Verzekeraars gaan luiers zelf leveren Deetman mag doormodderen na mistig debat Commotie na rede Beatrix 'Half zo goedkoop als apotheek' Amersfoort graaft naar gif op vroegere vuilstort Bezoek Bulonan bezorgt Surinamers forse kater UTRECHT (ANP) - Vier ziektekostenverzekeraars en vijf medewerkers onder wie direc teur R. Scheerens van het KLOZ, de overkoepelende organisatie van de particuliere verze keraars, gaan rechtstreeks incontinentiemateriaal (voor mensen die hun plas niet kunnen ophouden) leveren aan verzekerden. Ze hebben daartoe de onderneming Medion bv opge richt, die een contract afsluit met de luierfabrikant Peaudouce, een dochter van de groot ste leverancier op dit gebied, Mölnlycke. Scheerens zei dat hij het plan voor meer onder de verstrekking 'ge- Medion in zijn vrije tijd met een nees- en verbandmiddelen' maar aantal collega's heeft bedacht. Het onder 'kunst- en hulpmiddelen' is de bedoeling verzekeraars en verzekerden niet meer te laten be talen dan nodig is, zei hij. Volgens hem kan Medion het materiaal le- middelen vergoed krijgt. Boven dien heeft hij recht op een 'stimu lans' van een derde van het prijs- goedkoper vervangend preparaat. Wil het systeem goed werken Dekker, die de verzekeraars 'werkelijke' prijzen. De KNMP mede verantwoordelijk wil maken heeft lijst (taxe) opgesteld, r de helft van de prijs die belangen. „We handelen in de geest dan moeten er lijsten zijn er bij de apotheker voor wordt be- - - - taald, ondanks de extra service van de thuisbezorging. Scheerens ver wacht dat het „assortiment" in de toekomst zal worden uitgebreid met bij voorbeeld stomazakken en injectienaalden voor diabetici. De deelnemende verzekeraars zijn Zilveren Kruis, Ohra, Provi- dentia/VZVZ en VGZ. Zij bezitten de diensten die ze de 1 kerden aanbieden", aldus KLOZ-directeur. Geneesmiddelen De organisaties van ziekenfond- i en apothekers, VNZ en KNMP, elk 15 procent van de aandelen. De zijn het nog steeds niet eens over KLOZ-medewerkers hebben sa- de vergoeding van de kosten van men 15 procent en een beheers- de medicijnen aan de apothekers, maatschappij 25 procent. Medion Verschillende ziekenfondsen ver sluit een overeenkomst met een goeden maar 90 procent omdat ze transportbedrijf dat zich verplicht vermoeden dat de apothekers van binnen 48 uur na de bestelling de hun leveranciers nog steeds kortin- incontinentie-produkten bij de gen en bonussen krijgen, verzekerde af te leveren. Op 1 januari 1988 is een nieuw ta- De meeste particuliere polissen riefsysteem van kracht geworden, voorzien slechts in een beperkte dat inhoudt dat de apotheker be- vergoeding voor incontinentiema- halve een toeslag voor honorarium teriaal. Medion wil ook verzeker- en kosten alleen de werkelijk be den die het (grotendeels) zelf moe- taalde inkoopprijs van de genees ten betalen winnen voor haar pro- die deugt volgens de VNZ niet omdat er bruto-prijzen op staan. Zelf heeft de VNZ begin dit jaar alle fabrikanten, importeurs en groothandelaren benaderd met een vragenlijst. Uit de antwoorden bleek volgens secretaris C. Land heer van de VNZ dat er nog steeds een marge bestaat voor douceur tjes voor de apothekers: in de ant woorden wordt gerept over 'gemid delde' prijzen, adviesprijzen en bruto-adviesprijzen. Bovendien heeft de coöperatieve farmaceutische groothandel OPG, "die voor een groot deel bestaat uit dezelfde apothekers die lid zijn van de KNMP", een nieuw winstde- lingssysteem uitgedokterd dat er volgens Landheer duidelijk op is gericht de len. dukten en wel door "kwaliteit, lage prijs en extra service door het aan huis bezorgen". Als alle incontinentiepatiënten die verzekerd zijn bij de vier deel nemende maatschappijen het ma teriaal via Medion krijgen, gaat het om 12.000 patiënten en een omzet van 18 miljoen gulden. Maar Me dion wil ook andere