'Schoorvoetend iets aangeven, meer niet Open huis beste vorm voor de jaren Het luisterejid oor van Hüversum SsMÉSSSss PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN HILVERSUM (GPD) "Wanneer u wilt reageren op dit programma kunt u bellen met...". De titelrol komt in beeld, de uitzen ding is voorbij. Maar voor de diverse nazorghulpverle ners betekent die ene stan daardzin aan het eind van dat onderwerp. Via de telefoon durft men daar eerder over te pra- Blozen Het gebeurt ook vaak dat er men sen bellen die de eigen omgeving niet met hun problemen willen be lasten. Ouders die een kind verlo ren hebben, bijvoorbeeld. De om geving wil dat ze daar na een paar een televisieprogramma ve- maanden overheen zijn, terwijl le gesprekken, levensverha len, moeilijke vragen en het zoeken naar antwoorden. Het luisterend oor van Hil versum werkt vaak door tot diep in de nacht. Het telefoonnummer is amper in beeld of de eerste beller hangt al aan de lijn. Van tiener tot hoogbe jaarde neemt de kijker de hoorn van de haak en draait of drukt het rijtje cijfers. Welke instantie men aan de lijn krijgt hangt af van de omroep die het programma uit zendt. De meeste omroepen maken ge bruik van de Stichting Korrelatie, terwijl de EO en de NCRV er een ei gen nazorgafdeling op nahouden. Het is trouwens ook vaak de vraag óf je iemand aan de telefoon krijgt, zelf graag over willen blijven praten. Gerda Rieken is een van de ze ven full-time hulpverleners in vas te dienst bij de Stichting Korrelatie in Utrecht. De Stichting wordt er kend en gesubsidieerd door de overheid en fungeert al twintig jaar als schakel tussen media en pu bliek. De medewerkers hebben al lemaal minimaal een HBO-oplei- ding en zijn speciaal ingewerkt in de telefonische hulpverlening. „Het is heel anders dan een live- gesprek. De telefoon is voor de meeste mensen een heel veilig me dium. Niemand ziet het wanneer je bloost, je hoeft je niet te schamen. Mensen vertellen je daarom in een heel korte tijd hun levensverhaal. Wij komen snel heel veel te weten en kunnen dan ook snel hulp verle nen. De telefoon is ook geen dwin gend medium. Je hoeft geen af- vant de lijnen zijn doorgaans bezet spraken te maken, kunt de zaak het is moeilijk om ertussen te komen. De nazorg, na afloop van televi sieprogramma's, blijkt geen over bodige luxe. Televisie is nog altijd een zeer indringend medium waar mensen vaak in hun eentje naar kij ken, zonder gesprekspartners i thuis nog eens overdenken altijd de mogelijkheid nog eens te rug te bellen". Kindermishandeling, kanker, in cest, psychiatrie, oorlogservarin gen: het zijn allemaal onderwerpen die vragen om nazorg. De meeste bellen puur om hulpverle- buurt. In de programmering van de ning, direct naar aanleiding omroepen komen ook steeds vaker onderwerp. Sommigen vragen heel. emotioneel getinte of taboedoor- concreet naar een adres, anderen brekende onderwerpen aan de c Gerda Rieken (Korrelatie): „Een televisie-uitzending kan heel wat willen ook even hun mening kwijt over het onderwerp, of spuien hun kritiek op de programmamaker. Er zijn ook bij de kijker losmaken. En praten is stoom willen afblazen of over een totaal ander onderwerp iets kwijt willen. Zoals mensen met oorlogs- Caty Wolfswinkel (NCRV) '.-verdrietig'.. vertelde een een onderwerp als incest. Toen dat ervaringen, die even hun verhaal net uit de taboesfeer kwam, was er willen doen. „Laatst was er een me- een hausse aan uitzendingen over vrouw die een bepaald gedicht had gehoord en wilde weten waar dat. voor' vandaan kwam. Dat heb ik toen op- gers. gezocht, maar in principe zijn we er Er wordt heel wat leed bespro- natuurlijk niet voor dit soort vra- ken via de telefoonlijnen. Een ge- gen. Zoiets komt dan ook zelden scheiden vrouw die vraagt of de na- zorger haar man eens wil bellen, een gezin dat in de knoei is geraakt door occultisme, mensen die met hetzelfde probleem zitten als in de televisie-uitzending besproken werd. Caty Wolfswinkel, speciaal belast met de nazorg bij de NCRV: „Sommige bellers komen met hun hele hebben en houden bij je. Dat een ander je zo vertrouwt, dat vind ik ook heel bijzonder". Euthanasie Het afgelopen jaar maakte de Avro het meest gebruik van de diensten van Korrelatie. Met name naar aanleiding van onderwerpen uit de actualiteitenrubriek Televi- zier. In totaal heeft Korrelatie bij 35 televisieprogramma's voor de na zorg gezorgd. Wanneer een programmamaker denkt dat een bepaald onderwerp weieens tot emotionele reacties kan leiden, neemt hij contact op met Korrelatie. Die bekijkt