Brits b] bed d 'oet A] iax goed Prost profiteert in Monaco van stuurfout van Senna Van den Berk moet inleveren Strijbos wint in één manche Geboers wint beide manches Nederlands zijspanduo loopt in op Zwitsers MAANDAG 16 MEI 1988 PAGINA 21 RUSKEASANTA (ANP) - De Bel gische crosser Eric Geboers heeft gisteren de Grote Prijs van Finland gewonnen. Geboers zegevierde op het circuit in Ruskeasanta in beide manches. De Brit David Thorpe behield de leiding in de strijd om de wereldtitel met 125 punten. Hij wordt gevolgd door zijn landge noot Kurt Nicoll (108), Eric Ge boers (103) en de Nederlander Kees van der Ven (72). Van der Ven kende op het Finse circuit een ongelukkige start. In de eerste manche kroop de KTM-cou- reur uit Bakel snel naar de vierde plaats, die hij echter door pech moest afgeven. In de vijfde ronde brak de ketting van zijn machine, vier ronden later gaf de Brabander de strijd op. Geboers was on genaakbaar. Zijn perfect afgestel de Honda was door niemand te vol gen. In de tweede manche was Ge boers opnieuw goed weg. Zonder al veel te moeite won de Belg op nieuw. Kees van der Ven volgde in zijn kielzog. Met zijn tweede plaats kon de Brabander tevreden zijn. In de strijd om de wereldtitel be draagt zijn achterstand op leider Thorpe inmiddels 53 punten. Arie Luijendijk rijdt vijfde tijd INDIANAPOLIS (AFP) - De Ne derlander Arie Luijendijk heeft za terdag tijdens de eerste training voor de 500 mijl van Indianapolis de vijfde tijd gemaakt. De al enige jaren in de Verenigde Staten wo nende Nederlander bereikte een snelheid van 341,777 kilometer per uur. De Amerikaan Rick Mears (350,717 km) noteerde de hoogste snelheid. Tiny Reniers sterk met pijl en boog DOORN (ANP) - Bij internationale handboogwedstrijden in Doorn is Tiny Reniers als eerste geëindigd. Hij kwam tot een totaal van 1299 punten. De schutter uit Liessel kwam daarmee weer een pijl dich ter bij deelneming aan zijn derde Olympische Spelen. Bij de vrou wen zegevierde Van Rozendaal. OEGSTGEEST "Dit is onze eerste overwinning na ruim een jaar", rekent een trouwe fan van Ajax Leiden pal na afloop van de cricketmatch tegen Quick 3 uit Den Haag uit. "Quick 3, daar speelde ons tweede team twee jaar geleden toch ook nog tegen", doet een andere toeschouwer nog een duit in het zakje. "In elk ge val moet deze overwinning wor den gevierd", stelt een derde op het zonovergoten cricketveld van Oegstgeest voor. door Tim Brouwer de Koning Een nieuw seizoen, een nieuw geluid' is duidelijk van toepas sing op de cricket af deling van de Ajax Sportman Combinatie (ASC) uit Oegstgeest, ook wel Ajax Leiden genoemd. Na een eindeloos lijkende 'vrije val' in sportief en getalsmatig opzicht lijkt een ommekeer te hebben plaatsgevonden. In de tweede klasse A wint de hoofdklasser van weleer op zondag 15 mei 1988 zijn eerste competitiewedstrijd, zij het nog weinig overtuigend. Minstens zo belangrijk is daar naast het nieuwe bloed dat de Oegstgeester vereniging in de aderen vloeit. "Dat hadden we ook hard no dig", meent Robert Pels Rijcken, secretaris van de cricketcommis sie en dientengevolge bestuurslid van ASC. "Heel wat goede spelers hebben de laatste jaren het zin kende schip verlaten. Toen we een paar klassen hoger speelden, liepen we duidelijk op onze te nen. Sommigen zijn daarop afge knapt we moesten vaak twee keer per weekeinde spelen an deren hebben het elders hogerop gezocht. Wij zijn niet bij de pak ken blijven neerzitten. Via leden werfacties hopen we het dal snel te verlaten". Advertentie Het grootste succes tot nu toe is de komst van de volbloed Brit Neil Brown (39), die het edele cricket-spel vanaf zijn prilste jeugd in (Noord)Engeland heeft gespeeld. Via