Bewoners Groenoord maken plan voor opknapbeurt van woningen Personeel EBR verzet zich tegen fusieplannen Amtenaren benoemd op basis politieke kleur' 24 UUR ACHTEREEN LES Dierenbescherming tegen muilkorf pitbull-terriërs Eerste paal geslagen voor tweede openbare school in Stevenshof DINSDAG 10 MEI 1988 Meeste eigenaars hebben zelf onvoldoende geld LEIDEN - De beschuldigende vin ger wordt door leerlingen in de richting van Mariska Hulshof ge wezen. Zij is de bedenkster van het plan om 24 uur achtereen les te vol gen in de school voor MDGO Rhijn- wijck aan de Turkooislaan. Van- Als het goed is hebben ze er mor genochtend om half negen 24 uur opzitten. Doel is gelden bijeen te brengen om daarmee artiesten te betalen - als het kan een jaar lang - zodat die kunnen optreden voor zieke kinderen in het Sophia kin derziekenhuis in Rotterdam. Het ging er vanmorgen in de klas zo te zien nog zeer ontspannen aan toe. (fot LEIDEN Bewoners van de buurt Groenoord hebben plannen ontwikkeld voor collectieve reno vatie van de particuliere woningen in de buurt. Aanleiding voor de plannen is de verkrotting van een flink aantal woningen in de wijk. De meeste huizen in Groenoord zijn in particuliere handen. De meeste eigenaren hebben echter niet voldoende geld om voldoende onderhoud aan hun woningen te plegen. De staat waarin de huizen in de wijk Groenoord zich bevinden is over het algemeen slecht. Het ach terstallig onderhoud per woning bedraagt gemiddeld circa 25.000 gulden. Recentelijk bleek uit een onderzoek van de vereniging Eigen Huis dat het landelijk gemiddelde op een bedrag van zo'n 10.000 gul den uitkomt. De wijkbewoners hebben de ge meente dan ook gevraagd 2 mil joen beschikbaar te stellen voor het aanpakken van een eerste groep van circa vijftig woningen. In totaal komen er in de wijk 380 woningen in aanmerking voor re novatie. De bewoners hopen dat de ge meente het groot onderhoud (het gaat om het opknappen van het 'casco', de buitenkant van de wo ningen) volledig wil subsidiëren. Dat zou er toe leiden dat vrijwel al le huiseigenaars bereid zouden zijn mee te werken aan de opknap beurt. De initiatiefnemers denken dat de bereidheid tot deelname aan zienlijk daalt indien de huizenbe zitters bijvoorbeeld tien procent van de kosten zelf moeten bijdra gen. Daarbij zijn veel bewoners van de wijk financieel niet in staat om een eigen bijdrage te doen. Een onderzoek van de gemeentelijke kredietbank heeft bovendien uit gewezen dat sommige eigenaren niet voor een krediet in aanmer king komen. De bewoners denken dat het op knappen van de woningen ook voordeel heeft voor de gemeente. Er blijft een flinke voorraad woon ruimte behouden voor lijk lager bedrag dan het bedrag dat voor vervangende nieuwbouw moet worden opgebracht. Daarbij wijzen de wijkbewoners op een so ciaal aspect. Zij stellen dat het on omstreden bewezen is dat een buurt die in bouwtechnische zin aan het vervallen is ook een soort sociaal verval kent. Indien de gemeente de financie ring van het plan ter hand neemt, zou er een anti-speculatiebeding met de bewoners overeengekomen moeten worden. Eveneens moeten de bewoners dan worden verplicht hun woning te onderhouden. Dat zou kunnen door het afsluiten van een collectief onderhoudscontract met een bedrijf. De bewoners doen de suggestie om het onderhoud op te dragen aan de Woningbouwvere niging Leiden. In een brief aan de gemeenteraad wijzen de bewoners er op dat col lectieve renovatie van het particu lier woningbezit in andere steden een succes is geweest. De bewo ners hopen dat de