dan of nazorg nodig is of niet. Gerda Rieken: „We kregen bij voorbeeld ook de vraag van de Tros of er na de eerste aflevering van 'Medisch Centrum West' opvang nodig was. Die ging over euthana sie waarbij nogal emotioneel ge speeld werd door de 'patiënte'. Wij hebben dat toen afgewezen, omdat zo'n serie zo overduidelijk gedra matiseerd is. Dan zou je jezelf niet Het is volgens Rieken heel be langrijk dat de mensen aan de an dere kant van de lijn deskundig zijn. „Ik heb liever minder lijnen met alleen deskundigen dan meer lijnen met onervaren telefonisten. We moeten een adequaat antwoord geven op de vragen van bellers. Het werk houdt dus meer in dan alleen luisteren. Daarnaast hebben men sen behoefte aan praktische of psy chische hulp. Als de mensen uitge praat zijn, moetje hun mogelijkhe den aanreiken waar ze verder mee kunnen". Voor Caty Wolfswinkel is die deskundigheid minder van belang. Haar afdeling telt bijna dertig vrij willigers die beschikbaar zijn voor de telefoondienst op de NCRV-uit- zendavond. „Waarom zou er des kundigheid nodig zijn? Het is geen kwestie van therapie bedrijven via de telefoon; het is geen reeks be handelingen". „Onze belangrijkste functie is een luisterend oor zijn. Soms zijn wij de enigen die nog niet op de so res van de beller zijn afgeknapt. Wij kunnen niet zomaar een oplossing bieden, maar proberen de kern van het probleem te vinden en kijken of hulp nodig is. We verwijzen dan verder wel door naar hulpverlenen de instanties of pastors bij de men sen in de buurt. Het is wel belang rijk dat onze medewerkers ge sprekstechnieken kennen. Daar voor worden ze dan ook grondig toegerust". Ook de NCRV bepaalt in nauw overleg of nazorg nodig is. Wolfs winkel: „Daar moet je heel voor zichtig mee zijn. Na welk program ma je ook een nummer in beeld plaatst, er is altijd wel iemand die belt. Soms kijk ik ook heel bewust met een zekere nazorgblik naar een uitzending en denk ik 'tsjonge, dat zenden ze zomaar uit, zonder aan vullende hulp'. Als omroep ben je daar volgens mij heel verantwoor delijk voor". Van heel andere orde is de na zorg van de Evangelische Omroep. De afdeling werkt geheel zelfstan dig en bestaat uit zeven full-time medewerkers van wie zes met een theologische opleiding. Met zijn uitzendingen roept de EO vaak heel wat vragen bij mensen op. Vooral na de programma's 'God verandert mensen' en 'Het hart op de tong' grijpen kijkers, zelfs om drie uur 's nachts nog, naar de tele foon. Op zo'n avond zijn de -maximaal 36- lijnen door vrijwilligers bezet. Allemaal christenen die in staat zijn een pastoraal gesprek te voe ren. „In grote lijnen zijn de vragen programma-gericht, maar soms wil men gewoon het eigen verhaal kwijt. Bij een programma over een gespecialiseerd onderwerp zoeken we .altijd een aantal deskundigen. Na een programma over geestelijk gehandicapten zorgen we voor een aantal moeders die ook een gehan-| dicapt kind hebben", vertelde het hoofd van de afdeling nazorg, do minee H. Hessels. Hij is van de op richting van de afdeling af, in 1974, bij de nazorg betrokken. Geloof „Nazorg is een onderdeel van dei totale visie van de EO. Het gaat puur om hulpverlening, die we ge-1 ven vanuit ons christen-zijn. We re gelen ook geen nazorg na een dis cussieprogramma als we denken! dat het alleen een voortzetting van die discussie oplevert". Mensen die de EO bellen komen bij dit gesprek al gauw op het on derwerp 'geloof. „We willen het) geloof niet opdringen, daarmee los je problemen niet op en verdwij nen depressies niet. We praten er wel vaak over, en als mensen dat willen zoeken we een christelijke instelling of een predikant in de J buurt van hun woonplaats die hen verder kan helpen". Caty Wolfswinkel ziet een essen-1 tieel verschil tussen de aanpak van NCRV en EO. „Als mensen bellen willen ze gewoon contact met men- sen en voelen ze geen enkel verti caal contact met boven of iets der gelijks. Volgens mij kun je niet troosten met het geloof als mensen God niet ervaren. Ik zeg ook niet: drink je thee op als ik een leeg kop je geef. Je kunt hoogstens schoor voetend iets aangeven, meer niet". Het werk van de nazorg-mede werkers bij de omroepen blijft ook niet beperkt tot de uitzendavon- I den. Ook later in de week bellen nóg mensen, worden brieven ge schreven, brochures gemaakt, hulpverleners gebeld, pastors aan geschreven. Programma's worden voor de uitzending doorgenomen en alle medewerkers krijgen infor matie over het onderwerp. Wolfswinkel: „Het is heel inten sief werk. Natuurlijk leer je om te gaan met al