LEIDSCH DAGBLAD Vervroegde verkiezingen in Frankrijk Nog geen kwart miljoen leerlingen voor examens EXTRA Hoogenbooms eisen 12 miljoen van Rijk v. <sL WW Milieuramp dreigt in Perzische Golf door oorlog Iran - Iraq HET WEEKEND IS BEGONNEN DE ZOMER KOMT ERAAN UW DAGBLAD BIJDEHAND ZO MAG HET ALTIJD GAAN 7 WEKEN VOOR 26,-1 Demmenie ZATERDAG 14 MEI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38624 DEN HAAG (GPD) Bijna een kwart miljoen leerlingen in het voortgezet onderwijs gaan volgen de week maandag de eindexamen lokalen in. Ze hebben de schoolon derzoeken achter de rug en moeten zich nu twee weken lang buigen over de 'open'- en meerkeuzevra gen over de diverse vakken. Op 10 juni zal blijken wie geslaagd is. Wie zakt mag onder bepaalde voor waarden op 17 juni proberen als nog voor het diploma in aanmer king te komen. Het aantal eindexamenkandida ten in het lbo, mavo, havo of vwo is drastisch teruggelopen. De terug gang in het aantal leerlingen dat de basisscholen een aantal jaren gele den kregen te verwerken, werkt nu door in het voortgezet onderwijs. Werden de examens in 1984 nog aan 255.000 leerlingen afgenomen, in 1988 doen slechts 220.000 leerlin gen mee. Alleen al de scholen voor lbo en mavo tellen dit jaar 15.000 examen kandidaten minder dan vorig jaar. Van 220.000 examen-kandidaten volgen er 130.000 leerlingen lbo of mavo; veruit het grootste deel. In het havo doen 50.000 leerlingen examen en in het vwo 40.000. Behalve voor deze groepen be ginnen op 16 mei ook de eindexa mens in het middelbaar huishoud en nijverheidsonderwijs (mhno). Op scholen voor Middelbaar Dienstverlenend en Gezondheids- onderwijs (mdgo) zijn de eindexa mens al begonnen; die zullen op 30 mei afgelopen zijn. Maatschappijleer Havo- en vwo-leerlingen kunnen dit jaar voor het eerst een examen maatschappijleer afleggen. Vorig jaar was die mogelijkheid er al voor leerlingen van de lbo-scholen en de mavo. De maatschappijleer-exa mens zijn nog experimenteel. In 1990 wordt bekeken of het experi ment geslaagd is. De kandidaten moeten vragen beantwoorden over de onderwerpen opvoeding en vor ming, woon- en leefmilieu, arbeid en vrije tijd, technologie en samen leving, staat en maatschappij en over internationale verhoudingen. De examenperiode voor het voortgezet onderwijs zal dit jaar aanmerkelijk korter zijn dan vorige jaren, omdat kandidaten nog maar in één vak mogen proberen een on voldoende op te halen. Voorheen mocht dat nog in twee vakken. De herkansing kan daarom op één dag plaatshebben. Ook zijn de meeste beroepsgerichte vakken uit het examen-pakket verdwenen. Een andere verandering is dat nu meer examens zullen worden nage keken door docenten in plaats van door het CITO. De docenten zullen de examens beoordelen die uit 'open' vragen bestaan en de exa mens die een combinatie zijn van open- en meerkeuzevragen. Het CI TO zal slechts examens nakijken die alleen uit meerkeuze-vragen bestaan. Het examen wordt dit jaar onge veer twee weken later afgenomen dan in de voorgaande jaren. Het ge combineerde examen voor LBO en MAVO begint met Nederlands, de expressievakken en handelsken nis. De HAVO-leerlingen zitten op die dag in de banken voor handels wetenschappen en Nederlands. Ook de VWO-leerlingen krijgen Nederlands voorgeschoteld. Ver der maken die leerlingen die dag hun examen Latiin. Op 30 mei maken de leerlingen van het havo en het vwc hun laatste examens. De havo-leerlingen krij gen Spaans en Russisch voorge schoteld. De vwo-klanten doen examen in dezelfde vakken, maar ook in maatschappijleer en Frans. De examens voor lbo en mavo zul len een dag eerder afgelopen zijn, met de vakken Frans en warenken- Net als in het vorig jaar zullen de gelijk zijn. Kandidaten schooltypes kunnen op twee ni veaus examen doen; op het C-ni- veau en op het D-niveau. Van de vragen voor