Willem Vis: 'Een zeldzaam moment Deskundigen bekijken gifonderzoek Geo-Logic 'Toen ik die auto kocht lag er toevallig een knuppel in Hazerswoudse medailleur slaat 'koninklijke' munt 'Te weinig extra geld voor inrichtingen' PAGINA 20 REGIO WOENSDAG 11 MEI 1988 HAZEHSWOUDE - De Hazerswoudse medailleur Willem Vis heeft het bezoek dat koningin Beatrix aan Canada brengt aangegrepen om een penning te ontwerpen waarop de vriend schapsbanden tussen beide landen in beeld worden gebracht. De opbrengst van de duizend exemplaren - in goud, zilver en brons - wordt aangewend voor de wederopbouw van de Prinses Margrietmanege in Westerbork. Deze manege, waar gehandi capten leren paardrijden, werd onlangs door brand verwoest. Naast schade aan het onderko men verloren negen pony's en twee geiten het leven. Op het verlanglijstje van de manege staat onder meer de aanschaf van nieuwe paarden. Paarden die echter wel moeten zijn afgericht om met gehandicapten op hun rug te rijden. De eerste penning is deze week geslagen. Niet door prinses Mar griet, zoals Vis graag had gezien. Haar agenda was vol. Ze deed wel de suggestie om hiervoor de voormalige opperstalmeester van de koningin, F. Bischoff van Heemskerck, uit te nodigen. De oud-opperstalmeester is ere voorzitter van de Federatie Paardrijden Gehandicapten. Twaalf jaar geleden stelde hij ook de manege in gebruik. Na overleg met de prinses stemde Bischoff van Heemskerck in met het verzoek van Vis om die eerste munt te slaan. Belangstelling De eerste penningen hebben inmiddels hun weg naar de ver- Medailleur Wil lem Vis met het gipsmodel van de penning. Een pen ning die kan wor den besteld via antwoordnum mer 23065, 2350 VL Hazerswoude- Rijndijk. (foto Ben de Bruijn) zamelaars gevonden. De burge meester van Westerbork kocht de eerste, Bischoff van Heems kerck kreeg er een cadeau. Maar hij kocht er ook een. Dat exem plaar schonk de oud-stalmeester aan de manege. Medailleur Willem Vis noemt het tafereel van oud-koningin Juliana, prins Bernhard, konin gin Wilhelmina en hun drie kin deren een 'zeldzaam moment'. Het plaatje werd in Ottawa geno men direct nadat Margriet was gedoopt. De keerzijde van de munt laat een contour van de Canadese 'Maple Leaf, de koninklijke standaard en de Nederlandse vlag zien. Vis: "Op deze manier worden de gastvrijheid en de hulp van Canada aan het volk en het koningshuis van Nederland tot uitdrukking gebracht". door Jan Westerlaken Vooralsnog is de verkoop van de penning een Nederlandse aangelegenheid. Maar Vis over weegt om de komende maanden ook in Canada iets te onderne men. In eerste instantie zal hij daarvoor de hulp inroepen van instanties die in dat land de weg weten. Lukt dat niet, dan gaat de Hazerswoudse medailleur op ei gen houtje iets op poten zetten. Geen contact Vis heeft de penning zonder overleg met het koninklijk huis ontworpen. Volgens hem was dat niet nodig. "Zoiets", zegt hij, "gebeurt maar zelden. Ze zeggen gewoon datje dat voor eigen ver antwoordelijkheid doet. Het is wel traditie dat je portretten laat zien alvorens ze voor bepaalde doeleinden worden gebruikt. In De voor- en achterzijde van de penning. feite is het koningshuis vogelvrij. Ze zijn publieke figuren net als ministers. Je kunt ze overal voor gebruiken. Wat de penning be treft, gaat het om een groepje. Niet om één persoon van het ko ninklijk huis. Dus was het niet noodzakelijk om die afbeelding nog eens te laten zien". Het is niet de eerste keer dat Willem Vis de koninklijke fami lie gebruikt voor een afbeelding op een van zijn munten. Zo liet hij er vorig jaar een produceren naar aanleiding van het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. De opbrengst daarvan was bestemd voor het nationaal geschenk. Voor zover Vis heeft kunnen nagaan is die penning verkocht. Zelf heeft hij de prins en prinses er een over handigd tijdens een défilé in de tuin voor paleis Soestdijk. Vijftig Vis: "Ik denk dat er inmiddels rond de vijftig penningen van mij in omloop zijn waarop