Bestuur Ajax in slaap gesust Huzarenstuk van Hermans Budd is 'ziek' van weerstand Den Boer onder druk I Het Motorhuis Finaleplaats verdoezelt problemen bij Amsterdammers U.V.S. - BLAUW WIT ;poorpttv WOENSDAG 11 MEI 1988 SPORT PAGINA 21 Ondanks val toch ritwinnaar ALBACETE (ANP) - In de laatste kilometer van de zestiende etappe in de Ronde van Spanje heeft Mat- thieu Hermans een mirakel ver richt. Hij viel en werd toch nog sprintwinnaar. De videoband van deze slotkilometer zal de komende tijd de wereld rondgaan als electro- nisch bewijs van een zeldzaamheid uit de wielersport. Hermans maakte gisteren tussen Valencia en Albacete deel uit van een kopgroep van zes renners. Ge zien zijn vier eerdere ritzeges was hij favoriet voor de eindsprint. On der de rode driehoek, die de laatste kilometer aangaf, was een scherpe bocht. Erwin Nijboer, die de sprint aantrok voor Hermans, reed er te hard doorheen en moest remmen. Hermans schoof daardoor onder uit. De vier anderen zagen het gebeu ren en kregen plotseling uitzicht op de etappezege. De Italiaan Chia- pucci en de Belg Van Brabant meenden er een tactische sprint van te kunnen maken. Ze loerden naar elkaar 'en zetten de sprint pas op het allerlaatste moment in. Her mans was intussen razendsnel overeind gekrabbeld en met hulp van zijn vriend Nijboer zette hij de achtervolging in. Precies op de streep kreeg hij Chiapucci te pak ken. De Nederlander won met banddikte. Naast zijn snelle benen lagen zijn behendigheid als veldrij der aan de basis van zijn vijfde etappetriomf in deze Vuelta d'Es- pana. De winnaar kon na dit wonder een kwartier lang geen woord uit brengen. Eenmaal op adem ver klaarde hij. dat deze dag hem lang zal heugen. „Wat een inspanning heb ik moeten leveren", zei hij met een lading complimenten aan het adres van zijn meesterknecht Nij boer. Zijn vijfde ritzege was ook in an der opzicht een bijzondere. In te genstelling tot de vier voorgaande was er geen sprake van een massas print. Hermans reed meer dan hon derd kilometer in een kopgroep van zes, die zich onder koude regen had afgescheiden van het brokke lende peloton, waarin de Span jaard Cubino voor de laatste keer de gele trui droeg. Hermans nam een fors aandeel in het kopwerk. „Dat moest wel, anders zouden de anderen er mee ophouden en zou de vlucht nooit stand houden." Zijn moeite en die van Nijboer werd beloond. Van de voorsprong bleef anderhalve minuut over. Achter de zes aanvallers speel den zich dramatische taferelen af. In wat vooraf een overgangsetappe naar het gebergte in het binnen land heette vielen klappen. Zowel letterlijk als figuurlijk. De Span jaard Pino viel nog eens een keer en trok de Colombiaan Pattaroyo mee tegen de grond. De Zuidame rikaan was een tijdje bewusteloos en werd met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. In de regen en de kou leed aan groot aantal renners aan griep en ver koudheid. Gele-truidrager Cubino leek uit geput. Hij kon zich in het on Spaanse weer niet meer verweren. Trouwens zijn hele ploeg niet. Cu bino finishte een minuut achter het peloton met Kelly, Millar, Parra en de nieuwe leider Anselmo Fuerte. De kansen van Kelly op zijn eerste zege in een grote nationale ronde stegen andermaal. De Ier liep bij een tussensprint weer vier secon den op Fuerte in. Vredeskoers Dsjamolidin Abdoesjaparov uit de Sovjetunie heeft de eerste etap pe van de 41e Vredeskoers, de be langrijkste meerdaagse wedstrijd voor amateurs, gewonnen. De etap pe over 137 kilometer voerde door Tsjechoslowakije, van Bratislava naar Levice. De Rus had op de eindstreep een kleine voorsprong