particuliere "AMERSFOORT (ANP) - Op de verzekeraars en de ziekenfondsen voormalige stortplaats van huisaf- bij deze opzet betrekken. vaj jn Amersfoort bevinden zich Ziekenfondsverzekerden kon- duizenden vaten bedrijfsafval. Ver- den incontinentiemateriaal tot schillende Amersfoortse bedrij- voor kort uitsluitend via de apothe- ven ,vaaronder Erdal, de Neder- ker krijgen. Nu dit materiaal met landse Kleurstofindustrie en twee ziekenhuizen, hebben daar van ADVERTENTIE Binnenland kort RaRa-verhoren De Amsterdamse advocaat mr. P.H. Bakker Schut heeft in kort ge ding de stopzetting geëist van ver horen van zijn cliënt R.R. zolang deze zich beroept op zijn recht om te zwijgen. R. wordt ervan ver dacht betrokken te zijn bij de actie groep RaRa. Acht andere verdach ten zijn weer op vrije voeten ge steld. Volgens Bakker Schut wordt zijn cliënt dagelijks naar een poli tiebureau gebracht en verhoord. Hij spreekt van 'louter pesterijen'. Plankzeilers Plankzeilers (surfers) moeten kunnen beschikken over eigen centra in de buurt van woon- en re creatiegebieden. Dit komt de vei ligheid van surfers ten goede en voorkomt last voor anderen en voor de natuur. Dit staat in het rap port 'Plankzeilen in goede banen', in Warmond gepubliceerd door de Stichting Recreatie. Er zijn 750.000 plankzeilers in Nederland. Op de drukste zondag van het jaar zijn er zo'n 65.000 planken in gebruik. Dit veroorzaakt een grote drukte op het water en aan de oevers (auto verkeer). Hasjsmokkel De rechtbank in Haarlem heeft een 35-jarige man uit Bergen ver oordeeld tot tot twee jaar cel we gens zijn aandeel in een omvang rijk drugstransport. Het gaat om de smokkel van ruim 2.000 kilo hasj, die vorig jaar in de haven van IJmuiden in een zeiljacht werd ge vonden. Het transport was voorbe reid in Portugal; de hasj werd voor de kust van Marokko opgepikt. De man ontkent en houdt vol slechts met vakantie in Portugal te zijn ge weest. Liberaal bestek De in januari uitgebrachte WD- discussienota 'Liberaal Bestek '90' heeft een stroom van reacties opge leverd. Op het WD-partijbureau in Den Haag zijn daarop ongeveer 2.000 wijzigingsvoorstellen ont vangen, die of betrekking hebben op de status van het werkstuk en de procedure of inhoudelijk van aard zijn. De openbare bespreking van de discussienota is op zaterdag 28 mei. Hoofdrol voor Leiderdorper bij oplichting VLISSINGEN (ANP) - De politie van Vlissingen heeft met de aan houding van vijf mannen uit Vlis singen, Rotterdam, Bergen (NH), Leiderdorp en Badhoevedorp een oplichtingszaak van 1,2 miljoen gulden opgelost waarvan bedrij ven uit Duitsland, Denemarken, Oostenrijk, Italië en Engeland het slachtoffer zijn geworden. Hoofd dader is een 61-jarige man uit Vlis singen die via zijn bv per telex al lerlei goederen bestelde voor leve rantie aan Ghana. Deze goederen zijn echter nooit betaald en evenmin naar Ghana verzonden. Ze verschenen op de Nederlandse markt voor dumpprij zen. Het ging om gereedschap, huishoudelijke apparatuur, speel goed en dergelijke. Na aflevering van de goederen in Vlissingen wer den ze naar Rotterdam vervoerd en opgeslagen in de loods. De man uit Leiderdorp bracht de goederen weer op de markt. 1951 tot en met 1968 hun afval ge stort. Dat heeft ir. G.C. van Wijn bergen, gedeputeerde voor milieu van de provincie Utrecht, op een persconferentie in Amersfoort meegedeeld. Omdat het zeker is dat er vaten liggen, wordt de hele stortplaats af gegraven. Nadat een chauffeur van een bedrijf de gemeente had ge beld verdacht afval naar de stort plaats aan de Bunschoterstraat te hebben vervoerd, heeft de reini- gingspolitie een onderzoek inge steld en zijn meerdere mensen ge hoord. Volgens Van Wijnbergen zijn de uit de gesprekken verkre gen aanwijzingen zo concreet dat er geen twijfel mogelijk is dat het om duizenden vaten