zijn Nederlandse vriendin naar Leiden gelokt bleef hij een jaar verstoken van zijn favoriete hobby, tot hij werd gewezen op een Ajax-advertentie in een plaatselijk blad. Brown meldde zich vorige week aan en is sindsdien vaste keus in het eer ste elftal van Ajax. "Dat bevalt me uitstekend", verklaart de matchwinner, die overigens uitsluitend Engels spreekt, als hij na zijn succesvolle debuut in één van strandstoelen op de hoek van het terrein plaatsneemt. Bescheidenheid siert de Brit, want zijn eigen HOLICE (ANP) - John van den Berk heeft in de 250 cc cross om de Grote Prijs van Tsjechoslowakije, de vierde die meetelt voor de we reldtitel, een fractie van zijn royale voorsprong moeten inleveren. De Ossenaar, wereldkampioen in de 125 cc en debuterend in de zwaar dere klasse, won gisteren in Holice de eerste manche, maar raakte in de tweede ver achterop door een val. Door de tuimeling kon de Brit Jeremy Whatley, zesde in de eerste omloop en tweede in de tweede, twee punten inlopen. De afstand tussen beide kandidaten voor de ti tel bedraagt na vier van de twaalf GP's zeventien punten in het voor deel van de Brabander. De West duitser Diepold, winnaar van de tweede reeks, bracht de marge te rug tot 24 punten. Gertjan van Doorn, vijfde en vierde in Holice, handhaafde zich op de zevende plaats in het klassement. Op het harde circuit van Holice had Van den Berk in de eerste man che een voortreffelijke start. Hij ging achter de Amerikaan Robbie Smith als tweede de eerste bocht in. Achter hem gingen twee con currenten tegen de grond. Jeremy Whatley kwam in botsing met Mark Smits en de Fin Vehkonen tuimelde tegen een voorligger. Smith en Van den Berk vochten een prachtig duel uit. In de vierde ronde passeerde de Brabander de Amerikaan. Die weigerde zich neer te leggen bij de stuurmanskunst van de Ossenaar en na twintig mi nuten slaagde hij erin Van den Berk de kop te ontfutselen. Hij nam drie seconden voorsprong, maar werd in de eindfase door de slim koersende Brabander achter haald. Van den Berk zocht en vond op de harde ondergrond nieuwe lij nen, maakte daardoor meer snel heid en werd op de valreep win- Het harde gevecht had veel ener gie van Van den Berk gevergd. Bij de start van de tweede omloop was hij niet bij de les. Het gevolg was een plaats in de achterhoede. Met veel risico probeerde de Ossenaar zijn fout goed te maken. Het resul taat was dat hij zich verstuurde en ten val kwam. Daardoor verdween een plaats bij de eerste tien uit beeld. Al kwam hij er met de elfde klassering nog dichtbij. AGUEDA (ANP) - Drie valse starts hebben de 125 cc cross om de Grote Prijs van Portugal, de zesde in de reeks van twaalf om de wereldtitel, gehalveerd. Na de eerste, door Da ve Strijbos gewonnen omloop ver schenen de coureurs in Agueda drie keer, met steeds een onderbre king van een half uur, aan de start van de tweede. Telkens was er sprake van een valse start. De eerste keer was een coureur te vroeg weg, de tweede reed een coureur in het starthek en liep een lekke band op en de derde keer was het starthek defect. Na een uur waren de coureurs het beu. De harde, constante regen en de zuigende modder hadden in de eer ste manche al veel van de rijders gevergd, de drie valse starts bleken de druppel. Onder aanvoering van Jean-Michel Bayel en Strijbos, de kopstukken in de 125 cc, weiger den ze nogmaals hun motoren aan te trappen. De organisatie in Agueda, in het noorden van Portugal aan de grens met Spanje, nam geen strafmaatre gelen. In overleg met vertegen woordigers van de internationale federatie werd het resultaat van de eerste manche met één handteke ning bekrachtigd als uitslag van de Grote' Prijs van Portugal