TAD LEIDEN CDA verlangt uitspraak over aantal wethouders Betere samenwerking bepleit tussen regionale ziekenhuizen Leiden eindigt als laatste in studie verkeersveiligheid LEIDSCH DAGBLAD Sponsorloop ten bate van Unicef 'Werk kan door zes mensen worden gedaan' Opening nieuwbouw van Riagg Debat over relatie arbeid en zelfstandigheid van vrouwen Man loopt dwars door glazen deur Plan voor automatenhal Jaarlijks 6 zelfmoorden in gevangenis Flinke buit insluiping in laboratorium BALLONVAART s DINSDAG 10 MEI 1988 LEIDEN/ALPHEN Ziekenhui zen in de regio Leiden en Alphen aan den Rijn moeten meer gaan sa menwerken. Dat kan garanderen dat van bepaalde functies en taken van ziekenhuizen in deze regio op timaal gebruik kan worden ge maakt. Want de komende jaren zul len niet alleen bedden verdwijnen in Zuid-Holland-Noord, maar zul len ziekenhuizen ook bepaalde ta ken kwijt raken. Het is dan van be lang dat ziekenhuizen in goed over leg van eikaars kwaliteiten gebruik maken. Dat vindt de districtscommissie Zuid-Holland-Noord. De commis sie kwam gisteren bijeen om te pra ten over de plannen van de over heid om 66 bedden en bijna 8 spe cialisten in deze regio. Maar de cij fers zijn zo onduidelijk dat de com missie nog geen standpunt heeft ingenomen. Er wordt een werk groep samengesteld, die bestaat onder meer vertegenwoodigers van de commisie en ziekenhuizen, die een standpunt gaat voorberei den. In juni doet de commissie uit spraak over de beddenreductie. Volgens de secretaris van de dis trictscommissie wordt zeker geen fusie tussen ziekenhuizen nage streefd. "Maar we vinden een bete re samenwerking tussen de zieken huizen belangrijk. Dat gebeurt nu bijvoorbeeld al tussen ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn en het AZL in Leiden. Zoiets zou in de toekomst bijvoorbeeld ook tussen het Diaconessenhuis en het Elisa- bethziekenhuis kunnen ontstaan". LEIDEN - Om geld in te zamelen voor de poliobestrijding, organise ren drie Leidse Rotary-clubs op za terdag 18 juni de Unicef-sponsor- loop. Vanaf tien uur 's ochtends tot drie uur 's middags kunnen wande laars in en rond het sportpark Leid se Hout een mooi bedrag bijeenlo- pen. Langs de 4 kilometer lange wan delroute zijn verschillende kramen geplaatst. Een aantal burgemees ters zal bij de start aanwezig zijn, terwijl vier muziekkorpsen de wandelaars muzikaal zullen onder steunen. Vorig jaar hebben ruim 1400 kin deren tijdens de Unicef-sponsor- loop een bedrag van 85.000 gulden bijeengelopen. LEIDEN CDA-leider Walen kamp vindt dat het komende ver trek van wethouder Peters ge bruikt moet worden om het aantal wethouders in Leiden van zeven naar zes terug te brengen. Hij kon digde gisteravond in de gemeente raad aan hierover met voorstellen te komen zodra Peters zijn vertrek officieel heeft aangekondigd. Walenkamp: "Ik heb de indruk dat de meerderheid van de ge meenteraad tegen een zevende wethouder is. Laat die meerder heid dat maar uitspreken. Boven dien, zoals het er nu naar uitziet, komt de zevende wethouder na de volgende verkiezingen toch op straat te staan". Walenkamp doelt er op dat ook in socialistische gele deren het besef is ontstaan dat Lei den zich een zevende wethouder fi nancieel niet kan permitteren. Ook WD-fractievoorzitter Van der Nat juicht het toe wanneer het afscheid van Peters gebruikt wordt om het aantal wethouders te ver minderen. "Ik zou het op prijs stel len wanneer de PvdA zich daarover beraadt. Daar is alle aanleiding toe omdat de financiële situatie van de gemeente, sinds we twee jaar gele den afspraken met zeven wethou ders verder te gaan, is