'Ons produkt gaat langer mee' Stichting begint televisiecursus voor jongeren Nuttig werk doen op vakantie Complete seksgids voor meisjes Nancy Reagan Helden in de bibliotheek Amsterdam Waarin Britse popgroep waar Willy Dobbe trots op kan zijn achtergrond r/^\ H h(r delifrwjAfjftiSdiil - <f Me dlv KuMiifN ive wO Kteitföibuis Meftefefek<;k.. video metmidi -dtoek. WOENSDAG 11 MEI 1988 PAGINA 11 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 PANAMA - Nog steeds is er als gevolg van een economische crisis hon ger in Panama. De winkels zijn al tijden dicht en daardoor is er een grote voedselschaarste. De 5-jarige Margarita is een van de vele dui zenden slachtoffers. Van een soort Leger des Heils, de katholieke hulp organisatie Caritas, heeft ze een bakje rijst gekregen. (foto ap> "Nancy Reagan bemoeit zich overal mee". Dat zegt de voor malige chef-staf van het Witte Huis, Donald Regan, over de echtgenote van de Amerikaan se president Ronald Reagan. De chef-staf moest vorig jaar opstappen na een onverkwik kelijke gang van zaken omtrent de Iran-Contra-affaire. Regan zou volgens mevrouw Reagan te weinig voor de president hebben gedaan om hem door die vervelende periode heen te loodsen. Al lange tijd ergerde de voor malige chef-staf zich aan de bemoeienissen van mevrouw Reagan met alles wat de presi dent doet. Na zijn ontslag te hebben ingediend, stortte hij zich volledig op het schrijven van een boek over dezer 'ge vreesde' First Lady van het Witte Huis. In zijn boek doet hij verslag van een aantal voor vallen waarop Nancy Reagan behoorlijk haar stempel wist te drukken. Een van de vele voorbeelden is dat Nancy Reagan zweert bij astrologie. Nancy en Ronald Reagans leven zou volledig worden beïnvloed door ene me vrouw Joan Quigley uit San Francisco. Deze astrologe zou Nancy Reagan elke zaterdag op de hoogte brengen van de goe de, slechte en zo-zo dagen van LEIDEN - In twee filialen van de Openbare Bibliotheek Leiden wordt de komende maanden aandacht besteed aan het thema 'helden'. Ruim voorradig zijn boeken waarin helden en anti helden zoals Tarzan, Winnetou en Lucky Luke de hoofdrol spe len. Belangstellenden die aan het leesprogramma willen deelne men kunnen zich tijdens ope ningsuren op beide filialen laten inschrijven. Na het lezen van mi nimaal twee boeken en het uit voeren van bijbehorende op drachten ligt voor elke deelne mer een verrassing klaar. Aan het leesprogramma zijn twee wedstrijden verbonden, die aan iedere deelnemer de kans bieden de 'dapperste boeken held' te worden. Het leesprogramma 'Een kast vol helden' loopt in filiaal 't Spoortje in de maanden mei en juni en in het Morskwartier ge durende de hele zomervakantie. UTRECHT De stichting Cer- velaat in Utrecht gaat een televi siecursus voor jongeren opzet ten. Met die cursus wil de stich ting acteertalenten tussen de 14 en 19 jaar opleiden voor het spe len in televisieseries. Cervelaat houdt zich al tien jaar bezig met theater door en voor jongeren. Ze geeft bijvoor beeld les in toneelspelen. Maar tot nu toe ontbrak een gedegen opleiding voor tv-acteurs. Dat had tot gevolg dat de acteerpres taties in Nederland zo ver onder de maat bleven, dat regisseurs hun jeugdige spelers uit het bui tenland gingen halen. Het meest bekende voorbeeld hiervan is een onlangs bekroonde reclame spot voor chocolademelk. De re gisseur zocht het hele land af naar een geschikt meisje voor de hoofdrol in die reclame, maar kon uiteindelijk niemand vin den. Het meisje dat nu in de sterspot speelt, komt uit Enge land. Volgens de coordinator van de nieuw op te zetten televisie- school, Bernd de Jongh, kunnen dat soort voorvallen binnnen- kort tot het verleden behoren. "Er zijn genoeg talenten in Ne derland, alleen moeten ze wel op de juiste manier worden bege leid. Het lijkt misschien heel ge makkelijk om voor de camera te staan, maar er komt verschrikke lijk veel bij kijken. Zo'n oplei ding moetje dus door proffessio- nele mensen laten verzorgen", vertelt De Jongh. Hij verwacht dat deelnemers aan de cursus on geveer een half jaar nodig