Wegwijs in douanebepalingen en geldige reisdocumenten CONSUMENT De groenteman Gratis wijzer reisinformatie DINSDAG 10 MEI 1988 PAGINA 9 gekomen. Voor de vollegrondgeelt in de tuinbouw is het weer van de laatste tijd erg goed. Niet te koud, niet te warm, regelmatige buitjes met nu en dan een scheutje zon zijn ideale ingrediënten voor een goede oogst. Dit wordt dan ook wekelijks bevestigd met het vernieuwde aanbod van bijvoorbeeld krop- en krulsla, waarvan de smaak hun herkomst als 'boterslatype' goed benadrukt. Bosuien (glasteelt) zijn ook weer volop verkrijgbaar. In tegenstelling tot andere soorten, dienen ze bij voorkeur in de koelkast te worden bewaard. Iets beperkter is het aanbod van witte kool. maar aan te raden yoor een echte voorjaarssalade. Vroeger dan andere jaren is er nu volop verse Hollandse bloemkool. De aanvoer neemt de laatste weken sterk toe. Oorzaak van deze vroegere aanvoer is de zachte winter, waardoor de bloemkool niet is bevroren. De prijs van Hollandse bloemkool is niet hoog. Van april tot oktober is bloemkool volop verkrijgbaar. Kenmerken van kwaliteit zijn een goed gesloten struktuur van de bloem en een mooie blanke kleur. Verse bloemkool kan enkele dagen bewaard worden op een koele donkere plaats. In de groentelade van de koelkast blijft het produkt een kleine week goed. Bloemkool is een licht aardig opgang verteerbare groente en bevat veel vitamine C. Een portie bloemkool levert genoeg vitamine C voor een dag op. Broccoli is er, na een korte afwezigheid, ook weer. Let er op dat de bloemhoofdjes bij aankoop fris en gesloten moeten zijn. Is dit niet het geval, dan zijn ze niet voor consumptie geschikt. Het is ook de moeite waard om eens de groene, ofte wel 'pagode-bloemkool' te proberen. Ze zijn iets kleiner dan de witte, maar één exemplaar is voldoende voor vier personen. Beetje bij beetje druppelen de nieuwe courgettes binnen en datis goed aan de prijs te merken. Toch zijn ze, door hun neutrale smaak en de mogelijkheid tot combineren hun geld ruim waard. Voordelig is momenteel Chinese kool. Indien de bladeren gevuld worden is het heel belangrijk ze maar enkele tellen in kokend water te houden, ze vergaan namelijk erg snel. Een nieuwkomer op het groentefront is rode Witlof. De struikjes verschillen in niets met de 'gewone witte', ze gaan enkel over in een frisse paarsrode rand. Schoonmaken en bereiden is eveneens hetzelfde, alleen is het jammer ze te koken: de kleur vergaat. Rode witlof is daarom op zijn beste in een frisse salade, met appel en walnoten. Nooit in plastic bewaren, en niet langer dan vijf dagen; dat geldt trouwens ook voor de witte soort. Vakantietips van uiteenlopende aard Met de pinkstervakantie voor de deur en het zomervakantietijdperk dat kort daarna zijn intrede doet, komt ook weer de jaarlijkse stroom wenken, adviezen en waarschuwingen op gang die de Nederlandse vakantieganger moet behoeden voor (on)bewuste misstappen. De Nederlandse overheid komt met twee folders, 'Langs de Nederlandse douane' van het ministerie van financiën en 'Wijs op reis' van buitenlandse zaken, die de toerist wegwijs moeten maken in de wirwar van douanebepalingen, reisverzekeringen en geldige reisdocumenten. samenstelling Raymond Peil De exacte douanebepalingen voor het reizigersverkeer blijken bij veel vakantiegangers niet altijd even bekend te zijn, aldus een woord voerder van het ministerie van fi nanciën. Een jaarlijks terugkeren de folder die erop wijst wat wel en niet door de beugel kan, blijkt dan ook volgens de woordvoerder geen luxe. Zo mogen bij voorbeeld goe deren die in het buitenland zijn ge kocht zoals souvenirs en cadeaus belastingvrij worden ingevoerd tot een bedrag van 890 gulden. Deze goederen moeten dan wel in een EG-land zijn aangeschaft. Het vrij gestelde bedrag is echter slechts 125 gulden als de goederen in een niet-EG-land zijn gekocht of in een tax-free shop. De juiste hoeveelheden sigaret ten, alcoholhoudende dranken en parfum die de doorsnee reiziger niet in zijn hoofd heeft zitten, wor den in de folder eveneens