Sofi-nummer bespaart op uitkeringen Afrikaanse landen verkopen tal van staatsbedrijven Rechter beslist over gelijke behandeling Vakbond vreest afbraak zekerheidstelsel na 1992 Hoge verwachtingen in Zuidafrika na olievondst Goede kans op redding industrie DINSDAG 10 MEI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Gemakkelijke bestrijding misbruilc DEN HAAG (ANP) De instanties die zich bezighouden met de uitvoering van de sociale zekerheid kunnen met een verbeterde administratie en gebruik van het sociaal fiscaal nummer tot 550 miljoen gulden per jaar in 1990 be zuinigen. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel dat vooral fraude van werkgevers en uitke ringsgerechtigden moet terugdringen door een efficiënte re administratie bij de sociale fondsen. STOCKHOLM (GPD) Eenwor- ding van Europa in 1992 kan ernsti ge gevolgen hebben voor de sociale voorzieningen in de lidstaten. De vakbonden in de Europese landen zullen zich dan ook meer dan tot nu toe moeten gaan bezighouden met de Europese politiek. Dat zei voor zitter Ernst Breit gisteren bij de opening van het driejaarlijkse con gres van het Europees Verbond van Vakbewegingen (EW) in Stockholm. door Runa Hellinga De gevolgen van de Europese eenwording voor de sociale voor zieningen en arbeidsverhoudingen zullen een belangrijk thema op het congres vormen. Ook de FNV, één van de twee Nederlandse vertegen woordigers, zal hierop sterk de na druk leggen. Die houding wordt mede ingegeven door het feit dat werkgeversorganisaties in ons land de laatste weken herhaalde lijk hebben laten weten dat de soci ale voorzieningen na 1992 omlaag moeten naar een met de rest van Europa vergelijkbaar peil. Ondernemers en conservatieve politici verstaan volgens Breit on- der de eenwording vooral een gro tere economische vrijheid. "Maar als het uitschakelen van grenzen vergezeld gaat van de afbraak van verworven sociale rechten, heeft zo'n Europa werkende mensen niets te bieden". De vraag is in hoeverre de Eu ropese vakbeweging in staat is ge zamenlijk actie te ondernemen te gen werkgevers en regeringen die 1992 willen aangrijpen om de socia le voorzieningen en de arbeids voorwaarden af te breken. Breit er kende, dat de samenwerking tus sen de bonden op dit moment ei genlijk onvoldoende is. "Tenzij de vakbondsstrijd voor een sociaal Europa effectiever wordt gecoördi neerd, lopen we het risico een ver loren strijd te strijden", zo waar schuwde hij. De EW ziet als een van de be langrijkste punten in de komende tijd de strijd tegen de massale werkloosheid. De vakbeweging zal tijdens het congres pleiten voor verdergaande arbeidstijdverkor ting, meer (overheids-)investerin- gen, behoud van sociale rechten en meer inspraak in de bedrijven. Breit erkende dat politieke eisen" zoals extra overheidsinvesteringen "met grote scepsis moeten worden bekeken", omdat ze te veel afhan gen van het politieke klimaat in de lidstaten. In landen met een con servatieve regering zijn ze nauwe lijks haalbaar. De EVV pleit ervoor dat er na 1992 op Europees niveau afspraken over arbeidsvoorwaarden worden gemaakt. Voor echte cao-onder handelingen ziet Breit geen ruimte, maar hij is voorstander van kader regelingen en Europese onderne mingsraden voor bedrijven die in Het voorstel voorziet in de invoe ring van een verzekerden-admini stratie. Met het sofi-nummer moet de verstrekking van gegevens en de uitwisseling daarvan tussen de uitvoeringsorganen onderling en de belastingdienst worden verbe terd. Foutief verstrekte gegevens kunnen sneller worden opge spoord. Volgens staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) zal de be strijding van misbruik van sociale voorzieningen door invoering van een sofi-nummer veel gemakkelij ker gaan. De verwachting is dat dit uitein delijk zal leiden tot een daling van het bedrag aan uitkeringen met 150 miljoen. Door een beter contact tussen sociale fondsen en