'Alleen voor t allerbeste staal is er nog toekomst' GRATIS KfffSJ Interview Bedrijven 'vrouwvriendelijk' als het ze maar goed uit komt Religieuzen: luchtvaartverdrag met Zuidafrika opzeggen DüLLt eiirvIA EjS PAGINA 2 WOENSDAG 11 MEI 1988 Voorzitter Hooglandt (Hoogovens) vertrekt in periode van herstel IJMUIDEN Bestuursvoorzitter Jan Daniël Hooglandt van Hoogovens Groep had zich mogelijk een vertrek in gunsti ger omstandigheden voorgesteld. Nu hij na 34 jaar met vervroegd pensioen gaat, is het IJmuidense concern weer in de rode cijfers terecht gekomen. "Het is een beetje zuur, juist in het jaar waarin ik ver trek". De negatieve resultaten van 1987 zijn echter, naar de overtuiging van Hooglandt, slechts van tijdelijke aard. De resultaten van Hoogovens Groep vielen over 1987, na drie winstgevende ja ren, bitter tegen. Vooral de koersval van de Amerikaanse dollar en de daardoor sterk verminderde opbrengstprijzen van de produkten hadden een negatieve in vloed op de bedrijfsresultaten. Hoog ovens sloot het jaar af met een verlies van 76,4 miljoen gulden. Hooglandt beschouwt dit als een ern stige, maar evenzeer tijdelijke inzinking in een periode van aanhoudend herstel. Hoewel Hoogovens op verschillende fronten nog met fikse tegenwind te kam pen kan krijgen, is het beeld in de ogen van de scheidende voorzitter toch gun stig. Het IJmuidense bedrijf, dat behalve haar activiteiten in staal ook een fors groeiend belang in aluminium heeft, heeft immers volop geïnvesteerd in mo derne installaties, die de mogelijkheid bieden voor een uitgebreider assortiment hoogwaardige produkten. Dat plaatst Hoogovens in een relatief gunstige posi tie in vergelijking met de buitenlandse concurrentie, meent de Hoogovenstop man. Hooglandt: "Wij geloven in de toe komst van staal, maar dan alleen van het allerbeste. De mogelijkhe den voor uitbreiding liggen in meer hoogwaardige technologi sche produkten. Daarmee kun je binnen het staalbedrijf een heel eind komen. Wij hopen dat waar te kunnen maken". door Andrew Groeneveld De concurrentie van produkten als kunststof is volgens Hooglandt dan ook van minder grote beteke nis dan menigeen denkt. De voor zitter: "Ik denk niet dat de plastics staal uiteindelijk zullen verdrin gen. Staal is zijn eigen concurrent, het wordt steeds dunner en ster ker. Het produkt van vandaag is niet meer met dat van gisteren te vergelijken" Als het niet de concurrerende produkten zijn, die bij voortduring de strijd met staal aanbinden, dan zijn het wel de niet-westerse bedrij ven die de positie van Hoogovens en collega-bedrijven in de Europe se Gemeenschap kunnen bedrei gen. Hooglandt ziet het zover ech ter niet gauw komen. Vooral de be tekenis van staalbedrijven in lan den als Brazilië en Korea moet niet worden overschat, ondanks het feit dat het aandeel van deze landen op de wereldmarkt tussen 1974 en 1986 toenam van 12 naar 21 pro cent. Loonkosten Voor de hoogwaardige produk ten komt bij Hoogovens steeds meer hoger geschoold personeel in dienst. Waar in 1976 slechts een op de vijf nieuwe werknemers een universitaire of HBO-opleiding had genoten, daar lag dat percenta ge in 1986 al op 49 procent. Hoog landt: "Ook de traditionele staalbe drijven, voor zover je daar bij ons nog over kunt spreken, stellen steeds hogere eisen aan de oplei dingsniveau. Want door gebruik te maken van de kwaliteiten van het personeel kunnen we ook meer au tomatiseren. Dat is een van de ma nieren om de loonkosten in de hand te houden, want onze loonsi- tuatie is bij de huidige valutakoer sen toch moeilijk. Daar zullen we toch een oplossing voor moeten vinden". Hoogovens kan door hogere pro- duktiviteit de concurrentiepositie verbeteren. In dat verband wordt het aantal personeelsleden terug gebracht van 16.800 werknemers nu naar 15.000 in 1990. Maar een verder herstel is niet alleen van die maatregelen afhankelijk. De dol larkoers, de beëindiging van het stelsel van produktieplafonds