en werd Strijbos tot winnaar uitgeroepen. Strijbos, door zijn kopmanschap bij Cagiva vrijwel zeker de best ver dienende sportman in Nederland, had in Agueda de punten hard no dig. Vorige week verloor hij in Spanje zes punten op Bayle, de nummer één van Honda. In de modder van Agueda zat het de Bra bander niet tegen. Hij kwam for tuinlijk weg bij de start en bleef buiten bereik van Bayle. Die vocht een stevig duel uit met Pedro Trag- ter, die de snelste trainingstijd had gemaakt. Bayle werd tweede, net voor Tragter. jaar en vierde Monaco-triomf in de schoot geworpen. Prost mag dan op het erepodium in Monte Carlo vaste klant zijn ge worden van Prins Rainier, de vreugde was er niet minder om bij de routinier. De knotsgekke Grand Prix van Monaco staat hoog aange schreven en is publicitair erg inte ressant, aangezien honderden mil joenen de race via de beeldbuis vol gen. Volgens de Franse pers is de GP van Monaco na de Olympische Spelen en het WK voetbal zelfs nummer drie op de wereldranglijst van tv-sportevenementen. De 46e Grand Prix van Monaco kreeg door de stommiteit van Sen na toch nog een boeiend einde na een uitermate saaie race. Lange tijd gebeurde hoegenaamd niets en reed het peloton van bij aanvang 26 rijders met snelheden van 250 kilo meter per uur in optocht door de bebouwde kom van Monte Carlo; langs het wereldberoemde Casino, de bankgebouwen, hotels, bijoute rieën, jachten en volgepropte tribu nes (de kaarten varieerden van 130 tot 300 gulden). Mede dankzij 'af- stop-werk' van Gerhard Berger, die Alain Prost niet voorbij liet gaan, liep Senna per ronde een seconde weg van zijn achtervolgers. Riskant Nadat Prost in de 55e ronde ein delijk kans had gezien om Berger te passeren, was er nog steeds geen vuiltje aan de lucht voor Senna. Maar de soms in Monaco woonach tige Braziliaan riskeerde te veel. Hij had alle tijd om in de slotfase een rustig ommetje door zijn eigen woonplaats te maken. Hij deed dat Ajax aan bat, maar niet voor lang. De bal raakt de wicket: batsman Maarten Gerrits is uit en moet het veld aandeel in de overwinning top scorer van Ajax met 20 van de 85 punten) acht hij onbelarigrijk. "Het is een overwinning van de ploeg. De teamgeest hier spreekt mij aan. Ik ben dat in België wel anders gewend. Daar speelde ik een tijd lang met een internatio naal team mee, dat uit elkaar viel als er weer wat Britse mili- tairen vertrokken". Dat gevaar loopt Ajax volgeiis Broum niet. "Nederlanders zijn heel goed in staat tegenvallers op te vangen. Als de één opstapt komt er zo weer een ander voor te rug. Ze geven nooit op. Boven dien hebben ze hier een goede ba sis. Ik hoef mijn teamgenoten niets te leren, dat doet de trainer Paul Maholm red.) wel. Die heeft het spel heel goed van de televisie geleerd. Ik merk dat de invloed van de BBC hier ook steeds groter wordt. Cricket is voor mij nog steeds een uiterst geschikte team sport". Levenswijze Waarschijnlijk is Brown één van de weinigen bij Ajax die er zo over denkt. 'Cricket is een le venswijze' is er bij hem nog met de paplepel ingegoten. "Neil schuift er heel veel voor aan de kant", weet Pels Rijcken. "Zo baalde hij vorige week verschrik kelijk dat wij al weg waren voor een oefenwedstrijd. Hij had aan vankelijk wegens familie-ver plichtingen afgezegd, maar had zich op het laatste ogenblik toch vrijgemaakt. Toen hij belde wa ren wij helaas net vertrokken". Andere Ajax-spelers hebben meer moeite een volle dag per week voor een cricket-match uit te trekken. Pels Rijcken: "De één heeft tentamens, de ander een vriendin die niet van cricket houdt. De tijdsduur, toch gauw een uur of acht, geeft inderdaad veel problemen. Niet alleen bij ons trouwens. Ik