met terugwerkende kracht door te voeren. Ook Lan sink vindt de datum van 15 septem ber "onaanvaardbaar". Hij voelt voor een compromis: invoering per januari dit jaar. Maar ook dat voor stel zal de Eerste Kamer naar ver wachting niet met gejuich ontvan gen. De senaat is geen voorstander van wetten met terugwerkende kracht invoeren. Het onderwijsministerie heeft inmiddels een fonds in het leven geroepen waarmee universiteiten studenten die vertraging hebben opgelopen, financieel kunnen steu nen. Lansink: "De vraag in hoever re de overheid hierin regelend moet optreden, speelt hierbij een rol. Je zou de besteding van dit fonds in een wetje aan banden kun nen leggen zodat op alle universi teiten hetzelfde beleid wordt ge voerd. Ook zou je de instellingen om verantwoording achteraf kun nen vragen". Getorpedeerd Omdat de overheid deregulering hoog in het vaandel heeft staan, ziet Lansink het meeste in het laatste voorstel. Alle voorstellen die de onderwijsspecialist tot nu toe heeft gedaan, zijn door zijn be windsman getorpedeerd. "Jam mer", is hierop Lansink's enige commentaar. Zo heeft hij toender- tijd in een motie nog getracht de minister er toe te bewegen het nieuwe studiefinancieringssys teem per leerjaar in te voeren. Lansink valt evenwel te porren voor het idee van de minister om de leningen te privatiseren via de ban ken. Bij zo'n geprivatiseerde lening moet volgens hem wel aan een aan tal voorwaarden worden voldaan zodat rechtsongelijkheid uitgeslo ten is. Vermeend ziet echter geen enkel heil in dit systeem van lenen. "Een bank is een commerciële in stelling en zal dus zijn rente-tarie ven heus niet voor ons gaan aan passen". De PvdA heeft een variant op het beurzenstelsel bedacht. Ver meend: "Het nieuwe stelsel heeft de inkomenspositie van de draag krachtige ouders omhoog getrok ken. Want hun kinderen komen nu ook in aanmerking voor een basis beurs. Daarin schuilt onredelijk heid ten opzichte van de niet- draagkrachtige ouders". Als het aan Vermeend ligt, krijgt iedere student de mogelijkheid een rente loze lening te sluiten in combinatie met een aanvullende beurs. Het te lenen bedrag zou voor iedereen evenhoog moeten worden. "Het voordeel hiervan is dat de kosten van de lening dan eerlijk worden verdeeld. Bovendien is de gedachte er achter dat de draag krachtige ouder waarschijnlijk meteen de lening zal aflossen en zelf bijdraagt in de studiekosten van zoon of dochter", aldus Ver meend. Vermeend vindt dat het de mi nister niet aangerekend kan wor den dat zoveel meer studenten dan was voorzien een beroep op de stu diefinanciering deden. "Dat kun je van tevoren nooit voorspellen. Iets anders wordt het als Deetman deze extra kosten wil verhalen op de ge bruikers door de beurzen te verla gen. Daar zijn wij tegen". Gratis reizen De Tweede Kamer heeft ver deeld gereageerd op het contract dat Deetman wil afsluiten met de spoorwegen zodat studenten een gratis-reizenkaart op zak krijgen. Lansink: "Er is iets voor te zeggen de basisbeurs te verlagen in ruil voor een aantal faciliteiten zoals de Openbaar-Vervoersjaarkaart voor studenten. Je zou dan de hoogte van de leningen iets kunnen oprek ken". Maar een echte voorstander van de jaarkaart is hij niet. "Er zijn studenten die nauwelijks reizen, dus die hebben er niets aan. Boven dien is het ook oneerlijk want stu denten die bijvoorbeeld Schoevers doen, krijgen zo'n kaart weer niet". Vermeend vindt het "ergerlijke" van dit voorstel dat opnieuw on duidelijk blijft hoe de inkomenspo sitie van de studenten er uit gaat zien. "Zolang we geen exacte bere keningen hebben, heeft het