op een rijtje gezet. Komt de reiziger bij voorbeeld terug uit een EG-land dan mag hij 300 sigaretten invoe ren, is hij in een land buiten de EG op vakantie geweest dan mogen dat er slechts 200 zijn. Ook minder voor de hand liggen de invoerbepalingen voor bij voor beeld planten, vlees en vleeswaren, die vergezeld moeten gaan van een gezondheidscertificaat, komen ter sprake. Proberen 'De gemiddelde reiziger is best goed op de hoogte van wat wel en niet mag", zo meent de woordvoer der van financiën, "maar er zijn na tuurlijk altijd mensen die het pro beren". Dat 'proberen' leverde vo rig jaar een door de Nederlandse douane in beslag genomen hoe veelheid softdrugs op van ruim 47.000 kilo, en 2.520 kilo harddrugs. Volgens financiën stijgt de vangst van verdovende middelen met het jaar. Toeristen die meer willen weten over hun vakantiebestemming dan alleen het aantal zon-uren, kunnen zich behoorlijk oriënteren op de documentatie die er over de be stemming bestaat. Er is namelijk een zogenaamde 'Reisgidswijzer' uitgebracht. Deze nieuwe brochu re geeft een overzicht over boeken en kaarten die in Nederland te koop zijn. Zowel het Europese, Aziatische, Afrikaanse, Australische als het Amerikaanse continent wordt be handeld. In enkele zinnetjes wordt per boek of kaart verteld wat de in houd is, de naam van de uitgeverij en de prijs. De taal, gewoonten, be zienswaardigheden en het eten: al lerlei verschillende boeken wor den vermeld. De gids telt 50 pagina's, de eerste 37 het assortiment boe ken over West-Europese landen be slaat. Frankrijk neemt de meeste ruimte in beslag: zeven bladzijden. Ter vergelijking: Midden- en Oost- Europa is verspreid over twee pagi na's en ook heel Afrika krijgt twee bladzijden. Een aparte plaats is in geruimd voor de sportieve vakan ties waaronder wandelen, fietsen en overlevingstochten. Achterin de Reisgidswijzer is een adressenlijst van buitenlandse verkeersbureaus afgedrukt. Dit handige overzicht over va kantieboeken en- kaarten is uitge bracht door de organisatie Collec tieve Propaganda van het Neder landse Boek. Het is bij de meeste boekhandelaren gratis te krijgen. Het ministerie van buitenlandse zaken wijst in zijn folder "Wijs op reis" nadrukkelijk op de gevaren die aan het bezit van verdovende middelen in het buitenland kleven. "Er zitten honderden Nederlan ders voorjaren in buitenlandse ge vangenissen nadat ze, vaak bij een grenscontrole, betrapt zijn op het bezit van drugs. En deze gevange nissen zijn bepaald geen vakantie oorden," aldus de folder. "De straf fen in het buitenland zijn inder daad niet mis", zo zegt een woord voerster van het ministerie. "Bo vendien wordt daar geen onder scheid gemaakt tussen hard- en softdrugs." Toch wordt er dit jaar geen apar te campagne gehouden tegen het bezit van drugs zoals die een aantal jaren geleden plaatsvond. "De mensen die nu betrapt worden ne men het risico heel bewust, het zijn geen naïeve types en zij weten wel ke straffen ze te wachten staan. De ze mensen, vaak handelaren, be reik je niet met een voorlichtings campagne", licht de woordvoerster toe. Aids In de folder van buitenlandse za ken wordt ook uitgebreid aandacht besteed aan aids. Onbeschermd seksueel contact wordt sterk afge raden en voor reizigers naar Afrika ten zuiden van de Sahara en naar het Caribisch gebied is er een spe ciale informatiefolder over aids Sommige landen verlangen dat de vakantieganger aantoont geen aids-patiënt te zijn. Voor dit zoge noemde non-aidscertificaat dient de toerist zich te wenden tot huis arts, GG en GD of, voor meer infor matie, tot de aids-infolijn (telefoon 06-3212120). Buitenlandse zaken raadt reizi gers verder aan altijd met een gel dig paspoort op reis te gaan. De meeste landen geven weliswaar toegang als een paspoort niet lan ger dan vijf jaar verlopen is, maar men kan met een verlopen pas poort problemen krijgen bij het verzilveren van girobetaalkaarten, cheques en dergelijke, zo waar schuwt het ministerie. Saillant de tail: in de folder worden Neder landse toeristen erop attent ge