PORT Milan zoekt het nog hogerop Aiie Lagendijk heft de waarschuwende vinger Henri Pouw: 'Het lijkt haast wel een sprookje' SpooTTV 'Sponsors hebben bij UVS teveel invloed' Politie is de weg kwijt Van der Kley tekent bij De Graafschap 'Geen sprake van rancune' Berlusconi wil zich aanzienlijk versterken Van der Wiel deelt in Amsterdam presentjes uit MAANDAG 16 ME11988 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 UTRECHT - Het bevrijdende fluitsignaal van scheidsrechter Zwaneveld was voor Arie Lagen dijk aanleiding het stilzwijgen te verbreken. Direct na de 1-1 tegen Elinkwijk gingen bij de voetballers van UVS de armen omhoog, terwijl hun Utrechtse tegenstanders enke le minuten later aan een vreugde dans begonnen toen bekend werd dat concurrent DHC bij AFC op 1-1 was blijven steken. Op het terrein van de kampioen, waar UVS zich de beste ploeg had getoond, maakte de scheidende oe- fenmeester Arie Lagendijk open baar wat hem al maanden dwars zit: "De veel te grote invloed van derden bij UVS waardoor de werk situatie voor een trainer bijna on mogelijk is". Hij zei het met vochti ge ogen, want hoewel hij zelf niet sentimenteel wil doen over zijn vertrek bij UVS ("Trainer is mijn beroep, ik benader het allemaal za kelijk"), verlaat Lagendijk de Kik kerpolder met pijn in zijn hart. Na vijfjaar bij Quick Boys en een even lange periode bij Rijnsburgse Boys werkzaam te zijn geweest, meldde de oefenmeester zich twee seizoenen geleden bij de club waar voor hij ooit zelf als voetballer ac tief was. UVS debuteerde onder Lagendijk zeer verdienstelijk op het hoogste amateurniveau, maar wist zich dit seizoen maar ternau wernood van degradatie te vrijwa- Schuldig aan het moeizame ver loop van het gisteren in Utrecht af gesloten voetbalseizoen zijn vol gens Lagendijk "figuren die rond de club cirkelen en die bij UVS een sfeertje hebben gekweekt waarin de bijzaken belangrijker zijn dan het voetbal. Daardoor wordt er bij UVS niet gepresteerd op het ni veau dat bij een club met zo'n ge weldige uitstraling past". Hoewel hij het niet met zoveel woorden wil zeggen, richt de kri tiek van Lagendijk zich overduide lijk op de Vrienden van UVS, de stichting' die onder leiding van oud-voorzitter Piet Kruit de club een wat ruimere financiële armslag probeert te verschaffen. Zo maak ten de 'Vrienden' het dit seizoen mogelijk dat de selectie-spelers van de Leidse hoofdklasser zich konden verplaatsen in lease-auto's. Die bevoorrechte positie zijn de voetballers inmiddels kwijtgeraakt omdat de KNVB het contract dat Kruit cs. met de betreffende dealer had afgesloten strijdig vond met de amateurbepalingen. Lagendijk is van mening dat de affaire met de lease-auto's bij UVS BRUSSEL (ANP) De pröfkoers van Anderlecht, nabij Brussel, is zaterdag na 100 van de 181 af te leg gen kilometers afgebroken. De or ganisatie vreesde grote problemen, omdat de 69 deelnemende wielren ners twee keer de verkeerde kant waren opgestuurd door de politie. Op het moment van staken hadden 24 renners zich afgescheiden. Het is niet onmogelijk dat de politie mensen de koers met opzet in de war gestuurd hebben. Ze vechten een vete uit met de organisatie. LEIDEN - Frenk van der Kley gaat naar De Graafschap. De voor malige linkerspits van Quick Boys tekent binnenkort een contract van twee jaar bij de eerste divisieclub uit Doetinchem, die in de nacom- petitie strijdt om een pl-aats in de eredivisie. Van der Kley, die op dit moment uitkomt voor het Schie- damse SW, wordt aangetrokken als vervanger van Elberse. De aan valler was dit seizoen door De Graafschap gehuurd van -FC Den Bosch, naar welke club hij terug keert. Van der Kley, werkzaam in de Leidse horeca, gaat voorlopig pen delen tussen Doetinchem en zijn woonplaats Den Haag. "Ik heb af gesproken dat ik het zes maanden aankijk", aldus de 22-jarige voet baller die eerder bij Feyenoord en Haarlem onder contract heeft ge staan. "Mocht de afstand een be zwaar worden dan ga ik daar woon ruimte zoeken. Ik ben heel blij met de aanbieding van De Graafschap, want het betekent een