de fiscus kunnen de premie-ontvangsten stijgen met 400 miljoen. Deze 400 miljoen gulden zullen worden ge bruikt om de sociale premies te verlagen. Het kabinet denkt dat via het wetsvoorstel ook een snellere dienstverlening kan worden be reikt voor de gebruikers van de so ciale verzekeringen. Het is niet lan ger nodig steeds dezelfde informa tie opnieuw te verstrekken. Er kan sneller een beslissing worden ge nomen. Het opzetten van de nieu we administratie kost 50 tot 60 mil joen, maar voor de uitkerende in stanties staat daar een ongeveer even grote besparing tegenover door meer efficiency. Het kabinet zegt de privacy van betrokkenen zeer zwaar mee te la ten tellen. Het wetsvoorstel regelt uitdrukkelijk wie en in welke ge vallen met behulp van het sofi- nummer informatie mag uitwisse len. De gegevens mogen slechts be trekking hebben op de sociale ze kerheidswetten. Voor andere uit wisseling dan tussen uitvoerings organen én fiscus gelden strengere regels. Het sofi-nummer zal het be staande fiscaal nummer, dat ieder een- nu al op zijn belastingbiljet moet invullen, vervangen. JOHANNESBURG (GPD) - Een nieuwe olievondst voor de Zuid afrikaanse kust bij Mosselbaai is dit weekend in de regeringsgetrou we media met groot enthousiasme ontvangen. Omdat er weinig be kend is gemaakt over de omvang van de nieuwe oliebron, is het niet zeker of de vondst voldoende is om Zuidafrika onafhankelijk te maken van olieleveranties uit het buiten land. Zuidafrika wordt nu nog ge troffen door een internationaal olie-embargo en moet het allerlei slinkse wegen bewandelen om niet zonder olie te geraken. Ook v<5rig jaar werd er in hetzelf de gebie'd, op ongeveer 120 kilome ter ten zuidwesten van Mosselbaai in de Indische Oceaan, een olie bron aangeboord, maar de vondst, die dit weekeinde pas bekend werd Veren Honderden vrachtwagenbe stuurders hebben in Dover en Ca lais aan beide kanten van het Ka naal aanlegplaatsen van veerboten geblokkeerd om een einde té eisen aan de drie maanden oude Kanaal bootstaking. De actie van de 400 chauffeurs in Calais,werd nage daan door hun collega's in Dover. Grondpersoneel Personeel van het afhandelings- bedrijf Aero Groundservices heeft gisteren op Schiphol gedurende een uur het werk neergelegd. Dat gebeurde uit onvrede over het ver loop van de cao-onderhandelingen. Het personeel wil een loonsverho- ging van 1,5 procent, een betere va kantieregeling en verlaging van de vut-leeftijd. Panama De banken in Panama, die vanaf 3 maart gesloten zijn geweest, heb ben gisteren toestemming gekre gen hun deuren weer te openen. De banken werden door de regering gesloten, nadat de Verenigde Sta ten 50 miljoen dollar van Paname- zen op rekeningen in de VS hadden bevroren om economische druk uit te oefenen op Panama's sterke man, generaal Noriega. Volmac Volmac Holding wil een belang van 5 procent in het Franse pro- grammatuurhuis Cap Gemini Sogeti overnemen van de groep Cap Gemini, die op haar beurt een belang van 5 procent in de Volmac Software Groep wil overnemen van Volmac Holding. Partijen gaan onderzoeken op welke terreinen zij kunnen samenwerken. FNV-onderlegger Philips heeft gisterochtend de verspreiding van een FNV-onder legger in de kantines verboden. De werknemers in de kantines wilden uiting geven aan hun ongerust heid. Daarom vervingen ze de ge bruikelijke onderleggers van Phi lips met daarop de tekst 'Weet wat u eet' door onderleggers die waren geleverd door de Industriebond FNV met de tekst 'Weet wat ons steekt'. Philips kondigde onlangs aan de afdeling bedrijfsrestauratie te willen verzelfstandigen, wat de 600 werknemers 20 procent salaris scheelt. gemaakt, schijnt meer perspectief te bieden. Er wordt gesproken over een mogelijke winning van 7000 barrels (van 159 liter) per dag, waar van 3800 barrels uit hoogwaardige olie zou bestaan. Dit is nog steeds niet voldoende voor een econo misch verantwoorde commerciële