van de Europese Gemeenschap in de loop van de komende zomer, pro tectionistische maatregelen in het belangrijke afzetgebied Noord- Amerika en de conjunctuur zullen een nog veel belangrijker stempel op de toekomst van het bedrijf drukken. Toch is Hooglandt ook daarover niet somber gestemd. "We zijn minder somber dan een half jaar geleden over het loslaten van de produktieplafonds. Het was lang onzeker wat er op de markt zou ge beuren. Nu zie je dat er feitelijk weinig verandert. Het zal, ver wacht ik, ook wel loslopen. Voor de overgang naar een vrije markt is dit niet de slechtste tijd". Daarbij hoopt de bestuursvoor zitter dat importbeperkende maat regelen in de Verenigde Staten, waardoor in 1983 een belangrijk af zetgebied van Hoogovens in gevaar kwam. op den duur worden afge- 7.wakt gezien de tekortën aan half fabrikaten in de VS. Ook de dollar koers heeft zich in het eerste kwar taal van dit jaar weer stabiel ge toond, zo constateert de vertrek kende hoogste baas met voorzichti ge tevredenheid. Blijven over de gevolgen van de beurskrach in oktober vorig jaar. die Hooglandt niet zegt te kunnen overzien: "De internationale con junctuur heeft zich ondanks de beurscrash verbazend goed gehou den. Sommige mensen zeggen dat het alleen een correctie was. Maar of dat zo is... In 1929 is de crisis ook Estel Hooglandt, die op 11 mei tijdens een vergadering van aandeelhou ders de voorzittershamer over draagt aan O.H.A. van Royen, maar als lid van de raad van commissa rissen aan het bedrijf verbonden blijft, trad in 1954 bij het concern in dienst. Na omzwervingen in ver schillende functies werd hij in 1970 lid van de raad van bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken. Bij de fu sie in 1972 tussen KNHS en het Westduitse Hoesch werd hij tevens lid van de raad van bestuur van Es- tel, in 1977 zelfs voorzitter. Toen in 1982 Estel werd ontbonden, bleef hij voorzitter van de raad van be stuur van de nieuwe Hoogovens Groep. Hooglandt, terugkijkend: "Nee, het is geen tochtje met de wind mee geweest. In het begin was er nog een enorme groei. We wisten niet of we het zo snel konden bij houden. Er werd gelachen, we wa ren optimistisch, we waren het bes te staalbedrijf van de wereld. Toch waren we klein en hadden weinig in de melk te brokkelen". "Na enige tijd bleek dat het ver standig was om samen te werken en op die manier dure installaties te bekostigen. Estel begon schitte rend, de vooruitzichten waren goed. Het Hoesch-bestuurslid Har ders zei zelfs tegen mij: Wir bauen für Sie ein schónes Imperium. In 1972 de fusie, twee jaar later was er een energiecrisis en een verzadigde markt. In het begin dachten we: dit is tijdelijk, maar het dal was langer en dieper dan we dachten. Na het einde van Estel was het voor Hoogovens in 1982 tijd om op eigen benen te staan. Hooglandt: "Dat was toch een bevredigende periode, we zijn er weer behoorlijk bov enop gekrabbeld" Overname Hoogovens is één van de onder nemingen die aan de Amsterdamse effectenbeurs staan genoteerd en het initiatief hebben genomen tot de oprichting van de Vereniging Effecten Uitgevende Ondernemin gen. Bestuurslid Albrecht zit zelfs namens het beursfonds van Hoog ovens in het voorlopige bestuur van de VEUO. De vereniging vor men een front tegen het beursbe- stuur, dan plannen heeft tot beper king van beschermingsconstruc ties, die vijandige overnames on mogelijk maken. Volgens Hooglandt, die vorige maand tijdens de presentatie van de jaarcijfers de plannen van het beursbestuur al krachtig van de hand wees. is er evenwel geen di- rekte aanleiding om via de VEUO tegen in de lucht hangende overna mes in het geweer te komen. De voorzitter: "Op dit moment is er mij geen belangstelling bekend. Onze uit de oorlog daterende be schermingsconstructies zijn zeer effectief. Het gaat ook niet aan om de aandeelhouders eenzijdig te la ten beslissen de zaak in andere handen te geven, hoewel dat voor hen weieens