aardige po sitieverbetering, zowel in finan cieel als sportief opzicht". Bij eerste-divisieclub NEC dreigt een grote uittocht. Vijf spelers van de huidige selectie hebben geen nieuw contract aangeboden gekre gen. Oud-international Jan Peters is het voornaamste slachtoffer. Het bestuur is van mening dat Peters de afgelopen twee jaar te weinig wedstrijden heeft gespeeld. veel schade heeft Veroorzaakt. "Ook ik ben er van overtuigd datje op top amateurniveau niet meer buiten sponsors en financiële hulp van derden kunt. Maar die invloed van buitenaf moet heel goed ge controleerd worden om misstan den te voorkomen. Er moet sprake zijn van een goede driehoeksver- huiding tussen technische staf, be stuur en geldschieters. Bij UVS is die verhouding verstoord doordat het bestuur de sponsors te veel in vloed heeft gegeven". Wat volgens Lagendijk blijkt uit het lease-contract dat de stichting Vrienden van UVS buiten mede weten van het bestuur zou hebben voorbereid. "Zeven maanden lang heb ik vorig seizoen van het be stuur mogen meedenken en mee praten over een professionelere structuur. Eén week voordat ik met vakantie ging werden mijn suggesties opeens van tafel ge veegd en kreeg ik zeventien lease auto's door mijn strot gedrukt. Daar ben ik verschrikkelijk kwaad over geworden, want ik vind dat voetballers iets extra's moeten af dwingen op het veld en niet bij voorbaat in de watten moeten wor den gelegd". Kwalijk Een poging van Lagendijk om met de geldschieters in gesprek te komen, liep naar eigen zeggen op niets uit. "Een bestuurslid zei mij letterlijk dat de sponsors niet be reid waren om met mij te praten. Toen wist ik voldoende en heb ik het bestuur laten weten dat dit mijn laatste seizoen bij UVS zou zijn. De club heeft zich uitgeleverd aan de sponsors, dat merk ik aan de houding van Bart van Leeuwen (de huidige voorzitter van UVS red.). Als mens heb ik hem heel hoog zit ten, maar hij heeft bij de club niet de invloed die hij als voorzitter zou moeten hebben en dat vind ik een kwalijke zaak". Lagendijk beschouwt het als een persoonlijke nederlaag dat hij het UVS-bestuur er niet van heeft kun nen overtuigen dat het de verkeer de weg is ingeslagen. De selectie spelers heeft hij daarentegen net op tijd in het juiste spoor gekregen. "Dat de club in degradatieproble men is geraakt, was natuurlijk geen kwestie van kwaliteit, maar van een gebrek aan homogeniteit. Dat we op een gegeven moment steeds vlak voor tijd de boot ingin gen kwam doordat er geen 'over m'n lijk-mentaliteit' kon worden opgebracht. Dat is nodig als je de gradatievoetbal moet spelen. De laatste weken lukte dat wel en toen hebben we ook duidelijk laten zien dat we voor niemand onder hoeven te doen". Zoals gisteren in Utrecht, waar UVS koploper Elinkwijk in het nauw dreef. Op de bank consta teerde de naar zaterdagtweede klasser Katwijk vertrekkende trai ner tot zijn genoegen dat zijn ploeg na de vroege en ongelukkige tegen- goal van Chusi Reglero karakter toonde. UVS zette het beslissende duel naar zijn hand, maar verzuim de voor rust afstand te nemen van de huiverige titelpretendent. De beloning voor het goede spel van de degradatiekandidaat kwam pas diep in de tweede helft. De naar la ter bleek bevrijdende treffer van gelegenheidsspits Leon Meijs was voor de Leidse voetballers aanlei ding een feestje te bouwen en voor Arie Lagendijk reden zijn mond open te doen. "In het belang van UVS heb ik dat niet eerder willen doen", verklaarde de trainer zijn spraakzame bui. "Ik had natuurlijk best mijn eigen straatje schoon kunnen vegen, maar dan had ik te gelijkertijd de club in moeilijkhe den gebracht. Ik heb er voor geko zen om keihard door te knokken en pas te praten nadat de klus zou zijn geklaard". JAAP VISSER UTRECHT - Op het veld van Elinkwijk kwam gistermiddag een voorlopig slot aan het sprookjesver- haal waarin Henry Pouw de hoofdrol vervult. De 25-jarige UVS'er stond in Utrecht aan de basis van de geslaagde ontsnapping aan degradatie. De Leidse libero was uitblinker in een armoedig duel waarin Elinkwijk nauwelijks