gemeente bereid is de collectieve opknapbeurt bij wijze van experiment te ondersteu- Ook Linies Leiden is tegen LEIDEN Het personeel van het Energiebedrijf Rijn land (EBR) is tegen de fusie tussen de nutsbedrijven zoals die wordt voorgesteld door een commissie die het samengaan voorbereid. De werknemers van het EBR denken na de fusie slechter af te zijn. Nog dit jaar moet er een fusie plaats hebben tussen de bedrijven in de re gio die energie en water le veren. Komende maand moeten de gemeenten in de regio een besluit nemen over de fusie. Een gedeelte van het personeel v de nutsbedrijven ontvangt welis waar een salarisverhoging, maar .daar staat tegenover dat een aantal secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een ziektekostenregeling, vervalt. Tijdens een personeelsbij eenkomst, waar 350 van de 450 werknemers aanwezig waren, werd geconcludeerd dat de salaris verhoging niet opweegt tegen de verrekeningen en vervallen rege lingen. Tijdens een persconferentie gis teren stelde het College van Verte genwoordigers (een commissie die de fusie heeft voobereid) dat het personeel er in salaris op vooruit zou gaan. Volgens B.J. van Eg- mond en S. Hamerling van de amb tenarenbonden is dat een "ver draaiing van de feiten". Het EBR-personeel heeft dan ook aangekondigd zich te zullen verzetten tegen de slechtcarbeids- voorwaarden zoals die zijn voorge steld. Zij hopen in eerste instantie dat de begeleidingscommissie (de ondernemingsraad van het nieuwe bedrijf, in oprichting) betere ar beidsvoorwaarden kan bewerk stelligen. Ook in de Leidse politiek be staan bezwaren tegen de fusie van de bedrijven die gas, water, licht en warmte leveren. In een persverkla ring schrijft het Leidse raadslid J. Laurier teleurgesteld te zijn over het bereikte resultaat. Links Leiden is het niet eens met de wijze waarop de politieke in vloed op het nieuwe bedrijf wordt gegarandeerd. Ook is de partij te gen de winstuitkeringen die in de nieuwe situatie aan de ge meenten worden gedaan. Laurier vindt dat de winst ten goede moet komen aan de consument voor een tariefverlaging. WD-fractievoorzitter Van der Nat liet desgevraagd weten veel problemen te hebben rpet het fu- sievoorstel. Zijn fractie vindt even eens dat winsten ten goede moeten komen aan de consument in de vorm van een tarievendaling, in ie der geval voor de gemeenten die nu al bij het Energiebedrijf Rijnland zijn aangesloten en al werken met tariefsdalingen in geval van winst. LEIDEN "Veel succes heeft de belastingdienst bij hem niet gehad. Met smoezen heeft hij vele malen uitstel van betaling bedongen. Het gebeurde dat hij afschriften van bezwaarschriften aan de ontvanger liet zien die bij de inspecteur nooit waren ingediend. Het komt vrijwel nooit voor dat iemand zo coulant behandeld wordt als deze man", verklaarde de landsadvocaat giste ren in een kort geding dat de eige naar van een Leids taxibedrijf te gen de belastingdienst had aange spannen. De schuld van de betrok kene (inkomstenbelasting) is sinds '78 opgelopen tot bijna 3,5 ton en daarom is beslag gelegd op de be zittingen van de Leidenaar. Deze bestreed de vordering van de belastingdienst. De man meent zelfs nog 20.000 gulden terug te krijgen en eiste in kort geding voor de rechtbank in Den Haag onmid dellijke opheffing van het beslag en een dwangsom van 100.000 gul den voor iedere volgende keer dat Beslag door belasting blokkeert investeringen in taxibedrijf beslag wordt gelegd. Hij beriep zich op een regeling die twee maan den geleden was getroffen dat de schuld maandelijks zou