op de Oostduitser Ludwig. Derde werd de Tsjech Regec. Arjen Jagt was met de achtste plaats de beste Nederlander. Olaf Ludwig nam de leiding in het algemeen klassement over van zijn landgenoot Uwe Ampler, die maandag de proloog had gewon- Matthieu Hermans zorgt •indstreep te gaan. Benny v MADRID (GPD) Een delega tie van AC Milan bestaande uit het bestuurslid Beruggi en de ad vocaat Galiani heeft vorige week overeenstemming bereikt met de Portugese visgroothandelaar Goncalves - de man die Rijkaard weghaalde bij Ajax - over de transfer van Frank Rijkaard naar AC Milan. Het laatste woord is evenwel aan Rijkaard. Conform de clausule in zijn contract met Sporting Lissabon mag de ex- Ajaxied zelf beslissen, waar hij het komend seizoen speelt. En dat zal zeker niet in Lissabon zijn. Goncalves verklaarde zich vo rige week in Estoril akkoord met het bod op Rijkaard, dat aanzien lijk boven de vijf miljoen gulden ligt, die Goncalves vorig jaar aan Ajax betaalde. Gesproken wordt over een bedrag van rond de 12 miljoen gulden. Daarnaast heeft Goncalves bedongen dat AC Rijkaard praat verder met Milan Milan voor 20 mei moet zorgen voor een representatieve buiten landse speler. Goncalves, die graag voorzitter van Sporting Lissabon wordt, wil in de Por tugese hoofdstad aan het begin van komend seizoen zijn op wachting maken met een buiten landse vedette, om aldus de no dige stemmen voor zijn doel te vergaren. AC Milan heeft de Argentijn Borghi, momenteel gestald bij Como. in de aanbieding. De ge sprekken over deze overgang moeten nog op gang komen. AC Milan-voorzitter Berlusconi is er veel aan gelegen komend week einde gelijtijdig met het behalen van het kampioenschap de komst van Rijkaard aan te kondi gen. AC Milan wil Rijkaard, die momenteel op huurbasis bij Real Zaragoza speelt, een driejarig contract aanbieden. Hij zou in die periode twee miljoen kunnen verdienen. Morgen trekt de Milan-delegatie naar Zaragoza om met Rijkaard verder over zijn persoonlijke condities te onder handelen. Maar ook Barcelona is nog in de slag om Rijkaard. Komend weekeinde speelt Real Zaragoza tegen Barcelona in het Nou Camp. Rijkaards zaakwaarne mer, Quim Pontes Salvador, zal dan in de Catalaanse hoofdstad zijn om te bezien of Barcelona bereid is om een hoger bod op Rijkaard uit te brengen dan AC Milan. JOHANNESBURG (GPD) - Zola Budd. de Zuidafrikaanse hard loopster met de Britse nationali teit, is gisterochtend vroeg in Zuid- afrika teruggekeerd. Terwijl de 21- jarige atlete zich al hoog in de lucht bevond tussen Londen en Johan nesburg. werd er in de Britse hoofdstad een verklaring uitgeven, waarin ze aankondigde zich voorlo pig uit de internationale atletiek te rug te zullen trekken. Recente aan vallen op haar persoon door de In ternationale Amateur Atletiek Fe deratie (IAAF) en een dreigende schorsing voor de Olympische Spelen in Seoul waren haar pysy- chisch te veel geworden. De terugkeer van Budd naar Zuidafrika kwam niet geheel on verwachts. Algemeen werd aange nomen. dat de Britse atletiekbond (BAAB) haar volgende week een door de IAAF opgedrongen schor sing van twaalf maanden zou op leggen. 