Transportbedrijf weg uit hartje Oegstgeest Zoeterwoude teleurgesteld en verbaasd Vijftien burgemeesters fietsen DuinrelTs cycle mono-rail in Ruimte voor woningbouw Dorpsstraat Kabinet wil Stompwijk bij Leidschendam laten ZOETERWOUDSE TOPATLEETJES Jubilerende Bond Zonder Naam toont gezicht ALS U UW MARKT WILT VERGROTEN, DAN HERBEN WIJ HIER IETS DAT ERG GOED IN UW KRAAM VAN PAS KOMT. Groot|@)Damiate LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. wel PAGINA 12 REGIO LEIDEN DINSDAG 10 MEI 1988 naar de openbare weg te regelen, bouwrijp zal maken, de Alleen de Klaverveldlaan was een drijfsgebouwen verrijzen. OEGSTGEEST Het Oegst- geester transportbedrijf Van der Luyt gaat de Dorpsstraat verlaten. Vermoedelijk in janu ari 1990. De firma heeft met B en W van Oegstgeest overeen stemming bereikt over de ver koop door de gemeente van vier hectare grond aan de Haar lemmerstraatweg in de Morse belpolder. Over die polder heeft de Oegstgees- ter gemeenteraad eind vorig jaar de principe-uitspraak gedaan dat er bedrijven, woningen en parkachtig gemeente een tijdje terug heeft ge- groen moet komen. Het terrein dat kocht voor enkele miljoenen gul- Van der Luyt achterlaat kan wor- dens. Die grondtransacties vorm den gebruikt voor woningbouw, den als het ware het startsein voor De transactie is erg belangrijk voor het tot ontwikkeling brengen van de Dorpsstraat die hard toe is aan de Morsebelpolder. Nog altijd be- een opknapbeurt in de breedste staat de mogelijkheid dat de ge- meentewerven, nu nog aan de Kwaaklaan, daar ook nog eens te recht komen. Al dan niet met de Rijnsburg. De gemeente wilde het brandweerkazerne, nu nog in de transportbedrijf graag binnen de Dorpsstraat, eraan vastgebouwd gemeentegrenzen houden en Van Als het aan B en W ligt, moet de der Luyt zelf wilde ook niet uit gemeenteraad van Oegstgeest op 2 Oegstgeest weg. De Kamphuizer- juni al het voorstel tot verkoop ho- polder is afgeketst op de ontslui- noreren. De verwachting is dat het tingsproblematiek. Voor de tiental- anderhalfjaar zal duren voordat op 5 geen geschikte weg het terrein, dat Van der Luyt zelf be- mogelijkheid maar wethouder Ko- Van der Luyt heeft hlbeck (PvdA) heeft daarvan wel eenkomst een bouw eens gezegd dat hij dat de wijk Bui- tenlust niet kon en wilde aandoen De grond die Van der Luyt nu koopt, is een deel van de lap die de zins des woords. Het perceel dat Van der Luyt heeft gekocht grenst ten noorden aan het terren van de marinebedrij- ven en wordt aan de oostelijke kant begrensd door de Haarlemmer- trekvaart. Tussen de trekvaart en het bedrijventerrein komt een groenstrook met een breedte van dertig meter waarin een fietspad wordt aangelegd. Waarmee de eer ste aanzet wordt gegeven voor een fietsroute vanaf de fiets- en voet gangersbrug over het Oegstgeester kanaal naar Haaswijk (Jan Hendrik Oortbrug) in noordelijke richting door Haaswijk en het toekomstige woongedeelte van de Morsebelpol der, naar de Haarlemmerstraat- weg. Het fietspad wordt verbonden met het nieuwe fietspad langs de Haarlemmerstraatweg. Van der Luyt en de gemeente Oegstgeest probeerden al sinds 1980 aan een vervangend bedrijfs terrein voor de expediteurs te ko men. De Dorpsstraat is ongeschikt geworden voor Van der Luyt en Van der Luyt past ook niet meer in de straat waar al jaren wordt ge klaagd over verkeersoverlast en over in de bebouwing vallende ga ten. Flora Lange tijd is gedacht aan een ter rein in de Kamphuizerpolder, ten zuiden van de Floraveiling in Rustig rijden op Rijksstraatweg WASSENAAR - Bij een radarsnel heidscontrole op de Wassenaarse Rijksstraatweg zijn vanmorgen 19 automobilisten tegen de lamp gelo pen. Op het stuk waar 70 kilometer per uur is toegestaan, werden snel heden van 115 kilometer per uur gemeten, tussen tien voor zes en kwart over zeven. Volgens een woordvoerder van de politie werken de vele snel heidscontroles, met alle publici teit, preventief. Een maand na het fatale ongeval controleert zijn korps