Moed, vechtlust en hardheid 'Dit is voor honderd procent sport, je moet allebei in topvorm zijn' De Sleutelstad schudt 'sociale' honden zomaar uit de mouw ZATERDAG 14 MEI 1988 EXTRA PAGINA 31 Eén enkele blik op de mouw maakt hem compleet wild. De voordien zo rustige Ivo begint onmiddellijk angstaanjagend te grommen, spant zijn pezige spieren en rukt uit alle macht aan de ketting bij het zien van het enige voorwerp waarin hij mag bijten. door Paul de Tombe Op het moment dat hij wordt losgelaten, schiet hij er met turbo-snelheid op af om meteen toe te happen. Het woord dat hem wordt nageroepen weerhoudt hem er echter van toe te geven aan zijn diepste instinct. In plaats van te bijten blijft Ivo staan blaffen bij de mouw. Pas bij het volgende commando vanuit de achtergrond gaat hij met zijn tanden 'vol' erin hangen; het eenvoudige bevel 'los' brengt hem meteen weer terug op de grond. 'De mouw' In 'de mouw' steekt de arm van Willem Veerman. En Ivo is een jonge Duitse her der die op afstand verbaal wordt be stuurd door Nico Filippo. Alle drie zijn ze lid van De Sleutelstad, de vereniging die zich in Leiden bezig houdt met het af richten en opleiden van herdershonden met stamboom tot verdedigingshond (VH) I, II en HL Ivo is verdedigingshond I, zijn baas Ni co Filippo is hoofdinstructeur/commis saris africhting, en Willem Veerman is behalve instructeur ook nog pakwerker (de naam voor de man die bereid is met de bijtmouw rond te lopen) en boven dien het Sleutelstad-lid dat nationaal en internationaal het meest aan de weg tim mert in de hondensport. Als vijfde van de wereld bedrijft Veerman 'topsport' met zijn hond die hij Kunta Kinte heeft ge noemd, "omdat ik in Nederland op dat niveau de enige zwarte jongen ben". Op dat niveau werkt hij provinciale, landelijke en Europese wedstrijden af en dit jaar worden voor het eerst wereld kampioenschappen gehouden (in het Westduitse Münster) op onderdelen als gehoorzaamheid (appèl), verdedigings werk (pakwerk) en speuren. "En dat is echt sport. Voor honderd procent", bijt hij van zich af wanneer hij bij z'n ge sprekspartner enige twijfel bemerkt. Sa men met Filippo draagt hij de argumen ten aan om die bewering te onderbou- "Je moet er heel veel voor trainen en je moet er een speciale band voor hebben met je hond, anders kom je er niet. Hond en geleider zijn even belangrijk; ze moe ten een soort twee-eenheid vormen. Jij moet hem aanvoelen en hij moet jou aan voelen. Om orestaties te leveren moet je allebei in topconditie zijn. Ben ik dat bij voorbeeld niet, dan voelt mijn hond dat onmiddellijk, maar die hond van mij is nu al zo ver dat hij mijn fouten by wijze van spreken corrigeert. Instinctmatig, door de gewoonte, door de regelmaat van trainen. Alleen daarmee kom je zo ver. Met voortdurende herhaling, het steeds verder perfectioneren van de onderde len. De geleider moet daarvoor veel ge duld hebben. De hond heeft moed, zelf beheersing en gehoorzaamheid nodig". Speuren Die twee laatste begrippen staan cen traal bij De Sleutelstad, als club aange sloten by de landelijke Vereniging van Fokkers en Liefhebbers van Duitse Her dershonden. Ze gelden voor iedere hond met stamboom (want dat is voorwaarde), die zich onder leiding van zijn baas ver voegt bij de clubkantine in het Jeugd dorp aan de Voorschoterweg. Verscho len tussen de bomen oefenen daar elke woensdagavond zo'n 25 van de in totaal 50 leden, die ook nog elke zondagoch tend vroeg hun honden laten speuren op de landerijen achter Rhijnhof. Uiteraard niet allemaal om wedstrijden van dat ho ge niveau af te werken dat is slechts voor één of twee echt sluitende combina ties weggelegd maar ook de hobbyis ten blijken over het algemeen fanatiek als ze er eenmaal door zijn 'gegrepen'. Vergeleken met het geschatte