EIDEN Bijna 800 klachten over seksueel geweld in Leiden Behoefte aan nieuwe visie op ruimtelijke ontwikkeling m LEIDSCH DAGBLAD Stichting Tegen Seksueel Geweld viert eerste lustrum; oprichting Incestteam Meeuws Bijzondere expositie in Pijpenkabinet Centrum Milieukunde bestaat tien jaar Culturele bedrijfjes in pand aan Nieuwstraat Opinie ZATERDAG 14 MEI 1988 LEIDEN - Gedurende het jaar 1987 zijn in totaal bijna 800 klachten ge turfd die verband houden met seksueel geweld in Leiden. De klachten lopen uiteen van telefo nische hijgers tot verkrachting, van exhibitionisme tot incest. Vooral het aantal meldingen van incest is toegenomen. Bij de Leidse politie kwamen het eerste kwartaal van dit jaar 13 aangiften binnen. Het districtsbureau te Leiderdorp van de rijkspolitie krijgt gemid deld elke week een melding over incest. door Henk van der Post Het werkelijk aantal gevallen van incest is een veelvoud daarvan omdat bij de politie alleen de aan giften worden bijgehouden. In een groot aantal andere gevallen komt het niet tot een 'zaak', vaak omdat incest moeilijk te bewijzen is. De indruk bestaat dat incest niet is toegenomen, maar dat als gevolg van een grotere openheid over het onderwerp, betere opvang en bege leiding, meer slachtoffers bereid zijn naar politie of hulpverleners te stappen. Vijftien procent van alle vrou wen is slachtoffer van incest (ge weest). Bij een derde is dat al be gonnen tussen de geboorte en het vijfde levensjaar. Een ander deel, eveneens een derde, is er mee ge confronteerd toen zij tussen de 5 en 12 jaar oud waren. En dan blijft er nog een derde over waarbij vrou wen na hun 12de met incest zijn ge confronteerd. Cijfers uit internatio naal onderzoek. De stichting Samenwerkings verband Tegen Seksueel Geweld heeft geen reden te denken dat die cijfers voor Leiden en omgeving anders zijn. Vandaar dat er vanaf 17 mei in Leiden een speciaal Incest team gaat draaien. In Alphen aan den Rijn en de duin- en bollen streek zijn dergelijke teams in op richting. Sportmassage Het Sportorganisatieburo houdt maandag 16 mei een informatie avond over de rijkserkende opleiding sportmassage. Wie interesse heeft kan om 19.30 uur terecht in het Olga- complex aan de Jan Evertsenstraat 99. Voor gratis brochure schrijven naar MSP, Postbus 123,2300 AC Lei den. De Burcht Muziekvereniging De Burcht houdt zondag 15 mei een klaverjas- en sjoelmiddag in haar onderkomen aan de Aalmarkt 9. Aanvang 14.00 uur, kosten 2,50 gulden. LEIDEN - In het maandag in deze krant verschenen artikel over me vrouw Lovink in verband met haar 70-jarig dienstverband met de fa milie Hosman, stond een een on juistheid. De familie Hosman is niet langer eigenaar van de delica tessenzaak Meeuws aan de Bree- straat. Die is onlangs in andere handen overgegaan. die gang van zaken diep betreurt. Een stichting tegen seksueel ge weld zou een vanzelfsprekend iets moeten zijn. Activiteiten op dat ter rein zouden deel moeten uitmaken van het beleid van de gemeente, vindt het Samenwerkingsverband. Maar elk jaar, elke keer moet het zich opnieuw bewijzen om in aan merking te komen voor - ontoerei kende - subsidies. Lustrum Het Samenwerkingsverband be staat deze maand vijfjaar. Het eer ste lustrum zit er op, maar het is volstrekt onzeker of de stichting het tweede lustrum haalt; of het zelfs wel het zesde jaar haalt. De stichting heeft het afgelopen jaar flink moeten inboeten op subsidies waardoor de twee coördinatrices de helft van hun salaris zijn kwijt- LEIDEN - Het Pijpenkabinet aan de Oude Vest 159-a houdt van 15 mei tot 17 juli een expositie onder de titel 'De kleipijp als gidsfossiel'. Deze tentoonstelling gaat over de waarde van de tabakspijp voor de historische archeologie. Over de overal gevonden kleipijp heeft het Pijpenkabinet