hoorde dat drie teams van Quick in totaal 28 af zeggingen voor dit weekeinde hadden. Dan valt het bij ons nog Wie eenmaal in het veld of met het slaghout 'aan bat' staat, raakt volledig in de ban van het spel. "Ik ken niemand", zegt Pels Rijcken, "die nog twijfels heeft als hij het spel eenmaal heeft ge speeld". Enkele oudgedienden be vestigen zijn woorden volmon dig. Veteraan Kantebeen, met zijn 75 jaar veruit de oudste nog actieve Ajax-speler, beoefent het spel al 60 jaar. Mijn ogen, kracht en snelheid zijn wel min der geworden, maar technisch sta ik nog steeds mijn mannetje. Ik stop er pas mee als ik als fiel der (in het veld red.) geen bal meer kan tegenhouden. Dan is de lol er voor mij en mijn ploeggeno ten af'. Een andere oud-eerste elftal speler, Blonk, hield het 30 jaar op het cricket-veld uit. "Toen ik plot seling reuma kreeg, was het voor mij afgelopen. Nu volg ik de wed strijden vanaf de kant, je kunt mij wel een clubmens noemen. Wat mij opvalt is het matige ni veau van tegenwoordig. In mijn tijd lag dat beslist hoger. Ik denk dat wij doordat wij lang in de zelfde samensteling speelden wat meer routine in de ploeg hadden dan het Ajax van nu". Smetteloos Ervaring, routine, concentra tie, techniek en inzicht zijn on misbaar voor de in smetteloos witte lange broeken en truien ge hulde mooi weer-sporters. Af en toe een snelle run tussen de wic kets om wat punten bijeen te sprokkelen, dan weer rustig wachten op een goede slagkans: cricket lijkt een ontspannen vrij etijdsbesteding. Maar als de zon op de hoofddeksels van de spelers brandt, dreigt de aandacht wel eens te verslappen. Vooral jonge, onervaren spelers, van wie stan daardteams vanwege de vele af zeggingen steeds vaker gebruik moeten maken, kunnen op die manier hun (enige) slagbeurt binnen de kortste keren verspe len. Daardoor stagneert het pun- tenaantal van het team dat aan slag is. "Dat maakt cricket nou zo boeiend", legt Pels Rijcken uit. "De leek ziet verrassende wen dingen meestal niet, maar voor een kenner kan een cricket-match bijzonder veel spanning met zich meebrengen. "Het is een andere spanning dan tijdens een voet balwedstrijd, waarin alles zich binnen anderhalf uur afspeelt", vindt Kantebeen, die behalve lid van Ajax ook erelid van UVS en donateur van Roodenburg is. "Ik kan het allebei wel waarderen, ik zie het nogal ruim". De combinatie voetbal-cricket komt overigens vaker voor. Bij de voetbalvereniging ASC neemt de cricket-afdeling een tamelijk on dergeschikte positie in. "Mij hoor je niet klagen", zegt Pels Rijcken, "maar wij zitten op deze accom modatie wel een beetje geïso leerd. Overigens krijgen de hoc keyers er hier een kunstgrasveld bij, waardoor wij dit mooie ter- rem kwijtraken. In overleg met LMHC en de gemeente zullen we wel uitknobbelen op welke plek wij na augustus terecht kunnen". Waar en hoe dan ook, Ajax houdt het hoofd wel boven water. De vereniging groeit en ze weten in Oegstgeest weer wat winnen is. De ledenwerfacties (Pels Rijc ken: "Dat stimuleert de cricket bond enorm, wij gaan ook meer aan scouting doen") door middel van advertenties leveren aan toonbaar meer succes op dan voorheen de informatiedagen op middelbare scholen. Naast aanmeldingen ontvangt de cricketclub ook wel eens min der hoopgevende reacties. 