Specialisten zijn tot harde acties bereid DE ITALIANEN BIJ SÏOUTENBEEK ■ff Aids kostte 40.000 gulden per patiënt 5tDiitenbeek Bij aanpak inkomens en onkostenvergoeding Ton uitgeloofd voor tip over aanslag IRA Psychiatrisch patiënt vaak bestraft via eigen zakgeld Deetman betuigt toch spijt over uitspraken Muggenplaag Kosten voor schoon milieu gaan omhoog Parlementariër mag straks geen ambtenaar (meer) zijn DINSDAG 10 MEI 1988 ED2E fabrikant Arflex? Hier ziet u een van de fraaie staaltjes die uit deze unieke samenwerking zijn voortgekomen. Eetkamenafel Malibu met draaibaar blad. Saporitti. Een uiting van raffinement die deze fauteuil de luchtigheid van een vlinder geeft. In frisse Italiaanse drukstoffen, of in prachtig suède. f' O Giorgettl. Kreaties uit het tijdperk Mackintosh, Frank Uoyd Wright. Strenge vormgeving met een onmis kenbaar Italiaanse finishing touch. Terug van nooit weggeweest klassiek zitcomfort UTRECHT (ANP) - Drieduizend specialisten hebben gisteren op een demonstratieve ver gadering in Utrecht besloten tot het voeren van acties als de regering hun inkomens gaat aanpakken volgens de eerder gepresenteerde plannen met het norminkomen en de kos tenvergoeding. Zij droegen hun vertegenwoordigers op de dreigende verlaging van hun inkomens maatregelen "met alle ter beschikking staande middelen" te bestrijden. Aan welk soort acties wordt ge- specialisten vinden dat dacht wilde voorzitter C. Piasmans met de overeenkomst die de Landelijke Specialisten strijd i1982 met het kabinet hebben gesloten, specialisten bezochte bijeenkomst volgens hem moet worden gezien als een allerlaatste beroep op de overheid om er alsnog via overleg uit te komen. Wel wordt gedacht aan nieuwe juridische procedures (de rechter heeft de LSV al enkele malen in het gelijk gesteld) en aan het draaien van zondagsdiensten door de week. Piasmans constateerde dat "het Ook in strijd met het generaal ak koord en met het karakter van het vrije beroep vinden de specialisten de opsplitsing van de kostenver goeding waaraan binnen het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG) wordt gewerkt. zekeraars ook rechtstreeks met het ziekenhuis laten verrekenen. Vol gens de LSV zal de specialist dan maar moeten afwachten wat het ziekenhuis hem daadwerkelijk aan personeel en andere faciliteiten ter beschikking, stelt. Verder zou het COTG voor de buiten het zieken huis gemaakte kosten een "extre me verlaging" in petto hebben tot maximaal 26.000 gulden. Of de specialisten in actie komen specialistenfront" gesloten is en het ziekenhuis gemaakte kosten dat het dat ook zal zijn "bij eventu- (secretaresse e.d.) opnemen De vrij gevestigde specialisten krij- zal waarschijnlijk pas in juni blij- gen nu een praktijkkostenvergoe- ken. Minister De Koning heeft aan- ding van 130.000 gulden. gekondigd dat het besluit over het Het COTG wil echter de binnen norminkomen eind mei of begin ju- zal vallen, terwijl het COTG zich KONINGIN IN CANADA ele onverkwikkelijke acties". De bijeenkomst van gisteren was geor ganiseerd door de LSV, de Lande lijke vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD) en het over leg van medische staven van acade mische ziekenhuizen (COSAZ). De LAD en de academische specialis ten deden mee omdat hun salaris sen worden afgeleid van het norm inkomen van de vrij gevestigde specialisten. Minister De Koning (sociale za ken) heeft vorig jaar aangekondigd dat hij het norminkomen wil verla gen van 181.500 tot 148.000 gulden, hoewel verschillende adviescom missies op ongeveer twee ton uit komen. Alles wijst er op dat De Ko- ning toch zijn oorspronkelijke plan wil doorzetten, zei Piasmans. De