bedrijfsafval Vorig jaar werden bij onderzoek op een diepte van twee meter in de grond van de plaats licht verhoog de gehalten lood en organische chloorverbindingen aangetroffen. In het grondwater vond men ver hoogde ammonium- en benzeen concentraties. Toen was het al de bedoeling in de loop van dit jaar een nader onderzoek in te stellen. Gedeputeerde Van Wijnbergen pleitte voor een beter toezicht op stortplaatsen om „te voorkomen dat de milieumafia zijn gang gaat. Want er is in Nederland blijkbaar veel geld aan te verdienen," aldus de gedeputeerde. Gemeente en provincie sluiten uit dat er radioactief afval is ge stort. Volgens de Amersfoortse wethouder van milieu, R. Luchten- veld., werkte men indertijd nog niet met dergelijke methoden. door Peter de Vries PARAMARIBO De verwachtin gen waren hoog gespannen, de ka ter is navenant. In drie dagen on derhandelen heeft minister Buk man (ontwikkelingssamenwer king) zonder al te veel omwegen een eind gemaakt aan de Suri- naamse hoop dat Nederland met ^eren atten gefrustreerd thuis om- een flinke financiële injectie een dat er geen lesmiddelen op school eind zou kunnen maken aan de Maa( Bukman trok met dl- economische problemen die het re portemonnee. Op de achtergrond van de ge spannen verwachtingen speelde het idee dat Nederland de jonge de mocratische regering-Arron nog wel een kans zou gunnen. Zo zou de positie van het kabinet ten op zichte van het leger worden ver sterkt. Per slot van rekening be staat er in Suriname nog altijd een subtiel en wankel machtseven wicht. Het leger heeft zich officieel in de kazernes teruggetrokken, maar houdt ondertussen een forse vinger in de pap. De inschatting van mogelijke Nederlandse soepelheid bleek een misrekening. Bukman toonde zich op geen enkele manier onder de in druk van de verwijten dat de eco nomische ineenstorting van Suri name te wijten is aan de opschor ting van de hulp. Hij erkende sim pelweg de schade die de opschor ting had berokkend, voegde eraan toe dat de militairen de misère had den versterkt, en kondigde aan vooruit te willen kijken. De Surinaamse regering heeft die wat plompe houding van Buk man voor een deel over zichzelf af geroepen. Na veel vijven en zessen en luidruchtige aankondigingen presenteerden de Surinaamse on- derden miljoenen in de ontredder de Surinaamse economie te pom pen zolang niet duidelijk is welke economische koers de regering-Ar ron in gedachten heeft voor de dag na overmorgen. De Surinaamse minister van financiën Subhaas Mungra moest op die vraag het ant woord pijnlijk schuldig blijven. Bukmans opstelling is bij de Su rinamers hard aangekomen. In de Surinaamse pers was weliswaar al enige keren gewaarschuwd voor het 'sinterklaas-syndroom', maar toch leeft er onder de oppervlakte in Paramaribo de hoop dat Neder land tot fikse tegemoetkomingen bereid zou zijn. De onderhande lingstactiek die in het verleden ook al dergelijke vruchten had afge worpen, werd daarom nu weer in gezet: uitgebreid noodbeklag, op gepepte verwachtingen, hoge ei sen. "Deze economie is ziek, zwak en misselijk", zei Mungra. "De kin derhandelaars eindelijk het crash- programma orft de economie weer op te peppen. Twee velletjes papier besloeg het plan: een optelsom van problemen. doelstellingen en maatregelen. Na enig aandringen van Bukman ("wat mag dit alle maal wel kosten?") werd de prijs genoemd: een half miljard; bijna een derde van al het geld dat Suri name tot 1996 van Nederland te goed heeft. Opmerkelijk en wellicht type rend onderdeel van het program ma vormde de gewenste Neder landse bijdrage aan een akkoord dat de regering-Arron op het punt staat te sluiten met de bauxietin- dustrie. Suralco en Billiton zijn be reid tot 2006 in Suriname te blijven en nieuwe, rendabele mijnen te openen. Maar in ruil daarvoor eisen ze fiscale