Rechter veroordeelt greep in omroepkas 'Stortplaatsen niet te snel saneren 'Straf in psychiatrische kliniek zelden te streng' Brinkman moet 210 miljoen teruggeven 'Opstelling Nederland kwalijk' Rene Diekstra DENKWIJZER TNO-man laakt 'chemofobie' sinds Alphense gifzaak ZATERDAG 14 MEI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) Minister Brinkman (WVC) gaat in beroep tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank dat zijn ministerie 210 miljoen gulden terug moet storten in de om roepreserve. Dit bedrag is volgens de rechtbank vorig jaar ten onrechte uit de reservepot van de omroepen gehaald. De minister heeft het geld gebruikt om gaten in de begroting van WVC te dichten. De omroepen vroegen de rechter vorig jaar het kabinetsbesluit om de 210 miljoen aan de algemene re serve van de omroep te onttrekken, onrechtmatig te verklaren. Zij om schreven de maatregel van Brink man als een „greep uit de kas van de omroep en in strijd met behoor lijk bestuur". Volgens de omroe- Koningin in Calgary CALGARY (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus zijn gister middag op de vijfde dag van het staatsbezoek aan Canada in Cal gary aangekomen, in de provincie Alberta. Na een vlucht van vier uur vanuit Hamilton in Ontario, landde het vliegtuig in de stad waar on langs de Olympische Winterspelen zijn gehouden. 's Morgens sloten Beatrix en Claus hun bezoek aan Toronto af. Nederland nam pen waren STER-gelden nog nooit eerder aan een ander dan een om- roepdoel besteed. Het ministerie verklaarde daar op dat het om STER-inkomsten ging, waarvan de minister de be stemming kon bepalen omdat daarvoor toen nog geen concrete regels golden (in de Mediawet is dat nu wel het geval). Volgens WVC zouden de omroepen geen nadelige gevolgen ondervinden van de maatregel. In het vonnis komt de Haagse rechtbank tot de conclusie dat het wel degelijk de bedoeling van de wetgever is geweest dat de door de STER aan de minister afgedragen inkomsten door hem zouden wor den gebruikt voor de omroep en als compensatie voor de pers. In de Mediawet komt dat volgens de rechtbank ook nog eens duidelijk tot uiting. De inkomsten zijn zoda nig vastgelegd, dat de bestemming nauw verband houdt met omroep- doeleinden. Het gewraakte kabi netsbesluit zou onder de Mediawet Een woordvoerder van WVC zei gisteravond dat de overwegingen die tot de uitspraak van de rechter hebben geleid, nog niet bij het mi nisterie bekend zijn. „Die moeten wij nog bestuderen. Maar vooruit lopend daarop zijn wij van plan in beroep te gaan tegen het vonnis". De NOS toonde zich gisteren in genomen met de uitspraak. Wel merkt de NOS op dat de minister nog steeds de beheerder is van de omroepreserve en daardoor kan bepalen wat er met de reserve bin nen de door de wet aangegeven re gels, kan gebeuren. De NOS hoopt dat in het moeilijke overgangsjaar 1988 de versterking van de om roepreserve de minister er toe kan brengen de omroep en het Neder lands Omroepproduktie Bedrijf (NOB) bij die overgangsproblemen financieel een steuntje in de rug te geven. Tevens hoopt de NOS dat de minister reservegelden ter be schikking zal stellen voor verdere kwaliteitsverbetering van de pro gramma's. In Utrecht is gisteren een boek gepresenteerd over het Rietveld-Schröder- huis, het enige Nederlandse gebouw dat voorkomt op de wereld-monumen tenlijst. Voor het huis, in 1924 ontworpen door de architect Gerrit Rietveld in opdracht van de latere bewoonster Truus Schroderde schrijvers (v.l.n.r.) Paid Overy, Lenneke Bidler, Bertus Mulder en Frank den Oud sten. (foto ANP) Surinaams parlement hekelt afwijzen steim massaal een snipperdag op ROTTERDAM (GPD) - Neder land draaide gisteren op minder dan halve kracht. Bedrijven en kantoren werkten op een mini mum-sterkte, omdat veel men sen aansluitend op Hemelvaarts dag vrij hadden genomen. En meestal had in ieder geval de vol tallige bedrijfsleiding vrij. "Belt u maandag