Haringstand Noordzee hersteld Audio-visuele dienst AZL na veel zelfwerkzaamheid weer onder dak Last contactlenzen vooral door slecht schoonhouden 'Rijnland' definitief geen geld provincie LEIDEN - De audio-visuele dienst van het AZL zit sinds woensdag in een nieuw onderko men, 'Studio 18' in de voormalige sterilisatie- annex apotheekbarak (gebouw 18) van het ziekenhuis. Nadat gebouw 5 in november vorig jaar werd leeggeruimd omdat het in handen kwam van teit, moesten de diensten die nog ii het gebouw zaten, het veld r Nu twijfelt de directie van het AZL niet aan het belang van de au dio-visuele dienst, die onder meer televisieprogramma's voor patiën ten en patiëntenvoorlichtingsfilms verzorgt. Maar in een jaar waarin miljoenen moesten worden bezui nigd, was niet voorzien in de kos ten van de verhuizing van deze dienst. Laat staan dat er in de direc tiekamer ook maar één seconde werd gedacht aan een nieuw ge bouw, dat al gauw zo'n twee ton zou moeten kosten. Wim Goddijn en Jan Bakker van de audio-visuele dienst besloten daarop met een aantal medewer kers zélf de handen uit de mouwen te steken. Ze kregen toestemming om op zoek te gaan naar een onder komen en de verhuizing ter hand te nemen. Ze kwamen in het 'verge ten' gebouw 18 terecht, waar roesti ge buizen en vervallen kantoor ruimten nu niet bepaald uitnodi gend te wachten stonden. Maar vastberaden ging men aan de slag en in een half jaar tijd werd apparatuur gedemonteerd, in ge bouw 18 werd gesloopt en vervol gens weer opgebouwd. "Soms met onderdelen die weer uit de sloop van andere gebouwen tevoorschijn kwamen. Zo hebben we uit ge bouw 30 twee tussendeuren kun nen redden en die hier gebruikt". Overigens moest het audio-visu ele werk gewoon doorgaan. "We hebben avonden en weekeinden doorgewerkt, want we zagen in dat we ons moesten waarmaken", al dus Goddijn. En zo kwam dankzij initiatief en zelfwerkzaamheid een professionele studio met regieka mer tot stand. "Alleen moeten de kabels nog netjes worden gelegd. Van gebouw 5 naar hier is een hele afstand. We zitten nu aan de andere kant van het terrein. Sommige ka bels zijn provisorisch over een slootje heengelegd. Maar de direc tie heeft toegezegd dat het in orde zal komen". Overigens heeft de AZL-directie al in het begin een kredietje van 10.000 gulden gegeven om uit de ergste kosten te komen. Bovendien mocht gebruik worden gemaakt van materiaal en personeel van de technische dienst. En, grapt Bak ker: "We zijn ook via de derde geld stroom geholpen". Hij bedoelt dat een sponsor middelen ter beschik king heeft gesteld. Goddijn: "We werken namelijk ook wel eens voor derden. Zo vroeg een firma in vloerbedekkingsmaterialen of we daar een bedrijfsfilm wilden ko men maken. Dat hebben we ge daan en die firma heeft de vloer in onze regieruimte als betaling gele verd". Het is de bedoeling dat de audio visuele dienst tot 1994 in Studio 18 blijft zitten. Dan is de tweede fase van de nieuwbouw gereed en zal er wel weer moeten worden verhuisd. i de studioruimte van hun nieuwe, zelfopgeknapte Maar daarover maakt men zich (foto Henk Bouwman) voorlopig maar geen zorgen. E. Boets die tijdens een wetenschappelijke stage in het AZL onderzoek deed naar de gevolgen van het dragen van contactlenzen. (foto Henk Bouwman) Lenzen niet schadelijk voor hoornvlies LEIDEN Contactlenzen zijn, ook na jarenlang dragen, niet scha delijk voor het hoornvliesopper vlak. Wie problemen heeft met con tactlenzen, moet het onder meer zoeken in allergie (voor de conser- veervloeistof), slecht schoonhou den of het niet tijdig vervangen van de (zachte) lenzen. door Annemiek Ruygrok Dat is de conclusie van een on derzoek van de student geneeskun de E. Boets. Hij deed het onder zoek tijdens een wetenschappelij ke stage in het Academisch Zie kenhuis Leiden. Daarbij werd gebruik gemaakt van een zogenaamde fluorofotometer, een computer-gestuurd apparaat dat aanvankelijk werd gebruikt om het netvlies van suikerpatiënten te