winning, maar er wordt rekening gehouden met meer kleinere olie velden, die het hele project op den duur winstgevend moeten maken. ject, dat de Zuidafrikaanse rege ring met een aantal privé-onderne- mingen heeft aangepakt bij Mos selbaai, maakt deel uit van een bre dere opzet van de regering-Botha om verdere internationale sancties tegen Zuidafrika reeds bij voorbaat de wind uit de zeilen te nemen. Zo slaagde Zuidafrika er ook in om een internationaal wapenembargo het hoofd te bieden door een eigen wapenpröduktie op poten te zet ten. Dat heeft er toe geleid, dat het land, ondanks een VN-verbod op het aankopen van Zuidafrikaanse wapens, de vijfde wapenproducent in de wereld is geworden. Zuidafrika heeft al jaren te ma ken met een internationaal olie- embargo, maar dat heeft het nog steeds met succes weten te weer staan. Er wordt nu op grote schaal benzine gewonnen uit in Zuidafri ka gedolven steenkool en verder kan Zuidafrika nog altijd rekenen op handel met multi-nationals, zoals Shell, BP, Total en Esso. DEN HAAG Mitsubishi Electric Benelux wil een 'beeldtelefoon' introduceren. Het is een compact kastje van 20x20 centimeter voorzien van een schermpje van 15 centimeter en een hoorn. De Visual Telephone Display, zoals de officiële naam luidt, heeft ook een kleine, ingebouwde video-camera en een viertal bedie- ningstoetsen. Hij is thuis, op kantoor of in een hotel te gebruiken, als er maar een telefoon-contact zit. Het ap paraat kan een plaatje van degene die telefoneert over zenden naar iemand die een soortgelijk apparaat be zit. Van deze beeldtelefoon (1998 gulden per stuk) zijn er natuurlijk minstens twee nodig. Dan werkt de telefoon in twee richtingen: voor zowel verzenden als voor ont vangen van beelden. Anders dan met een bewakings camera/telefoon ziet men niet voortdurend een bewe gend beeld. Men moet eerst het knopje 'pose' indrukken en het resultaat op eigen scherm beoordelen. Met het knopje 'helderheid' kan men het resultaat nog beïnvloe den. Pas als de opbeller tevreden is, zendt men het beeld weg naar de andere kant (knopje 'send'), naar een soortgelijke telefoon. Het beeld verschijnt na ongeveer zes seconden op het andere toestel. Tijdens het 'zenden' is geen gesprek mo gelijk: men hoort een soort gerasp. Spreekt men toch dan ontstaan strepen in het beeld omdat men het ver zenden stoort. Daarna blijft het beeld staan en kan men weer spreken. Dat komt omdat het plaatje via het 'spraakkanaal' van de telefoon wordt verzonden als een soort fax-boodschap. De laatste drie plaatjes wor den in het geheugen van de Mitsubishi beeldtelefoon be waard en kunnen desgevraagd weer worden opgeroe pen. Voor de beeldtelefoon wordt op dit moment PTT- keuring aangevraagd. (foto gpd> UTRECHT (ANP) SHV Hol dings (onder meer Makro) heeft stappen ondernomen om één van de belangrijkste distributeurs van lpg (autogas) in de Europese ge meenschap te worden. De lpg-be- langen van SHV op het Europese vasteland zijn samengevoegd met die van Primagaz, de grootste onaf hankelijke Franse lpg-distributeur. SHV krijgt na goedkeuring van aandeelhouders van die onderne ming een belang van 40 procent in Primagaz plus nog 10 procent door middel van een converteerbare obligatielening. Een soortgelijke positie werd be reikt in Groot-Brittannië. Via de verkoop van olie- en gasbelangen aldaar werd SHV voor 40 procent eigenaar van Calor. Na het verkrij gen van de SHV-belangen heeft Ca lor die gebundeld met haar eigen olie- en gasbelangen, waardoor SHV wil steeds meer lpg leveren SHV ook 40 procent van de aande len Acre Oil kreeg. Dat staat te le zen in het jaarverslag van SHV over 1987. In dat jaar steeg de concernwinst van 166 miljoen tot 177 miljoen gul den. De omzet verminderde van 9,4 miljard tot 9,2 miljard. Het lopende jaar is begonnen met relatief hoge temperaturen en met lage prijzen van ruwe olie. Dit jaar zal ook rekening moeten wor den