maakt dat 'geleidelijk in 1988 een Nederlands paspoort naar Euro pees model zal worden ingevoerd'. Het nieuwe paspoort is zeer fraude bestendig, aldus de folder. De precieze douanebepalingen voor het reizigersverkeer blijken bij veel vakantiegangers niet bekend. Niemand zal er ook van wakker liggen dat een reiziger een pakje sigaretten te veel meeneemt over de grens. Alleen bij het vermoeden van ernstige overtredingen gaan de koffers vaak open Volgens verwachtingen van de ANWB gaan gedurende de zomer periode dit jaar 4,8 miljoen Neder landers op vakantie in het buiten land. een stijging van 3,5 procent ten opzichte van vorig jaar. Ruim tweederde van de buitenlandse zo mervakanties wordt ondernomen met de auto, zo voorspelt de organi satie. Frankrijk staat als vakantie land nog steeds aan top, op de voet gevolgd door de Bondsrepubliek Duitsland en Spanje/Portugal. Verzekering Ook de ANWB komt met tips voor een onbezorgde vakantie. Be halve kaarten met verkeersinfor matie over filegevoelige trajecten en grensovergangen geeft de orga nisatie via folders maar ook telefo nisch informatie die variëert van wat te doen met hond en kat tijdens de vakantie tot het aantal surfplan ken dat de vakantieganger mee mag nemen naar zijn bestemming. Nieuw dit jaar is een verzekering die de toerist praktisch vrijwaart van de financiële gevolgen van pech. Volgens de ANWB is ruim 60 procent van de auto's die de Alarm centrale per jaar repatnéert getrof fen door pech. Zij stuurt ook ruim 2000 onderdelen na naar gestrande automobilisten in het buitenland. "Een grote groep automobilisten dus, die vaak een forse financiële aderlating te wachten staat tijdens hun vakantie om de pech te verhel pen", aldus de ANWB. Het idee van een mechanische schadeverzeke ring werd aldus geboren, zo licht een woordvoerder van de organisa tie toe. De ANWB verwacht in het aantal mensen dat dit jaar gaat kampeert een groei van 2 procent. Ook voor het toerisme in eigen land neemt de belangstelling toe, zij het met mate (een stijging van 1 a 2 pro cent). Het aantal vakantiegangers dat in eigen land blijft, komt hier mee op ongeveer 4,2 miljoen, zo be cijfert de ANWB. Veel campings zijn voor de zomerperiode al volge boekt. HET EINDE VAN DE MIDDENKLASSE VOOR EEN AANBOD DAT ZAL VERRASSEN De Renault 21. Befaamd bij z'n rijders, beruchtbij de concurrentie. Want de Renault 21 heeft korte metten gemaakt met het begrip middenklasse. De ongeëvenaarde ruimte laat zich met geen enkele middenklasser vergelijken. Passagiers voor én achter kunnen geriefelijk de benen strekken, terwijl de kofferbak zelfs de meest uitgebreide vakantiebagage makkelijk herbergt Wie bij dergelijk forse maten denkt te maken te hebben met een trage auto, komt echter bedro gen uit: qua snelheid en acceleratie laat de Renault 21 zelfs menige topklasser achter zich. Zo zoeft de GTS van 0 naar 100 km/h in 10.7 seconden, om vervolgens in een mum van tijd door te accelereren naar 185 km/h (alleen op de Autobahn). Dat kan natuurlijk alleen met een voortreffelijke stroomlijn en een bijzonder gunstig gewicht En dit zijn weer zaken die borg staan voor een ronduit laag brandstofverbruik. De Renault 21 is bovendien ook verkrijgbaar met katalysator. Drr alles, en nog vele luxueuze extra's krijgt u voor een prijs die velen versteld zal doen staan. Want u rijdt al een Renault 21 vanaf f 26.995,- (incl. BTW, excl. afleveringskosten). 6Jaar plaat werkgarantie is bij de prijs inbegrepen. fi O .1 A A R RENAULT 'NEDERLAND Leiden; Elam B.V, Haarlemmerweg 2-4, Tel. 071-224131/213341. Katwijk; Auto Bierman, Valkenburgseweg 2, Tel. 01718-71704. Noordwijk; Roskam, Quarles van Uffordstraat 33-37, Tel. 01719-12472. RENTE BIJ EEN FINANCIERING* OVER 2 JAAR OF 3,9% OVER 3JAAR. MAX. KREDIETBEDRAGEN RESE f 15.000,- EN f 18.000,-. MIN. KREDIET BEDRAG f4.000,-. WETTELIJK VERPLICHTE AANBETALING 25%. Dit aanbod is geldig van 7 mei tot 19 juni. Financiering op basis van een huurkoop-overeenkomst van Renault Financiering B.v.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9