'omdat ze ondanks veelvul dige waarschuwingen niet had af gezien van haar contacten met Zuidafrika'. Een onderzoek over haar beweerde deelname aan twee atletiekbijeenkomsten vorig jaar in Zuidafrika. dat op dit moment door juristen wordt uitgevoerd, heeft daar alles mee te maken. Met de terugkeer van Budd naar Zuidafrika lijkt een einde te zijn ge komen aan een even opzienbaren de als omstreden internationale carrière. De op blote voeten lopen de Budd kreeg vier jaar geleden, op zeventienjarige leeftijd, na een om streden procedure de Britse natio naliteit, wat haar de mogelijkheid bood om op de Olympische Spelen in Los Angeles voor Groot Brittan- nië uit te komen. verd Dat optreden in Los Angeles en wel een regelrecht dra- Tijdens de finale van de 3000 er trapte ze per ongeluk een de andere favorieten, de Am- Ajax-fan gooit vuurwerkbom STRAATSBURG (GPD) Ajax speelt met vuur, maar reali seert zich niet dat dit riskante spel blaren tot gevolg kan heb ben. Het bereiken van de Europa Cup-finale voor bekerwin naars heeft de Amsterdamse bestuurders al dan niet tijdelijk in slaap gesust. Van een krachtdadig, duidelijk beleid is al politie heeft gisteravond op station lang geen sprake meer en gevreesd moet worden dat Ajax on- Hollands Spoor een Ajax-aanhan- der leiding van algemeen directeur Arie van Eijden en voorzit- ger uit^de speciale supporterstrein ter Ton Harmsen het spoor nog wel even bijster zal blijven. Het bestuur doet ondertussen of er niks aan de hand is en geniet met volle teugen van het Europese aan zien. De leegloop in De Meer be halve Cruijff pakten Silooy, Rijk aard, Boeve, Sórensen en Staple- ton hun koffers; Bosman staat op het punt hetzelfde te doen is voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde geldt voor de alsmaar da lende toeschouwersaantallen, de groeiende achterstand op PSV, de uitschakeling in de bekercompeti tie door eerst FC Den Bosch en la ter RKC en het nog steeds niet in gedamde supportersgeweld. Zelfs de aantijgingen van de in De Meer weggehoonde technisch directeur Johan Cruijff hebben het bestuur niet wakker geschud. Cruijff stelde onlangs dat er in de peloton mobiele eenheid en een Amsterdamse slangenkuil bij DEN HAAG (ANP) - De Haagse Straatsburg gehaald, nadat deze een vuurwerkbom in de trein had gegooid. De 49 overige suppor ters zijn met behulp van de meerei zende begeleiders vervolgens uit de speciale trein gehaald en over gezet op een gewone lijndienst richting Belgie. Volgens een woordvoerder van de NS was het interieur van de speciale trein te zeer beschadigd om de groep erin te laten doorreizen. De reis naar België is verder zonder problemen verlopen, aldus de woordvoerder. De Amsterdamse politie heeft ex tra maatregelen genomen om te voorkomen dat „feestvierende" Ajax-supporters vandaag en mor gen uernielingen aanrichten in de Amsterdamse binnenstad. Vol gens een woorvoerder worden de binnenstad krijgen Zonder twijfel doelde de vergunning om langer open te blijven als Ajax de Europacup in de wacht sleept. De Wit zegt af STRAATSBURG (ANP) - Rob de Wit zal niet actief zijn bij zijn eigen erewedstrijd, zaterdag 28 mei in Amsterdam, tussen het Neder lands elftal en een Ajax/Utrecht combinatie. De gezondheidstoe stand van de 24-jarige Utrechter, na een hersenbloeding afgekeurd voor betaald voetbal, is de laatste maanden teruggelopen. „Ik zou graag willen meespelen, maar het gaat echt niet", verklaarde De Wit gisteren in Straatsburg. De acht voudige international is op uitnodi ging van Ajax meegereisd naar de Europese bekerfinale van de Am sterdammers tegen KV Mechelen. roerganger van Barcelona daarbij op de bemoeienissen van het be middelingsbureau Inter Football dat bij Ajax altijd een stevige vin ger in de pap heeft gehad en door het bestuur nog altijd als een waar devolle zakenpartner wordt be schouwd. Transfer Als voorbeeld noemde Cruijff de aankoop van Ron Willems van FC Twente, die voor het haast krank zinnige bedrag van 1,8 miljoen gul den van werkgever verwisselde. „En dan zal er ergens wel wat ge beurd zijn", legde Cruijff over de één na duurste transfer in de Ne derlandse voetbalhistorie zijn ge voelens bloot. Reacties van het be stuur bleven uit, zoals ook op de transfermarkt, in tegenstelling tot het wel professioneel geleide PSV, tot nu toe allesbehalve slagvaardig gehandeld is. ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Morgenmiddag aanvang 14.30 uur HOOFDKLASSE vondellaan 80. 2332 ah leiden. telefoon 071-769313. Sportief #0 Aktief Financieel heeft Ajax. nog afge zien van de inkomsten die na van avond in de clubkas vloeien, een bedrag van rond de zes miljoen gul den te besteden. Het geld brandt de Amsterdammers, na 'Athene' toch beroofd van onder meer drie inter nationals, kennelijk niet in de zak. Ajax volstond tot nu toe met het aanschaffen van Willems en Wer- dekker en dweept met wat Scan dinavische contacten. Afgaande op de vreugde over het bereiken van de eindstrijd en de invasie in Straatsburg, is het publiek daar te vreden mee. Nog wel tenminste. Ook het beheer van de erfenis van Cruijff gaat het bestuur moei lijk af. De manier waarop Kurt Lin- der werd gecontracteerd, gaf al te denken. Het bestuur gaf toe dat Linder als zevende op het verlang lijstje stond achter trainers als Beenhakker en Eriksson en over viel Hulshoff een paar uur voor de bekendmaking van het nieuws dat hij genoegen diende te nemen met een functie bij de jeugd. De manier waarop Spitz Kohn, tegen zijn ei gen zin en die van de spelers, tot tweede man werd gebombardeerd, getuigde eveneens van weinig in zicht hoe een voetbalclub geleid dient te worden. Heeft PSV z'n zaakjes voor het volgend seizoen zowel wat de sa menstelling van de selectie als de technische staf betreft al lang op orde, Ajax zit nog met massa's vraagtekens. Dat de ongediplo meerde Hulshoff de (inmiddels in houdelijk gewijzigde) aanbieding nog steeds in beraad houdt, valt te begrijpen. Met een Europa Cup in je hand kun je immers ook elders emplooi vinden en Ajax mag dan wel in nationaal opzicht zijn afge gleden naar een beduimeld niveau, mede door de nieuwe succestocht langs de Europese velden en de twee finaleplaatsen staat de club in het buitenland nog altijd hoog aan geschreven. Verloren zoon Eén van de drie verloren 'zonen' van voorzitter Harmsen kan van avond met een omhooggevallen Belgische provincieclub de Am sterdamse ballon lek prikken en het Ajax-bestuur uit de droom hel pen. Aad de Mos, in 1984 wegge pest uit De Meer, heeft Ajax door het weglokken van John Bosman al één slag toegebracht. De ware revanche van de Hage naar kan zich vanavond in het Stade de la Meinau voltrekken. Ook in dat opzicht is de achten twintigste Europese finale voor be kerwinnaars meer dan een Grote Prijs der Benelux tussen een aan vallend en een defensief ingestelde ploeg. erikaanse Mary Decker-Slanev op de hiel. waardoor deze kwam te vallen en werd uitgeschakeld. Budd. eveneens in haar ritme ge stoord. reikte niet verder dan de ze vende plaats. Anti-apartheid Doch ook daarna had Budd het niet gemakkelijk. Overal waar ze liep kreeg ze te maken met anti- apartheidsdemonstranten. Dat kon haar er echter niet van weer houden om een wereldrecord op de 2000 meter te lopen en tot twee maal toe wereldkampioen cross country te worden. De kritiek op haar regelmatige 'vakanties' van meerdere maanden in Zuidafrika bleef echter aanhouden en na haar beweerde, maar niet bewezen deel name aan twee atletiekwedstrijden in de Zuidafrikaanse plaatsjes Brakpan en Randfontein. vorig jaar. viel twee maanden geleden het doek. Ze moest zich eerst terug trekken uit de wereldkampioen schappen cross-countrv in Nieuw- zeeland