maar terug", zo klonk het herhaaldelijk, toen we verschillende ondernemin gen en kantoren probeerden te bereiken. Bij een aantal bedrij ven was het de telefoonbeant- woorder die de tip gaf, omdat daar niemand aanwezig was. En soms werd zelfs helemaal niet opgenomen. Schoolkinderen hadden vrij, kinderdagverblijven waren ge sloten. Al wilde men op zijn werk verschijnen, dan nog waren veel mensen daardoor verplicht ook maar vrijaf te nemen. De files op de Nederlandse we gen hadden gistermorgen vroeg volgens wachtmeester Gerritsen van de Rijkspolitie in Drieber gen een uitzonderlijke lengte, na melijk van nul-komma-nul. De eerstvolgende verkeersdrukte verwacht hij rondom de pretpar ken en op zondagavond, vooral vanuit Zeeland. De meeste overheidsdiensten waren gisteren wegens een ver plichte atv-dag gesloten. Ook de meeste metaal- en elekrotechni- sche bedrijven waren dicht. De banken waren gisteren ge opend, maar dat gold voorname lijk voor de loketten en de telefo nistes. Op de andere afdelingen werden massaal snipperdagen opgenomen. Het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) had ook een dag vrijaf genomen. Er wer den dan ook geen rij-examens af genomen. Misschien had dat te maken met de datum vrijdag de dertiende, niet' echt een dag waarop mensen graag afrijden. Binnenland kort Tamil-agent Bij de Alkmaarse politie treedt binnenkort een Tamil in dienst. Tot op heden is het moeilijk geble ken Nederlanders van buitenland se afkomst voor het korps te recru- teren. De Tamil wordt de tweede allochtoon binnen het Alkmaarse korps. Commissaris S. Molenaar toont zich niet volledig gerust over de 'overlevingskansen' van de Ta mil in het korps. "Ik hoop dat hij zal blijven. In de praktijk is elders in Nederland maar al te vaak geble ken dat er ongemerkt een hoop weerstand leeft tegen allochto- Kunst- en donorhart In het Academisch Ziekenhuis Utrecht is voor het eerst op een pa tiënt de zogenoemde kunsthart- procedure toegepast. De 40-jarige patient is daarbij ter ondersteuning van het onvoldoende pompende donorhart aangesloten geweest op een kunsthart. Na 113 uur kon dat kunsthart worden afgekoppeld omdat het donorhart goed wekte. Mishandeling De rechtbank in Amsterdam heeft een 58-jarige man uit de hoofdstad veroordeeld tot vijftien maanden gevangenis, waarvan vijf voorwaardelijk, wegens ontvoe ring van en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan de di rectrice van een basisschool in Am sterdam-noord. De man moet bo vendien 1.500 gulden smartegeld en vergoeding van medische kos ten betalen. Hij'hoopte met zijn dreigementen in de richting van het schoolhoofd deze vrouw te la ten bekennen dat op haar school seksspelletjes voorkwamen, waar bij ook zijn dochtertje betrokken zou zijn geweest. dan ook niet mogelijk zijn, zo meent de rechter. De rechtbank is daarnaast van oordeel dat de Staat onrechtmatig jegens de omroepen heeft gehan deld door een deel van die inkom sten niet ten goede te laten komen aan de omroepen of als compensa tie voor de pers. De Haagse rechter concludeert dat de omroepen door het kabinetsbesluit een schade hebben opgelopen van 210 miljoen gulden en dat dit bedrag, inclusief rente, dient te worden terugbe taald. Zeven jaar geëist na doden jongetje AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr. S. Gooren heeft gis teren voor de rechtbank in Amster dam zeven jaar gevangenisstraf ge ëist tegen een 41-jarige man uit de hoofdstad. Hij wordt ervan ver dacht een 10-jarig Marokkaans jon getje te hebben gewurgd na on tuchtige handelingen met het slachtoffer. De verdachte zou tij dens de Oudejaarsnacht Abdel Ahaddouch hebben gewurgd en met een mes hebben gestoken na dat hij vermoedelijk eerst seksuele handelingen met het kind had ge pleegd. De man vluchtte in 1984 uit België naar Amsterdam tijdens een proefverlof van de tbr. Deze onder ging hij wegens het doden van een prostituée. Hij ontkent het hem