lbo en mavo zal de meerderheid bestaan uit meerkeu zevragen. Deze vormen 70 procent van het examen. Het deel van de open vragen is 30 procent. Deze verhouding werd in 1987 voor het eerst uitgeprobeerd. Het CITO heeft achteraf bekeken hoe de resultaten waren vergele ken bij het jaar daarvoor. De uit slag was dat deze examens objec tiever aangeven of een leerling mag slagen, dan de examens die hele maal uit open vragen bestaan. De cijfers kunnen niet meer beïnvloed worden door milde of strenge be oordelaars. De inhoud van de exa mens, zegt het CITO, is door de an dere manier van vragen niet veran derd en ook de moeilijkheidsgraad blijkt er niet door te zijn aangetast. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen benadrukt al enige tijd het belang van de keuze voor exacte vakken wiskunde, na tuurkunde, scheikunde in het vervolg-onderwijs. Volgens een woordvoerder van de afdeling Voortgezet Onderwijs zijn er wat verschuivingen te zien naar die vakken. „Maar zeker geen aardver schuivingen". PARIJS (AFP/GPD) - Politiek Frankrijk rekent er op dat president Mitterrand het parlement zal ontbinden en ver vroegde verkiezingen zal uitschrijven. De nieuwe premier van Frankrijk, Michel Rocard, heeft daarvoor gisteren ge pleit na afloop van de eerste kabinetszitting van de nieuwe, socialistische regering. "Frankrijk heeft behoefte aan dui delijkheid", zo zei de kersverse premier, die dinsdag Jacques Chi rac opvolgde. De conservatieve partijen hebben momenteel de meerderheid in het parlement. Vol gens de opiniepeilingen hebben de Gewapende Russische militairen staan naast de kistwaarin de Britse dubbelspion Kim Philby ligt opgebaard. Philby overleed afgelopen woensdag in een ziekenhuis in Moskou. Hij werd 76 jaar. De begrafenis had gisteren sociaiisten^vee^kar^demSrdeT- J~*~J (foto ANP» ^eid Amerikanen zien ze weer eens vliegen Oorlogskinderen kruipen uit hun schulp Flamenco: uitstalling van gevoelens VANDAAG 36 PAGINA'S plaats op de militaire begraafplaats in de Russische hoofdstad. Bewakingsdienst 'voor appel en ei' verkocht BADHOEVEDORP (GPD) De advocaat aan het bekijken. Maar gebroeders Hoogenboom zullen vrijwel zeker van de staat een scha devergoeding van twaalf miljoen gulden eisen, omdat zij hun bewa kingsdienst in 1984 'voor een appel en een ei' hebben moeten verko pen na beschuldigingen over frau de door justitie. "We zijn de zaak nog met onze Demmenie Computers Postbus 109-2300 AC Leiden Reaal 2 Leiderdorp Tel. 071-41.11.81 het is toch voor 99 procent zeker dat we overgaan tot die schade claim", aldus Bob Hoogenboom. Het onderzoek van justitie des tijds bij Hoogenboom Bewaking bracht geen enkele onregelmatig heid aan het licht. Begin juni 1985 werden de broers dan ook buiten vervolging gesteld. Zij dienden toen een eis tot schadevergoeding in. Onlangs werd deze door het ge rechtshof in Amsterdam toegewe zen. De broers hebben één miljoen gulden op hun bankrekening ge stort gekregen, omdat zij in 1984 in het kader van het justitiële onder zoek ten onrechte vijf dagen in de cel hebben gezeten. Het is de hoog ste schadevergoeding die de Ne derlandse justitie ooit heeft moe ten uitbetalen. Het fraude-onderzoek in 1984 bij de Hoogenbooms leidde tot een golf van negatieve publiciteit over het bedrijf, waar toen 800 mensen werkten. Om het bedrijf te redden, besloten de broers in 1984 het te verkopen aan de concurrentie. Om dat het om een min of meer ge dwongen verkoop ging, was de prijs voor het goedlopende bedrijf aan de lage kant. Daarom willen de broers nu via een civiele procedure nog eens schadevergoeding aan de staat vra gen. Zonnig Het wordt vandaag weer zonnig met middagtemperaturen van 20 graden in het noordwesten tot 26 graden in het zuidoosten. Er staat een matige wind, aan de kust nu en dan krachtig. Zondag 15 mei zon op: 05.46 uur, zon