verslech terd", aldus Van der Nat. Hij is evenwel niet van plan de gemaakte LEIDEN - Het nieuwe gebouw van de Riagg Zuid-Holland aan de Lam- menschansweg 15 wordt donderdag 26 mei officieel geopend. Dat zal ge beuren in de Vredeskerk, Van Vollenhovenkade 21, door mr. J.N.M. Ri- chelle, directeur-generaal welzijn van het ministerie van wvc. Het thema van de opening is 'De Riagg en haar verwijzers'. In het nieuwe gebouw zijn bijeengebracht: de directie, bestuurs- en di rectiesecretariaat, staffuncties, de afdeling Leiden en randgemeenten (jeugd-, volwassenen en ouderenzorg), de afdeling psychotherapie en het centraal apparaat financiën en beheer. LEIDEN - Aan het onderwerp 'flexibilisering van de arbeid en de economische zelfstandigheid van vrouwen' wijdt de faculteit der rechtsgeleerdheid van de Leidse universiteit op 20 mei een open baar debat. Aan het debat, dat de afsluiting vormt van een Brits-Ne derlandse workshop over dit on derwerp, nemen deel: prof. W. Al- beda, voorzitter van de Weten schappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid, prof. Sheila Allen van de universiteit van Southampton, Lodewijk de Waal van de diensten bond FNV, Ursula Huws, onafhan kelijk onderzoekster en publicis ten, en mevrouw L. van Rijn, lid van de Tweede kamer voor de PvdA. Aan de orde komen de wensen van vrouwen zélf als het gaat om het flexiber maken van arbeid en in welk opzicht dit een positief effect kan hebben voor vrouwen. Aan welke randvoorwaarden moet wor den voldaan, wil dit effect daad werkelijk optreden? Daar veel ontwikkelingen rondom flexibilisering van invloed zijn op de arbeidstijd en het ar beidstijdenpatroon, zal prof. Albe- da aandacht besteden aan het idee om mensen hun eigen werktijd te laten indelen. De Waal gaat in op de vraag of de vakbeweging een strategie heeft of kan ontwikkelen voor de proble men die als gevolg van de flexibili sering voor vrouwen (kunnen) ont staan. Mevrouw Huws tenslotte be steedt aandacht aan internationale economische en technologische ontwikkelingen en aan het ver band tussen het verschijnsel flexi bilisering en de feminisering van de armoede. Het debat wordt gehouden in de Hugo de Grootstraat 27, zaal A. Het duurt van twee uur tot half vijf. De voertaal is Engels. afspraken op te zeggen. Wanneer de PvdA Peters wil vervangen, zal de WD niet dwarsliggen, hoewel Van der Nat vindt 'dat het werk ook door zes wethouders kan wor den gedaan'. Het ziet er echter niet naar uit dat de PvdA het advies van haar coali tiegenoot ter harte neemt. De socia listen zijn momenteel druk op zoek naar iemand die de portefeuille van Peters over kan nemen. Het niet opvullen van de vacature Peters zou betekenen dat de PvdA in het college aan macht zou inboeten en dat is voor de socialisten weinig aanlokkelijk. Walenkamp zal Peters te zijner tijd ook vragen zich in de nadagen van zijn politieke carrière in Lei den niet meer met belangrijke za ken zoals de Breestraat en het 'bou wen op open plekken' bezig te hou den. "Nu Peters zijn vertrek heeft aangekondigd, heeft de raad geen mogelijkheden meer om zijn beleid te sanctioneren. Wat heeft bijvoor beeld een motie van wantrouwen nog voor zin als de wethouder toch weggaat. Peters heeft op deze wijze 'carte blanche' om zaken te doen", aldus Walenkamp. De oppositieleider vindt dat de scheidende wethouder zich tot zijn vertrek uit Leiden dient te gedra gen als een demissionair minister: de lopende zaken afhandelen maar de gewichtige zaken aan zijn opvol ger overlaten. Dat brengt boven dien het voordeel met zich mee dat de opvolger van Peters aanspreek