en vervolgens dwong de IAAF de Britse atletiekbond haar min of meer voor een jaar te schor- Supporters Direct na het bekend worden van haar vertrek naar Zuidafrika verzamelden zich vele supportere van Budd alsook talrijke persverte genwoordigers op het internatio nale vliegveld Jan Smuts, maar ze verdweeen daar zonder met ie mand te praten. Later op de avond verscheen ze wel in het Zuidafri kaanse televisiejournaal, waarin ze uitlegde, dat ze geen verdere plan nen heeft, maar zeker voor een jaar niet meer in wedstrijden actief zal zijn. „Ik heb dit besluit als mens ge nomen. niet als atlete". Op de vraag of ze met haar terugkeer naar Zuid afrika niet alle mogelijkheden op een verdere internationale carrière overboord heeft gezet, zei ze: „Ik heb steeds gezegd, dat ik alle ban den met Zuidafrika zou verbreken. Maar dat geldt niet voor mijn fami liebanden. Ik weet dat anti-apart heidskrachten mijn aanwezigheid, nu, in Zuidafrika wederom zullen gebruiken, maar dat laat me koud. dit Een van haar vroegere adviseurs, de vice-president van de Zuidafri kaanse atletiekbond. Jannie Mom- berg, betreurde haar beslissing; „Ik heb alle begrip voor haar pro blemen en kan accepteren dat ze zich door alle emoties en persoon lijke aanvallen eenzaam voelt. De Ajacieden bereiden zich ontspannen voor op de Europa Cup U-finale tegen KV Mechelen. De jarige Berg kamp krijgt een stuk van zijn eigen taart toegediend door de broertjes Witschge. (foto anp) STRAATSBURG (GPD) - Een paar jaar heeft Piet den Boer bij de Belgiche provincieclub Mechelen gezellig en onbekommerd tegen een balletje mogen trappen. Een paar goaltjes en iedereen was te vreden, de spits voorop. Maar door de ambities van Mechelen is er iets veranderd in het zoete leventje van de dertigjarige Rotterdammer. „De druk op mij wordt steeds groter", weet Den Boer. „Als ik een kansje mis, betekent dat verlies voor Mechelen". Als Ajax vanavond door Meche len wordt geklopt, zal dat door Piet den Boer moeten gebeuren. „En Ajax wordt geklopt", weet trainer Aad de Mos, „want scoren doen we zeker". Niemand anders in het Bel gische team lijkt in staat doelpun ten te maken. Den Boer raakte dit seizoen zestien keer de roos. De tweede op de Mechelse topscorers- lijst Erwin Koeman komt niet verder dan vijf treffers. Het lot van Mechelen ligt dus in handen van de dertigjarige Rotterdammer. Den Boer weet dat, hij voelt het ook. „Ik was gewend altijd frank en vrij te voetballen", legt de lange spits uit. „Die goaltjes, ach, die kwamen eigenlijk vanzelf wel. Van mij of van Ronnie Martens of van een ander. Dit seizoen is het alle maal anders. Martens is weg, ik moet het nu helemaal alleen doen. Het team is helemaal afhankelijk van mijn doelpunten. Tegen Ata lanta Bergamo was ik geblesseerd, ik speelde met een spuit. Maar ik moest wel scoren. En deed dat ook, gelukkig. Een belangrijke goal". Beste spits Piet den Boer lijkt zich niet erg wel te voelen in zijn allesoverheer sende rol. „Het is", zegt de spits, „Het is natuurlijk erg leuk als een trainer, Raymond Goethals, roept dat ik de beste spits van België ben. Maar zo'n uitspraak gaat natuurlijk een eigen leven leiden. Iedereen kijkt naar Piet den Boer. Als ik dan een kans mis, roept iedereen di rect; 'Is dat nou de beste spits van België?' De druk wordt groot, ja, erg groot. Maar het heeft ook voor delen hoor.Je wordt als spits in Belgie erg scherp omdat je al zo weinig kansen krijgt en dus wel moet scoren". Het elftal van Mechelen is vol gens de spits en trainer Aad de Mos absoluut niet de pure counterploeg als in Nederland wordt afgeschil derd