aantrekkelijk kan zijn. Zoiets past ook niet in onze opvat tingen, dat zo'n bedrijf is geworteld in de maatschappij, meer is dan een fabriek. Dit bedrijf zien wij als een belangengemeenschap van verschillende groepen. Hoogovens als een basisonderneming is iets speciaals". Uitstoot Met de omvangrijke milieu-in- vesteringen, die Hoogovens de af gelopen jaren heeft gedaan, 'loopt het staalconcern volgens Hoog landt voorop in de Nederlandse in dustrie. De eisen zijn dan ook in dit deel van West-Europa het hoogst, zo zegt hij. De voorzitter, die de re cente problemen met het provin ciebestuur over de zwaveldioxyde- uitstoot van de sintelfabriek afdoet als een 'incident', zegt daarover: "Van schone lucht alleen kun je niet leven, maar zonder ook niet. Dat blijft het dilemma. In de perio de van 1980 tot en met 1986 hebben wij 433 miljoen aan milieu-investe ringen gedaan. Ter vergelijking: in diezelfde periode boekten wij een nettoresultaat van tien miljoen. Kortom, wij voldoen ruimschoots aan de wettelijke vereisten. Als het kan, doen we zelfs een beetje Nog altijd actuele strijdkreet uit een inmiddels v tegenover kinderopvang, niet vanwege de kosten, r vervullen. "Steeds meer bedrijven nemen maatregelen om de positie van vrouwen te verbeteren. Maar van een zogenaamde positief actie plan, een samenhangend pakket van maatregelen om gelijke kan- realiseren, is in de meeste geval len absoluut geen sprake". So ciologe Ria Hermanussen laat er geen twijfel over bestaan. In een groot aantal ondernemingen ge beurt wel iets om de positie van vrouwen te verbeteren, maar nog veel te weinig om van wezenlijke veranderingen te kunnen spre ken. door Nicole Lucas In opdracht van het ministerie van sociale zaken onderzocht Hermanussen diverse bedrijven waar wél substantiële maatrege len zijn genomen. Het was geen eenvoudige klus om die te vin den. In het rapport 'Doorstro ming van vrouwen in het be drijfsleven'. dat deze week werd gepresenteerd, worden uiteinde lijk zeven gevallen besproken: de KLM, de PTT, Holec, Wang. Albert Heijn, Philips en het Utrechtse gemeentevervoerbe drijf. Uit die voorbeelden blijkt heel duidelijk waarom bedrijven overgaan tot actie om meer vrou wen binnen te halen en er voor te zorgen dat ze doorstromen naar hogere functies. Hermanussen: "Het idee dat het nodig is in ver band met rechtvaardigheid of dat bedrijven moeten aansluiten bij bepaalde maatschappelijke ontwikkelingen speelt wel een rol, maar is zeker niet van door slaggevende betekenis. Het zijn vooral bedrijfseconomische ar gumenten die van invloed zijn". Een dreigend tekort aan vak bekwaam personeel is een veel genoemde reden om in het aan namebeleid specifiek de aan dacht te richten op vrouwen. Het gaat dan vooral om technische, informatica- en management functies. Holec bijvoorbeeld kent sinds 1984 een officieel be leid om meer vrouwen aan te stellen in hogere functies. Het streven is voor 1990 20 tot 30 pro cent van het aantal manage- mentsfuncties door vrouwen te laten bezetten. Per jaar wordt een streefcijfer vastgesteld. De verantwoordelijkheid ligt bij de directeur Sociale Zaken, die een bonus ontvangt als dat aantal ook wordt gehaald. Behalve door een dreigend te kort aan managers wordt het be leid bij het elektrotechnisch be drijf ook ingegeven door het idee i belangrijke po sitieve inbreng kunnen hebben in het bedrijf. Hermanussen: "Het denken over de beste ma nier om een bedrijf te organise ren is de laatste jaren sterk in be weging. Men wil af van de starre bureaucratische organisatievor men van de jaren zeventig. Om flexibel en slagvaardig te kun nen reageren wordt een groter beroep gedaan op de betrokken heid en inzetbaarheid van de werknemers. Dat vereist ook een andere stijl van leiding geven, minder autoritair en meer ge richt op samenwerken". Vrouwen nu, zo is het idee. zijn bij uitstek geschikt als de 'nieu we manager'. Ze leggen makke lijker contact, hebben meer