aanspraak mocht maken op het 1-1 gelijkspel dat achteraf voldoende bleek voor de titel van de hoofdklasse A. Door de deling bij "de kampioen van de armoe" (aldus Pouw) bleef UVS juist buiten bereik van EDO en AFC'34 die in een beslissings wedstrijd moeten uitvechten wie NFC naar de eerste klasse gaat ver gezellen. Vreugde alom dus op het sportcomplex achter de Amster damse Straatweg waar in beide kleedkamers feest werd gevierd, zij het om volstrekt uiteenlopende re den. Stralend middelpunt op het Leidse 'partijtje' was Henry Pouw, de uiterlijk stoïcijnse maar tot op het bot gespannen laatste verdedi ger die als gevolg van een zware knieblessure ruim een half jaar ge leden nog was afgekeurd voor het voetballen in de top van de ama- LEIDEN - Piet Kruit, voorzitter van de stichting Vrienden van UVS, weet zich geen raad met de kritiek van Arie Lagendijk. "Als onze oe fenmeester het heeft over 'randfiguren' voel ik me beslist niet aange sproken en wat de stichting Vrienden van UVS betreft: wij streven precies hetzelfde doel na als de trainer en het bestuur, namelijk UVS behouden voor de hoofdklasse". Van verregaande invloed van de stichting op bestuurszaken van de voetbalclub is naar de mening van Kruit geen sprake. "Wij proberen de Leidse industrie warm te maken voor de sport in het algemeen en onze club in het bijzonder. Daardoor kunnen er leuke dingen worden gedaan zoals met de jeugd op bezoek gaan bij Ajax. Ook de overeen komst met het Motorhuis is door de stichting mogelijk gemaakt. We hebben die zaak voorbereid en vervolgens aan het bestuur voorge legd. Als het inderdaad zo is dat het bestuur vervolgens bepaalde voorstellen van de heer Lagendijk heeft laten liggen is dat een kwestie tussen het bestuur en de oefenmeester. Daar hebben wij als stichting geen enkele invloed op gehad". Kruit, oud-voorzitter van UVS, zegt de uitlatingen van Lagendijk te betreuren. "Ik ben het best met hem eens dat voetballers iets extra's op het veld moeten afdwingen, maar die lease-overeenkomst leek ons nu eenmaal in publicitair opzicht een goede zaak voor de club. Voor de rest is er van onze kant beslist geen sprake van enige rancune ten opzichte van de heer Lagendijk. We hebben dit seizoen alleen een paar keer onze nood geklaagd over het geringe aantal punten dat de ploeg behaalde. Zonder daar overigens conclusies aan te verbinden". teurs. Maar nadat de ene chirurg (Heiboer) Pouw een 'speelverbod voor het leven' had opgelegd, gaf een ander (Hermans) de eerstejaars UVS'er weer 'groen licht'. Begin maart draafde de voorma lige Roodenburger voor het eerst na zijn slepende blessureperiode op in de hoofdmacht van UVS, de club waar hij zich aan het begin van dit seizoen had aangemeld. In het sleutelduel met Elinkwijk nam Pouw de plaats in van de routinier Bert Jansen die met een spier- scheuring aan de kant moest blij- De 'debutant' speelde indruk wekkend, zowel in verdedigend als aanvallend opzicht en merkte na afloop op "heerlijk" te hebben ge voetbald. "Ik was nauwelijks ze nuwachtig. Toen ik wist dat ik Bert Jansen als libero moest vervangen, gaf me dat juist vertrouwen. Ik had er heel veel zin in. Dat gold trou wens voor iedereen met als gevolg dat we vandaag een prima wed strijd hebben gespeeld. Als hier één ploeg had moeten winnen, was dat UVS. In dat geval hadden we nog de laatste periodetitel gepakt ook". Dat UVS door het gelijke spel bij Elinkwijk verschoond bleef van het spelen van extra degradatie duels tegen EDO en AFC'34 bete kende voor Pouw een hele grote opluchting. "Want we hebben van daag echt onze laatste krachten aangesproken. De pijp is nu hele maal leeg en bovendien heeft het verleden geleerd dat beslissings wedstrijden UVS niet liggen". Dat de Leidse hoofdklasser een forse eindsprint nodig had om de gradatie te ontlopen, is volgens Pouw de eigen schuld van het elftal van Arie Lagendijk. "We hebben veel te lang doorgevoetbald alsof er niets aan de hand was, terwijl we toch wekelijks verloren. Pas toen MILAAN (ANP) - De perfect gecoupeerde shirts vlogen de tribunes