'We zijn jaren voor joker bezig geweest' Warmond krijgt er 'wandelgebied'' bij Plein bij 'hart Leiderdorp' neemt vastere vormen aan Warmond legt geld opzij voor sporthal Sluipverkeer Zuidbuurt wordt wellicht geweerd Komt u ook? PAGINA 18 REGIO LEIDEN WOENSDAG 11 MEI 1988 Zoeterwoude begrijpt niet waarom kabinet Stompwijk niet wil geven' ZOETERWOUDE - Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude gaan zich diepgaand beraden nu het kabinet Stompwijk bij Leidschendam wil laten. Mogelijk vragen ze de ge meenteraad nog deze maand om een uitspraak. Zorgvuldigheid en nauwkeurigheid moe ten hierbij voorop staan en burgemeester A.J.M. Houdijk heeft daarvoor het kabinetsbe sluit nodig. Vandaag, twee dagen na de Haagse persconferentie weet de bestuur der nog steeds niet waarom het ka binet tien jaar plannenmaken van de tafel heeft geveegd. Het is hem al evenzeer onduidelijk of zijn ge meente ook grond moet afstaan bij recreatiegebied Vlietland en Bent huizen. "Het totale gevolg is moei lijk in te schatten", aldus Houdijk, die persoonlijke gevoelens "niet re levant" noemt. Bang voor inlijving is hij niet, nu zijn gemeente op de 8.000 inwoners lijkt te blijven steken. "De 10.000 is niet meer zo sterk al toen men be gon met herindelingen", stelt hij. "Ik zou zelfs willen stellen dat de discussie seizoensgebonden is en er de laatste tijd rapporten ver schijnen die aantonen dat be stuurskracht niet zozeer afhangt van de grootte van een gemeente". Ook zijn gemeente heeft de afge lopen jaren de nodige berekenin gen, stukken en commentaren ge leverd. Niet omdat ze Stompwijk zo graag wilde inlijven, maar meer omdat de provincie wilde herinde len. "Aanvankelijk werd gedacht aan een samenvoeging met Bent huizen. Toen dat afviel, was Stompwijk nog het meest aan vaardbare. Na veel vijven en zessen Rijksstraatweg: 183 keer te hard gereden WASSENAAR De politie heeft de afgelopen twee dagen uitvoeri ge snelheidscontroles gehouden op de Rijksstraatweg in Wassenaar. Op verschillende punten werden in totaal 183 te hard rijdende automo bilisten gefotografeerd. Er werd zo wel gecontroleerd op de naleving van de maximum snelheid op pun ten waar vijftig kilometer per uur mag worden gereden als op plaat sen waar zeventig kilometer het maximum is. De automobilist met de meeste haast op het 50 kilometer-traject raasde met een snelheid van 102 ki lometer per uur aan de radar van de politie voorbij. Op de gedeelten van de Rijksstraatweg waar zeven tig kilometer de hoogst toegestane snelheid is, werd een auto gefoto grafeerd die 115 kilometer per uur reed. Ondanks deze uitschieters heeft de politie de indruk dat de snel- heidsregels beter worden nage leefd dan voorheen. "Maar we blij ven regelmatig controleren. Wan neer je ziet dat er mensen zijn die twee keer harder rijden dan is toe gestaan, is regelmatige controle noodzakelijk", aldus een politie woordvoerder. was de provincie akkoord en werd het plan in twee fasen naar het ka binet gestuurd. En dat kabinet veegt het hupsakee van de kaart af'. Joker De burgemeester vindt een der gelijke gang van zaken "buitenge woon onbevredigend, ongeacht het resultaat. We zijn jaren voor jo ker bezig geweest". Het feit dat de argumentatie onbekend is, maakt het voor hem nog wranger. Valt Zoeterwoude nog iets te verwijten? De burgemeester denkt van niet. Zijn gemeente heeft altijd zeer ge nuanceerd gehandeld, met wel overwogen commentaren en voor zichtige berekeningen. Volgens die berekeningen zou Zoeterwoude niet veel verdienen of verliezen door de samenvoeging en zou Leidschendam niet bepaald be rooid raken na het verlies van Stompwijk. Daarnaast heeft ze zich nooit op gedrongen in Stompwijk. "We zou den het zelf ook niet willen dat an dere gemeenten onze bewoners be naderen", legt hij uit. "We hebben wél duidelijk gemaakt dat Stomp- wijker te allen tijde informatie kon den krijgen". Of Stompwijkers bij een samenvoeging op extraatjes hadden kunnen rekenen, betwij felt Houdijk: "We zijn daar niet vanuit