Maar, geeft Den Boer toe, zijn team krijgt zelden of nooit meer dan vier, hooguit vijf kansen per wedstrijd. En heeft tot dusverre in de competitie niet meer dan 48 tref fers aan de debetzijde staan. Dat is nog minder dan de drie Nederland se degradanten DS'79, Den Haag en AZ. „Het ligt aan het Belgische voetbal. Wij zijn nog lang niet zo ver als Ajax, waar de kansen door het aanvallende voetbal zich bijna vanzelf aandienen. Maar denk er aan. die zestien goals van mij in Belgie staan wel gelijk met twee en dertig doelpunten in Nederland". Bosman Maar hoe komt het toch, dat de tien andere voetballers van Meche len zo weinig doelpunten maken? Den Boer: „Het gat tussen de spits en het middenveld is veel te groot. Diepgaande spelers zijn er niet. Bo vendien denk ik, dat we te veel aan gevers en te weinig scorende voet ballers in ons team hebben. Wat dat betreft zou de komst van John Bos man welkom zijn. Ja, ook voor mij. Want dan zijn tenminste niet alle ogen op mij gericht. Een beetje minder druk zou me dierbaar zijn". Den Boer is er veel aan gelegen van dat ene moment van onoplet tendheid bij Ajax te profiteren. „We hebben", constateert hij, „met Mechelen een uitstekend seizoen beleefd. Maar we zijn wel op het laatste moment uit de Belgische beker gegooid en ook gaat het kam pioenschap nu onze neus voorbij. Het zou toch wel erg zuur zijn als we nu ook nog eens naast de derde prijs zouden grijpen". Maar ze had nu toch beter naar een ander land kunnen gaan dan Zuid afrika". WOENSDAG 18 15-18.55 Ned 2 Veronica Sport: met Sport Kort, basketbal, autosport (de Cor- sica-rally), kickboksen, en beelden van de voorbereiding van Ajax op de van avond te spelen Europa-Cup-ll-fmale. 19.25-20 08 Ned 3: NOS TV 3 Program ma rond Europa-Cupfinahst A|ax. met Johnny Bosman. A]ax-fans en een por tret van de terreinknecht Piet Postman 20.10-22 05 BRT 2 Europa-Cupvoetbal: Europa-Cup ll-finale 20.10-22.30 Ned 3 Studio Sport. Euro pa-Cupvoetbal: rechtstreeks verslag van de Europa-Cup-ll-tinale tussen Ajax en KV Mechelen in het Meinau-Stadion in Straatsburg. 22.30-23.28 SKY International Motor Sports: reportages over cart-racing en de Miami Grand Prix. 22.35-22.40 Super: Golf Nieuws. 22.40-23.25 Did 2: Die Sporl-Reportage. Europa-Cup II linale. 22 40-23.40 Super: Super Sport. 23.30-00.55 BBC 1 Sportsnight: met een vooruitblik op de FA Cup voetbal en bok sen m de Wembley Grand Hall. 23.40-23.45 Super Voetbaluitslagen. DONDERDAG 11.50-12.00 BBC 1: Cricket verslag van de Final Zonal Round van Benson Hed ges 12 05-13.00 BBC 1: Cricket. 13.05-14 00 BBC 1 Cricket 13 15-15 35 Did 1: ARD-Sport extra Open Duitse tenniskampioenschappen in Berlijn: achtste finales vrouwen enkel spel. 15.15-16.00 BBC 2: Cricket. 16.03-16.50 BBC 2: Cricket. 17.00-20 30 BBC 2: Cricket. 18.27-20.20 Ned 3 Voetbal rechtstreeks verslag van de finale om de KNVB-beker tussen PSV en Roda JC. 21.00-22.00 Super NBA-Basketball '87/'88. 22.00-22.20 SKY: Hoog'epunten uit het Italiaanse voetbal. 22.20-23.18 SKY: Spaans competitie voetbal. 22.35-23.05 Ned 3 Studio Sport. Beker voetbal samenvatting van de finale om de KNVB-Beker tussen PSV en Roda JC m de Rotterdamse Kuip. 22.35-23.35 Super: Major League Base ball Amerikaans honkbal. 23.35-00.35 Super: American Indoor Soccer League. 00.20-01 10 BBC 1" Cricket samenvat ting van de vandaag gespeelde wedstrij den tijdens de B&H-kampioenschappen. 00.35-00.40 Super: Golf Nieuws. 13.15-15 20 Did 1 ARD-Sport extra: Open Duitse tenniskampioenschappen in Berlijn: kwartfinales vrouwen enkel spel.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21