Consument doorg aans machteloos Scherpe koersdalingen door rentevrees Aandeelhouders bezorgd over 'kas' Hoogovens Veerdiensten weer op gang Bij bankroet van bedrijf fff Een flat verkopen? verkopen? Zorg dat u met beide benen op de grond blijft Als u een flat te koop aanbiedt, heeft u veelal de wens om enkele niveaus te dalen. Bij voorkeur naar de begane grond. Van een flat naar een huis. Het liefst via Eigen Haard. Daar behartigt een team van enthousi aste mensen alle wensen inzake aan- en verkoop van uw onroerend goed. De basis voor een goede afhandeling van uw zaken. ZATERDAG 14 MEI 1988 PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De rechtspositie van de consument bij faillissement van een bedrijf is zeer zwak. Het huidige faillissementsrecht heeft de consument die doorgaans con current schuldeiser is, weinig te bieden. Van de komende wijziging van de faillissementswet, die verband houdt met de invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek, vallen geen noemenswaardige verbete ringen te verwachten. Dat staat in een onderzoeksrap port van SWOKA, het Instituut voor consumentenonderzoek. Vol gens het rapport kan een consu ment die een aanbetaling heeft ge daan voor een nog te leveren arti- Gevangenisstraf vechtende visser MIDDELBURG (ANP) - De recht bank in Middelburg heeft gisteren de 45-jarige schipper/eigenaar van de viskotter ARM-20 HM uit Arne- muiden veroordeeld tot acht we ken gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Twee weken geleden eiste de officier van justitie nog vijf maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. Op 26 februari van dit jaar sloeg M. een controleur van de Algeme ne Inspectiedienst van het ministe rie van landbouw bij de Vlissingse vismijn van de kade, nadat hem was gesommeerd tien kisten ille gaal aangevoerde vis aan wal te zet- ten. Na deze gebeurtenis, waarbij voorstellen moet doëiTof richten- kei, bij faillissement van de leve rancier in de meeste gevallen naar zijn geld fluiten. Wel bestaan in en kele bedrijfstakken een aantal con- sumentvriendelijke bijzondere re gelingen, zoals de Stichting Garan tiefonds Reisgelden, het Garantie Instituut Woningbouw en de Inte rieur Waarborgregeling. Deze rege lingen werken volgens SWOKA echter niet optimaal. Aanbevelingen Het rapport bevat een aantal aan bevelingen om de positie van con sumenten bij bedrijfsfaillissemen- ten te verbeteren. Genoemd wor den de invoering van een verplich te bankgarantie in een individuele overeenkomst, mede-aansprake lijkheid van de financier, het afslui ten van een verzekering, het wette lijk regelen van de aanbetaling en een verbetering van de bekendma king van faillissementen. SWOKA heeft ook onderzoek ge daan naar de mogelijkheden voor consumentenorganisaties om pro- duktontwikkeling te beïnvloeden. Volgens het instituut wordt het vergelijkend warenonderzoek mo menteel gekenmerkt door een 'vol gend' karakter. Er wordt slechts gereageerd op produkten die op de markt zijn. SWOKA pleit voor het optreden van de consumentenbe weging als „professionele klant". Daarmee wordt bedoeld dat zij de controleur tussen kade en schip terecht kwam en M. werd aange houden door de politie, brak er op de vismijn van Vlissingen een mas sale vechtpartij uit tussen AID en politie enerzijds en de vissers met helpers aan de andere kant. Sinds dit incident is het overi gens rustig gebleven op de Vlis singse vismijn. De vissers lijken zich te hebben geschikt in de quo teringsmaatregelen die ze opge legd hebben gekregen. gen moet aangeven voor produkt- ontwikkeling, gebaseerd op de wensen van de consument en de nieuwste technologische ontwik kelingen. De Amstelvener T. van der Vliet toont vol trots zijn revolutionaire uitvinding: een gecombineerd