de afgelopen jaren door onderzoek waardevolle ken- den. Produktieprocessen worden De huidige financiële problemen zijn overigens met exclusief aan Leiden te wijten. De provincie schrapte dit jaar een subsidie van tienduizenden guldens, terwijl een aantal gemeenten in de regio (Zuid-Holland-Noord) niet bereid is geld op tafel te leggen voor de re- Geen reden tot grote vreugde bij gionale activiteiten van het Samen- het Samenwerkingsverband, dat werkingsverband. Naast Leiden, geven alleen Hillegom, Valken burg en Oegstgeest een bijdrage. De argumenten die soms door gemeentebesturen worden gebe zigd om geen subsidie te geven, hebben het Samenwerkingsver band versteld doen staan. Een ambtenaar liet weten geen subsidie te geven omdat "seksueel geweld in onze gemeente niet boven de toelaatbaarheidsgrens komt". Ge meentebesturen verklaren her haaldelijk tegenover het Samen werkingsverband dat seksueel ge weld in hun gemeente niet voor komt. Ter ziele Met de viering van het eerste lus trum, gaat een andere stichting - 'Vrouwen Tegen Seksueel Geweld' - ter ziele. Dat is niet omdat de stichting alles heeft bereikt wat zij wilde bereiken, maar onder meer omdat de activiteiten van het Sa menwerkingsverband en de op te heffen stichting elkaar overlappen. Bovendien houdt het Samenwer kingsverband zich in breder ver band bezig met seksueel geweld, want ook jongens die het slachtof- opgedaan. Op grond hiervan i ook het standaardwerk 'De Neder landse kleipijp, handboek voor da teren en determineren' uitgeko- De expositie sluit aan bij de ar cheologische tentoonstelling 'Ne derland ondersteboven' die in het Rijksmuseum van Oudheden wordt gehouden. Er is voorname lijk uit de beginperiode van de pij- penproduktie, eerste helft 17de eeuw, interessant materiaal te zien. Met beperkte technische middelen wist de pijpenmaker toch verschil lende kwaliteiten pijpen te maken. De openingstijden van het pijpen kabinet is (alleen) op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. LEIDEN Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Cen trum voor Milieukunde van de Leidse universiteit wordt op 17 ju ni een symposium over participatie en partnerschap in milieubeheer georganiseerd. Hierbij zullen enke le zeer uiteenlopende praktijkvoor beelden van het tot stand komen van actieve medewerking van doel groepen in het milieubeheer aan de orde komen. Milieuproblemen blijken steeds omvangrijker en talrijker te wor- steeds ingewikkelder. Het aantal milieuvreemde en schadelijke stof fen wordt groter en het gebruik van ruimte wordt steeds intensiever. Het beheren van het milieu wordt daarmee een steeds grotere op dracht. Daartegenover staat de wens tot het overhevelen van taken door de overheid en de groeiende overtuiging dat het werken met verboden en voorschriften alléén niet tot voldoende resultaat leidt. Andere vormen van milieube heer krijgen daardoor steeds meer de aandacht. Binnen die andere vormen speelt deelneming door la gere overheden, waterschappen, bedrijfsleven en burgers en centra le rol. Dit blijkt vaak tot betere re sultaten te leiden dan wanneer het beoogde resultaat moet worden af gedwongen. Het symposium begint op vrij dag 17 juni om half tien en duurt tot half vijf. Het wordt gehouden in het Gorlaeuslaboratorium, Ein- steinweg 5, Leiden. fer daarvan zijn behoren tot het 'werkterrein' van het Samenwer kingsverband. Voor mannen als slachtoffer is vooralsnog geen 'ruimte'. De totstandkoming van een sa menwerkingsverband, waarin al lerlei disciplines op het gebied van hulpverlening zijn vertegenwoor digd (politie, Riagg, Academisch Ziekenhuis, JAC. enzovoort), was trouwens een van de doelstellingen van de stichting Vrouwen Tegen Seksueel Geweld. Ze heeft de stichting Samenwerkingsverband eigenlijk