MELICR (GPD) Er ligt een be drag van 100.000 gulden gereed voor de tipgever die de politie op het juiste spoor naar de oplossing van de tweevoudige IRA-aanslag op 1 mei in Roermond en Nieuw Bergen zet. Met goedkeuring van het ministerie van justitie is deze tot nu toe hoogste beloning, die ooit aan een tipgever in het vooruit zicht is gesteld, door hoofdofficier van justitie mr. J. Booster in het ar rondissement Roermond uitge loofd. Bij de IR A-aanslagen in Roer mond en Nieuw Bergen werden drie Britse militairen gedood en drie gewond. Intussen hebben ver scheidene personen in Roermond en omgeving de politie bericht dat ze de persoon, die een treffende ge lijkenis vertoont met de overal in Europa gezochte IRA-terrorist McAllister (30), ook in de dagen voor de aanslAgen in Limburg heb ben gezien. De politie is nog bezig met het natrekken van al die getui genverklaringen. Anne Frank Het proces over de echtheid van het Dagboek van Anne Frank in Hamburg is gisteren geëindigd. Ernst Römer, die in eerste instantie in 1977 was veroordeeld, heeft zijn beroep ingetrokken. De inmiddels 83-jarige Römer was elf jaar gele den door de rechtbank van Ham burg wegens smaad veroordeeld tot een boete van 1.500 mark, om dat hij had gezegd dat Otto Frank, de vader van Anne, het Dagboek van zijn dochter uit de duim gezo gen had. Autozwendel De Haagse politie heeft een 27-ja- rige en een 30-jarige Hagenaar aan gehouden op verdenking van een omvangrijke zwendel met auto's. Het tweetal zou, samen met ande ren, overal in het land autowrak ken hebben opgekocht en de pa pieren daarvan hebben gebruikt om identieke, maar gestolen auto's mee te verkopen. De politie heeft inmiddels 20 gestolen auto's opge spoord, die vermoedelijk nog maar het topje van de ijsberg vormen, al dus de politie. Er worden nog meer aanhoudin gen verwacht. Willem Alexander Prins Willem-Alexander brengt in juni een bezoek aan Japan. Het is de bedoeling dat hij op 17 juni een tentoonstelling over de arts Von Siebold zal openen. De Rijksvoor- lichtingsdienst bevestigde dat een prinselijk bezoek 'wordt overwo gen' in het kader van de verster king van de culturele contacten. De reis van Willem-Alexander wordt geen officieel staatsbezoek. Eind 1986 werd een officieel staatsbe zoek van koningin Beatrix afgelast vanwege het voorgenomen bezoek aan Hirohito. Schadevergoeding Het Amsterdamse Gerechtshof heeft twee hoofdstedelijke agenten veroordeeld tot het betalen van 500 gulden boete en 375 gulden schade vergoeding aan de filmer J. Schram. De twee hebben Schram in oktober 1985 mishandeld toen zij hem arresteerden omdat hij toeter- ziekenhuisbudget en door de i in de loop van juni weer over c praktijkkostenvergoeding buigt. UTRECHT (ANP) - In sommige psychiatrische ziekenhuizen is het gebruik patiënten die zich niet aan de regels houden te straffen met een korting op hun zakgeld. Ook gebruiken zieken huizen het eigen geld van de pa tiënten, dat op een rekening van het ziekenhuis staat, om patiën ten te belonen als ze zich "netjes" gedragen. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1987 van de stichting Pa tiëntenvertrouwenspersoon (PVP). Patiëntenvertrouwens personen werken in de psychia trische ziekenhuizen om patiën ten te helpen bij het beschermen van hun rechten. Patiënten in psychiatrische inrichtingen kun nen vaak niet zonder tussen komst van de verpleging aan hun zakgeld komen. Dat geeft de ver pleging de mogelijkheid om voor de patiënt te bepalen hoeveel geld hij per week of maand mag uitgeven. Bepaalde ziekenhui zen maken daar gebruik van. In een ziekenhuis trof een ver trouwenspersoon een complete "prijslijst" aan van