'Ik wil wel, maar mijn vriendin ziet het niet zitten' kreeg Pels Rijcken nog onlangs van een enthousiaste student te horen. "Tegen zo'n ar gument kan ik natuurlijk weinig inbrengen", geeft de Leidenaar toe. "Zelf kan ik alleen maar blij zijn dat ik al cricket speelde voor ik mijn vriendin leerde kennen". Tijdens de openingsrace in Brazilië had Prost het gemakkelijk, nadat de snelste man van het gezelschap, Ayrton Senna, een diskwalificatie aan zijn broek had gekregen, om dat zijn wagen in de pitsstraat door monteurs was aangeduwd. Gister middag schoot zijn Braziliaanse teamgenoot Prost in de kronkelige straten van Monaco andermaal te hulp. In winnende positie ging coming-man Senna een kwartiertje voor tijd in de fout door zijn bolide tegen de vangrails te parkeren. Prost, die op dat moment 54 secon den achter lag en zich al lang en breed had verzoend met de tweede Hier gaat het mis met Ayrton Senna. Tot grote schrilc van drie baancommissarissen ramt hij de vangrail. plaats, kreeg daardoor onverwacht (foto ap) zjjn tweede GP-zege van dit race- MARKELO (ANP) - De strijd om de wereldtitel bij de zijspancrossers is al jaren een Neder lands-Zwitsers onderonsje. Na het afscheid van de Zwitsers Hansi Bachtold en Fritz Fuss, die het het vorig seizoen, na hun vierde mondiale kampioenschap op rij, voor gezien hielden, dachten de Nederlandse zijspan- crossers eindelijk van hun eeuwige plaaggees ten verlost te zijn. August Muller en Henk van Heek werden voor het begin van het seizoen als de voor naamste kandidaten gezien om de positie van het overheersende Zwisterse tweetal over te nemen. Na vier Grote Prijzen leiden echter de Zwitserse broers Hüsser, die gisteren op het zandcircuit in Markelo slechts negen punten op de winnaars Muller en Van Heek behoefden in te leveren. Op zandbanen zijn de Nederlandse crossers nauwelijks te verslaan. In Markelo, waar het circuit door de droogte een redelijk harde on dergrond had gekregen, bleven de buitenlan ders goed overeind, "De gebroeders Hüsser hebben uitstekend gepresteerd", constateerde August Muller, die vooraf nog verwachtte het verschil van negentien punten met meer dan negen te verkleinen. "Hüsser heeft zijn voor sprong goed geconsolideerd. Ik had verwacht dat de Zwitsers meer zouden inleveren", aldus de 32-jarige coureur uit Holten, die zes jaar ge leden voor het laatst de Nederlandse Grand Prix op zijn naarp schreef. Al drie seizoenen bleef het Overijsselse duo in de strijd om de wereldtitel achter Bachtold en Fuss steken. "Dit seizoen moet de titel te pakken zijn. We zullen alleen beter moeten starten", aldus Mullers bakkenist Henk van Heek. De plaatselijke favorieten kwamen in de eerste manche slechts moeizaam achter het starthek vandaan. "Ik begrijp er niets van. De proefstarts liepen voortreffelijk. In de wed strijd ging het echter weer mis", verklaarde Muller, die de oorzaak niet kon aangeven. De inhaalrace eindigde tenslotte op de derde Bij de start van de tweede reeks pakten de Hüssers verrassend de eerste plaats. De Zwit sers hielden het vier ronden vol. De aandrin gende Janssen en Muller stuurden hun machi ne met opvallend gemak voorbij de leiders, die in het losgewerkte zand steeds meer moeite kregen het juiste spoor te vinden. Janssen en Kiggen hielden de concurrenten vijf ronden achter zich. Een verstopte filter maakte hen echter kansloos voor de eindzege. Muller en Van Heek profiteerden van de pech. Het duo, dat op enkele kilometers van Markelo woont, liet zich de eerste plaats en de eindoverwinning niet meer afnemen. MONTE CARLO (GPD) Vanwege zijn tactische en zakelijke manier van rijden werd Alain Prost al een tijdje 'le professeur' genoemd. Sinds dit race-seizoen mag daar een tweede bijnaam aan toege voegd worden: 'le profiteur'. De 33-jarige sluwe Franse vos maakt meer dan ooit in zijn imposante carrière (30 Grand Prix-overwinningen, tweemaal wereldkampioen) gebruik van blunders van de concurrentie in het algemeen en van Ayrton Senna in het bijzonder. niet en gaf alleen maar meer gas. In de 59e ronde noteerde hij zelfs de snelste