Bouw 40 appartementen op hoek Schuttersveld/Rijnsburgersingel 9Tuinarchitect beslist geen overbodige luxe Keukenhof Sloop en uitbreiding school De Twee Sleutels LEIDERDORP - Vijf mensen zijn gewond geraakt, bij een ernstig auto-ongeluk op de Achthovenerweg in de bocht met de Ruige Kade in Leiderdorp. Het ongeluk, dat gistermiddag omstreeks 13.00 uur gebeurde, is vermoe delijk veroorzaakt door een 21-jarige man uit Alphen aan den Rijn, die vlak voor de bocht nog een auto inhaalde. Een tegenligger kon hem niet meer ontwijken en er ontstond een frontale botsing. De bestuurster van 44 jaar uit Koudekerk en twee kinderen van 15 en 18 jaar raakten daarbij gewond. Ook de bestuurder van de inhalende auto en een inzittende van 22, eveneens uit Alphen, raakten gewond. Zij zijn allen met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Van de beide auto's bleef weinig meer OVer. (foto Ton Zajac) Fotomania Muren van onbegrip en geen beitel te vinden. Hoe is het mogelijk dat de gemeente Leiden zo dom kan zijn zo'n landelijk erkende fotoge- larie als Fotomania uit de stad te la ten verdwijnen. "Leiden is een arme stad", zegt de betreffende ambtenaar Van Rhee in deze krant van 26 april: "Geld is er niet". Maar geld is niet het enige waaraan het in Leiden ontbreekt. 'Wat' creatief denken zou wonderen doen. Een museumstad als Leiden met een gedegen, erkende fotogalerie is tóch de aangewezen stad voor de vestiging van - de nog aan te wijzen plaats voor - een fotomuseum. Met de komst van een museum komt ook geld in de vorm van subsidies Parkeren op KW-Boulevard wordt duurder NOORDWIJK Parkeren op de Koningin Wilhelmina Boulevard, het Palaceplein en nabij de vuurto ren in Noordwijk aan Zee wordt anderhalf keer zo duur. Nog voor de komende zomer, wordt het ta rief opgetrokken van één gulden naar 1,50 gulden per uur. Nu de maatregel de instemming heeft ge kregen van de verschillende raads leden, moet eind van deze maand Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: o 8 uur: H. Meijer, Stokroos 1tel: Rosmolen 2, tel: 218661. Groep 2 Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- ,de Lange en Nering E za 8 uur 124403. G. Nering-Bögel, tel: zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, Prinsen straat 5. tel: 213546. Groep 3 Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Rens, tel: 216774. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Rens, tel: 213674. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Colijn, tel: 765400. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeterwoudsesin- gel 11. tel: 120347. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reindérs, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keijer, tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: E. Driever. tel: 120161. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: U.P. Arndt. tel: 220238, spreekuur: Peppelschans K14, tel: en/of sponsoring (welke fotofabri kant wil z'n naam niet verenigd zien met de geschiedenis van foto grafie). Maar nee, op de afdeling cultuur van de gemeente weven spinnen hun web en er is geen plu- meau te vinden. De Maasstad mag zich gelukkig prijzen met dit 'koopje'. Waar is die beitel; waar is die plumeau? Ok Spierenburg, Timorstraat 33, Leiden. LEIDEN - De gemeente heeft een plan gemaakt voor de bouw van 40 appartementen op de hoek van de Schuttersveldweg en de Rijnsbur- gersingel vlak voor de LOM-school De Twee Sleutels. Het is de bedoe ling dat volgend jaar met de bouw van de woningen wordt begonnen. Voor de nieuwbouw wordt