heb ben om de basisprincipes van het tv-spel onder de knie te krij gen. "Daarna komt het er op aan om zoveel mogelijk ervaring op te doen. want dat is erg belang rijk in dit vak", aldus De Jongh. Idee Het idee om een televisie- school te beginnen ontstond toen de VARA bij Cervelaat aanklopte. De omroep vroeg de stichting geschikte acteurs op te leiden voor een dramaserie door en voor jongeren die volgend jaar op de buis komt. "Toen dachten we dat het misschien wel aardig zou zijn om die oplei ding een blijvend karakter te ge ven. Misschien zijn er meer om roepen die programma's met jon ge acteurs en actrices willen ma ken", hoopt De Jongh. De inschrijving voor de nieu we VARA-serie is inmiddels ge sloten. "We hebben nu al vele honderden aanvragen binnen, daar kunnen we een goede keus uit maken. Een aantal brief schrijvers wordt uitgenodigd een screentest te doen. Op basis van die test wordt een definitieve keuze gemaakt. Volgens De Jongh is het niet zo dat alleen de 'sollicitanten' met acteererva- ring een kans maken te worden uitgenodigd. "Er zitten veel brie ven bij van jongeren die nog nooit hebben gespeeld. Sommi ge schreven echter zo fris en sprankelend dat we ook hen een uitnodiging sturen", aldus De Jongh. Pakket De televisiecursus gaat buiten de normale schooltijden draaien, want de meeste deelnemers zit ten natuurlijk nog op de middel bare school. Het is niet de bedoe ling dat de cursisten avonden achter elkaar naar Utrecht of Hil versum moeten racen. "We trachten de opleiding af te ron den in lange weekends zoals met Hemelvaartsdag en in de school vakanties. Dan kunnen we veel rustiger werken en treedt er geen overbelasting op", weet De Jongh te melden. Overigens krijgen alle jonge ren die de stichting Cervelaat een brief hebben gestuurd een pakket thuis. Daar zit onder meer informatie bij over de mo gelijkheden die er zijn om in de eigen regio met acteren aan de slag te kunnen. So van andere popgroepen 11 1 verschilt? Ik denk doordat er bij ons drie, vier verschil lende muzikale stijlen door werken. Mark heeft een reg- gae-achtergrond en ikzelf meer een rockverleden; al zijn we daar allebei een flink eind vandaan gedreven. En Steve (Ferrone, voorheen Average White Band. pb) is een blanke souldrummer. De mengeling van dat alles. Dat is bijzonder". door Peter Bruyn Marcus Bell is een blonde derti ger en de vriendelijkheid zelve. Samen met Mark Long vormt hij de verder met gastmusici aan gevulde Britse popgroep So. Een ambitieus rockbedrijfje dat muzikaal in het verlengde ligt van pakweg Ultravox en Flock of Seagulls, al wil het duo ervoor waken dat er geen produkt de studio verlaat zonder het kwali teitsmerk van de Vereniging van Serieuze Muziekcritici. De eerste Amerikaanse buit is al binnen, met de single Are You Sure in de top-100 aldaar. Mar cus: "Ik weet ook niet waar we dat aan te danken hebben; waar schijnlijk werd de video op het juiste moment op het juiste sta tion uitgezonden". Maar in Enge land en op het Europese conti nent is nog wat publicitair veld werk nodig. Daarbij moeten Marcus en Mark zich in een aantal landen van een hinderlijk stuk verleden ontdoen. Tot voor een jaar of twee speelden beiden in de he laas te vaak met Police en U2 ver geleken wave-band The Opposi tion. "Ja, gisteravond stonden we nog in Ancienne Belgique in Brussel. Begonnen allerlei men sen om oude Opposition-num- mers te roepen. Verschrikkelijk was dat". Bell is zichtbaar ontdaan over zoveel onbegrip. So heeft im mers veel meer te bieden, meent hij. "Het verschil met The Oppo sition is juist dat we nu alles zo open mogelijk laten. Kijk, hoe langer de rock 'n roll historie voortduurt, des te meer al die roek-groepen hetzelfde gaan klinken. Daarom hebben wij nu een band die flexibel genoeg is om alles te spelen. In de toe komst gaan we voor mijn part een pure country-plaat maken. Als het maar open blijft, flexibel, dan kan dat. The Beatles zijn na tuurlijk het perfecte voorbeeld van zo'n groep die alles kon". Het debuutalbum heet Hor seshoe in the Glove'. Marcus: "Je kent