worden af betaald. Die regeling verliep niet vlekke loos omdat de deurwaarder daags na de overeenkomst beslag kwam leggen. "Dat had veel eerder moe ten gebeuren, maar de deurwaar der heeft zes weken met de stuk ken in zijn tas rondgelopen", zei de landsadvocaat. Ook de andere par tij kwam de afspraken niet na. De afbetalingen kwamen niet of te laat binnen, maar wanneer de overeen komst alsnog wordt nagekomen, is de belastingdienst bereid het be slag op de roerende goederen op te heffen. Van opheffing van het beslag op het huis van de directeur in Wasse naar kan geen sprake zijn, betoog de de landsadvocaat. Temeer daar de gegevens die deze inmiddels aan de belastingdienst heeft ver strekt over zijn inkomen 'uit zijn duim lijken gezogen'. De eigenaar van het taxibedrijf is echter van plan door een tweede hypotheek op het pand te nemen, geld te ver werven om in zijn bedrijf te inves teren en ziet zich hierin gedwars boomd door de belastingdienst. Volgens week doet de rechter uit spraak. Tram In de krant van vrijdag 29 april las ik een stukje over het verdwijnen van de paardetram, die plaats maakte voor de stoomtram. Dat is niet helemaal juist. Er kwam wèl een stoomtram vanaf Leiden naar Katwijk en Noordwijk. In Leiden kwam 77 jaar geleden na de paarde- tram de gele elektrische tram te rij den. Ik was toen 11 jaar en weet het nog heel goed. Wij woonden toen in de Haverzaklaan aan de Stations weg. Elke dag zagen wij de elektri sche tram. Dus geen stoomtram in de stad. Daarna kwamen de bussen en de blauwe tram naar Den Haag. Vanaf de katholieke kerk in de Haarlemmerstraat heeft nog een Haagse tram gereden naar Den Haag. J. van Zonneveld, Apollolaan 284, Leiden. Informatie doorspelen voorkeur godsdienst LEIDEN - De gemeente gaat de bevolking van Leiden attent maken op het feit dat hun naam en adres kunnen worden door gegeven aan kerkelijke organi saties indien zij hun godsdienst hebben opgegeven aan de ge meente. Wie dat niet wil, kan de gemeente verzoeken de geeste lijke voorkeur uit zijn of haar persoonsgegevens te schrap pen. De gemeenteraad van Leiden is boos op het rijk omdat deze heeft aangekondigd de gods dienstvoorkeur van burgers zonder raadpleging van de be trokkenen weer door te spelen aan de kerken wanneer deze daarom vragen. Het rijk ont leent deze gegevens aan de ge meentelijke administraties. De gemeenteraad nam gister avond unaniem een motie aan waarin wordt vastgesteld dat deze handelwijze strijdig is met het recht op privacy. "Schei ding van kerk en staat betekent ook scheiding van administra tie", aldus de gemeenteraad. Overwogen is om alle bur gers van Leiden een brief te stu ren waarin op de mogelijkheid wordt gewezen de persoonsge gevens te veranderen. Dat is echter te duur gebleken. De mededeling zal nu in de weke lijkse gemeentelijke adverten tie worden gedaan. LEIDEN - De Leidse afdeling van de Nederlandse vereniging tot be scherming van dieren is er op tegen dat pitbull-terriërs (en andere ge vaarlijks honden) gemuilkorfd moeten worden. De vereniging heeft dit in een brief aan de ge meenteraad laten weten. De raad vergadert over enkele weken over een voorstel van het raadslid Van der Pluijm (PvdA) om eigenaren van gevaarlijke honden te verplich ten hun dieren te muilkorven. De vereniging schrijft niet waarom dat bezwaren oproept maar wil in de gelegenheid worden gesteld dit de gemeenteraad verder toe te lichten. De dierenbescherming was van morgen niet bereikbaar voor com mentaar. LEIDEN - In een deel van de Leid se binnenstad is gistermiddag een tijdje de