Kasteel Duivenvoorde verwacht recordjaar Burgemeester Schoute tevreden Warmond gaat marktgeld heffen Vierdaagse Leiderdorp Tal van activiteiten overheersen viering 25-jarig bestaan museum 1 VOORSCHOTEN - Kasteel heer Jan van Duivenvoorde kreeg in 1440 vergunning om ongewenste gasten die 'by nachte op sijn hofstede van Duvenvoirde comen om aldair zijn hoenre, gan zen, enden, appelen, peren ende ander dingen te ne men', persoonlijk te vangen en naar het hof in Den Haag te brengen. Op het landgoed gold nu eenmaal het voor schrift 'Geen vrije wande ling'. door Conny Smits Een bordje met woorden van die strekking staat nu nog steeds bij de toegang tot Kasteel Duivenvoorde in Voorschoten. Maar lieden die desondanks een kijkje willen ne men op het landgoed en zelfs in het kasteel, worden tegenwoordig niet meer voor de rechter gesleept. Zij kunnen eenvoudigweg een wan- delkaart aanschaffen en tegen be taling worden ze rondgeleid door het kasteel. Dit jaar is het precies 25 jaar gele den dat Kasteel Duivenvoorde werd opengesteld voor het pu bliek. Daarvoor was het kasteel ze ven eeuwen lang in handen ge weest van dezelfde familie. In de ja ren vijftig van deze eeuw werd ech ter duidelijk dat de kosten voor het onderhoud van het landgoed niet langer meer door een particulier waren op te brengen. De laatste ei genaresse, jonkvrouw L.H. Schim- melpenninck van der Oye, besloot dan ook het kasteel en park in een stichting onder te brengen. De heer Van Kampen, voorzitter van de stichting Museum Kasteel Duivenvoorde: "Toen de freule wat ouder werd stond ze voor de keuze wat er na haar dood met het land goed en kasteel zou moeten gebeu ren. Nu was het kasteel in de oorlog zwaar beschadigd. Er zaten veel scheuren in de gevels en de ramen waren bijna allemaal dichtgeplakt. Ze besefte wel dat als ze het ge bouw aan familie zou nalaten, het in stukken zou moeten worden ver deeld en hoogstwaarschijnlijk niet behouden zou kunnen blijven". De freule besloot daarom tot de oprichting van een stichting die als taak zou krijgen het cultuur- en na tuurmonument te bewaren voor het nageslacht. Toen dat besluit eenmaal was gevallen, kon in 1958 met behulp van subsidie en geld van de jonkvrouw worden begon nen met restauratie van het kas teel. Bij deze restauratie, die mil joenen guldens en twee jaai; tijd heeft gekost, kreeg het gedeelte van het kasteel dat de freule be woonde, voor het eerst elektriciteit en verwarming. Van Kampen: "Voor die tijd was ze gewend om in een, weliswaar prachtig, maar onverwarmd huis te wonen, zonder enige luxe. De freu le ging altijd nog met een lampje naar bed, dat voor enige verlich ting zorgde in de verder stikdonke re omgeving. Eigenlijk vond ze die moderne luxe allemaal maar flau wekul. Toen tijdens de restauratie ook alle negentiende eeuwse ra men eruit werden gegooid, bleven de oude ramen in haar woonge deelte behouden. Dat wilde ze nu eenmaal zo". Na de restauratie werd in 1960 de stichting Kasteel Duivenvoorde opgericht en in 1963 werd het ge bouw als museum opengesteld. Van Kampen: "Er was subsidie ge geven om het kasteel te restaure ren en om ook het landgoed aan te kopen, maar vanaf dat moment zei de overheid dat de freule het nu verder zelf maar moest redden. Haar kapitaal was echter, mede ge zien de inflatie in die jaren, niet vol doende om het kasteel draaiende te houden. Vandaar dat Duivenvoor de mede afhankelijk werd van de inkomsten die bezoekers verschaf ten, zonder dat er overigens een pretpark van mocht worden ge maakt". Barones En zo werd een begin gemaakt met het houden van rondleidingen door het kasteel die worden ver zorgd door onder andere de huidi ge bewoonster van Duivenvoorde, barones Schimmelpenninck van der Oye. Zij is de weduwe van de halfbroer van jonkvrouw