dat wel uit slapstick-films: een bokser die een hoefijzer in z'n bokshandschoen stopt en vervolgens z'n tegenstander met één klap knock-out staat. In Zuid-Londen staat die uitdruk king ook voor zoiets als 'surprise, surprise". Een plaat maar liefst meer dan een jaar ge sleuteld is met geroutineerde gastmusici als Steve Ferrone en Pete Vetesse. Een bewijs dat pop anno 1988 vooral een kwestie is van produktie en studiotech niek? "Nee, beslist niet." veert Bell op. "Het songschrijven blijft voor ons voorop staan. Daar draait in feite deze hele business om. Maar ik houd persoonlijk erg van dat bijschaven en oppoetsen in de studio. Een schilder die een portret van een meisje maakt kan alle gelaats- en karaktertrek ken exact weergeven en dan heb je een prima schilderij. Maar door ook nog iets aan de achter grond, het decor te doen, kun je het nog beter maken". "Geloof me, de verpakking van een song kan heel belangrijk zijn. Neem nou zo'n Stock, Ait- ken en Waterman (De breinen achter Mei Kim, Rick Astley, Pepsi Shirley, etc., pb). Wat die doen is ronduit banaal. Die bak ken iedere dag een broodje van hetzelfde recept. De ene dag een wit broodje en de andere dag een bruin broodje. Dat is geen bijdra ge aan de popmuziek, dat is het uitmelken ervan. Prima muziek om de afwas bij te doen, hoor. Maar ons produkt gaat langer mee". Willy Dobbe kan trots zijn op So. haar man. De invloed van me vrouw Quigley is zo groot dat zij en Nancy Reagan in feite bepaalden wanneer de presi dent het beste een afspraak kon maken en wanneer niet. Op Reagans bureau prijkte zijn agenda waarin de dagen met verschillende kleuren waren aangebracht. Rood stond voor 'slechte dagen', groen voor 'goede dagen' en geel voor de 'middelmatige dagen'. Nancy Reagan zorgde ervoor dat haar echtgenoots chef-staf die dagen goed in zijn geheu gen grifte om zo slechte presta ties te voorkomen. Belangrijke afspraken werden verschoven als de astrologe uit San Fran cisco ze onder het kopje 'rood' schaarde. Donald Regan moest hiermee ernstig rekening hou den. Hij was immers de eerst verantwoordelijke voor de agenda van de president. Week hij van de rode, gele en groene dagen af dan zwaaide er wat. Vlak voor die onthulling werd er nog een ander gerucht bewaarheid. Reagan, in vroe gere tijden een tweederangs Hollywood-acteur, zou al zijn toespraken uit zijn hoofd leren. En voor de jaarlijkse ontmoe ting met de pers kregen zijn medewerkers de taak een sce nario te schrijven dat van mi nuut tot minuut de handelingen beschreef die de president moest verrichten. Reagan zou die aanwijzingen letterlijk op volgen. Zelfs de zogenaamde spontane opmerkingen zouden zijn ingestudeerd. Voor het be zoek van de partijleider van de Sovjetunie, Gorbatsjov, werd zelfs een 2,5 centimeter dik draaiboek geschreven... MARJOLEIN IN T HOUT Voor wie in de zomervakantie eens iets anders wil doen dan op eivolle stranden in de zon bak ken, heeft de Stichting Interna tionale Werkkampen (SIW) een zinvol en leuk alternatief. De af deling internationale vrijwilli- gersprojecten van de Utrechtse stichting zendt jaarlijks onge veer 700 jongeren uit naar landen over de hele wereld voor het ver richten van nuttig werk in twee of drie weken durende kampen. Dat 'nuttige werk' kan van al les inhouden; bijvoorbeeld va kanties organiseren voor gehan dicapte kinderen, het schilderen van een buurthuis en het aanleg gen van een waterleiding. De vrijwiligers kunnen bij het SIW kiezen uit ongeveer duizend pro jecten. De kampen worden on der meer gehouden in de Vere nigde Staten, Turkije, Tunesië en verschillende landen in zuidelijk Afrika. Maar ook dichter bij huis, in West en Oost Europa zijn .er projecten. Het doel van de SIW is om het nuttige met het aangename te verenigen. "Je doet ongeveer zes uur per dag zinvol werk en daar naast is er een programma voor de vrije tijd. Het aardige is na tuurlijk dat jongeren uit de hele wereld elkaar daarbij ontmoeten en van gedachten kunnen wisse len". aldus Mirjam Schaap van de SIW. Zij haast zich om te zeg gen dat deelnemers niet bang hoeven te zijn de hele dag aan een strak schema vast te zitten. "Er is natuurlijk best gelegen heid om eens lekker aan het strand te liggen. Het is niet zo dat je per se overal aan moet mee doen", legt ze uit. Keuze Per project kunnen maximaal twee jongeren van dezelfde na tionaliteit deelnemen. Dat is om het internationale karakter van de kampen te garanderen. Vol- In de aanzienlijke reeks voorlich- tingsboeken voor jongeren is er weer een bijgekomen. 