weinig zin er over te discussiëren". De WD staat niet afwijzend tegen over de jaarkaart, maar Franssen vindt wél dat aan de studenten de keus moet blijven of ze zo'n kaart wel of niet nemen. De drie politici zijn er inmiddels van doordrongen dat er bij de in voering van het nieuwe beurzen stelsel grove fouten zijn gemaakt. Lansink: "De vervoegde invoering van het systeem had veel te maken met de persoonlijke ambitie van Deetman en was dus vooral een po litieke beslissing". Creativiteit Franssen: "Toen de minister het signaal voor de invoering op groen zette, is iedereen ervan uitgegaan dat dit kon. Op zo'n moment kun je alleen maar vertrouwen op de ver antwoordelijkheid van de minister. Achteraf zijn we bedrogen uitgeko men". De WD-er laat weinig heel van het beleid van de onderwijsmi nister. "Zijn voorstellen zijn weinig onderbouwd en de analyses zijn slecht". Hij heeft er geen verklaring voor: "Het ontbreekt Deetman niet aan tijd en je kunt ook niet van hem Deetman: rug tegen de zeggen dat hij de creativiteit mist". Wat dat betreft maakt hij zich nu wél zorgen. "De minister moet de bezuinigingen opvangen. Als hij dat nog bij aanvang van het nieuwe studiejaar wil doen, moeten snel knopen worden doorgehakt. Want wil je veranderingen in de compu ter bij de dienst in Groningen door voeren dan kost dat tijd. Als dit te laat gebeurt, voorspel ik opnieuw een grote chaos voor het komend studiejaar". Om een automatisering bij een dienst goed door te voeren, is het volgens Lansink van belang dat van tevoren een goede analyse wordt gemaakt van hoe zo'n dienst functioneert. Dat is volgens hem in Groningen niet gebeurd en daarom zijn er zoveel problemen gerezen. "Automatisering is geen kwestie van alleen maar apparatuur neer zetten. Het vergt een goede organi satie en een bewustwordingspro ces bij de werknemers. Dit alles is in Groningen niet gebeurd". Vermeend vindt dat een contract met een open-einde-regeling zoals het onderwijsministerie met de computerleverancier heeft geslo ten, nooit meer afgesloten mag worden. "Zo'n regeling is toch vra gen om moeilijkheden. Lekker makkelijk, de leverancier blijft maar afleveren en achteraf wordt dan de rekening gepresenteerd. Denk maar niet dat dit zo in het be drijfsleven gebeurt. Daar worden keiharde afspraken gemaakt". De kamerleden vinden dat Deet man in politiek opzicht veel kre diet heeft verspeeld. Vermeend: "Het opereren van Deetman heeft de schatkist handenvol geld ge kost. Bovendien is de geloofwaar digheid van de minister de afgelo pen tijden behoorlijk aangetast. En ik vraag me af of de bewindsman leert van zijn fouten. Want op nieuw weet niemand waar hij met zijn beleid naar toe wil. Ja, de mi nister dénkt, is tot nu toe het enige dat we van zijn ambtenaren te ho ren krijgen". Franssen (VVD): "Opnieuw grote chaos als niet snel knopen worden doorgehakt. (foto ANP) Prof.dr. F. van der Blij, wiskun dige, gaat op de tenen staan, strekt 'n arm en pakt van een van de propvolle boekenkasten in zijn studeerkamer wat driehoe ken, kubussen en meerhoeken. De blokken van plastic en papier laat hij op zijn bureau vallen en vervolgens bouwt-ie er haastig nieuwe figuren mee. door Jos van der Meer Als hij is uitgespeeld, legt hij tevreden glimlachend uit dat wat je ook probeert, louter met vier, acht of twintig van die blokken iets nieuws valt te maken waarin dezelfde vorm van de bouwsteen terugkomt; bij alle andere aantal len blijft het bouwsel onaf. Bij voorbeeld: alleen van vier vier hoeken is een andere, grotere ku bus te stapelen. De professor: "Dat 't is te be wijzen dat zoiets slechts bij