CTAD LEIDEN Steeds Onafhankelijk onderzoek naar vervuilde lucht stadsbouwhuis Mogelijk verband met ziekteverzuim ambtenaren LEIPSCH DAGBLAD LANGSTE LESDAG Gemeente overweegt proef met nachtelijke afsluiting De Burcht Schoenen fetisjist weer actief '3 October- Vereeniging moet betalen' Bedrijf Coast Engineering van Alphen naar Leiden Plaquette voor Noodt Meibokbier festival Sluiting van koffieshops is voorlopig van de baan WOENSDAG 11 MEI 1$88 LEIDEN - De laatste loodjes wegen altijd het zwaarst. Maar klokslag half negen vanmorgen ging dan toch de schoolbel als teken dat 120 eerstejaarsleerlingen van de MDGO-school Rhijnwijck aan de Turkooislaan precies 24 uur achtereen les hadden gekregen. Een gejoel steeg op want de bel was het signaal van de verlossing. Een etmaal zijn de leerlingen in touw geweest met als doel gelden bijeen te brengen voor het Sophia kinderziekenhuis in Rot terdam. Na de bel keerden zij huiswaarts om hun verloren slaap in te halen. De kinderen keken niet allemaal even strak uit de ogen, maar zij hebben het bijna allemaal volbracht. Twee leerlingen moesten elders in de school te slapen worden gelegd. Zij hielden het niet vol. Met de actie hebben leerlin gen ruim 10.000 gulden bijeengebracht voor optredens van artiesten voor zieke kinderen in het Rotterdamse Sophiaziekenhuis. Dat bedrag is afkomstig van sponsors, veelal familieleden en bekenden. De actie begon gisterochtend om half negen. Met pauzes kregen leerlingen tot gisteravond tien uur de gebruike lijke lessen, inclusief die van vandaag. Daarna hebben zij zich meer met creatieve vakken beziggehouden: het ma ken van wandkleden en papieren vogeltjes. Af en toe mochten leerlingen een frisse neus halen, (foto Henk Bouwman) LEIDEN Er komt een onafhan kelijk onderzoek naar mogelijke luchtverontreiniging in het stads bouwhuis als gevolg van vervuilde grond in de omgeving. Dat zijn B en W, de arbeidsinspectie en de medezeggenschapscommissie overeengekomen. Het onderzoek, zo zegt milieudeskundige Van der Berg, moet de ongerustheid onder ambtenaren wegnemen dat er een verband bestaat tussen de vervui ling en het ziekteverzuim onder de ambtenaren op het stadsbouwhuis. Van der Berg verwacht echter niet dat het onderzoek schokkende resultaten zal opleveren omdat bij de verontreinigde grond geen spra ke is van vluchtige stoffen die zich kunnen verspreiden. "Dat is niet waarschijnlijk, zo niet onmoge lijk", aldus de milieu-ambtenaar Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de arbeidsinspectie het on derzoek op zich zou nemen. Deze heeft daarvoor op korte termijn echter geen tijd. Nu wordt een des kundig bureau aangezocht. Daar mee komt het onderzoek voor re kening van de gemeente. Wat het gaat kosten, is nog niet bekend. Van der Berg verwacht dat de re sultaten van het onderzoek voor de zomer bekend zijn. Over de sanering van de grond is inmiddels nog weinig bekend. Twistpunt is nog steeds tot hoe diep de grond moet worden afge graven. Dat bepaalt ook de kosten van het afgraven die geschat wor den op 12 dan wel 25 miljoen. Het moment van sanering is afhanke lijk van de medewerking van het rijk die het geld op tafel moet leg gen. Van der Berg verwacht dat aan de randen ook onder het stads bouwhuis grond zal worden afge graven. Voorzitter Bunt van de medezeg genschapscommissie is tevreden met de toezegging van B en W over het onderzoek naar mogelijke luchtverontreiniging. "De directie milieuzaken heeft hierover eerder een rapport uitgebracht waaruit bleek dat er niets ernstigs aan de hand was. Er is geen grond voor twijfel over dit rapport. Het onder zoek moet je zien als een extraatje om alle ongerustheid weg te ne men", aldus Bunt. Het college heeft de ambtenaren ook toegezegd dat er een installa teur wordt aangezocht om het functioneren van de airconditio ning te onderzoeken. Deze