gegaan. Ik dacht ook dat Stompwijk vrij ruim in zijn voor zieningen zat, vergelijkbaar met Zoeterwoude". J.C. van Erp, voorzitter van de Stompwijkse Dorpsraad en wet houder in Leidschendam, is het daar maar wat mee eens. "Wij (Leidschendam -red) hebben altijd goed voor Stompwijk gezorgd, goede dingen tot stand gebracht", brengt hij uit. "De gemeente heeft een mooi dorpshuis, de Stomp wijkse Boys krijgen waarschijnlijk een nieuwe accommodatie en Stompwijk heeft een bibliotheek dependance". Referendum Leidschendam is nu eenmaal een kapitaalkrachtige gemeente en daar kun je goede voorzieningen en lage tarieven van verwachten, vindt de Stompwijker. Deze goede ervaringen zouden, samen met his torische banden, Stompwijkers voor Leidschendam doen kiezen- Bij een volksreferendum in 1982 wilde 90 procent bij Leidschendam blijven en de Dorpsraad zette zich keer op keer af tegen het losweken: "Het kabinet heeft gelukkig roep om 10.000 inwoners zou die functie hebben gehad. Over de financiële kanten van de zaak is Van Erp voorzichtiger dan ooit. "Stompwijk is zeker geen wingewest", stelt hij. Tegenover rijkssubsidie en belastinginkom sten staan uitgaven voor voorzie ningen en onderhoud. Van Erp denkt dat het losweken van Stompwijk op langere termijn on geveer budgettair neutraal zou uit pakken. De eerste jaren dreigden aanloopverliezen, onder meer door het ontslag van ambtenaren. Botsing bij berucht viaduct in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een inwoon ster van Oegstgeest is gisteren met een zware hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen na een frontale botsing met een bromfietser. Het ongeval gebeur de op het fietspad onder het Rijn- zicht-viaduct in Oegstgeest. Ge tuigen verklaarden dat het slachtoffer op haar fiets werd aangereden door een brommer die in de richting Rijnsburg reed. De betrokken bromfietser is na het ongeluk doorgereden. Volgens de politie gebeurde het ongeval op een zeer gevaar lijk punt. "Omdat het zo lastig is om de Rijnsburgseweg over te steken, gebruiken fietsers en bromfietsers uit twee richtingen het fietspad dat gemaakt is op fietsverkeer uit één richting", al dus een politiewoordvoerder in Oestgeest. Hij wijst er op dat zijn collega's al vaak aandacht heb ben gevraagd voor de verkeerssi tuatie bij het viaduct. "Maar er worden geen maatregelen geno men en dan krijg je dit soort on gevallen", vertelt hij. MEEST OMSTREDEN STUKJE VOORSCHOTEN •- - VOORSCHOTEN - Een luchtfoto van het meest omstreden stukje Voorschoten. Links tussen de bossen de voorma lige Zilverfabriek, waar onlangs veel te hoge concentraties trichloorethyleen en tetrachlooretheen werden gevon den. Onderzoek naar de verspreiding van de vervuiling is hier in gang gezet. Rechts daarvan het tracé van rijksweg U-west. Regionaal bedrijfsleven, Wassenaar en bollenstreek vechten vóór de weg, Voorschoten werkt op dit moment aan onderbouwde acties tégen de verbinding tussen de rijksweg Amsterdam-Rotterdam en Amsterdam-DenHaag. Later dit jaar wordt bekeken of de weg moet worden aange legd, voor of na de eeuwwisseling. Volgens de laatste, jarenoude schetsen, zou de rijksweg 11 de bedrijfsterreinen onderaan de foto opslokken en zo'n 60 woningen wegvagen aan de andere kant van de brede Voorschoterweg. Een groot deel hiervan ligt langs de Hofweg-west, het stukje tussen de oude en nieuwe weg naar Leiden. De rest ligt hier rechtsboven. Daarna passeert de weg landgoed Berbice aan de rechterkant en gaat hij - links van de nieuwe wijk Noord Hof land - over het opgespoten terrein, drie sportvelden (van golf, voetbal en honkbalen het rechterdeel van het volks tuinder scomplex. Na de spoorbaan verdwijnt rijksweg U-west richting Wassenaar. (foto Frans Rombout) WARMOND - B en W van War mond willen ruim 3,7 miljoen gul den "voorhands apart zetten" voor de sporthal ''met nevenruimten". B en W baseren zich hierbij op een studie naar de mogelijkheden voor een sporthal in Warmond die de af gelopen tijd is verricht door een in gestelde