stroom uitgevallen. Dit heeft hier en daar voor wat onge mak gezorgd. Op de foto wachten mensen voor de ingang van super markt van Hoogvliet aan de Ko- revaarstraat. Het is niet bekend of de stroomstoring schade heeft aan gericht. Het ongemak werd volgens het Energie Bedrijf Rijnland veroor zaakt door kortsluiting in een ka bel vlakbij het trafostation aan de Zuid SingelJWaardgracht. Hier door traden enkele beveiligingen in werking die er voor zorgden dat een groot aantal huizen zonder stroom kwam te zitten. Werklieden van het EBR hebben het ongemak verholpen. Vandaag is de defecte kabel uitgeschakeld en is de stroom via andere leidingen gevoerd. College boos over verwijten van CDA-fracteileider LEIDEN - Het college van B en W heeft ontstemd gereageerd op uit latingen van oppositieleider Walenkamp (CDA) dat sommige ambtenaren op grond van hun poli tieke voorkeur zijn benoemd in Leiden. Walenkamp plaatste dit verwijt eerder in het jaarverslag van zijn fractie, maar vroeg het col lege gisteravond in de raadsverga dering hierover verantwoording af te leggen. Hij noemde elf voorbeel den van wat hij 'politieke benoe mingen' noemde. B en W lieten bij monde van wet houder Tesselaar weten de sugges tie van Walenkamp 'zeer ernstig op te nemen'. Het college buigt zich vandaag over de beschuldigingen van de CDA-leider. Tesselaar zei deze 'met kracht te willen bestrij den' en eiste van Walenkamp dat deze in een nog af te spreken beslo ten commissievergadering 'man en paard' zal noemen. Walenkamp kreeg voor zijn beschuldigingen overigens geen enkele steun uit de gemeenteraad. De aanleiding voor de beschuldi ging is het verwijt dat PvdA-wet- houder Bordewijk het CDA al meer dan een jaar geleden maakte dat deze 'er alleen op uit is na de LEIDEN - Wethouder Van Dongen (onderwijs) heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor de bouw van de tweede openbare basis school in de wijk Stevenshof. Het schoolgebouw aan de Zuster Meiboomstraat zal bestaan uit vijf' permanente lokalen, een gymnas tieklokaal en vijf noodlokalen. Vol gens een prognose van de gemeen te zullen de noodlokalen de eerst volgende 15 jaar nodig zijn om de gevolgen van de geboortepiek in de nieuwe woonwijk op te vangen. Daarna zouden de vijf overgeble ven lokalen voldoende zijn voor een school van ongeveer 200 leer lingen. In totaal is, volgens de gemeente, behoefte aan vijf scholen in de Ste venshof. Naast de bestaande open bare-, katholieke- en protestants- christelijke school en de nu in aan bouw zijnde openbare school is dus plaats voor nog één school. Wat voor soort school dat zal worden, daarover is het laatste woord nog niet gezegd omdat zowel het pro testants-christelijk onderwijs als het interconfessioneel onderwijs aanspraak maken op (nog) een schoolgebouw in de Stevenshof. openbare basisschool waarvoor gisteren de eerste paal is geslagen, voorlopig Stevenshof 2 geheten, is een ontwerp van de ar- chitecte J.E. Barth van het archi tectenbureau Treffers en Polgar uit Wadinxveen. Wethouder Van Don gen zei er trots op te zijn dat deze nieuwe school een openbare school wordt en dat het schoolge bouw door een vrouwelijke archi tect is ontworpen. "Niet omdat het daardoor een ander of beter ge bouw wordt maar wel omdat het mij verwondert dat niet eerder een opdracht voor het ontwerpen van een schoolgebouw aan een vrou welijke architect is gegeven", aldus de wethouder. De bedoeling is dat de vijf nood lokalen van de nieuwe basisschool bij de aanvang van het nieuwe schooljaar gereed zullen zijn. De permanente lokalen