dagelijkse ge dragingen, waarmee patiënten vijftig cent per keer konden "ver dienen". Het tarief van vijf dub beltjes gold van haren kammen en tanden poetsen tot koffie drin ken en bij de groep blijven, en op tijd naar bed gaan. Een ander zie kenhuis hield de helft van het zakgeld in bij ongewenst gedrag zoals "op bed liggen wanneer dat niet is toegestaan". De stichting PVP vindt het straffen en belonen met geld van de patiënten "een onaanvaardba re inbreuk op het recht van de patiënt", zo blijkt uit het jaarver slag. Volgens de stichting be hoort het tot de primaire levens behoeften van de patiënt om over zijn eigen, toch meestal al magere, zakgeld te beschikken. Bovendien dreigt het gevaar dat het belang van de patiënt en het belang van de verpleging - een rustige en ordelijke gang van za ken op de afdeling - door elkaar gaan lopen, aldus de stichting PVP. OTTAWA (ANP/GPD) - Koningin Beatrix en Prins Claus zijn giste ren aangekomen in Canada voor een staatsbezoek dat tot en met 17 mei duurt. Na aankomst in Ottawa poseerde de vorstin samen met de Canadese premier Brian Mulroney voor de fotografen. De officiële ont vangst in de hoofdstad van Cana da vond niet plaats op het vlieg veld, zoals aanvankelijk de bedoe ling was, maar in de tuin van de re sidentie van de Canadese gouver neur-generaal, mevrouw Jeanne Sauvé. Deze wijziging van het pro gramma op het laatste moment was een idee van mevrouw Sauvé, inge geven door het mooie weer in Ot tawa van de afgelopen dagen. De eerste dag van het staatsbe zoek stond geheel in het teken van de goede betrekkingen tussen beide landen. Er waren herinneringen aan het Canadese aandeel in de be vrijding van Nederland en de pe riode dat prinses Juliana en de kin deren Beatrix, Irene en Margriet in Ottawa verbleven. De Canadese te levisie brengt uitgebreide reporta ges over 'toen' en er zijn de verhalen van de soldaten die Nederland be vrijdden. Mevrouv\ Jeanne Sauvé noemde in haar toespraak het bezoek van koningin Beatrix aan Canada een nostalgische gebeurtenis voor vele Canadezen en met name voor de Nederlandse immigranten. (foto ANP) DEN HAAG (GPD) Minister Deetman (onderwijs) heeft bij na der inzien toch spijt van zijn uitla tingen in het dagblad Trouw. Dat blijkt uit de antwoorden van pre mier Lubbers op schriftelijke vra gen van PvdA-fractieleider Kok. De PvdA vindt de antwoorden ech ter "niet bevredigend" en vraagt vandaag een debat aan met Deet man en Lubbers. In het interview DINTELSAS (ANP) - Een grote muggenplaag teistert momenteel het Westbrabantse gebied rond de Krammer en het Volkerrak. Recre atie- en beroepschippers mijden de wateren, die door de bouw van de Philipsdam vorig jaar lente in ijl tempo aan het verzoeten zijn. Schippers klagen steen en been. Sleper G. Theunisse in Dintelsas: "Je bent gevangene in je eigen huis. Je kunt niet buiten komen. Ze steken wel niet, maar ze zijn met zoveel. Ze kruipen in je haren, oren en neus en je zit constant onder de vieze kleddertroep". Tutti Nuovo enTutti Classico.Oud en nieuw, naast elkaar. Creaties van de grote klassieken riaast creaties van vandaag. Door Stoutenbeek bijeengebracht Onder één dak geëxposeerd in een scala van oogstrelende, kompleet ingerichte interieurs. De mooiste ontwerpen, de beste merken. Schitterende staaltjes Italiaanse vormgeving van sa lontafels,verlichting,eetkamers, banken, tapijten, gordijnen en vaste vloerbedekking. Natuurlijk kunt u bieren daar wat Italiaan se creaties bezichtigen, maar ■nergens in Nederland vindt u zoveel Italië onder één dak. Daarvoor moet u de reis naar StoutenbeekLeiderdorp maken. Misschien een beetje uit uw buurt... Maar alleszins een om