gas-rempedaal voor personenauto's. Met het pedaal kan gas worden gegeven en worden geremd, met als grootste pluspunt een verkorting van de reactiesnelheid met een halve seconde. De Rijksdienst voor het Wegverkeer was na een eerste voorlopige test enthousiast over de vinding en zal het pedaal volgende week aan een uitgebreide test onderwer pen. ANP). AMSTERDAM (GPD) - De aan deelhouders van Hoogovens ma ken zich zorgen om de vermogens positie van het IJmuidense con cern. Tijdens de jaarvergadering in Asmsterdam vroegen effectenbe zitters zich af of de raad van be^ stuur over genoeg middelen be schikt om de vermogenspositie te verbeteren en nieuwe investerin gen te financieren. Mogelijk zal dit voor een deel door de uitgifte van nieuwe aandelen moeten worden gerealiseerd. Het nieuwe kapitaal dat hierdoor beschikbaar kan komen, is volgens de effectenbezitters in de eerste plaats nodig om de verslechterde vermogenspositie te verbeteren. Tevens moeten er genoeg midde len overblijven om de kosten van het omvangrijke investeringspro gramma (voor 1988 circa 1,1 mil jard gulden) te financieren. Vertegenwoordigers van effec tenbezitters vroegen zich bezorgd af hoe de raad van bestuur beide za ken wil financieren. Bestuurslid Albrecht stelde dat zowel het in vesteringsprogramma als het ver beteren van de vermogenspositie 'verantwoord te financieren' is door het aantrekken van nieuw ka pitaal. Voorzitter Hooglandt voeg de eraan toe dat Hoogovens be wust voor een tijdelijke afname van het eigen vermogen heeft ge kozen door de overname van Kai ser Aluminium Europe eind vorig jaar. Hooglandt: „We kregen een een malige kans om daarmee een be slissende sprong vooruit te maken. Dat heeft extra druk gegeven. De helft van het vermogensverlies is het gevolg van die transactie". Vol gens de voorzitter zal het in 1982 gestarte investeringsprogramma de komende jaren minder zwaar op de begroting drukken, zodat de vermogenspositie kan worden ver beterd. In hoeverre het vermoedelijk po sitieve resultaat over 1988 gunstig zal worden beïnvloed door de ver koop van deelnemingen, wilde de raad van bestuur niet zeggen. Hooglandt zei dat alleen die deel nemingen zullen worden verkocht die niet meer 'in de bedrijfsstrate- gie' passen. „Maar het is dan zeker wel onze bedoeling de zaak in goe de handen te laten belanden". Negatieve invloed op de positie van het concern wordt gevreesd wanneer EG-lidstaten na de af schaffing van de produktiequota per 1 juli hun noodlijdende staalin dustrieën met overheidssteun gaan helpen. Hoogovens keert zich op voorhand tegen een dergelijke 'concurrentievervalsing', die voor al uit Italiaanse hoek wordt ver wacht. Daar immers wordt het ge ïntegreerde staalbedrijf bedrijf Italsider met sluiting bedreigd. Hooglandt: „Als het de regering niet lukt om dergelijke zaken tegen te houden, dan zullen we ter com pensatie ook steun vragen. Dat zal wel moeten". De raad van bestuur werd door de aandeelhouders gemachtigd voor een periode van vijf jaar om nieuwe aandelen uit te geven. Dit ondanks de forse kritiek van verte genwoordigers van de Nederland se en Westduitse verenigingen van effectenbezitters. Zij menen dat de invloed van de aandeelhouders door dergelijke besluiten steeds verder wordt aangetast. Spaanse fiscus legt beslag op banksaldo bij belastingschuld Economie kort Solidariteitsacties met staking in Dover beëindigd Intercity's De Directieraad DOVER (AP) - In Groot-Brittannië is gisteren het merendeel van de veerdiensten weer op gang geko men nadat de nationale zeelieden- de Neder- bond (NUS) alle stakingsacties die landse Spoorwegen heeft deze werden gehouden uit solidariteit week in principe besloten twintig met de nu al 14 weken durende sta- e Intercity-treinstellen aan te king van