aan dacht voor persoonlijke relaties, streven meer naar overeenstem ming en zijn minder geneigd hun zin kost wat kost door te duwen. Deze als 'typisch vrouwelijk' aangemerkte eigenschappen maken hen dus zeer geschikt om de bedrijfscultuur te veranderen. Dat aspect speelde ook bij het gemeentevervoerbedrijf in Utrecht een belangrijke rol bij het besluit om het beroep bus chauffeur open te stellen voor vrouwen. Begin jaren tachtig kwamen er steeds meer klachten van passagiers. Geconstateerd werd toen dat bij de werving van chauffeurs te veel de nadruk lag op de rijvaardigheid en te weinig op de capaciteiten op het sociale vlak. Door het aannemen van vrouwen zou de dienstverlening aanmerkelijk kunnen verbete ren, zo werd verwacht. Achterlig gende gedachte was ook hier dat vrouwen over betere contactuele eigenschappen beschikken en hulpvaardiger zijn ingesteld dan Op straat Hermanussen: "Het is inder daad heel opmerkelijk dat opvat tingen over de verschillen tussen mannen en vrouwen, die vaak in het nadeel werkten van de laatsten, nu juist zorgen voor een expliciete belangstelling voor vrouwen in bepaalde functies'". Volgens sommigen is dat een ge vaarlijke ontwikkeling: de wind hoeft maar even uit een andere wind te waaien en vrouwen wor den weer op straat gezet. Hermanussen is daar niet zo bang vcor. "Je kunt het niet ver gelijken met de jaren zestig toen er een groot beroep wérd gedaan op gehuwde vrouwen, die ver volgens in de jaren zeventig col lectief werden gedumpt. In de eerste plaats ging het toen vooral om laaggeschoolde werkneem sters, nu wordt er juist een be roep gedaan op geschoolde krachten. Vrouwen hechten te genwoordig bovendien veel be lang aan een baan en ook in de hele samenleving wordt het ■recht van vrouwen op betaald werk toch langzaam maar zeker erkend". Het feit dat stereotype beelden nog steeds zo'n belangrijke rol spelen betekent volgens haar echter wel dat vrouwen heel alert moeten blijven: "Want het uit eindelijk doel is natuurlijk dat mensën, ongeacht of ze man of vrouw zijn, worden geselecteerd op individuele eigenschappen en kwaliteiten". Die situatie is ech ter nog lang niet bereikt, ook niet bij de 'voorbeeldbedrijven'. Hermanussen signaleert overi gens ook een negatieve kant aan de trend naar een flexibeler be drijfsvoering: "Gevolg daarvan is ook dat ondernemers steeds vaker een beroep doen op allerlei tijdelijke krachten, zeker voor de lagere functies, en zoveel moge lijk proberen te vermijden men sen in vaste dienst te nemen. En je ziet dat vooral vrouwen in der gelijke banen terecht komen". Extra moeilijk Het aantal onderzochte bedrij ven is volgens Hermanussen te klein om daaraan vergaande con clusies te verbinden over maatre gelen die gunstige effecten heb ben voor vrouwen. "Het is heel erg afhankelijk van het type be drijf. Waar bij het opzetten van een emancipatiebeleid in ieder geval wel op gelet moet worden, is dat de verschillende partijen erbij worden betrokken". Is dat niet het geval, dan kan het ge beuren dat het vrouwen extra moeilijk wordt gemaakt. Zoals bij het Utrechtse vervoerbedrijf, waar de directie de mannelijke chauffeurs totaal niet had be trokken bij het besluit om vrou wen te gaan werven. Dat gaf, ze ker in het begin, aanzienlijke spanningen. Wat door het onderzoek weer eens is bevestigd-ig dat goede en betaalbare kinderopvang een ab solute voorwaarde is om de com binatie van betaald werk met de zorg voor kinderen te kunnen combineren. De. aarzeling bij be drijven om op dat gebied iets te regelen is echter heel groot. Her manussen: "Opmerkelijk is dat bedrijven zeggen dat de kosten eigenlijk niet het grootste be zwaar zijn. Maar ze zijn als de dood om een voorhoedefunctie te vervullen". Volgens de sociologe is het dan ook noodzakelijk dat de overheid op dit gebied het voor touw neemt. "Als de overheid haar voorbeeldfunctie serieus neemt, zal ze op dit gebied initia tieven moeten ontplooien". OEGSTGEEST