weg waard. Arrivederci dus! zei Deetman dat het regeerakkoord slecht en onwerkbaar is. Deetman erkende gisteren in de ministerraad dat de formuleringen die hij bezigde in het interview „niet op alle punten even gelukkig waren". In het omstreden vraagge sprek uitte Deetman kritiek op de afspraak dat financiële tegenval lers opgevangen moeten worden door de minister die er verantwoor delijk voor is. "Absurd", noemde hij dat. Lubbers schrijft de Kamer dat hij de formuleringen van Deetman in het gewraakte interview "een tikje overdreven" vindt. De uitla tingen droegen het risico "misver standen" te wekken. Vorige week al liet de premier zich in dezelfde zin uit op een partijbijeenkomst in Veldhoven. Volgens Lubbers kan Deetman zich vinden ii van de gebeurtenissen WD-fractievoorzitter Voorhoe ve verklaarde gisteravond "ingeno men" te zijn met de reactie van Lubbers. "De premier heeft stand genomen van de opmerkin gen van de minister van onderwijs. Ook Deetman zelf erkent dat hij zich ongelukkig heeft uitgelaten. OTTAWA (GPD) Het principe de 'vervuiler betaalt' moet op de hel ling. In de toekomst zullen vervui lers, die met relatief goedkope maatregelen kunnen volstaan, meebetalen aan de kosten die an dere industrieën moeten maken bij het nemen van milieubeschermen- de maatregelen. Dit zei minister Nijpels (milieu) gisteren b(j de ondertekening van een milieu-samenwerkingsverdrag tussen Nederland en Canada. De twee landen zullen nauw gaan sa menwerken bij de aanpak van de luchtverontreiniging, bodem-, grond- en oppervlaktewaterbe scherming en schone technologie. In het jaar 2000 zal Nederland aan milieubescherming 12 miljard gulden moeten uitgeven, aldus Nij pels. Dit is twee maal zoveel als het bedrag dat op dit moment voor een schoner milieu wordt uitgetrok ken. De bewindsman stelde dat zo wel overheid als bedrijven en parti culieren dieper in de buidel zullen moeten tasten. In het ondertekende verdrag hebben Nederland en Canada ook afgesproken een aantal gezamenlij ke projecten te ondernemen, zoals de ontwikkeling van een model, waarmee de gevolgen van het 'broeikaseffect' in kaart kunnen worden gebracht. Ook willen beide landen samenwerken bij de aan pak van luchtverontreiniging, be scherming van de bodem, milieu beheer en toepassing van schone technologie. Ook met andere lan den, zoals Portugal en Grieken land, is Nederland al dergelijke sa menwerkingsovereenkomsten aangegaan. In september volgt de ondertekening van komst met China. 'Kinderbijslag niet verdubbelen' DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers vindt het voorstel van CDA-partijvoorzitter Van Velzen om de kinderbijslag te verdubbe len, 'te fors'.Van Velzen deed dit voorstel vorige week bij de presen tatie van de reacties op het CDA- rapport 'De verantwoordelijke sa menleving'. Minister De Koning (sociale za- deze uitleg ken) rekende de CDA-voorzitter af gelopen weekeinde al voor dat ver dubbeling van de kinderbijslag de Staat een kleine zes miljard gulden m per jaar zou kosten. Hij zei dat het f- plan wel past in de uitgangspunten van de partij, maar dat het geld er voor gevonden zou moeten worden uit economische groei of rigoureu ze bezuinigingen elders. AMSTERDAM (ANP) - De behan deling van aids-patiënten in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam heeft dat zie kenhuis vorig jaar 5,5 miljoen gul den gekost. In dat jaar werden to taal 130 aids-patiënten behandeld. Dit komt neer op een bedrag van gemiddeld veertigduizend gulden per patiënt. Daarmee behoort de groep aids-patiënten tot de meest kostbare. Het hoofd van het bedrijfsecono misch bureau van het AMC drs. J. Sol zei dit gisteren