baar is op de hoofdlijnen van het beleid, vindt Walenkamp. LEIDEN Een 46-jarige man uit Haarlem kreeg gisterochtend twee grote snijwonden aan het rechter been nadat hij door een glazen deur was gelopen. De man was aan het werk bij een bedrijf aan de Admi raal Banckertweg. Hij zag te laat dat er een glazen deur was. Hij is voor behandeling naar het AZL overgebracht. Verbouwinkje Een verbouwinkje. Zo noemt Leidenaar Leen Borst de geplan de nieuwbouw van het Leidse station. Al jaren zit de stad met het oerlelijk station in haar maag. Vorig jaar werden de plannen voor het station van de toekomst gepresenteerd. De 28-jarige ar chitect ontwikkelde als afstu deerproject echter veel grotere plannen voor het stationsgebied. De ideeën van Borst zijn wel iets ingrijpender en kosten een ietsie- pietsie meer dan de plannen die de Nederlandse Spoorwegen en de gemeente ontwikkelen. Om een voorbeeld te noemen. De spoordijk kan volgens Borst maar het beste worden afgegra ven. "Dat is een groot probleem voor het gebied, de barrière tus sen het centrum en het AZL". Volgens Borst moet het gebied daarom zo 'transparant' mogelijk worden. Waar de gemeente de noordzij de van het station (het Terwee- park) vol wil bouwen met hoge kantoren, kiest Borst eenvoudig weg voor een park als entree van het Academisch Ziekenhuis. De verkeerstunnel voor het station wordt door de architect wel ge handhaafd. Daardoor ontstaat voor het station een plein-idee. Het stationsgebouw zelf moet volgens de plannen van Borst ge heel tegen de vlakte. Meest revo- lutinair is wel de gedachte om doorzichtige perrons aan te leg gen. Wie beneden een kaartje koopt, kan nog net zien hoe bo ven zijn trein wegrijdt. De stationsrestauratie heeft een plaats gekregen in de top van het station, het hangt als het wa re boven de sporen en het is met liften vanaf de perrons te berei ken. Mooie plannen van Borst, met één belangrijk nadeel. Ze zijn niet te betalen en daarom ook on uitvoerbaar. Toch is het niet uit gesloten dat andere plannen van Borst ooit wel tot uitvoering ko men. De jonge architect werkt nu nog op een bureau in Amster dam, maar wil zich echter binnen afzienbare termijn weer in zijn woonplaats vestigen. "Dan ga ik Leiden mooi maken", klinkt het strijdlustig. Eindelijk! Boomwortels De bejaarde mevrouw uit de Bur- gemeesterwijk, die 15 december van het vorig jaar een brief naar de gemeente stuurde met de klacht dat de bestrating in haar wijk erbarmelijk was, is nog steeds niet tevreden. De vrouw, die liever maar niet meer ge noemd wil worden, maakte een paar dagen daarvoor een lelijke smak tegen het wegdek door een losliggende straattegel. De tegels worden rond de talrijke bomen in de wijk omhooggedrukt door de wortels die welig groeien. Een levensgevaarlijke situatie, zo meent ze nog steeds. Verbolgen is ze ook omdat ze nog geen enkele reactie van de gemeente op haar schrijven heeft mogen ontvangen. "Niet dat het me verbaast hoor. Ik hoor het wel vaker van mensen die een brief naar de gemeente sturen". Daarnaast is ze ook nog boos dat er niets aan de situatie in haar wijk is gedaan. "Als u uw ogen de kost geeft ziet u het toch. Niet alleen in de Burgemeesterwijk maar ook in andere wijken zoals de Professo- renwijk is het bar en boos. Het is droevig dat er aan de bestratin gen nog niets gedaan is. Je leest in de kranten dat daarvoor geen geld en geen mensen zijn, maar je kunt het zo toch niet laten. Het is wachten op iemand die zo kwaad wordt, dat die de gemeen te een proces aandoet", aldus de bejaarde inwoonster van de Bur- gemeesterwijk. Leidenaar Leen Borst