faciliteiten van het kabi net en een eigen wisselkoers. Dol lars waarin zij de salarissen beta len, zouden ongeveer twee keer zo veel waard moeten worden. Het conceptakkoord gaat de Su rinaamse schatkist vele miljoenen kosten en is sterk omstreden. De toch al geslonken deviezenvoor raad van het land wordt er verder door aangetast, en niemand weet hoe de Surinaamse schatkist de miljoenenaderlating zal doorstaan. Op dat laatste punt bood de rege ring woensdag duidelijkheid: in het crash-programma werd van Nederland een bijdrage van 72 mil joen in het akkoord gevraagd. Bukman steekt vooral het ge brek aan visie op de wat langere termijn. „We kunnen nu wel de aanschaf van een veerpont betalen, maar als er op lange termijn voor een brug op die plaats wordt geko zen, moet je je afvragen of nu die pont er wel moet komen", vatte hij zijn kritiek samen. Hij is bang dat de regering-Arron het geld voor het noodprogramma wil incasseren zonder een drastische sanering van door te voeren. Het recept dat de Wereldbank Suriname voorschrijft, en waar Bukman het wel mee eens is, voor ziet in uiterst drastische maatrege len. De Surinaamse gulden, op de zwarte markt 4,5 keer zoveel waard als op de legale markt, zou moeten worden gedevalueerd, het over heidstekort verminderd, de belas tingen verhoogd, de ambtenarij in gekrompen en staatsbedrijven ge privatiseerd. De regering-Arron vreest grote sociale onrust die een dergelijk programma teweeg zal brengen. De afgelopen jaren hebben sommi ge bevolkingsgroepen (vooral de Hindoestaanse handelaren) Hink verdiend, maar onder met name de Creolen is er sprake van verarming. Sociale onrust met een eventuele ondertoon van raciale verschillen vormen het weinig aanlokkelijke alternatief voor de economische chaos. Nederlandse Canadezen reiken Beatrix de hand tijdens haar bezoek aan Halifax. De opwinding rond een rede an de inmiddels naar Toronto afgereisde vorstin had geen invloed op hun enthousiasme. (foto anp» QUEBEC (GPD) - De Franstalige afscheidingspartij in Quebec heeft geprobeerd de rede van koningin Beatrix in het Canadese parlement te misbruiken voor eigen politieke doeleinden. Volgens de Partie Que- becois heeft de koningin de Franstalige Canadezen zwaar bele digd door in haar toespraak te ver wijzen naar een uit 1839 daterend rapport van de toenmalige Britse gouverneur-generaal Lord Dur ham. Het Durham-rapport legde de basis voor de huidige parlementai re democratie in Canada, maar de Lord stelde tevens dat de Franstali- gen in de Engelstalige meerder heid moesten opgaan en dat Cana da een Engelssprekende natie diende te worden. Partie Quebecois, die tussen de 17 en 20% van de stemmen in de staat Québec achter zich heeft en 24 zetels in het 122 leden tellende parlement van Quebec bezet, deel de na kennisname van de konink lijke speech dinsdag onmiddellijk mee opheldering van de Neder landse regering te verwachten. Een duidelijk geïrriteerde minis ter Van den Broek had 'geen enke le behoefte' aan een officiële reac tie. "Degenen die erop uit zijn de rede van de koningin voor eigen politieke doeleinden te gebruiken, moeten dat maar voor eigen reke ning doen". Koningin Beatrix noemde het Durhamrapport, om het centrale thema van haar speech 'verant woordelijk regeren' in een histori sche context te zetten. Lord Dur ham introduceerde deze term. On middellijk na de toespraak hingen Franstalige kranten bij de invloed rijke conservatieve Franstalige mi nister van transport Benoit Bou chard aan de lijn om zijn mening te vernemen over het vermelden van het Durham-rappport. Bouchard moest toegeven ver baasd te zijn geweest en liet weten: "Ik heb geprobeerd het op te vat ten in de positieve zin waarin zij het bedoelde". En daarmee was een klein relletje geboren. De kranten pakten fors uit: 'Koninklijke op merking doet wenkbrauwen fron sen', 'Nederlandse koningin begaat een flater'. 