werknemers van P and O schaffen. Hiermee is een bedrag in Dover had teruggefloten, van ruim een kwart miljard gulden In de loop van donderdagnacht gemoeid. De raad van commissa- loste de 11 kilometer lange file rissen en de minister van Verkeer vrachtauto's op de M20 naar Dover en Waterstaat moeten hun toestem- langzaam maar zeker op nadat de ming nog geven. Waar en wanneer veerdiensten van de rederij Sea- de nieuwe treinstellen worden ge- link vanuit deze haven waren her bouwd is nog niet bekend. vat. Koptelefoon Een Japanse firma heeft een walkman met draadloze koptele foon ontwikkeld, die voorlopig al leen beschikbaar is voor de Japan se markt. De casettespeler heeft een zender die de signalen naar de oorschelpen overbrengt. De ont vangers hebben een bereik van an derhalve meter, zodat de walkman tas of koffer kan blijven zitten, waren, hadden eerder deze week blokkades opgeworpen bij de aan- leghavens van veerboten in Enge land, Frankrijk ën België. Zij pro testeerden op deze wijze tegen het feit dat de maatschappijen die wel veerboten in bedrijf hadden, voor rang verleenden aan personenau to's met toeristen. Opgeheven De blokkades werden donder dag opgeheven nadat de rederij Sealink had beloofd op zijn veerbo ten meer ruimte te maken voor vrachtauto's. Daarop adviseerde de NUS zijn leden met ingang van gistermiddag 12.00 uur alle solida riteitsacties met de stakers van P and O in Dover te beëindigen. In vrijwel alle Britse havens werd tot gisteren door enkele dui zenden werknemers, onder wie 2.300 werknemers van Sealink in Dover, gestaakt uit sympathie met de zeelieden van P and O die in Dover al sinds februari staken en hun actie nog altijd voortzetten. Nu de solidariteitsactie beëin digd zijn varen vandaag weer de 'North Sea Ferries' vanuit Euro poort en Zeebrugge naar Huil. Vanaf volgende week dinsdag vaart ook de veerboot op het traject Europoort-Ipswich. MADRID (GPD) De Spaanse be lastingdienst is op het oorlogspad. Trage belastingbetalers moeten er binnenkort rekening mee houden dat hun bankrekening wordt ge blokkeerd als zij nog een schuld aan de Spaanse fiscus hebben. Be gin deze week bereikte het Spaan se ministerie van Financien met de Centrale van Privébanken, (AEB), een akkoord over deze rigoureuze maatregel. Op bevel van de belastingdienst kan de rekening geblokkeerd wor den tot een bedrag ter hoogte van de belastingschuld. Het embargo kan maximaal 20 dagen duren. In die periode kan de belastingplich tige alsnog vrijwillig zijn schuld voldoen, zij het dat hem admini stratiekosten en een rente van 11,5 procent in rekening wordt ge bracht. Na twintig dagen is de bank ver plicht het geblokkeerde bedrag aan de fiscus af te dragen, waarna de bank op de een of andere manier het afgedragen bedrag weer op zijn cliënt moet zien te verhajen. De nieuwe procedure zal in de maand juni in werking treden. Talloze Spaanse artiesten liggen nu al overhoop met de belasting dienst, die dit jaar voor het eerst se rieus zijn neus heeft gestoken in de boeken van talloze zangers, confe renciers, empresario's en voetbal lers. in WS Ui R.U11CI Kan oujven zmen. AA/rc:TTrT?nAT\/r r»Q Maar dit bere.k betekent tevens he^ Srou^-^ dat ook het geluid van andere ^nteTweken walkmen binnen deze afstand aantalweken wordt gehoord. Handelstekort rzeling en het wantrouwen die zich al een het internationa- effectenbeurswezen hadden meester gemaakt, gingen deze week over in een versnelde af- (jard dollar verminderen. Dat zal beïreffnof In deV^rt"3' fUr°Pa dollar er echter niet van knnnen betreft nog in de hand werden ge werkt door de gebroken week. zaldit^metmeer^tgnntg de dollar er echter niet van kunnen weerhouden nog verder te dalen. Dit staat in een rapport van de Business Council, een raad van