nog immer dagelijks. Ook gisteravond. Het resultaat van die actie is nog niet bekend. de over- verhuis- plicht op zich genomen. Voldoet het transportbedrijf daar niet aan binnen twee jaar na afgifte van de bouwvergunning, dan volgt een boete van ruim één miljoen gulden. De transactie levert louter win naars op. Van der Luyt komt nu nog dichter bij de A44 te zitten, de Dorpsstraatbewoners zullen min der overlast ondervinden en voor de gemeente is de verkoop gunstig omdat er geld in het laatje komt, vermoedelijk méér dan ervoor is ii de Oegstgeester Dorpsstraat. Na de verhuizing van de firma. betaald aan grondeigenaar Bouw meester. Lange tijd is gesproken over de mogelijkheid om door een "by pass" over het terrein van Van der Luyt de Dorpsstraat te ontlasten. Darover wordt nu niet meer ge praat. In de structuurschets wordt rekening gehouden met een be scheiden woonwijkje op de bewus te plek. Burgemeester Scheenstra wijst erop dat de verkeersproble men in de Dorpsstraat al voor een flink deel worden opgelost als de S54 langs de Haarlemmertrekvaart gereed is voor gebruik door gemo toriseerd verkeer. De bypass is niet meer nodig. Nieuwe rector 'Rijnlands' WASSENAAR - Het Wassenaarse Rijnlands Lyceum krijgt 1 septem ber een nieuwe rector, de 39-jarige J.J. Mos. Hij volgt Verweij op, die op dat moment directeur wordt van het management develop cen tre van Nijenrode, universiteit voor bedrijfskunde. Na zijn studie Westerse Sociolo gie aan de Leidse universiteit was Mos docent geschiedenis aan de Leidse Rembrandt scholenge meenschap en decaan en conrector van het Veurs college in Leids- chendam. Vanaf 1983 is hij rector van de Amstelveense scholenge meenschap Casimir. Marselis over ouderenbeleid LEIDERDORP- De CDA-afdeling Leiderdorp houdt op donderdag 19 mei een discussie-avond over 'ou derenbeleid' in de Scheppings- kerk. Wethouder L.L Marselis, van welzijnszaken in Voorschoten, zal hier spreken. Uitgaande van het standpunt van het CDA, dat de mens niet alleen voor zichzelf maar ook voor de medemens in de maat schappij verantworodelijk is, wordt bekeken hoe een goed oude renbeleid mogelijk is in de huidige samenleving. (Vervolg van pagina 1). ZOETERWOUDE- Zoeterwoude reageert teleurgesteld en verbaasd op het kabinetsvoor stel Stompwijk bij Leidschandam te laten. Burgemeester A. J.M. Houdijk noemt het onbe grijpelijk. "We zijn bijna tien jaar bezig geweest met de voorbereidingen van dit plan", zegt hij. "Het is besproken tijdens hoorzittingen, vergaderingen, inspraakavonden en discus sies. En dan wordt zo'n voorstel zomaar van de tafel geveegd door het kabinet". Burgemeester Houdijk van Zoe terwoude ..."Onbegrijpelijk". (foto Wim Dijkman) Zijn gemeente hoopte door het in lijven van Stompwijk zelf een inlij ving te voorkomen. Een gemeente met 10.000 inwoners zou bestuur lijk krachtig genoeg zijn om zelf standig door het leven te gaan. En eigenlijk was dat voor de gemeente met 8.000 inwoners lange tijd dé re den om voor de gemeente met 2.000 inwoners te kiezen. "Alles draait om het getal", noemde de burgemeester dat keer op keer. In de vele discussieronden ha merde de gemeente ook op haar groene politiek en GS ondersteun den haar claim in 1986. Zoeterwou de zou beter zorgen voor de groene buffer tussen de Haagse en Leidse agglomeratie, voerde de gemeente aan. Stomwijk/Zoeterwoude zou een landelijke eenheid worden. Over de financiële gevolgen van de samenvoeging liepen de menin gen uiteen. De provincie bereken de in 1986 dat Zoeterwoude ruim- 600.000 gulden zou overhouden aan de samenvoeging. Tegenover een extra subsidie van een miljoen, zouden extra uitgaven van ruim 300.000 gulden staan. Zoeterwoude zelf raamde veel voorzichtiger en hield het er twee jaar geleden nog op dat een samenvoeging niet meer kost of oplevert dan 10.000 gulden per jaar. Bloeiend Burgemeester W.F.de Vreeze van Leidschendam reageerde van morgen verheugd op het behoud van Stompwijk. "Ik ben met dit nieuws erg