'Vrijen is verrukkelijk' is de titel van een seksgids voor meisjes vanaf 13 jaar. In eenvoudige bewoordingen geeft het boek informatie over seks en alles wat er mee te maken heeft. In teksten met tekeningen wordt verteld hoe je je eigen li chaam beter kunt leren kennen, over vrijen, voorbehoedmidde len, menstruatie, zwangerschap en hetero- en homoseksualiteit. Ook geslachtziekten (en hoe je je daartegen kunt beschermen), waar onder aids, worden bespro ken. De gevoelsmatige kant van seks komt in 'Vrijen is verrukke lijk' ook aan de orde. Er worden adviezen gegeven hoe je met je partner, ouders of anderen over seks kunt praten. Seksuele be dreiging, aanranding en ver krachting, zijn de minder leuke kanten van seksualiteit die in het boek behandeld worden. Ach terin het boek staat een uitge breide lijst met 'nuttige adres sen'. De schrijvers willen echter vooral duidelijk maken dat seks bedoeld is om van te genieten. 'Vrijen is verrukkelijk' is een Amerikaans boek dat voor Ne derland werd vertaald door Tine ke Wibaut-Guilonard, die lange tijd bij het JAC en de NVSH werkte. De medische redactie was in handen van Truus van Bil- derbeek, die als seksuologe werkt in het Amsterdams Me disch Centrum. 'Vrijen is verrukkelijk'; verta ling: Tineke Wibaut; uitgeverij: Ploegsma; prijs 27,50. gens Schaap levert dat zelden of nooit problemen op met de ver deling van de vrijwilligers over de verschillende kampen. "We hebben dan ook genoeg keuze mogelijkheden", geeft ze als ver klaring. Belangstellenden mo gen vier voorkeuren opgeven voor reisdoelen. Mocht aan geen van die wensen kunnen worden voldaan, dan zoekt de stichting samen met de vrijwilliger een an dere oplossing. "We zijn er tot nu altijd uitgekomen", aldus de SIW-medewerkster. De vakanties worden georga niseerd voor jongeren van acht tien tot en met dertig jaar. Alleen voor de kampen in Duitsland en Frankrijk geldt een minimum leeftijd van zestien jaar. Alle leef tijdsgroepen worden door elkaar gehusseld en over de verschillen de kampen verspreid. Voor bepaalde landen kunnen de deelnemers aan een voorbe reidende cursusavond meedoen. Daar wordt bij voorbeeld wat verteld over de cultuur en de po litiek in het land waar ze naar toe gaan. Voor de landen in Afrika worden zelfs verschillende bij eenkomsten gehouden. Hiervoor is een map samengesteld met al lerlei informatie over die gebie den. Kosten Wat zo'n vakantie kost, is voor een groot deel afhankelijk van de gekozen bestemming. Iedereen die belangstelling heeft om met de SIW in zee te gaan. moet eerst lid worden van de stichting. De contributie bedraagt vijftien gul den per jaar. Vervolgens stuurt de organisatie het nieuwe lid een lijst toe met de verschillende kampen. Wie een keuze heeft ge maakt, betaalt vervolgens in schrijfgeld voor de vakantie. Voor Europese reisdoelen be draagt dat over het algemeen honderd gulden per persoon. Al leen de kampen in Frankrijk en Spanje zijn vijftig gulden duur der. Het inschrijfgeld voor de kampen in Amerika, Canada en de Afrikaanse landen beneden de Sahara bedraagt 260 gulden. Voor dat inschrijfgeld krijgen de deelnemers gedurende de hele vakantie gratis onderdak, eten en drinken. De reis naar het kamp is voor rekening van de deelnemers. Wie meer informatie wil kan zich wenden tot de SIW, Interna tionale Vrijwilligersprojecten. Het adres is Willemstraat 7, 3511 RJ Utrecht. Telefonische inlich tingen onder 317721. M *-UV TT/ jUWofo Koet Ie zm imwdrM... mmIL. jwee blokvokn vol fAtii/ssmtkine ...5APceitef- ie ftveyi MdeAdhesr* (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11