'De één vlucht in alcohol, de ander naar het casino' Zwichten voor VS, maar niet voor oppositie Reportage Hiüpverlening kan stroom gokverslaafden niet aan Paus: arbeid plichtmaar ook recht PAGINA 2 DINSDAG 10 MEI 1988 Prem al acht jaar aan het bewind in Thailand SINGAPORE - De Thaise pre mier Prem Tinsulanond heeft voor 24 juli verkiezingen uitge schreven voor een nieuw parle ment. De voormalige generaal die nu al bijna acht jaar onafge broken aan het bewind is, ont bond vorige week het parlement nadat 31 leden van de Democra tische Partij, een van de grootste coalitiegenoten van Prem, met de oppositie meestemde tegen een wetsontwerp waarin naboot sing van Amerikaans intellectu eel en artistiek goed werd verbo den. door Bob Mantiri De oppositie stelde dat goed keuring van het wetsontwerp zou betekenen dat Thailand 'het hoofd buigt voor de tirannie van de VS'. Washington had ge dreigd dat Thailand van de voor keurslijst zou worden geschrapt als het niet wettelijk optreedt te gen het kopiëren van onder meer computersoftware. Niettemin werd het wetsont werp aangenomen met 183 tegen 134 stemmen. Maar zestien mi nisters van de Democratische Partij in de uit 44 leden bestaan de regering, namen hun ontslag toen zij er niet in slaagden om hun 31 dissidente partijgenoten tot andere gedachten te brengen. Daarmee effenden deze minis ters voor premier Prem de weg om nieuwe verkiezingen te laten houden. Prem gaf hier de voor keur aan boven een kabinetswij ziging, omdat de oppositie deze week een motie van wantrouwen tegen hem zou indienen. Het zou dan heel waarschijnlijk zijn ge weest dat de dissidente coalitie partners in het parlement de mo tie van de oppositie zouden steu- Met het ontbinden van het par lement heeft Prem dat gevaar af gewend, maar het betekende ook dat het wetsontwerp nietig is ge worden. Het moest nog door de Senaat worden goedgekeurd. Prem is nu hoofd van een za kenkabinet tot na de verkiezin gen. Maar volgens politieke waarnemers is het zo goed als ze ker dat de voormalige legerbaas na de verkiezingen weer op zijn oude post zal terugkeren. Hetere vuren Prem heeft in de acht jaar dat hij premier is voor hetere vuren ge staan. Hij kwam in februari 1979 aan de macht dankzij de hulp van de groepering Jonge Turken in het Thaise leger, die in het ge heim een verbond sloten met de Sociale Actiepartij om de zitten de premier Kriangsak ten val te brengen. Deze Jonge Turken probeerden twee jaar later Prem via een coup af te zetten, maar de premier wist deze staatsgreep in de kiem te smoren. Prem wist ook een dreigende coup van de militaire sterke man. generaal Arthit Kamlangmek, die hem wilde afzetten omdat hij niet te voren werd gewaarschuwd over de devaluatie van de Thaise munt (Baht), af te slaan. Op 9 september 1985 werd Prem opnieuw geconfronteerd met een militaire staatsgreep van Jonge Turken, onder leiding van kolonel Manoon Roopkachorn, die ook verantwoordelijk was voor de eerste coup. Generaal Prem was op dat moment in Jak arta, maar loyale generaals slaag den er in om rebellie van de kolo nel neer te slaan. De man die hierbij een belangrijke rol speel de was de chef-staf, generaal Chavalit. Prem promoveerde hem tot legerbevelhebber, waar mee hij zijn rivaal generaal Ar thit uitschakelde. De ironie wil dat generaal Cha valit nu de belangrijkste politie ke tegenstander is geworden van premier Prem. Chavalit heeft te kennen gegeven, dat hij belang stelling heeft voor het premier schap. Chavalits handicap is ech ter dat hij geen politieke achter ban heeft. Maar er lijken genoeg politieke partijen te zijn die hem best als premier willen hebben. Zoals de Sociale Actiepartij, de Chart