werkgroep, die onder voorzitterschap heeft gestaan van wethouder C. van Schagen (CDA). Dat B en W dat geld willen reser veren is welbeschouwd de eerste concrete stap op weg naar de bouw van een sporthal in Warmond. Er is in Warmond al flink veel gepraat over, maar nog weinig gedaan mét. Er bestaat ook nu nog altijd geen overeenstemming over de plek waar de sporthal moet komen. B en W hebben het voorlopige stand punt ingenomen dat de hal achter het Trefpunt aan de Herenweg moet komen. Veel Warmonders. onder wie raadsleden, beschouwen die plek als een der mooiste van het dorp, en vragen zich af of het goed is on>er een sporthal te laten verrij zen. De vraag of er een hal moet ko men, wordt overvleugeld door het vraagstuk van de plek. Het voornemen het geld apart te houden wordt wereldkundig ge maakt in de uitgangspunten voor het opstellen van de gemeentebe groting van 1989. In dat stuk zijn alle reserven en fondsen van de gemeente doorge licht en is een bedrag van bijna 3,7 miljoen gulden "vrijgemaakt". Een heel groot deel van dit geld is af komstig van het grond- en zandwinningsbedrijf dat zoals be kend begin dit jaar is opgeheven. De opbrengsten van de zandwin ning van het Zwanburgproject (Koudenhoorn) werden toen aan de algemene middelen toege voegd. Een ander deel werd gere serveerd om de toekomst van het recreatie-eiland Koudenhoorn vei lig te stellen. Met die 3,7 miljoen kunnen vol gens B en W alle prioriteiten die de raad tijdens de laatste begrotings behandelingen heeft gesteld "wor den ingewilligd". De aanvoerders van het wensenlijstje van de raad waren toen de sporthal, de aanstel ling van een milieurechercheur in combinatie met het afschaffen van de hondenbelasting, het instellen van een noodfonds en het omzet ten van de peuterspeelzaal in kin deropvang voor halve dagen. Plan voor bouw 24 vrijstaande woningen aan Oranje Nassaulaan WARMOND - Een exploitatie-overeenkomst tussen de ge meente Warmond en Aegon nieuwbouw b.v. uit Den Haag de bevolking geluisterd, democra- voor vier hectare bouwgrond aan de Oranje Nassaulaan ^afs"zouden inwo- moet ertoe leiden dat de Warmonders er "een mooi gebied relatie met Zoeterwoude met veel groen, een wandelgebied bij uitstek" bij krijgen, de afstand tot die dorps- Aegon, de eigenaar van de grond, is voornemens er 24 vrij- staande woningen (twee onder één kap) te bouwen. hebben kern kleiner is dan die tot Leids chendam, spraken nooit iemand aan: "Ze waren zuiver bedoeld om de herindeling handen en voeten te geven". Ook de wat verwaterde Met de overeenkomst, die de ge meenteraad nog moet goedkeuren, komt er een einde aan een lange rij LEIDERDORP Het aloude plan om op de Leiderdorpse Engelen- daal een plein te creëren krijgt langzaam maar zeker gestalte. In een stedebouwkundige notitie wordt deze aloude wens van PvdA- wethouder J. Bezemer nader uitge werkt. En gisteren hebben burge meester en wethouders besloten het plan op 30 mei voor te leggen aan de leden van de raadscommis sie ruimtelijke ordening. Die moe ten er maar eens over 'brainstor men', aldus burgemeester Brugge- man. Volgens hem is de wil bij het college om het plein aan te leggen zeker aanwezig. "We moeten een en ander echter goed opzetten", al dus de burgemeester, die nog niet over tijdsplanning of bedragen wil praten. Bedoeling van het plan is de En- gelendaal, die Leiderdorp nu nog doormidden snijdt, niet langer de 'autoracebaan' te laten zijn die de drukbereden weg nu is. Het plein zou een psychologische blokkade moeten vormen. Verder moet het plein benadruk ken dat de passant zich hier in het 'hart' van het nieuwe Leiderdorp bevindt met aan de ene kant win kelcentrum Winkelhof en het ge meentehuis en aan de andere kant park De Houtkamp, alsmede win kelcentrum Santhorst. Een hart dat volgens Bezemer nu nog niet in voldoende mate klopt. Een CIMK- onderzoek zou trouwens ook heb ben uitgewezen dat menige auto mobilist Winkelhof passeert zon der gezien te hebben dat het hier om een winkelcentrum gaat. Derde motief