een deel van het schoolgebouw afge broken. Op het binnenterrein wordt het onderkomen van 'De Twee Sleutels' gerenoveerd en uit gebreid. De nieuwbouw is behalve om in de behoefte aan woningen te voor zien ook vooral bedoeld om een aansluiting te maken tussen de kantoren op het Schuttersveld en het woongebied. Nu wordt deze hoek grotendeels in beslag geno men door de winderige speelplaats van de school waar zowel ernaast als er tegenover hoge kantoren zijn verrezen. De nieuwbouw wordt dan ook trapsgewijs opgetrokken van Rijnsburgersingel naar Schut tersveldweg: drie/vier woonlagen langs de singel tot een hoogste punt van zeven verdiepingen aan de Schuttersveldweg. Voor de hoek zijn nog twee ande re varianten onderzocht: handha ving van de bestaande bebouwing met uitbreiding van de school en totale nieuwbouw van de school. Het eerste alternatief bleek te half slachtig om het gebied een aardig aanzicht te geven terwijl de tweede onbetaalbaar bleek. De voorzijde van de te bouwen woningen komt aan het binnenter rein te liggen. Daar worden voor de appartementen op de begane grond tuintjes aangelegd. Het wor den overigens allemaal drie-ka merwoningen. Voor hun parkeer ruimte zijn de bewoners aangewe zen op de parkeergarage op het te genover gelegen Schuttersveld. Subsidie provincie Space Center NOORDWIJK De stichting Noordwijk Space Center (NCS) uit Noord- wijk krijgt van de provincie Zuid-Holland 150.000 gulden subsidie voor de bouw van het ruimtevaartcentrum. De subsidie wordt uitgekeerd in het kader van het toeristisch beleid. De stichting NSC wil op het Estec-terrein aan de Zwarteweg in Noord- wijk-Binnen een permanente ruimtevaart-tentoonstellingshal bouwen. De internationale ruimtevaartorganisatie ESA/Estec werkt aan het pro ject mee. Estec levert expositie materiaal, maar steekt geen geld in het NSC. Het space-center kost naar verwachting 2,2 miljoen gulden. Het stich- tingbestuur verwacht de helft van het benodigde bedrag uit leningen te kunnen halen. Daarnaast zoekt het bestuur sponsors en tracht uit de ver schillende subsidiepotjes geld te halen. Hoewel er nog de nodige planologische procedures moeten worden doorlopen, verwachten de intitatiefnemers nog dit jaar met de bouw van het centrum te kunnen beginnen. Behalve aan het space-center in Noord- wijk, geeft de provincie ook 150.000 gulden subsidie aan verschillende projecten in Hellevoetssluis. de gemeenteraad nog zijn goed keuring geven. De tariefsverhoging loopt voor uit op een pakket van maatregelen op het gebied van het parkeren in Noordwijk aan Zee. Onlangs heeft de dienst openbare werken hier over een notitie uitgebracht waar over nog nader beraad moet wor den gevoerd. Uitgangspunt is het verhogen van de inkomsten uit parkeren. De dagjestoeristen zullen meer dan voorheen, moeten meebetalen aan de aanleg en onderhoud van de parkeerplaatsen. Door verhoging van de tarieven enerzijds en ver groting van het aantal plaatsen waarvoor moet worden betaald, denken burgemeester en wethou ders dit te kunnen bereiken. spreekuur van 12.30 tot 13.00 u Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26. tel: 170605. Voorschoten za: A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 071- 762159; zo: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Sleeboom, Rietpad 9, Voorhout, tel: 02522-30697. za: J. Stuyfzand, tel: 12460, spreekuur: Kerk straat 42; zo: M.H. van Tolingen sr, tel. 78303, spreekuur: Weteringlaan 4. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van-een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend- Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: i der Vorst, Warmonderweg 25, Leiden, baar onder nummer 071-155375; spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar J. Klaver, Hofcampweg 65, Wassenaan, tel: 01715-18221, spreekuur van 17.30 tot 18.00 Dat voor de bouw van een woning een architect wordt ingeschakeld, is voor iedereen de gewoonste zaak van de wereld. Hulp inroepen van een tuinarchitect ligt daarentegen voor de meeste mensen veel minder voor de hand. Heel veel mensen denken zelf wel een beplan tingsplan te kunnen maken en de tuin op een voor hen gunstige manier te kunnen inrichten. Een enkele keer wordt de tuin precies zoals de eigenaar ervan zich had voorgesteld, maar heel vaak loopt het op kleinere of zelfs grotere teleurstellingen uit. Voor Maarten de Jong, tuinarchi tect bij het Voorhoutse tuincen trum Plantenhoek, is de nood zaak van het werk van een tuinarchitect een uitgemaakte zaak. Zowel bij de aanleg van nieuwe tuinen als bij wijzigingen van bestaande groenstroken worden zijns inziens nogal eens fouten gemaakt. De Jong: "De meeste mensen kunnen niet echt lijn in de tuin aanbrengen. Een tuin kan daardoor wel gezellig zijn. maar niet echt evenwichtig. Bij het veranderen van een be staande tuin zijn mensen vaak veel te voorzichtig. Er wordt her en der een polletje verplant en daarmee moet de metamorfose voltooid zijn. Echt radicaal de tuin omgooien durven de meeste mensen niet". Een tuinarchitect is bij uitstek een kenner van alle mogelijke va rianten voor tuinbeplanting. Het inschakelen van een dergelijke vakman staat volgens De Jong dan ook min of meer garant voor een originelere tuin die nog goedkoper kan zijn ook. De ar chitect: "Heel veel mensen die een nieuwbouwhuis betrekken, vervangen automatisch de grijze straattegels in hun tuin door klinkers of andere bestratings- materiaal. Dat kost handenvol geld. Een veel leukere en goed kopere oplossing is vervanging van een deel van de tegels door klinkers. Het is heel moeilijk de mogelijkheden van een stukje grond ten volle te benutten als er niet voldoende kennis is over de inrichting van tuinen". De fout die het meest wordt ge maakt bij het inrichten van een stukje groen is volgens de Jong het plaatsen van grote struiken op 'kleine plaatsen'. De struik moet in zo'n geval jaarlijks wor den gesnoeid terwijl dit op een andere plaats absoluut niet noodzakelijk zou zijn. De Jong: "Zo komt het nogal eens voor dat er een hortensia of rodonden- dron naast de voordeur wordt ge plant. Na vijfjaar kunnen de be woners hun huis niet meer in". De tuinarchitect gaat volgens een vast patroon aan het werk. Omdat de samenstelling van de grond bepalend is voor beplan tingsmogelijkheden en verbete ring ervan vóór alle andere werk zaamheden moet geschieden, be gint De Jong met grondonder zoek. "In deze streek tref je voor namelijk zanderige grond aan. Zandgrond is vaak te droog. Met champignonmest kan de struc tuur van de grond worden verbe terd". Door het af en aan rijden van vrachtwagens in nieuwbouwwij ken, komt het vaak voor dat er in de grond een vaste, dichte laag aanwezig is. Zo'n laag bemoei lijkt de afvoer van water met alle gevolgen vandien. Meestal is een dergelijke storende laag te ont dekken door plassen die op de grond blijven staan. "Als we twij felen dan doen we een onder zoekje met de grondboor". Een storende laag wordt weggewerkt door diepspitten. Zodra de grond in orde is gaan tuinarchitect en 'klant' om de ta fel zitten en worden de wensen op een rijtje gezet. Is