Thai en de Kij Pracha Thai Partij. Laatstgenoemde partij is opge richt door een groep politici, die er vorig jaar door Chavalit met succes van werd weerhouden om een motie van wantrouwen tegen DEN HAAG - Het aantal gokverslaafden in ons land neemt sterk toe. Steeds meer mensen doen een beroep op de Con- sultatiebureau's voor Alcohol en Drugs (CAD). Naar schat ting zijn momenteel in totaal 10.000 tot 20.000 mensen aan het gokken verslaafd. door Weert Schenk De CAD's worden door deze nieu we stroom van vaak jonge verslaaf den in grote verlegenheid ge bracht. Officieel moeten de bu reau's deze mensen de deur wijzen. Dat doet een hulpverlener niet graag. Het gevolg is dat de CAD's gaan rommelen. De gokkers wor den ingeschreven als alcoholisten of als junks. Aan deze situatie moet een einde komen, zegt de Utrechtse socio loog dr. P. L. Hermkens. Hij leidde een commissie die de afgelopen twee jaar in opdracht van de Raad voor de Casinospelen onderzoek deed naar negatieve effecten van het gokken. Het rapport is vandaag in Den Haag gepresenteerd Hermkens vindt dat de overheid niet langer voorbij kan gaan aan de gokverslaving. Er moeten een goe de opvangmogelijkheden komen voor mensen die gokproblemen hebben. Bovendien is het noodza kelijk meer aan preventie te doen. Een bepaald percentage van het bedrag dat de overheid dankzij de legalisatie van de kansspelen op strijkt, moet worden besteed aan de zorg voor probleemgokkers. Onverzadigbaar De overheid is de laatste jaren een steeds soepeler beleid ten op zichte van het gokken gaan voeren De omzet van de legale kansspelen is dan ook fors gestegen. In het le gale gokbedrijf wordt jaarlijks rond de 500 miljoen gulden omge zet. De verwachting is dat de omzet voorlopig alleen maar zal stijgen. De vraag naar gokken is groot. Want er is ook nog een enorm ille gaal kansspelen-circuit, waar vol gens een voorzichtige schatting ook een slordige 500 miljoen gul den per jaar omgaat. Hermkens: "De mens heeft een onverzadigba re behoefte om te gokken". Riskant zijn de kansspelen die snel de winst of het verlies laten zien. Het gaat dan vooral om speel automaten. de casino's, de paar denrennen en bingo. Aan de groep kansspelen waarbij het een tijdje duurt voordat de uitslag bekend is. zoals de loterij, toto en lotto, zijn- nauwelijks risico's verbonden. Er zijn geen mensen die hierdoor in de problemen geraken. Hermkens constateerde tijdens zijn onderzoek dat onder jongeren beneden de 25 jaar veel probleem gokkers zijn. De meesten verslaaf den, ruim 60 procent, kunnen niet van de speelautomaat, 'de eenarmi ge bandiet', afblijven. De drempel om op die apparaten te spelen is ook erg laag. In ons land staan "Sommige gokkers hebben een heilig geloof in hun systeem. Ze hadden het ook altijd bijna goed, vertellen ze als ze er naast zitten". (archieffoto) Prem Tinsulanond: nieuwe ver kiezingen (foto AP) premier Prem in het parlement te steunen. Een nieuw te vormen coalitie tussen deze drie partijen zou de kandidatuur van generaal Chavalit voor het premierschap willen steunen. Ook de dissiden te politici in de Democratische Partij willen Chavalit als pre- Dreiging Maar premièr Prem schijnt de dreiging al lang te hebben zien aankomen. Deze week heeft hij het verzoek om ontslag van gene raal Chavalit als bevelhebber van de Thaise strijdkrachten van de hand gewezen. Daarmee heeft premier Prem generaal Chavalits hoop om de politiek in te gaan, de bodem ingeslagen. Chavalit blijft wel de militaire sterke man. Maar in die positie mag hij geen politieke partij aanvoeren. Hij blijft als legerbevelhebber intus sen ondergeschikt aan de pre- Prem kan nog altijd rekenen op de steun