Schim melpenninck die na haar dood in 1965 werd gevraagd in Duiven voorde te komen wonen. Zij huurt nu nog een gedeelte van het kas teel. Andere inkomsten komen uit de verhuur van ruimten voor evene menten. Zo worden er nu concer ten gegeven in Duivenvoorde, er bestaan mogelijkheden tot het ge ven van recepties of exclusieve di ners en bruidsparen kunnen zich laten fotograferen op het prachtige landgoed of zelfs binnen het kas teel. Verder worden er in de broei kassen op het landgoed struiken gekweekt voor de verkoop en ook is begonnen met het kweken van kerstbomen. Van Kampen: "Dat loopt aardig, maar altijd moeten we vreselijk zuinig zijn. Het probleem is nu dat 25 jaar na de restauratie de slijtage begint toe te slaan. Juist op het mo ment dat zo'n beetje alle subsidie kranen zijn dichtgedraaid. Zo ligt er hier een kleed uit 1880 waar re gelmatig mensen overheen lopen en waarvan historici zouden zeg gen dat dat gewoon niet mag. Maar wij hebben geen andere keus, want Rondleiding In verband met de te verwach ten drukte na televisie-uitzen dingen op 16 en 20 mei (Ontdek je plekje) zal er op Kasteel Dui venvoorde elk half uur een rondleiding worden gehouden op zaterdag 21 mei en zondag 22 mei van twee tot half vier en op maandag 3 mei van half elf tot half vier. Rondleidingen duren ongeveer een uur. Bezoekers aan het kasteel hebben gratis toegang tot het park. zonder bezoekers zou het kasteel helemaal niet meer open kunnen blijven. Dus hebben we nu beslo ten het kleed zo goed mogelijk te laten restaureren. Maar dat kost dan wel weer tienduizenden gul dens" Dilemma Op die manier staat het stich tingsbestuur telkens voor hetzelf de dilemma, aldus Van Kampen. "Hoe meer publiek je binnenlaat, hoe groter de inkomsten maar hoe groter ook de slijtage. Steeds weer moetje overwegen wat het beste is: het publiek mondjesmaat binnen laten of juist stimuleren dat het komt. Feit is dat Kasteel Duiven voorde van dinsdag tot en met za terdag geopend is van twee tot half vier en dat er met feestdagen extra rondleidingen zijn". Juist dit jaar worden er trouwens meer bezoekers op Kasteel Dui venvoorde verwacht dan gewoon lijk. Dat ligt niet zozeer aan het 25- jarig bestaan want volgen Van Kampen zal daar niet veel aan dacht aan worden besteed. Het ju bileum valt namelijk samen met twee andere activiteiten die bijna alle aandacht van het bestuur zul len opslokken. Zo neemt Duiven voorde deel aan Nederland Muse- umland 1988 én aan de Willem en Mary herdenking. Dit jaar is het immers ook pre cies 300 jaar geleden dat stadhou der Willem III, getrouwd met Mary Stuart, overstak naar Engeland om daar zijn 'glorious revolution' te veroorzaken waarna Willem en Mary de Engelse koning en konin gin werden. Arent van Wassenaer, in die tijd kasteelheer van Duiven voorde, vergezelde Willem op zijn tocht en verbleef later een periode aan het Engelse hof. Bij zijn terug komst werd Kasteel Duivenvoorde geheel gerestaureerd in de symme trische stijl die hij in Engeland had leren kennen. Het is deze stijl die ook nu nog zijn stempel op Kasteel Duivenvoorde drukt. Vandaar dat Kasteel Duiven voorde dit jaar is opgenomen in de festiviteiten die met name de En gelsen nog steeds organiseren tij dens de Willem en Mary herden kingen. Dit jaar worden bussen vol Engelsen verwacht die in Neder land de plaatsen zullen bezoeken die aan Willem en Mary zijn ver bonden, zoals ook paleis Het Loo. In Duivenvoorde werd een exposi tie ingericht waarin het verband tussen Willem en Mary en de bewo ners van Duivenvoorde wordt aan getoond. Voorzitter Van Kampen veron derstelt dat deze tentoonstelling, naast de activiteiten in het kader van Nederland Museumland, veel meer bezoekers dan gewoonlijk naar Duivenvoorde zal trekken. "In de beginjaren van