die aantallen opgaat en niet bij zeven blokken, of achttien of hoeveel dan ook, dat daar een redenering over is op te stellen zodat nie mand meer hoeft verder te zoe ken naar een antwoord op de vraag of nog andere combinaties mogelijk zijn, is een esthetische gewaarwording". Van der Blij is nogal lyrisch over zijn vakgebied, dat hij vori ge week heeft moeten verlaten. Na 33 jaar colleges te hebben ge geven aan de Rijksuniversiteit Utrecht is hij met pensioen ge gaan; eind jaren zestig was hij twaalf maanden rector-magnifi- De wetenschapper vindt wis kunde niet alleen leuk vanwege de esthetiek, maar ook omdat ze 'een gedachtenspel is van dingen die uiterst verrassend in elkaar blijken te zitten'. "Via de meest ingenieuze methoden kun je er. de eenvoudigste zaken mee ont dekken die niet op een andere r zijn te bevatten". Daar komt bij, dat "dit zeer ab stracte en superbe gedachten- spel op wonderlijke wijze toepas baar blijkt om ervaringen rondom ons in kaart te brengen en te begrijpen". Heel dicht bij de mens liggen voorbeelden uit natuur- en scheikunde, zegt Van der Blij: "Hoe kolkt badwater als je de stop uit de afvoer trekt, hoe vallen de druppeltjes van een waterstraal uiteen als je een kraan laat lopen? Om dat soort dingen gaat het". Bovendien, wiskunde is vaak nuttig; archi tecten gebruiken haar bij het ontwerpen van gebouwen (hoe groot moet de kromming zijn van een degelijke dakspant?), Voor de professor is het al even boeiend anderen ervan te over tuigen dat dit soort zaken inder daad zo in elkaar steekt. "Als je een jongere, misschien zelfs al vanaf vijf of tien jaar, in een ge sprek iets kunt laten ontdekken waardoor je dat enthousiasme krijgt Van 'ik begrijp het', dan is dat de emotionele bevrediging van je werk", zegt hij. Hierna volgt door hem de stel lige ontkenning van de bewe ring, dat wiskunde bij uitstek een vak is waaraan de ene leer ling een hekel heeft terwijl de an dere het prachtig vindt. "Wis kunde is geen uitzonderlijk ele ment in onze cultuur, ze is juist heel algemeen. Gefascineerd door wiskunde is maar een klei ne groep, maar 'n hekel..., meestal'is sprake.van een haat- /liefde-verband dat berust op slechte ervaringen met een do cent die niet de juiste prikkeling ten opzichte van het vak heeft uitgezonden. In wiskunde zit een puzzelelement en zoiets vindt toch bijna iedereen leuk". De basis voor een eventuele aversie tegen wiskunde wordt meestal reeds op de basisschool gelegd: "Vrijwel ieder kind kan het rekenonderwijs volgen tot de vierde klas van de lagere school, de verwarring komt bij breuken en staartdelingen, wanneer het rekenen wordt losgekoppeld van de werkelijkheid. Als je bij de som zes gedeeld door drie vraagt waarom dat twee is, zal iedereen zeggen: 'omdat je alle drie twee appels krijgt uit een mand met zes'. Maar, wat doe je bij het uit rekenen van de som 2 1/2 gedeeld door 1 3/4? Er is een enquete ge houden onder aanstaande onder wijzers en slechts een beperkt aantal kon daar een verhaal bij vertellen". Met volle inzet is hij dan ook lid van de 'Commissie Ontwikke ling Wiskunde-onderwijs'. Over ruim drie jaar moet die in op dracht van staatssecretaris Gin jaar-Maas (onderwijs) komen met voorstellen om de manier, waarop het vak voor leerlingen tot 16 jaar wordt gegeven op alle scholen te verbeteren. Na enig doorvragen komt hij met een duidelijker waarde-oor- deel over het huidige wiskunde onderwijs: "Het is niet compleet genoeg. Kijk, wie op het athene um nauwelijks aardrijkskunde heeft gehad, kan later wel func- tióneren, maar mist iets. Met wis kunde is dat net zo. In het lager