staat nu al enkele maanden uit nadat amb tenaren klaagden over benzine dampen en rioolucht die naar bin nen werden gezogen. Als gevolg daarvan traden klachten als hoofd pijn op. Volgens Bunt wordt het hoog tijd dat het college iets laat doen aan de airconditioning. Enkele maanden geleden besloot milieu wethouder Peters de luchtverver sing uit te laten zetten waarmee (tij delijk) een einde kwam aan de klachten. Peters zei toen: "Ik heb nooit begrepen waarom dit ge bouw mechanisch geventileerd moet worden. Je kan toch ook een raam openzetten". Het probleem is volgens Bunt dat dit nu juist niet kan. "De ramen kunnen slechts tien centimeter open. Er zijn nu geen klachten meer over stank maar wel over de warmte". Volgens Bunt reageert het college weinig adequaat op de klachten. "Er wordt niets aan ge daan. Als een burger een klacht heeft, moet die binnen een week worden opgelost, maar het eigen personeel kan rustig een half jaar wachten". De luchtverversing functioneert overigens al jaren niet zoals het hoort. Volgens Bunt komt dat door LEIDEN - De schoenenfetisjist is gisteravond weer actief geweest in de Merenwijk. Omstreeks half twaalf hield de man een Leidse vrouw staande op de Stadspolder- weg. De vrouw werd gedwongen haar schoenen af te geven. Direct na de melding bij de politie is de omgeving uitgekamd. De Leidse politie heeft de man, die zich ver plaatst op een bromfiets, echter niet kunnen vinden. interne verbouwingen die het sys teem hebben verstoord. Op de ene kamer wordt er teveel frisse lucht geblazen en zitten de ambtenaren in de tocht, terwijl er in de andere kamer nauwelijks geventileerd wordt. Het gevolg is dat de lucht roosters op diverse kamers met pa pier werden afgeplakt waardoor het op de naastgelegen kamers juist weer extra fris werd. Een aan tal ambtenaren heeft zijn toevlucht genomen tot een tafelventilator om het klimaat te regelen. LEIDEN Wethouder Bordewijk van financiën vindt dat de 3 Octo- ber-Vereeniging de kosten moet betalen die de gemeente maakt voor extra activiteiten op de jaar lijkse viering van Leidens Ontzet. Afgelopen jaar bracht de directie civiele werken 30.000 gulden in re kening bij de 3 October-Vereeni- ging. Die nota is later ingetrokken. De gemeente heeft op het budget van de afdeling civiele werken een bedrag van circa 100.000 gulden uitgetrokken voor werkzaamhe den ten behoeve van 'volksfees ten'. Door toename van de activi teiten in de stad is dat budget afge lopen jaar overschreden. Wethouder Bordewijk is niet van plan het college van B en W voor te stellen op de begroting de post 'volksfeesten' te verhogen. "De ge meente is van oudsher bereid een aantal kosten ten behoeve van de viering van 3 oktober voor haar re kening te nemen. Als er nieuwe ac tiviteiten worden georganiseerd, zoals bijvoorbeeld de carting-ra ces, dan moet de 3 October-Vereen- iging er rekening mee houden dat die ook de gemeente geld kunnen kosten. Als de organisatie die extra kosten niet kan betalen, dan moet die betreffende activiteit maar niet worden gehouden". De wethouder doet het college binnenkort een voorstel over de af wenteling van de kosten die de ge meente voor de volksfeesten (naast 3 oktober ook de Lakenfeesten) maakt. LEIDEN De omwonenden van De Burcht willen dat de heuvel 's nachts wordt afgesloten. In de nachtelijke uren wordt De Burcht nogal eens gebruikt door groepen jongeren die overlast veroorzaken. De gemeente gaat nu twee moge lijkheden tot afsluiting (vanaf 23.00 uur) bekijken. De ene is om de ring van De Burcht af te sluiten. Het is dan niet mogelijk om binnen de muren te komen. De andere moge lijkheid is om een afsluiting te ma ken bij het Van der Sterrepad. De verbinding tussen Nieuwstraat en Oude Rijn is dan 's nachts afgeslo ten. Afsluiting van De Burcht vol gens een van deze twee methoden zou' overigens bij