zijn iets later klaar, zo rond de jaarwisseling. kerk de baantjes te verdelen'. Walenkamp: "Het is navrant dat de wethouder die dit verwijt maakt lid is van een partij die het ambtena renapparaat onderworpen heeft aan politisering. Het verwijt keert zich tegen de persoon die het heeft uitgesproken". Schijn Als bewijs noemde Walenkamp elf voorbeelden van ambtenaren die de afgelopen tien jaar op grond van hun politieke voorkeur bij de gemeente zijn aangenomen. Walenkamp noemde slechts func ties, geen namen, omdat de perso nen in kwestie voor hem niet ter discussie staan. Iedereen die enigszins bekend is bij de gemeen te, weet echter om wie het gaat. Op het lijstje van Walenkamp staan drie voormalige raadsleden van de PvdA, vier oud-bestuursle den en medewerkers van die partij, een raadslid van de PSP, een lid van Links Leiden en twee bestuur ders van WD en D66. Walenkamp sprak zich uit tegen politieke be noemingen. Maar wanneer dat toch gebeurt moeten alle politieke stro mingen aan bod komen, betoogde hij. "Het college zegt geen voor stander van politieke benoemin gen te zijn maar het heeft de schijn tegen. Ik kan niet uitstaan dat er wordt gedaan alsof de politieke af komst geen enkele rol speelt". De CDA-leider is bovendien bang dat een dergelijk beleid men sen die zich tot een andere politie- ke partij voelen aangetrokken dan die in Leiden de dienst uitmaken, niet meer naar een baan bij de ge meente zullen solliciteren. "Op een gegeven moment treedt dat mecha nisme in werking. Ik heb van diver se mensen gehoord dat zij aarzelen om in Leiden te solliciteren". Grondwet Walenkamp kreeg na zijn be schuldigingen te hebben geuit, een groot deel van de PvdA-fractie over zich heen. Wethouder Van Dongen sprak van 'suggesties die u niet waar kunt maken'. "Ik kan ook een lijstje opstellen en dat zou wel eens heel anders uit kunnen pak ken", aldus Van Dongen. Volgens het socialistische raadslid Boot dient Walenkamp eerst te bezien wie er allemaal op de omstreden functies gesolliciteerd hebben al vorens conclusies te trekken. Lan- genberg (D66) raadde zijn opposi- tiegenoot aan de commissie 'gelij ke behandeling' in te schakelen om te laten beoordelen of het college in strijd met de grondwet heeft ge handeld. De oppositieleider liet zich ech ter niet van zijn stuk brengen. Hij nam de zaak aanmerkelijk minder hoog op dan zijn collega-raadsle den. Het was voor hem echter wel een reden om er voor te pleiten dat de gemeenteraad ambtenaren op hoge functies bij de gemeente moet kunnen benoemen, en niet, zoals het college heeft voorgesteld, slechts een adviserende stem heeft. nen. In juni neemt de gemeente raad een besluit over de verdeling van de subsidiegelden die beschik baar zijn voor verbetering van het particulier woningbezit. In een nota, die een werkgroep van bewoners heeft opgesteld, wordt er op gewezen dat de meeste huiseigenaren niet de financiële armslag hebben om ook het casco van hun woning op te knappen. "Als dat eenmaal is opgeknapt, volgt de rest vanzelf wel", stelt Ton van Gameren, die als buurtwerker deel uitmaakt van de werkgroep. De staat waarin de huizen in de wijk Groenoord zich bevinden is over het algemeen slecht. Het ach terstallig onderhoud per woning bedraagt gemiddeld circa 25.000 gulden. Recentelijk bleek uit een onderzoek van de vereniging Eigen Huis dat het landelijk gemiddelde op een bedrag van zo'n 10.000 gul den uitkomt. Bij het verhandelen van de hui zen in Groenoord wordt de ernst van het achterstallig onderhoud vaak onderschat. "Met name het bedrijf 