het leed dat over je komt. Maar soms vertelt iemand in alle eenvoud zijn levensverhaal. Dan ben ik echt even mee-verdrie- tig." Hoe krijg je jongeren naar de kerk? Hoe voorkom je dat ze zich laten imponeren door leeftijdge noten die geloof in God en bidden maar een onwezenlijke bezigheid vinden en bijbellezen en kerk gang een softe bedoening? In de Leidse Merenwijk zoekt de werkgroep 'jongerencatechese' naarstig naar een antwoord op die vragen. Uit het Merenwijk- Bulletin: "Niet alleen 'de kerk', maar ook veel ouders maken zich zor gen over het gebrek aan contact met de jeugd. Zo'n zeventig ou ders van jongeren in de leeftijd van 15 tot 18 jaar zeiden vorig jaar november op een gemeente avond, het gevoel te hebben dat hun kinderen hen ontglippen. Ook toonde men zich verontrust over een anti-christelijke hou ding die op scholen zou heersen, met name op christelijke scho len, hoe vreemd dat ook mag lij ken". Cor Kenter, lid van de werk groep jongerencatechese, vindt dat niet zo vreemd. "Als je op een openbare school zit, komt het on derwerp geloof niet of nauwe lijks ter sprake. Op een christelij ke school natuurlijk wel, en daar moet je eerder kleur bekennen. Inmiddels zitten er op christelij ke scholen nogal wat niet-gelovi- gen, omdat die scholen een goe de naam hebben en ouders daar dan de voorkeur aan geven". "Onder deze leerlingen vind je een houding van: als je wat aan je geloof doet, ben je een doetje. En buiten de groep vallen is iets wat de meeste kinderen niet ambië ren. Wat wij moeten doen is, in samenwerking met ouders en school de kinderen wapenen te gen dat negatieve milieu. Als ze nü worden aangesproken op hun geloof en worden belaagd met vragen, hebben ze daar vaak on voldoende antwoord op. Dat komt omdat ze een nog erg kin derlijk geloof hebben. Als we hen kunnen helpen over te scha kelen op een meer volwassen ge loof, zullen ze minder kwetsbaar zijn". De werkgroep in de Merenwijk wil daarom na de grote vakantie beginnen met een zondagmor gen-catechese voor jongeren, op een manier waarvan ze verwacht dat het zal aanspreken. "Geloven én daarvoor uitkomen kan heel 'gaaf zijn. Het kan wel eens meer voor je betekenen dan je nu mis schien denkt". 'Door en door modern' De bekende vrijzinnige theo loog dr. P. Smits (81) - eertijds Nederlands-hervormd, nu bij de Nederlandse Protestantenbond waardeert het onlangs ver schenen boek 'Geloven wordt on wennig' van de gereformeerde theoloog Okke Jager als een van de belangrijkste en meest actuele studies in deze tijd op theologisch terrein. Smits die indertijd met de hervormde synode in conflict kwam wegens een kwalijk ge achte uitdrukking over het ver zoenend lijden en sterven van Je zus Christus wijdt een uitvoe rige bespreking aan dit boek in het blad 'Ruimte' van de Protes- tantsenbond. Het 'onwennig' in de titel van Jagers boek slaat op het verlies van de vroegere 'on middellijke' religieuze ervarin gen en zekerheden als gevolg van het moderniseringsproces in de westerse cultuur. Het geloof voelt zich onwennig tegenover de kritische instelling van het moderne bewustzijn. "Deze gereformeerde theo loog", schrijft prorfessor Smits, "doet zich in de wijze waarop hij in dit boek met de grote vragen van geloof en moderne cultuur omgaat, kennen als een door en door moderne theoloog, die op het punt van moderniteit heel wat vrijzinnige theologen achter zich laat". Wel zou Smits nog wel eens met Jager willen doorpra ten over dat 'anders' zijn van het bijbels geloof. "Maar zijn boek is levendig en flitsend geschreven en het kan de lezer een boeken kast uitsparen". 'Open huis' Het Instituut voor Evangeli satie, bekend van de campagnes 'Er is hoop', gaat in de jaren 90 veel aandacht geven aan evange lisatie op kleine schaal, op 'huis kamerformaat', het 'open huis'. In 'Centraal Weekblad' van de Gereformeerde Kerken verze kert directeur Hans Pruis van het Instituut, dat de campagnes niet worden afgeschaft, "maar door die campagnes kreeg het kleinschalige werk minder aan dacht". Bovendien treedt na een campagne wel eens vermoeid-' heid op, "waardoor een deel van de resultaten weer verloren gaat". Onder 'open huis' verstaat het Instituut voor Evangelisatie een huis waarin mensen wonen die hun eigen omgeving bewust wil len bereiken met het evangelie, een huis ook waarvan de bewo ners zich toeleggen op gastvrij heid en waarin evangelisatie een levensstijl is. Dat staat wel haaks op de maatschappelijke ontwikkelin gen. Hans Pruis: "Ja, de mensen trekken zich terug in hun eigen huis. In die ontwikkeling