wijze van proef alleen voor komende zomer gel den. Het hoofd van de directie Groen, C. Jochemsen, hoopt dat de gemeenteraad nog voor de zomer voor een tijdelijke sluiting van de heuvel beslist. Daarna zou voor een andere definitieve oplossing kun nen worden gekozen. Met het plaatsen van een hek zou meteen het graffiti-probleem voor een belangrijk deel zijn opgelost. De gemeente geeft jaarlijks een be drag van circa 16.000 gulden uit om ongewenste opschriften van de muren van De Burcht te verwijde ren. Naast het probleem van de nach telijke overlast speelt ook het pro bleem dat De Burcht langzaam 'af slijt'. De grondkeringen onder aan de heuvel zijn bovendien aan ver vanging toe. Er bestaat echter on duidelijkheid over de vraag of de gemeente dan wel de omwonenden eigenaar zijn van de keringen en wie dus onderhoudsplichtig is. Jochemsen stelde zich voor dat de gemeente de keringen gaat ver nieuwen (een operatie die mini maal enkele tonnen vergt) en dan meteen de eigendomsverhoudin gen regelt. Huiseigenaren hebben in de loop der eeuwen stukjes grond van een lengte tot drie meter 'gestolen' van de gemeente. Met het herstel van de keringen is ove rigens geen grote haast geboden. "De heuvel staat niet op instorten", aldus Jochemsen. LEIDEN - Het technisch ontwerp en adviesbureau Coast Enginee ring komt medio augustus naar Leiden. Het betreft een bedrijf dat van Alphen aan de Rijn naar Lei den verhuist. Coast Engineering is van plan zich met 15 werknemers te vestigen in een kantoorgebouw aan de Schipholweg. Het bedrijf is een dochteronder neming van de landelijk opereren de werkmaatschappij Arrow Hol ding dat 1.500 mensen in dienst heeft. Coast Engineering speciali seert zich op het aannemen van elektrotechnische en werktuig bouwkundige opdrachten waarbij de tekeningen worden gemaakt. Ook verleent het andere bedrijven ondersteuning wanneer zij kam pen met een tijdelijk capaciteitste kort. In andere steden waar het be drijf zit zijn er goede contacten met het Gewestelijk Arbeidsbureau. Directeur M.G. Sies zegt voor Leiden gekozen te hebben vanwe ge de stategisch ligging tussen de grote steden. Het heeft volgens hem bovendien meer dan Alphen de uitstraling van een grote stad. Het bedrijf is tevens van plan in te spelen op ontwikkelingen van het maken van tekeningen met behulp van de computer. De omwonenden wezen gister avond tijdens een bijeenkomst in De Burcht ook op het hondepoep- probleem. De Burchtheuvel is daardoor niet bruikbaar als speel plaats voor kinderen. Het hoofd van de directie Groen zei dat de ge meente bezig is met een plan om het probleem in de hele stad aan te pakken. LEIDEN - Voor professor Gerard Noodt wordt maandag 16 mei een bronzen plaquette onthuld aan de gevel van zijn voormalig huis aan de Pieterskerkhof 40. De plaquette is in opdracht van de Vereniging Oud-Leiden vervaardigd door de Leidse beeldende kunstenaar Frans de Wit. Noodt was van 1686 tot aan zijn dood in 1725 hoogleraar in de rech ten aan de Leidse universiteit. Hij dankt zijn grootste roem aan twee oraties die in alle moderne talen zijn vertaald. Hij was een voorloper van de Verlichting en een van de grondleggers van de leer van de mensenrechten. Tevens was hij een van de grootste kenners van het Romeins recht van zijn tijd en heeft hij verschillende belangrijke boeken op zijn naam staan. Op de plaquette is een tekst aan gebracht die Noodt ooit als rector- magnificus in het Groot Auditori um van het Academiegebouw aan het Rapenburg heeft uitgesproken. "Beschouw het dus als een zegen van deze tijd dat een rechtsgeleer de in de zaal der Hollandse vrijheid de zaak van de mensheid mag be pleiten". De onthulling is maandag om 16.00 uur. LEIDEN - Bij café De Plantage wordt op tweede Pinksterdag het eerste Meibokbier Festival gehouden. Er worden dne mci- bokbieren van Nederlandse