bestuderen. Arts-assistent J. Boot, die de stage van Boets begeleidde, onderzocht of de meter ook andere toepassingsmogelijkheden had. Een methode werd ontwikkeld om met behulp van de fluorofotometer het oppervlakte van het hoornvlies op kwaliteitsverlies te onderzoe ken, lang vóórdat een oogarts dat zou kunnen constateren. Het door zichtige hoornvliesoppervlak vormt een barrière tegen kwalijke stoffen en bacteriën, opdat zij niet in het oog kunnen doordringen. Kleurstof Bij 39 contactlensdragers wer den de ogen op deze wijze onder zocht. Sommigen van hen dragen al 18 jaar contactlenzen. Ogen met zuurstofdoorlatende lenzen, met zachte en met harde lenzen werden aan een onderzoek onderworpen. Ook werden mensen die geen con tactlenzen dragen onderzocht. Daartoe werd een ongevaarlijke kleurstof op het oog aangebracht, die na enige minuten werd afge spoeld. Daarna kon met de fluoro fotometer worden gemeten hoe veel kleurstof door het oppervlak telaagje heen in het hoornvlies was doorgedrongen. Vervolgens kon de doorlaatbaarheid van het hoorn vlies worden berekend. Geduren de een uur werden 25 metingen ge daan en daarvan werd een grafiek opgesteld. Hieruit kon worden opgemaakt dat de functie van het hoornvlies- oppervlak bij contactlensdragers even goed is als bij mensen die nooit contactlenzen hadden gedra gen. Bij. ogen die zuurstofdoorla tende of zachte contactlenzen had den gedragen, bleek de 'kwaliteit' zelfs beter te zijn. Overigens wil dit volgens Boot niet zeggen dat contactlenzen hele maal niet schadelijk kunnen zijn. "We hebben alleen het hoorvlies- oppervlak bestudeerd. Dat is ook het deel van het oog dat het meest met de lens in aanraking komt. Als er beschadigingen door contact lenzen optreden, dan zou je zeggen dat ze daar het eerste worden gesig naleerd". Irritaties Hij raadt iedereen aan om, zodra er irritaties optreden, de ogen en contactlenzen te laten controleren. "Vooral zachte lenzen kunnen, wanneer ze niet goed schoon wor den gemaakt of niet elke twee jaar worden vervangen, irritaties ver oorzaken. Dat komt, omdat ze po reus zijn, waardoor bacteriën en stoffen 'aan de lens gaan zitten. Worden ze niet goed schoongehou- den of niet tijdig vervangen, dan is er kans op infecties. Het kan zelfs voorkomen dat deze soort lens ver stopt raakt, zodat er weinig zuur stof doorheen kan komen. Het oog gaat dan toch op zoek naar zuurstof en zo ontstaan spontaan bloedvaat jes in het hoornvlies, waardoor het gezichtsvermogen vermindert. Gaan dié'bloedvaatjes centraal zit ten, dan bestaat zelfs het gevaar van blijvende oogbeschadiging". Volgens Boot wordt er soms al te lichtvaardig met het schoonmaken van de contactlenzen omgespron gen. "Niet zelden haalt iemand de lens uit het oog, maakt hem met wat speeksel schoon om hem er vervolgens weer in te stoppen. Dat is niet bepaald hygiënisch, want in het speeksel zitten allerlei bacte riën". Alleen met speciale schoon maakmiddelen mogen contactlen zen worden schoongemaakt. Ook zijn er conserveringsmiddelen om ze in te bewaren. "Maar", aldus Boot, "ook als er geen irritaties zijn, is het goed ogen en lenzen geregeld te laten contro leren. De gevoeligheid van het hoornvlies neemt door het dragen van lenzen af. Vooral door het dra gen van zachte contactlenzen merkt men soms niet dat het hoornvlies geïrriteerd is. Zonder lens zou je dat wèl merken, omdat je door te knipperen met de ogen een pijnlijk gevoel krijgt. Een gere gelde controle blijft dus noodzake lijk". Eerste Hollandse Nieuwe binnenkort weer aangevoerd SCHEVENINGEN - Een be trekkelijk kleine groep vissers neemt dit jaar deel aan de tradi tionele haringrace. Uit de Scheveningse haven vertrek ken Vlaggetjesdag 21 mei zes tot tien schepen voor de jacht op de eerste Hollandse Nieu we. De grote trawlers, die ver reweg de meeste maatjes aan voeren, zullen voor het over grote deel al op zee zijn en doen niet mee aan de race. De eerste Hollandse Nieuwe wordt verwacht op dinsdag 24 of woens