gebaard en gekoesterd en nu is het tijd dat zij terugtreedt. Met 'Vrouwen Tegen Seksueel Geweld' is het ruim zes jaar gele den in Leiden allemaal begonnen. Het was nadrukkelijk een actie groep die de aandacht van velen op seksueel geweld tegen vrouwen vestigde en in Leiden specifiek wees op plaatsen waar het voor vrouwen onveilig was of waar zij zich onveilig voelden. Voorts heeft ze de Vrouwen Telefoon (sinds 1986) opgericht. Daarnaast werd voorlichting gegeven en de mobie le tentoonstelling 'Had je maar niet...' samengesteld, die bij het Sa menwerkingsverband te huur is. Aangifte Sinds de oprichting van de stich ting Vrouwen Tegen Seksueel Ge weld is er veel veranderd, met na me in de hulpverlening. In het Sa menwerkingsverband zijn activi teiten beter op elkaar afgestemd en is - hoewel dat soms nog te wensen over laat - meer begrip gekweekt; zijn vooroordelen weggenomen en kunnen slachtoffers van seksueel geweld over het algemeen snel en adequaat worden doorverwezen naar hulpverleners. De bereidheid aangifte te doen bij de politie is eveneens toegenomen. In noodge vallen kan in overleg met de van het Samenwerkingsverband deel uitmakende instanties voor onder dak worden gezorgd. De globale conclusie is dat de drempel in de loop der jaren is ver laagd. Mensen die met seksueel ge weld te maken hebben of hadden, stappen makkelijker naar hulpver lenende instanties. Bij de politie komen niet alleen mensen die aan gifte willen doen. Het gaat vaak ook om algemene informatie over seksueel geweld en welke stappen kunnen worden ondernomen. Wel bestaat de indruk dat klachten die door de politie worden genoteerd over vrouwenmishandeling "he laas vaak worden geseponeerd". In dergelijke gevallen is er naar het in zicht van de officier van justitie te weinig bewijs en wordt geen straf vervolging ingesteld tegen ver dachte. Seksueel geweld is in de regel moeilijk te bewijzen. Het gaat meestal om twee mensen (slachtof fer en dader) van wie de een ont kent waarvan hij door de ander wordt beschuldigd. Bovendien is in 80 procent van het aantal geval len sprake van 'een bekende'. In verband met seksueel geweld wordt nogal eens het schrikbeeld van 'de man in de bosjes' opgeroe pen, maar meestal gaat het om be kenden zoals familieleden, buren, mensen op werken of hulpverle- Het vijfjarig bestaan van de stichting Samenwerkingsverband wordt dinsdag 17 mei gevierd met een receptie in de Burgerzaal van het stadhuis. Aanvang 17.30 uur. De stichting is gevestigd aan de Breestraat 117, tel. 254892. Het In cestteam is vanaf 17 mei bereik baar via het meldpunt maatschap pelijk werk aan de Langegracht lb, tel. 142144. (Gegevc leend aan den Bergh en Marion Welling, coördi natrices stichting Samenwerkings verband Tegen Seksueel Geweld en van het Incestteam; Kitty en Lilian, beiden van de stichting Vrouwen Te gen Seksueel Geweld; Francicn Her mans. namens Leidse jeugd- en ze- denpolitic lid van het Samenwer kingsverband en het Incestteam.) LEIDEN - Vier startende bedrijf jes, verenigd in de op te richten stichting Art Col, zullen zich vesti gen in een pand aan de Niéuw- straat 10. De stichting wordt ge vormd door een grafisch ontwer per, een beeldend kunstenaar, res taurateurs van antieke kunst- en gebruiksvoorwerpen (tevens ont werpers van hedendaags meubi lair) en een galeriehouder van actu ele en hedendaagse kunst. De stichting meent dat zij door de combinatie van werkzaamhe den raakvlakken heeft met de be staande culturele instellingen in de omgeving (Stichting Burcht. Stel ling, bibliotheek) en dat de histori sche waarde van het pand aan de Nieuwstraat door de vestiging van atelier- en galerieruimten een extra dimensie krijgt. Tentoonstelling Stadsgehoorzaal LEIDEN - Op zondag 15 mei wordt in de Stadsgehoorzaal een