zijn wij als christenen al te veel meege gaan. Het huis is geen bastion, maar een basis vanwaaruit we mensen open tegemoettreden. Christenen moeten zich niet la ten meetrekken in de stroom. Daarmee zouden ze hun roeping in de wereld verloochenen: Dan gaat er niets meer van ze uit". Nou trekt een 'open huis' juist i die niet zo gelukkig zijn. Pruis: "Inderdaad, het is te gen de stroom inroeien. Maar dat mag de christelijke roeping niet verzwakken. Een hele generatie heeft absoluut geen weet meer van het geloof. Hier moéten we tegen de cultuur ingaan. Maar ook maatschappelijk, zelfs op humanitaire gronden. We kun nen niet volstaan met in ons ei gen huisje te blijven zitten". De ervaring van het Instituut voor Evangelisatie is altijd ge weest, dat ontmoetingen in de huiselijke sfeer het goed doen. "We ervaren nog steeds, dat per soonlijk contact nauwelijks te overtreffen is door andere invals hoeken. We zijn er vast van over tuigd, dat het-open huis de beste vorm is voor de jaren negentig. De vraag is echter: zijn christe nen bereid de consequenties te aanvaarden en hun leven ernaar in te richten.?" S.J. de Groot O';-: ÜÉH Oud-gereformeerd kerkje in Lisse. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Eek hof, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. A. J. de Jong, 5 ds. Smaling, Rijnsburg: Maranathak. (L. Morsweg) lOds. Kramer; Oe cumenische geloofsgemeenschap De Re genboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortensius. 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Be- vrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 dr. v.d. Zwaan, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggra- venl.) 10 ds. Dronkers; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof' (geb. 'Dijk- hof') 10 kand. D. Roodenburg. Acad. Zieken huis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum. Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 hr. H. J. v. Straalen, O.geest. Ende- geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredes- kerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Alblas; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Mara nathak. zie herv gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. P. de Bruyn, O.geest; Merenwijk zie herv. gemeen te. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Room. 5 ds Houtman. Chr. Geref K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. A. J. Smit-Ma- ris. Baptistengemeente (in Bethlehemkerk Driftstraat) 9.30 ds. Agtereek, mmv gospel koor The Revival Singers' uit Katwijk. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. A. Jansen. Evangeliecentrum-Pink- sterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 evang. Zijlstra, wo. 8 bijbelavond. Pinkster- gem. (O. Vest 13) 10 br. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoe ting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Chris telijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christengemeenschap' zat. 21 mei 9.45 voorm. mensenwljdingsdienst in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahm6l.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensin gel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Leiden-Ste- venshof) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30,10,11.30.6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. J. W. Hoffe- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Taselaar, Alphen. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. De Zwart, V.schoten. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Heiv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Lapré, Koudekerk, 6.30 ds. v. Wijngaarden; Kruiskerk 9.30 ds. Jonkman; Opstandingskerk 9.30 ds. Ommering, 6.30 ds. v. 't Hof, Woubrugge; G. Herderkerk 10 (jeugddienst) en 7 ds. Nieuwenhuis; De Bron 9.15 ds. Verheul, 10.30 ds. Moll, 6.30 ds. Mul der; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, bloemen- dienst; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Zwanenburg, Ede, 6.30 ds. Goossen, Wad- dinxveen. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wil schut. 6.30 zie Adventskerk; Salv.kerk 9.30 ds. Nawijn, Hoogland. 6.30 ds. De Goede, Waarder. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 ds. Houtman, 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 student F. Bruintjes. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. A. Ramaker, 6.30 evang. A. Esmeijer. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Joh. v.d. Steen, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. W. v. Putten, jeugddienst. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgenstersch. Briljantstr. 1) zo. 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) zo. 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. G. A. Hooy- kaas. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer. 6 ds. Binnekamp, Oudewater. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweitzersfr.- Bernhardstr.) 10 mevr. drs. C. Rog-Pronk, Scheveningen. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 d6. Sterrenburg, Rijsoord; Salv.kerk 9.30 ds. Terlouw, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Exalto, Benthuizen. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. M. Terlouw-Sterk, jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. H. Scholte. Geref. Gem. (Stations weg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 mevr. H. W. Muller, A.dam. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. H. de Leede, A.foort, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. v.d. Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Buikema, Zw.dam. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, Leiden. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Eij- sengsa, Zw.dam, 6.30 kand. N. Noorlander, Bergambacht. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Den Braber, Vries. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 10.30; Rijndijk zo. 9. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Rothfusz, 5 ds. Verbeek. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hofland. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Dij ken, Lisse. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 hr. N. Stam, Nieuwkoop. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 kand. M. van Ma rion, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm- .kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Christ, Katwijk aan Zee. Herv. Gem. 'De Rank'(P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v. Breevoort, 5 ds. v. Halsema, A.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Kapel Vliegkamp Valkenburg 9.30 euch.viering, aalm. pater H. Buskermo- len. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Volk; Ichthusk. 10 ds. Drieber gen, 5 ds. Vroegindeweij; Pniëlk. 9.30 ds. Volk, 6 ds. Sjollema; Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10ds. Christ, 6 ds. Hovius. Overduin 2.15 hr. E. Bergman. 'De Hoeksteen' (Burgers- dijkstr.) 10dovendienst, hr. B. Bruining. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. N. v. Egmond, Utrecht. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 hr. P. C. v.d. Bos, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 9.30 ds. Koster, 5 ds. Koster, mmv 'Credo'. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 kand. F. Bruin tjes. 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, wo. 18 mei 7.30 stud. W. Harinck. Geref. Gem. In Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. A. Driesprong, Dordrecht. Soefi-beweging Universel Murad Hassil (einde Zuid-Boule vard) 4 nam. universele eredienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Mackaay, Leiden, 7 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 ds. W. de Leeuw (Leythenrode). 10.30 ds. De Leeuw, jongerendienst, mmv jongerenkoor 'Message' uit Baarn. Leythenrode 10 pastor H. Poelma. Elis.-ziekenhuis 9.30 ds. Brom- met, ha, 10.45 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Los, Nieuwegein, 7 hr. J. v. Wallinga, Leiderdorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Schalk, Zevenbergen; Pauluskerk 10 en 7 ds. De Gel der. Geref. Kerk 10 ds. Germans, Sassen* heim, jeugddienst, mmv 'His Revelation' uit Alphen, 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. (Prin- sessestr. 1) 9.30 en 4.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 7 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Langevelde. Ge ref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. W. de Groot. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 10. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Doorn, Hilversum, 6.30 ds. H. Rijksen. Welsum. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Hanenburg, Voorburg. Re monstr. Gem. 10 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEÈN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Boo, Zierikzee, 6.30 jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 hr. A. Fluyt, Gouda, 7 hr. G. de Bruin. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Romein, R.dam. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. C. van Atten, ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Kuyt, Heilouw, 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; De Rank (Golfbaan) 10ds. Goos sen, Wadd.veen. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Ruitenburg; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Heinen, Den Haag. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr. T. de Bock. 'Sole Mio' 9 ds. v.d. Lee. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen 2at. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Ver beek, Hillegom. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 mevr. I. Eggink-Hoog; Pauluskerk 10 ds. M. B. Blom, oecum. dienst; Gemeentecen trum (Lijtw.) 10.30 hr. G. Glastra, Den Haag. 7 drs. G. Schwencke. Geref. Kerk 10ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. Horsman, Dordrecht. Van Wijckerslooth 4 ds. v. Achterberg, Leiden. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem .centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif. Geref. K. 9.30 ds/Zijl, 6.30 ds. v. 't Hoff, Boskoop. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan, 7 ds. v. Soest, R.dam. Chr. Geref. K. 9.30 en 2.15. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. B. Terpstra, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 5ds. Ribberink, jeugddienst; Imma- nuelkerk 9 en 10.30 ds. Smaling, 5 ds. Cziria; Maranathakerk 9.30 ds. Ribberink. 5 ds. Terpstra. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Simpelaar. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sor- ge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 dienst. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v. Niel, Rijnsburg, 7 oecum. jeugddienst, ds. Aarnoudse, chr. geref. predikant. Geref. Kerk 9.30 drs. P. Scholte, Noordwijk, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aar noudse (in 'De Schutse'), zie ook herv. ge meente. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Batelaan, Voorschoten, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 kand. G.de Bruin, Nieuwveen, 6.30 ds. Cziria, Rijnsburg. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Groenen dijk, Scheveningen, 6.30 dr. Vermeulen. Ge ref. Kerk 9.30 hr. S. v.d. Land, Wassenaar, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Heida. Vliegkamp Val kenburg zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkgemeen schap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Zwart, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw. Hulp en Heil-kerk (Schakenbosch) 10 ds. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekkade) 9.30 en 4.30. ds. Schaap. Hasselt. Geref. Kerk 10 ds. Blanken. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. P. Lok. Aulagemeenschap Noordhof land 10.30 gespreksdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 angli caanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland. 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. v.d. End, Huizen, 6.30 ds. Muller, Sluipwijk; Bethelk. 9.30 ds. Alblas, Barneveld, 5 ds. Den Boer, Bilthoven; Rehoboth-school 9.30 kand. K. v. Vliet, Woerden; Imm.kerk 9.30 ds. Ver doorn. 7 ds. K. van Middendorp-Sonneveld. Reeuwijk. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 9.30 ds. Oranje, Utrecht. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. v.d. Jagt, Amstelveen. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. Re monstr. Gem. 10 ds. v.d. Laarse, Soest. WARMOND: Herv. Gem. 10ds. Muis. RkKerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. I. Visser-Schroot, 4.30 ds. L. Schaap. Schoon hoven; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. 10 ds. W. Dijckmeester. Naarden; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. Th. M. v. Leeuwen, Utrecht. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof. 6.30 ds. L. J. Geluk, R.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. G. J. Terlaak, Alphen, 6.30 ds. Aalders. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) 10.30 ds. Aalders, geref. predikant. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. J. W. v .d. Kamp, Beverwijk. Geref. Kerk 9.30 hr. L. Broek, O.geest, 7 ds. Verheul, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. v. Ach terberg, Leiden. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zo. 10, gezinsmis; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 hr. J. Goedhart, Nieuwkoop, 6.30 kand. D. van Noordennen, R.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. Zijl, O. en N. Wetering. Re monstr. Gem.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2