Oft JAAR aVlater 'Onze perestrojka kwam te vroeg' Jiri Hajek, minister tijdens de Praagse Lente, hunkert naar eerherstel ZATERDAG 14 MEI 1988 PAGINA 21 Jiri Hajek was minister van buitenlandse zaken tijdens de roemruchte Praagse Lente van 1968. Thans, op 74-jarige leeftijd, is er nog niets van zijn idealen van toen verdwenen. "We vonden geen gehoor. Niet bij Gromyko en vooral niet bij mensen als DDR-leider Walter Ulbricht en Todor Zjivkov van Bulgarije. Zij vonden dat de contra-revolutie bij ons was uitgebroken. Als je Gorbatsjov nu, 20 jaar later, hoort zeggen dat het socialisme niet zonder democratie kan en dat de verworvenheden van 70 jaar revolutie op het spel staan wanneer perestrojka en glasnost worden teruggedraaid, klinkt dat dan veel anders dan wat Dubcek tijdens de Praagse Lente propageerde?". Deel 2 in een vierdelige artikelenserie over een jaar waarin alles op z'n kop kwam te staan. "Ik heb altijd in dit huisje gewoond, ook toen ik minister was in '68. Stel je voor dat ik naar zo'n staatsvilla was verhuisd. Wie weet waar ik was terechtgekomen na m'n ontslag". door Hans Geleynse De grauwe betonkleur van de eenge zinswoning van Jiri Hajek heeft het moe ten afleggen tegen de warme lentezon. Dit gedeelte van de Praagse wijk Strasni- ce, veel laagbouw, kleine tuintjes voor en achter, heeft maar een beetje zon nodig om op te fleuren. Hajek, voormalig mi nister van onderwijs en daarna in die roemruchte lente van 1968 vijf maanden minister van buitenlandse zaken, geniet ervan als we bij het tuinhek afscheid ne- Er zijn oud-communisten die, uitge spuugd door hun voormalige kamera den. het slechter hebben getroffen dan deze breekbaar ogende man van 74. Daar slaat het grapje van Hajek dan ook op. Hajek is een voormalig communist die, zoals hij zelf zegt, zijn 'naïviteit is kwijt geraakt', maar nooit zijn geloof in het 'so cialisme met een menselijk gezicht' heeft verloren en die, hoewel hij dat niet letter lijk uitspreekt in deze van perestrojka zwangere tijden, hunkert naar eerher stel. Want de hervormingen die Gor batsjov vanuit het Kremlin preekt lijken in heel veel opzichten op die van de Praagse Lente, toen Hajek in het kielzog van partijleider Alexander Dubcek we reldgeschiedenis schreef. Monoloog "Ik ben een oude man, vergeef me als ik te lang doorpraat", zegt hij herhaalde lijk tijdens onze bijna drie uur durende ontmoeting. Een gesprek wordt het na melijk pas aan het eind daarvan, als we afscheid nemen. Daarvóór was het een monoloog die slechts af en toe onderbro ken kon worden met een vraag. Een ge geven dat niet alleen wordt veroorzaakt door Hajeks slechte gehoor, maar vooral doordat hij geheel opgaat in het putten uit zijn herinneringen. Meteen bij binnenkomst al. "Kent u oud-minister Van der Stoel? Ik al sinds 1946, toen ik hem samen met die andere bekende socialist Koos Vorrink op een bijeenkomst van de Socialistische Jeugdbeweging ontmoette". En meteen een reuzesprong in de ge schiedenis: "Ik had hem ook in 1977 graag gezien, hier in Praag. Maar dat werd verhinderd". "Het fatale contact", noemt Hajek nu het gesprek dat minister Van der Stoel toen in zijn Praagse hotelkamer had met Charta-oprichter prof. Jan Patocka. De bejaarde activist werd nadien verhoord door de politie en kort daarna stierf hij aan een hartverlamming. Ook Hajek behoort tot de geestelijke vaders van de Tsjechische mensenrech- tengroepering (die overigens zijn bloei tijd achter de rug heeft) en heeft zijn ei gen onprettige ervaringen met politie en autoriteiten. En niet alleen hij. Zoon Jan mocht ook delen in de zegeningen van de dissidentennaam Hajek. Zijn studie ar chitectuur werd hem, ondanks voortref felijke resultaten, onmogelijk gemaakt. Na lang aandringen van prominenten als de sociaal-democraten Brandt en Kreis- ky kreeg hij in 1986 een uitreisvisum. Jan studeert nu in Denemarken. Het Tsjechi sche staatsburgerschap is hem ontno men en vlak voor dit interview kreeg Ha jeks vrouw toestemming naar Denemar ken te reizen om haar zoon te ontmoeten. Geen blik waardig De oud-minister heeft er geen enkele moeite mee dat zijn vroegere kompanen, die nu vanuit het centrum van de macht druk doende zijn het volk wijs te maken dat de hervormingen van Dubcek een rechtse afwijking waren en die van Gor batsjov de juiste lijn, hem geen blik meer waardig keuren. Hij heeft evenmin be hoefte aan contact met hen. Alleen de discriminerende behande ling van zijn zoon als hij erover praat schiet het vuur uit zijn pientere ogen zelfs door de jampotglazen van zijn