onder: 21.28 uur; maan op: 05.00 uur, maan onder: 21.37 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.24 en 15.48 uur; laag water: 11.37 en 23.45 uur. Maandag 16 mei zon op: 05.44 uur, zon onder: 21.29 uur; maan op: 05.23 uur, maan onder: 23.01 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.06 en 16.32 uur; laag water: 12.28 uur. Indien u, onverhoopt uw dagblad niet heeft ontvangen, belt u dan ons nieuwe telefoonnummer voor nabezorging. noteren alstublieft. Jazztrompettist Chet Baker na val overleden HILVERSUM (GPD) - De be kende Amerikaanse jazztrom pettist Chet Baker is donder dag in de vroege ochtend in Amsterdam overleden. Hij viel van de tweede verdieping van het Memphis Hotel, waar hij lo geerde. Chet Baker is 58 jaar ge worden. Baker zou donderdagavond optreden in het Larense Singer tijdens het lustrumfeest van TROS Sesjun, samen met het Archie Shepp Kwartet, maar hij kwam niet opdagen. Baker reageerde ook niet op telefoon tjes. Een zoekactie door Am sterdam leverde niets op. Na vraag bij de politie leerde dat daar een dode man was binnen gebracht die aan het signale ment voldeed. Chet Baker was buiten onder zijn hotelraam ge vonden. Hij bleek een grote do sis drugs en alcohol tot zich te hebben genomen. Chet Baker werd in de jaren vijftig beroemd als lid van het legendarische pianoloze kwar tet van baritonsaxofonist Gerry Mulligan. Zijn leven verliep rampzalig en werd gekenmerkt door gebruik van verdovende middelen en veelvuldige op sluiting in gevangenissen. Sinds de jaren '70 werd hij ech ter steeds meer gevraagd en reisde hij vrijwel onafgebroken over de wereld. Na Miles Davis geldt hij als de beste platen ver kopende trompettist van de we reld. het parlement te heroveren als er nu verkiezingen worden ge houden. Rocard, die donderdag een socia listisch kabinet met een liberaal randje presenteerde, zei dat de nieuwe regering een parlementaire meerderheid nodig heeft om zich bezig te kunnen houden met be langrijke problemen zoals de wa penbeheersing en de vorming van een Verenigd Europa. "Dat is niet mogelijk met een regering die van de ene op de andere dag zijn meer derheid kan verliezen", aldus de 57-jarige premier, die werd be noemd nadat Chirac het in de de presidentsverkiezingen had moe ten afleggen tegen Mitterrand. Volgens Rocard maakt de weige ring van politici uit het politieke midden in te gaan op de uitnodi ging van Mitterrand met de socia listen samen te werken vervroegde verkiezingen nodig. Mitterrand, die afgelopen zondag voor een tweede ambtstermijn van zeven jaar werd gekozen, had de als ge matigd bekend staande Rocard tot premier benoemd in de hoop dat enkele politici uit de voormalige regeringscoalitie van Chiracs neo- gaullistische RPR en de centrum rechtse UDF tot het nieuwe kabi net zouden toetreden. Rocard slaagde er echter niet in vooraanstaande politici uit het po litieke midden over te halen in zijn kabinet zitting te nemen. Politieke waarnemers leidden uit de samen stelling van het nieuwe kabinet, waarin de socialisten alle sleutel- posten bezetten, al af dat de socia listen op nieuwe verkiezingen aan sturen. I Vanavond 22.00 uur Sociëteit de Burcht, I Jazz quartet I Javier Escaned (Spanje) J ROTTERDAM (GPD) De oorlog tussen Iran en Iraq begint in toene mende mate slachtoffers te maken onder de bewoners van de Perzi sche Golf zelf, onder de vissen, de koraalorganismen en de schelpdie ren. Uit kapotgebombardeerde olieplatforms en lekgeschoten olie tankers vloeit een gestage stroom olie die alle leven verstikt. Volgens deskundigen begint zich in de wa teren van de Perzische Golf een milieuramp van de eerste orde af te tekenen. De schade is des te groter omdat Arabieren noch Perzen een bijster groot verantwoordelijkheidsbesef aan de dag leggen. Hoewel tal van Westerse bergingsbedrijven in de