ten laste gelegde. Op een internationaal congres over bodemverontreiniging dat onlangs in Hamburg plaatsvond, sprak ir. W. A. de Jong (62), voorzitter van de raad van bestuur van de onder zoeksorganisatie TNO van een nieuwe ziekte, de 'chemofobie'. Hij doelde op de soms 'overdreven' on rust onder omwonenden van gif belten, die volgens hem ontstaat door onjuiste of zelfs misleidende informatie. Als voorbeeld noemde hij daarbij de recente publieke op winding rond de stortplaats in Alp hen aan de Rijn. door Robin Uitham Ook waarschuwde hij ervoor niet te overhaast te beginnen met het opruimen van gifbelten. "Begin niet te snel aan het opruimen van gifbelten want er is meestal vol doende tijd om een zorgvuldige strategie te bedenken voor goede maatregelen", zo stelde De Jong in Hamburg. "Bezint eer gij begint", vat de TNO-president nu van achter de vergadertafel in het TNO-kantoor in Den Haag zijn verhaal samen. „In verreweg de meeste gevallen in Nederland leveren gifplaatsen na melijk niet onmiddellijk gevaar op voor omwonenden.", vertelt De Jong. Gezondheidsproblemen zijn volgens hem zelden of nooit direct te koppelen aan de bodemvervui ling. Op de lange termijn kunnen gif belten echter wel degelijk gevaar opleveren voor de gezondheid, ver volgt hij. „Bijvoorbeeld als gif via het grondwater terecht komt in planten of in het drinkwater, dan brengt dat niet alleen hogere zuive- ringskosten met zich mee, maar kan dat op den duur ook de ge zondheid van mens, dier en plant beïnvloeden. We zitten dus met een lange-termijn probleem, dat op zichzelf ernstig is. Als het op sane ring uitdraait, dan zou je je eigen lijk altijd moeten afvragen of we al ver genoeg zijn. Hebben we al vol doende methoden en technieken PARAMARIBO (ANP) - De "afwij zende opstelling" van Nederland in het overleg met Suriname over het herstel van de ontwikkelingsrela tie getuigt van een "kwalijke men taliteit". Dat verklaarde gisteren in de Surinaamse Nationale Assem- blëe de plaatsvervangend fractie voorzitter van het Front voor De mocratie en Ontwikkeling (FDO), Alwin Mungra. Het Surinaamse parlement kwam in een bijzondere zitting bij een naar aanleiding van het overleg dat deze week heeft plaatsgevon den met minister Bukman (ontwik kelingssamenwerking). Mungra, die sprak namens de partij die in de Assemblée over de absolute meer derheid beschikt, reageerde op een verklaring in het parlement van de Surinaamse minister van buiten landse zaken Eddy Sedoc en minis ter van financiën en planning Sub- has Mungra. "Als ik de ministers hoor", zo zei de FDO-spreker, "krijg ik de in druk dat zij met wildvreemden om de tafel hebben gezeten, met men sen die Suriname helemaal niet kennen". Hij wees in zijn reactie op de negatieve gevolgen die de op schorting van het ontwikkelings verdrag met Nederland heeft ge- om de sanering effectief en tegen zo laag mogelijke kosten te verrich ten? Kun je in sommige gevallen niet beter eerst goed analyseren waar de gevaren liggen en bekijken of het verstandig is eerst een spe ciale methode te ontwikkelen? Be gin niet te snel aan het opruimen van gifbelten, want het kan zijn dat je met dezelfde hoeveelheid geld en betere saneringstechnieken veel meer kunt doen". Effectiever Gouderak en Lekkerkerk zijn volgens De Jong plaatsen waar in het verleden de gifplekken wel licht beter hadden kunnen worden aangepakt. „Ik weet niet zeker of men daar toen adequaat heeft gere ageerd. Als ik kijk naar de sane ringstechnieken die er nu zijn, dan denk ik dat we het wat betreft de had voor de Surinaamse economie. De plaatsvervangend fractievoor zitter van het FDO zei dat Neder land aan deze gevolgen mede een einde kan maken door zich te hou den aan zijn "verplichtingen" krachtens het verdrag. Mungra onderstreepte dat de huidige crisis van Suriname een "erfenis" is van de vorige regering en het militaire bewind. Het Front voor Democratie en Ontwikkeling, zo meent