rondetijd. Tien minuten la ter waren zijn kansen op zijn twee de overwinning van dit seizoen verkeken, toen hij bij de bocht 'Portier' een stuurfout maakte, waarna hem niets anders restte dan een lange wandeling terug naar de pits. Het Franse deel onder de 100.000 toeschouwers sprong een gat in de blauwe lucht en begeleid de Prost met wilde armgebaren naar de finish. De chauvinistische Fransen zien de in Zwitserland wonende Prost graag voor een derde keer wereld kampioen worden. Als het geluk hem toelacht, zoals in Brazilië en Monaco, zal dat geen probleem zijn. Prost wachtte gistermiddag anderhalf uur geduldig wachtte al vorens Berger van de tweede plaats te verdringen. Prost: "Het was haast onmogelijk om hem te passeren. Ik wilde risico's uitslui ten en een botsing voorkomen. Na dat ik Berger voorbij was. stelde ik me al tevreden met de tweede plaats". Een fout, die Senna nu de over winning kostte, zal Prost vrijwel nooit begaan. Het voorval typeert het verschil tussen de beide McLa- ren-coureurs. Senna is de snelle man, wat hij bevestigde met zijn derde opeenvolgende pole-posi- tion, Prost de slimme. Beiden zijn in staat om dit seizoen wereldkam pioen te worden, al heeft Prost in middels al een aardig gat van 15 punten geslagen. Michael Bleekemolen was het afgelopen weekeinde de enige Nederlandse coureur, die in actie kwam in Monaco. De Santpoorter nam deel aan de Renault turbo- races, die een onderdeel vormden van het bijprogramma van de Grand Prix. Bleekemolen werd zowel in de eerste als tweede manche derde achter de Duitser Becker en de Fransman Gonin. Vanzelfsprekend legde hij in de eindrangschikking beslag op de zelfde positie. Bleekemolen was twee weken geleden tijdens de openingswedstrijd van de turbo's in Imola uitgevallen. Ayrton Senna geldt al jaren als de kroonprins onder de formule-1- coureurs. Sinds zijn debuut bij To- leman in 1984 wordt hij afgeschil derd als toekomstig wereldkam pioen. In de laatste drie jaar moest hij als Lotus-coureur de eer aan an deren laten, maar dat had vooral met de beperkte capaciteiten van zijn wagen te maken. Door het uit blijven van knallende resultaten wereldkampioen in de trainingen, niet in de races namen de anti- Senna geluiden steeds meer toe. Senna was een verwend jochie, een pietleut, die teveel op details lette, een individualist. Senna besloot de afgelopen win ter Lotus in te ruilen voor McLa ren, waar de 28-jarige Zuidameri- kaanse miljonair wel kan beschik ken over het door hem gewenste topmateriaal. Het Engelse team heeft een nieuwe wagen gebouwd, waar geen enkele andere stal aan kan tippen. De roodwitte bolide is met de Honda-krachtbron, een klasse apart. Alleen zal Senna zich moeten beheersen en moeten leren om ook af en toe de rechtervoet van het gaspedaal te halen. In zijn eigen renstal treft hij een uitmuntend leermeester. Tenmin ste als Prost bereid is de infomatie door te geven. In de formule 1 zijn teamgenoten over het algemeen el- kaars grootste concurrenten, die el kaar liever een poot uitdraaien dan een handje helpen. De leiding bij McLaren wil niet dezelfde toestanden als bij Willi ams vorig jaar, waar Piquet en Mansell elkaar het leven zuur maakten. Men doet er alles aan om de rust zo lang mogelijk te bewa ren. Een kwartier voor de start werd gisteren een communiqué verspreid, waarin werd gemeld, dat de teambelangen zouden worden gerespecteerd. Een soort niet-aan- valsverdrag, waaraan Alain Prost zich ook daadwerkelijk hield. Maar zonder iets te ondernemen, moest 'le profiteur' tot zijn stomme verba zing voor de vierde keer in vijfjaar Prins Rainier als eerste de hand schudden.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21