Golf staan te popelen om de olie te mogen opruimen, zijn de oeversta- ten zelf daar nauwelijks in geïnte resseerd. Uit Saudiarabië, Bahrayn en Qa tar komen berichten over grote bal len pek die op de stranden aan spoelen. Niemand heeft nog kun nen achterhalen waar de olie pre cies vandaan komt. Maar deskun digen houden het erop dat de olie een weg van honderden mijlen heeft afgelegd, omdat zij bij aan komst al helemaal verdroogd is. Volgens de Nederlandse bioloog prof Den Hartog, die vier jaar gele den in Iran studie verrichtte naar de milieu-effecten van de oorlog, blijft Iran redelijk gevrijwaard van de vervuiling. Den Hartog: "Het stromingspatroon in de Perzische Golf is zodanig dat als een boorei land bij de Iraanse kust wordt ver nietigd, de olie naar de Arabische kusten stroomt". De olie tast de bodemfauna aan en daarmee ook de visstand. Den Hartog: "Op zich kunnen die bo demorganismen kunnen zich vrij snel herstellen van een olie-aanval. Het probleem in de Golf is echter dat zij daar de kans niet toe krijgen, omdat de olievervuiling niet inci denteel is maar jaar in jaar uit door gaat. Daarbij vormen de hoge tem peraturen in het gebied nog een ge luk bij een ongeluk. Hierdoor ver dampt een aanzienlijk deel van de olie voordat deze naar de bodem zakt, en het zijn de giftigste be standdelen die het eerst verdam pen". Experts schatten dat de oliever vuiling in de Golf 47 keer zo groot als voor het uitbreken van de oor log. De gevolgen ervan zijn veel groter dan bijvoorbeeld destijds voor de kust van Bretagne, omdat de Perzische Golf relatief ondiep is en bovendien praktisch geheel door land omsloten. Van enige 'wa terverversing' is nauwelijks spra ke. Voor een deel is de olie afkom stig uit de talloze tankers die in het gebied ongestoord hun afvalolie (slops) kunnen lozen. Maar de be langrijkste oorzaak is de oorlog. Olietankers zijn lekgeschoten en boorplatforms vernietigd. Scheep vaartkringen in de Golf veronder stellen dat mogelijk ook oliebuis- leidingen en opslagtanks zijn be schadigd. Deskundigen bepleiten bij de oorlogvoerende landen om in elk geval de lekkene boorplatforms af te sluiten, omdat deze verantwoor delijk zijn voor de ergste vervui ling. Bijna alle pogingen stuiten echter op een grote mate van on verschilligheid bij de oeverstaten. Louis Keyzer van Smit Internatio nale: "Er zijn hier sjeikdommetjes met moerassen en kreken, en als die vervuild raken ontstaat er wel even iets van paniek. Maar als wij dan onze diensten aanbieden, ha ken ze af zodra ze horen dat schoonmaken geld kost. We heb ben hier een heel arsenaal aan bo ten, pompen, bakken en ander ma terieel, maar het meeste blijft onge bruikt. Stranden zijn hier geen re creatiegebied; het is niet als in Zuid-Frankrijk waar iedereen aan zee ligt. Het strand wordt hier ge bruikt als vuilnisbelt, als de uitge lezen plek om afval te storten". Restaurant La Grand Volop asperges Dc komplctc Hülsta slaapkamcrkollcktic bii Oase. Met Hüista kanOase het r prima vinden. Daarom heeft Oase ook de meest uitgebreide Hül sta slaapkamerkollektie in Nederland. Slaapkamer Speciaalzaker sfweg 137. tel. SLIEDRECHT 237b. tel. CAPELLE A/D BLEISWIJK I- 01892-16472. Leeghwaterstrc 20066. IJSSEL Meul 010-4517119. LEIDSCHENDAM "Leidsenhage". tel. 070-271769 DIEMEN Meubelpromenade, tel 020-981991 DEN BOSCH Meu bel-Flanade, tel. 073-418200 UTRECHT Meubeleiland (kana leneiland), tel. 030-893255. Ja. ik wil ook op de hoogte blijven van wat er in mijn eigen regio gebeurt. Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement: 7 weken voor slechts 26,-. Naam: Adres: Postc./Plaats: Telefoon: U kunt deze bon opsturen naar het Letdsch/Alphens Dagblad. Antwoordnummor 10050, 2300 VB Lelden. In plaats van opsturen, kunt u ook even bellen: 071-161400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1