'Koninklijke faux pas bewolkt Nederlands bezoek', 'Ko ningin maakt koninklijke uitglij der'. Overigens ebde alle commotie snel weg nadat Beatrix tijdens het galadiner dat de provincie Quebec haar aanbod zei dat tweetaligheid een groot goed is. "Het is waar dat het naast elkaar bestaan van twee officiële talen het bestuur van het land in administratieve zin moei lijk kan maken, maar dit nadeel wordt vele malen overtroffen door de voordelen die hieraan verbon den zijn voor diegenen die daar oog voor hebben en bereid zijn er de vruchten van de plukken", aldus de koningin. Het leverde haar een staande ovatie op. DNA-bewijs gebruikt tegen verkrachter Hazerswoude DEN HAAG/HAZERSWOUDE - Een 17-jarige jongen uit Hazers woude is als eerste verdachte in Nederland wegens verkrachting veroordeeld op basis van het zoge heten DNA-bewijs. Onderzoek van bloedcellen van de jongen toonde aan dat die hetzelfde DNA-patroon bevatten als de sperma die op de kleding van het slachtoffer werd aangetroffen. Daarmee is voor de Haagse kinderrechter honderd procent bewezen dat de verdachte zich vorig jaar oktober inderdaad schuldig heeft gemaakt aan het vergrijp. Het DNA-patroon is voor ieder mens uniek, te vergelijken met de vingerafdrukken. Afgelo pen woensdag werd de Hazerswou- denaar daarom veroordeeld tot een half jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering (tbr). De verdachte heeft steeds ontkend. "Een extra technisch hulpmid del", noemt persofficier mr. H. Vos het DNA-bewijs, waarvan nu nog op beperkte schaal gebruik wordt gemaakt. De test kan alleen in En geland worden gedaan en is vrij kostbaar. Pas later dit jaar kan de DNA-test ook in Nederland wor den afgenomen. "In voorkomende gevallen zal er zeker gebruik van worden gemaakt", aldus Vos. Jus titie is daarbij afhankelijk van de bereidheid van verdachten om bloed af te staan. Die kunnen daar toe niet worden verplicht. Een DNA-onderzoek van een Amsterdammer die van twee ver krachtingen wordt verdacht, leer de vorige maand dat de man on schuldig is. In deze zaak moet nog uitspraak worden gedaan. DOODGESCHOTEN De 47-jari- ge barkeepster G. Bos van het café 'Dijk 120' aan de Amsterdamse Zeedijk is vannacht door een klant neergeschoten als gevolg waarvan de vrouw later in een ziekenhuis overleed. Volgens de politie was de schietparij waarschijnlijk het ge volg van betalingsmoeilijkheden. De dader, een 33-jarige Amster dammer, heeft zich bij de politie gemeld. DEN HAAG - Het debat in de Tweede Kamer over een interview met minister Deetman in Trouw is geëindigd in een dikke mist. Nam de minister nu wel of niet-afstand van zijn keiharde kritiek op kabi net en regeerakkoord en heeft Lub bers zijn minister nu wel of niet te ruggefloten. Dat waren de vragen die de hele Kamer stelde, en waar- door Henri Kruithof op noch de premier noch minister Deetman heldere antwoorden wensten te geven. Aanleiding was het 'Koninginne dag-interview' in Trouw met de mi nister van onderwijs. In een restau rant in Scheveningen zakte hij eens lekker onderuit met de redac teur van het dagblad om zijn me ning over het functioneren van het kabinet te geven. Welnu, die was niet mis. De fractievoorzitters De Vries (CDA) en Voorhoeve (WD) heb ben samen met minister Jan de Ko ning 'een slecht regeerakkoord' ge maakt; de koppeling tussen bezui nigingen op ontwikkelingssamen werking is bijna duivels en de regel dat begrotingsoverschrijdingen moeten worden gecompenseerd, is absurd. Geen malse kritiek dus. Premier Lubbers laat op verzoek van oppositieleider Kok een week later vergoeilijkend weten dat 'en kele formuleringen uit het inter view een tikje overdreven zijn' en dat de woorden hier en daar mis schien wat ongelukkig gekozen zijn. Meer afstand wilde