beroepsonderwijs wordt twee jaar wiskunde gegeven. Ik vind datje dat vak zo moet aanbieden, dat kinderen 't prettig en zinvol vinden het vier jaar te krijgen. In derdaad, dat is precies waar ik met die commissie naar toe wil". De Raad van Kerken in Neder land heeft een grootscheepse an ti-alcohol-campagne op stapel staan. In de 6000 plaatselijke ge meenten en parochies van de ne gen bij de raad aangesloten ker ken komen, als de plannen wor den goedgekeurd, volgend sei zoen affiches te hangen die de bezoekers van kerkelijke gebou wen waarschuwen voor te van zelfsprekend drankgebruik. "Wij streven niet naar ge heelonthouding", zegt dr. J. W. van der Molen, secretaris van de afdeling 'Dienst' van de Raad van Kerken. "Wij willen alleen dat mensen nadenken over waar om en wat zij drinken. De raad wil wel bereiken dat in de Vas tentijd veertig dagen vóór Pa sen geen alcohol meer wordt gedronken. Volgens Van der Molen heb ben veel kerkmensen de neiging, liever over problemen van ande ren dan over dingen dichtbij huis te praten. "Uit een gezamenlijk projekt van de stichting 'De Re genboog' en de raad is gebleken, dat het in de plaatselijke ge meente of parochie gemakkelij ker is heroïne ter sprake te bren gen dan alcohol. Daarom is de campagne van de raad ook niet overbodig naast de actie van het ministerie van WVC. Voor kerke lijke mensen is die actie iets dat van buiten komt en daarom niet voor hen bedoeld is". De campagne, waaraan het mi nisterie van WVC 50.000 gulden bijdraagt, voorziet naast de affi ches ook in publikaties over het onderwerp, een speciale krant voor jongeren en catechesemate riaal. Het is nog niet helemaal zeker of de plannen doorgaan. Een paar kerken zijn niet zo enthou siast omdat de gemeenten al wor den overspoeld met materiaal van de landelijke kerkelijke bu reaus. Zeker is al wel, dat bis schop Gijsen van Roermond niet meedoet. Immers, het gaat om een actie van de Raad van Ker ken, en met die raad heeft hij maar weinig op. Aandelen. De synode van de Evangelisch-Lutherse Kerk heeft de plaatselijke gemeenten en diakonieën opnieuw opgeroe pen, hun aandelen in bedrijven met belangen in Zuidafrika op nieuw te overwegen en af te sto ten. Zij herhaalde daarmee een oproep van november 1986. Nu de berichtgeving over Zuidafrika door de perscensuur in dat land steeds eenzijdiger wordt, vindt de lutherse synode het heel belangrijk dat de kerke lijke kanalen worden benut voor het doorgeven van inlichtingen. Opstelwedstrijd De Doopsgezinde Vredes groep en het Vrijzinnig Protes tants Centrum hebben een op stelwedstrijd uitgeschreven over de vraag of gerechtigheid econo misch haalbaar is. Studenten aan hogescholen en universiteiten wordt gevraagd hun ideeën over dit onderwerp op papier te zet ten. De wedstrijd is een bijdrage aan het proces van gerechtit- gheid, vrede en behoud van de schepping van de Wereldraad van Kerken. In de jury zitten onder anderen dr. B. Goudzwaard, hoogleraar economie aan de Vrije Universi teit in Amsterdam, dr. O. Jager, wetenschappelijk hoofdmede werker aan de gereformeerde theologische universiteit in Kampen, en dr. H. B. Kossen, hoogleraar praktische theologie aan de Universiteit van Amster dam. Voor het winnende opstel wordt een prijs van f. 2500 uitge loofd. De tweede en derde prijs is f. 500. De inzendtermijn sluit op 1 september. De inzenders kun nen hun ideeën toelichten op een symposium op 19 november in Utrecht. Een forum van theolo gen en economen zal dan op de voorstellen reageren. Bijlmer. Het winkelcentrum 'De Amsterdamse Poort' in de Bijlmermeer van Amsterdam krijgt eind deze