Het Centraal Missionair Beraad Religieuzen vraagt de Nederlandse regering in een brief, de KLM-lijndienst op Zuidafrika te verbieden en het luchtvaartverdrag met dat land op te zeggen. Volgens het Beraad het beleidsorgaan van de reli gieuze orden en congregaties op het gebied van de missie maakt elke Nederlandse druk op Zuidafrika veel indruk. De organisatie herinnert ook aan de afspraak in Europees ver band dat geen Europees bedrijf mag profiteren van de Ameri kaanse boycot van lijndiensten met Zuidafrika. Het Beraad van de religieuzen vraagt zich af of de KLM deze afspraak niet schendt. Opschorting van het lucht vaartverdrag, meent het Beraad, is een zeer goede vorm van 'se lectieve sanctie', "die nagenoeg uitsluitend het blanke deel van de bevolking treft". De organisa tie heeft de besturen van alle reli gieuze orden en congregaties ge vraagd, zo min mogelijk met de KLM te reizen als deze lucht vaartmaatschappij op Zuidafri ka blijft vliegen. Eerder dit jaar heeft het Cen traal Missie-Commissariaat in Oegstgeest al bij de regering aan gedrongen op verbod van de KLM-lijndienst naar Johannes burg. Missionaris Volgende week (15 tot 22 mei) houdt de Rooms-Katholie- ke Kerk in ons land de pinkster actie 'Week voor de Nederlandse Deze gezamenlijke actie van de Nederlandse reli gieuzen en de kerkprovincie nu voor de achttiende keer - wordt georganiseerd door het Centraal Missie-Commissariaat in Oegstgeest. Doel is voorlichting geven over het werk van de missiona rissen en het doorgeven van hun ervaringen aan de Nederlandse geloofsgemeenschap, en het werven van fondsen om in hun persoonlijke noden te kunnen voorzien. Er zijn op het ogenblik ongeveer 4000 missionarissen. Dat zijn zusters, priesters, broe ders en leken-ontwikkelingswer- kers. Vorig jaar bracht de actie ruim drie en een half miljoen gulden op. Dat was f. 50.000 meer dan in het jaar daarvóór. Als deze stij ging doorzet, zal het mogelijk worden de missionaris ook te helpen bij het betalen van de hoog opgelopen ziektekosten premies. In de laatste bestuurs vergadering - onder voorzitter schap van de gepensioneerde bisschop Bluyssen werd.be sloten, een fonds in het leven te roepen voor de ziektekostenver zekering van missionarissen op verlof. 'Risk-88' De 'Risk-manifestatie' van de 'Youth for Christ', van Hemel vaartsdag tot zondag in de Haag se duinen, biedt jongeren een kans "geestelijk en lichamelijk eens uit te waaien" en een moge lijkheid tot 'concrete beleving van geloof. "We willen met zeggen: zo moet je nou een kerkdienst hou den", zegt Dik de Jong, die bij deze evangelisch geïnspireerde jongerenorganisatie verantwoor delijk is voor de evenementen, zoals het Flevo-festival. "Onze belangrijkste doelstelling is het geestelijk toerusten van jonge ren uit verschillende kerken. Maar de afgelopen vier jaar is wel gebleken, dat onze vieringen in een behoefte voorzien. "Dat mis ik nu in mijn kerk", zeggen deel nemers vaak na afloop". Omdat 'Youth for Christ' het afgelopen jaar meermalen door kerkelijke instanties werd bena derd met het verzoek om tek sten, is dit jaar een aantal predi kanten uitgenodigd de vieringen mee te maken. Zo krijgen de voorzitter van de hervormde sy node, ds. Wallet, secretaris ds. Van der Zee van de Raad van Kerken, de Amsterdamse predi kant Van Essen en ds. Suur- mond van de Charismatische Be weging na afloop gelegenheid hun ervaringen tijdens de vierin gen uit te wisselen. Vraag is, hoe kerken kunnen leren van de Risk-vieringen en of ze ook bereid zijn ideeën op te pakken, eventueel met hulp van 'Youth for Christ', om zo jonge ren weer voor de kerk te interes seren. Op verscheidene plaatsen zijn na Risk-87 experimentele diensten gehouden, waarbij de avondprogramma's van deze ma nifestatie werden gebruikt. Overdag kunnen de gemid deld 700 jongeren van 16 tot 23 jaar die Risk-88 in de Haagse dui nen bezoeken, kiezen uit diverse lezingen en gespreksgroepen. Er