de beeltenis van leden van de ko ninklijke familie voorkomt. Niet zo zeer een geliefd object, maar het komt eerder door mijn vak. Weetje wat ik nou zo leuk vind? Je verdiept je in de geschiedenis van de koninklijke familie en de dingen die er omheen gebeuren. Zo krijg je bij voorbeeld boeken in handen waarin toespraken zijn afgedrukt van leden van het koningshuis. Onlangs heb ik er een aantal van prins Claus gele zen. Ik kan niet anders zeggen dan dat ze heel knap in elkaar zit ten. Zijn teksten zijn stuk voor stuk intelligent. Ja, ik was daar van best een beetje onder de in druk. Wanneer je eens wat meer van zo iemand aan de weet komt ga je hem, in dit geval prins Claus, waarderen". Vis heeft de penning met een tafereeltje dat zich 45 jaar gele den - in 1943 - in Ottawa afspeel de nog niet aan de koninklijke fa milie aangeboden. "De gelegen heid heeft zich daarvoor nog niet voorgedaan. De penning is slechts een dag oud. Overigens heb ik prinses Margriet wel een brief geschreven en daarin de hoop uitgesproken dat ik de kans krijg haar een exemplaar te overhandigen. Misschien is er iets te regelen in het kader van de manege waaraan de prinses haar naam heeft gegeven. Lukt dat niet, dan stuur ik er haar een op". Bewoners projectgroep Coupépolder krijgen hun zin ALPHEN AAN DEN RIJN - Des kundigen buigen zich binnen en kele weken over de resultaten van het onderzoek die het Leidse bu reau Geo-Logic op de vermeende gifbelt in de Coupépolder heeft ge registreerd. Hiermee krijgen de bewoners die zitting hebben genomen in de pro jectgroep Coupépolder hun zin. Zij hebben aangedrongen op zo'n bij eenkomst waar die deskundigen zullen aangeven of het onderzoek voldoende is geweest of dat er nog uitbreiding aan zou moeten wor den gegeven. De Delftse ondernemer Grond mechanica heeft inmiddels toege zegd hieraan te zullen meewerken. Andere deskundigen (onder meer TNO Delft, TU Delft, universiteit van Utrecht) bekijken thans of zij eveneens in de gelegenheid zijn om aan het verzoek van de bewoners gehoor te kunnen geven. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat de resultaten van het ver volgonderzoek eveneens door die zelfde deskundigen onder de loep zullen worden genomen. Dit on derzoek, dat Geo-Logic samen met het Rotterdamse onderzoeksbu reau Iwaco uitvoert, wordt niet ver traagd. De bewoners lieten van de ARTSEN Leiden Hemelvaartsdag Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: do 8 uur tot 24 uur' J.H. de Ruiter, de Ridder straat 6. tel: 125096, spreekuur: Plantsoen 91 Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis. Bergmeijer- ,de Lange: do 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, Wasstraat 2a, tel: 122522. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: do 8 uur tot 24 uur: M.E.T.C. van den Muysen- bergh, de Sitterlaan 18, tel: 132877. Groep 4 Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwonhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: week weten de opzet hiervan nogal 'vaag en onvolledig' te vinden. De provincie heeft gisteren echter aan vullende informatie verstrekt waarin de bewoners zich wel kon den vinden. Boorplan Gisteravond, tijdens een bijeen komst van de projectgroep, kwam ook een voorlopig boorplan op ta fel. Enkele tientallen plaatsen op de voormalige vuilstort komen in aanmerking voor boringen en het slaan van sonderingen. De moge lijkheid is niet uitgesloten dat er in een later stadium op meer plaatsen wordt geboord. De onderzoekers hopen via dit vervolgonderzoek informatie te krijgen over de vraag hoe het met de kleilaag onder de huidige golf baan is gesteld. Geo-Logic gaat dit boorplan nu verder uitwerken. Zo dra dit is gebeurd komt het onder zoeksbureau bij de projectgroep te rug. Zij moet haar goedkeuring ge ven alvorens de Leidse en Rotter damse onderzoekers daadwerke lijk aan de slag kunnen. Woord voerder W.J. Hart, die namens de bewoners zitting heeft genomen in de projectgrpoep, verwacht echter do 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Kennedy- laan 24, tel: 765400. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: do 8 uur tot 24 uur: J. Reinders, G. Brandt- straat 29. tel: 760947. Leiderdorp do 8.00 uur tot zo 24 uur: R. van Velzen, tel' 891100, spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp. Oegstgeest van wo 17 uur tot vr 7.30 uur: D L P van Over- vest, Terweeweg 152, tel: 173994. Voorschoten - E. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 071-766426. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel: 10030. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend dienst waarneemt. wel, dat voor, het begin van de zo mervakantie de eerste boringen kunnen worden verricht. Hart is blij dat de provincie tege moet is gekomen aan de wens van de bewoners. Hij zegt: "Er zijn nog zoveel vraagtekens. Dan is het toch niet meer dan reëel dat andere vak mensen ook eens naar de resulta ten van het onderzoek kijken?" Vertrouwen Een feit is wel, benadrukt Hart, dat de provincie goed bezig is. "Hierdoor krijgen wij het gevoel dat het bewonerscomité als een volwaardige gesprekspartner wordt beschouwd. En dat geeft voor de toekomst wel vertrouwen. We zitten er in elk geval niet voor spek en bonen bij. Het comité is daarmee bijzonder in zijn sas". Volgens Hart hebben de bewo ners niet eens zoveel erg veel moei te hoeven te doen om de provincie aan hun zijde te krijgen. "Eind april", zegt hij, "hebben we de pro vincie gevraagd om andere des kundigen naar de resultaten van het onderzoek te laten kijken. Toen voelde zij daar al voor. Nu heeft dat daadwerkelijk gestalte gekregen. Op deze manier geeft de provincie invulling aan de betrokkenheid van de bewoners". APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 6/5 tot vr. 13/5 door: Apotheek Haven, Haven 18, Leiden, tel: 071- 120085; Apotheek Hofland, Thotbeckeweg 3, Voor schoten, tel: 071-762877. TANDARTSEN De dienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegst geest en Warmond wordt waargenomen door: A. van der Vorst, Warmonderweg 25, Leiden, tel: 071-173847. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haas- wijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. NOORDWIJK/NOORDWIJKER- HOUT Het besluit van staatsse cretaris Dees om 50 miljoen gulden uit te trekken om de wachtlijsten voor de zwakzinnigeninrichtingen te verkorten, is in beginsel positief. Er moet echter meer gebeuren om de wachtlijsten geheel te laten ver dwijnen. Dat is de mening van de directies van de twee grootste zwakzinnigeninrichtingen in de bollenstreek, de Willem van den Bergh-stichting in Noordwijk en de St. Bavo in Noord wij kerhout. De Tweede Kamer praatte deze week over het plan van Dees om extra geld uit te trekken om moge lijkheden te scheppen zwakzinni- gen eerder op te nemen. De staats secretaris heeft hier 50 miljoen gul den voor beschikbaar gesteld. De betaling van het geld wordt over drie jaar uitgesmeerd. Landelijk staan zesduizend gees telijk gehandicapten op de nomi natie om in een inrichting, gezins vervangend tehuis of dagverblijf te worden geplaatst. De provincie Zuid-Holland heeft een belangrijk aandeel in dat totaal, hier wachten ruim 1500 geestelijk gehandicap ten op plaatsing in één van de te huizen. Ieder die in aanmerking komt voor een plaats in een inrichting, gezinsvervangend tehuis of dag verblijf, komt eerst bij het provin ciale overlegorgaan zwakzinnigen zorg terecht. Deze instantie maakt wachtlijsten op basis van urgentie. Daarbij worden drie groepen on derscheiden. Zwakzinnigen die uit voorzorg moeten worden opgeno men hebben de laagste prioriteit. Geestelijk gehandicapten voor wie opname binnen een maand zou moeten geschieden, komen op de tweede plaats van de urgentie- schaal. Gehandicapten voor wie onmiddelijke opname noodzake lijk wordt geacht, hebben voor rang. "Maar zelfs zij .komen meestal pas na drie of vier jaar aan de beurt", aldus T. de Kort, woord voerder van het overlegorgaan. Hij heeft weinig goede woorden