noemt de nieuwbouw van het station een verbouwinkje. (foto wim Dijkman) Hoofd van bestratingen F. Ie- stra kan de inwoners van de ge teisterde wijken geruststellen. Nu zijn er kort geleden nogal in grijpende werkzaamheden ge weest aan de De Sitterlaan waar een hele reeks bomen zijn gekapt en daar komt een vervolgactie op. De afdeling bestratingen zijn volgens Iestra nu nog bezig met het herstellen van de stoepen in die laan. Maar daar blijft het niet bij. Sa men met directie groen, die daar bij betrokken is vanwege de bo men die de overlast veroorzaken, is er een programma voor de hele stad opgesteld. Er is een inventa risatie gemaakt van de plaatsen waar de bomen de stoeptegels omhoogdrukken of op een ande re manier problemen veroorza ken. "Na de De Sitterlaan wordt de hele stad onder handen genomen door groen en bestratingen. We gaan straks naar de Bruggraven- laan en trekken daarna de wijken in. We hebben een systeem waar bij groen de wortels snoeit en dat bestratingen daarachteraan hob belt voor de herstelwerkzaamhe den. Misschien gaan we ook wel eerst de wijk in en dan pas naar de Burggravenlaan, maar dat moeten we nog even afwachten. In principe zijn we met het kar wei tot in de herfst bezig". Het is de bedoeling dat alles per geval bekeken zal worden. Directie groen zal proberen zo veel mogelijk wortels te snoeien. "Dat is niet eenvoudig, want er moet natuurlijk wel genoeg voor de boom overblijven om te kun nen blijven leven". Nu is er vaak tegen de stam van de bomen aan betegeld. "Vlak bij de stam groeien de wor tels het hardst. Daarom kijken we ook of er een grotere bomen- krans mogelijk is. Dat is weer af hankelijk van de breedte van het trottoir. Er moeten natuurlijk wel kinderwagens en rolstoelen kunnen passeren. Pas als er op geen enkele manier een mouw aan te passen is, wordt besloten tot het neerhalen van de boom", aldus Iestra. LEIDEN - De gemeente Leiden komt er niet best af in een onder zoek naar de ontwikkeling van de verkeersveiligheid in deze stad. Onder de grootste gemeenten in Nederland eindigt Leiden op de laatste plaats. De ANWB heeft onlangs de ver- keersveiligheidsprijzen 1988 uitge reikt aan de gemeenten Rotterdam, Den Helder, Meppel en Wünsera- diel. Voor deze verkeersveilig- heidsprijzen heeft de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV), in op dracht van de ANWB, onderzocht hoe de ontwikkeling van de ver keersveiligheid is geweest in een aantal gemeenten. Een en ander is gebaseerd op ongevallencijfers waarbij de betrokken gemeenten met elkaar zijn vergeleken. Voor de in 1988 uitgereikte prij zen is de ontwikkeling van de ver keersveiligheid bekeken over de jaren 1982 tot en met 1986. Uit deze gegevens blijkt dat Leiden, beho rend tot de groep van 17 grootste gemeenten met meer dan 100.000 s, op plaats 17 eindigt. Geen resultaat waarmee de ge meente Leiden bly is. Verkeers wethouder Peters was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Het hoofd van de directie verkeer van de gemeente laat desgevraagd weten dat wordt onderzocht waar om Leiden er zo slecht vanaf komt. Daarover kan de gemeentewoord voerder nu nog niets zeggen. De heer Van Minnen van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid ver klaart dat de onderzoeksresultaten niets zeggen over het niveau van de verkeersveiligheid in Leiden, maar over welke kant de ontwikkeling uitgaat. Volgens Van Minnen stelt het onderzoek niet zo veel voor en worden de gegevens alleen verza meld ten behoeve van de uitreiking van de ANWB-verkeersveilig- heidsprijzen. LEIDEN - Euro-Amusements Im port, een onderneming