hij, kan hiervoor de ver antwoordelijkheid niet in de schoe nen geschoven krijgen. Patiënt De "patiënt" Suriname, aldus Mungra, heeft tijd nodig om "op adem te komen". Mungra verwees daarmee naar het door de Suri naamse regering opgestelde urgen tieprogramma, waarvoor het land van Nederland een bedrag van 500 miljoen gulden wenst te hebben. Pas daarna, zo meent de FDO-ver- tegenwoordiger, is het zaak te gaan kijken naar ontwikkelingen bin nen een macro-economisch kader. Nederland heeft in het overleg van deze week juist het belang van een omgekeerde volgorde beklem toond. De speciale zitting van de As- kosten effectiever hadden kunnen aanpakken." In Nederland liggen zo'n 6000 verdachte stortplaatsen, waarvan zestig grote gifbelten. TNO heeft in verschillende provincies onder zoek gedaan om de gifplekken glo baal in kaart te brengen. „Bij Alp hen lagen een paar plaatsen die op niet te lange termijn moeten wor den onderzocht, wat niet betekent dat ze onmiddellijk gevaar opleve ren. Een aantal mensen in Alphen bleek uiterst ongerust voor de di recte gevolgen voor de gezondheid. Ik heb het gevoel dat dat wat al te zwaar was aangezet." Toch geeft De Jong toe dat druk van de bevolking op gemeentebe sturen en de overheid nuttig kan zijn. „Natuurlijk moet de bevol king alert zijn en een zekere druk semblée werd op eigen verzoek bij gewoond door de Surinaamse pre sident Shankar, die de bijeen komst opende. "Wij hadden ge dacht", zo zei Shankar, dat na het herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen Suriname en Nederland "op zeer progressieve wijze" de ontwikkelingshulp weer op gang zou komen. Die gedachte blijkt met de komst van Bukman niet bewaarheid. Minister Sedoc (buitenlandse za ken) ging uitvoerig in op wat hij noemde de "diepgaande" voorbe reiding van het urgentieprogram ma. Hij sprak berichten tegen, vol gens welke het programma "op twee slordige velletjes A-4" aan de Nederlandse delegatie zou zijn ge presenteerd. De minister van fi nanciën en plannen, Subhas Mun gra, wees erop dat de Nederlandse hulp niet als een "zaligmakend middel" dient te worden be schouwd. Zowel Sedoc als Mungra gaf aan dat het Suriname er niet om te doen is de momenteel "verstoor de sfeer" met Nederland te conti- nuëren. "Ook bij ons", aldus Se doc, "bestaat behoefte aan zake lijkheid". Sedoc wees in dat ver band Nederland tot slot nogmaals op zijn "verplichtingen". op besturen kan erg nuttig zijn. Maar dat moet niet leiden tot over dreven angsten. Dat gebeurt nu echter wel". Onjuiste, misleidende informa tie, geheimzinnigheid en onbe kendheid liggen vaak ten grond slag aan die angst bij omwonen den. Een goede, objectieve voor lichting, ook vanuit gemeentes, is daarom noodzakelijk, vindt De Jong. „Voorlichting is essentieel. Ik wil toch wel weer een lans bre ken voor een onafhankelijke voor lichtingsinstantie, die zich niet al leen zich bezig houdt met risico's maar ook met saneringsmetho den". TNO kan volgens hem zo nu en dan die rol wel op zich nemen, maar wordt daarin toch beperkt omdat ze onderzoeken doet in op- ROTTERDAM - "In een psychia trisch ziekenhuis lopen wel eens dingen fout. Ik vind het echter te ver gaan om te zeggen dat in psy chiatrische ziekenhuizen strenge straffen schering en inslag zijn. In het Delta moet we wel eens maatre gelen treffen die nodig zijn voor de behandeling van de patiënt. In die gevallen is er geen sprake van straf, maar van noodzaak". door Annemieke Besseling Algemeen directeur E. Schuyer van het Rotterdamse Delta-zieken huis spreekt met overtuiging. Voor hem ligt het jaarverslag 1987 van de Stichting Patiëntenvertrouwens persoon uit Utrecht. De stichting bemiddelt bij vragen en klachten van patiënten in psychiatrische zie kenhuizen. Het jaarverslag stelt dat patiën ten in deze ziekenhuizen vaak ge straft worden met een geldboete, het ontnemen van vrijheden of op sluiting als ze zich niet houden aan de regels of