aantal herdershonden in de regio ("tegen de duizend") zijn het er niet veel die zich melden bij De Sleutelstad. En waar dat nou aan ligt? Nico Filippo kan er alleen naar gissen. "Echt duur is het niet, want het lidmaatschap kost all-in 240 gulden per jaar. En gehoorzaamheid bij je hond is toch nooit weg? Toch zien we negentig procent van de hondenbezitters hier niet. Die doen het dus verkeerd", stelt hij glashard. "Kijk, als je aan deze sport wil gaan doen, moetje daar een hond voor hebben met moed, vechtlust en hardheid. Met een zwakke hond red je dat niet. Maar ge hoorzaamheid kan elke hond leren en ook daarvoor hebben we cursussen. De opleiding tot verkeerszekere hond en de cursus gehoorzaamheid en goed gedrag. En die zijn heel belangrijk, want het komt heel vaak voor dat de hond de baas is in huis. Bij gebrek aan een goede op voeding heeft zo'n hond zichzelf num mer één geplaatst in de roedel die de fa milie voor hem is. Dat leidt tot de meest merkwaardige situaties. Dat pa de slaap kamer niet meer in mag omdat de hond zijn slaapplaats heeft gekozen naast het bed van de vrouw. Of de hond gaat en komt maar wanneer hij dat wil. Die men sen worden geleefd door hun hond en het gevolg is dat die na enige tijd wordt weggedaan. Terwijl het zijn schuld hele maal niet is, maar de schuld van de ba zen. Die hebben te veel toegestaan en dan is het te laat". Sociaal Tenzij in een nog redelijk vroeg stadi um een vereniging als De Sleutelstad wordt opgezocht. Dan kan het dier nog worden bekeerd tot een 'sociale' hond die op commando bij je komt, volgt, zit en 'af-gaat', zoals het in die termen heet. "Daar geven we garantie op", grapt Filip po, de hoofdinstructeur van de club die alleen met Duitse ras-herdershonden werkt. De trend van de jachtige en agressieve jaren tachtig mag de populariteits-rang- lijst van honden dan gewijzigd hebben (de brave Lassie is nagenoeg verdwenen en grote en grimmige dieren als Dober- mann en bouvier bekleden nu de eerste leider waarschuwen dat hij de man heeft gevonden. Bij een vluchtpoging moet hij hem vol in de mouw bijten, bij het trans port moet de hond hem bewaken, zonder dat hij die vent nog wat doet. Na het op brengen vlucht de pakwerker weer en moet de hond er weer achteraan". Na een examen waarbij voor elk onder deel minimaal 70 punten moeten zijn ge haald, gaat de hond op voor verdedi gingshond II. en later III, met strengere beoordelingen en zwaardere onderdelen. Filippo: "De hond moet niet alleen over een haag van een meter hoog apporteren, maar ook over een haag van 1 meter 80. En er zijn nog een paar verschillen. Een VH I-spoor wordt door de geleider zelf uitgelegd. Dat spoor loopt via twee hoe ken en moet twintig minuten oud zijn als de hond gaat speuren naar de voorwer pen die erop liggen. Een VH Il-spoor wordt door een vreemde 'uitgelopen' en moet 40 minuten oud zijn voor de hond erop mag. Een VH III-spoor heeft vier hoeken, is door een vreemde uitgelopen en moet minimaal 50 minuten oud zijn. Behalve de zit- en af-oefening moet de VH III-hond ook sta-oefeningen doen. Als een blok blijven staan na gewone pas en na een looppas". Sport "Dat is echt moeilijk", zegt Filippo. "En dat is ook de sport. De ene hond zal dat wel doen, de andere doet het niet. Je werkt tenslotte met levende wezens en tijdens wedstrijden gaat het tussen hon den die zeer goed of uitmuntend zijn. Dan gaat het dus echt om kleine details, om de combinatie. Een hond trekt zich op aan zijn baas. Als hy een slome gelei der heeft wordt hij zelf ook sloom. Is de geleider temperamentvol, dan wordt de hond dan ook". Wat dat betreft zit Kunta Kinte goed met Willem Veerman, die ook het kick boksen beoefent. "Ik zie veel van mijn temperament terug in die hond", beaamt hij. "Ik heb een grote bek, hij