gehouden met aanloopverlie zen bij de Makro. De resultaten over 1988 zullen deze factoren vol gens de directie zeker weerspiege len. De winstgroei was vorig jaar be ter dan SHV had verwacht. De Amerikaanse dollar noteerde ten opzichte van de gulden lager, maar dit werd gedeeltelijk gecompen seerd in de energiesector door re delijke prijzen voor ruwe olie. Vooral de in 1986 aangekochte olie- en gasvelden op de Noordzee vol deden boven verwachting. De kolendochter SSM heeft een goed resultaat geboekt ondanks druk op de marges door de dollar koersdaling. De resultaten van ex ploratie op de Noordzee waren te leurstellend; er werden geen vondsten van betekenis gedaan. Daarentegen kwamen de financië le en produktieresultaten voor het SHV-deel van Brae boven de ver wachtingen uit. meerdere landen vestigingen heb ben. Of het daar spoedig van komt, betwijfelde hij echter: "Werkge vers zijn nog lang niet bereid om zulke maatregelen te nemen". Ondanks zijn pessimistische vi sie op de toekomst ontkende de EW-voorzitter met klem dat de Europese vakbeweging niet meer is dan een los verband waarin voor al veel wordt gepraat: "De opvat tingen in de verschillende bonden hebben elkaar de laatste tien jaar zeer genaderd. We zijh nu in staat gezamenlijk op te treden in orga nen als het Europees Parlement. Er is een steeds sterkere unanimiteit. De macht in Europa ligt echter niet alleen in Brussel, maar ook, en vooral, in de lidstaten". Op intiatief van de FNV, daarin ondersteund door de Duitse DGB en de Britse TUC, komt tijdens het congres een resolutie aan de orde waarin werkgeversorganisaties, Europese organisaties en regerin gen wordt gevraagd de sociale be langen van werknemers niet uit het oog te verliezen. In juni zullen de regeringsleiders van de lidstaten elkaar in Hannover ontmoeten. De FNV wil dat dan afspraken over het behoud van de sociale voorzie ningen worden gemaakt, vergelijk baar met de bestaande afspraken over de economische ging van de EG. Forse groei van export in 1988 DEN HAAG (GPD) De export groeit dit jaar flink, met vier tot vie reneenhalf procent. Tegelijk zal het marktaandeel van Nederlandse ex porteurs in het buitenland met een half procent dalen. Staatssecretaris Van Rooy (eco nomische zaken) heeft dit de Ka mer in een nota laten weten. Hoe veel de export dit jaar oplevert, zegt zij niet. In 1987 was dat 190 miljard gulden. Onlangs liet een topambtenaar van Economische Zaken weten dat dit jaar de grens van 200 miljard gulden wordt ge haald. Volgens de bewindsvrouwe hee'ft de export zich de afgelopen twee jaar goed weten te handha ven. Dit ondanks de zeer forse da ling van de dollarkoers een op waardering van de gulden met vijf tien procent en stijgende loonkos ten. In de landbouw stagneert de export van zuivel en vlees. De ex port van de dierlijke voedingsmid delen-industrie zakt ineen. Nega tieve ontwikkelingen zijn er ook bij de export van produkten uit de ba sismetaalindustrie en bij de scheepsbouw. DEN HAAG (GPD Staatssecre taris De Graaf (sociale zaken) is niet van plan alle bepalingen in de sociale zekerheid op te heffen die gelijke behandeling tussen man nen en Vrouwen in de weg staan. Alleen als uitspraken van rechters daartoe aanleiding geven, zal het stelsel worden aangepast. Dit blijkt uit een brief die De Graaf aan de Kamer heeft gezon den. Door zijn handelwijze wil de staatssecretaris voorkomen dat het stelsel van sociale zekerheid een malig zeven miljard gulden duur der wordt terwijl de jaarlijkse kos ten nog eens met twee miljard gul den zouden stijgen. Eind februari zond De Graaf een voorlopige inventarisatie over ge lijke behandeling van mannen en vrouwen in de sociale zekerheid aan de Kamer. Aanleiding vorm den uitspraken van de Centrale raad van beroep en de Raad van be roep in Amsterdam. Beide menen dat het stelsel bepalingen bevat die in strijd zijn met een VN-verdrag jnzake burgerrechten en