gemaakte afspraken. Zo zou een lange opsluiting van 24 uur bij zogenoemd 'grensover schrijdend' gedrag, zoals vloeken, slaan en sfeer verpesten, geen on bekend verschijnsel zijn. Alcohol gebruik betekent vaak het intrek ken van toegezegde vrijheden ge durende een week. De Stichting Patiëntenvertrou wenspersoon heeft vooral bezwaar tegen geldboetes. In een groot aan tal gevallen staat het geld van de patient op rekening van het zieken huis. De patiënt heeft dan toestem ming van de verpleging nodig om zijn geld te mogen gebruiken. E. Ginneken, directeur van de Stichting Patiëntenvertrouwens persoon, vindt dat alleen in extre me gevallen een ziekenhuis de pa tiënt kan verbieden zijn geld te ge bruiken. "Ik denk daarbij aan manische patiënten, die soms zo vrolijk kunnen zijn dat ze van hun vermogen hele dure auto's en een villa willen kopen. Het ziekenhuis moet deze mensen beschermen en daarom daar een stokje voor ste ken", meent Ginneken. Belonen Hij wijst het echter af dat de por temonnee van een patient, die niet naar therapie wil, wordt afgepakt. Verder vindt hij het ook onaan vaardbaar patiënten met geld te be lonen als ze hun kamer netjes op ruimen en de andere patiënten niet lastig vallen. Volgens Ginneken zijn hiervan bij de stichting tiental len gevallen van bekend. Schuyer van het Delta-zieken huis trekt de aantijgingen van de stichting sterk in twijfel. Volgens hem is er in de meeste gevallen geen sprake van straf, maar van be handeling. Schuyer: "Mensen die hier van hun verslaving proberen af te kicken, geef je natuurlijk niet als ze net binnen zijn meteen zak geld mee. Dat zou heel onverstan dig zijn. Verder moet je voor deze mensen soms buitengewoon streng zijn, want meestal zijn ze dracht van derden. „Wij leveren een rapport en zijn niet vrij daar uit te citeren, wel hebben we zekere controlemogelijkheden. Als een opdrachtgever iets zegt wat niet klopt, kunnen we dat rechtzetten. Maar ik kan alleen maar algemene verhalen tegen u vertellen en geen details uit rapporten geven." Zwarte sliertjes Onbekend maakt onbemind. Dat geldt in zekere zin ook voor de che mie. De Jong spreekt zelfs van 'chemofobie'. Volgens hem heb ben veel mensen geen duidelijk beeld van de betekenis van de che mie in ons dagelijks leven. „Een voorbeeld. Laatst lag ik met m'n bootje ergens in de haven aan het IJsselmeer onder de rook van een grasdrogerij. Kennelijk waren ze daar enthousiast bezig ge weest gras te drogen want er was wat gras de pijp uitgegaan en al die bootjes hadden zwarte sliertjes ver brand gras op het dek liggen. Ik was net klaar met het wegspoelen ervan, toen mijn buurvrouw er aan kwam en zei: 'Kijk al die chemi sche troep op mijn dek'. Dat is ver brand gras, antwoordde "ik. 'Ja maar het komt toch weer van de in dustrie', zei ze. Mevrouw, zei ik, u moet u wel realiseren dat u ook op chemische troep vaart. U heeft een polyester boot, polyester zeilen, u drinkt uit een plastic beker en u heeft niets dan kunststof kleren De Jong vergelijkt de onrust rond gifbelten ook met de opwin ding, die zo af en toe opzwelt over kleur- en smaakstoffen en conser veringsmiddelen in ons voedsel. „Ook hierover zijn er veel misver standen. Uit onderzoeken is echter gebleken dat 99 procent van de ge zondheidsklachten door voeding onstaat door een verkeerd dieet. Een procent heeft een natuurlijke oorzaak, door bijvoorbeeld bacte riën, en 0,01 procent van de klach ten worden veroorzaakt door toe voegingen. Deze beïnvloeden vol gens mij de kwaliteit en de houd baarheid positief. Waarschijnlijk zouden er meer ongelukken gebeu ren als we ze niet hadden". voor honderd percent crimineel. Daarom krijgen ze ook een bloed- controle. Als ze de eerste keer in de fout gaan krijgen ze een waarschu wing, maar bij de tweede keer vlie gen ze eruit". Het geld is bij de opname van psychiatrische patiënten volgens Schuyer een "vreselijk" probleem. "Het geld wordt vaak beheerd