Postze gel- en Muntenmanifestatie gehou den. De toegang voor deze van tien uur tot half zes durende tentoon stelling is gratis. De jeugd mag zelfs gratis postzegels uitzoeken. Niet alleen verzamelaarsvereni gingen zullen in de Stadsgehoor zaal aanwezig zijn, maar ook erken de postzegel- en muntenhande- laars, albumfabrikanten, verzeke raars en beveiliging- en brandkas- tenfirma's. ADVERTENTIE 31 MEI AVONDBIJEENKOMST VOOR STARTENDE ONDERNEMERS Plaats: Kamer van Koophandel, Stationsweg 41Leiden Tijd: Zaal open: 19.30 uur Aanvang 20.00 uur Einde 23.00 uur Organisatie: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, Regionaal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (RIMK) en het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) Tijdens de bijeenkomst worden onder meer de volgende on derwerpen door deskundige inleiders besproken: Ondernemingsplan, marketing, financiering en ver gunningen Een pas gestarte ondernemer vertelt zijn ervaringen. Programma en aanmelding: afdeling Handelsvoorlichting van de Kamer van. Koophandel, tel. 071-250500. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. LEIDEN - De poppetjes stonden deze week centraal bij de vraag wie de komende jaren roergan ger wordt op het belangrijke ter rein van ruimtelijke ordening, verkeer, openbare werken en milieu in de gemeente Leiden. De huidige fractievoorzitter van de PvdA, M. van der Molen, van wie genoegzaam bekend is dat zij het wethouderschap al jaren am bieert, gaat deze taak op zich ne men. door Jan Rijsdam Wat niet bekend is, is op welke grondslagen de stadsvernieu wing in Leiden verder gaat. Waar gaat het heen met Leiden in de jaren negentig? In 1978 stelde de gemeente raad het structuurplan voor de binnenstad vast waarin een hel dere visie op de toekomstige ont wikkeling van het stadscentrum werd ontvouwd. Die visie werd later geconcretiseerd in tiental len bestemmings- en verbete ringsplannen, het verkeerscircu latieplan en het Plan van Aktie. Tegelijkertijd werd hard ge werkt aan het herstel en de ver sterking van de binnenstad. Het resultaat is na 10 jaar duidelijk zichtbaar en mag gerust de ver dienste van oud-wethouder Waal worden genoemd. Rommelig Voor wethouder Peters was het uiteraard niet gemakkelijk in de voetsporen van Waal te tre den. De vette jaren van de stads vernieuwing zijn voorbij en veel beleidsvoornemens die uit het structuurplan voortvloeiden wa ren gerealiseerd. Een aantal niet. De meeste van die niet gereali seerde voornemens zijn de afge lopen jaren achterhaald. Nieuwe inzichten en feitelijke ontwikke lingen maken bijstelling van het structuurplan dan ook noodza kelijk. In het ontwikkelen van een nieuwe totaalaanpak heeft Pe ters niet uitgeblonken. Sterker nog: de wethouder verklaarde onlangs in een interview met de ze krant geen behoefte te hebben aan het herschrijven van het structuurplan. Peters' ambtena ren hebben daarover een andere opvatting. In het tijdschrift Plan (oktober 1987) verklaarden de ge meente-ambtenaren J. Piret en H. van Gelder te menen dat het structuurplan aan bijstelling toe is. Oud-wethouder Waal deelt, in hetzelfde tijdschrift, die mening. Regelmatige bijstelling van het structuurplan voor de binnen stad was van meet af aan zijn be doeling. Wethouder Peters gaf in voor noemde publicaties evenwel te kennen weinig te zien in een ei gentijdse totaalvisie en stelde min of meer dat Leiden maar te vreden moet zijn met zijn huidi ge status en die moet consolide ren en voorzichtig uitbouwen. De politicus Peters was daar entegen uitgerust met een flink portie dadendrang en ventileer de op deelgebieden van de ruim telijke ordening regelmatig fris se ideeën en nieuwe beleidsvoor nemens die hij gewend was op luidruchtige wijze naar voren te brengen. De