dag 25 mei, afhankelijk van de vangsten. Volgens haringbioloog A. Corten zijn de vooruitzichten voor de haringvloot dit jaar uitste kend omdat de sterke jaarklasse van 1985 nu als volwassen drie-jari ge haring kan worden gevangen. "Het gaat hier om de grootste jaarklasse sinds 25 jaar", zei Corten afgelopen woensdag in Schevenin- gen tijdens een presentatie van het haringcomite. Ook voor de komende periode zijn er goede perspectieven voor de vissers. In 1986 was er ook een ster ke aanwas van jonge haring, die volgend jaar als maatje kan worden gevangen. De toename van de stand is over deze twee jaar dan ook veel groter dan het gemiddelde van zo'n 500.000 ton en volgens Corten kan nu dan ook aan de wens van de biologen worden voldaan om in de Noordzee een 'haringbuf fer' te creëeren. In de afgelopen pe riode is dat niet gelukt omdat de vangsten steeds om en nabij de 500.000 ton - steeds gelijk waren aan de aanwas van jonge haring. Het vormen van een buffer is vol gens Corten noodzakelijk om in de toekomst eventuele schommelin gen in de haringstand makkelijker te kunnen opvangen. Import In 1987 viel het haringseizoen na een goede start nog wat tegen, zo viel woensdag op te maken uit de woorden van voorzitter D. Lang straat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Niet alleen liet de kwaliteit van de haring die de Hollandse schepen aangevoer- den wat te wensen over waar door veel uit Denemarken moest worden geïmporteerd ook de verkoop in de zomermaanden was minder goed dan verwacht. Daar stond tegenover dat de omzet in de winter wel beter was dan in voor gaande jaren, waarmee de haring volgens Langstraat steeds meer een produkt wordt dat het hele jaar door kan worden gegeten. "Dank zij de goede koel- en vriestechnie- ken kan de kwaliteit constant wor den gehouden", aldus de voorzitter van het produktschap. De echte maatjesharing bevond zich vorig jaar voornamelijk in het vóór de Nederlandse vissers verbo den Skagerak, waar de Denen wel toegang hebben. De biologen heb ben er alle vertrouwen in dat de ha ring dit jaar zuidelijker zit en dus wel door Nederlandse schepen kan worden gevangen. Import uit De nemarken blijft echter onvermijde lijk om aan de vraag te voldoen. Verdeling Het aandeel van de kotters in de Nederlandse haringvisserij loopt dit jaar nog verder terug. Van de groep van 15 tot 20 schepen die vanaf maandag 22 mei de maatjes gaan vangen, behoort meer dan de helft tot de grote trawlers. Deze schepen zijn beter toegerust voor de vangst van de Hollandse Nieu we dan de veel kleinere kotters met hun beperkte invriescapaciteit. Nederland mag dit seizoen onge veer 90.000 ton haring uit de Noordzee halen. De dertien traw lers voeren daarvan 70.000 ton aan. Die .verdeling zijn de vissers dit jaar overeengekomen. "Tijdens een vergadering met de nodige rooie koppen", zo omschreef Lang straat woensdag de gespannen sfeer waarin die verdeling tot stand kwam. Ons land krijgt ongeveer 27 pro cent van de totale hoeveelheid ha ring die binnen de Europese ge meenschap mag worden aange voerd. Volgens Langstraat zijn er voldoende argumenten aan te voe ren om dit aandeel in de toekomst verder te vergroten. "In de praktijk blijkt dat niet alle lidstaten hun quota opvissen, doodeenvoudig omdat ze de vangstcapaciteit niet hebben en er ook niet in slagen af zetgebieden te verwerven. Het is een enorm compliment voor onze vissers en visverwerkende indus trie dat wij daar de afgelopen perio de wel in zijn geslaagd", aldus Langstraat. Volgens de voorzitter van het produktschap wordt jaar lijks slechts 75 procent van de to taal toegestane hoeveelheid haring in de EG aan wal gebracht. Waarschuwing De internationale haringbiolo gen hanteren overigens andere cij fers om te bepalen, hoeveel haring er elk jaar weer uit de Noordzee wordt gehaald. Naast de vis die in de havens wordt aangevoerd, wordt ook de ondermaatse haring meegeteld die weer dood over boord gaat en ook wordt rekening ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meijer, Stokroos 1tel: 215510. zo 8 uur tot 24 uur: J.A. Verhage/C. Maris. Rosmolen 2. tel: 218661. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen. Rus. Kruis. Bergmeier- .de Lange en Nering Bögel: za 8 uur tot zo 8 uur: G. Nering-Bögel, tel: 124403. zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, Prinsen straat 5, tel: 213546. Groep 3 - Pleiter. Smit, Lely. W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Rens, tel: 216774. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Rens. tel: 213674. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr. Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. Colijn, tel: 765400. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeterwoudsesin- gel 11, tel: 120347. Groep 5 - Jasperso, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein gehouden met illegale vangsten van de verschillende lidstaten. Cor ten kwam afgelopen woensdag dan ook op een vangsthoeveelheid van 620.000 ton over 1987, flink wat meer dan de 500.000 ton die eigen lijk was toegestaan. Hij pleitte dan ook voor voor-, zichtigheid bij het beheer van de haringstand in de toekomst en hief met name de waarschuwende vin ger in de richting van de Deense vissers. Vooral in het Skagerak en hét Kattegat vist de Deense vloot, die hier is ingesteld op de vangst van sprot, erg veel jonge haring op. Corten noemt dit een kwalijke ont wikkeling omdat het Skagerak en Kattegat steeds meer gaan funge ren als de 'kraamkamer' voor de Noordzeeharing. "Er moet interna tionaal dan ook de nodige druk op de Denen worden uitgeoefend om deze vangsten te beperken", meen de hij. "Daar zal dan voor de be trokken vissers wel een bepaalde compensatie tegenover moeten staan". en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: C. Keljer, tel: 140124. zo 8 uur tot 24 uur: E. Driever, tel: 120161. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: U.P. Arndt, tel: 220238, spreekuur: Peppelschans K14, tel: 895525; zo: U.P. Arndt, tel: 220238, spreek uur: Florijn 10. tel: 891000, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26. tel: 170605. Voorschoten za: A. Tromp, Leidseweg 328, tel: 071- 762159: zo: F. Koopmans, Churchillweg 19. tel: 6352. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Sleeboom, Rietpad 9, Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: J. Stuyfzand, tel: 12460, spreekuur: Kerk- DEN HAAG/REGIO - De lokale omroepen in Zuid-Holland, zoals Omroep Rijnland, krijgen defini tief geen subsidie van de provin cie. Afgelopen woensdag schaar de de commissie culturele en so ciale zaken zich achter het voor stel van gedeputeerde staten van Zuid-Holland (GS) om alleen de regionale omroepen (Omroep West en Radio Rijnmond) finan cieel te ondersteunen. De staten commissie voor de financiën deed dat al eerder. Zuid-Holland krijgt door een verhoging van de omroepbijdra ge (met een tientje voor mensen met radio en televisie! en met drie gulden voor mensen die alleen een radio hebben) ruim tien mil joen gulden ter beschikking. Dat geld zal in een fonds worden ge stort waaruit de twee regionale omroepen worden gefinancierd. De lokale omroepen willen ook profiteren van de verhoging van de omroepbijdrage, maar dat straat 42; zo: m.h. van Tolingen sr, tel: 78303, spreekuur: Weteringlaan 4. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 13/5 tot vr. 20/5 door: Apotheek De luifelbaan, Vijf-Meiplein 3-5, Lei den, tel: 071-315048; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel: 07M55482; Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Was senaar, tel: 11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel: wijst het provinciaal bestuur van de hand. Lokale omroepen zijn een verantwoordelijkheid van de gemeenten, zo is de stelling. Ove rigens kunnen de lokale omroe pen wel indirect meeprofiteren omdat de regionale zendgemach tigden het gebruik van hun stu dio's en dergelijke moeten beta len. In de commissie beperkte de discussie zich woensdagmiddag alleen tot de vraag met hoeveel' geld de omroepbijdrage moet worden verhoogd. Een meerder heid van CDA en PvdA steunde GS die verhoging van tien en drie gulden voorstaan. De WD en enkele kleinere partijen von den dat met een beperktere ver hoging kon worden volstaan. De twee regionale omroepen heb ben namelijk per jaar maar acht miljoen gulden nodig, zo blijkt uit hun begrotingen. Maar vol gens de meerderheid van de commissie en van GS zal er-in de toekomst meer geld beschikbaar moeten komen. 