van de coalitiepartij en. waarmee hij in de afgelopen jaren nauw heeft samengewerkt en die hem zullen voordragen als premier; een voordracht die ko ning Bhumipol, die groot ver trouwen heeft in Prem, maar al te graag zal overnemen. Politieke analisten menen dat het een meersterzet van Prem is geweest om het parlement te ont binden en het ontslag van de le gerbevelhebber te weigeren. Hij heeft aan de ene kant de dreiging van een motie van wantrouwen tegen hem geneutraliseerd, de oppositie overdonderd en aan de andere kant voorkomen dat zijn politieke rivaal aan de macht kwam. Wanneer hij na 24 juli weer te rugkeert als premier is Prem Tin sulanond (67) de langstregerende premier in de 55-jarige parlemen taire geschiedenis van Thailand, die menigmaal is gekenmerkt door militaire staatsgrepen. 80.000 speelautomaten, waarvan de meeste in cafe's en snackbars. Het duurt even voordat mensen echt gokverslaafd zijn. Het gebeurt sluipend. Gaandeweg gaan de gok kers als gevolg van een groot ver lies of een grote winst steeds meer risico's nemen. Ze zetten steeds ho ger in. De problemen ontstaan door het onverantwoord omgaan met geld. Er wordt veel geld ge leend om te spelen. Het ene gat wordt met het andere gedicht. De enige manier om de problemen op te lossen is gokken, althans, zo denkt de gokker. Sommige ver slaafden komen op eigen kracht uit de narigheid. Maar velen lukt dat niet. Isolement Voor de omgeving van de gok verslaafde worden de problemen pas in een laat stadium zichtbaar. Vaak beloofd de gokker dan beter schap, maar meestal pakt hij de draad weer op als de financiële pro blemen- tijdelijk- zijn opgelost. Soms wordt een familie of een ge zin gemanipuleerd om aan geld te komen. Niet zelden springen ou ders bij, om de vuile was niet bui ten te hoeven hangen. Als de verslaafde niet meer op fa milie en vrienden kan terugvallen, raakt de gokverslaafde in een isole ment. Werken lukt niet meer en gokkers met een eigen zaak gaan dikwijls failliet. Als de gokverslaaf de ergens werkt waar hij makkelijk kan frauderen, zal hij dat doen. Uiteindelijk raakt de gokker zo wel lichamelijk als geestelijk uitge put. Hij voelt zich wanhopig en de pressief. Zelfmoordneigingen doen zich ook voor. De verschijn selen lijken heel duidelijk op die van de drugsverslaafde. Het afkic ken is trouwens net zo moeilijk. Trouwens, er is, zegt Hermkens, nog een sterke vergelijking. Het drugsprobleem begon met precies dezelfde kleine aantallen. "Gokken is een vlucht in een on werkelijke omgeving", zegt Herm kens. "De een grijpt naar de fles, de ander gaat naar het casino of speelt bingo. Bij jongeren heeft het gok ken ook te maken met een bepaal de subcultuur. Als iemand wint. betekent hij iets in de groep". Gokkers denken ook altijd dat ze het geluk naar hun hand kunnen zetten. "Sommigen hebben een heilig geloof in hun systeem. Ze hadden het ook altijd bijna goed. vertellen ze als ze er naast zitten. Ze houden een schijn op. Statistisch klopt er natuurlijk geen hout van". Hermkens vindt dat op scholen aandacht moet worden besteed aan het gokken. Het hoort bij het 'leren omgaan met geld'. In de campag nes tegen het gebruik van alcohol en drugs moet het gokken worden meegenomen. Verder moet de overheid naar zijn mening het kansspelenbeleid harmoniseren. "Het is gek dat de casino's aan allerlei regelingen zijn gebonden en dat een firma als Lad- broke, waar men op paarden kan wedden, ongelimiteerd haar gang kan gaan. De wedkantoren worden geopend alsof het broodjeswinkels zijn". Niet verbieden Hermkens is tegen het verbieden van gokken. "Dat is het slechtste wat je kunt doen. De mensen wil len gokken. Probeer het dus te re gelen En zorg er voor dat in een vroeger stadium kan worden gesig naleerd dat iemand problemen heeft". Caféhouders en patatbakkers zouden de jongens die op hun auto maten spelen misschien wat beter in de gaten kunnen houden, zegt Hermkens. "De kruk wordt bij de automaat gezet en: spelen maar. Die caféhouder moet af en toe eens gaan praten met die jongens. Dat doet het personeel van de officiële casino's ook". Hermkens meent dat het illegaal gokken beter moet worden bestre den. 