honderd Amerikaanse toponder nemers, dat gisteren is gepubli ceerd. door C. Wagenaar Dit noopt ook in hoogste sferen CNV-bond Binnen de CNV- bond voor ambtenaren en trend volgers CFO is een tweestrijd gaan- de over de opvolging van voorzitter nauwelijkstoV'heY opzetten T. de Jong. De twee kandidaten beurszaken, maar ditmaal werd de zijn vice-voorzitter L. Poell en be- iust tot verkopen erdoor gestimu- stuurslid J. Anneveld, die naast de ieerd. Als grote inzet van deze bais- Jong de belangrijkste CFO-onder- handelaar is in het ambtenaren- overleg met minister Van Dijk gold een wereldwijd wantrou- m tegen de monetaire autoritei ten, die ervan worden verdacht het Binnen het hoofdbestuur van de rentewapen weer te willen toepas- CFO liggen de meningen sterk ver- sen tegen het inflatiespook. De een deeld: 10 stemmen ten gunste Poell en 9 ten gunste van Anne veld. Op 11 oktober kiest de Alge mene Vergadering de opvolger var De Jong. noemt de zogenaamd weer ople vende inflatie een hersenschim, de ander noemt het een realiteit. Nedlloyd Nedlloyd wil 65 procent Het meeste materiaal 1 angst voor economische hitting wordt nog altijd door de de Verenigde Staten aangedragen. In aandelen van haar volledige doch- de maanden februari/maart is daar ter VGL Security, een maatschap- de conjunctuurbarometer scherp pij die actief is in waardetransport, gestegen. Het pas bekend gewor- overdragen aan de Amerikaanse den werkloosheidscijfer viel nog Nedlloyd gunstiger uit dan verwacht. Nu blijkt dat cijfer over april met 0,2 procent te zijn gedaald tot 5,4 pro cent van de werkende bevolking, branchegenoot Brink': en Brink's hebben al werking op dit gebied door de on derneming Brink's-Gerlach Brink's Inc. is 's werelds grootste hët "laagste cijfer' sinds"juniT976.' geld- en waardetransportbedrijf. De naam van VGL Security, met ruim 500 werknemers, wordt ver anderd in Brink's-Nedlloyd. Vol- kiezingsgesternte door hopen te gens Nedlloyd zal de king geen nadelige gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid. krijgen en de trots van president Reagan, die er zich luidkeels op be roemt. Maar nachtmerries voor topman Allan Greenspan van de Fed, de gezamenlijke Amerikaanse centrale banken. De man beweert weliswaar geen ernstige inflatoire bedreigingen te zien, maar dan wel onder de voorwaarde dat het Ame rikaanse volk minder gaat beste den. En dat is wel het laatste wat aan het verwende Amerikaanse pu bliek kan worden gevraagd. Geen wonder dat Wall Street al geruime tijd ernstig rekening houdt met een lelijke rentehobbel. Dat wantrouwen kreeg deze week nieuwe impulsen, toen bleek dat de grote banken het voorbeeld van de renteverhoging door een kleine re bank alsnog gingen navolgen. De cliënten van deze bankinstellin gen moeten nu bij rood-staan een half procent meer betalen. Ook topman Duisenberg van de Nederlandsche Bank staat niet te juichen. In een poging de geld marktrente laag te houden ver strekte onze centrale bank voor niet minder dan ongeveer twee miljard gulden aan extra bele- ningsgelden aan de banken tegen de onveranderd lage rente van vier procent. Het succes was navenant, want de geldmarktrente zakte di rect. Toch is het nu wel duidelijk dat de paar weken geleden opgetreden rel op onze obligatiemarkt, die het sein gaf tot een flinke koersdaling, wel degelijk een achtergrond had en niet van incidenteel professio nele aard was, zoals werd veron dersteld. Toen al begonnen kenne lijk verontruste buitenlandse be leggingskringen hun obligatiebezit uit te dunnen en sindsdien is de da ling op onze obligatiemarkt niet meer tot staan gekomen. Deze week ging er in drie dagen weer anderhalve punt op de index verloren, die hierdoor terug is op het niveau van medio januari. Het rendement op