periode-Peters werd zodoende in toenemende mate gekenmerkt door gelegen- heidsbeleid dat door menigeen als rommelig wordt Genoegzaamheid Besluiteloosheid en ideeën waar je na verloop van tijd niets meer van hoort (grote parkeer terreinen rond de stad, extra geld voor woningbouw, extra geld voor huizenbouw) zijn een ge volg van die invalshoek. Het ont wikkelen van een totaalplan voor een deel van de stad (het Sta tionskwartier) verloopt uiterma te traag. Alom valt te beluisteren dat het elan en het enthousiasme van het eerste uur is verdwenen en dat Leiden bezig is zijn voor sprong uit de beginjaren '80 te verliezen. Terwijl tal van grote en middelgrote steden in Neder land zich opmaken om een to taalvisie op de stad in de jaren negentig te ontwikkelen over heerst in Leiden de genoegzaam heid over wat tot stand is ge bracht en ontbreekt het in toene mende mate aan fut en politieke wil om een duidelijk gezicht te geven aan het toekomstig ruim telijk beleid. Ambtelijk is de behoefte aan een integraal plan voor de gehele stad sterk aanwezig en wordt thans wel gewerkt aan een aan zet daartoe. In die beleidsvoorbe reiding is politieke sturing en be geleiding onmisbaar. Aan die taak is Peters dus niet toegeko men. Het vertrek van de wethou der komt op een moment dat de vaste koers uit zicht is verdwe nen en tal van ad-hoc beslissin gen zijn genomen (op verkeers gebied bijvoorbeeld) die steeds moeilijker in een contekst zijn te plaatsen. Het verwaarlozen van die samenhang moet de wethou der langzamerhand ook als een handicap zijn gaan erkennen. De balans opmakend lijkt het wethouder Peters vooral te heb ben ontbroken aan politiek management om zijn eigen amb tenarenapparaat zo te hanteren dat er een optimaal rendement uit te halen valt. Peters was ei genlijk meer een politicus dan een bestuurder. Een en ander wil niet zeggen dat wethouder Peters niet ook zijn verdiensten heeft gehad. De introductie van het belangheb benden-parkeren in de binnen stad en het doorbreken van de impasse rond de Breestraat zijn enkele belangrijke wapenfeiten. Van der Molen Bij het aantreden van wethou der Van der Molen is het onver mijdelijk te constateren dat er dringend behoefte is aan sturend vermogen en duidelijkheid over de richting waarin Leiden zich zou moeten ontwikkelen, over hoe gewenste ontwikkelingen gestimuleerd kunnen worden en ongewenste zaken een halt wordt toegeroepen. Het is tijd om op nieuwe ont wikkelingen nieuwe antwoor- den te zoeken. Tijd om de afslui ting van de Breestraat te voegen in een totaalplan over de ver- keerscirculatie en een antwoord te geven op de explosieve groei van het autoverkeer die in de Vierde Nota Ruimtelijke Orde ning wordt voorspeld. Het is nu de tijd om de inbreidingsproble- matiek (bouwen in bestaande wijken) en het stadsgroen met el kaar in samenhang te plaatsen. Het is nu ook de tijd om de wij ken uit de jaren vijftig en zestig, in de ring rond de binnenstad, aan te pakken. En het is nu meer dan ooit de tijd een brug te slaan tussen stadsvernieuwing en economi sche ontwikkelingen om duide lijkheid te bieden aan onderne mers en potentiële investeerders zodat de gemeente een bereken bare partner is. Koitom: het is tijd voor een nieuwe integrale vi sie op de ruimtelijke ontwikke ling van Leiden in de jaren ne gentig. In het tijdschrift Plan heeft oud-wethouder Waal, niet ten on rechte, het beeld geschetst van een stad die de laatste jaren een sterke opleving heeft doorge maakt. "De continuering daar van vereist echter nog een voort durende aandacht", stelt hij. Nieuw elan en doortastendheid beleid van de toekomstige stads bestuurder zullen daarvoor hard nodig zijn. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD L E I DE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9