'Dat gebeurt nu alleen als er een duidelijke band is met de geor ganiseerde misdaad. Maar in de il legale casino's ontbreekt elk toe zicht. Voor de speler is er geen en kele bescherming tegen zichzelf. Ze .krijgen gratis eten, maar moe ten wel inzetten. Ook kan je ge makkelijk krediet krijgen in de ille gale casino's. Dat brengt de men sen meer in de verleiding". Verder vindt Hermkens dat de overheid terughoudend moet zijn bij het toelaten van nieuwe kans- j spelen. Zonder aandacht te beste- j den aan de risico's heeft de Tweede I Kamer een uitspraak gedaan over de organisatie van een instant-lote rij, waarbij meteen zichtbaar wordt of een prijs is gewonnen. Herm- j kens: "Je moet geen nieuw aanbod van kansspelen hebben, tenzij het een alternatief is voor een illegaal spel. En als de overheid dan iets nieuws toelaat, moet worden aan- gegeven op welke wijze de risico's kunnen worden beperkt". Op zijn twaalf dagen durende Zuid-Amerika-reis kwam de paus gisteren in Bolivia aan. Een rooms-katholiek land dat wordt geteisterd door armoede en een diepe economische crisis. Presi dent Victor Paz Estenssoro en diens ministers begroetten hem op het vliegveld van de hoofd stad La Paz. De paus, die uit Uruguay kwam, zal bij zijn zes daagse bezoek aan dit armste land van Zuid-Amerika in zeven steden preken of toespraken houden, waaronder Santa Cruz en Trinidad. Hij had zijn bezoek van drie dagen aan Uruguay afgesloten met een ontmoeting met presi dent Julio Maria Sanguinetti en een mis in Salto. In zijn laatste predikatie wees de paus naar de 500ste verjaardag in 1992 van de kerstening van het continent. Hij prees het werk van missionaris sen, legde nadruk op de beleving van het geloof in het gezin en pleitte voor her-evangelisatie van Latijns-Amerika. Overigens had de paus in Montevideo en de provinciestad Melo ook gewezen op de verantwoordelijkheid van de bezittende klasse tegenover de arbeiders, "die niet alleen plicht tot arbeid, maar ook recht daarop hebben". Naar Vaticaan. Een brede interkerkelijke delegatie van Zuidafrikaanse kerkleiders zal eind deze maand een bezoek brengen aan het Vaticaan en ook door de paus worden ontvangen. De groep bestaat onder anderen uit de anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, Desmond Tutu, de predikant Allan Boesak van de Nederduits Gereformeerde Sendingskerk en secretaris-ge neraal dominee Frank Chicane van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken. Doel is de paus en zijn advi seurs op de hoogte te stellen "van het leed dat Zuidafrikanen en hun kerken moeten verduren van het apartheidssysteem". "Wij willen van de paus een krachtig moreel en geestelijk be wijs van steun voor onze strijd", zeggen de kerkleiders in een ge meenschappelijke verklaring. In september hoopt de paus naar Zuidelijk Afrika te gaan. Daar is Zuid-Afrika niet bij. Zwarte rooms-katholieken in dat land hadden grote moeite met de weigering van de paus om zich krachtig tegen de apartheidspo litiek uit te spreken Vooral de ontvangst van president Botha en diens vrouw in het Vaticaan (1984) zette kwaad bloed. Maar er is intussen iets veran derd in de opstelling van het Va ticaan. De paus heeft zich