het museum trokken het jaarlijks een paar dui zend bezoekers. Tien jaar geleden telden we vierduizend bezoekers per jaar, terwijl we nu op de zesdui zend zitten. Dat is dan exclusief de rondleiding met kaarslicht die we 's zomers nog houden. Je merkt dus duidelijk dat er een stijgende lijn in zit. Dat er dit jaar een record wordt gevestigd, is voor mij dan ook geen vraag meer". bezoekers dan gewoonlijk De heer Van Kampen 'Hard rijden op Rijksstraatweg wordt onmogelijk' WASSENAAR - De Wassenaarse burgemeester P.H. Schoute is be hoorlijk tevreden met de aanpas singen aan de plaatselijke Rijks straatweg. Volgens hem wordt het onmogelijk heel hard te rijden op de weg die nóg smallere rijstroken krijgt en wiens enge binnenbanen vrachtwagens en bussen van inha len afhouden. Bovendien zal het opgehoogde viaduct niet langer een knelpunt zijn, waar vrachtwa gens naar het midden moeten scharnieren. De situatie zou aan duidelijkheid de héle Rijks straatweg een maximumsnelheid van 50 kilometer krijgt, vindt de eerste burger. Automobilisten die uit Den Haag of Leiden komen, rij den eerst een stukje 50 en mogen dan tussen Den Deyl en het oude dierenpark 70 kilometer halen. Volgens de burgemeester heeft Rijkswaterstaat, de wegbeheerder, twee redenen voor de verschillen de snelheden. Een. Op dit stuk blijft de weg iets breder en kunnen die snelheden ook gehaald worden op middenbanen van 2,60 meter (tegen 2,40 meter). Twee.. Het Openbaar Ministerie Sport en spel Vanaf half mei tot eind juni worden in de Voorschotense wijken Vlietwijk en Bloe- menwijk/Boschgeest sport- en spel- avonden gehouden. Aan deze avonden, georganiseerd door een aantal buurthui zen en de gemeente, kan iedereen mee doen. Jong en oud is vanaf donderdag 19 mei welkom in de Vlietwijk, bij het buurthuis aan de Eykmanhof, vanaf half zeven (kinderen) of half acht (13 jaar en ouder). In Bloemenwijk/Boschgeest is het verzamelpunt het veld tegenover de Moeder Godskerk, zeven uur. Expositie Angela Snel-Rincon exposeert van 16 mei tot en met 25 juni haar schilderijen, tekeningen en sculptuur in het gemeen tehuis van Leiderdorp. De tentoonstel ling wordt op donderdag 19 mei om half negen 's avonds geopend door E. File- mon, directeur van de Leidse Lorent- zschool. De tentoonstelling is tijdens de openingsuren van het gemeentehuis (kantoortijden) te zien. De Muren Na enkele jaren onderbreking heeft de Wassenaarse galerie 'De Muren' weer een beeldende kunst-wedstrijd georga niseerd. Het onderwerp 'Bloemenfeest' mocht in kleurpotlood, aquarel of olie verf wórden uitgevoerd. Alleen ama teurs dongen mee naar de prijzen. Tij dens de tentoonstelling 'Bloemenfeest' zijn alle werken te zien. De tentoonstel ling is geopend op de zaterdagen 21 en 28 mei alsmede op 4 juni, telkens van tien tot vijf uur. Het adres: Ammonslaan- tje 36 in Wassenaar. WARMOND - Voor de zeven stand plaatsen voor marktkooplieden die zaterdags het pleintje voor het War- mondse Meerpunt gebruiken, moet marktgeld worden geheven. Ook moet de elektriciteitsvoorzie ning worden verbeterd. Aldus B en W in een voorstel aan de gemeente raad. Gedacht wordt aan een "ba sistarief' van 25 gulden per maand, exclusief stroom. Daarbij is uitge gaan van een 'gewone' standplaats van vier meter. Daarmee zou Warmond voor kraamhouders het goedkoopst van de regio worden. Voorschoten, Katwijk, Lisse, Oegstgeest en Noordwijkerhout brengen achter eenvolgens 51, 44, 18, 33 en 27 gul den in rekening. "De grote ver schillen in tarieven kunnen wor den verklaard uit het feit dat een aantal gemeenten een officiële weekmarkt heeft (Warmond niet, red.), compleet met marktmeester en al", aldus B en W. De marktkooplieden op het War- mondse pleintje zijn nu nog aange wezen op stroom uit 't Meerpunt. "Het betreft