Lubbers niet van zijn minister nemen. Dat is weieens anders geweest. Het duo Deetman e Toen vice-premier De Korte op veel minder ernstige wijze uit het kabinetsberaad klapte en zich te gen een bezoek van koningin Beatrix aan Japan uitsprak, was Lubbers er als de kippen bij om zijn plaatsvervanger te laten vallen. Maar ja, De Korte is van de WD en niet van het CDA. WD-fractievoorzitter Joris i beweging te krijgen. Voorhoeve moet deze scherpe aan val op zijn partijgenoot door de premier in zijn achterhoofd heb ben gehad, toen hij woensdag Deetman er toch nog even flink van langs gaf. "De manier waarop Lubbers afstand nam van de kri tiek van de heer Deetman, maakt een weinig ruiterlijke indruk. Eer der blijft er een kleffe indruk han gen. Minister Deetman heeft met het interview zichzelf, net team waar hij deel van uitmaakt en de zaak waar hij voor staat bepaald geen dienst bewezen", aldus Voor hoeve. Loyaliteit Het haalde allemaal niets uit. Lubbers stortte opnieuw een lawi ne van woorden over de Kamer uit, waarin hij op uiterst vage wijze een beetje afstand nam van de uitspra ken van zijn minister. Wat de ka merleden ook probeerden, hij was niet bereid Deetman echt te laten vallen, daarvoor heeft hij teveel loyaliteit aan hem. Het is toch Deetman geweest die al zes jaar lang trouw de draconische bezuini gingen op zijn departement heeft uitgevoerd. Eén misstapje kan hem wel vergeven worden, zo moet Lubbers hebben gedacht. Deetman zelf gaf na veel aan dringen wel toe dat hij bepaalde formuleringen misschien niet ge lukkig gekozen had, maar bleef bij de 'kritische kanttekeningen', die hij bij het regeerakkoord en het functioneren van het kabinet had geplaatst. Dat moest echter niet worden uitgelegd als 'afstand ne men van het regeerakkoord zelf. Daar staat deze minister nog ten volle achter. De Kamer liet zich uiteindelijk met deze brei van tegenstrijdighe den en vaagheden afschepen. Ze kon ook moeilijk anders. Tevoren was duidelijk dat het CDA zich niet al te hard tegen de eigen minister zou opstellen. Voorhoeve wilde zich nog wel enige harde opmer kingen laten ontvallen, maar een motie tegen Deetman steunen, waar Lubbers bij aanwezig was, dat durfde de WD niet. Wat Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66) ook probeerden, hoe ze ook trokken en duwden, er was geen beweging meer in het duo achter de regeringstafel te krijgen. Hetgeen Van Mierlo deed den ken aan zijn studententijd, toen hij een zaak moest bestuderen van een man die zijn vrouw 'een lelijk afge dankt oud kazernepaard' had ge noemd. De vrouw klaagde haar man aan wegens belediging. De ad vocaat van de man voerde echter aan dat hij slechts 'enkele kritische kanttekeningen' bij zijn vrouw had willen plaatsen. Net als Deetman nu, die slechts enkele kritische kanttekeningen bij het regeerak koord heeft willen plaatsen, zonder daarbij afstand van dat akkoord te Beschadigd Kok verzuchtte dat hij maar geen motie van afkeuring tegen Deet man wilde indienen, omdat deze eerder had getoond erg blij te zijn met zo'n motie als die geen meer derheid in de Kamer krijgt. Vol strekt ten onrechte heeft Deetman eerder een verworpen motie van af keuring tegen zijn beleid op het ge bied van studiefinanciering, uitge legd als een uitspraak van vertrou wen door de Kamer. Kok kwam tot de conclusie dat de minister zichzelf door zijn uit spraken en het draaien daarna, be schadigd heeft. Het kabinet blad dert steeds verder af, zei de PvdA- leider. "Niet het kabinet is daarvan de dupe, maar de Nederlandse bur gers", verzuchtte hij moedeloos. Deetman mag, om met zijn eigen woorden te spreken, doormodde ren. En daar zal hij het in de ko mende maanden, als er weer een nieuwe begroting moet worden ge maakt, nog moeilijk genoeg mee krijgen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3