'Zaalberg Ruigrok' heeft een zeer overtuigende verkoop techniek waarbij het belang van de gemeentegarantie en schouwrap- porten wordt geminimaliseerd en waarbij adspirant-kopers ook 'klusjesmannen' voor te verrichten werkzaamheden via 'bemiddeling' worden aangeboden", schrijven de samenstellers van de nota. Directeur J. Zaalberg van het makelaarskantoor ontkent deze aantijgingen. "Het woord 'klusjes man' impliceert een bepaald cir cuit, waar wij niks mee te maken willen hebben. Het gebeurt juist dat eigenaren zelf klusjesmannen inschakelen". Zaalberg stelt dat het in zijn ogen lang niet altijd noodzakelijk is gemeentegarantie aan te vragen. "Het kost 850 gul den. Bovendien vergt het twee maanden voor er uitsluitsel over is. Wij zeggen daarom tegen mensen die kredietwaardig zijn en een goed huis willen kopen, dat het lang niet altijd nodig is om ge meentegarantie te krijgen". 'Onnodige discussie in Leidse gemeenteraad' LEIDEN - Wethouder De la Mar (Links Leiden) vindt dat de ge meenteraad zich te buiten gaat aan onnodige discussies. De la Mar haalde zich gisteravond in de raadsvergadering de boosheid van het CDA op de hals door een spre ker van die partij in zijn betoog te onderbreken met het verwijt dat bijna niemand geïnteresseerd was in zijn verhaal. Het onderwerp, de automatisering van persoonsgege vens, had in de raadscommissie af gehandeld moeten worden, vond de wethouder. "Het is niet voor niets dat er nie mand meer op de publieke tribune zit wanneer we in de raadsvergade ring zoveel aandacht besteden aan technische zaken", aldus De la Mar. Zijn aantijging is niet nieuw. Al jaren klagen raadsleden (infor meel) dat veel discussies in de raad te specialistisch en daardoor te saai zijn. Veranderd is er hierdoor ech ter niets. Een groot aantal raadsle den brengt daardoor een deel van de avond door in de koffiekamer. De la Mar wil het niet bij deze 'plotselinge' opwelling laten. Hij beraadt zich over voorstellen om de raadsvergadering spannender en aantrekkelijker te maken. Vol gens de wethouder moeten er al leen politieke zaken waarover de fracties van mening verschillen in de raad besproken worden. Andere items dienen in de commissie afge handeld te worden. Ook de raadscommissie e advies uitbrengt, is het volgens hem niet nodig dat de gemeente raad er op terugkomt. Overleden: R.M. O'Brien geb. 7 dec. 1951 man, A.P.M. Jong geb. 16 juli 1895 vrl. echt. van G. l'Amie, J. van Zuilen geb. 25 juli 1965 vrl., J.G.C. van der Helm geb. 6 sept. 1910, vrl. echtg. van W.A.J. Fontijn, Rachmayanty Handari Puspita geb. 18 mtr. 1986 vrl., J. van Heusden geb. 13 nov, 1936 man, J. van der Meij geb. 21 sept. 1900 vrl., A. Lens geb. 6 okt. 1938 man, T H. Ten Berge geb. 5 juni 1928 man, H. de Graaf geb. 2febr. 1894 man, L. Kool hrn. 20 okt. 1896 man, C. Schellevis geb. 14dec. 1920 man, L. van der Wel geb.31 mei 1930 vrl. echtg. van J. Bavelaar, G. Boe kei geb. 23 mei 1942 man, T.J. van den Berg geb. 26 febr. 1919 man, J.T. Westgeest geb. 6 jan. 1949 man, M. Broekhuizen geb. 14 nov. 1898 man, W. Aarnoutse geb. 8 mrt. 1910 vrl. geh. gew. met J. Josiasse, A. Brouwer geb. 7 dec. 1921 man, E. Horsman geb. 1 apr. 1918 vrl. echtg. van N.J. de Graaf. Gehuwd: J A. van Kuilenburg en M. Tege laar, S.F.M. van Harleveld en C.C.J.M Paar- dekooper, K.N. Qieke en A.E. Ayre, E.A. Lodik en H. Malcorps, E. Sinteur en M.G. Otgaar, P. Kop en C. Klootwijk, M.E. Delvaux en A.M. den Haan, J. Streefkerk en A.M. den Haan, J. Streefkerk en Y.J. Scheffer, L.P.H. Hogenes

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13