hier een provisorische voorziening die niet aan de veilig heidseisen voldoet", aldus B en W. Voor 4.000 gulden wil het dagelijks bestuur "een centrale elektrici teitsvoorziening" regelen. De kos ten worden aan de houders van de marktkramen doorberekend. Het tarief wordt verdisconteerd in het marktgeld. Tot dusverre bracht de gemeente Warmond geen marktgeld in reke ning omdat er geen markt was. Van een officiële weekmarkt in de Dorpsstraat zal het nooit komen daar B en W en de gemeenteraad enige tijd geleden het advies van het hoofdbedrijfsschap van de de tailhandel hebben opgevolgd. Dat hoofdbedrijfsschap adviseerde niet tot een weekmarkt over te gaan vanwege het te geringe draag vlak daarvoor in Warmond. Ook wilde het schap "florerende mark ten" in omliggende gemeenten be schermen. Nieuw beleid Warmond kampte na dit advies met het probleem van de 'losse' aanvragen voor een standplaats. Elke aanvraag moest bij een ge brek aan regelgeving worden geho noreerd en dat leidde tot onver kwikkelijke situaties waarbij een groentekoopman met zijn kraam pal naast een groentenwinkel kwam te staan, waarop de eigenaar van die winkel bij wijze van protest zijn winkel te koop aanbood. Intussen werd het pleintje met de pomp te klein voor de groeiende vraag naar standplaatsen. Om een einde aan al deze problemen te ma ken kwamen de 'losse' kramen, een stuk of zeven, uiteindelijk gecon- treerd op het plein bij 't Meerpunt te staan. Warmond kreeg zo toch een marktje. Daardoor is nieuw beleid nodig geworden. B en W kondigen in hun voorstel het verschijnen van een "nota standplaatsen" aan waarin zal worden gepoogd "een beleids lijn" aan te geven vöor het verlenen van standplaatsvergunningen. Met dit alles is de Warmondse "verordening op de heffing van precariorechten", daterend van ok tober 1950, sterk verouderd. B en W stellen dan ook voor de verorde ning in de prullenmand te gooien. Er staan artikelen in die geen rechtskracht meer hebben. Andere artikelen zijn achterhaald en reeds vervangen. Feitelijk wordt de ver ordening niet eens nageleefd. De naleving wordt ook niet afgedwon gen door de gemeente. Voor uit gangborden moet eigenlijk worden betaald maar de kosten van inning en controle zouden nog hoger zijn dan de opbrengsten. CDA-wethouder Van Schagen (middenstandszaken) heeft zich nooit een voorstander getoond van het van toepassing verklaren van de precarioverordening op de marktkramen in het dorp. Hij vindt dat als dat wel zou gebeuren win keleigenaren die borden buiten zetten ook precario moeten beta len. De weerstand daartegen zal groot zijn onder de gevestigde mid denstand die de komst van stand plaatshouders in het dorp toch maar zo-zo vindt. De middenstand in Warmond heeft het altijd wat on eerlijk gevonden dat marktkoop lieden niets hoeven te betalen en zij zelf diep in de beurs moet tasten voor het winkelpand. die hier sneller gaan, minder graag willen vervolgen. De weg heeft nu eenmaal niet het karakter van een binnenweg. De burgemeester ziet dat anders en vindt juist dat de weg, na de aan passingen, een zeer binnenstedelij ke en niet-alledaagse aanblik krijgt. Echte vangrails zouden voor schijnveiligheid en hogere snelhe den zorgen. De buizenconstructie die er nu komt lijkt die bijwerkin- gen niet te hebben, maar maakt het fietsers en voetgangers evenzeer onmogelijk over te steken. Afbreuk In het komende overleg blijven B en W vasthouden aan de 50 kilo- meter, al zal de claim niet, te sterk zijn. Wassenaar moét de aanpassin gen niet tegenhouden om de lagere snelheid binnen te halen, vinden de dagelijks bestuurders. Ze heb ben dat duidelijk gemaakt bij het geven van een voorlopig 'ja', maar de gemeenteraad mag maandag- vond meedenken tijdens de ver- LEIDERDORP- De zeventiende Leiderdorpse