brouwerijen getapt. Het festi val wordt omlijst met optre dens van een Engels/Ierse folk groep en een popgroep met mu ziek uit de jaren zestig. Voor de kinderen is er een poppenkast en een kindertheater aanwezig. Aanvang 14.00 uur, einde circa 21.00 uur. Meibok was vroeger het laatste brouwsel voor de tradi tionele zomerstop. Er kon in die tijd nog niet gekoeld wor den en dus werd de bierpro- duktic tijdens de zomer stopge zet. Het brouwsel van de mei- bok werd extra zwaar gemaakt met een vrij hoog alcoholper centage om de warme zomer te doorstaan. LEIDEN Burgemeester Goekoop gaat niet over tot sluiting van de kof fieshops aan het Noordeinde en in de Beschuitsteeg. Wel heeft de burge meester Goekoop de eigenaars van de koffieshops gesommeerd maatre gelen te treffen om de overlast voor de buurt te beperken. Hoofdcommis saris van politie Mostert had Goekoop gevraagd om de etablissementen te sluiten. De burgemeester de hoogst verantwoordelijke voor de openbare or de binnen de gemeente heeft de koffieshop in de Beschuitsteeg (die momenteel 'Join the game' is genaamd) wel een strenger ultimatum ge steld dan de zaak aan het Noordeinde. In zijn brief schrijft Goekoop dat buurtbewoners de situatie rond het bedrijf in de Beschuitsteeg als 'zeer onveilig en bedreigend' ervaren. Het bedrijf krijgt van de burgemeester drie maanden de tijd om orde op zaken te stellen. Wanneer de overlast in dezelfde mate voortduurt, denkt Goekoop dat sluiting van de koffieshop 'onontkoombaar' is. De koffieshop aan het Noordeinde ('No Name') wordt niet met directe sluiting bedreigd. Wel moet het bedrijf maatregelen nemen om de over last voor de buurtbewoners terug te dringen, maar als een en ander ach terwege blijft, zal de burgemeester sluiting 'overwegen'. Een woordvoerder van 'No Name' noemt de aanschrijving van de bur gemeester overdreven. "Wij veroorzaken al enkele maanden nauwelijks nog overlast. De wijkagent van deze buurt heeft dat ook toegegeven". In zijn brief aan de koffieshops somt Goekoop bovendien nog de crite ria op, op grond waarvan hij tot sluiting van een horecabedrijf overgaat. Hij zegt een zaak te sluiten indien er harddrugs worden verhandeld of dat er drugs worden verkocht aan minderjarigen. Een ander criterium is de overlast vocrr de buurt. Ook indien er in de omgeving van de horeca-in- richting criminele activiteiten zoals heling plaatshebben, zal de burge meester tot sluiting van het bedrijf overgaan. Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der Kaaij, telefoon 161422. Noodkreet Volgens de Leidse huisarts H.J. Klaassen is het zeer droevig ge steld met de leesbaarheid van de huisnummers. Vaak gaan de bordjes schuil achter groen of zijn de cijfers zo klein dat ze vanuit de auto niet te lezen zijn. Klaassen meent dat een onlees baar huisnummer een ramp kan betekenen voor de bewoner. Klaassen weet uit ervaring welke risico's de onleesbare huisnummer met zich kunnen meebrengen. "Laatst moest ik tijdens de weekenddienst naar een spoedgeval in de Carneool- straat. Ik heb daar een half uur in de straat moeten zoeken naar het huis van de patiënt. Heel veel bordjes gingen schuil achter een haag van bruidsluier of andere prachtige struiken. Door dit geintje kwam ik bijna te laat. Toen ik mijn werk had gedaan vroegen de familieleden waar ik zo lang was gebleven. Nou, dat was nogal duidelijk", zo zegt de geschrokken huisarts. Dit is niet het enige voorbeeld dat hij kent. Het valt hem op dat met name in renovatiewijken de bordjes steeds kleiner worden. "Ze zijn vaak niet groter dan je duimnagel. Ik heb sterk de in druk dat met name architecten de huisnummers zeer ontsierend vinden en dus maar zo klein mo gelijk maken". Dat is volgens hem het geval bij de flats aan de Willem de Zwijgerlaan. "Daar had je vroe ger bij de portieken mooie, grote borden met daarop