de tuin be doeld om in te spelen, is er een hond aanwezig, zijn waterpartij en gewenst en ga zo maar door. Met dit lijstje gaat de architect naar huis om enige tijd later met een uitgewerkt voorstel terug te komen. Als de grove lijnen zijn goedgekeurd, wordt er een be- De school De Twee Sleutels waar van een deel wordt afgebroken ten behoeve van de bouw van 40 appar tementen. (foto Henk Bouwman) Voordeel van de randbebouwing voor de school is dat deze volledig in de (geluid)luwte komt te liggen. Het gerenoveerde schoolgebouw wordt compacter dan nu het geval is en wordt grotendeels omsloten door het speelterrein. Ook is er ruimte vrij gehouden voor de aan leg van schoolwerktuinen. Probleem bij de realisering van het nieuwbouwplan is dat een deel van het binnenterrein in beslag wordt genomen door een woonwa gen. Deze staat daar sinds 1972 toen de bewoner werd aangetrok ken als bewaker bij de bouwactivi teiten aan het westelijk deel van het Schuttersveld. De bewaker be viel het zo goed dat hij daar is blij ven wonen. De grond is echter ei gendom van de gemeente. De woonwagen staat de nieuw bouw in de weg en de gemeente heeft dan ook aangekondigd dat de wagen daar dient te verdwijnen. De man is inmiddels een andere woning in de stad aangeboden. Ge tracht wordt tot een vergelijk te ko men, mocht dat niet lukken dan zegt de gemeente de bewoner de huur op. M. de Jong: "Een tuinarchitect zorgt ervoc de eigenaar bovendien veel nieuwe ideeën c plantingsplan opgesteld. Tuinplanten zijn, zo zegt De Jong, aan mode onderhevig. Een paar jaar geleden waren tuinen met uitsluitend wit-bloeiende gewassen erg populair en scho ten de heidetuinen als padde stoelen uit de grond. "Nu is dat weer heel anders. De meeste mensen kiezen nu voor een com binatie van zachte kleuren. Zo- merbloeiers, die bij uitstek schreeuwende kleuren hebben, komen daardoor vrijwel nooit in de tuin te staan. Dit soort beplan ting wordt in aparte bloembak ken toegepast". Opvallend is volgens de tuinar chitect ook de opkomst van de waterpartijen in de tuin. Heel veel mensen nemen een vijvertje als extra levend accent tussen het groen. "We maken de mode ook een beetje zelf. Als we ergens één tuin met diagonale bestra ting inrichten, komen al vrij snel verzoeken van buurtbewoners. Zoiets kan uitgroeien tot een ra ge", aldus De Jong. Ook het sortiment is aan mode onderhevig. Overigens kunnen als gevolg van de zoute zeewind in deze buurt niet alle struiken en bomen worden gebruikt. Zo kwijnt een Japanse esdoorn met zijn fijne blaadjes hier binnen en kele maanden volstrekt weg. Fa voriet zijn nog steeds de horten sia, forsytia, ribes en coniferen. De Jong: "Ook de roos doet het nog steeds prima. Veel tuinbezit- ters hebben de jaarlijkse snoei- beurt ervoor over om deze bloe men in de tuin te kunnen heb ben". Een tuinarchitect zorgt ervoor dat hij door het lezen van vaklite ratuur en het geregeld bezoeken van kwekerijen op de hoogte blijft van nieuwe soorten of ras sen. Daardoor kan hij tuinbezit- ters vaak leuke ideeën aan de hand doen. Zo is de 'gemiddelde bollenstreekbewoner' geen voor stander van het planten van bol len in eigen tuin. Zodra De Jong evenwel op de mogelijkheid van botanische lage bolsoorten wijst, worden de meeste tuinbezitters wél enthousiast. De tuinarchi tect: "Het gaat erom zo veel mo gelijk plezier aan een tuin te bele ven. Wij kennen de mogelijkhe den. Het inschakelen van een tuinarchitect is echt geen over bodige luxe". MONICA WESSELING Dr. ir. N.G. Hogenboom, direc teur van