blij", stelt hij. "Stomp wijk is een onderdeel van een bloeiende gemeente, waarvan een gedeelte een stedelijk en een ge deelte een landelijk karakter heeft. Dat past prima bij elkaar. Het be langrijkste vind ik echter dat de be woners van Stompwijk te kennen hadden gegeven liever bij Leids chendam te blijven. Hun wens gaat nu in vervulling." De burgemeester beaamde, dat ook financiële factoren meespeel den bij het verzet tegen de inlijving van Stompwijk bij Zoeterwoude. Leidschendam vreesde een mil joen te verliezen, hetgeen de pro vincie overdreven lijkt. Hoe dan ook, de belangrijkste reden zou dat nooit zijn geweest. "Die reden is, dat wij het beste willen voor de Stompwijkbewoners", aldus de voormalige burgemeester van War mond. Wat de Stompwijkers willen bleek uit een onderzoek in 1982, ge houden bij de Tweede Kamerver kiezingen. Negentig procent van de dorpsbevolking koos voor Leidschendam en in 1986 verklaar de de dorpsraad zich voor het handhaven van de bestaande situa tie. "Een nieuwe enquête zou het zelfde beeld opleveren. Het gaat goed, waarom moet de situatie dan veranderd worden?", aldus de raad. Zoeterwoude plaatste immer grote kanttekeningen bij de pei ling. De herindelingsplannen wa ren vrij nieuw en de informatie on volledig. Stompwijkers zouden zeer gevoelsmatig vóór de gemeen te hebben gestemd waar ze al 50 jaar banden mee hebben en die ook materieel en immaterieel het nodi ge oplevert (welzijnsvoorzienin gen). In de Leidschendam se ge meenteraad zit al jaren een Stomp- wijkse (CDA) wethouder. Het Zoeterwoudse CDA vroeg de Stompwijkse christen-democraten meermalen om "ratio boven gevoe lens te plaatsen". Progressief Zoe terwoude betwijfelde daarentegen of Stompwijkers en Zoeterwoude- naren nu eigenlijk wijzer worden van een herindeling. Leidens loco D.J. Tesselaar (rechts vooraan) en de burgemeester van Leiderdorp, A.J.A.L. Bruggeman, (rechts achter) fietsen, met andere hoogwaardigheidsbekleders, de nieuwste attractie van Duinrell in. (foto gpd» WASSENAAR - Vijftien burge meesters, twee loco-burgemeesters en een Haagse topambtenaar heb ben gisteren Duinrell's nieuwste attractie ingefietst, de cycle mono rail. De rail is 300 meter lang en slingert zich een weg 2,5 meter bo ven het eiland Wonderland, com pleet met spetterende kikkers. De tweezits-fietsen zijn uitge voerd als overdekte karretjes en la ten de toerist trappen. Duinrell heeft het dan ook over een gezonde attractie, voor jong en oud. Ook kregen de gemeentebestuurders te horen dat de mono-rail milieu vriendelijk, geluidloos en veilig is en maar 1,2 miljoen gulden kost. Na de mono-rail moest ook het vijftien meter hoge reuzenrad wor den geopend, tot grote verbazing van burgemeester P.H. Schoute. Later dit jaar komen er ook kleine, snelle bootjes bij. de zogeheten nautic jets, en highdivers, duikend vanaf 25 meter. "Voor de jets is de vergunning zo snel afgekomen, dat de attractie er nog niet is", sprak di recteur/eigenaar H.R. Van Zuylen van Nijevelt. De burgemeester leg de uit dat dat zo werkt in Neder land: eerst vraagje een vergunning aan en daarna ga je bouwen. In het verleden pakte dat wei eens anders uit en vorig jaar lastte Wassenaar een rustjaar in. De bur gemeester liet het verleden "voor wat het is" en stipte aan dat wan neer het goed gaat met Duinrell, het goed gaat met de economie. Probleem blijkt de Wassenaarse in frastructuur: Rijksstraatweg en binnenwegen krijgen dagelijks ve le tienduizenden auto's te verwer ken. De rijksweg door Voorscho ten liet hij dit keer links liggen, voor de Verlengde Landschei- dingsweg maakte hij zich, evenals de Duinrell-graaf, sterk. Hij hoopte dat Voorburg zijn verzet tegen de verbinding zou opgeven en dacht dat een Duinrell-jaarkaart daarbij zou helpen. Annexatie De annexatieplannen van Den Haag wimpelde hij wederom fel af. "Men mag Wassenaar niet be schouwen als een attractiepark, dat men zomaar kan inpikken. We zijn er voor de héle Randstad". Volgens Schoute