ook. Hij is een heel drukke hond en dat is maar goed ook, want een zacht hondje zou ik niet kunnen africhten. Of nou ja, ik zou het wel kunnen, maar ik zou het niet leuk vinden. Ik heb een hond nodig die een beetje een rauwdauwer is, die ik kan cor rigeren". Dat het werkt bewijzen zijn prestaties. Veerman was dit jaar negende en vorig jaar tweede op de 'Nederlandse kam pioenschappen' en staat op de vijfde plaats in Europa. Resultaten behaald in stadions waar de wedstrijden op dat ni veau worden gehouden. Hij beschrijft er een stukje aantrek kingskracht van de sport mee ("die en tourage"), maar kan verder niet precies aangeven wat hem nou zo in die wereld fascineert. "Dat kun je ook niet vertellen, dat moetje voelen. Je moet er ook feeling voor hebben, snel kunnen corrigeren als de hond in de fout dreigt te gaan. Je moet steeds proberen 'm voor te zijn, wantje werkt met een levend wezen. Dat is ei genlijk het leukst". Niet gehecht Het klinkt misschien vreemd, maar echt gehecht is Veerman niet aan zijn hond. Althans, niet in de sentimentele zin die je zo vaak aantreft in de hond baas verhouding. Waar Filippo stelt: "Ik zou niet meer zonder Ivo kunnen", daar zegt Veerman: "Ik ga voor 'm door het vuur als dat nodig is, en hij voor mij. We hebben ook een speciale band, maar het is echt niet zo dat hij als een kind voor me is. Een hond blijft een hond en ik heb geen hond als huishond, maar voor de sport. Het klinkt misschien egotistisch, maar ik heb het pas naar m'n zin als die hond het goed doet. Faalt hij, laat hij zich verjagen door de pakwerker. dan waar deer ik 'm niet minder als hond, maar dan is het voor de sport voorbij. Dan zorg ik dat hij terecht kan bij naaste kennis sen. Er zit natuurlijk wel liefde bij voor de hond, maar als je sentimenteel bent kom je er niet in deze sport". Perfectionisme is het sleutelwoord voor een goede combinatie tussen mens en dier. Veerman traint dan ook niet al leen op de club, maar laat Kunta Kinte zeker drie keer in de week nog apart speuren. "Net zolang tot ie precies de hoeken loopt. Maar dat is natuurlijk niet voor elke hond weggelegd. Als ie niet wil en je dramt toch door, dan gaat zo'n hond stuk. Dan moet je een andere werkwijze zoeken, en voor sommige honden is er gewoon geen oplossing. Althans, op sportgebied. Gehoorzaamheid kun je ze allemaal leren. Ik zie in mijn omgeving heel wat mensen die worden uitgelaten door hun hond, dan begrijp ik echt niet dat ze niet naar zo'n club als deze ko men", zegt Veerman, die als 'pakwerker' per trainingsavond heel wat honden van z'n mouw moet schudden. Gegrepen Helemaal zonder gevaar is dat niet ("want voor de hond is het een echt ge vecht, en als ie dan opeens moet loslaten geeft dat vooral in het begin moeilijkhe den"), maar Veerman zegt het leuk te vinden. Bij de demonstratie met Ivo gaat-ie dan ook op z'n gemak in het veld staan, en die houding verandert nauwelijks als de herder 'vol' in de mouw gaat hangen en zijn poten om het been van Veerman knelt. Het meest spectaculaire onderdeel volgt dan nog. Ivo wordt op een afstand van zo'n vijftig meter neergelegd en da vert op commando wild dreigend op 'de mouw' af en duikt er denderend in. Hij krijgt de mouw mee als beloning en gaat ermee in het gras liggen. "Dat is het mooiste van de Duitse her der. Hij heeft net een gevecht geleverd waarbij z'n stoppen ongeveer zyn door- -geslagen, maar nog geen vijf minuten la ter kun je 'm rustig aanhalen", aldus Veerman, die met enige schroom ten slotte toch de daad bij het woord voegt. Het is de eerste keer dat ik blij ben niet echt door een onderwerp te zijn gegre pen. Stellen, aanblaffen, volgen, af gaan, lossen. Zomaar een greep uit de terminologie waarvan hondenafrichters zich bedienen. Bij de Leidse vereniging 'De