over voor het besluit van Dees. "Dat toegewezen geld betekent even een verlichting van de nood. maar op de lange termijn is het een druppel op een gloeiende plaat", stelt de woordvoerder vast. Hij wil dat de landelijke overheid een dui delijk beleid op het gebied van de zwakzinnigénzorg ontwikkelt. "Sinds 1981 gaan we van de ene korte termijn beslissing naar de an dere, maar de problemen worden niet daadwerkelijk aangepakt", meent De Kort. Voor de Van den Berghstichting in Noordwijk is het toegewezen geld volgens directeur J. Versloot een gelegenheid 'even op adem te komen'. LEIDEN - Kantonrechter Mors huis twijfelde nogal aan de juist heid en zorgvuldigheid van som mige processen-verbaal. Hoewel niet zijn gewoonte, hield hij drie zaken aan. De betrokken agen ten moeten daarover op een later tijdstip nog maar eens uitleg ko men geven. Zoals over de kwestie van de man die bij Katwijk betrapt was op een forse snelheidsovertre ding: hij zou vorig jaar mei 's nachts wel 190 kilometer hebben gereden. In het proces-verbaal door Annemiek Ruygrok was het woordje 'kilometer' weliswaar weggevallen, maar de rechter hield het er maar op dat er géén meter had gestaan. De beklaagde was lange tijd achter volgd en in Vogelenzang aange houden. "Ik ben het helemaal niet geweest. Dat heb ik meteen tegen die agent gezegd", stak de man van wal. "Maar u bent wel ter plaatse aangehouden. Althans iemafid met uw naam", stelde Morshuis vast. "Ik ben daar wel geweest en ook aangehouden. Maar ik reed slechts 110. Het was mistig en het motregende. Het zicht was niet meer dan 50 meter. Ik ga toch niet met m'n leven spelen?" De ontmoeting tussen autobestuurder en politie dreigde die nacht te ontaarden in een welles-nietes-spelletje. "Volgens u hebben ze de verkeerde auto gevolgd. Ik begrijp dat u daar grote problemen mee hebt", trok de kantonrechter als conclusie. "Ik ben croupier in Scheveningen. In totaal ben ik zeker 150 keer aangehouden en ik heb nog nooit een bekeuring gehad voor te hard rijden. Ik had geen zin in weer een controle". Naar zijn zeggen was dat de reden geweest dat hij niet écht de bereidheid had getoond met de agent mee te werken. De rechter wilde weieens weten waarom de man zo vaak werd aangehoudën. "Omdat ze het kennelijk vreemd vinden dat ik om vijf uur 's ochtends alleen op de weg zit". Rechter Morshuis vond te veel vragen onbeantwoord blijven en hield de zaak aan tot 15 augustus. Taxi De voormalige taxichauffeur kon zich niet herinneren of hij die dag in de Geversstraat in Oegstgeest degene was geweest die verkeerd had voorgesorteerd. Rechter Morshuis eiste daarop een nadere verklaring. Wantje weet toch of je ergens bent geweest of niet en achteraf kun je het toch altijd in de rittenlijsten terugzoeken? Maar dat was nu juist niet het geval. Want in het bedrijf waar beklaagde werkte, werd op een dag soms twee of driemaal van taxi verwisseld. En dan is het moeilijk te controleren of je op een bepaalde dag met een bepaalde wagen op een bepaalde plek bent geweest. Daar kon Morshuis inkomen. Bovendien was de man kort daarna ontslagen en hoewel hij in zijn taxichauffeurstijd nooit een bekeuring had opgelopen, vielen de processen verbaal nu met de regelmaat van een klok op zijn deurmat. De officier van justitie vond dit kennelijk ook een vreemde gang van zaken. Zij vroeg vrijspraak, omdat niet voldoende duidelijk was of mijnheer nu wèl of.geen chauffeur van de taxi was geweest. Knuppel Het was echt niet zo dat de jongeman bij het minste of geringste meningsverschil gebruik zou maken van het attribuut dat in zijn auto voor het, grijpen lag. Toch achtte de Noordwijkse politie de plek van de softbalknuppel op de bank zö uitdagend, dat volgens het proces-verbaal hier sprake was van een strafbaar feit. De jongeman was het daar niet mee eens: "Ik zit op softbal. En toen ik die auto kocht lag die knuppel er toevallig in". De kantonrechter wilde wel even weten of hij de auto vanwege die knuppel had gekocht. Nee, dat was niet