die speelau tomaten levert voor horecabedrij ven en speelhallen, wil aan de Vinkweg een speelautomatenhal vestigen. Het bedrijf, dat zelf zjjn kantoor aan de Vinkweg heeft, is van plan in het voormalige café- restaurant De Groote Vink 200 speelautomaten te gaan exploite ren. De directeur van het bedrijf, P. Knijnenburg, heeft onlangs een verzoek voor vestiging van de speelhal by de gemeente Leiden in- eediend. LEIDEN - Ieder jaar komen gemid deld zes gedetineerden om het le ven door zelfmoord. Het aantal po gingen tot zelfmoord in huizen van bewaring en gevangenissen is daar een veelvoud van: jaarlijks probe ren 230 ingeslotenen zich van het leven te beroven. Onder hen zijn re latief veel buitenlanders en men sen die verdacht worden van zware geweldsmisdrijven of daar een lan ge straf voor hebben gekregen. Deze cijfers zijn een gemiddelde over de laatste vijf jaar. Ze komen uit een onderzoek van de vakgroep Klinische en Gezondheidspsycho logie van de Leidse universiteit en het stafbureau Wetenschappelijke Adviezen van het ministerie van justitie. Voor het onderzoek zijn dossiers van geregistreerde geval len van zelfmoorden en pogingen daartoe bestudeerd. Ook werden gesprekken gehouden met gedeti neerden die onlangs een poging tot zelfmoord deden. De drang tot het plegen van zelf moord blijkt het grootst te zijn in de eerste drie maanden van de de tentie. De gedetineerden zijn vaak depressief en zonderen zich af of zijn verward en labiel, soms ook psychotisch. Vaak hebben ze al eerder een poging tot zelfmoord ondernomen. Velen zijn verslaafd aan alcohol of drugs, maar daarin onderscheiden ze zich niet van de overige gedetineerden. Aanleiding tot suïcide is een opeenhoping van problemen op allerlei gebieden: conflicten met (ex)partners en ou ders, verslaving, problemen rond de rechtsgang en de ten uitvoerleg ging van de straf. De vrijheidsbeneming vormt op zich een belemmering om iets aan deze veelheid van problemen te doen. Daarbij komt nog dat gedeti neerden vaak ook psychologisch in een isolement blijken te zitten en bang zijn voor maatregelen door de directie van inrichtingen. „Hoewel de mogelijkheden tot suïcidepre ventie vooralsnog beperkt lijken te zijn, liggen er in het helpen door breken van het psychologisch iso lement wellicht nog enige moge lijkheden", aldus de onderzoekers. Het onderzoek werd gesubsidi eerd door het ministerie van justi tie. De resultaten worden deze week gepubliceerd in het Tijd schrift voor Criminologie. LEIDEN - Op klaarlichte dag is gis teren uit een kamer van het Kamer- lingh Onneslaboratorium aan de Nieuwstraat een bedrag van 2800 gulden gestolen. Het geld lag in een afgesloten bureaulade. Vermoede lijk sloeg de insluiper zijn slag tus sen 12.00 en 13.00 uur. Hij heeft ge bruik gemaakt van een valse sleu tel. LEIDENVan het voetbalterrein aan de Boshuizerkade stegen gisteren zes luchtballonnen op. De tocht door de lucht van de zes ballonnen was georganiseerd door jongerenvereniging Augustinus, die met deze tocht het 95-ja- rig bestaan luister bij wilde zetten. De ballonnen zijn alle veilig geland ten oosten van Leiden. Een van de lucht schepen kwam terecht op een weiland, een ander belandde volgens een woordvoerder van Augustinus in Alphen op de Zegersloot. De tocht was aanvankelijk vorige week maandag al gepland. Toen kon die door de slechte weersomstandighe den niet doorgaan. Burgemeester Goekoop, die als passagier aan boord zou gaan van een van de luchtballonnen, moest gisteravond verstek laten gaan. <f0to Jan Holvast) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11