het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwge- wassen, opende woensdag 11 mei in het kassenkomplex van de Keukenhof de Lelieparade. Met 4.000 vierkante meter is dit de grootste binnententoonstel- ling van lelies ter wereld. Er wer ken 18 leliekwekers mee. Naast het gangbare handelssortiment worden ook vele nieuwe soorten in de schijnwerpers geplaatst. Voor de vakman is de inmid dels traditie geworden Leliepa rade de gelegenheid bij uitstek om kennis te nemen van het al lernieuwste op lelie-gebied, ter wijl de consument met de neus bovenop de toekomst wordt ge drukt. Veel van de soorten die tij dens deze tentoonstelling te zien zijn, zullen over enige jaren ge meengoed in de bloemenwinkels zijn. De 18 inzenders brengen zo'n tweehonderd soorten (in totaal vele duizenden takken) naar de Keukenhof en door ongeveer vijftig mensen zal die inbreng tot een expositie worden gecompo neerd. De Lelieparade is tot en met 23 mei te bezoeken (dat is tevens de laatste Keukenhofdag van dit seizoen), tijdens de ope ningsuren van de Keukenhof van 08.00 tot 18.30 uur. Voor het bezoeken van deze parade wordt geen extra entree geheven. ZATERDAG 14 MEI Alphen hobbymarkt voor ouderen in de Koningin Julianaschool, Jong- kindt Croninckslraat 102, tot 16.30 Boskoop Tropische avond in De Tunnel, Galerij, aanvang 21.00 uur. Hazerswoude start Europaspel door burge meester Van der Sluijs, om 13.15 uur bij de Avantihal. Leiden Nationale Molendag met am bachtelijk graan malen bij Molen De Put, Rembrandtbrug, tot 16.00 massage-ochtend voor ouders en kinderen, tot 13.00 uur in Droomfabriek, Oude Singel. vlooienmarkt in de Groenoord- hal. tot 16.00 uur. wandel-orgelconcert, Harte- brugkerk, van 15.00 tot 15.30 uur. optredens en orgelconcerten: "Muziek in de Pancras', van 13.30 laatste optreden van toneel groep Globe met 'Othello', 20.15 u. in de Leidse Schouwburg. gospel-concert door de forma tie Dicipel, een kombinatie van moderne zang, muziek en gespro ken woord, aanvang 20.00 uur in de Petrakerk, Sunnamestraat. optreden van Hot House Work shop Orkest olv Wlady Posada om 20.30 uur en Soesja Citroen Band om 22.00 uur in het Waag- Kanovereniging, tot 16.00 uur in haar verenigingsgebouw aan de Does, ingang Mauritssingel. geraniummarkt, plein bij win kelcentrum Winkelhof, tot 16.00 open Leiderdorps Yathzee- kampioenschap. 20.00 uur in de Muzenhof. Cor Gordijnsingel. Warmond Galerie-vaarroute naar Leids- chendam, tot 17.00 uur bij boerde rij Meerrust, Dorpsstraat. voetbaltoernooi Dekker-hout sportpark Overbos, Herenweg. ZONDAG 15 MEI Alphen koffieconcert Groninger Boskoop koffieconcert met harp en fluit, aanvang 11.30 uur in het Praat- Leiden postzegel- en muntenmanifes- tatie, van 10.00 tot 17.30 uur. Stadsgehoorzaal. bosloop AV Holland, over 2,1 tot 14,4 km. start om 11.00 uur in de Leidse Hout. fietstocht 'Vaartennf over 40 of 60 km. start tussen 8.30 en 9.30 uur bij clubhuis Swifttoer. klaverjas- en sjoelmiddag bij muziekvereniging De Burcht, aan vang 14.00 uur in haar onderko men Aalmarkt 9. Waagconcert Folkclub Horus: 'Good ol' persons' uit California, aanvang 20.00 uur in het Waag gebouw, Aalmarkt. Usse hondententoonstelling, 3 Hobaho- Noordwijk modeshow. v£ uur bij Het Gat v Oegstgeest extra concert in de Concertse rie Oegstgeest: 'Het Raphael Kwartet', met werk van Schubert, Shostakovitch en Van Beethoven, aanvang 14.00 uur in de Groene Kerk, Haarlemmerstraatweg. Rijnsaterwoude opening expositie Don Neder- hand. om 15.00 uur m Galerie De

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11