in, trainer Sacchi werd gejonast: AC Milan is kam pioen van Italië, voor de elfde keer in het 89-jarig bestaan. Geen Italiaan die treurde om het anti-voetbal in Como, dat in 1-1 eindigde. Door het gelijke spel werd AC zeker van de titel, de eerste in de jaren tachtig, en satelliet-club Como, een veredeld AC Milan 2, even zeker van lijfsbehoud. Na 1979, het afscheidsjaar van Gianni Rivera dat gevierd werd met de 'scudetto', moesten de trou we tifosi van AC Milan wachten tot de komst van de gevierde en ge slaagde zakenman Berlusconi, voor de club zich weer op het voor ste plan presenteerde. Berlusconi trok trainer Sacchi aan van Parma, kocht Gullit voor 17 miljoen gul den weg bij PSV, ontfermde zich voor een koopje (2,7 miljoen) over Marco van Basten en pikte veelbe lovende spelers weg bij andere Ita liaanse clubs, zoals bijvoorbeeld middenvelder Ancelotti. Het aan koopbeleid resulteerde in een bui ten-proportionele selectie, het overschot werd gestald bij het fili aal Como. Diagonaal Juist tegen die club trad AC gis teren aan voor de kampioenswed strijd. In het kleine stadion aan het azuurblauwe meer, dat slechts aan 28.000 gelukkigen plaats bood, nam Milan binnen zestig seconden de leiding. Een pass van Gullit be reikte Virdis. De 'grijze duif kapte twee verdedigers uit en schoot dia gonaal in (1-0). Met die stand was de titel binnen, maar raakte Como in ernstig degradatiegevaar. Van daar dat direct na de rust de gelijk maker viel. Giunta, uitgeleend door AC Milan, schoof een trekbal beheerst in (1-1). Na de gelijkmaker ontstonden er in Como taferelen die veel weg hadden van het duel tussen PEC - Volendam. De bal bleef op het mid denveld. Er werd geen overtreding meer gemaakt. Alleen Marco van Basten, kort na de gelijkmaker in gevallen voor Donadoni, hield zich met aan het draaiboek. Hij schoot keihard op het doel van Como, waarin de verschrikte doelman zo'n spetter niet meer had ver wacht en per abuis de bal met de vuisten keerde. Van Basten werd vliegensvlug tot de orde geroepen en het bleef 1-1. Vermogen Het kampioenschap kost Berlus coni een vermogen. Elke speler krijgt een extra-premie van drie honderdduizend gulden. Boven dien is de multi-miïjonair bezig zijn ploeg te versterken. Rijkaard staat op zijn verlanglijst, als derde bui tenlander, en in Italië wil hij zich verzekeren van het enfant terrible van Sampdoria, Vialli. Beide zaken zal hij pas later in de week afwikke len. Direct na de wedstrijd vloog hij met het elftal in een helicopter terug naar Milaan. Daar hadden de tienduizenden supporters zich reeds verzameld op de Corso Vittorio Emanuele. De claxons werden geteisterd, het vuurwerk ontstoken, de meters brede roodzwarte spandoeken uit gerold en de vlaggen uitgestoken. Het volksfeest in de hoofdstad van Lombardije wordt ook uitgebreid gevierd in het Meazza-stadion, waar het elftal zich laat huldigen. In één jaar heeft Ruud Gullit zich onsterfelijk gemaakt in Milaan en wordt zijn naam met even veel res pect uitgesproken als de namen van vedetten als Rivera en Altafini. De blijdschap in Milaan raakte ook Inter. Ondergesneeuwd door de onstuitbare opmars van AC kwalificeerde de club zich voor het Europese voetbal door de 1-1 tegen Avellino. Oud-Anderlecht-speler Scifo werd uit het veld gestuurd, even later gevolgd door de bij Avel lino spelende Griekse internatio nal Anastopoulos. Door het gelijke spel werd Avellino na Empoli de tweede degradant. Pisa redde zich door de 2-0 op Torino, waardoor de overstap van Mario Been definitief werd. Aanspraak Niet alle beslissingen zijn geval len. Inter Milan, Napoli, AS Roma zijn zeker van UEFA-bekervoetbal. De vierde plaats staat nog open. Sampdoria, Juventus en Torino maken er aanspraak op. Sampdo ria en Torino spelen woensdag in Turijn de return van de bekerfina le, waaraan de club uit Genua met een voorsprong van 2-0 begint. Bij Vreugde-uitbarsting van Ruud Gullit na het behalen i heeft zich in Milaan onsterfelijk gemaakt. we met 3-1 van NFC verloren drong het tot iedereen door dat het hele maal fout dreigde te