staatsobligaties steeg hierdoor tot ongeveer 6,4 pro cent. De deze week geplaatste staatslening, met een extra korte looptijd van zes jaar, kon op zes procent dan ook nauwelijks v,an een mislukking worden gerept en leverde 2,2 miljard gulden op tegen 99 procent. Nu blijkt dat er inder daad financieel wat aan de hand is, komen de aandeelhouders in be weging. Verlies Tot dusver hield ook het Damrak zich schrap en wist zich steeds na enige afbrokkeling te herstellen. Deze week namen de winstne- mingsverkopen onverwacht sterk toe en was er woensdag zelfs spra ke van een flauwe dag. Hierdoor gingen er in drie dagen acht punten op het algemene beurscijfer van De compact disc kent zo'n enorm verkoopsucces dat de cd-speler in de meeste stereoinstallaties niet ontbreekt. DOCdata profiteer hiervan mee en heeft eindelijk de lang verwachte eerste order binnen, een produktielijn voor cd's. het Centraal Bureau yoor de Statis tiek verloren. De nieuwe stem mingsindex verloor ruim vier pun ten of vijf procent. En dit ondanks een prijshoudende stemming van de Amerikaanse dollar, die steun put uit de rentestijging in de Vere nigde Staten. En ondanks de over wegend fraaie winstcijfers over de eerste maanden van dit jaar. Bijna 20 procent meer winst bij de Shell en een zeer aanzienlijke winststijging bij .Bührmann Pa pier. Maar het Damrak volgde ge dwee de flauwe stemming op Wall Street, waar ondanks de gemiddel de winststijging van 25 procent van het Amerikaanse bedrijfsleven in het eerste kwartaal van dit jaar de Dow Jonesindex in drie dagen 42 punten verloor en deze week nau welijks hoger kwam dan het slot van december vorig jaar. Ook de meeste Europese beurzen, alsmede Japan, kozen de weg terug. DOCdata was gisteren het snoep je van de week. De forse koersval gedurende de laatste beursdagen werd in één klap rechtgezet mid dels een koerswinst met 20 procent tot 37. DOCdata was daarmee te vens de grootste stijger op een re delijk koersvast Damrak. Afwachten Bij dunne handel gingen giste ren de koersen van de belangrijk ste aandelen over het algemeen slechts mondjesmaat omhoog. Bij de onzekerheid over de economi sche ontwikkeling wordt de laatste tijd veel meer dan vroeger belang gehecht aan belangrijke economi sche cijfers en mogelijke maakten de dinsdag te publiceren cijfers over de Amerikaanse handelsba lans de vrijdagmarkt extra kalm. Ook de valutamarkt is sterk in af wachting van de publikatie van de cijfers van de Amerikaanse han delsbalans over maart. De ramin gen van het tekort variëren van 10,5 tot 13 miljard dollar. Volgens de handelaren zou een cüfer onder de 12 miljard de dollar doen stijgen. Naar hun mening had het bericht over het lagere Japanse handels overschot over april weinig effect. Op de aandelenmarkt overwe gen de verliezen. Tot tien procent verloren Hoogovens en Océ-Van der Grinten en rond vijf procent Wegener, Center Pares, Nedlloyd en NMB. Koppelpoort en Medico Pharma konden door gunstige be richten vijf tot tien procent koers winst overhouden on Bührmann speelde ex dividend ongeveer quit te. Ook op de Europese optiebeurs werd duidelijk dat de beursstem- ming sterk is verslechterd. Woens dag schoot de handel plotseling uit zijn slof, maar door de forse stij ging van het aantal afgesloten put- contracten, wat een duidelijk bais seteken is. Hierdoor steeg de ge middelde dagomzet van deze werk periode van aanvankelijk 22.000 toch nog tot 26.500 contracten te gen 19.000 contracten als dagomzet in de vorige werkweek. Opvallend was het grote aantal put-contracten voor sommige staatsleningen, on der meer de 6,5 procent Nederland 1986 en de puts voor indexopties. Voor de calls waren de olies meren deels nummer één bij de aandelen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7