maand een pas- toraal-diakonaal 'inloopcen trum' voor ontmoeting, gesprek en stilte. Deelnemers zijn de her vormde gemeente, de evange- lisch-lutherse gemeente, de gere formeerde kerk, de rooms-katho- lieke parochie en de evangeli sche broedergemeente in Am sterdam-Zuidoost. Het centrum (Bijlmerplein 728) heet 'De Bijlmer Duif. Voor zitter van het stichtingsbestuur is de gereformeerde predikant P. Vliegenthart. Inloophuis in Leiden. Op zondag 29 mei zal in de middag- dienst van de christelijke gere formeerde kerk in Leiden (Steenschuur) mevrouw C. Rom- kes (gekomen uit Kampen) wor den ingeleid tot haar taak als missionair-diakonaal werker ten behoeve van het stadspastoraat In de jaren 60 ontving de ker- keraad van deze kerk, evenals nog enkele andere kerken in Lei den, een fors legaat ten bate van de diakonie. Vijfentwintig jaar lang kreeg en besteedde de diakonie de rente daarvan. Vorig jaar werd tot kapitaalsuitkering overgegaan. De christelijke gereformeerde kerkeraad benoemde toen een commissie die de opdracht kreeg een besteding voor het grootste deel van deze gelden te vinden. Uitgangspunt was een diakonaal doel in combinatie met gemeen te-opbouw. Zowel de kerkeraad als de kerkelijke gemeente ging akkoord met het voorstel van de commissie, deze gelden te ge bruiken voor het stadspastoraat. De plannen houden onder meer in het beginnen van een in loophuis in de Leidse binnen stad voor mensen die behoefte hebben aan contact, meeleven en/of niet-professionele hulp. Mevrouw drs. Romkes werd hiervoor per 1 juni benoemd. Haar functie is vooralsnog een deeltijdbaan. Hervormde Kerk: beroepen te Delft E. Bosma Oosterhesse- len, te Oosterbeek en Wolfheze A. M. Roest Borssele-Driewegen; aangenomen naar Wissenkerke (Z.) W. Smit Dantumawoude; be dankt voor Barneveld H. Veld huizen Hillegersberg. Gereformeerde Kerken: be roepen te Rijnsburg (vacature ds. A. G. Baayen, die gebruik maakte van de regeling 'ver vroegde uittreding') D. N. Ver schoor Culemborg, te Ridder kerk L. Donkersloot Hoek van Holland. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Zuidhorn C. J. Mewe Terneuzen; aangeno men naar Middelburg A. de Snoo Harderwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Urk P. den Butter Middelharnis; be dankt voor Lelystad (in combi natie met Nederlands Gerefor meerde Kerk) J. van Mulligen Amsterdam. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Nieuwerkerk (Z.) A. Bac Bodegraven. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Salford (Onta rio, Canada) A. D. Muilwijk Dordrecht. Afscheid collectanten Leiden. De hervormde kerk voogdij van Leiden heeft met een prettig bijeenzijn in de Hoog landse kerk afscheid genomen van het college van kerkcollec- tantën, dat na een bestaan van 178 jaar door verandérde om standigheden binnen kerkelijk Leiden moest worden opgehe ven. De Vereniging van Kerkvoog dijen in de Hervormde Kerk be kroonde de trouwe en langduri ge dienst van de kerkcollectan- ten met een legplaquette en een oorkonde. Die werden toege voegd aan de inventaris van een antieke kast in het koor van de kerk, waar elke bezoeker ze kan bewonderen. De 21 overgeble ven kerkcollectanten kregen persoonlijk een herinnerings bord. De heer Jongejan van de kerk voogdij en ds. Kramer van de centrale kerkeraad hielden een toespraakje. De eerste haalde tal van wetenswaardigheden op uit de geschiedenis van het collec tantencollege. Het officiële ge deelte duurde een uur. De rest van de avond werd heel genoeg lijk doorgebracht met als hoogte punt een diner bij kaarslicht.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2