tijdens een stu diemiddag over 'Aids en het ge- zondheidszorgbeleid' in het AMC. Hij wees erop dat de kosten voor de behandeling van aids-patiënten nog steeds stijgen. Op de eerste plaats natuurlijk omdat het aantal patiënten dat aan deze ziekte lijdt blijft toenemen. In Nederland wordt uitgegaan van een verdubbeling van het aan tal aids-patiënten per twaalf maan den. Als deze verwachtingen wer kelijkheid worden, telt Nederland in 1991 zo'n 3.500 aids-patiënten, van wie er dan nog 2.100 in leven zullen zijn. Uitgaande van een ver- pleegduur van twintig dagen zul len daarvoor 136 bedden nodig zijn, bij een verpleegduur van 45 dagen 306 bedden, zo rekent Sol voor. Vooral voor het AMC is de druk zwaar, omdat het geldt als landelijk referentieziekenhuis. Er is een ont wikkeling te zien dat de zwaardere patiënten in het AMC worden be handeld en de minder zware pa tiënten doorgaans in andere zie kenhuizen worden verpleegd. Ook veranderen de behandelvormen steeds. Onder invloed van nieuwe geneesmiddelen neemt de behan- delingsduur toe "en wellicht ook de kosten per patiënt, onder andere door een toename van de dagver- pleging", aldus Sol. In het AMC is en wordt tot nu toe het merendeel, 66 procent, van de Nederlandse aids-patiënten behan deld. De gemiddelde behandel- duur varieert van een dag tot een kleine zes jaar. Binnen die behan- delduur ligt de patiënt gemiddeld 46 dagen in het ziekenhuis, vari ërend van een dag tot een half jaar. Sol: "Dat wil zeggen dat de alleen in theorie bestaande gemiddelde patiënt ongeveer tien procent van de behandelduur in het ziekenhuis ligt". In die periode wordt de ge middelde patiënt 2,5 keer opgeno men, maar ook dit aantal'varieert weer van één tot 21 opnamen. Sol verwacht dat de druk van de aids-problematiek op de totale kos ten van de gezondheidszorg ertoe zal leiden dat de vraag gesteld moet worden: hoeveel geld trekken we uit voor de behandeling van aids- patiënten?. "In de Westerse wereld hebben we nog de tijd om ons over deze vraag te buigen, in andere de len van de wereld kent men die luxe niet. In Afrika bijvoorbeeld worden de aids-patiënten met een paar aspirientjes naar huis ge stuurd. Laten we die tijd goed be nutten", aldus Sol. de i file. NET M TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10, tel: 02510 - 2 90 33. Leiderdotp: Meubelplein 1, tel: 071 - 89 93 23. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. DEN HAAG (GPD) Ambtenaren die worden gekozen in het Neder landse of Europese parlement, zul len voortaan ontslag moeten ne men. Dit blijkt uit een nieuwe rege ling voor onverenigbaarheid van functies, waarmee het kabinet gis teren akkoord is gegaan. Tot nu toe worden ambtenaren die een zetel in het parlement wil len innemen, op non-actief gesteld. Hun plaats wordt echter openge houden, voor het geval zij na hun kamerlidmaatschap terug willen keren op hun oude post. Die rege ling zal komen te vervallen. regeling was noodza kelijk geworden omdat de huidige in strijd was met de nieuwe Grond wet. Daarin zijn al enige functies genoemd die in strijd zijn met het lidmaatschap van Eerste of Twee de Kamer, zoals minister, staatsse cretaris, lid van de Raad van State en lid van de Hoge Raad. Daarnaast wil het kabinet dat mi litairen, ambtenaren bij de Raad van State of de Rekenkamer en ambtenaren bij ministeries hun baan niet combineren met het lid maatschap van het Nederlandse of Europese parlement. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) zal nog met de centrales van overheidspersoneel praten voor het wetsvoorstel bij de Tweede Ka mer wordt ingediend.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3