een EG- richtlijn over gelijke behandeling. De Graaf rekende toen voor dat gelijke behandeling van vrouwen en mannen in de hele sociale zeker heid de kosten daarvan met mini maal vier, en maximaal zeven mil jard gulden zouden opdrijven. Daarnaast zouden de jaarlijkse las ten nog een met een tot twee mil jard gulden oplopen. Inmiddels heeft de staatssecreta ris al besloten om gehuwde vrou wen die voor 23 december 1984 werkloos werden en geen kostwin ner waren, toch recht te geven op een uitkering wet werkloosheids voorziening (wwv). Dit op basis van een uitspraak van het Europe se Hof in Luxemburg over gelijke behandeling tussen mannen en verse wettelijke regelingen in de sociale zekerheid. Op het ministerie van sociale za ken is men van mening dat er in de sociale zekerheid helemaal geen discriminatie tussen mannen en vrouwen bestaat. Dat dit in de praktijk wel zo lijkt, komt voort uit het feit dat in het stelsel het begrip kostwinner wordt gehanteerd. Kostwinners zijn in ons land vrij wel steeds mannen. Pas de laatste jaren komt daar verandering in. De Graaf wil nog, na een uit spraak van de Centrale raad van beroep, bezien in hoeverre de alge mene arbeidsongeschiktheidswet (aaw) aangepast moet worden zo dat gehuwde vrouwen die in 1975 geheel of gedeeltelijk arbeidsonge schikt waren alsnog recht krijgen op een uitkering. Vast staat dat de extra kosten opgebracht moeten worden door hogere premies of het korten van aaw-uitkeringen voor gehuwde ADVERTENTIE Het wwv-besluit kost de over heid maximaal 690 miljoen gulden, aldus De Graaf. Daarmee wijkt hij af van de inventarisatie uit februa ri. Daarin stond de 690 miljoen gul den als minimum genoemd. De maximale kosten werden toen ge schat op 915 miljoen gulden. In de brief aan de Kamer zegt De Graaf dat hij in afwachting van na dere uitspraken van de rechter geen verdere besluiten wil nemen over gelijke behandeling in de soci ale zekerheid. Als reden voor deze houding noemt hij "juridische on zekerheden". Tevens wijst de Graaf op verschillen tussen de di- Een gewone Toyota of een Verberg Toyota? Toyota-rijders die ook de hoogste eisen aan de dealer stellen kiezen voor een Verberg Toyota. U merkj wel waarom. A.J. Verberg'-s Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee CONAKRY De Togolese rege ring deed driejaar geleden een ver lieslijdende staalfabriek over aan een Amerikaanse ondernemer. Nu is het een bloeiend bedrijf dat zelfs voorzichtig exporteert. Het Westafrikaanse landje haalde dank zij het opmerkelijke succes zelfs de Amerikaanse kranten. door Ineke Holtwijk/IPS Togo staat niet alleen. De nieuw ste trend in Afrika heet privatise ren. De Afrikaanse regeringen zien er wel wat in: de staat trekt zich te rug, de deuren gaan open en het be drijfsleven is van harte welkom. Zij krijgen warme steun van het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank. Deze leeninstellingen vinden dat de overheid meer moet overlaten aan particulieren en de vaak zwaar verlieslijdende staatsbedrijven met hun corrupte en incapabele be stuurders snel moet kwijtraken. Ze belasten de krappe begroting al leen maar. Privatisering is een kans om het afgeknepen continent een verse kapitaalinjectie te bezorgen en het beetje industrie dat Afrika heeft te redden door het concurre rend te maken, aldus de redene ring. Het Westafrikaanse Senegal heeft voorzichtig tien staatsbedrij ven in de verkoop gedaan. Nog twintig andere staan op de nomina tie. Het loopt nog iliet echt storm, zegt Sangone Amar een Senegalese econoom van de Wereldbank in de hoofdstad Dakar. Maar echt onte vreden is hij ook niet. Het sjiekste en goedlopende hotel van de stad, Teranga, trekt veel kopers. Dakar Marine, de scheepswerf, doet het wat minder. Maar daar is ook veel geld meegemoeid, voegt hij er iet wat verontschuldigend aan toe. Het redelijk welvarende Ivoor kust, dat altijd ruim baan heeft ge maakt voor het