Sleutelstad' weten ze er ook wel raad mee. "Een goed opgevoede hond is het mooiste dat er is". Op Tweede Pinksterdag is er bij het Jeugddorp aan de Voorschoterweg een internationale africhtingswedstrijd voor verdedigingshonden I, II en III. Inzet: de Sleutelstad-bokaal. Ivo in gevecht met de pakwerker (foto onder). Hij is met daverende snelheid in diens mouw gedoken en laat pas los op het bevel van zijn baas. "Dat is nou het mooie van de Duitse herder. Hij levert een gevecht waarbij z'n stoppen zo ongeveer doorslaan, maar nog geen vijf minuten later kun je 'm weer rustig aanhalen". twee plaatsen), De Sleutelstad 'zweert' nog altijd bij de herder. De spreekwoor delijk uitzondering op de tendens om temperamentvolle en hapgrage viervoe ters aan te schaffen. "De Dobermann en de bouvier zijn ty pische modehonden. Net als de pitbull- terriër. Vermoedelijk een weerspiege ling van het agressieve gedrag van men sen. Dat zie je terug in hun hond", stelt Filippo. "In het begin van de jaren tach tig stond de Duitse herder nog op de eer ste plaats. Daarin is verandering geko men door allerlei negatieve berichten. Als een hond met staande oren iemand beet werd-ie onmiddellijk als een Duitse herder omschreven, terwijl ie dat lang niet altijd was. Want een Duitse herder bijt niet zomaar. Als hij goed is gefokt heeft hij vechtlust, hardheid, en vooral moed. Een mens met moed slaat niet zo maar iemand en zo is het ook met die honden. Een hond met moed valt niet zo maar iemand aan. En een goed gefokte Duitse herder heeft meer moed dan elke andere hond. Bovendien is hij all-round. Hij kan dienst doen als blinde-geleide- hond, als hasjhond en als 'herders'-hond, en hij is heel betrouwbaar. Natuurlijk is hij betrouwbaar. Als je consequent bent is de herder de betrouwbaarste hond die er bestaat". Steekje los Mits hij goed wordt opgevoed natuur lijk. Aan een relatief groot aantal honden zit een steekje los. Die zijn agressief, on betrouwbaar of vernielzuchtig. Volgens kenners ligt de voedingsbodem voor die complexen in de vroegste ervaringen van de hond. "En deze verenigingen zijn er juist voor mensen die hun hond niet zelf kunnen opvoeden", zegt Filippo, die 'echt gestoorde honden' overigens altijd met hun baas naar de dierenarts stuurt. Ivo brengt over een hoge haag een blok terug naar zijn baas. Het is een van de onderdelen van de opleiding tot verdedigingshond. Nico Filippo (links, met Ivo) en Willem Veerman met Kunta Kinte: "Hond en geleider zijn even belangrijk, ze moeten een soort twee-eenheid vormen". "En dan blijkt meestal dat ze een ziekte hebben". Honden met talent kunnen bij De Sleu telstad de opleiding tot verdedigings hond volgen. "Dat gaat in drie trappen", legt Filippo uit. "Verdedigingshond I is daarin het gemakkelijkste programma. Dat zijn de beginselen. Het volgen, waar bij de hond naast je moet leren lopen, de zit- en af-oefening, het laten terugbren gen van een weggegooid voorwerp". "Beheerst-ie dat na een week of drie, vier, dan gaat ie naar de tweede groep waarin hij leert zoeken/speuren. Daarna moet de hond zich tonen in het verdedi- gings- of pakwerk. Hij moet een vent gaan pakken, wordt eerst gek gemaakt met het geluid van een zweep, en als ie dan echt driftig is laatje hem eerst in een zak bijten en na een paar weken ga je over op een mouw die vastzit aan een vent (de pakwerker). Als de hond een maal goed vol in de mouw zit, ga je 'm op commando leren lossen. Dat levert in het begin nogal eens problemen op, want eerst mag hij vol bijten en dan moet ie opeens loslaten. Maar na een paar weken gaat dat best". Aanblaffen "Dan kryg je het aanblaffen, het opzoe ken van een pakwerker achter een schot en 'm niet pakken, maar blaffend de ge-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 31