het geval, maar het was wèl mooi meegenomen. Wat niet meegenomen was, dat hij zich nu voor de rechter moest verantwoorden. Hij zag immers helemaal geen kwaad in die knuppel. "Maar in sommige gevallen kan zo'n knuppel een wapen worden, waarmee u iemand een forse klap kunt verkopen. Net als een paraplu bijvoorbeeld. Daarom kunt u die knuppel beter in de kofferbak leggen"-Tja, zo lustte beklaagde er nog wel een. Tenslotte kun je met een bevroren brood iemand ook de hersens inslaan. Trouwens de vader van beklaagde had een hele brief aan justitie geschreven. Die was het al helemaal niet met de gang van zaken eens. Want wat wil het geval? Juist in de periode van de aanhouding van zoonlief, hield de Noordwijkse politie een grootscheepse controle in Noordwijkse discotheken. Op het bezit van wapens. Volgens een kranteknipsel waren zelfs 148 steek- en schietwapens gevonden. En vader vond dat zijn zoon de dupe was geworden van deze - overigens naar hij toegaf zeer prijzenswaardige - actie. "Subjectieve behandeling", noemde hij de gang van zaken. "Ze hebben toch in de gaten niet met criminelen te maken te hebben", veronderstelde de vader. De kantonrechter was het niet met hem eens. Dat kun je nu eenmaal niet altijd aan iemands neus zien. Maar, gelet op alle feiten en het pleidooi van de vader, oordeelden zowel de officier als de rechter mild: "Schuldig zonder straf'. WOENSDAG 11 MEI Leiden informatiepunt gemeenschap pen, Gerestraat 20. Antilliaanse Feestnacht in de Stadsgehoorzaal, van 22.00 tot 05.00 uur. DONDERDAG 12 MEI Alkemade Hanepoelloop over 5 en 10 km, start tussen 9.45 en 10.45 uur bij het Hertogspark, Rijpwetering. Alphen fietstocht voor het Rode Kruis 20 tot 150 km, vertrek bij Avanti in sportpark Zegersloot, Westka- naalweg, start om 9.00 uur. Katwijk zeilwedstrijd Skuytevaert. start om 11.00 uur, strand Katwijk. Leiden opening van de manifestatie 'Binnenpret '88', om 9.30 uur door minister Brinkman, diverse optre dens. tevens sport en spel. Groenoordhallen. voorstelling 'Ondine' door Stichting Strooker, aanvang 20.30 uur in het Lak-theater, Cleve- ringaplaats. voorstelling 'Volwassen orgas me ontsnapt, uit Amerikaans cir cus', door Imperium, aanvang 21.00 uur in Microtheater. Oude Vest. provinciale fietsdag over 35, 70 kerk aan de Steenschuur. pioenschappen (t/m 17 jaar), Ta feltennisvereniging Steeds Voor uit, aanvang 18.30 uur in sport zaal Klim Op. VRIJDAG 13 MEI Alphen hobbymarkt voor ouderen in de Koningin Julianaschool, Jong- kindt Coninckstraat 102, van 19.00 tot 22.00 uur. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. Lelden optreden van Liesbeth List met haar nieuwe solo-programma, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling 'Heimelijk' door De Balie, aanvang 20.30 uur in het Lak-theater, Cleveringaplaats. voorstelling 'Volwassen orgas me ontsnapt uit Amerikaans cir cus' door theatergroep Imperium, ZATERDAG 14 MEI Alphen hobbymarkt voor ouderen in de Koningin Julianaschool, Jong- 10.00 tot 16.30 uur. viering landelijke Molendag bij molen De Eendracht, Gouwe- sluisweg, vanaf 10.30 uur. vijftiende Molenviergangwan- deltocht, vertrek vanaf 8.00 uur bij speeltuin Aarhoeve, Jacob van Dam straat, Aarlanderveen. Leiden Nationale Molendag met am bachtelijk graan malen bij Molen De Put, Rembrandtbrug, van 10.00 tot 16.00 uur. vlooienmarkt in de Groenoord- hal, van 10.00 tot 16.00 uur. wandel-orgelconcert, Harte- brugkerk. van 15.00 tot 15.30 uur. optredens en orgelconcerten: 'Muziek in de Pancras', van 13.30 tot 14.15 uur in de Hooglandse Kerk. laatste optreden van toneel groep Globe met 'Othello', aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. gospel-concert door de forma tie Dicipel, een kombinatie van moderne zang, muziek en gespro ken woord, aanvang 20.00 uut in de Petrakerk, Surinamestraat. optreden van Hot House Work shop Orkest olv Wlady Posada om 20.30 uur en Soesja Citroen Band om 22.00 uur in het Waag gebouw.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 20