voor de aanleg van een plein is het park De Houtkamp zelf, dat nooit echt is 'afgerond'. In stedebouwkundige termen heet het dat de overgang van het park naar de naastgelegen flats 'te abrupt' is. Dat het plan nu in uitgewerkte vorm in het gemeentehuis circu leert moet wethouder Bezemer deugd doen. Immers, hij heeft het er al sinds 1979 over en zou zijn plan graag verwezenlijkt zien voor zijn vertrek uit de plaatselijke poli tiek, komend najaar. Volgens hem hoeft de aanleg van het plein niet zoveel te kosten. Ze ker niet als een bepaald deel zou kunnen worden gedragen door de verkoop van het stuk grond op de hoek Engelendaal/Laan van Ou derzorg, aan de kant van de flats. Op die plek zou wat Bezemer be treft een gebouw kunnen worden neergezet dat meteen dienst moet doen als afronding van het gebied je. Het is namelijk de bedoeling dat het plein de vormen van de gebou wen die er al staan Statenhof, ge meentehuis, Winkelhof accentu eert. De lijnen van die gevels zou den een soort theoretisch vierkant moeten vormen, vindt Bezemer, en ook in de notitie gaat men daar van uit. Houtkamp In de notitie die nu op het ge meentehuis ligt, gaan de stede bouwkundigen vooral in op de ver anderingen die park De Hout kamp. Zo geven ze aan dat de vijver moet worden vergroot in de rich ting van de Laan van Ouderzorg. Een meter of achttien is de bedoe ling. Op de hoek van het park te genover Santhorst zou bebouwing mogelijk zijn. De Houtkamp zou vanaf de En- gelendaal meer zichtbaar moeten zijn. Het groen daar moet kleuriger en dient te worden aangevuld met fonteinen, kunst en bankjes. Langs het water moet een boulevardach tig iets komen. van voorbereidingsbesluiten die diezelfde raad moest nemen om het gebied dicht bij de gemeente grens met Oegstgeest en de War- mondse Lommerlust-wijk tegen ongewenste ontwikkelingen te be schermen. Voor het gebied hebben jarenlang plannen in de la gelegen, maar er gebeurde niets. Vooral niet in de periode dat Bagon nog de eigenaar van dit fraaie stuk Warmond was. Bagon had een plan voor vrije sector wo ningen "maar door de economi sche teruggang is daar de klad in gekomen en vond Bagon het on verantwoord om het plan op te starten", zegt gemeentesecretaris C. Zoetemelk. Toen Bagon "eruit stapte" en Aegon de nieuwe eigenaar werd, "kwam er schot in". Toch moest er ook nu weer langdurig worden on derhandeld. "Niet vanwege onver enigbare standpunten maar omdat alles juridisch, planologisch en fi nancieel heel zorgvuldig moest worden bekeken, het is allemaal nogal gecompliceerd. En we heb ben het over een kwetsbaar gebied dat nu voor de gemeenschap be houden is gebleven", steekt Zoete melk namens B en W niet onder stoelen of banken dat er reden is om blij te zijn met de overeen komst. In die overeenkomst komen bei de partijen aan hun trekken. B en W willen erin toestemmen dat Aegon het terrein waar veel land schappelijk waardevolle groenele- menten het beeld bepalen, inten siever bebouwt dan het bestem mingsplan toelaat. In het bestem mingsplan wordt gesproken over éen woning met een bijbehorend terrein van minstens een halve hec tare. Nu komen er op de vier hecta re dus 24 huizen te staan. De gemeente krijgt voor eën gul den de wegen en paden, die nog moeten worden aangelegd in ei gendom alsmede voornoemd groen. De gemeente wordt verant woordelijk voor het onderhoud daarvan, maar ontvangt van Aegon daarvoor een afkoopsom van bijna drie ton. Met dat bedrag moet de gemeentge behalve onderhouden ook het groenbestand, dat in de loop der jaren aan kwaliteit heeft moeten inboeten, weer op orde brengen. Ook ontvangt de gemeente an derhalve ton voor de aanleg van een hoofdriolering in de Oranje Nassaulaan. Lommerlust Voor een andere gulden wordt Warmond ook de nieuwp eigenaar van het terrein met water van de voormalige zwemgelegenheid Lommerlust, dat aan de Warmond- se Poelmeer ligt. In het verre verle den heeft de zogeheten "stichting tot bevordering van geordend zwemmen" haar in de naam ver pakte doelstellingen