is veel aandacht voor toneel, dans en muziek. Verder 'medita tieve rondgangen' en 's avonds bezinning op teksten van Moe der Teresa en Martin Luther King om met stiltes en liederen het thema van dit jaar "Hij die is, was en komt" inhoud te ge- Elke avond heeft een eigen symbool. Nieuw aan de Risk-vie ringen voor kerkelijk Nederland is. volgens De Jong, een sterke nadruk op symboliek en de be trokkenheid van de jongeren. "Er is veel uitwisseling tussen podium en publiek. De deelne mers worden gedrongen na te denken en een standpunt te be palen over alles wat ze krijgen voorgeschoteld. We bieden handvatten om stil te staan bij het geloof'. Een deel van de Risk-bezoe- kers heeft de kerk al min of meer vaarwel gezegd. De Jong: "In on ze vieringen ontdekken ze wat ze gemist hebben in de kerk. Jonge ren vinden in veel kerkdiensten weinig of niets terug van wat ze bezighoudt. Vaak wordt iedere keer weer dezelfde trage liturgie afgelopen. In Risk ontdekken ze. dat diensten ook op heel andere manier kunnen worden inge vuld". Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Baarn en te Huizen (deelge meente 'De Goede Herder') G. S. Alma Epe (buitengewone wijk- gemeente). Gereformeerde Kerken: aan genomen de benoeming tot pas toraal assistent te Wijk bij Duur stede (deelwetk) J. Riesebos al daar. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Axel voor missionaire dienst in Gent H. Drost Rotterdam-Oost, te Schild- wolde (Gr.) C. J. Mewe Terneu- zen, te Waddinxveen L. Hoogen- doorn Musselkanaal-Valther- mond. Leiden. In de radio-uitzen- ding van Moker (Media Overleg Kerken in Rijnland en Bollen streek) van morgenavond 7 uur tot half 8 (FM 105.7 en (via de ka bel) FM 88.1) komen de volgende onderwerpen ter sprake: oprich ting van de stuurgroep 'Vrouw, kerk en geloof in het bisdom Rotterdam, activiteiten in Lei derdorp met betrekking tot het proces 'vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping' (We reldraad) en het zomerprogram- ma van de Hooglandse kerk in Leiden (gesprek met Kastelein-Nijdam, gastvrouw van deze kerk). Grote Kerk Den Haag. Met ingang van woensdag 18 mei is de Grote of Sint Jacobskerk 'in het centrum van Den Haag over dag te bezichtigen van maandag tot en met zaterdag tussen 11 en 4 uur, behalve wanneer er mani festaties zijn. Na algehele restauratie fun geert deze kerk, die vele jaren het bloeiend centrum was van her vormd gemeenteleven, hoofdza kelijk als cultureel centrum. Zo zijn er tentoonstellingen, concer ten, beurzen en besloten partij en. Eenmaal per week is er een rondgang onder deskundige be geleiding. Dat is elke woensdag middag om 2 uur. Maximaal 25 bezoekers per keer kunnen in groepsverband de toren beklim men (321 treden). Op twee zol ders is een tentoonstelling inge richt over de geschiedenis van de toren, het carillon en de speelta fel. Paus De paus heeft de Boliviaanse bisschoppen opgeroepen geen compromissen te sluiten in hun verzet tegen schendingen van so ciale rechtvaardigheid. "Die gaan immers in tegen het evan gelie en de mensenrechten". "Daarbij moeten de bisschoppen zowel onrechtvaardige metho den van de rijken aan de kaak stellen als de weigering van ar men hun plicht te vervullen". Ook bracht de rooms-katholie- ke kerkleider de agressieve wer vingsmethoden van fundamen talistische sekten ter sprake. "Zij brengen de gelovigen in verwar ring en kunnen in zeer korte tijd de juistheid en eenheid van het evangelie teniet doen". Hij vroeg de bisschoppen, de gelovigen goed toe te rusten. Bisschoppen moeten de gelovigen in staat stel len, "in een geest van gezonde oecumene tegenover de broe ders en zusters in andere kerken en met respect voor allen, trouwe kinderen van de kerk te blijven". De paus riep alle landen ter wereld op, een eind te maken aan armoede en onderontwikkeling in de Derde Wereld en mee te werken aan de oplossing van de schuldencrisis.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2