bril verleidde hem tot een woedende brief aan wat de volksmond het 'Tatra-volk' noemt, genoemd naar de kamerbrede li mousines van nationale makelij waarin de heren zich laten rondrijden. Een ant woord op die brief kwam vanzelfspre kend niet. Hajek mag een 'oude man' zijn, in ze kere zin is hij minister gebleven. Jé proeft het uit zijn formuleringen, maar vooral uit zijn weliswaar niet met zo veel woorden uitgesproken, maar duidelijk aanwezige verlangen naar eerherstel. nogmaals de oren werd gewassen. Op 7 mei kwamen de andere WP-leiders naar Moskou om over de resultaten van het gesprek met Dubcek te worden geïn formeerd. Hajek zelf ziet die maand in Moskou de meeste van Dubceks gesprekspartners, onder wie Gromyko. De toonzetting van de kritiek is ongewijzigd: contra-revolu tie. Tegenargumenten helpen niet. In Warschau komt op 15 juli opnieuw de WP-top bijeen. Ook Dubcek is uitgeno digd, maar de Tsjechen weigeren. Hajek: "We wilden geen tribunaal. Toen volgde er een brief waarop we een uitgebalanceerd antwoord hebben gege ven en hebben gezegd dat we wel wilden praten met elk van de landen afzonder lijk". Dat resulteert in de uitzonderlijke bijeenkomst met de Sovjet-leiding, wel op Russisch gebied, maar niet in Moskou zoals Brezjnev had gewild. "Het ging er daar zeer hard aan toe, drie dagen lang", vertelt Hajek. "Ver schillende keren moest de zitting wor den geschorst omdat een regelrechte scheuring dreigde. Wat er precies werd gezegd weet ik niet, want ik was er niet bij en werd er ook verder buiten gelaten. Maar twee dagen later was ik er wel, als adviseur van Dubcek, in Bratislava, voor een nieuwe bijeenkomst met de WP-top. Het enige doel van die bijeenkomst was een gemeenschappelijke verklaring. Van onze kant zijn er tal van wijzigingsvoor stellen ingediend en ten slotte kwam er een in zeer algemene termen gesteld stuk uit, waarin de naam Tsjechoslowakije niet eens voorkwam". Tevreden De Tsjechische delegatie is tevreden. Men heeft, zegt Hajek, de eensgezinde in druk dat de bondgenoten zijn gekal meerd, dat de Tsjechische partij tijd en ruimte krijgt om het 'proces van vernieu wing' voort te zetten. Hajek krijgt van premier Cernik op 17 augustus het ad vies een Joegoslavische uitnodiging aan te nemen voor een korte vakantie. Poli tieke naïviteit, of toch het gevoel dat er iets ernstigs stond te gebeuren? Hajek schuift het volledig op de uitkomst van het Bratislava-treffen. "Dat gaf ons moed", zegt hij. Met drie andere ministers, onder wie Ota Sik, vertrekt hij naar Joegoslavië. Twee dagen later rollen de tanks van de 'bondgenoten' door de Praagse straten. "We waren volledig verrast", zegt Hajek. De vakantiegangers zijn enkele dagen volledig afgesneden van de gebeurtenis sen in hun land. Hajek ("tenslotte was ik nog steeds minister") belt met de VN- ambassade in New York en hoort dat er een opdracht uit Praag is niet deel te ne men aan een zitting van de Veiligheids raad over de invasie. "Ik zei dat die opdracht onder druk van Moskou was gegeven en besloot zelf naar New York te gaan. Daar heb ik op 24 augustus de Veiligheidsraad toegespro ken. Enkele uren later kwam er een tele gram van president Svoboda waarin dat werd verboden. Achteraf heb ik er geen spijt van, ik heb daar de Praagse Lente kunnen verdedigen, gezegd dat de inva sie een 'tragische vergissing' was, Later besefte ik pas dat Svoboda met Brezjnev onderhandelde om Dubcek en de ande ren vrij te krijgen, dat hun leven op het spel stond". Ontslagen Hajek keert na wat omzwervingen via Wenen en Genève in september terug naar zijn land en wordt onmiddellijk ont slagen. Een illusie armer. "De Praagse Lente betekende voor mij de verwerke lijking van idealen die ik als jong socia list al in de jaren dertig had. Het hu manistische socialisme, dat stond me voor ogen. Ook nog direct na de oorlog, toen ik een van de voorstanders was van samengaan met de communisten. Onder invloed van de Koude Oorlog heb ik het stalinisme ondergaan als een periode van pijnlijk inleveren van idealen". 