waargemaakt. De waterkwaliteit en de komst van het Oegstgeest zwembad Poelmeer leidden de ondergang van de stich ting in. Tot voor kort herinnerden betonnen restanten nog aan het be staan van "de bescheiden zwemge legenheid". zegt Zoetemelk. Een omwonende kon "de bouwsels in verval" niet meer aanzien en heeft ze eigenhandig gesloopt en verwij derd. "Waarvoor de gemeente hem zeer erkentelijk is". Warmond heeft geen grootse plannen met de plek, stelt de eerste ambtenaar. "In het bestemmings plan wordt gesproken van 'open baar groen'. Er komen dan ook geen voorzieningen, het is een plek die vooral is bedoeld om de men sen uit Lommerlust aan de water kant van de poel te kunnen laten komen". De gemeentesecretaris merkt nog-op dat het gebied dan erg fraai mag zijn maar dat zonder de nu be reikte overeenkomst niemand er wat aan zou hebben. In de o komst zelf heet het dat "de aanwe zige beplanting behoudens de on middellijk aan de openbare weg (Oranje Nassaulaan) grenzende 'stroken tot dusver niet voor het pu bliek waarneembaar is en dus ook nooit volledig benut is geweest". ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude wil de over het vele (sluip)verkeer klagende bewoners van de Zuidbuurtseweg, Zuidhof en Zonnegaarde enigszins tege moet komen. Ze denkt aan de aan leg van verkeerssluizen bij het be gin van het fietspad, ter hoogte van de Zwetkade en bij het einde van de Zuidbuurt. Ook zal de gemeente met de politie overleggen of het niet mogelijk is om in de Geerpol- der eenrichtingverkeer in te stel len. Het sluipverkeer zal daardoor in elk geval flink kunnen afnemen, verklaarde burgemeester Houdijk gisteravond in de vergadering van de raadscommissie openbare wer ken. Aanleiding om de verkeerspro blemen in de Zuidbuurt ter sprake te brengen was de brief die de be woners de gemeente onlangs heb ben geschreven. Daarin stellen ze dat de verkeersintensiteit de afge lopen jaren enorm is toegenomen. Er worden snelheden gemeten van 80 tot 90 kilometer. "De situatie is onhoudbaar, vooral voor fietsers en voetgangers", schrijven ze. Met name het sluipverkeer richting re creatiegebied Noord Aa neemt on aanvaardbare vormen aan, vinden de bewoners. En ze vragen de ge meente verkeersremmende maat regelen te nemen. Zoals het verla gen van de maximum-snelheid tot 30 kilometer langs het hele gebied van de Zonnegaarde en een 50 kilo meter-zone tot aan het Aa-strand. Op langere termijn zou gedacht kunnen wprden aan het weren van gemotoriseerd sluip- en recrean- tenverkeer. De burgemeester kon gister avond niet beloven dat de eventue le maatregelen direct worden geno men. Men kan de mensen niet zo maar weghalen bij het werk waar aan ze bezig zijn, merkte de heer Houdijk op. Het personeel van openbare werken is dit jaar al zeer zwaar belast met de drie grote pro jecten die uitgevoerd moeten wor den. Dat zijn de Weipoortseweg, de Oranjelaan en de herinrichting van de Dorpsstraat. Diefstal uit koffiehuis OEGSGEEST Dieven hebben vannacht een koffiehuis aan de Rijnsburgerweg in Oegstgeest be zocht. De daders braken een gok kast open en ontvreemden een draadloze telefoon. Verder worden vijftien pakken koffie en vier slof fen sigaretten vermist. De daders kwamen binnen via een raam dat volgens de politie niet goed was af gesloten. De totale schade is nog niet bekend. Op Hemelvaartsdag, 12 mei van 10 17 uur in de Groenoordhallen te Leiden: 'Binnenpret '88'. Een groots spektakel voor jong en oud. tientallen attracties, sport en spel, 's werelds grootste sjoelbak, Frans café, bierplein enz. afgewisseld door optredens van Meneer Kaktus, Centerfold en Gerard Joling. Toegangsprijs 6,-, kinderen (4 - 12 jaar) 3,-. Natuurlijk zijn ook wij, het promotie-team van uw dagblad, van de partij. Maak kans op een SCHITTERENDE HANDDOEK Vul de bon volledig in Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: Tel.:(wel/geen abonnee). inleveren bij het promotie team op donderdag 12 mei 'Binnenpret '88'.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18