de nummers die zich in die flat bevonden. Nu hebben ze na de renovatie piep kleine bordjes bij de brievenbus gemaakt, waardoor je elke keer de auto uit moet om te kijken of je goed zit. Dat gaat allemaal ten koste van de tijd. Iedereen weet dat met spoedgevallen elke se conde telt". Klaassen weet dat hij niet al leen staat met zijn klachten. Alle hulpverleners hebben te kam pen met onvindbare huisadres sen. "Dat is natuurlijk niet het geval bij een uitslaande brand. Maar ambulances, verloskundi gen en wijkverpleegkundigen worden door de onduidelijke nummering onnodig gehinderd in hun werk". Een ander geval is het geven van een letter aan de ingangen van de flats. "Bij straten zoals de Jan Luykenlaan, Cruquiuslaan en de Agaatlaan zijn nu gelukkig met letters a, b, enzovoorts aan gegeven om welke flat het gaat. Vroeger zat je helemaal bij de verkeerde flat en dan moest je weer terug. Je verloor kostbare tijd. Met de letters weetje onmid dellijk dat je goed zit en je hoeft je niet meer het apezuur te zoe ken naar de goede ingang". In het belang van de veiligheid van de mensen zou Klaassen het liefst zien dat de grote huisnum merborden weer terug komen. Bij grote tuinen zou het bord voor de tuin moeten worden aan gebracht. Groene aanplant die de borden aan het zicht onttrekken, moeten gesnoeid worden. "Het gaat echt om een nood kreet", aldus Klaassen. Speelplaats "Het is al een jarenlange slepen de kwestie", klaagt Agna Zon- derop. Al geruime tijd proberen de bewoners van Pancras-West bij de gemeente gedaan te krij gen om een speelplaatsje in de wijk aan te leggen. "Er is voor on ze kinderen helemaal geen gele genheid om te spelen. De ge Het braakliggend schoolplein van de voormalige Kaasmarktschool aan de Koppenhinksteeg, waarvan de ouders van Pancras West willen dat het een speelterrein wordt. (foto Henk Bouwman) meente verwijst dan naar de Burchtheuvel, maar daar kun nen de kinderen toch niet spelen. Het barst daar van de hondedrol len. Je kunt ze na het spelen me ten door de wasmachine halen", aldus Zonderop. Nu hebben de ouders uit Pan cras West een alternatief voor handen. Ze wijzen op een braak liggend schoolpleintje van de voormalige Kaasmarktschool aan de Koppenhinksteeg. "Dat kan eenvoudig geschikt gemaakt worden. Met wat hekjes en zoge naamde wildroosters kan wor den voorkomen dat honden daar rond gaan lopen. Nu ligt het pleintje braak en heeft niemand er wat aan". Zonderop meent dat de ge meente al jaren zoekt naar argu menten om maar geen speel plaatsje te hoeven maken. Eerst werd er gezegd dat er te weinig kinderen in de wijk waren. "Die nonsens hebben we weerlegd. Ik heb handtekeningen opgehaald van ouders die totaal 45 kinderen vertegenwoordigen. En dan heb ik ze nog niet eens allemaal in de wijk kunnen bereiken. Dat is toch niet niks, dunkt me". Een ander argument van de ge meente was dat er geen geschik te plaats is. "Die hebben we nu dus ook gevonden. Het is een misverstand dat we daar wip- eendjes en andere toestellen wil len die veel geld kosten. Het eni ge dat we willen is een veilige plaats voor de kinderen waar ze achter een bal aan kunnen ren nen of elkaar kunnen ontmoeten. Dat is toch niet teveel gevraagd", zegt Zonderop. Ze beseft dat ze in een oude wijk woont waar bovendien het verkeersaanbod groot is. "Dat wisten we toen we hier kwamen wonen. We zijn ons er ook van bewust dat je daar weinig aan kunt veranderen, maar vergele ken met andere wijken komen wij er wel heel slecht vanaf. Van daar dat we hopen dat de ge meente ons niet langer aan het lijntje houdt", aldus Zonderop. In de brief schrijven de ouders uit Pancras West aan de gemeen te: "Als die plek voor onze kinde ren niet meer kan, dan hebben in uw beleid honden en auto's het in onze wijk definitief gewonnen van mensen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17