avondvierdaagse, die van 31 mei tot en met 3 juni wordt gehouden, start dit jaar voor het eerst vanuit het clubhuis van de muziekvereniging Con Bravura aan de Beukenschans. Voor de ver schillende afstanden (3, 5, 10, en 15 kilometer) zijn in samenwerking met de politie nieuwe routes uitge zet langs bekende en onbekende plekjes in Leiderdorp. Om de veiligheid van de wande laars te garanderen, assisteren le den van de politie en sportvereni ging Velocitas bij het oversteken op drukke wegen en kruispunten. De E.H.B.O. heeft een post bij de startplaats en houdt de route in de gaten door middel van een radio contact, om snel te kunnen reage ren op problemen. Iedere deelne mer die de tocht uitloopt, krijgt bij de le, 5e, 10e of 15e keer een me daille uitgereikt. De vierdaagse wordt afgesloten met een slotavond op de Touw- baan waar de drumbands Con Bra vura en Concordia voor de muzika le begeleiding zullen zorgen. De voorinschrijving loopt door tot 30 mei. De prijzen zijn f4,- voor kinde ren tot 12 jaar en f4,50 voor de rest. Bij inschrijving aan de start moei een gulden meer worden betaald. i de bestuurlijke aangelegenhe den. Ondanks de maatregelen vreest Schoute dat regelmatige snelheids controles noodzakelijk blijven en kan hij het zogeheten afbreukrisico moeilijk inschatten. Nemen auto mobilisten de nu al overbelaste binnenroutes, als de Rijksstraat weg minder aantrekkelijk wordt? Schoute is er bang voor en zijn col lege haast zich om voor de zomer aan te kunnen geven hoe de bin nenwegen onplezieriger kunnen worden voor de vele sluipers. Daarnaast blijven ze hameren op de aanleg van randwegen rond Wassenaar, zoals de rijksweg 11- west door Voorschoten en de Ver lengde Landscheidingsweg door Voorburg. Boven en onder Wasse naar verbinden ze de rijksweg Am sterdam-Rotterdam met de Rijks straatweg en alleen hun komst zou de Rijksstraatweg ontlasten. Dan ook is het pas mogelijk om de bus meer baan te geven, denkt Schou te. NZH-ideeèn over busbanen op of naast de Rijksstraatweg, door in- genieursbureau's bekeken, maken volgens hem pas kans als zijn straatweg een binnenroute is ge worden: "Dan kan het de toename van het autoverkeer verminderen. Een alternatief is het zeker niet". Grens De burgemeester vraagt sinds zijn komst naar Wassenaar, 3,5 jaar Burgemeester Schoute: "Toch vasthouden aan maximumsnel heid, van 50 kilometer per uur". geleden, om maatregelen. Hij ge looft echter dat de emmer een druppel nodig had om over te lo pen. "Men passeert een uiterste grens", stelt hij. Of het ongeluk de gewilde en gevreesde rijksweg 11- west veilig stelt, weet Schoute niet: "Het brengt wel de argumentatie van de noodzaak duidelijker naar Rijkswaterstaat is al vele jaren bezig met die weg en zat ondertus sen een beetje met de Rijksstraat weg omhoog, begrijpt Schoute. Wassenaar wil het vele verkeer niet en de wegbeheerder voelt er wei nig voor om er een soort rijksweg van te maken, die Den Haag op de verkeerde plek inpriki. Samen de den ze bovendien zuinig over milieu-aantastingen. Schoute is dan ook enigzins be droefd over de noodzakelijk ge worden sloop van 35 bomen, vlak voor het viaduct. Gelukkig ziet hij verzachtende omstandigheden: het groen verkeert in dusdanig slechte staat dat sloop vroeger of later onvermijdelijk is en er staat al een nieuwe rij achter. Het karakter van de laan met bomen blijft dus gehandhaafd. J, P,kwe9 «0.000 ,e,„s in 34 P, ,„,n. (pakket mogelijkheden helpen de juiste taktiek te kiezen. Want ook de krant heeft tussen voor- en achterpagina zijn gevoelige plekken. Laat u eens uitgebreid Vrijblijvend voorlichten over "de beste keuze voor uw bedrijf. Bel voor informatie het Leidsch Dagblad 071-161400 of Alphens Dagblad 01720-93961. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 10