1968 was in het Westen het jaar van protest te gen verkalkte structuren. De revolte van jongeren tegen autoritair gezag. Hajek vindt de Tsjechische situatie daarmee onvergelijkbaar. "Bij ons veroorzaakte het vertrek van de stalinist Antonin No- votny een uitbarsting van opgekropte democratische gevoelens. Die roep om democratie heeft in Tsjechoslowakije al tijd geleefd en leek toen te kunnen wor den gerealiseerd. De westerse revolte was veel meer een afwijzen van de bestaande maatschappij. Dat laatste zie je trouwens nu, twintig jaar later, ook bij veel Tsjechische jonge ren. Als minister van onderwijs (van 1965 tot 1968) merkte hij wel dat onder de stu denten het verlangen naar democratise ring leefde. "Maar niet alleen bij hen. Ook in de top van de partij. De voorstel len van Dubcek vielen in vruchtbare bo dem, werden door de maatschappij be antwoord". Hij herinnert zich nog dat de westerse kampioen-rebellen Daniel Cohn-Bendit en Rudi Dutschke in Praag op bezoek waren. "Ze verweten de studenten dat die veel te tam waren, dat er geen verzet was. Ze begrepen niet dat wat Dubcek en de regering wilden door de studenten juist werd toegejuicht". Te vroeg Pas nu vindt hij de tijd en de rust om oude artikelen uit bijvoorbeeld het blad Student te lezen. "Toen gunde ik mezelf de gelegenheid niet. En als ik nu zie dat Dubcek al na drie maanden waarschuw de dat de democratie niet mocht door schieten, terwijl Gorbatsjov dat na twee jaar nog doet, dat er nu glasnost heerst maar wij de censuur geheel afschaften- ...nee, onze perestrojka kwam gewoon te vroeg". "Mijn belangrijkste taak als minister van buitenlandse zaken was de bondgenoten ervan te overtuigen dat wat er bij ons ge beurde volledig correspondeerde met de humanistische idealen van het socialis me, dat Dubcek juist versterking van dat socialisme beoogde en dat wij een be trouwbare bondgenoot waren en zouden blijven". "We vonden geen gehoor. Niet bij Gro myko ik ben blij dat hij op zijn oude dag tot de perestrojka is bekeerd en vooral niet bij mensen als DDR-leider Walter Ulbricht en Todor Zjivkov van Bulgarije. Zij vonden dat de contra-revo lutie bij ons was uitgebroken. Als je Gor batsjov nu, 20 jaar later, hoort zeggen dat het socialisme niet zonder democratie kan en de verworvenheden van 70 jaar revolutie op het spel staan wanneer pe restrojka en glasnost worden terugge draaid, klinkt dat dan veel anders dan wat Dubcek tijdens de Praagse Lente propageerde?". Zwarte vlekken "Of economisch gezien: de grotere zelfstandigheid van ondernemingen, in voering van marktmechanismen, het zelfbeheer, minder centralisme, in hoe verre verschilt dat van wat wij destijds wilden? Gorbatsjov zei vorig jaar dat on der Brezjnev de conservatieve stroming overheerste. Bovendien wil hij de zwarte vlekken uit de Sovjet-geschiedenisboe ken verwijderen. De invasie van 21 au gustus 1968 is ook zo'n zwarte vlek, die paste in de conservatieve lijn van het Brezjnev-team. Het zou Gorbatsjovs ge loofwaardigheid ten goede komen als hij ook die zwarte vlek verwijderde. Al zie ik wel dat hij de huidige Tsjechische lei ding niet in diskrediet kan brengen". De wens tot (persoonlijk) eerherstel klinkt ook door als hij praat over zijn po gingen de Tsjechische buitenlandse poli tiek een andere richting te geven. "Ik slaagde er in de betrekkingen met Oos tenrijk te normaliseren, wat mede moge lijk was doordat ik Kurt Waldheim goed kende uit mijn en zijn tijd als VN-ambas- sadeur. We zochten ook toenadering tot de Bondsrepubliek. Vergeet niet, dat was de tijd waarin er nog geen sprake was van Willy Brandts Ostpolitik, de DDR nog niet werd erkend, maar in ons regeringsprogramma wilden wij een flexibele Europese benadering, zonder overigens het wantrouwen van de bond genoten te wekken". Twintig jaar later introduceert Mikhail Gorbatsjov een begrip als 'Europees huis' en regent het Oosteuropese voor stellen, recentelijk ook van de Praagse partijleider Jakes, om een sfeer van goed nabuurschap te creëren in die gemeen schappelijke woning. Toen lagen de za ken echter wat anders. De bondgenoten zagen in de Tsjechische vingeroefenin gen de bevestiging van de binnenlandse contra-revolutie". Hajek: "Maar als je alle documenten van toen doorneemt zie je geen kritiek op onze buitenlandse lijn. Het waren vooral de DDR-politici die fel waren op mijn toenadering tot collega Willy Brandt". Oren gewassen Op dat moment waren de verhoudin gen tussen de Tsjechische communisten en hun socialistische 'broeders' al duch tig verstoord. Hajek somt moeiteloos de gebeurtenissen op. In maart barstte de kritiek op Dubceks programma los tij dens een Warschau Pakt-top in Dresden. In mei werden Dubcek en de partijlei ding naar Moskou geroepen, waar hen Jiri Hajek, destijds minister van buitenlandse zaken: "We waren volledig verrast". Massaal protest van de Praagse bevolking, als Russische tanks de stad binnenrijden. Hajek: "De roep om democratie heeft in Tsjechoslowakije altijd geleefd".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21