gaan. Toch heeft Arie Lagendijk het elftal op weten te peppen. Ook de terugkeer van Bert Jansen heeft een positie ve rol gespeeld. De sfeer in de se lectie was de laatste weken uitste kend. Dat is wel anders geweest, want toen ik in de winterstop weer begon te trainen was het schoppen geblazen en heerste er een totaal verziekte sfeer". Maar de spelers die elkaar nog geen half jaar geleden naar het le ven stonden, vielen elkaar gisteren in Utrecht juichend om de nek. Henri Pouw had zelfs pret voor twee, want behalve 'Leidens ont zet' was ook de conditie van zijn af- en goedgekeurde knie reden om zonnig te kijken. Pouw: "Het mooi ste van alles is dat ik echt totaal geen last meer heb van die knie. Heiboer was er van overtuigd dat ik het onmiddellijk ging voelen als ik weer zou gaan voetballen, terwijl Hermans heeft gezworen dat ik met behulp van krachttraining pro bleemloos kan blijven spelen. In derdaad, het lijkt wel een sprook je JAAP VISSER i de titel bij het AC-filiaal in Como. De Amsterdammer winst van Sampdoria, dat zich au tomatisch met de andere Europese bekerwinnaars zal meten, spelen Juventus en Torino een beslis singswedstrijd om het vierde UE- FA-ticket. In Napels werd trainer Bianchi voor de thuiswedstrijd tegen Sampdoria door de 70.000 toe schouwers warm onthaald en de muitende spelers uitgefloten. De naam van de trainer werd na afloop zelfs gescandeerd. Napoli, zonder Maradona, had namelijk verloren met 1-2. Carnevale opende nog wel de score (1-0), maar Pellegrini en Vialli, drie minuten voor tijd, brachten de winst naar Sampdoria. AMSTERDAM (ANP) - Sinter klaas spelen is één ding. De ca deautjes aanpakken een ander. John van der Wiel vervulde in het afgelopen weekeinde bij de groot meestervierkamp in Amsterdam noodgedwongen de rol van de goedheiligman. In het superieure gezelschap van de topdrie is hij de uitdeler. Hoe speel je als bescheiden sub topper in hemelsnaam attractief en toch solide tegen de top drie van het wereldschaken. Van der Wiel, die aan een score van iets minder dan vier punten uit twaalf partijen genoeg heeft om zijn 49ste plaats op de ranglijst te consolideren, maakte dus foutjes. Kasparov vrij dag en Karpov zaterdag reageer den onverbiddelijk. Timman daarentegen toonde zich minder bedreven in het aan pakken. Hij liet de Leidenaar nog een tijdje bengelen nadat hij nota bene in één zet had kunnen win nen. De partij werd in tweede zit ting afgebroken. Van der Wiel be schikt met zwart weliswaar over twee pluspionnen, maar de enig overgebleven witte boer is zover opgerukt dat hij niet meer van pro motie is af te houden. Het zit er in dat Van der Wiel het niet meer op een hervatting laat aankomen. De top drie komt iri dat geval samen aan de leiding met twee uit drie, terwijl Van der Wiel dan nog steeds op nul staat. Sinterklaas speelt nog een ande re rol bij het hoofdstedelijk schaak- gebeuren. De Amsterdamse schutspatroon heeft zijn parochie kerk ter beschikking gesteld van de schaakenthousiasten. Gisteren verzorgde Gert Ligterink tussen de missen en uitvaartsdiensten het commentaar. De aandacht ging na tuurlijk uit naar de ontmoeting tus sen Karpov en Kasparov; de 125ste in de serie en de eerste sinds Kasparov in Sevilla op wonder baarlijke wijze door winst in de laatste partij de wereldtitel be hield. Kasparov leidt met 17 overwin ningen tegen 16. De partij van zon dag eindigde op de 37e zet met een slappe handdruk in remise. Napra ten was er niet bij. De twee Russen beleven nog altijd weinig vreugde aan elkaar. Ze arriveerden geschei den in Amsterdam; de één recht streeks uit Moskou, de ander via een tussenlanding in Frankfurt. MAANDAG 19.25-20.00 Ned 2: Sportpanorama. 20 15-20.50 BRT 2: Extra Time. 20.30-21.00 Did 3: Sport-Platz 21.15-21.55 Ned 3: Sport Studio. 22.00-22.28 SKY: Motorsporls News. 22.30-23.30 SKY: Spaans competitie- voetbal. 22.35-23.35 Super: Engels voetbal. DINSDAG 13.00-17.00 Did 3: Tennis: World Team Cup 1988 in Dusseidorl. 14.30-15.00 SKY: Motorsporls N9ws.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13