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. Van c|er Wouw, Boshuizerlaan 26. Lei den, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest. tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorschoten, tel: 071-768616. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: A. van der Vorst, Warmonderweg 25, Leiden, tel: 071-173847. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haas- wijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar J. Klaver, Hofcampweg 65, Wassenaan, tel: 01715-18221, spreekuur van 17.30 tot 18.00 Medische Diensten VRIJDAG 13 MEI Alphen hobbymarkt voor ouderen in de Koningin Julianaschool, Jong- Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A P. van Neslaan. tot 22.00 uur. Leiden disco voor jongeren vanaf 12 jaar in buurthuis Westerkwartier, Ten Katestraat 10a in Zuid-West, aanvang 20.00 uur. optreden van Liesbeth List met haar nieuwe solo-programma, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Heimelijk' door De Balie, aanvang 20.30 uur in het Lak-theater, Cleveringaplaats. voorstelling 'Volwassen orgas me ontsnapt uit Amerikaans cir cus' door theatergroep Imperium, aanvang 21.00 uur in het Micro theater, Oude Vest. Noordwijk jazz-party met o.a. Sarah Vaughan, Count Basie Orchestra, tot 01.00 uur in Huis ter Duin. Warmond dart-competitie in zaal Meer- punt, aanvang 20.30 uur. ZATERDAG 14 MEI Alphen- hobbymarkt voor ouderen in de Koningin Julianaschool. Jong- viering landelijke Molendag bij molen De Eendracht, Gouwe- sluisweg, vanaf 10.30 uur. Boskoop Tropische avond in De Tunnel, Galerij, aanvang 21.00 uur. Hazerswoude start Europaspel door burge meester Van der Sluijs, om 13.15 uur bij de Avantihal. Lelden Nationale Molendag met am bachtelijk graan malen bij Molen De Put, Rembrandtbrug, van massage-ochtend voor ouders en kinderen, van 10.00 tot 13.00 uur in Droomfabriek. Oude Singel. vlooienmarkt in de Groenoord- hal, van 10.00 tot 16.00 uur. wandel-orgelconcert, Harte- brugkerk, van 15.00 tot 15.30 uur. optredens en orgelconcerten: 'Muziek in de Pancras', van 13.30 tot 14.15 uur in de Hooglandse Kerk. laatste optreden van toneel groep Globe met 'Othello', aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. gospel-concert door de forma tie Dicipel, een kombinatie van moderne zang, muziek en gespro ken woord, aanvang 20.00 uut in de Petrakerk, Surinamestraat. optreden van Hot House Work shop Orkest olv Wlady Posada om 20.30 uur en Soesja Citroen Band om 22.00 uur in het Waag gebouw. Leiderdorp open huis bij de Leiderdorpse Kanovereniging, van 11.00 tot 16.00 uur in haar verenigingsge bouw aan de Does, ingang Mau- ritssingel. geraniummarkt, plein bij win kelcentrum Winkelhof. van 10.00 j tot 16.00 uur. open Leiderdorps Yathzee- kampioenschap, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof, Cor Gordijn singel. geraniummarkt in de Voor- straat, van 9.00 tot 17.00 uur. rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, Veurseweg, om 14.00 en 15.30 uur. open dag Bond zonder Naam, van 11.00 tot 16.00 uur, terrein Huize Beresteyn, Leidseweg. Merentocht, boottocht door schitterend stukje Nederland, ver trek om 9.00 uur vanaf de ge- den. 3.5* Galerie-vaarroute naar Leidschendam, van 10.00 tot 17.00 uur bij boerderij Meerrust, Dorpsstraat. voetbaltoernooi Dekker-hout vestigingen, de hele dag op het sportpark Overbos, Herenweg.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16