bedrijfsleven, over weegt zo'n honderd staatsbedrij ven geheel of gedeeltelijk over te doen. Zelfs socialistisch getinte landen als Ghana, Tanzania, Gui nee of Angola lonken naar particu liere investeerders. President Raw- lings van Ghana wil de staatsca- caoplantages verkopen terwijl Tanzania voor de sisalplantages een kapitaalkrachtige ondernemer zoekt. In veel Afrikaanse landen drukt de overheid sinds de onafhanke lijkheid begin jaren zestig een gro te stempel op het openbare leven. De staat transporteerde, kocht oog sten op, exporteerde, bankierde en fabriceerde. De overheid werd de motor van de ontwikkeling. Vaak bij gebrek aan beter, want welke ondernemer investeert in een land waar de telefoon het niet doet, de elektriciteit om de haverklap uit valt en in de regentijd de wegen on bruikbaar zijn? In sommige landen, zoals Tanza nia of Guinee, kreeg de overheids bemoeienis een ideologisch tintje. Gezocht: kapitaalkrachtige ondernemer voor de overneming van katoenplantages in de Afrikaanse staat Ivoor kust (archieffoto) De door Afrikanen geleide onder neming was het eigen antwoord op de jarenlange blanke overheersing, het staatsbedrijf, dat immers van allemaal was, gold als een passen der gedaante voor de Afrikaanse gemeenschapsgeest dan het wes terse kapitalisme. Onder druk van het Internatio naal Monetair Fonds en de Wereld bank wordt bijvoorbeeld de Guine- se economie in hoog tempo her vormd volgens het vrije marktmo del. De operatie privatisering, een belangrijk bestanddeel van de ver bouwing, neemt door het socialisti sche verleden grootscheepse vor men aan. De afgelopen twee jaar is de militaire regering erin geslaagd voor 22 staatsfabrieken een nieuwe eigenaar te vinden, soms als part ner van de overheid. Dat mag een hele prestatie heten. Het delfstofrijke Guinee hoort nog steeds tot de 25 armste' landen ter wereld. De minister van planning liet zich tegenover een Afrikaanse journalist onlangs ontvallen dat hij twee jaar geleden geen cent in zijn land had geinvesteerd als hij een ondernemer was geweest. Maar voegde hij er onmiddellijk aan toe: De lokkertjes onder de staatsbe drijven lagen voor de hand. In Gui nee waren dat de bierbrouwerij (waar in Afrika loopt bier niet), de cement- en de baksteenfabriek (een geheid succes in een land waar dertig jaar lang bijna niets is ge bouwd) en de frisdrankfabriek. On verwacht leek de vlotte verkoop van de parfumfabriek Sipar in noord-Guinee. Maar de kenners wisten waarom: de regio is de enige plek ter wereld waar de bloem karou-karoundé, grondstof van be roemde parfums, voorkomt. Over het succes van de privatise ring zijn de meningen verdeeld. In slechts zes van de twintig bedrij ven is de produktie daadwerkelijk weer op gang gekomen. Wat is er met de andere fabrieken aan de hand? "Sommige ondernemers verdwenen met de papieren naar Europa en we hebben nooit meer wat gehoord", zegt een hoge func tionaris van het ministerie van in dustrie, dat de onderhandelingen voerde. Zijn antwoord karakteriseert de onzekerheid maar ook de onmacht die de regering bevangt. In zijn Nieuwjaarstoespraak kondigde president Lansana Conté aan, dat een aantal contracten "die niet in het belang van Guinee zijn" weer zullen worden opgezegd. Niemand wil het hardop zeggen, maar de re gering is bang dat sommige ko- pers-in-spe de fabriek slechts kochten om overtollige voorraden van elders in Guinee te lozen of een concurrent uit de weg te ruimen. Guinee is overigens zeer teleur- gesteld over het aantal nieuwe ar beidsplaatsen. Duizenden mensen kwamen op straat te staan en er zijn enkele honderden banen voor te ruggekomen. Een voorbeeld: Enta, de staatssigaretten- en lucifersfa briek was met 1200 werknemers een van de grootste staatsonderne mingen. De Britse tabaksgigant Rothmans nam Enta over. In de fabriek is slechts plaats r 300 arbeiders.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7