al en kele keren scherp gekeerd tegen de apartheidspolitiek en morele en geestelijke steun geboden aan de rooms-katholieke kerkleiders in dit land. Het komende bezoek van de oecumenische delegatie wordt gezien als een bevestiging daarvan. Hemelvaartsdag De 'geloofszendingen' dat zijn zendingsorganisaties die geen band met een bepaalde kerk hebben houden op He melvaartsdag in de Jaap Edenhal in Amsterdam hun jaarlijkse ma nifestatie. De bezoekers kunnen kennismaken met zendelingen met verlof, die ook in de twee sa menkomsten kwart over 10 en 2 uur aan het woord komen. Op een zendingsbeurs presen teren zich ongeveer tachtig orga nisaties op het gebied van zen ding en evangelisatie met infor matieve stands. Iemand van Wy- cliffe Bijbelvertalers zal 's mid dags kandidaten interviewen die binnenkort naar een zendings- veld vertrekken. Medewerking aan deze dag verleent het jonge renkoor 'Eltheto' uit Aalsmeer. Voor kinderen van 4 jaar en ou der zijn er afzonderlijke bijeen komsten. De Edenhal (dichtbij het Ajax- stadion) is bereikbaar met bus lijn 8 van Amstel- en Rai-station en met tramlijn 9 van Centraal Station. (Bij de Evangelische Zen- dings-Alliantie, het samenwer kingsverband van de niet kerke lijk gebonden zendingsorganisa ties, zijn nu 72 genootschappen aangesloten met gezamenlijk on geveer 1200 zendelingen). Katwijk aan Zee. Donder dag krijgt hervormd Katwijk aan Zee weer een nieuwe predikant, ds. C. van den Berg uit Leer broek, in de plaats van ds. S. de Jong die naar Staphorst ging. Dr. W. J. op 't Hof uit Ouddorp zal hem om 10 uur in de Nieuwe Kerk bevestigen en om 3 uur doet ds. Van den Berg in deze kerk intrede. Op de dag van zijn intrede in Katwijk, 12 mei, wordt ds. Van den Berg (die in het Friese dorp Westergeest werd geboren en vijf kinderen heeft) 29 jaar. Naast zijn beroep is hij bestuurslid van de stichting 'Onesiforus', die hulp verleent aan mensen die om des gewetens wil niet verzekerd zijn. Leiden. De gospelgroep 'Dis cipel' treedt zaterdag 14 mei om 8 uur op in de Petrakerk aan de Su- rinamestraat. 'Discipel' is een van de Nederlandse groepen uit de Continental-'stal', waartoe ook 'Continental Singers' en 'Wings of Light' uit de Verenigde Staten behoren. Bedevaart. Dinsdag 24 mei (na Pinksteren) wordt vanuit Noordwijk, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Zwijndrecht en Gouda een eendagsbedevaart gehouden naar 'Maria's Genade oord' Banneux-Notre Dame in de Belgische Ardennen. Leider is de jonge pater Theo Vreeswijk die op 30 april tot priester werd gewijd. De deelnemers zullen bidden om priesterroepingen. Het thema van de bedevaart is: "Doet alles wat Hij u zeggen zal". Hervormde Kerk: beroepen te Rotterdam-IJsselmonde (deel werk) A. van Houwelingen Beek bergen ('Het Zonnehuis'). Gere De paus in Zuid-Amerika. Hier in Montevideo (Uruguay). formeerde Kerken: beroepen te Dordrecht mevrouw C. Koets veld Een-Norg-Veenhuizen (Dr.). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Broek op Langedijk L. Hoogendoorn Mus- selkanaal-Valthermond. Hoogleraar. Dr. E. Schroten deed gisteren aan de Utrechtse universiteit intrede als (her vormd) kerkelijk hoogleraar christelijke ethiek bij de theolo gische faculteit, opvolger van de in 1986 overleden professor dr. W. E. Verdonk. In zijn rede betoogde Schro ten, dat er wetenschappelijk noch theologisch redenen zijn om het menselijk embryo vanaf de conceptie als persoon te be schouwen. Het embryo is een mens in wording. Het heeft in toenemende mate recht op be scherming. Daarom kan weten schappelijk onderzoek met em bryo's onder strikte voorwaar den geooorloofd zijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2