door de Stichting Patientengelden en dat is een onafhankelijke stichting Op deze manier kunnen we patiën ten tegen hun familie beschermen, want vaak komen slechte eigen schappen naar boven als geld om de hoek komt kijken. De familiele den zeggen dan dat ze wel op be zoek willen komen, maar dat daar wel iets tegenover moet staan," vertelt Schuyer. Laakbaar "Natuurlijk zou het onaanvaard baar zijn als met het geld van de pa tiënten wordt gesjoemeld en als mensen onaanvaardbaar lang op gesloten zouden worden," zegt Schuyer. "In dat soort gevallen zou het tot een strafzaak moeten ko men. Het vreemde is echter dat de stichting nooit namen noemt. Die anonimiteit vind ik in hoge mate storend. Ik wil de stichting niet als leugenaar bestempelen, maar ik vind de manier waarop de leden zich opstellen uiterst laakbaar" Ginneken: "Het is niet onze be doeling om een bepaald ziekenhuis aan de schandpaal te nagelen. We willen alleen de bevindingen van onze dertig vertrouwenspersonen rapporteren. Een zaak aanhangig maken bij een strafrechter is in veel gevallen onhaalbaar. Een arts zal namelijk bijna altijd aanneme lijk kunnen maken dat een straf in het belang was van de behande ling. Voor het medisch tuchtcollege zou een groot aantal gevallen wel tot een veroordeling leiden. Het probleem is echter dat veel patiën ten niet aan die lange weg willen beginnen. Vooral omdat ze bang zijn dat ze daarna in het ziekenhuis met de nek aangekeken zullen wor den en nog meer straffen zullen volgen," besluit Ginneken. Interesse voor leesbaarheid van bijsluiter blijkt gering UTRECHT (ANP) - De 'patiënt vriendelijke' bijsluiter bij genees middelen is sinds februari ver plicht. Maar in de praktijk blijkt daar nog weinig van: de leveran ciers hebben hun bijsluiters nog lang niet allemaal aangepast, de apotheker maakt zich er niet druk 'over en de patiënt evenmin. Vorig jaar zomer besloot staats secretaris Dees (volksgezondheid) de voor de patient leesbare en be grijpelijke bijsluiter verplicht te stellen. Dat besluit trad in februari in werking. Maar volgens het blad van Nefarma, de Nederlandse As sociatie van de Farmaceutische In dustrie, is er sindsdien nauwelijks iets veranderd. Ook de al tien jaar verplichte gangbare bijsluiter ont breekt trouwens nog vaak. Bij geneesmiddelen die in klein- verpakking worden afgeleverd zit altijd een bijsluiter. Maar de fabri kanten hebben de tekst vaak nog niet aangepast. De meeste willen wachten tot ze door hun oude voor raad drukwerk heen zijn. Bij mid delen die in grootverpakkingen worden ingekocht worden nogal eens te weinig bijsluiters meegele verd of soms'maar één. De apothe kers verstrekken de bijsluiter (al dan niet patiëntvriendelijk) dan al leen als de patiënt erom vraagt. Ze maken er kopietjes van of ze ko piëren de moeilijke tekst uit een van de naslagwerken over medicij- De Consumentenbond en het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform melden dat er nauwelijks klachten binnenkomen over het helemaal ontbreken van bijsluiters of van begrijpelijke bijsluiters. Ter wijl er zelfs zogenaamde parallel geïmporteerde geneesmiddelen zijn gesignaleerd met teksten in het Grieks of Engels. WVC heeft geen stok achter de deur, want in Dees' besluit zijn geen sancties opgenomen voor wie zich niet aan de nieuwe verplich ting houdt. Het is volgens Nefarma zelfs onduidelijk welke instantie toezicht op de naleving van het be sluit moet houden. ADVERTENTIE NU AL TWEEDE DRUK Op eenvoudige en vaak amusante wijze laat Rene Diekstra zien hoe wij onze geest beter kunnen leren kennen en onszelf werkelijk kunnen verbeteren. Echte psychologie van dag en nacht, zoals de ondertitel voor Denkwijzer zegt. 24,50 in elke boekhandel Ambo De meest recente gifzaak is die in Amersfoort, waar een voormalige stortplaats zal worden afgegraven vanwege de vaten met gif die er zijn opgeslagen. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3