druisen de plannen in te gen rijks- en provinciaal beleid. De graaf stelde voor om ANWB en mi nisterie van VROM tegen Marlot en Mariahoeve te ruilen en was blij met het Voorburgse besluit het toe ristische zwembad te sluiten. "Der- •gelijke voorziepingen moeten door particulieren worden gerund", weet hij. Na de speeches kregen de burge meesters van Wassenaar, Leider dorp, Lisse, Nootdorp, Oegstgeest, Voorburg, Voorhout, Leidschen dam, Katwijk, Pijnacker, Alkema de, Valkenburg, Noordwijkerhout, Vlodrop en Zoeterwoude een ambtsketen om. De meeste burger vaders kregen een keten met hun eigen gemeentewapen. Zoeter- woude's Houdijk moest het met het wapen van Rijswijk doen, waarvan de burgemeester niet was komen opdagen. Voor Leiden was présent loco D.J. Tesselaar, voor Zoetermeer loco E. Jenné. ZOETERWOUDE - Zoeterwoude telt nieuwe kampioenen. Tijdens de Nederlandse gymnastiekkampioenschap- pen in Lochem verdienden de 8 tot 12-jarigen van het plaatselijke Meerburg de beker in de hoogste (A) categorie. Tegenstand ontbrak in deze poule, maar de Zoeterwoudenaren moesten wel een bepaald aantal punten halen om zich kampioen te mogen noemen. Een ander Meerburg-team in dezelfde leeftijdscategorie werd tweede in de B-categorie. De oudere jeugd eindig de als vierde en bij de senioren waren een twaalfde plaats in de B-groep en een vijfde plaats in de A-groep te ver delen. 'foto Henk Bouwman) VOORSCHOTEN - De Bond Zonder Naam houdt komend weekeinde twee open dagen op het terrein van Huize Beresteyn aan de Leidseweg in Voorschoten. De bond, bekend van de maandelijkse spreuken, bestond vorige maand precies vijftig jaar. Reden om belangstellenden eens een kijkje te gunnen in het 'huis' van de bond. De feestelijkheden beginnen zaterdag met de officiële opening van de tentoonstelling 'Poppen maken Spreuken'. Deze tentoonstelling toont meer dan tachtig handgemaakte poppen die elk een spreuk van de BZN uitbeelden. De tentoonstelling zal ook na de open dagen nog tot 30 juni te bezichtigen zijn voor groepen. Zaterdag is ook de officiële uitgifte van het nieuwste boek van de Bond Zonder Naam: 'Bij wijze van Spreuken'. Naast vijftig becommentarieer de spreuken worden alle 551 maandspreuken van de afgelopen vijftig jaar in chronolgische volgorde weergegeven. Ook is er een foto-tentoonstel ling over de geschiedenis en activiteiten van de BZN. Phil Bosmans zal enkele keren een korte toespraak houden en tijd uittrekken om zijn boe ken te signeren. De open dagen worden zondag om drie uur afgesloten met de officiële aanbieding van het jubileumgescnenk dat de BZN wil geven aan Neder land. De commissaris der koningin van Noord-Brabant, mr. F.J.M. Hou- ben, zal symbolisch een bedrag van zes ton in ontvangst nemen. Van dit bedrag wordt aan elke provincie 50.000 gulden gegeven voor projecten die werken aan de verbetering van de situatie van kansarmen. Als adverteren ergens geschikt voor is, dan is het wel voor het bewerken van nieuwe marktgebieden. Ook hier kan het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD u prima van dienst zijn. Samen met 6 andere kwaliteitskranten zijn wij namelijk verenigd in GROOT DAMIATE. En dat GROOT DAMIATE voor u één van de interessantste stukjes Nederland kan bereiken, is geen holle advertentiefrase maar een keihard gegeven. Wat denkt u van het aantrekkelijke, aaneengesloten gebied van Zaanstad/Purmerend door Haarlem en omstreken heen naar Leiden, ook wel bekend als de koopkrachtige gordel rond Amsterdam? Met 723.200 regionale dagbladlezers bieden wij u een marktgebied met mogelijkheden. Temeer daar statistisch is vastgesteld dat dit gebied gewoon wat méér financiële armslag heeft. Interesse?? Bel 071-161400 en wij vertellen u graag alles over deze vérstrekkende manier van adverteren Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren. Haarlems Dagblad LEIDSCH DAGBLAD ALPHENS IJmuider Beverwijkse DAGBLAD Courant Courant

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 12